0MYL Gekruid debat over de velden in de Kikkerpolder Leiden heeft geen behoefte aan nieuwe schade Tiet Drank en verkeer nog steeds aartsvijanden Weelde van klankkleuren bleef met Verrips uit Van Iterson: bouw concertzaal, breek de Stadsgehoorzaal af en laat daar winkelgalerij bouwen 3 50 (JEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 20 JUNI 1961 Agenda voor Leiden en Den Haag Dinsdag Derde Binnenvestgracht-Rijneveststeeg, 7.157.45 uur: Straat prediking Open Deurwerk Herv. Gemeente m.m.v. koper blazers Concordia. Gulden Vlies, 3.505 uur: Receptie 40- jarig jubileum H. Schutte, firmant schil- dersbedrijf fa. H. Schutte en Zonen. gstgeest, Patronaatsgebouw, 8 uur: Toneelavond AnjercomitéOranje vereniging, opvoering „Welkom Binnen", Chr. Hoogewerff. ;n Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Holland Festival, toneel: De Kauka- lische Krijtkring", van B. Brecht. Woensdag De Lakenhal, 8.15 uur: Concertgebouw Quintet (Holland Festival). Kerkzaal academisch ziekenhuis, 1250 —1.20 uur; Middagpauzebijeenkomst. Koor Pieterskerk, 7.30 uur: Avondstilte. Sportterrein Zoeterwoudsesingel, 7.15 uur: Korfbalwedstrijd Chr. Korfbalbond Zuidholland-noord—Leidse Korfbal Bond. n Haag, Kurzaal, Holland Festival Nederlands Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg; solisten Annie Fisher, piano Erna Spoorenberg, sopraan. Donderdag Geref. Jeugdhuis, 8 uur: Arjo: oo over overheid en sport. Stadsgehoorzaal, 2.15 en 7.30 eenkomst Commissie Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande. Garenmarkt, 7.45 uur: Vertrek K. en O ccursie „Verkenning in Voorne's Duin' Stadhuisplein, 7 uur n.m. Gymnastiek- demonstraties selectiegroepen Leidse gymnastiekverenigingen. n Haag, Gebouw K. en W, 8.15 Holland Festival, Pools Danstheater „Mazowsze". Vrijdag iderdorp, Herv. kerk, J Addie de Jong, orgel, Janneke Dool, viool. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Holland Festival, „De Kaukasische Krijtkring", van B. Brecht. Gebouw K. en W., 8.15 uur: Pools Dans theater „Mazowsze". Zaterdag Paul Krugerstraat, 7 uur: Straatpredi- king met zang, vanwege Chr. Geref. Kerk. Busstation, 2 uur: Vertrek Kon. Ned. Natuurk. Vereniging voor excursie Pan van Persijn. De Lakenhal, 2.55 uur: K. en O .-bezoek na tentoonstelling Floris Verster. ASC-terrein, De Kempenaerstraat, 2 aur: Cricketwedstrijd senioren Leiden De Flamingo's. Van der Werffstraat 4, 3 uur: Her opening herbouwd pand „Liefdewerk Oud Papier". D e n H a a g, Kurzaal 8.15 uur: Holland Festival, Concertgebouworkest o.l.v. Otto Klemperer. Apotheken Geopend apotheek Herdingh en Blan ken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De grote bluf (14 jaar); donderdag: Schuld en boete (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Alleen de ton was getuige (18 jaar) Luxar (2.30, 7 en 9.15 uur): De vruch ten zijn rijp (18 jaar) Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Fabriek van officieren (14 jaar); donderdag. Bloem uit de achterbuurt (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De wilde stroom (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Zeven mannen zonder vrees (14 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, Floris Verster (tot 3 juli) Rijksmuseum voor Volkenkunde, „Vang die vis" (t/m 1 oktober). Rijksmuseum voor geschiedenis natuurwetenschappen: „Uit de kinderja ren van de elektriciteit" (tm. 29 okto ber). Trappenhuis academie: tentoonstelling van aquarellen, olieverven, monotypes, tekeningen e.a. van drie Utrechtse schil ders, tot 7 juli. Questroo sag zich behandeld als analfabeet; Jongeleen wilde geen streep wijken houden vergadering van de Leidse gemeenteraad harde noten ge kraakt over de Kikkerpolder, waar de sportvelden in bepaalde omstandig heden lijden onder wateroverlast. Hij was niet alleen ontevreden over de aanleg van de velden maar ook over het antwoord dat B. en W. op zijn over deze aangelegenheid gestelde vragen hadden gegeven. „Toen ik de beantwoording had gelezen, heb ik heel ernstig gedacht: stuurt men dit antwoord nu aan de raad of aan analfabeten?" Wethouder Jongeleen, die uitvoerig op het betoog van de heer Questroo inging, gaf, toen hij dat de tweede keer deed, toe, dat hy „geprikkeld" was, niet zozeer over de vcld- kwestie zelf als wel over de manier, waarop het prot-christelijke raadslid had gesproken. De heer Harmsen, voorzitter van de prot.-christelijke fractie, opende het debat. „Het schriftelijk stellen van vra gen is een van de weinige mogelijkheden voor de raad om inlichtingen te verkrij gen over beleidskwesties", zei hij. „Dat houdt voor het college de verplichting in. bij zijn beantwoording de grootst moge lijke nauwkeurigheid te betrachten. Ik ben van mening, dat de beantwoording in het onderhavige geval de toets van de kritiek niet kan doorstaan". De heer Harmsen vond, dat het college niet al te zeer moet twijfelen aan het intellect van de raad. Het was hem een behoefte, zijn waar dering uit te spreken voor het werk van de ambtenaar, „die bij zijn afscheid uit de gemeentedienst de longspecialist van Leiden is genoemd". (Bedoeld werd de met pensioen gegane chef van de' plantsoenendienst, de heer Galj aard red. N.L.C.). In dit geval zou Leiden wellicht gebaat zijn geweest met het advies van een „nierspecialist", „want het schijnt hier toch wel op de water lozing vast te zitten? (vrij algemeen gelach). Geslonken vreugde De heer Questroo herinnerde aai algemene vreugde over de totstandko ming van de sportvelden in de bewuste polder. Die VTeugde werd echter spoedig getemperd, toen bleek, dat het wel lang duren voordat er van een deugdelijke de het college, in het vervolg gebruik te maken van het dviesorgaan van de land- bouwtechnische dienst. Van het felle element in het betoog van de heer Questroo distancieerde zich de heer Piena, fractievoorzitter van de p.v.d.a. Hij achtte de door B. en W. ge geven technische uiteenzetting wel vol doende en juichte dit voorstel tot ver betering, dat f 8800 vraagt, toe. Geen fouten wethouder van openbare werken ontkende categorisch, dat er fouten zou den zijn gemaakt. „Als er fouten zijn ge maakt, durf ik dat best te erkennen. Maar nu zal lk tegenover het betoog van de heer Questroo geen streep wijken". Hij verweet de vragensteller, dat deze el over de aanleg had gesproken, maai met geen woord over het beheer, noch het feit, dat talloze velden in Neder land door wateroverlast onbespeelbaar zijn geweest. Op ander gebied zijn ook sprekende voorbeelden te geven: de vele doorslaande muren van woningen en bouwen bijvoorbeeld. Kortom, het is abnormale zomer geweest Wat het stuk grond in de Kikkerpolder betreft waarop de velden, zijn aangelegd, de eigenaar had er in de winter geen belang bij, het water te beheersen. De hele grond was dan ook dicht geslibd. Wij wisten, dat wij voor bepaalde moei lijkheden zouden komen te staan, aldus de wethouder, en dus zijn de voorberei dingen en de uitvoering geschied in nauw overleg met deskundigen van de Heide maatschappij. Zij waren ervan overtuigd, dat de afstand tussen de drains goed Na een technische verhandeling hield de wethouder de raad voor, da: zoveel aan de grond moet gebeuren, de resultaten beslist niet in de hand heeft. Er is opnieuw contact opgenomen met de Heide-maatsehappü en deze ging akkoord met het bijleggen van drains water af te voeren. De heer Jongeleen gaf de raad echter de verzekering, dat zelfs met de beste adviezen niet de ga- (Advertentie) v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 207 heeft het. De beste merken. Junghans, Kienzle, Mauthe. Musea, instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor VVV, Steenstr lb: elke dag geopend vap 9 tot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur Archeologisch instituut, Rapenburg 20. elke dag algemene studiezaal en uitleen bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Academisch-Historisch museum, Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 850 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Contactbureau voor afgestudeerden. Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 16 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling. geopend van hall tien tot half 6, op zaterdag tot 5 uur Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag vao 1 tot 5 30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u en vrijdag (speciaal voor de grotere I jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. RAADSLID QUESTROO geen nieuwe schade alstublieft accommodatie kon worden gesproken. Bij de opening van het complex nieuw vreugde. Maar weer bleek die voorbarig te zijn, want het water begon als spelbreker op te treden. Leiden had toch enige ervaring opge daan met het terrein aan de Haarlemmer weg. Door schade en schande dus niet wijs geworden. Voor het college was het ongetwijfeld niet plezierig met deze feiten te worden geconfronteerd. Voor de raad evenmin. En vanzelfspre kend voor de sportbeoefenaars ook niet. Voor de beantwoording door het college van zijn schriftelijk gestelde vragen had de heer Questroo geen goed woord Er wordt gesuggereerd dat de zaak we] in orde is, maar er komt toch een voor stel om de situatie te verbeteren. In het rapport van de Heide-maat- schappij had de heer Questroo gelezen, dat de meeste drains zijn gelegd in een slecht doorlatende kleilaag. Ook is de onderlinge afstand tussen de drains te groot. Zelfs bij normale omstandigheden overlast niet uitgesloten. Aanbevolen wordt dan ook het bijleggen van drains het aanbrengen van doorlatend mate- Tijd om te huiven Alles heeft zijn bestemde tijd, zegt de Prediker, en alle voornemen onder den hemel heeft zijn tijd. Deze wijze woorden hébben ook opgeld gedaan in het Leidse college van B. en W., toen het aan de „verordening, regelende de uren, waarop het bureau bur gerlijke stand voor het publiek is geopend", en wel in het bij zonder op zaterdag, inplaats van de korte spanne tijds van 9 tot 10 uur voor huwende pa ren extra tijd gaf om hun voornemen te volvoeren, zélfs tot elf uur. De Leidse raad heeft dit beminnelijke voorstel met lichte weemoed ontvan gen. De meeste raadsleden za gen zich in hun herinnering kennelijk nog plechtig voort schrijden aan de zijde van hun uitverkorene, tot voor de tafel van de ernstige ambtenaar van de burgerlijke stand, in een tijd, zo lang geleden dat nog niemand van een vrije zaterdag ook maar durfde dromen. Met enige verbazing zagen de toe kijkende journalisten de vrij gezel Questroo opstaan om. mede namens zijn collega-vrij- qezél mr. Portheine, het college ootmoedig dank te zegaen voor dit gebaar. Een schallende lach brak zich na zijn woorden baan uit alle raadskelen Edoch: wie het laatst lacht, lacht het best. Misschien heb ben deze twee eenzamen oe- dacht aan de uit Zuid-Amerika stammende zegswijze, dat lief de de enige ziekte is, waarvan het genezingsproces juist het vijnlijkst verloopt! rantie kan worden verkregen, dat er niets meer met de velden gaat gebeuren. „Het is vaak een kwestie van jaren". Overigens meende hij, dat het college de vragen van de heer Questroo naar beste weten had beantwoord. Voor het verkrijgèii van inlichtingen bestaat ook nog de mogelijkheid van interpellatie. De voorzitter voegde hieraan nog toe, dat het antwoord op vragen van raads leden bondig dient te worden geformu leerd. De heer Questroo toonde zich erkente- ik voor de gegevens die 'wethouder Jon geleen had verstrekt en die voordien niet bekend waren. „Het gaat er nu nog dat er voor zulke aangelegenheden rapporten komen van gespecialiseerde en. Dat gebeurt zelfs voor een olie kachel in een schoolgebouw". Hij verklaarde, de meeste achting te hebben voor het werk van de heer Gal- jaard ten bate van de plantsoenvoorzie ning in Leiden. „Maar het is toch moge lijk, dat iemand niet alles weet. Ik kan dat niet als een schande zien". De prot-christelijke fractievoorzitter merkte nog op, dat de wetenschap dat de velden in de Kikkerpolder gedurende vijftig jaar 's winters onder water heb ben gestaan, voor het college de duidelijke waarschuwing had moeten inhouden, bij zondere maatregelen te treffen. Hij tigde de aandacht op de Noord-Oost polder, waar grote structuurverschillen worden aangetroffen en drains zijn legd, die in beide richtingen werken: in "roge perioden voor infiltratie, in natte oor waterafvoer. Er zijn bijzondere maatregelen getrof fen, antwoordde wethouder Jongeleen, die bekende, in eerste instantie geprik keld te zjjn geweest. Grondboringen zijn verricht, de grond is intensief omgeploegd en er is veel zand in gestort, zowel een goede bespeelbaarheid als voor aanvaardbare „doorlatendheid" vai grond. Met twee feiten moet wel terdege rekening worden gehouden, zo besloot de wethouder: ten eerste dat het terrein door omstandigheden gedurende twee jaar niet kon worden bespeeld, het tweede de zeer natte zomer. Het terrein is slechts éénmaal afgekeurd. „Ik weet wel velden in Nederland te noemen, waar dat méér het geval is geweest". Het slot van het lied was, dat het stel van B. en W. werd aangenomen. Dat voorstel behelst het leggen van ni< drainreeksen in de twee meest noord westelijke velden. Dat kost f 8800. reeds een complete electrische machine vanaf Jubileum C. P. de Heiden Woensdag herdenkt de heer C. P. de Heiden de dag, waarop hij veertig jaar geleden zijn intrede deed op de admini stratie van de N.V. „De Leidsche Courant" te Leiden. De jubilaris is reeds vele ja- :n hoofd van de administratie en zal morgens in het bedrijf worden gehul digd. Van 3 tot 5 uur is er receptie te zijnen huize, Tesselschadestraat 3, Leiden. Uitvoering „Hohe Mease" Bij de uitvoering van de Hohe Messe in J. S. Bach, dinsdag 27 juni a.s. in d« Pieterskerk, zal inplaats van George Maran de tenorsolo-partij worden gezon gen door de Engelse tenor Alexandre Young. Korfbalwedstrijd jubileum Leidse Sportstichting Do wedstrijden en demonstraties ter gelegenheid van de herdenking van het 25-jarig bestaan van de Sportstichting lopen langzamerhand ten einde. Op woensdag 21 juni vindt nog plaats de korfbalwedstrijd tussen de vertegen woordigende teams van de Chr. Korfbal- bond, afd. Zuid-Holland-Noord en da Leidse Korfbalbond op het terrein aan da ZoeterwoudsesingeL Op donderdag 22 juni, 's avonds om 7 uur, worden op het Stadhuisplein gym- nastiekwedstrijden gehouden, waaraan medewerking wordt verleend door de verenigingen Brunhilde, D.O.S.. Groen wit, Jahn, L.T.C., Rondom de Maredijk, Sportief en Victorie. 150 turners en turn sters zullen het volgende programma verzorgen: algemene opmars en vrije oe fening, hoogbrug, kleuterles, brug onge lijke leggers, knotsoefening (L.T.C rek stok, vrije oefening (Groen-Wit), lange- matspringen knotsoefening (Brunhil de), ringen en knotsoefening (Victorie). Als nu het weer ook nog medewerking geeft belooft het deze avond een mooie demonstratie te worden, die zeer zeker het zien waard zal zijn. Het laatste evenement van het pro gramma brengt op zaterdag 24 juni om 2 uur een cricketwedstrijd op het A.S.C.- terrein aan de De Kempenaarstraat tus sen Leiden en de Flamingo's. Kantongerecht Leiden HOEWEL de zitting van het kantongerecht zich maandag kenmerkte door een rustig verloop, werden toch in de middagzitting enige rake straffen uitgedeeld, waarbij tot tweemaal toe ontzegging van de rijbe voegdheid als bijkomende straf werd uitgesproken. De zwaarste straf werd opgelegd aan een 38-jarige Katwijkse visser. Deze had per auto getracht de bocht van de Rijnsburgerweg naar de Rhijnzichtweg te Oegstgeest te nemen. Daar zijn snelheid hiervoor blijkbaar te groot was raakte hij eerst rechts van de weg een paaltje, schoot vervolgens op twee wielen naar de linkerzijde van de weg over het rijwielpad, daarna weer naar rechts waar de auto tussen de tramrails tot stilstand kwam. Een geit uiige verdachte had zien rijden, vertelaarde aan de politie dat was gereden met een „idiote vaart". Ter verduidelijking van de houding van de bestuurder sprak de officier van justitie mr. Brada van: „Enig alcoholverbruik". De eis luidde f 200,— of een maand hech- Zomerconcert in Pieterskerk NICO Verrips uit Meppel bespeelde gisteravond het Pieterskerkorgel ei verzorgde hiermee het tweede zomerconcert. Ook nu was het bezoek niet onbevredigend. Verrips maaihte vaak de indruk zich niet geheel op het orgel thuis te gevoelen. Het bespelen ervan is trouwens in de letterlijke zin, géén lichte zaak. Hij beperkte zich ook in zijn registerkeus, zodat de verlangende toehoorder zich nergens kon vermeien in een weelde van klankkleuren. Wij geloven wel dat deze organist een goed vakman is. Hij gaf er tenminste een aantal malen het bewijs van. Maar om dit met zekerheid te kunnen vast stellen, moest men wel vrij dikwijls door de onzekerheid héén horen. In het kleihé werk voelde Nico Verrips zich op zijn gemak. Zo klonk het prelu dium van de grote Zuidnederlandse Leu- organist en beiaardier uit de acht tiende eeuw, Mathias van den Gheyn, niet alleen in de goede stijl, maar ook met verzorgde lijnen en evenwichtig van opbouw. Dit gold niet minder van een be koorlijk fugato van dezelfde componist Deze muziek bezit overigens, in een tijd, waarin Italië en Frankrijk als com- positie-grondstoffenleveranciers fungeer den, geen typisch Nederlandse eigen schappen (voor zover die althans in de muziek bestaan). riaal rond de bestaande. Waarom, aldus de heer Questroo, wordt niet onomwonden toegegeven, dat men zich wat de waterhuishouding betreft, heeft vergist? Hij zou het wel op prijs stellen als het college zich voor de velden Noord worden aangelegd alsnog voorzag van deskundig advies. De heer Questroo noemde de cultuurtechnische dienst van de Ned. Sportfederatie. .,Aan nieuwe schade hebben wij in Leiden allerminst behoefte. Waaraan wij wel behoefte hebben zijn goede gelegen heden voor zwemmen, veldsport en zaal- T egenstrijdigheid Met enige voorzichtigheid verklaarde ,r. Portheine van de v.v.d., dat deze fractie de algemene indruk heeft dat in dit geval niet zo voortreffelijk is gewerkt als de dienst van gemeentewerken het wil doen voorkomen. Het woordje „uiteraard" in het rapport van deze dienst beviel hem niet; „het leggen van de drains uiteraard deskundig geschied", staat daarin. Dat zou kunnen betekenen: doen het en dan is het natuurlijk goed". De heer Portheine wenste voornamelijk opheldering over de discongruentie tussen de rapporten van de Heide-maatschappij 1 van Gemeentewerken. De heer Van Weizen (c.pji.) adviseer- HET tweede uitspringende punt in de agenda die de Leidse ge meenteraad gisteren had te behan delen, betrof de verbetering van de Stadsgehoorzaal. Er mankeert aan deze zaal zoveel, dat het restaura tieplan dat de raad binnen niet al te lange tijd zal worden voorgelegd, naar wordt verwacht, anderhalf mil joen gulden zal belopen. Nu werd al een krediet van f 50.000 gevraagd voor het inrichten van de verwar mingsinstallatie voor het stoken met olie. Het voorstel werd aangenomen met de stem van de heer Van Iter son (prot.-christelijk) tegen. De heer Van Iterson ontpopte zich we derom als iemand die de afbraak van de Stadsgehoorzaal met vreugde zou begroe ten. „Het is een smakeloos en fantasie loos bouwwerk". Berekend is, dat Lel den omstreeks 19701975 een stad 200.000 inwoners zal zijn. Die prognose vraagt een ruime visie en veel fantasie Hij vond, dat een voorstel tot verbete ring van de huidige zaal juist van wei nig fantasie getuigt Wij zitten met een aftands gebouw voor het culturele leven. Bovendien zijn de parkeer-, laad- en los- gelegenheden daar nu al ten enenmale ontoereikend. Dat wordt nog veel erger. i zich dan ook graag stellen ach ter de volgende gedachte: de bouw van nieuwe stadszaal, de sloping van de bestaande en op die plaats de bouw var winkelgalerij voor de naar ztfr mening noodzakelijke vergroting var het Leidse winkelcentrum. De heer Van Iterson herinnerde er nog in, dat in 1950 al drie ton voor verbe teringen werd beschikbaar gesteld. Waar is intussen het advies van het college ge bleven ter Ake van een nieuwe stads zaal? De heer Zitman (WD) prees akoestiek van Leidens concertzaal. .Als wij anderhalf miljoen gulden voor restau ra tie uittrekken, hebben wij tenminste één goede zaaL Maar, zal dit plan geen schadelijke invloed hebben ten van het verkrijgen van een vergunning voor de bouw van de schouwburg?" Inderdaad onduldbaar Wethouder Jongeleen, die het op ge moedelijke wijze jammer vond, dat de „op dit punt halsstarrige" heer Van Iterson zijn ideeën nog steeds niet had laten varen, meende, dat de tegenwoor dige toestand onduldbaar is en dat er op korte termijn iets moet gebeuren. In 1950 zou de uitvoering van het hele plan .000 hebben gekost, maar men be sloot tot een eerste faze. Verschillende omstandigheden hebben het onmogelijk gemaakt, eerder met het nieuwe schets- plan ter tafel te komen. een gesprek met de minister mag v/iiV ITERSON „halsstarrig" de conclusie worden getrokken, dat een kans bestaat, binnen redelijke tijd tof uitvoering te komen; van een volle dige toestemming kan dus nog niet den gesproken. De akoestiek van de grote zaal i derdaad goed. Dat blijkt ook wel uit het feit, dat daar meermalen grammofoon opnamen zijn gemaakt. Daarom moet aan de grote zaal niet teveel worden veranderd. De wethouder beaamde, dat het gebouw oud is en uitgeleefd. Onlangs kon er nog een academisch congres in worden gehou den, maar toen de organisatoren de en tree bekeken, hadden ze het al gezien: d&ar moesten ze vooral niét zyn! Met een bedrag van anderhalf miljoen kan het gebouw echter geheel onderhanden den genomen. WU moeten hier toch een goede concertzaal krijgen.Het college meent, dat de capaciteit voorlopig vol doende zal zjjn. Zou het nu met voorstel voor een nieuwe concertzaal komen, „dan zouden de plannen een nieuwe schouwburg wel weggeduwd worden", dacht de heer Jongeleen. Parkeergelegenheid is er niet veel, maar de mensen zullen er dan toch moeten wennen een paar honderd meter te lopen. De wethouder kon gedachte van de heer Van Iterson gaande een noodzakelijke vergroting het winkelcentrum ondersohrijven. Het prot-christelijke raadslid, dat in het begin had verklaard, niet zijn fractie te spreken, bleef het echter benepen voorstel vinden, gezien de toekomstige ontwikkeling van Leiden. Hoger onderwijs Het Economisch-technologisch Insti tuut voor Zuid-Holland gaat een onder zoek instellen naar de behoefte aan en de mogelijkheden voor technisch onderwijs ln Leiden (f 5500), med^met het oog op de spreiding van het hoger technisch on derwijs, waarbij in het Westen nog plaats zal zijn voor twee nieuwe scholen. Wet houder Van Schaik lichtte naar aanlei ding van een vraag nog toe, dat de be langstelling voor het technisch onder- bemoedigend is, zowel sector „lager" als in de sector „uitge breid". Met het door het E.T.I. uit te brengen rapport willen B. en W. de kans vergroten, dat Leiden in het H.T.O. gaat meedoen. Tot leraar in niet-volledige betrekking In de handelswetenschappen aan hel Rembrandt-lyceum werd de heer C. Ki- vit benoemd, tot tijdelijk lerares in de Engelse taal en letterkunde aan de HBS meisjes mej. V. F. H. E. Rose, tot tijdelijk leraar in het tekenen de heer B. v. d. Water, tot tijdelijk lerares in dt cultuurgeschiedenis van het Christen dom mevrouw A. J. Boekevan Rijn- bach, tot onderwijzer aan de openbare ul.o.-school Sumastrastraat de heer J. C. los, tot leraar in vaste dienst in de al gemeen vormende vakken aan de ge meentelijke bedrijfstechnische school de heer J. P. Silvis en tot leraar in de alge- vormende vakken aan deze school de heer F. Muntingh. De salarisverordening voor vakonder wijzers werd aangenomen, na een woord van waardering van de heer Wiertz (kvp), de salarissen voor het personeel van de vervolgcursus en het spraakge- brekkigen-onderwijs werden aangepast Ook kreeg de verordening voor het per soneel van de Mytylschool het fiat raad. Een krediet van f 69.700 werd be schikbaar gesteld voor voorzieningen in de school Langebrug 62 (waar het pedo logisch instituut wordt gevestigd) komt een derde openbare kleuterschool in zuid-west. Voor de bouw en inrichting van een tweede metselloods voor de be drijfstechnische school is f 76.230 nodig. Verscheidene bouwterreinen werden ver kocht Het aardige echo-werk van de ander halve eeuw vroegere landgenoot Gherar- dus Scronx verliep echter niet stipt ge noeg. Vele nabootsingen toonden gerin ge of duidelijker afwijkingen van het origineel. Bachs niet zo vaak gespeelde koraal- voorspel over „Allein Gott in der Höh sei (één van een reeks!) kreeg een, wat nauwkeurigheid en vormgeving be treft, te prijzen vertolking. De geheel in weelderige barok-krullen en versierin gen opgaande melodie-zinnen doken met lange tussenpozen rit levendig bewo gen klankgolven op. Maar de glans bleef toch vrij mat zodat het geheel wel teresseerde, maar eigenlijk niet boeide. Zo konden „Preludium en fuga" ii groot van de meester evenmin de dacht richten, laat staan vasthouden. Het preludium verkeerde doorlopend ir biel evenwicht en de fuga miste spanning door gebrek aan innerlijke cohesie. Van Francks prachtige tweede Choral bleek de organist de niet gemakkelijke techniek wel te beheersen. Maar met de geestelijke structuur, van dit mystieke werk wist hij geen raad. Daardoor klonk het verbrokkeld en droog en bleef de gouden draad onkenbaar. In het verstilde, devote „Choral dorien" in de in de laatste oorlog gevallen jeug dige grootmeester Jehan Alain wist Ver rips de oude kathedralen-sfèer goed treffen. Hierna maakten Preludium en fuga van de bekende Amsterdamse organist Cor Kee een wat bizarre indruk. Kee senior is bekend om zijn briljant provisatietalend (door zijn zoon Piet voluit geërfd). Menige organist gebruikt dankbaar zijn koraal voorspelen. Maar de grote vorm voelt deze fantasierijke kunstenaar zich niet al te vast. Dan drijven „de stromen van kracht" hem onweerstaanbaar mee. Zo verloopt de fuga (met eeri uitvoerig thema) al spoedig terug ir preludium, dat op zijn beurt nog enkele malen sterk van aspect verandert, zodat de fantastische finale in feite los komt te staan en allergrilligst sluit. Maar het is alles wel bijzonder onderhoudend zeker niet banaal. De klank op zichzelf is kleurig en fris. Men zal Kee niet var ouderwetsheid kunnen beschuldigen. Nico Verrips speelde het werk zorg vuldig, echter zonder veel élan. En het is nu juist de sprankelende geest, die zo'n improvisatorisch, niet al te hecht geconstrueerd werk, moet levend maken. Joh. van Wolfswinkel. tenis en ontzegging van de rijbevoegd heid voor één jaar. De kantonrechter, De Koning, sprak eveneens van het gebruik van alcoholhoudende drank, en hoewel dit niet ben laste was gelegd bleek uit 'het onderzoek, dait verdachte diverse cafés sterke drank had ge nuttigd. Conform de eis werd hij ver- oordeeld. Een 39-jarige automobiliste uit Den Haag had met een auto gereden over de Herenweg te Noondwijk. Blijkens de verklaring van een getuige was zij eerst snelheid van naar schatting 70 80 kilometer per uur een autobus d en daarna vrij snel naar de rechterzijde van de weg teruggegaan. Door haar gedrag waren twee kinderen in enige moeilijkheden gekomen en toen zij daarna de rechts van haar gelegen Zwanrteweg naderde was zij ook door gereden, waardoor een van die weg ko mende bestuurder van een bestelauto slechts met de grootste moeite een ern stige botsing kon voorkomen. Mot lichte beschadigingen vam de bestelauto vond deze wijze van rijden een eindpunt. Nadat de dame haar wagen tot stil stand had gebracht meende zij de be stuurder van de bestelauto duidelijk te moeten maken dat hij fout was geweest, daar zij op de hoofdweg reed. De otffi- Justitie verklaarde dat de dame zich niet had gerealiseerd dat zij voor rang had moeten verlenen en hij eiste geldboete van f75,— of 15 dagen hechtenis en ontzegging van de rij bevoegdheid voor drie maanden. Ook de kantonrechter vond het een merk waardige uitlating van de bestuurster betreffende de voonrargsregels en con form de eis wend het vonnis. Haastige spoed Een 27-jarige sbraaitmaker uit Ledden, had als bestuurder van een auto op het kruispunt Haariemmertoekivaant—Jtljns- burgersingefl bij het passeren van een hem rijdende auto op de linker zijde van de rijbaan gereden. Vervol gens had hij over het Schuttersveld er de link-enzijde van de weg gereden, waarna hij, op de Rijnsburger weg de ruimte krijgende, zijn snelheid opvoerde tot 65 kilometer per uur. Ver dachte verklaarde dat hij haast had. eis van f70.— of 14 dagen werd lis f 65,— of 13 dagen, waarbij zowel de officier van Justitie als de kantonrechter verdachte ernstig waar schuwde tegen herhaling, daar dit ge volgen voor zijn rijbewijs kon hebben. l-jarige timmerman uit Katwijk had gereden met een hem toebehoren de auto, die 1. rytechnisch niet in orde niet voorzien was van deugde lijke remmen; 3. niet was voorzien van hoorn cn 4. geen goede uitlaat had. Het voertuig was in beslag genomen. Verdachte vroeg teruggave om de auto de sloop te kunnen verkopen. De officier beperkte zich in zijn eis tot een geldboete van f 60,— of 12 dagen hech tenis. Daar de kantonrechter hem het risico wilde besparen dat de auto weer op de weg kwam, werd het vonnis f 30 of 6 dagen, met vernietiging van de in beslag genomen auto. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 INSECTEN VERDELGING met handig© spuitbus

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3