dokter regan Rechtbank begint morgen met de Socrates-affaire te m Jhr. mr. A. Feith opende modelvliegtuigbaan Danzi Kwintet, ensemble met vele kwaliteiten Verrukkelijk concert van oud-Italiaanse muziek Overheid ondermijnt het georganiseerd overleg 7 MAANDAG 19 JUNI 1961 Dtun-vraag 108 (Eerste publicatie) M' mi ÉS e 8 mm m p a ■L. S3 m m m WA 1 m 8 W.' B 1 Grote reeks duistere manipulaties De Amsterdamse rechtbank onder ^ate betaling) maken de Een probleem van de heer J. van de Boogaard te Rotterdam. Na de tiende zet ziet u een bekend eind- standje afgedwongen met winst voor wit. Opgave: wit speelt en wint. Schaak-vraag 108 De twee (onbekende) schakers had den deze stelling bereikt: Wit: Ke5, La7, pi a6. Zwart: Kb5, Tc6, pi b7 en c7. Zwart moet remise houden én dat is geen eenvoudige opgaaf na de (voor de hand liggende) eerste zet van wit: 11. a6xb7. Zwart vond er echter iets op en speelde 1Tc6e6f Er volgde: 2. Ke5xe6, Kb5c6!wit moet nu promoveren om zijn pion niet te verhezen. Maarals hij een dame of een toren haalt, staat zwart pat! Dus: 3. b7b8P maar ook nu is het remise door 3. Kc6b7! Wit ver liest namelijk een van de twee stuk ken. Bridge I Alvorens de oplossing te geven van het 4 hartenspel, nog even de kaart- verdeling na de 5e slag: V B 7 3 - O A H V 10 6 B 8 4 Om het spel te kunnen winnen» heeft Zuid 3 rentrees in de dummy nodig. Twee, om de ruiten vry te troeven en de derde om de vrije'ruiten te incasseren. Zoals de schoppenkaar- ten nu liggen, is het niet mogelijk om 3 keer aan tafel te komen, mits West maar goed tegenspeelt. Probeert u het .maar eens! I Speelt Zuid een kleine schoppen, zo moet West een hoge schoppen zetten. Speelt Zuid schoppen 10, dan moet West duiken! Bij de eerstgenoemde speelwijze ontstaan na het nemen met schoppenheer en het aftroeven van een ruiten wederom dezelfde tegenspel figuren. Indien Zuid echter schoppen 10 zou I mogen ruilen voor schoppen 9, is West (machteloos en het spel is niet meer te verliezen! JACK DIAMOND Kruiswoord-puzzel zonder zwart 1 presidium van mr. B. van der Waer- den gaat zich morgen en donderdag de gemoderniseerde strafzaal bezighouden met de „nalatenschap" de N.V. Socrates, de in nov ber 1960 gefailleerde bouw- en han delsonderneming van miljoenen- goochelaar Nic. den B., die Neder lands grootste bankinstelling, de Amsterdamsche Bank, een strop van bijna zes miljoen gulden bezorgde. Die erfenis bestaat uit een reeks strafrechtelijke overtredingen en duistere manipulaties, waarvan de officier van justitie, mr. J. F. Hart- suiker, er overigens slechts enkele in zijn uitvoerige dagvaarding heeft op- i gesomd. Hoofdfiguren in deze, wat mr. Hart suiker destijds de grootste na-oorlogse zwendelaffaire noemde, zijn de vijftig jarige Nic. den B. en de 48-jarige ge wezen onderdirecteur van de Amster damsche Bank T. H. uit Bussum. die gedurende drie jaar zeventien miljoen gulden aan kredieten voor allerlei pro jecten verstrekte die de werkelijke waarde van het Socrates-bezit ver te boven zouden zijn gegaan. De president-directeur van Socrates staat dinsdagochtend eerst alleen terecht wegens bednegelijke of eenvoudige bankbreuk, dat wil in dit geval zeggen, dat hij ter verkorting van de rechten der schuldeisers niet heeft voldaan aan de verplichting tot het houden van een boekhouding, waaruit te allen tijde de rechten en verplichtingen van zijn N. V. zouden kunnen blijken. De daarvoor noodzakelijke boeken had Nic den B. wel, maar van administratie is niet veel terecht gekomen. Als voorbeelden noemt mr. Hartsuiker in zijn dagvaarding het ontbreken van een deugdelijk bijgehou den kasadministratie, niet bijgehouden kas- en giroboeken, regieter voor onroe rend goed, voor de hypotheken, voor de lopende wisselverplichtingen, voor de „zogenaamde projecten" en een reke ning-courant administratie voor debi teuren en crediteuren. Op bedriegelijke bankbreuk staat een gevangenisstraf van ten 'hoogste zes jaar en op (de sub sidiair ten laste gelegde) eenvoudige bankbreuk-ten hoogste een jaar. VERDUISTERING Op de middag van dezelfde dag zal de ex-onderdirecteur van de Amster damsche Bank T. H. aioh moeten ver antwoorden wegens twee gevallen van verduistering in dienstbetrekking, waar op een maximale gevangenisstraf van vier jaar staat. Donderdag zullen Nic. den B. en T. H. samen terepht staan wegens oplichting in vereniging van de Amsterdamse Rembours- en Industnie- bank. Zij kunnen hiervoor veroordeeld worden tot een gevangenisstraf van maximaal drie jaar. Mr. Hartsuiker heeft H. ten laste ge legd, dat hij als onderdirecteur, tevens chef van de afdeling kredietverlening van het hoofdkantoor van de Amster damsche Bank van 1 oktober tot 15 de cember 1958 2.258.875,54 in ieder geval meer dan twee miljoen gulden aan kredieten heeft verleend, waarbij van een reële belegging geen sprake zou zijn geweest. Daarom meent de of ficier van justitie dat H. deze gelden wederrechtelijk aan de Amsterdamsche Bank heeft onttrokken en zich heeft toegeëigend. Deze verduistering in dienstbetrekking betreft de financiering van het Rotter damse Scala-Theater, dat de N.V. Socra tes bij voorlopdg koopcontract op 30 augustus 1958 voor ƒ2 150 000 kocht van de maatschappij Westelijk Handelster rein N.V. te Rotterdam. De N.V. Socra tes gaf als rekeninghoudster de Amster damsche Bank opdracht deze koopsom alsmede boeten en renten (wegens te l 2 'i 4 5 6 7 8 9 2 3 4 S 6 8 9 Horizontaal: 1. hoenderachtige vo gel, voorzetsel; 2. alvorens, gem. in Gelderland; 3. gemeenschappelijke weide, Europeaan; 4. droogoven tot het roosten van graankorrels, aard soort, muzieknoot; 5. rechten inbe grepen (afk.), trommelslager; 6. vloeistof, jaar (afk.Lat.), los omhul sel; 7. deel van een schip, deel v. d. bijbel (afk.), Europeaan; 8. meisjes naam, misprijzen, titel (afk.) 9. vast 'rantsoen, strijdperk. Verticaal: 1. gem. in Utrecht, at mosfeer (afk.); 2. biersoort, telwoord (Duits), meisjesnaam; 3. schoen- vorm, drinkbeker; 4. graafschap in Engeland, de bovenste halswervel; 5. oude rekening (afk.), munt in Per- zië, dam langs een water; 6. einde zuivelprodukt; 7. water in Limburg, lied, scheikundig element (afk.); 8. rivier in Duitsland, godin van de da geraad, voorzetsel; 9. onbep. voor naamwoord, gem. in N. Brabant, baan voor balspel. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. maske, 5. blein, 9 mortier, 11. Rg, 13. etage, 14 Ag, 15. rank, 17. nona, 19. era, 20. aks, 22. ent, 23. naar, 24. para, 25. aas, 26. kea, 28. als, 30. pats, 32. slem, 33. pl, 34. pedel, 37. na, 38. nadelig, 40. lorre, 41. spook. Verticaal: 1. mirre, 2. Sm, 3. koek, 4. ert, 5. big, 6. Leen, 7. er, 8. No- gat, 10. taak, 12. garnaal, 14. anna len, 16. naast, 18. Oeral, 20. ark, 21. spa, 25. appel, 27. ende, 29. smaak, 31. spar. 32. slip, 35. Ede, 36. els, 38. Nr, 39. go. Bontekoning en Aukes: Dividend be paald op 9% contant en 5% in aandelen; tot commissaris benoemd dr. F. A. de Graaff te Heemstede. Arabisch ultimatum over Israël-E.E.G. Het Egyptisch eblad Al Ahram meldt onder een enorme kop op de voorpagina, dat de Arabische landen gezamenlijk een Ultimatum hebben gericht tot de landen van de EEG. Het is opgesteld door de Arabische economische raad, die in Da mascus vergadert Het zegt dat de econo mische belangen van de EEG-landen in het Midden-Oosten in gevaar zullen ko men als Israël wordt toegelaten tot de EEG. Volgens Al Ahram wil Israël door toetreding tot de EEG de kracht ont nemen aan de economische blokkade door de Arabische landen. N. V. Westelijke Handelsterrein. Onder directeur H. gaf 'hieraan gevolg op rekening van de Rotterdamse N.V. achtereenvolgens 250 000, 150.833, 105.000 en 1.753.042 overschrijven. Mr Hartsuiker stelt in zijn dagvaar ding, d'at H. dit deed zonder de vereiste toestemming of machtiging van de di recteuren van de Amsterdamsche Bank, hoewel hij „begreep of moest begrijpen dat het debetsaldo vóór de overschrij vingen bedroeg 684.326, 678.795. 708.358 en ƒ823.018." Voorts meent mr. Hartsuiker, dat H. wist, dat hiertegenover geen voldoende of deugdelijke dekking aanwezig was of kon zijn, zodat van een reële beleg ging geen sprake was. ONVOLDOENDE DEKKING Het tweede geval van verduistering In dienstbetrekking dat mr. Hartsuiker aan H. ten laste heeft gelegd, speelde zich af op 4 december 1959, kort voor dat de hoofddirectie van dc Amsterdam sche Bank de heer H. in overweging gaf ontslag te nemen. Het betreft de betaling van een bedrag van 150.000 aan notaris J. V. Tamboer ten gunste van de N.V. Bouw- cn Aannemersbe drijf Beverwijk als eerste betaling op door Socrates b(J voorlopig koopcon tract in Oostzaan en Amsterdam-Noord gekochte terreinen. De opdracht tot deze betaling zou H. opzettelijk tegen het uitdrukkelijk verbod van de directeu ren van de Amsterdamsche Bank hebben gegeven, „hoewel verdachte wist of moest begrijpen" dat het debetsaldo van Socrates vóór deze betalingsop dracht bij de Amsterdamsche Bank be droeg rond 700-000 gulden en dat bier- tijd i zijn. Op de tweede dag van het proces- Socrates verschijnen H. en Den B. sa men in de gloednieuwe verdachtenbank om zich te verantwoorden wegens een geval van oplichting in vereniging „met het oogmerk de N.V, Socrates weder rechtelijk .te bevoordelen". Het gaat om het verlenen van een krediet van 500.000 door de Rembours- en Industriebank in Amsterdam. Deze affaire speelde zich af in au gustus 1959. De Rembours- en Industrie- bank ontving van de Amsterdamsche Bank een gunstige informatie over de N.V. Socrates. Er stond o.a. in dat dc N.V. een kapitaal heeft van een mil joen gulden, waarvan ƒ200.000 is ge stort, dat de beide directeuren bekend staan als fatsoenlijke mensen, dat de rekening „tot onze tevredenheid" wordt gehouden cn dat de N.V. Soorates in het bezit is van aantrekkelijke objec ten en ondernemingen. Deze aanbeveling werd volgens imr. Hartsuiker verstrekt „terwijl H. begreep of moest begrijpen dat de financiële positie van Socrates toen zeer zorgelijk was". Filmacteur Jeff Chandler (42) overleden De 42-jarige filmacteur Jeff Chandler Is zaterdagavond in een ziekenhuis te Hollywood overleden. Na een operatie aan de wervelkolom hebben zich com plicaties voorgedaan. Hij as vooral be kend geworden door zijn Indianen- en cowboyrollen. Zijn roem werd vooral gevestigd door de rod van Indiancnopper- hoofd in de film „Broken Arrow". Auto geslipt: vijf gewonden LEIDSCHENDAM: Op rijksweg 4A is zondagmiddag een personenauto, be stuurd door J. H. uit Castricum met als mede-inzittenden zijn echtgenote en drie kleine kinderen vermoedelijk door het gladde wegdek en de gladde banden geslipt. De wagen, die een honderd km reed, vloog over de berm en kwam in een sloot terecht. Door de opening, die was ontstaan doordat de voorruit was ver brijzeld kon de automobilist de wagen verlaten en zijn vrouw en kinderen, die ernstig waren gewond, in veiligheid brengen. Hij had slechts lichte verwon dingen aan zijn rug. Allen werden naar het ziekenhuis in Delft gebracht. De auto werd totaal vernield. Op Galgenberg bij Teriet (Van een onzer verslaggevers) Door met een oranje vlag het start sein te geven voor een wedstrijd met lijnbestuurde modelvliegtuigen, heeft de voorzitter van deNederlandse Sport Federatie, jhr. mr. A. Feith, zaterdagmiddag op de Galgenberg bij het zweefvliegcentrum Teriet de Moderne muziek in Hollatid Festival QELUKKIG is er in het Holland Fes- tival 1961 ook plaats ingeruimd voor de moderne muziek. Eén van deze concerten waarbij de 20e eeuwse toondichters aan het woord kwamen vertrouwde men toe aan het Danzi Kwintet. Men kan zich moeilijk be tere en enthousiaster pleitbezorgers van de moderne muziek voorstellen dan de leden van het Danzi kwintet en al moest men om dit programma te kunnen beluisteren zich naar de Kleine zaal van het A'damse Concertge bouw begeven, de vertolkingen warer deze tocht ten volle waard. De concertgevers, Frans Vester (fluit). Koen van Slogteren (hobo), Pem Godxi (klarinet), Brian Pollard (fagot) er Adriaan van Woudenberg (hoorn) ver tolkten vier composities. We willen voor op stellen dat alle vertolkingen voortref- verrukkelijke muziek heeft opge leverd! Een onuitputtelijke voorraad hebben de meesters uit die tijd, de eer- ste helft van de 18e eeuw, geproduceerd het heus niet altijd meester werken, die zü schreven, het waren alle vakbekwame componisten, gezegend met een goede smaak cn een enorme vin dingrijkheid in het hanteren van het muziekidioom. Zij hadden trouwens ook ruiet de De- doeling werken „voor het nageslacht" to scheppen. Zij sdhreven getorui'ksmuziek hun opdrachtgevers, meestal de edelman, in wiens dienst zij stonden, de muziek moest het zeer selecte publiek dier dagen, hof en adel, op aangename wijze verstrooiden Maar dit publiek wist uitstekend het kaf van het koren te on derscheiden en slechte „waar" werd niet geaccepteerd. Nieuwigheden in de mu ziek werden ook niet afgewezen. Inte gendeel de ene componist nam ze gre- de ander over, voeigde er soms .s nieirws bij en het publiek was onverzadigbaar. Heel Italië zoemde van muziek, van opera en instrumentale mu ziek. Noord-I faallë was de plaats, waar de vLool het meest beoefend werd. Daar ont stonden de gnote vioolsdholen. te begin nen met Vivaldi en de Noord-Italiaanse stijl kan men daarom goed onderschei den van de Zuid-Italiaanse of Napo- litaanse stijl, juist door dit violist'isdh- virtuoze element. Vanuit Italië verbreid de zich deze muziek over heel Europa ep zij bevruchtte overal de inheemse mu. ziek van elk land. Men behoeft sledhts te denken aan J. S. Bach, diie veel Itali- aamse muziek bewerkte en overnam ie zlj-n eigen composities. En Bach wai geen uitzondering. In onze tijd heeft de Italiaanse barok muziek een grote populariteit gekregen en misschien moet men de reden hier voor wel zoeken un de tegenstelling tus sen de koortsachtige haast en opwin ding, waarin wij leven en deze onbe zorgde, onproblematisohe werkjes. Ze klinken zo welluidend, zo opgewekt, en het luisteren geeft geen moeite en men komt in een plezierige stemming. Na Marcello i terdagavond in het Kurhaus, het Strijkorkest Benedetto n programma van Italiaanse barokmuziek uitvoerde, onderging men Het strijkorkest Benedetto Mar 1 cellogaf zaterdagavond ijl .het Kurhaus een kostelijk concert van 18e eeuwse Italiaanse rpu- ziek. Het speelt zonder dirigent en het bestaat uit leden van het j Radio Filharmonisch Orkest. de bekoring van deze Sonates, Concer tjes, Sinfoma's ten volle. Maar de elf atrijkers plus cembaliste waaruit dit semble bestaat, speelden ze dan ook nemend, zowel van stijl als in de tech nische weergave. Hier hoorde men werkelijke kamermuziekspel: helder doorzidh ig, open van klank cn hier hoorde men de ware barokstijl: strak, puntig vam ritme, met een kleine klemtoning van het basfiundament. Wat zij speelden? Ach, het deed er eigenlijk weinig toe. Voor de kenner was er het een en ander op te merken: vioolwerk in het Concerto alia Rustica en in een Sinfonia van Vivaldi, de brede toets in de Introduzione, Aria e Presto van Benedetto Maroello, de vuurspatten- de vaart in het Presto uit de Sonata da dhiesa van Dall' Abaco. Alles klonk oonstrelend en hartverrukkend moo het nu Albinoni, Pergolesi, Bomporti of Vnvaldi cn Marcello betrof. „Allemaal Vévalditjes". zei een luisteraar in onzt buurt, Viva'ldi als soortnaam gebruikend Maar de Kurzaal had voor zulk eei levendig, sprankelend musiceren stamp vol moeten lopen. Nu waren er nog te veel lege plekken. Dra. H. E. Kokee-van den Berge. 33 Van een vriendelijke medereiziger kreeg hij een schone zakdoek en de man met de sigaar haal de een flesje whisky te voorschijn. „Van negen ennegentig!" lachte hij, „geef hem er een slok van. dan gaat ie tenminste niet van zijn graad". De vrouw die nog steeds in haar hoekje zat, rommelde in haar reistas en haalde er naald en draad uit. „Misschien kunt u daar de zakdoek mee dicht naaien, dokter Adam rolde een flink stuk draad van het klosje. „Ik kan er wel iets beters mee doen; ik naai er de wond mee dicht. George", zei hij tot de neger, „zit stil en sla niet aan het gil len, hoor je! Geef eens zo'n papieren beker hier". Met uitpuilende ogen gehoorzaamde de neger. „Gaat u die naald in me steken, dokter?" „Ja", zei Adam, „zo gauw als ik hem, met deze draad door de whisky zal hebben gehaald". Er had zich e engroepje nieuwsgierigen om hem heen gevormd. De zwarte man werd op een bankje geduwd, Adam doopte zijn vingers in de whisky, haalde naald en draad door het vocht heen, en goot ten slotte wat van die drank in de wond. „Hou zijn arm stevig vast", zei hij tegen de reiziger die de zakdoek gegeven had, „ik ben er in een minuut mee klaar". „Baas, krijg ik een slok, alsjeblieft?" kermde dc neger. „Voer hem niet dronken, dokter", zei de conducteur, „als hij door de trein begint te zeilen „Hij zal er niet dronken van worden", onderbrak Adam hem. Hij hield de papieren beker aan dc bevende lippen van de zwarte. „Dit verdooft hem alleen maar een beetje, dan blijft hij tenminste stil. Houd zijn pols vast, meneer", gebood hij. Ofschoon de naald niet zo praktisch was als die waarmee hij in het ziekenhuis had gewerkt, han teerde hij hem zo handig, dat hij de wond inder daad al heel gauw dicht had. Een van de omstan ders sneed met zijn zakmes op Adams vingerwij zing de draad door. Daarna bevestigde hij de schone zakdoek om de hand. Toen hij opkeek, zag hij de vrouw naast de neger staan; zij had door Helen Topping Miller haar hand op zijn voorhoofd gelegd. „Daar dan", zei ze, „het deed toch niet zóveel pyn?" „Het had hem zijn hachje kunnen kosten als er infectie in die wond was gekomen zei de man met de sigaar. „Nog meer nodig, dokter? Wat zou u zelf zeggen van een slok?" „Neen, dank u". Adam brak de draad door, waarmee hij het verband had vastgenaaid. „Zo zal het wel gaan, George. Het zal nog wel een beetje zeer doen, maar het zal netjes genezen. Allemaal bedankt, beste mensen". „Dokter, ik kan u niet betalen zei de neger opstaand. „Geen nood kerel!" Adam gaf hem een vrien delijke por- „Als je weer langs komt, geef me dan nog maar een kop koffie". „Die is koud geworden", zei de neger, terwijl hij aan de grote, zwarte kan voelde. „Ik zal hem moeten opwarmen". „U had vast niet verwacht, dat u nog zo'n kar weitje zou moeten opknappen, is het niet dokter?" vroeg de man met de sigaar. Hij borg zijn whisky- fles weer weg. „Gelukkig dat ik dit flesje bij me had! Neem een raad van my aan en ga nooit zon der uw instrumententas op reis. Ik herinner me een treinongeluk ..Ik zal eraan denken", onderbrak Adam hem („Als ik instrumenten heb", voegde hij er in ge dachten aan toe) Een aangenaam gevoel over viel hem Het volk was goed, essentieel goed, dat had hij nu ondervonden. Dit was geen sentimen taliteit geweest, zoals Reinbeck en de meeste anderen van zijn collega's zo graag beweerden; hij had hier kennis gemaakt met de natuurlijke goedheid die in al deze mensen sluimerde; met de goedheid die zij maar al te dikwijls in de strijd om eigen behoud, moesten verbergen, maar die zij bij deze gelegenheid hadden kunnen tonen. Wat zou hij Mac niet kunnen schrijven over deze eerste operatie uit zijn eigen praktijk zijn eigen praktijk? Neen, zover was het nog niet helemaal; hij moest burners nog voor een examen commissie proeve van bekwaamheid afleggen; dan eerst zou hij zich mogen vestigen. In Little Rock, waar hij in de mistige morgen uren uitstapte, hoorde hij, dat die commissie pas over enkele dagen bijeen zou komen. Nu bekroop hem de lust, naar Memphis tè gaan, naar zijn oude universiteit. Professor Deever terug te zien en misschien nog de een of ander die zich Adam herinneren zou. Hij aarzelde niet lang het gelukte hem al gauw een lift te krijgen op een zware vrachtwagen, die de eerste balen katoen naar Memphis reed, tweehonderd mijl ver. ..Labor Day, vandaag", gromde de chauffeur. Och ja, het was de eerste maandag in september, waarop bijna iedereen vryaf had; dat hij daaraan niet eerder had gedacht! „Aan deze kant van de rivier krijg je dan nergens meer een glas bier; we zullen maar aan de overkant gaan rijden'. Het was al bijna donker toen ze op hun plaats van bestemming kwamen. Zijn vroegere hospita kende hem direct terug; ja, hij kon zijn kamer van destyds wel voor enkele dagen huren, de colleges waren toch nog niet begonnen. „Na de tiende is de kamer bezet, ik krijg vier studenten in huis", zei ze. „Het is voor u een dollar per dag. Uw vader is gestorven, is het niet?" felijk, somstijds zelfs subliem gebracht werden, deze musici hebben aan de drukwekkend hoge eisen op meesterlijke wijze weten te voldoen. Alleen ii opzicht had dit concert grote waarde, doch er was meer! Dc Joegoslaaf Miklós Kelemcn wijkt in zijn uit 1958 dateren de Etudes Contrapuntiques af van dc gangbare aanduidingen van de onder delen van zijn compositie. D.w.z. geen vermelding van Allegro of Adagio e.d. doch hij bedient zich van metronoom cijfers. Dit doet uiteraard weinig af of toe aan de waarde van het werk, achter deze cijfers schuilt muziek want Kelemen verstaat zijn vak. De sterkste indruk maakte het tweede deel op ons, eer zonder klankrijk deel. doch ook het vraag- en antwoordspel van het vierde deel is dermate verfijnd uitgewerkt dat er een boeiende kracht van uit gaat. Het geheel is puntig en rijk aan intervallen, soms zelfs welhaast scherzo-achtig al is de stemming van het werk hiermede niet geheel en al in overeenstemming. Frans Vester vertolkte vervolgens Se- quenza van de Italiaan Luciano Berio. Dit eveneens in 1958 geschreven werk hoorden we onlangs in een weergave door Koos Verheul, nu wist het oi nog meerdere mate te overtuigen van de belangrijkheid en originaliteit. Een werk vol interessante aspecten en beloften met uiterst genuanceerde suttiliteiten. Typisch dat men in dit werk de zuidelijke inslag gepaard ziet gaan aan de noordelijke vloed. Twee volkomen verschillende muzikale gedachten vinden hier elkaar vloeien ineen tot een waardevol geheel. De noordelijke invloed: Sehönberg e zuidelijke lyriek en dramatiek treft aan in deze fluitsolo, één der voortref felijkste hedendaagse werken vooi instrument. Spelletje Ook een Nederlandse componist kwam op dit programma voor, was dc in 1935 geboren Peter Schat met zijn ..Improvisations and Sym phonies (I960), geschreven voor Danzi kwintet ter gelegenheid van 50-jarig bestaan van het Genootschap van Nederlandse componisten. De ar geloze bezoeker kijkt wat vreemd op dis hij voor. dc aanvang, van de u gave de musici achter op het podium met een geldstuk ziet gooien ter be paling van kruis of munt. Het lot speelt in dit werk n.l. ook een partij het gaat er n.l. om een leider aan tc wijzen die in het tweede deel dc taak op zich neemt aan de promenadewen- sen van de componist te voldoen. Inderdaad niet alledaags, derhalve wil len we de gang van zaken in het kort weer geven. De musici gaan op ruime afstand van elkaar tegen de achterkant van het podium zitten en na de inleiding loopt de hoboïst naar de fluitist, speelt mee uit zijn levensgrote partij en bezoekt vervolgens de fagot en de hoorn. Vervol gens naar de partij van de klarinet ter wijl de fluitist zich bij hem voegt en na de klarinettist hetzelfde doet. Men speelt staande een trio, doch de hoorn en de fagot verwijzen het trio naar plaatsen en zo kan het werk besloten worden. Ach, inderdaad wel spectaculair, doch dat het publiek op een nieuwe wij ze bij het spel wordt betrokken kunnen we niet onmiddellijk beamen, met even veel recht kan men het storend of aflei dend noemen. Doch deze buiten-muzikale bijkomstigheid kan dit werk niet tot indrukwekkend geheel verheffen, Kelemen en Berio viel dit bijzonder sterk op. Ook het eerste deel is veel onbe- stemdcr dan bijv. het werk van Kelemen merkwaardigerwijs ook langademiger. Tussen deze jongeren leek Sehönberg oud, zijn uit 1924 stammende Quintett op. 26 is al bijna weer 40 jaar geleden ont staan. Doch hij is het grote voorbeeld ge weest voor vele componisten na hem, hij heeft een nieuwe weg gevonden die tal mogelijkheden opende. Het Danzi Kwintet heeft zich dit werk volkomen eigen gemaakt, reeds eerder hoorden wij deze musici dit Quintett vertolken en ook deze interpretatie gaf de overtui ging dat dit ensemble inderdaad niet op het Holland Festival 196l mocht ont breken. Adr. Hager. eerste Nederlandse baan voor model vliegtuigen geopend: een geasfal teerd plateau boven op de berg. De baan is eigendom van de K.N.V. v.L. en zal worden gebruikt voor het houden van nationale cn internationale wedstrijden cn tevens voor oefeningen met radiografisch bestuurde modelvlieg tuigen. De honderden toeschouwers bij de plechtigheid kregen daarvan al gelijk een proefje te zien. Met snelheden tussen de 100 en 200 km per uur strictsten de kleine ranke toe stelletjes in het rond en maakte tevens een met behulp van een zend- en ont- vangapparatuur bestuurd model enkele vluchten boven het met talrijke kleur rijke vlaggen omzoomde plateau. Overigens waren het niet alleen mo dellen, die de toeschouwers kregen te Ter gelegenheid van de opening van de baan had de K-N.V.v.L. tevens een „dag van de luchtsport" georganiseerd Een programma van demonstraties, waarmee een beeld werd gegeven van de takken van de luchtvaart, die door de K.N.V.v.L. worden bevorderd. Zweefvliegtuigen (waaronder het nieu we Nederlandse prestatietoestel de Sa- gitta) vlogen al of niet in looping of Im- melmann over, sportvliegtuigen vlogen keurige in de lucht hangende linten doormidden, er werd een demonstratie gegeven van het dpslepcn van een re clamesleepnet en ook de parachutisten van de Eerste Nederlandse Parachutis ten Club waren er: zestien leden, onder twee dames, sprongen uit de Friend ship en kwamen ondanks de vrij harde wind veilig op de hei terecht. Het opstijgen van de ballon Oxygenium met aan boord (commandant) Steeman, Jan en Nini Boesman, vormde het slot van de demonstratie. Mr. J. W. Meijer wint pleilwedstrijd De jonge balie bij de Hoge Raad der Nederlanden heeft zaterdagmiddag de plechtige sluitingszitting, die zij aan het eind van elk gerechtelijk jaar organi seert, gehouden in de zittingszaal van de Hoge Raad. In deze zitting heeft de deken van de Haagse orde van advocaten, mr. Y. H. M. Nijgh, de „Van Doorn beker" aan de winnaar van de jaarlijkse pleitwedstrijd uitgereikt. De winnaar was mr. J. W. Meijer. Het was de derde maal dat hij de beker verwierf. Mr. Meijer behaalde 172% punt. Drie deelnemers verwierven een eer volle vermeldingf: mr. J. Pruim, mr. F. N. Meijer met 168 pnt en mr. J. Schepel met 162 punten. De wedstrijd werd o.m. bijgewoond door vertegenwoordigers van het ministerie van justitie, leden van de zittende en staande magistratuur, ver tegenwoordigers van binnen- en buiten landse raden van toezicht, van orden van advocaten en van bevriende jonge balies uit België, Luxemburg en Frank rijk. Scooter door trein gegrepen: een dode Op een onbeveiligde spoorwegovergang in de spoorlijn Winterswijk-Arnhem, on geveer een kilometer van Winterswijk, is zaterdagmiddag een 23-jarige Duitse scooterrijder uit Gelsenkirchcn door een trein gegrepen. Hij was op slag dood. De trein liep ernstige vertraging op, daar de scooter tussen de wielen van de locomo tief was geraakt SCHIP AAN DE GROND EN WEER VLOT Zaterdagavond omstreeks negen uur u de Engelse tanker „Pass of Meifort" (757 ton) in de west-geul in de Nieuwe Waterdeg uit het roer gelopen en aan dc grond gevaren. Het schip was uitvarend. Omstreeks half twaalf konden twee ha vensleepboten de tanker vlottrekken. waarna het schip zijn reis vervolgde. Gouden scheidsrechter NeVoBo gekozen De scheidsrechtersvereniging „Time- °ut" eerde zaterdagavonden Boschlust te Den Haag de meest verdienstelijke scheidsrechters van het afgelopen sci- roen. Dit vond plaats met een diner voor dieze functionarissen met hun dames, dat werd voorafgegaan door een gezellig samenzijn. Afidelingssecreta n s Hern- green maakte de naam van ne .golden referee" van dat jaar bekend: de heer an Niieuwveld van de vereniging Tunnlust. Deze vereniging verwierf vo rig jaar het predikaat „vereniging van het jaar". Dit predikaat werd voor het afgelopen seizoen verworven door Sy- rèna. Voorzitter Spruit memoreerde, dat deze vorm van dankbaarheid een urn- in de NeVoBo is. R.K. metaalbewerkers: T\E waarnemend voorzitter van de Nederlandse katholieke metaal- bewerkersbond St.-Eloy, de heer P. Brusser, heeft vandaag in Utrecht bij de opening van de driejaarlijkse ver gadering van deze bond, ernstige kritiek geuit op het regeringsbeleid ten aanzien van de vrijere loon politiek. Zoals bekend, is de goedkeuring van :n loonsverhoging voor de metaalar beiders door het College van Rijksbe middelaars. vertraagd door het voor- 'an de regering, de huren per 1 april 1962 tc verhogen cn daarbij een looncompensatie vast te stellen.De heer Brussel zei, dat deze gang van zaken hem in toenemende mate bezorgd maakt. Hij herinnerde eraan, dat bij de start van de vrijere loonpolitiek in 1959 een grote re vrijheid met een daarmee gepaard gaande grotere verantwoordelijkheid voor het bedrijfsleven en een verminde- (Wordt vervolgd.) ring van de directe overheidsinvloed op het gebied van de loonvorming, een der belangrijkste uitgangspunten was. Ge zien de ervaringen van de laatste jaren heeft het er echter veel van weg. dat de overheid, die van het bedrijfsleven verlangt dat het zich aan de spelregels houdt, dit zelf, door bij herhaling in te grijpen, niet doet. De heer Brussel zei voorts, dat men zich in kringen van dc overheid goed dient te realiseren, dat op deze wijze de vrijheid en verantwoordelijkheid van de bedryfsgenoten tot 'n aanfluiting worden gemaakt, terwijl de hieruit voortvloeien de onzekerheid de voor een ongestoorde nationaal economische ontwikkeling zo zegenrijke werking van het georgani seerd overleg, op funeste wijze dreigt te ondergraven. Vooralsnog blyft St. Eloy vertrouwen op ccn spoedige cn gunstige beslissing over dc thans ingediende voorstellen, zodat de overeengekomen loonsverho ging In de metaalindustrie per 1 juli aanstaande in werking kan treden, opdat het drama vam 1960 niet zal worden herhaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7