dokter regan Berlioz' Benvenuto Cellini kon ook nu niet boeien Tekst is drakerig, muziek mist het flitsende Honegger's Judith in schitterende uitvoering 7 ZATERDAG 17 JUNI 1961 Schaak-vraag 108 I Onderstaande stelling is afkomstig luit een partij tussen twee ons onbe kende schakers. Wit speelde vanzelf- Isprekend op winst zwart zag ech- jter op ingenieuze wijze kans remise jte bereiken. DIAGRAMa ill m'iim ë*is a m m z 1 is m e tl r m Si 1 R m Wit: Ke5, La7, pi a6. Zwart: Kb5, Tc6, pi b7 en c7. Opgave j wit aan zet zwart houdt remise. Dam-vraag 107 De stelling was deze: I Zwart: 3,9,12,14,21,22,23,24,25,28. Wit: 31,32,33,34,37,39,40,42,43,44. Wit kan aldus winnen: 34—30, 25x45; 44—40, 45x34; 39x10, 28x48; 31—27, 122x31; 37x8, 48x28; 10—4, 3x12; 4x33 en wint Bridge A H 9 O V 8 3 V 9 8 6 5 2 642 A H 4 10 4 3 A H 9 5 B 10 7 6 52 O B 8 43 Zuid speelt een contract van 4 har ten (10 slagen). West komt uit met troef 9. Oost jneemt met hartenheer, maakt vervol gens hartenaas en klaverheer en speelt in slag 4 zijn laatste troef na, I welke in Noord met hartenvrouw wordt genomen. West maakt de fout de 3 e troef ronde ruiten 7 af te >oien. Uit Noord wordt nu ruiten ge- _>eeld, welke Zuid troeft, waarna ik de volgende vraag wil voorleggen: Kan Zuid hierna het spel maken, lindien hij eèn bepaalde kaart zou mo- |gen ruilen voor één uit Noord en welke kaart is dat? JACK DIAMOND. Krulstcoord-puzzel j Horizontaal: 1. bloeiwijze; 5. blaar; 9. vijzel; 11. rijksgrens Cafk.)13. ver dieping van een huis; 14. scheikundig element (afk.); 15. twijg; 17. slaap ziekte; 19. tijdrekening; 20. bijl; 22. boomloot; 23. akelig; 24. vreemde munt; 25. voedsel om te lokken; 26. papegaai in Nieuw Zeeland; 28. voeg woord; 30. klap; 32. term bij kaart spelen; 33. meervoud (afk. Lat.); 34. bode aan een universiteit; 37. voorzet sel; 38. schadelijk; 40. papegaai als aanspreking; 41. schim. Verticaal: 1. welriekende gomhars; 2. stapelmeter (afk.); 3. soort gebak; 4 bolrond vruchtje (spreekt.); 5. jong varken; 6. jongensnaam; 7. bijwoord; 8. de Oostmond van de Weichsel; 10. opgegeven werk; 12. schaaldiertje; 14. jaarboeken; 16. nevens; 18. bergke- iten op de grens van Europa en Azië; '20. vaartuig; 21. graafwerktuig; 25. vrucht; 27. einde; 29. kunstzin; 31. 'boom; 32. afhangend gedeelte; 35. ge beente in Gelderland; 36. boom; 38. nummer (afk.); 39. ga (Eng). Op era in het Holland Festival TYERLIOZ' OPERA Benvenuto Cellini is nooit veel geluk beschoren ge- weest. De eerste uitvoering in 1838, die met veel moeite tot stand was gekomen, lokte een schandaal wit, en haalde maar drie reprises. Maar ook alle zorg, die Franz Liszt vijftien jaar later aan de voorstelling van deze opera besteedde, bleek tevergeefs en zelfs toen de Benvenuto Cellini in 1913 uitgekozen was om als officiële opening van het Thé&tre des Champs Elysées te dienen, moest het heel spoedig van het repertoire wor den afgevoerd. treedt, kan de zwakheid van dit werk niet redden. Waar de oorzaken van dit falen liggen? Zowel in de tekst als in de muziek. De tekst is een drakerig geval, waarbij men i/n. de lach schiet, en de muziek bezit te weinig die flitsende, fascinerende zeg ging als b.v. in Berlioz' Damnation de Faust of in diens Symphonic Fantastiqu-:. Zij is slapper, levert soms heel banale fragmenten op. en de inderdaad prach tige instrumentatie die hier en daar op- Michael McLiammoir in en over Oscar Wilde FR GAAT TEGENWOORDIG een nieuw ■Lj genre solotoneel ontstaan: de biogra fische herleving van auteurs. Hadden we het vorige jaar Shaw als „Lieve Leuge naar" op het Holland Festival staan, thans is het Oscar Wilde verbeeld en toegelicht door de Engelse acteur van Ierse origine Micheal Mac Liammoir, die we reeds eerder hier zagen in „Hedda Gabler" van Ibsen en als de Dauphin in Shaws „Saint Joan". Een enorm acteur en van Ierse afkomst, hetgeen veelzeg gend is, want daardoor leeft hij vanuit dezelfde geestelijke slagvaardigheid als Oscar Wilde, de grote in Londen levende OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. Peene, 2. Eider, 3. edele, 4. Nelri, P.'ereis, 6. Jabes, 7. akant, 8. balie, 9. enige, io. steek. Fokker Friendship voor Port. Oost-Afrika De Koninklijke Nederlandse Vlieg tuigfabriek Fokker heeft een contract gesloten met de luchtvaartmaatschappij voor Portugees Oost-Afrika voor leve ring van drie Fokker F. 27 Friendship- veitkeersvliegbuiigen in augustus 1962. Dit i« het 64ste bedrijf dat F. 27's heeft ge kocht. Binnenkort mag men meer con tracten met Afrikaanse luchtvaartmaat schappijen verwachten. Jacht voor Prins In besloten kring alleen de technische commissie e bouwers zullen daarbij aanwezig zijn tal op 20 juni op de werf van de N.V. Nioolaas Witsen en Vis te Alkmaar het motorjacht, dat daar voor prins Bernhard in aanbouw is. te water worden gela^ ten. Het is zoals bekend het geschenk dat de Prins voor zijn vijftigste verjaar, dag van het bedrijfsleven krijgt. Ier in wie heel het laat-Victoriaanse Enge land literair gestalte heeft gekregen. Een uiterst paradoxale en scherpzinnige geest. Mac Liammoirs Wilde-avond is dan ook een groot succes geworden. Hij spreekt over Oscar Wilde en gaandeweg en onge merkt voert hij hem sprekende in. volgt de levensloop van deze zo tragisch terechtgekomen briljante geest aai hand van zijn geschriften, romans, toneel stukken. gedichten en brieven. Mac Liammoir bracht zijn programma onder de titel „The importance of being Oscar", hiermee reminiscerende aan Wil de's belangrijkste toneelstuk „The im portance of being earnest", waaruit hij een fragment voordroeg. Andere frag menten waren o.a. gekozen uit .Jhe picture of Dorian Gray" (een Allan Poe- achtig verhaal), uit het toneelstuk „Sa- lome" (in het Frans, waarin ook Sarah Bernhardt het in Parijs heeft gespeeld) en uit „The ideal husband". Na de pauze, tijdens waarvan verondersteld werd de rechtzaak van Oscar Wilde (wegens homasexualiteit) te hebben plaats gehad,' besloot Mac Liammoir zijn voordracht met fragmenten uit Wilde's in postuum uitgegeven tragische gevange- nissohrilten „De Profundis" en o.a aangrijpende in 1898 verschenen „Ballad of Reading Goal", waarin Wilde zijl vangenschap beschrijft. Mac Liammoir is werkelijk in staat ge weest, de even briljante als tragische figuur van Oscar Wilde te doen herleven en met hem heel de sfeer van het En gelse fin de .siècle. Ev. Grolle Men vraagt zich af, waf de Nederland, se Opera bewogen mag hebben, deze opera voor een uitvoering in het Hol- land Festival te kiezen Natuurlijk is het interessant ermee te hebben kennis ge- maakt, maar om het ronduit te zeg gen men had alle zorg en energie beter aan een ander werk kunnen besteden, zoals Poulenc's Dialogues des Carme lites. De conclusie immers waartoe men na afloop van de voorstelling moest ko men, was nl. dat men het werk niet zon der reden steeds weer heeft opgeborgen. De poging tot herleving, tot rehabilitatie, is loffelijk en eervol geweest, maar ook nu tevergeefs. sahouwbung gepresenteerd werd, uit? De entourage van het galapuibliék, waar- onder zioh de bu;tenlandse burgemees ters, die hier op bezoek zijn, bevonden, alsook het overvloedige applaus van de aanmoedigende „claques", die bravo ebc. riepen, gaven de oppervlakkige in druk van een groot succes. En dit alles stimuleerde natuurlijk wel de aandacht van de zaal, en vuurden ook de presta ties van de executanten aan. In een „normale" voorstelling, wanneer deze sdhone schijn er niet bij te pas komt, zal het werk evenwel volledig wegzak- De drie Fransen die voor deze Hol land Festival-presentatie waren te hulp geroepen, hebber, zioh tot het uiterste geweerd om de zaak de verloren zaak te redden. De dirigent George Prétre poogde het Franse tempo, dat van natu re sneller en levendiger is dan het Hol landse, aan het orkest, koor en vocalisten op te leggen, hetgeen hem slechts zeer ten dele lukte. Het opera-orkest sspeelde slordig en grof, het koor raakte een pas aöhter en de Nederlandse vocalisten, die allen enige moeite met de Franse uit spraak hadden, konden het ternauwer nood bijhouden. Het vuur, de esprit, ds opzwepende vaart, waarmee Prètre deze zwakke Berlioz-muziek aanvaardbaar wilde maken, ontaardden nu in soms verbijsterende klankexplosies, in grof effectbejag. De accenten vielen zodoende preoies ernaast en dus verkeerd. En dan werd alles, muziek, actie, zo afschuwe lijk lelijk, zo banaal! PEN kras voorbeeld van dit afglijden J-J naar het „van dik hout zaagt men planken", was de tenor Nicolai Gedda, die de titelrol, de beeldhouwer Benve nuto Cellini, uitbeeldde. Deze Zweedse zanger, die werkelijk een schitterende, krachtige stem bezit en die ook acteren kan, was de enige, In staat om de oor spronkelijke visie van de dirigent te rea liseren. Hij is sinds enkele jaren aan de Parijse Opera verbonden en kent de Franse sfeer, de Franse musiceertrant Maar ook hij liet zich steeds verleiden tot epateren, tot overdrijven, en dan dwong hij zijn stem tot de uiterste kracht, dan overschreeuw de hij zich. De aardige, wat peinzende aria in de derde acte, waarin Cellini smachtend naar het ideale rustige her dersleven verlangt, werd er uit gesmeten als gold het een eerste klas heldenaria. Hier had regisseur Marcel Lamy moe ten ingrijpen. Lamy had terecht in zijn toneelbeeld nadruk gelegd op levendig heid. op felle contrastwerkingen. Zyn ..volksscènes" waren vol beweging en boeiden ontegenzeggelijk, zoals in de Carnavakscène van de tweede acte, die hij heel vindingrijk had opgelost door deze in twee delen te knippen en met de Ouverture Carnaval Romain te over bruggen. Alleen was de bonte revue van verklede personages, van ballet (bijzon der slechte choreografie overigens), op een ruimer toneel beter tot haar recht gekomen. Maar de personages liet hij in ouderwetse stijl acteren, met overdreven pathetische gebaren, die daardoor hun doel voorbijschoten. En het verhaal van Cellini's liefde tot de schone Teresa loopt toch al langs de alle platgetreden paden! Daarbij kwamen dan nog de eveneens traditionele costuums en décors van Francois Gancau, die smaakvol waren, maar ook in de gedegen operastijl. ONZE Nederlandse zangers hebben zich kranig gehouden. Antoinette Tie- messen zong de Teresa en haar op zich zelf niet erg mooie stem kon de colora turen in de grote aria van de eerste acte best aan. Jess Walters gaf de figuur van Fieramosca, de medeminnaar van Cellini, enige omlijning, Cornelis Schell als Bal- ducci, was een barse vader voor de schone Teresa en de kleinere rollen wa- voldoende bezet. Alleen kon regisseur Lamy ons niet overtuigen van zijn op vatting de partij van Ascanio, voor mezzo sopraan bedoeld, door een tenor te laten zingen. Dit is een regelrechte misgreep. Zo trok het bonte leven van Benvenuto Cellini in festivalaankleding voorbij. De kennismaking zal geen sterke herinnering achterlaten. Dra. H. E. Kokee-van den Berge Frontale botsing eist een dode Op de rijksweg Roermond—Horn is een personenwagen uit Vlaardingen bij een inhaalmanoeuvre in frontale botsing gékomen met een Duitse vrachtauto uit Düsseldorf. De 34-jarige bestuurder van de personenwagen C. Lichtendahl uit Vlaardingen was op slag dood. Zijn wa gen werd volkomen vernield. De Duitse vrachtautochauffeur had de tegenligger zien aanikomen en remde nog uit alle macht, maar kon de botsing niet voor komen. Daarbij kwam de zware wagen met aanhanger op de linkerkant van de weg en kantelde. De Duitse bestuurder werd licht gewond, evenals zijn bijriider Politiedag voor de radio Maandag staat het radio-programma van de AVRO voor een groot gedeelte in het teken van de politie. In de eer ste plaats worden tal van uitzendingen verzorgd voor de deelneming aan de negende Politie Brabant Rit onder het motto „Attentie P.B.R. 9" en verder wordt een ochtenduitzending <8.15 uur) gewijd aan de verhouding „Politie-pu- bliek". zijn 'er grammofoonplaten- programma's, die door de politie-men- sen werden samengesteld of aange vraagd (8.20 en 10 uur v.m. en 11 uur n.m.) en om 12 uur speelt de Amster damse Pólitiekapel onder leiding van inspecteur-kapelmeester Joh. K. Pinkse. Causerieën zijn er ook (om 12.20 en 1.15 uur) en 's avonds om half negen wordt Hilversum 2 aangesloten met de grote schouwburg in Tilburg, waar ter gelegenheid van de Politie Brabant Rit een gevarieerd programma wordt aangeboden. „Negen heit de klok" terug Het KRO-programma „Negen helt de klok", dat tot juni 1954 een van de populairste amusements-uitzendtn- gen van de radio is geweest, komt weer terug. Voor zaterdag 24 juni a.s. hebben Jan de Cler, Alexander Pola en Emile Lopez een nieuwe „Negen heit de klok" gemaakt en dit zal dan de 223-ste uitzending worden. Dit programma keert terug als on derdeel van de viering van het 35- jarig bestaan van de K.R.O. Het was woensdag 7 juni n.L vijfendertig jaar geleden, dat te Utrecht de akte werd verleden, waarbij de Katholieke Radio Omroep officieel de stichtingsvorm kreeg. In „Negen heit de klok" kunnen de luisteraars de kennismaking hernieu wen met de „Freule", „Kris. Kras en Kruimeltje" en „de familie van Tutte". Gaat kleuren-tv. in V.S. opleven Nadat er verleden jaar een volkomen stilstand was ingetreden In de aan- maak van kleuren-televlsleontvangers in Amerika, omdat deze onverkoopbaar bleken te zijn, hebben nu drie grote concerns en enkele kleinere firma's weer kieurentoestellen aan de markt gebracht. De prijzen voor deze ontvan- gers zijn driemaal zo hoog als die voof een gewoon zwart-wit-toestel. Dit betekent echter, dot er toch een izekere prijsdaling valt te constateren en -daarom Ihébben die industrieën het nog eens .geprooeend. Het aantal kleu- renuitzandingen is sterk verminderd, maar men hoopt dat deze ook zullen worden uitgebreid wanneer het pu bliek opnieuw belangstelling gaat to nen voor de dure toestellen. Op deze wijze zou er een opleving in de Amerikaanse kleuren-tv kunnen ont staan. Het valt de Amerikanen moei lijk, hun positie van eerste televisie, land aan Japan af te staan en daar gaat het. wat de kleurentelevisie betreft, op het ogenblik to<Jh naar toe. Essays over de televisie Zoals wij u reeds eerder meldden, zal de NTS op 2 oktober aherden ken, dat tien jaar geleden de eerste uitzending van deze stichting de ether inging. Dat vindt men reden genoeg, zich te verheugen en er wat feeste lijks van te maken. Zo zal er op 2 oktober een officiële herdenkingsbijeenkomst in Hilversum worden gehouden en in de maand okto ber zullen nog enkele evenementen volgen. Plannen hiervoor zijn nog in bestudering. Ook wordt, op initiatief van de NTS, een bundel wetenschappelijke essays over televisie uitgegeven. Een redactie raad. gevormd door de heren prof. dr. M. Rooij (voorzitter), prof. dr. A. Ol- dendorf. prof. dr. J. Koekebakker en ds. C. Aalders, neemt de verantwoorde lijkheid voor deze uitgave op zich. Om streeks de datum van het tweede lus trum zal de bundel bij de uitgeverij Van Gorkum en Comp. N.V. te Assen ver schijnen. - Op 31 mei a.s. zal het tien Jaar ge leden zijn, dat de stichtingsakte van de Ned. Televisie Stichting in Hilversum werd verleden. Na het NTS-journaal, komt eerst de NCRV-actualiteitenrubriek „Memo" uw aandacht vragen en daarom wordt onder regie van Paul Cammermans de muzikale comedie „Rozegeur en Mane schijn" op het scherm gebracht, een blijspel met liedjes, waarvoor Jelle de Vries de teksten schreef. vanavond De Nederl. Opera heeft ter ere van het Holland Festival de opera van Berlioz, Benvenuto Cellini, uit de- kast gehaald en weer een kans tot herleving gegeven. Daar bij is kosten noch moeiten ge spaard. De vermaarde Zweedse te nor Nicolai Gedda vervulde de ti telrol en zijn tegenspeelster was Antoinette Tiemessen in de rol van Teresa. Post voor de ooievaar „Liefe oppasser, wilt u dit brief je geven aan de swarte ooievaar Ik wil zo graag een swart broer tje hebben." Zo schreef Bobje, 6 jaar aan de diergaarde in Rotter dam. Het gebeurt nogal eens dat de ooievaars in „Blijdorp" post „Liefe ooievaar", schreef Mary- Ann". Ik ben gauw jarig. Ik wil zo graag een zusje hebben. Ik heb al vier kleertjes voor ons babytje. Anne-Marie moet het helen De secretaresse van de dier gaarde schrijft alle gegadigde t,rouw terug: We. hebben het doorr gegeven aan de ooievaar. Hij kan niets beloven, maar zal z'n best Militaire samenwerking Belgrado-Djakarta De ministers van verdediging van Zuid-Slavië en Indonesië, de generaals Gosjnak en Nasution, hebben te Belgra do een overeenkomst ondertekend voor technische samenwerking tussen de strijdkrachten van beide landen en een verdrag erver Zuidslavische wapenleve ringen. Tito en Sukarno waren hierbij tegenwoordig. rpoT DE van het gewone repertoire af- wijkende werken, die de leiding van Holland Festival 1961 heeft gekozen, moet ongetwijfeld het oratorium „Judith" van Arthur Honegger worden gerekend. Wij kennen in Nederland „Le Roi David", dat andere werk op een oud-testamentisch gegeven, waarmee deze protestantse Zwit serse componist in 1921 veel opzien baar de. Opmerkelijk was de doorbreking van de oude oratoriumstijl, het loslaten van afgesloten aria's en recitatieven en het uitvoeren van een spreekstem. Ongeveer tien jaar later bereikte Ho negger met deze compositiewjjze en tal rijke nieuwe vondsten een ongeëvenaard hoogtepunt in het eveneens ten onzent bekende .Jeanne d'Arc au bücher". Daar tussen in slaat Judith uit 1925, dat wij zwakker achten dan beide eerder ge noemde werken. Het is of Honegger nog even op de in „Roi David" verkregen routine voortdrijft, zoals b.v. blijkt uit de aanroepingen tot Jehovah en de strijdzangen, maar nog niet de rijke af wisseling van „Jeanne d'Arc" heeft ge vonden. Er zijn twee versies van „Judith", n.l. één in opera-vorm en één als oratorium. Het verschil, vooral in de tweede acte, ligt voornamelijk hierin, dat de rol van Holopherues, de leider der Assyriërs, die de Joodse stad Bethulië aanvallen, in de tweede, in Haarlem uitgevoerde versie, geen zang- maar een spreekrol is, waar door Honegger een aantal bladzijden van zijn partituur heeft laten vervallen of gewijzigd heeft. Wanneer wij nu de vraag onbesproken laten, of de heruitvoering van dit werk, dat indertijd o.l.v. Evert Cornelis kort na de wereldpremière voor het eerst in Ne derland werd gebracht, wel al de kosten en moeite loont, dan willen wij voorop stellen. dat Henk Spruit het Radio Phil- harmonisch Orkest, waarmee hij nu reeds sinds 1948 vergroeid is. en het Groot Om- 32 „Ik kan me dus onder je hoede stellen.had Adam haar geplaagd. „Het is waar, zo'n grote jongen als ik heeft aan één moeder niet genoeg." ,Je bent echt een groot, verwaand en met zich zelf ingenomen kind, Adam!" had zij geantwoord. „De wereld zal je nog aardig toetakelen als je je grote sentimentele hart niet tegen haar harnast." Mócht hij aan een vrouw denken? Hij kon al evenmin een vrouw gebruiken als twee linker benen. Verwarde hij niet de liefde die hij zijn moeder toedroeg, met de kristalheldere liefde emotie zelf? Op zekere dag had de kleine dikke Reinbeck langs zijn neus weg gezegd: „Jij en Mac, dat wordt nog eens wat, Adam! Zeg. je moest haar niet zo aansporen; je weet toch wel dat ze oud genoeg is om je moeder te kunnen zijn?" „Dat zou dan een wereldwonder zijn!" had hij gesnauwd. „Mac was bij mijn geboorte precies jaar?" 2o zo! Heb ik je geraakt, ouwe jongen? Regan, je zult me toch niet willen vertellen...." „Dat je je met je eigen zaken moet bemoeien! Ja, dat wil ik je wél vertellen." Waarom was hij toen zo kwaad geworden? Nu. terwijl het schemerdonker over het landschap viel dacht hij er nog eens over na. Zijn toorn had niets van de betovering gehad waarvan je in de boeken las of waarover je in allerlei liedjes hoorde. Het was Ellen McCarty beroerd vergaan en zij was de fijnste vrouw die hij ooit had ontmoet! Er was nu een maand verlopen sinds het oude schip de Mary B. Collins in de lucht was gevlogen en in die maand was hem veel duidelijk geworden. Nu wist hij, hoe afhankelijk hij van Mac was geweest: haar goedkeuring, héar aanmoediging en haar rustige kracht hadden een man van hem gemaakt. En nu wist hij ook, dat hij nooit geheel zichzelf zou zijn, zonder haar. door Helen Topping Miller Hoe was het eigenlijk J. Stanley Feil vergaan, toen hij nog met Ellen getrouwd was? Adam leun de bij die gedachte op de met pluche beklede zit ting achterover en klemde onbewust de tanden op elkaar. Zou de rustige bekwaamheid, waarvan Mac steeds blijk gaf. Feil hebben geprikkeld om zich zo wrevelig, zo wreed zelf, tegenover haar te ge dragen? Adam had er zich eens op betrapt te hopen dat de beurs ineen zou storten en Feil daardoor ten val zou worden gebracht. Dan zou die man eindelijk eens beseffen, wat het was zich te moeten buigen, zorgen te hebben en zich te moeten be krimpen. Maar ook nu weer, terwijl hem dit in viel bedacht hij, dat als het Feil slecht zou gaan, het moederlijk gevoel in Ellen McCarty, dat haar tot zoveel nederigheid in staat stelde, daardoor ge prikkeld zou worden. De nacht viel. Toen de trein een klein stationne tje binnenliep en stopte kwam er een negerbe diende met broodjes, pastei en koffie. Adam gaf vijfendertig cent voor zijn avondeten uit. „Het is een hele tijd geleden dat ik pastei ge geten heb", zei Adam tegen de neger. De man grijnsde hem met zijn blinkend-witte tanden aan. „Mijn vrouw heeft ze zelf gemaakt, baas. Je bent zeker lang van huis weggeweest, is het niet?" „Veel te lang", zei Adam. „Daarginds eet niemand zoals het hoort. Ik ben er ook een tijdje geweest en ik zou toen hebben willen sterven om onze eigen kost weer eens te mogen eten. Het seizoen doet er niks toe, en geld ook niet. Nog meer koffie, baas? Een extra beker gratis!" „Wat heb je daar aan je hand?" vroeg- Adam naar het vuile verband wijzend dat de man er om heen droeg. „Geklemd. Hier onder aan de duim is een gat Mijn vrouw heeft er terpentijn em varkensvet opge daan. Zal wel over zyn." Adam keek naar de akelige, open wond- in de handpalm. „Dat zal ontsmet moeten worden en je zal een paar injecties moeten hebben", zei hij. „Ik weet het, ik ben dokter". De ogen van de neger gingen wijd open. „Zou je het niet kunnen versieren, baas? Ik moet nog meerijden tot Little Rock, ik ben pas overmorgen thuis." „Wacht even hier. Ik zal de conducteur vragen of hij iets heeft om je te verzorgen." Adam stond op. Hij had alleen maar een stethoscoop bij zich, een geschenk van Mac bij zijn vertrek. „Het eerste instrument voor je nieuwe loopbaan, Adam", had zij gezegd. Even later had hij zich afgevraagd zich niet ervan bewust dat het uit jaloersheid was of zij er indertijd ook een aan J. Stanley Fell had gegeven, toen dié zijn loopbaan begon. Had hij nu maar alle instrumenten uit het zie kenhuis tot zijn beschikking. Hij vond de conduc teur ergens achter in de trein op een bankje, maar de man had geen verbandkistje voor eerste hulp. „Maakt u zich geen zorgen over die man", zei' hij. „Iedere zaterdagavond lopen die zwarten ver wondingen op, maar dood gaan ze niet." (Wordt vervolgd.) roep Koor, dat bij de repetities door Memdert Boekei was geleid, voortreffe lijke pleitbezorgers waren. De technische volmaaktheid en algemene muzikale scho ling van dit apparaat, dat door Henk Spruit met zeer vaste hand en geïnspi reerd werd aangevoerd, is zeer groot Dat men soms in de Gemeentelijke Concert zaal nauwelijks kon onderscheiden, wat de tenoren en bassen eigenlijk zongen, zal wel grotendeels op rekening moeten worden geschreven van de componist, die hier en daar het koor achter hoorn- en' trompetgeschal als achter een koperen muur laat verdwijnen. Berthe Monmart. een Belgische drama tische sopraan, die in de Parijse opera steeds meer de aandacht trekt, gaf een sterke vertolking van de titelrol. Ook Elisabeth Lugt. die haar als „dienares" bijstond, heeft haar sporen in werk van Honegger reeds verdiend en vervulde haar kleine rol kundig en intelligent. De spreekstem van Raymond Géróme is voor ons zo met de werken van Honegger ver bonden. dat we ons haast geen andere kunnen denken. Voor de pauze klonken nog de Ouver ture „Alceste" van von Gluck en de Trois Nocturnes van Debussy. Henk Spruit bleek een bijzondere affiniteit tot dit Franse oeuvre te hebben. Zowel de diffuse stemming van Nuages als het meer uitgelatene van Fêtes kwam in deze orkestrale uitvoering voortreffelijk zaal- waarts en het vrouwenkoor vocaliseerde in het laatste deel (..Sirènes") zo boven aards schoon, dat we zielsblij waren niet als Odysseus met was in de oren voorbij de Sirenen te moeten varen, maar de haast benevelende evocatie uit deze woordloze wereld van golvende deining, die a.h.w. uit het niet opkomt en in het niet verdwijnt.- bewust mochten ervaren. De belangstelling was beperkt, maar wie er waren lieten het niet aan nadruk kelijk huldebetoon ontbreken en de ge bruikelijke bloemstukken voor solisten en dirigent verhoogden de feestelijke aanblik. Dr. W. J. Schmidt Europese politici op bezoek De werkgroep van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa die zich bezig houdt met de betrekkingen van die vergadering met de nationale parlementen, heeft twee dagen in Den Haag vergaderd. Drie Nederlandse politici, mr. P. J. Oud (wd), mr. P. A. Blaisse <kvp) en jhr mr. M. van der Goes van Naters (pvda) hebben voor de leden van de groep uit eenzettingen gegeven over de Neder landse parlementaire geschiedenis en verhoudingen, vergeleken met die in West-Duitsland en Engeland, waar de werkgroep bij vorige gelegenheden heeft vergaderd. Voorts hebben de griffiers jhr. mr. J. W. Röell, mr. A. F. Schepel en mr. J. L. Kranenburg inleidingen gehouden over de Nederlandse parlementaire procedure. De werkgroep, die wordt voorgezeten door de Oostenrijkse socialist Karl Czer- netz, is tijdens haar bezoek in het Sche- veningse Kurhaus ontvangen door de beide kamerpresidenten en in kasteel Oud-Wassenaar door de staatssecretaris van buitenlandse zaken. dr. H. R. van Houten. Safe gekraakt In Toronto hebben dieven gisteren een safe van een juwe len importeur opgeblazen en diamanten ter waarde van naar schatting een half miljoen dollar gestolen. Waarschijnlijk hadden de mannen zich in het gebouw laten insluiten. Vanavond om 8 uur brengt de KRO populaire klassieken. Het Radiokamer orkest speelt onder leiding van Maurits van den Berg en met medewerking van Debora en Boukje Land, piano. De Ma rinierskapel concerteert om 8.05 uur in het VARA-programma en om half tien worden bejaarde melodieën weer te voorschijn gehaald in het programma „Hoe vindt u het?" Programmi voor morgen ZONDAG 18 JUNI 19«1 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. NCRV: 8 00 Nws en weeroverz 8.15 Orgelrecital 8.30 Morgenwijding 9.15 Gram. KRO: 9 30 Nws 9 45 Koorzang 10.00 Gram 10.35 Kla vecimbelrecital 10.55 Inleiding Hoogmis 11.00P lechtige Hoogmis 13.15 Gram 12.30 Buitertl comm 12.45 Liederen 13.00 Nws 13.05 De hand aan de ploeg, lezing 13.10 De Wadders. hoorapel 13.30 Strijkork 13.50 Boekbespr 14.00 Holland Festival 1961: Fil- harm ork. koor en sol 15.45 Gram 16.00 Sport 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 V d Jeugd 7.15 Oecumenische zangdlenst 17.45 Men sen. lezing. 18.00 Het geladen schip, lezingen 18 30 De kerk a act 18.40 Kan ik u hel pen NCRV: 19.00 Nws uit de kerken 19.05 Gram 19.30 Gemeenschap der heili gen lezing. KRO: 19.45 Nws 20.00 Cabaret 20.30 Act of gram 20.35 Promenade ork en sol 21.30 Triptiek voor moord, hoorspel (2) 22.15 Gram 22.25 Boekbespr 22.30 Nws 2240 Avondgebed 22.55 Gram 23.55—24.00 Nws. HUv« 8.00 Nv 9.45 Geestelijk leven, lezing. VPRO: 10.00 •V d jeugd. IKOR: 10.30 Ned Herv Kerk dienst 11.30 Vragenbeantw. VPRO 11.45 Ber uit de kerken. AVRO: 12.00 Gram 12.30 Meded 12.32 Orgelspel 13.00 Nws 13.20 Verz progr v d strijdkrachten 14.00 Boekbespr 14.20 Oude muz 15.00 Fllmpraatje 15.15 Pia norecital 15.45 Gram 16.00 Llohte muzkk 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Nieuwe we genlezing 17.15 Voordracht. VARA: 17.30 V d jeugd 1750 Nws. sportultsl en sportjourn. 18.30 Gram 19.30 Cabaret. AVRO: 20.00 Nws 20.06 Nederl lichte muz 20.45 Zin en onzin ln goede manieren, lezing 21.00 Dan*, muz 32,00 Sopraan en piano 22.30 Nws en meded 22.45 Act 23.00 Zang en plano 23.20 Met de Franse slag 23.55—24.00 Nws. gen. VARA: 20.00 De wereid van vandaag. Programma voor maandag MAANDAG 19 JUNI 1961 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. NCRV: 7.00 Nws 7.13 Gram 7.30 Gewijde muz 8.00 Nws 8.10 Radiokrant 8.30 Gram 9.00 V d zieken 9 35 Waterst 9.40 V d vrouw 10.10 Gram 10.20 Theologische etherleergang 11.05 Viool en plano 11.35 Voordracht 11.55 Gram 1235 Voor boer en tuinder 12 30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Lichte muz 12.53 Gram of act 13.00 Nws 13.15 Prome nade ork en koor 13 56 Gram 14 05 school radio 14.36 Wedstrijd progr 15 55 Gram 16.00 Bijbeloverdlenking 16.30 Kamermuz 17.00 V d kleuters 17.15 V d jeugd 17.30 Gram 17.40 Beursber 17.45 Regeringcultz: Hela gebied van de Zuld-Paclflc, door mr dr H J Roelhof. 16.00 Orgelspel 18.30 Oude muz 19.00 !!"k?r J9 19 Kinderkoren 19.30 45 De Toegoe- Nws Radiokrant 19.50 Gra_.. PHMH nezen. klankbeeld 21.05 Metropole ork 2: 25 Strijkkwartet 22.00 Volk en staat: parle mentair comm 22.15 Gram 22 30 Nws en SOS-ber 22.40 Avontiovendenktnc 22 55 BocktKjspr 23.06 Jazzmuz 23.35 Gram 23 55 Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. AVRO' 7.00 Nws 7.10 Gym 7.30 Gram 7.30 Meded 7.32 Gram 8.00 Nws 8 15 Politle-publiek. praatje 8.20 Gram 9 00 Attentie PBR 9. rep 9.05 Gym v d oudere luisteraars 9.15 De Groenteman 9.30 Gram 9.39 Meded 9 4o .00 Me- 12.33 Instx sextet en sol 13.00 Nws 13.15 Crimineel comm 13.20 Meded of gram 13 25 Beursber 13.30 Rijkspol kapel en mannen- e!4'00 Planorecltal 14.30 Verz progr 15.20 De man die doorreed, hoorspel 16 00 Gram 1730 Gram 1730 Mil comni H-25 Attentie 18 50 Openbaar Kunstbezit 19 00 Strijkkwartet 19.45 V d jeugd 20 00 Nws mos Lich.e muz „30 Ccv.r p",, k muziek- 22 30 Nwi 22.15 Act O.oo Journaal Televlsieprogi weeroverz. AVRO: 2030 Act 30.30 „«ru,,, D°o™n,.,r

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7