Wie bedreef nu spionage9 Krabben en koolbladeren moesten kanlier genezen Bretonse boeren gooiden rotte eieren en flessen C-.il Anti-Honger-Actie (Novib) Jsi eea lie hij. Mensen en bijen 5 ANTI-HONGERACTIE RIJKSPERSONEEL Het Tweede Kamerlid drs. D. Roemers (soc.) heeft de minister van binnenlandse zaken gevraagd of het juist is dat enige centrales van ambtenarenorganisaties de minister hebben verzocht het rijkspersoneel in de gelegenheid te stellen deel te nemen aan de inzamelingsactie ten gunste van de anti-hongercampagne van de F.A.O., die de N.O.V.I.B. in 1961 in de bedrijven heeft georganiseerd. Kan de minister mededelen, welk standpunt hij ten aanzien dit verzoek heeft ingenomen en welke motieven hem tot dit stand punt hebben geleid? TELEVISIESTORINGEN Inderdaad is gebleken, dat door oscillatorstraling uit naburige tele visietoestellen, die zijn afgestemd op de zender Roermond, de ontvangst van de Belgische zender Waver in het Zuiden van ons land wordt ge stoord. Dit antwoordt minister Korthals op vragen van het Tweede Ka merlid J. M. Peters (kath. v.). De minister schrijft, dat de Radiostoringscommissie studeert op voor schriften ter voorkoming en opheffing van hinderlijke straling door tele visietoestellen. Overigens, zo merkt hij daarbij op, ligt het niet op de weg van de Nederlandse P.T.T., ook de ontvangst van buiten landse zenders te beschermen. Tsjech weigert V.S. te verlaten Onderzoek van Ver. Naties Tsjechoslowakije heeft gisteren de beschuldiging uitgesproken, dat de Ver. Staten één van zijn voor naamste diplomaten voor spionage werk heeft proberen te werven. De Ver. Staten antwoordden op deze beschuldiging, dat de laiappe Tsjech een spion was, die bijna een jaar lang inlichtingen heeft probe ren in te winnen via een Ameri kaanse ambtenaar. De gehele zaak kwam aan het licht toen de Tsjechoslowaakse delegatie een protest bij het secre tariaat der Ver. Naties indiende, waarin verklaard werd dat de Ver. Staten de gedelegeerde Miroslav Nacvalac gelast hadden het land te verlaten, omdat hij weigerde een Amerikaanse spion te worden. Ongeveer twee uur later maakt het Amerikaanse departement van buiten landse zaken formeel bekend, dat om hel heengaan van Nacvalac verzoaht was. omdat hij van spionagewerk verdacht wordt Maar de 39-jarige Naovalac, die sinds 1958 tot de permanente staf van de Tsjechische missie behoort, ging niet. Hij verscheen in de hoofdzetel van de Ver. Naties en vertelde zijn verhaal aan de pers. Hij beweerde, dat twee agenten van d< Amerikaanse inlichtingendienst „mr Jack" en „mr. Mack" hem ongeloof lijke sommen gelds aangeboden hadden als hij in functie zou willen blijven en voor de Ver. Staten zou willen spioneren. Hij zei, dat dit dinsdag in een duur New Yorks restaurant gebeurde. De agenten waren vergezeld, zei hij, van een Tsjech, die in 1959 de Tsjechi sche ambassade te Washington de rug toekeerde luitenant-kolonel Tisler, militair attaché. Nacvalac zei, dat de twee agenten en Tisler bijna drie uur lang tegen hem spraken terwijl hij zijn smor- gasbrod at en zij als ongenode gasten alléén maar water dronken. Hij zei geschokt te zijn door het aanbod en dat de agenten hem met „domme en beledigende argumenten" te lijf gegaan waren, toen zij zijn reactie merkten. Hij betoogde, dat Tisler op een gegeven ogenblik met geweld gedreigd had als hij weigerde. Het gesprek verliep over het algemeen echter rustig en toen zij eindelijk weggingen verzochten de agen ten hem het gesprek te vergeten. De Ver. Staten hebben verklaard, dat Nacvalac steeds voorgewend heeft naar de Amerikanen te t willen overlopen. In een communiqué van het departement van buitenlandse zaken wordt verklaard, dat Nacvalac een jaar geleden contact had gelegd met een Amerikaan, die toen in overheidsdienst was. De voorlichtingsambtenaar van het de partement, Lincoln White, verstrekte de volgende bijzonderheden: De Tsjech eiste de medewerking van de Amerikaan, daar zjjn verloofde in Tsjeoboslowakije anders geen toestem ming zou krijgen zich in de Ver. Staten Geen Brits besluit over toetreding tot Eur. gemeenschappen „De Britse regering heeft ook in be ginsel nog niet besloten toe te treden tot de Europese gemeenschappen", zo heeft de Britse Lord grootzegelbewaar der Edward Heath op een persconferen tie in Den Haag vertelaard. In een communiqué, dat na afloop van zijn be zoek werd opgesteld, sprak hij zijn waardering uit voor het begrip dat Ne derland heeft voor de Britse problemen en voor de constructieve 'benadering. Van Nederlandse zijde (staatssecretaris dr. H. R. van Houten verving in deze minister Luns) was namelijk gesteld, dat het mogelijk is „geëigende voor zieningen" te treffen zonder dat de grondbeginselen van de betrokken ver dragen (inzake E.E.G., Euratom en E.G.K.S.) zouden worden aangetast, ter wijl toch rekening wordt gehouden met de bijzondere banden die Engeland heeft met landen binnen en buiten Euro pa (de landen van het Gemenebest en de Europese vrijhandelsassociatie). Van Nederlandse zijde werd in het commu niqué ook de hoop uitgesproken, dat Engeland in de naaste toekomst zal be sluiten tot „de zes" toe te treden. Als het echter ligt aan veertig La- bourleden in het Lagerhuis, zal deze hoop niet in vervulling gaan. Zij heb ban namelijk gisteren in een motie ge wezen op het „gevaar" dat toetreding tot de E.E.G. zal inhouden. In het La gerhuis is de onenigheid over een even tuele toetreding trouwens toch groot. Alle partijen zijn verdeeld, behalve de Liberale partij, maar die bezet slechts de 630 zetels. Zij is voor toe- 8^ bij haar aanstaande man te voegen. Zij gingen noemde White hun namen niet. Nacvalac zijnerzijds heeft ontkend zich aan onjuiste handelingen schuldig ge maakt te hebben. Hij zei, dat een Ame rikaan zich bij hem bevond toen de agenten het restaurant betraden. Deze ging weg toen een van de agenten een penning liet zien. Nacvalac weigerde de identiteit van de Amerikaan te onthullen. Op het ogenblik bestudeert secretaris generaal J>a.g Hammarskjöld van de Ver. Naties de klacht van de Tsjech. .Buitenlandse hulp belangrijk bolwerk" Volgens president Kennedy is het ver lenen van buitenlandse hulp een be langrijker bolwerk tegen de „bevrij dingsoorlogen" van Chroesjtsjef dar. militaire middelen. Hij heeft dit giste ren verklaard in een rede voor de Na tionale conferentie over internationale economische en sociale ontwikkeling Washington. Hij zeide, dat de hulp a„.. economisch minder ontwikkelde landen bedoeld is om deze landen te helpen op eigen benen te gaan staan. „De hulp is niet 'bedoeld om ondemocrati sche regimes te versterken, wier enige aanspraak op hulp is, dat zij het alter natief zijn voor het communisme", al dus de Amerikaanse president. ,,Wi. zijn niet van plan tot in het oneindige door te gaan met helpen van hen die zichzelf niet willen helpen of die niet bereid zijn hervormingen in besturen, onderwijs, belastingstelsel en sociale rechtvaardigheid in te voeren". Volgens Kennedy is in het verleden op het gebied van de hulpverlening te veel geld van de Amerikaanse belas tingbetaler verkwist of onverstandig be steed. Bomaanslagen in Washington In Washington zijn donderdagnacht twee bommen van eigen makelij ont ploft, zo heeft de politie gisteren bekend gemaakt. Zij had een anoniem telefoon tje ontvangen met de mededeling dat er later nog vier bommen zouden ontplof fen. Er zijn geen gewonden. Het schijnt dat de aanslagen verband houden met de reizen in het zuiden van de vrijheids- ryders. De man, die de politie opbelde en met een zuidelijk accent sprak, zou melijk ook nog gezegd hebben dat Washington voor de aanslagen was uit gezocht omdat de meeste vrijheidsrij ders vanuit Washington naar het Zuiden zijn gekomen. Advertentie BABY VERWACHT? Voorlichting voor gemakkelijke bevalling en om nè de geboorte een goed en slank figuur te houden. De volledige deskundige voorlichting hiertoe in een Super de tuxe BABYSET 2tevocrige$chte0en.iïa£ytmtolguig babï2£RM Kringloop Einde conflict „Ik heb nimmer genezing be loofd", aldus heeft de voormalige geneesheer-directeur van de Ring- bergkliniek voor kankerpatiënten in Rottach-Egern am Tegernsee voor de rechtbank in München verklaard. Hjj staat daar terecht op aanklacht van dood-door-schuld in vier gevallen en bedrog in drie gevallen. Issels zei zijn patiënten slechts ge zegd te hebben dat er een kans be stond op gunstige beïnvloeding van het ziektebeeld wanneer zijn behandeling werd toegepast. Van genezing was in de eerste jaren geen sprake. Wat de ernstigste patiënten betreft, had hij ge meend dat het zijn plicht was hun voor de laatste maanden van hun leven nog hoop te laten, maar de verwanten had hij duidelijk op de hoogte gesteld. Is sels verklaarde met nadruk dat zich in de kliniek vrijwel alleen ongeneeslijke kankerlijders bevonden hadden. Issels gaf toe levende krabben te heb ben laten kruipen over de borst van een patiënt, die voor borstkanker door hem werd behandeld. In een ander ge val had hij een leukemle-patiënt vier maanden in verbanden van koolbladeren gehouden. Issels deelde mede, dat deze metho den hem waren aanbevolen door oude Geheime documenten gepubliceerd over gruwelijke wapens Het onafhankelijke -Franse blad Com bat heeft gisteren documenten gepubli ceerd, die rapporten zouden zijn van de Amerikaanse geheime dienst. Volgens het blad hebben de Londense Daily Herald en het orgaan van de Italiaanse sociaal-democratische partij Gustizia dergelijke stukken ontvangen. Deze bla den hadden echter geweigerd de docu menten te publiceren. Volgens Combat betreft een der docu menten een stuk van 15 januari 1960, in wordt gezegd dat volgens een boek van een Russische geleerde in vier dagen tijd alle levende wezens van 15.000 planeten zoals de aarde kunnen worden uitgeroeid met de thans beschikbare bacteriologische wapens. In hetzelfde stuk wordt gezegd, dat Zweden een nieuwe zenuwgasbom heeft geconstru eerd. die 25 meter boven de grond tot ontploffing kan worden gebracht en een zich snel verspreidende gaswolk kan vormen. in zicht Een 7.000 man sterk „boerenleger" met 1.000 tractoren is gisteren het Bretonse stadje Pontivy binnengeval len. De betogers trokken het stadje binnen, nadat zij het met tractoren en andere versperringen van de bui tenwereld hadden afgesloten en de sub-prefect een ultimatum hadden overhandigd, waarin met grootscheep se betogingen werd gedreigd als de twee boerenleiders, die in Morlaix zijn gearresteerd, niet vrijdag om twaalf uur op vrije voeten waren ge steld. In de middaguren reden de boeren schreeuwend op hun tractoren door het stadje. Er ontstond een verkeerschaos. (De Bretonse boeren zijn in verzet te gen de regering gekomen wegens de la ge aardappelprijzen en de landbouwpo litiek.) Op verioek van de prefect van het be trokken departement greep de politie in. Zij wierp gasgranaten naar de boe ren, die Intussen met hooivorken, rotte eieren en gebroken flessen tot de val waren overgegaan. Na tien minuten was de politie de toe stand meester. Een boerenleider ver zocht de menigte toen kalm te blijven. Hierna begonnen de boeren met het op ruimen van de wegversperringen en in de late middaguren was de toestand weer normaal. De vertegenwoordigers van de boeren, die de vrijlating van de twee boerenlei ders hadden geëist, dreigden echter met „spectaculaire" maatregelen als de twee vandaag niet op vrije voeten zul len worden gesteld. Van de zijde van het Franse minis terie van landbouw Is intussen meege deeld, dat men op een kabinetsverga dering nieuwe noodmaatregelen zal voor stellen om de boeren te helpen. Men wil aardappelen van de Bretonse boeren ko pen en naar Algerije, waar een langdu rige droogte de oogsten heeft aangetast, vervoeren. Verder wil men de kosten van het vervoer per spoor van de land- bouwprodukten uit Bretagne verlagen. President Kennedy gaat goed vooruit Het Witte Huis heeft bekendgemaakt, dat een tweede specialist is geraad- Sleegd bij de behandeling van president ënnedy, die sinds enige weken rug klachten heeft. Nadat de lijfarts van de president, dr. Janet Traveil, zondag ad vies had gevraagd van de Newyorkse chirurg dr. Preston Wade, is nu het hoofd van de orthopedische afdeling van het marinehospitaal in Bethesda, kapi tein J. H. Cheffey, geconsulteerd inzake de behandeling met ultrasonore trillingen ter vermindering van de pijn. Overigens deelde het Witte Huis mee, dat de toestand van de president nog steeds vooruitgaat en dat hij wellicht binnenkort korte perioden zonder kruk ken zal gaan lopen. Gevolgen ontwapening bij V.N.-commissie in studie Secretaris-generaal Hammarskjöld de Verenigde Naties heeft gisteren missie van tien leden benoemd die studie moet maken van de econo mische en sociale gevolgen van een ont wapening. De commissie zal voor het eerst in Genève bijeenkomen van 7 tot 16 augus- Professor Aboltin, onderdirecteur van het Russische instituut voor wereldeco nomie en internationale betrekkingen, maakt deel uit van de commissie, niet tegenstaande het Kremlin Hammars kjöld als secretaris-generaal niet meer Uw autokosten gaan omlaag. Stap over op Mobilolt Special, de motorolie die zorgt voor een perfecte smering - voor een lager benzineverbruik. En... stap over op Mobil Special benzine met tetramel, de nieuwe Ameri kaanse benzine met hoog octaangetat. Nu ook in ons land steeds meer verkrijgbaar. Met Mobil Special benzine rijdt U veel meer kilometers. Stap over op Mobil en U stapt over op besparingen. Mobil Oil Nederland N.V. Rotterdam DTTHlvTQTÏÏ -e-' .V k G. J. VAN VLIJMEN we sociale wetten, een nieuwe maat schappij. Dat heeft strijd gekost, gen de oorzaken v~ J" J 'vaardigheden u..u planning, ordening en harmonise ring van de maatschappij. In West- .a ornpirfp celpideliik aan een .HHH ieder- bestaanszekerheid werd gegaran deerd en de goederen op eerlijkere wijze werden verdeeld. een groeiende belangstelling en of- Europa groeide geleidelijk ferbereidheid bestaan voor de oplos- nieuwe rechtsorde. sing van het vraagstuk van de ont wikkelingslanden in de wereld, rijst nu de vraag in hoeverre wij, stuk voor stuk ei deelname aai tionale inspanningen op dit gebied aan onze verplichtingen ten aanzien van dit complexe vraagstuk voldoen. vruc»» Of, om de vraag anders te stellen, onze^generatie kan, Goddank, thans Zonder te beweren, dat nu ook alle als volk, door onze nood is geëlimineerd, mag worden ge- nationale en interna- zegd dat in ieder geval de wortels h' van die nood in onze westeuropese sa menleving dodelijk zijn aangetast en dat de strijd voor een meer sociale sa menleving met vrucht is gestreden. hoe groot moet het aandeel van Ne- profjteren van het feit. dat de strijd derland zijn om te kunnen gewagen tegen de sociale en economische nood een klaar en duidelijk antwoord door op het centrale probleem van tijd. voorouders niet is gezien als kwestie van liefdadigheid van par ticulieren, maar allereerst als een kwestie van rechtvaardigheid van de gehele maatschappij. Dringt zich nu in de verhouding van volken en werelddelen niet opnieuw het vraagstuk van de sociale rechtvaar digheid op. maar nu op wereldschaal? Cijfers wijzen onontkoombaar uit, dat consequent "limen uuXOB vuUnB<.a..; d rijkdommen van de wereld Eist het feit dat miljoenen medemen- uc v Kunnen wij volstaan met een rede lijk geslaagde jaarlijkse inzameling en het uitvoeren van projecten, zoals hier boven omschreven? Is dit voldoende of kan dit slechts een eerste aandui den zijn van een richting, waarin wij consequent zullen moeten voortgaan? slechts een klein deel van de mens heid toegankelijk zijn: het wereldin komen, de medi sche en hygiëni sche verzorging, voeding en kleding, techniek, cultuur, onderwijs en we tenschap. Er is geen goede door stroming van er varing, geen uit wisseling van ken nis, geen vrucht bare samenwer king, teveel econo misch nationalis me, teveel blokvor ming. Hier kan men niet volstaan met een incidentele integrale wereld- aanpak noodzakelijk. Er is behoef- aanHe"e"ï te aan gemeenschappelijke plan ning, aan coördinatie van alle inspan ningen en hulpbronnen, aan een we reldfonds waar aan ieder naar vermo- de nood*doeltreffend 8™ bijdraagt en waaruit de opbouw omstandig heden leven, die zonder voorbehoud mens-onwaardig moeten heten, niet veel meer dan een goedbedoelde, min of meer royale aal moes. afhankelijk van de wijze waar op en de indrin gendheid waarmee een beroep op de offerzin van ons volk wordt gedaan? Alle bijdragen van regering, van par ticuliere organisa ties en door Missie en Zending aan de ontwikkeling be steed, vormen te za- men misschien wel een indrukwekkend cijfer, maar zij kunnen geen antwoord geven op de vraag hoe groot Nederland'." moet zijn. Veel duideljker spreekt het ant woord op de vraag wat A- reld nodig is om de noo te bestrijden. Dat laatste gangspunt, dat getuigt van nuchter ge- zond verstand en goed koopmanschap. ,r,erae op ttr 8daar een --te. ^honger h"r?ee™sclfmid^enofWe„igWt ÜS" DE SCHRIJVER De heer G. J. van Vlijmen werd in 1916 geboren. Zijn loopbaan verliép aanvankelijk in de ambtelijke sfeer. Sinds de oprichting van de NOVIB in 1956 is bü directeur van deze stichting. In dit tweede artikel (het eerste verscheen in deze rubriek op woensdag 14 juni jl.) gaat hij in op de vraag hoe groot het aandeel van ons land moet zijn in de hulpverlening aan onderontwikkelde gebieden. de wereld kan worden gefinan cierd. Alle particuliere en Incidentele inspanningen, ja zelfs een geconcen treerde aanval op het veelkoppige aan kennis. alles en allen omvattend programma, dat zich richt op niet minder dan de gehele wereld. Daarvai volk, wanneer wij inderdaad die richting zouden inslaan, of mis schien beter gezegd, hoe kan ons volk druk uitoefenen om deze richting te koersen? Op Initiatief van de Verenigde Na ties hebben deskundigen berekend dat om een wereldontwikkelingsplan in uit voering te nemen ten minste 1 procent i het nationale inkomen van alle lan- Izich nationaal en internationaal ernstig JFSKfSSc •«srEf.K'w voor d. ?LSMJSWiSSJTiS werk er ook in wordt verzet Het uit voeren van een project hier of daar, voedselpakketten, het incidenteel be schikbaar stellen van mensen en mate riaal kan nimmer een wezenlijke bij drage zijn tot de oplossing van dit centrale vraagstuk. Hulp, die in de sfeer van incidentele of geregelde lief dadigheid blijft steken, lost het pro bleem niet op, al moet, overigens ten overvloede, hierbij worden opgemerkt dat zolang het probleem voortbestaat en een wezenlijke aanpak nog niet of nauwelijks is begonnen, dit lapwerk nodig blijft. Op deze wijze worden wel de symptomen van de ziekte bestre den, doch de wortels kunnen slechts worden uitgeroeid, wanneer met rui me middelen en internationaal geco ördineerd te werk kan worden gegaan. Wat moet er dan gebeuren en wat wordt dan van ons gevraagd? Mis schien kan een vergelijking met onze eigen geschiedenis ons op weg helpen. Een tweetal generaties geleden werd in West-Europa door een groot deel de bevolking nood geleden. De Sateeerech&heid olutionaire heweeincen. in die tiid «OCtale gerecntlgneid miljoen per jaar. Met dit offer zou de internationale bijstand In een nieuwe en noodzakelijke fase terecht kunnen komen. Het is een groot bedrag, waaraan wij met al onze goede wil nog lang niet toe zijn. Acties als door de NOVIB. UNICEF en UNESCO gevoerd, een Anti-Honger-Actie. zijn belangrijk voor zover zij meehelpen de geesten voor te bereiden op dit grote wereld- aanpak. De steun van iedere Nederlander aan dergelijke acties is een verster king van het pleidooi voor mondiale sssst*sssrs..sp13re^g al te achrijnJSe teg?£teUb£*&s» 2£°S een kleine rijke minderheid en het %reae zo nauw verweven Z1,n- noodlijdende proletariaat. Het vraag stuk van de sociale rechtvaardigheid, waarvoor onze overgrootouders ston den, is niet opgelost door de, hoezeer ook te respecteren, activiteit van de Diaconie en Vincentlus vereniging, van een sociaal voelende werkgever of door de nood bewogen dames en heren, noch door het uitdelen van kleding en voedsel of het geven van een aalmoes- De oplossing van het sociale vraag stuk vroeg nieuwe verhoudingen, nieu- I De parachute met de muis eraan, die gisteren in een boom in Alkmaar werd aangetroffen blijkt afkomstig te zijn van een jazzmusicus. Hij had met zijn vrienden veel plezier toen hij het bericht over de vondst via de radio hoorde. Het „muisje" zal voor hem echter nog wel een staartje hebbenDe marechaussee heeft de zaak in onderzoek. I Mej. S. M. Christman, stewardess van de Air France, die geprobeerd heeft heroïne ter waarde van 1,8 miljoen gulden de Ver. Staten binnen te smokkelen, is gisteren tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. I De eerste van de zes Fokker Friendship vlieg tuigen, die door de All Nippon Airway», da Ja panse luchtvaartmaat schappij, zijn aangekocht, is gisteren in Tokio groots ontvangen. De Nederlandse ambassa deur, N. A. J. de Voogd, woonde de plechtigheid bij. De 1.63 meter lange zegs man van het ministerie van buitenlandse zaken, Maitland, zal volgende week worden vervangen door John Price, die 1.92 meter lang is. Maitland zei hierover: „U begrijpt natuurlijk wel dat zijn oor niet zo dicht bij de grond is al het mijne". I Een Hongaarse provin ciale rechtbank heeft vijf jongeren tot gevangenis straffen van anderhalf tot vijf Jaar veroordeeld we gens het besmeuren van een Russisch oorlogsmo nument «n Joodse graf- I De voorzitter van het Koninklijk instituut van ingenieurs heeft in zijn jaarrede medegedeeld, dat de produktie van de in dustrie in 1960 in Neder land dertien procent ho ger was dan in 1959, aan merkelijk meer dan in de omringende landen. I Hare Majesteit de Konin gin heeft gisteren als eerste de zomertentoon- stelling 1961 in het Rijks museum te Amsterdam „Kunst uit Zwedens Gou den Eeuw" bezocht. Ze liet zich uitvoerig voor lichten over de zilveren doopvont In de vorm van een schelp die rust op drie engelfiguurtjes, die nog steeds in gebruik is bij koninklijke doopplech- tigheden. In Toronto hebben die ven gisteren een safe van een juwelenimporteur op geblazen en diamanten ter waarde van naar schatting een half miljoen dollar gestolen. Waarschijnlijk hadden de mannen zich in het gebouw laten in sluiten. In besloten kring al leen de technische com missie en de bouwers zul len daarbij aanwezig zijn zal op 20 juni op de werf van de N.V. Nicolaas Witsen en Vis te Alkmaar het motorjacht, dat daar voor prins Bemhard in aanbouw is, te water wor den gelaten. Het is zoals bekend het geschenk dat de Prins voor zijn vijftig ste verjaardag van het be drijfsleven krijgt. 624) Van alle Insecten zijn wellicht tere de bijen hét best en veelvuldlgst on derzocht geworden. Dit is niet zo vreemd, want het contact tussen men de kinine, evenals tussen zout en zuur. Of deze insecten behal ve de vier genoemde smaken nog andere smaaksoorten kenden, bleek Dat de smaakorganen bü de bijen eigenen zonder tot het omslachtige In de buurt van de mond gelegen uitroken te moeten overgaan. zijn, zal ons zeker niet verwonderen. Hoe lang de mens zich nu precies Ook kan het ons niet verbazen dat op de bijenteelt heeft toegelegd, kun- dergelijke organen in de tastsprletcn met deze Insecten, heeft er toe geleid, dat een stroom van onderzoekers zich sedert de oudheid met bijen heeft be ziggehouden. waar door van deze die ren meer bekend is geworden dan van enig ander insect. gelijkheden om te proeven, beschikken de büen ook nog over smaakorganen in de poten, zodat z(j voor de fUnproe- veri) op drie manie ren ztfn toegerust. Dit zou een garantie kunnen zijn voor de kwaliteit De bijen zijn niet alleen op alle mo- door deze dieren bereide honing, gelijke manieren uit elkaar geplukt Zou de kwaliteit daarvan niet deu- om op hun inwendige structuur on- gen. dan worden dc byen vanuit drie vormen kunnen onderscheiden, of zj) reukzin, gehoorzin en tjjdzln bezit ten, en nog allerhande dingen meer. Omdat de literatuur over bijen ge weldig uitgebreid Is, zullen we ons voor vandaag uitsluitend moeten be- Naar aanleiding van onze onlangs gegeven beschouwingen over de hoge lonen ln vroeger tijden, hebben ons Inmiddels enkele brieven bereikt van lezers, die vertellen, dat ln het palen tot de smaak van deze dieren, leden Juist erbarmelijk lage lonen welk zintuig terdege door von Frisch werden betaald. Zij hebben gelijk, ls onderzocht. Hjj kon aantonen dat maar dat was in een andere periode de bUen onderscheid maakten tussen dan waarover w|j spraken, de zoete smaak van suiker en het bit Daarover een volgende keer. aanpakken op de enig juiste manier. Wie aan deze ontwikkeling wil bijdra gen, kan zijn financiële steun geven door te gireren op nr. 100200 van de Anti-Honger-Actie. Wie het pleidooi voor de 1 procent op de meest krachtige wijze wil on dersteunen. moge ik ten slotte wijzen op het bestaan van de actie 1 pro cent Daadwerkelijke Gerechtigheid, waarin ruim 3000 Nederlanders reeds thans 1 procent van hun eigen inko men ter beschikking stellen van de hulpverlening en dit bedrag gireren op de girorekening van de NOVIB, nr. 645300. Rampzalige gevolgen van overstromingen Het Oostduitse kabinet is gisteren bij eengekomen om zich te beraden over de ernstige overstromingen die in de afgelopen twee weken een groot deel van het zuidwesten van Oost-Duitsland hebben geteisterd. Het ernstigst is de provincie Erfurt i Thliringen getrofen. In officiële krin gen zegt men het waarschijnlijk te ach ten dat de overstromingen „rampzalige gevolgen" zullen hebben voor de voed- seïproduktie op lange termijn. Thlirin gen is een der rijkste landbouwgebieden van Oost-Duitsland. Op grote schaal wordt thans vee van Thiiringen naar andere gebieden overgebracht waar het veevoeder niet te lijden heeft gehad ""*1 het water. Verbetering scholing Sowjet-regering heeft besloten maatregelen te nemen om de weten schappelijke scholing in vele instituten en instellingen voor hoger onderwijs te verbeteren, zo heeft radio-Moskou be kendgemaakt. Dit besluit werd geno men. omdat „het speurwerk achterbleef by de eisen die het leven stelt". Met na me zouden niet voldoende onderzoekin gen worden verricht op het gebied van problemen, die de industrie en de land bouw stellen. Een van de maatregelen beoogt het aantal wetenschappelijke werkers te vergroten door 1.000 afgestudeerden die aan een proefschrift werken over een belangrijk praktisch of theoretisch on-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5