BOSCH jjh een. dönfce tij. Nauwelijks verzet tegen de „vrijheidsrijders" goed advies voor vader- dag *ga naar de drogist Ernstige klachten over leden N.-Guinea-Kaad Generaal Franco: Spanje kan N.A.V.O. missen Stopzetten kernproeven los van ontwapening Fel debat van zeven uur Supralux VERF EN LAK -CJL koelkasten UGA Minuten onder water 5 OVERHEIDSZIEKENHUIZEN Het Tweede-Kamerlid drs. G. M. Nederhorst (soc.) heeft enkele ministers gevraagd op welke wijze de gemeentebesturen de hogere las ten, die ontstaan door regeringsbeslissingen in het algemeen en door de verhoging van de bijdrage aan het algemeen pensioenfonds, in de ex ploitatie van overheidsziekenhuizen moeten opvangen. Aanleiding tot deze vragen is een mededeling van B. en W. van Gouda aan de raad, waarin over de verhoging van de verpleegkosten wordt gezegd: de ministers van financiën en van binnenlandse zaken schrijven: de instellingen zullen de lastenverzwaring niet uit de alge mene middelen (in casu door bijdragen van de gemeenten) mogen op vangen. Het departement van sociale zaken en volksgezondheid gaat door de stelling te poneren, dat (overheids)ziekenhuizen geen tekort behoeven te hebben, want men dient tarieven op de kostprijs te bepalen. De minister van economische zaken beslist, dat vooralsnog de lasten verzwaring niet tot tariefverhoging mag leiden, hetgeen betekent: de gemeente moet het (verhoogde) tekort maar betalen. HULPVERLENINGSDIENST Uit het jaarverslag 1960 van de hulpverleningsdienst van het ministerie van binnenlandse zaken blijkt dat in dat jaar bij deze dienst 2675 meldingen binnenkwamen en er 3772 ruimingen werden verricht. Een vergelijking met 1959 laat een vermindering zien van 859 meldingen en 1191 ruimingen. In het verslagjaar werden o.m. geruimd 8277 gra naten, 1820 mortiergranaten, 1467 handgranaten, 2360 ontstekers, 5948 kg kleine munitie en een negental torpedo's (V 1 e. d. Ook werd in 1960, in samenwerking met de koninklijke landmacht door de hulpver leningsdienst een partij van iplm. 200 ton munitie op een daarvoor ge schikte plaats in zee gestort. Rabbijnen en predikanten De „vrijheidsrijders" hebben geen noemenswaard verzet ont moet bij hun opmars in het zui den van Georgia en het noorden van Florida. Vier afzonderlijke groepen ne gers en blanken werd slechts een maal een halt toegeroepen in hun pogingen om gebruik te maken van gedeelten van busstations, die voor blanken gereserveerd zijn. Adver^-ntie O *ga zéker eens per week! Geen contact met Venusraket De pogingen, die wij in de afgelopen dagen samen met Britse geleerden in het observatorium van Jodrell Bank hebben gedaan om weer contact te krij gen met de Venusraket. zijn mislukt. Dit is gisteren op een persconferentie te Jodrell Bank meegedeeld door de Russische geleerden professor Alia Mase- witsj en dr. Chodaref. Professor Mase- witsj zei, dat de Russische raket nu ruim 99 miljoen km van de aarde verwijderd is. Het was volgens haar mogelijk, dat de raket geraakt was door een zware meteorsteen of dat een voorbijkomende kleine planeet haar toit haar baan had getrokken. De groepen volgden de routes van Charleston en Sumter in South Carolina naar Jacksonville en Tallahassee in Florida. Hun tochten waren de eerste penetratie van de vrijheidsrijders in een zo zuidelijk gebied sinds zij hun actie vier weken geleden begonnen. Vele van de busstations werden door de politie bewaakt, maar hier en daar waren zelfs geen niemvsgierigen komen opdagen. Alleen in Lake City in Florida stieten de vrijheidsrijders hun neus. Negen leden van een groep rabbijnen alsmede blanke en negerdominees za ten een kwartier in de snackbar van, het busstation zonder bediend te j worden. In Jacksonville. Tallahassee en Savan-' nah werden de gemengde groepen ech ter zonder enige aarzeling in de bus stations bediend. Ontwerp-motie tegen Jouwe van het busstation verwijderd door twee blanken. De dominees een blanke en een neger spraken met een politie agent, die hen voorstelde gewoon naar het toilet terug te gaan. Toen werd hen niets in de weg gelegd. Acht van de groep van achttien domi nees en rabbijnen keerden per vliegtuig naar New York terug, terwijl tien ande ren in Tallahassee bleven. Na ongeregeldheden 1370 arrestanten Het- aantal personen in Zanzibar, dat tijdens en naar aanleiding van de ongeregeldheden die na de algemene verkiezingen van 1 juni zijn uitgebroken, is gearresteerd, bedraagt thans 1370. Van hen zijn er gisteren 48 voor een rechtbank verschenen onder beschul diging van moord. De Afro-Ahirzi-partij heeft telegram men gezonden aan politieke groepen in Tanganyika, Kenia, Ghana. Guinee, Nigeria en naar Moskou en Peking met het verzoek om juridische steun voor de verdediging van haar tijdens de ongeregeldheden gearresteerde leden. Boeing met 100 mensen stortte neer: geen doden Een Boeing 707 van de Air France is vanmorgen vroeg op het vliegveld van Lissabon neergestort en in brand gevlogen. De 109 passagiers cn de 10 le den van de bemanning konden zich op tijd in veiligheid brengen. Enkele in zittenden liepen lichte verwondingen Het vliegtuig, dat via Santa Maria en Caracas van Parijs naar Lima onder weg was, naderde het vliegveld Porte-> la van Lissabon voor de landing toen' het landingsgestel het begaf. Het reus achtige Boeing-straalvliegtuig kwam aan de kant van de landingsbaan op zijn neus terecht. De passagiers, die in een paniek toestand verkeerden, sprongen door de nooduitgangen naar buiten, waarbij en kelen hunner lichte verwondingen op liepen. Alle inzittenden hadden het vliegtuig echter verlaten toen het vlammen gehuld werd. Generaal Franco heeft in een vraaggesprek verklaard, Spanje de N.A.V.O. niet nodig heeft en nooit pogingen heeft ge daan om in deze organisatie te worden opgenomen. De inhoud van het vraaggesprek, dat de generaal met de Ameri kaanse dagbladeigenaar William Randolph Hearst Jr. had, werd volledig in de Madrileense pers Ver. Staten wijzen voorstel af De Verenigde Staten hebben het voorstel van de Russische pre mier Chroesjtsjef van de hand gewezen om de conferentie over de stopzetting van kernproeven te laten samengaan met besprekin gen over een algemene ontwape ning. Dit heeft de perschef van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Lincoln White, gisteren op een persconferentie medegedeeld. Hij voeg de eraan toe dat het antwoord van de Verenigde Staten voor maandag naar Moskou zal worden gezonden. ,,Te zijner tijd" zullen de Ver Staten ant woorden op de Aide Memoire betreffen de de kernproeven, die Chroesjtsjef in Wenen aan president Kennedy heeft overhandigd, zo zei White. In Washington komen maandag Ame rikaanse en Russische ontwapenings experts bijeen om te spreken over de samenstelling van de ontwapeningscon ferentie. waarvoor het begin voorlopig is vastgesteld op 31 juli. Rusland zal de onder-minister van buitenlandse za ken, Zorin, afvaardigen, terwijl de advi seur van Kennedy voor ontwapenings zaken, John J. Mccloy. het woord zal voeren voor de Verenigde Staten. Op de bijeenkomst van maandag wil men zo mogelijk al een agenda opstellen voor de eigenlijke conferentie, aldus White. Op een vraag wat hij vond van de verklaring van Zorin waarin deze stelde dat het memorandum van Chroesjtsjef de basis zal vormen voor de ontwape ningsbesprekingen, gaf White een ont wijkend antwoord. Hij verwees naar de verklaring van Kennedy dat de Ver. Staten de besprekingen in Genève wil len voortzetten en dat zij dit punt af zonderlijk behandeld willen zien. Britse troepen gaan in Portugal oefenen Het Britse Lagerhuis heeft met 194 tegen 115 stemmen een Labour-motie verworpen waarin afgelasting wordt ge- eist van manoeuvres van de 19de Britse brigade, die begin juli in het noordén van Portugal zullen worden gehouden. In de motie wordt de deelneming van Britse troepen aan een Brits-Portugese operatie veroordeeld en verder gezegd, dat de voorgenomen manoeuvres het aanzien van Engeland in geheel Afrika, waar de Portugese houding in Angola eenparig veroordeeld wordt, veel afbreuk zullen doen. „Stewardessen moeten niet trouwen" Een stewardess moet niet trouwen omdat zij een abnormaal gezinsleven zal hebben al3 zij dit wel doet", zo heeft een Franse rechtbank gisteren ver klaard. Een voormalige stewardess van de Air France had 50.000 nieuwe fr. geëist van deze luchtvaartmaatschappij, om dat zij ontslagen was na haar huwelijk. De rechtbank verwierp de eis en recht vaardigde haar besluit met haar ver klaring over het geziifSlcven. waaraan zij nog toevoegde dat gehuwde stewar dessen ook nog de vlotte gang van zaken bij een luchtvaartmaatschappij in de war zullen sturen. gepubliceerd. De bladen geen commentaar. Franco zei dat Spanje een randposi tie van groot strategisch belang inneemt en dat het, door zijn overeenkomst met de V.S. en door zijn verhouding met an dere vooraanstaande westelijke landen, bijdraagt tot de algemene verdediging van het Westen. Hearst had het staatshoofd gevraagd, of Spanje tot de NAVO wil toetreden en of, naar zijn mening, de Spaanse bijdra ge tot de westelijke defensie voldoende is. Franco antwoordde, dat Spanje de NAVO als een waardevolle verdedigings organisatie beschouwt. Hulp van Span- verlangde militaire bijdrage leveren. Als de betrokken landen zulks niet deden, zouden zij niet moeten verwachten, dat Spanje het tekort zal opvangen. Bij relletjes te La Paz zijn gister middag drie personen omgekomen. De ongeregeldheden braken uit tijdens een betoging van vakbonden voor vrijlating van liun gearresteerde leiders. De lei ders waren in hechtenis genomen na ontdekking van een communistische sa menzwering in Bolivia. Raad Bonay heeft gisteren namens negentien leden van de Raad een ontwerp-motie van wan- I trouwen ingediend tegen de leden De Rijke en Jouwe, wegens hun werk in de commissie huishoude- lijke aangelegenheden. In een bjjzonder fel debat, dat zeven uur duurde, en waarbij de heer Jouwe woedend halverwege het debat de I zaal verliet, werd de motie door de heer Van Zeeland verduidelijkt. Daarbij werden ernstige beschul digingen geuit. Het punt waarover het felle debat ontstond, handelde over het standpunt van de raad inzake het feit of bij sol licitaties voor de griffie al of niet van een benoeming moet worden afgezien op grond van familie- en/of zakelijke betrekkingen tussen de gegadigden en de leden van de Nieuw-Guinearaad. In zijn repliek eiste de heer De Rijke de beschuldigingen waar te maken. Hij verdedigde zich o.m. door er op te wijzen dat alle besluiten van de huis houdelijke commissie unaniem, dus ook door de voorzitter (mr. Sollewijn Gelp ke), worden genomen, zodat hij niet be greep waarom hij en de heer Jouwe alleen het middelpunt van de kritiek waren. Mr. De Rijke richtte zijn aanval voornamelijk op de heer Van Zeeland. Dit gebeurde zo fel en persoonlijk dat de voorzitter afhamerde. De voorzitter deelde de heer De Rijke later mee, dat hij hem ernstig kwalijk nam, dat hij zich niet hield aan de bepaling dat de gedachtenwisseling in alle commissies vertrouwelijk is. De voorzitter achtte op de heer De Rijke, die in zijn aanval ook de heer Sollewijn Gelpke betrok, niet meer de onschendbaarheid van toe passing. Klaarheid gevraagd De motie was o.a. ondertekend door de leden Kaisiepo. Womsiwor, Bonay, Meset. Poana en de Nederlandse leden Van Zeeland (die tot de motie geïnspi reerd had) en Gosewich. Toen bleek dat persoonlijke kwesties ter sprake zouden komen, verzocht de voorzitter de deuren te sluiten en de raad te laten beslissen of de verdere behandeling eveneens in het openbaar zou geschie den. Het merendeel van de raadsleden bleek daarvoor. ;aven Nadat vele leden het woord hadden gevoerd, deelde de heer Kaisiepo o.m. mee. dat hij zijn handtekening onder de motie had gezet omdat hij wenste dat de zaak over vermeende tekortkomingen van de heren Jouwe en De Rijke tot klaarheid gebracht wordt. Hij eiste be wijzen ter tafel te leggen bij de be schuldigingen van het lid Van Zeeland. Deze -ging Ju er slechts ten dele op in. aarigeziëni haar hij andere personen ermee gemoeid zijn. Hij wenste niet dat deze in de open baarheid werden betrokken. De heer Van Zeeland merkte op dat er de laatste ken veel gekrakeel in de boezem de raadsleden was geweest, doch dat ..de ellende steeds uit dezelfde hoek Op de reeds eerder geuite vraag mr. De Rijke, wat achter de indiening van de motie zat, die slechts twee van de drie personen uit de huishoudelijke commissie betreft, antwoordde de heer Van Zeeland: „Wat er achter zit is dat wij er schoon genoeg van hebben" Intussen was de heer Jouwe in raad teruggekeerd. Hij zei naar de dok ter te zijn geweest. Hij eiste eveneens bewijzen en merkte op dat de hele mo tie op veronderstellingen en ongemoti veerde verdachtmakingen berustte. De heer Torey bepleitte nog alle be wijzen door de heer Van Zeeland te la- is/beter, kost minder... Product van BRINK. Groot-Am Hét mut ue/ikockbz hteAk Iti Su/wfxi ZEKERHEID I Gedurende de periode van 15 juni tot 15 sep tember zal in Frankrijk tijdens de zaterdagen en zondagen, alsmede tij dens nationale feestda gen in deze periode, op bijzonder gevaarlijke wegen een maximum snelheid gelden van ne gentig kilometer per uur. Eddie £olo, de „stunt"- acteur uit de tijd van de stomme films, is woensdag op 86-jarige leeftijd in Hollywtyd overleden. „Kamer 600" van hel gerechtsgebouw in Neu renberg, waariq in 1946 de processen tegen de Duitse oorlogsmisdadi gers werden gevoerd en die sinds die tijd nog in contact is gebleven, zal door de Amerikaanse le- gerautoriteiten aan het IVestduitse ministerie van justitie worden overgedragen. ..Schipbreukelingen moe ten onder geen voor waarde zeewater drin ken". Dit heeft een groep deskundigen vast gesteld. Het gaat echter lijnrecht in tegen de verklaringen van dr. Bombard, die per rub berboot de oceaan is overgestoken cn die meent dat men zonder bezwaar beperkte hoe veelheden zeewater kan drinken, mits men daar bij een strenge controle toepast. De reddingboten cn red dingstations kwamen in 1960 104 maal in actie, waarvan elf maal na loos alarm. Hel aantal zogenaamde redders aan wal is gestegen tot 41.000. De opbrengst van de busjes en redding- bootjes aan boord van de vissersvloot bedroeg het vorige jaar ruim f 20.000. Dit alles blijkt uit het jaarverslag van de Koninklijke Noord en Zuid-Hollandsche reddingmaatschappij. Sinds Tweede Pinkster dag wordt een gezin in Haarlem geplaagd door klopgcluiden. Ondanks een uitgebreid onder zoek blijft de oorsprong nog steeds een mysterie Er is één lichtpuntje Wanneer de politie in uniform het huis be-, treedt verstomt het ge luid 623) U herinnert zich wellicht dat een spier die in actie is, zuurstof ver bruikt. Wordt de toevoer van zuur stof afgesneden, dan zal dus ook de spieractivitelt verminderen. Na een langdurig verblijf in een zuurstof- arme omgeving, of na het Inhouden van de adem, zouden we dus ver wachten dat ook de spieren die de ademhaling regelen een vertraagde werking vertonen. Het tegendeel Is echter het geval want na zuurstof gebrek het moet natuurlijk niet te lang duren gaan de ademhalings spieren juist bijzonder krachtdadig werken en zij sto ren zich dus in het geheel niet aan de regel dat een spier traag en moeizaam reageert wanneer minder zuurstof wordt toegevoerd. Deze verhoogde activiteit van de ademhalingsspieren gaat uit van het ademhalingscentrum, dat door het verhoogde gehalte aan koolzuur In het bloed, krachtig ge prikkeld wordt, ons aanzet tot snel ler ademen, waardoor het zuurstofte kort wordt opgeheven en de overmaat aan koolzuur verdwijnt. Ziezo, het vervelende stukje theorie zit er weer op voor vandaag. We heb ben het nu eenmaal nodig om te be grijpen waarom een eend In de atmosfeer na 7 minuten stikt wanneer de luchttoevoer wordt afgesloten, cn waarom dit dier het onder water wel 23 minuten kan uithouden. Wanneer de eend met de kop onder water duikt wordt de hals naar omlaag gestrekt en komt het water met de neusslijm- vllezen in aanraking. Deze belde ver- TOCH IS HET ZO! schijnselen dus de spierbeweging van de hals en bet nat worden v de neusslijmvliezen werken als e prikkel die echter tegengesteld is a de werking, welke bij ons van het ge prikkelde ademhalingscentrum uit gaat. Want door het nat worden van de neusslijmvliezen en het buigen van de hals wordt bij de eend de ge hele ademhalingsregeling opgeheven! Hoewel zich nu wel degelijk kool zuur in het bloed ophoopt, krijgt het dier het niet benauwd en wordt dus ook niet gedwongen adem te halen. Bovendien wordt bij de eend de bloedsomloop ver traagd, de spier bewegingen worden tot de hoogst nood zakelijke beperkt en de zuurstof voorraad in de longen en de grote schadelijke ruimte (die gevormd wordt door de zeer lange, wijde lucht pijp en de luchtzakken) wordt op de meest voordelige w(jze verbruikt. Door genoemde prikkels wordt het lichaam van de eend dus zo econo misch mogelijk afgesteld en boven dien krijgt het dier, door gebruik van de lucht in de schadelijke ruim ten, méér zuurstof ter beschikking dan normaal. Vandaar dat het dier onder water driemaal langer met de Ingeademde lucht toe kan dan op het land. Bjj verstikking ln de lucht blijven de prikkels die het organis me regelen achterwage, zodat de eend in dat geval in een slechts weinig gunstiger positie komt te verkeren ten verzamelen en deze niet in het open baar te behandelen maar de heren De Rijke en Jouwe een kans te geven hier op te antwoorden. Nadat nog een aantal leden het woord had gevoerd, ging de heer De Rijke in zijn dupliek uitvoerig in op elke beschuldiging in de vergade ring geuit Hij stelde de raad voor een commissie te benoemen waarin ook de heer Van Zeeland zitting kan nemen om bewijzen te verzamelen en de beschul digingen op waarheid te onderzoeken. Hij zei geen enkel schuldgevoel te heb ben over zijn werk in de huishoudelijke commissie. Voorzitter Sollewijn Gelpke stelde de raad ten slotte voor het voorstel van het raadslid De Rijke over te nemen en de ontwerp-motie tot na het onderzoek aan te houden. Na de eis van de heer Van Zeeland dat over de motie onmid dellijk zou worden gestemd, daagde de heer De Rijke hem uit zijn stem te ge ven aan een commissie van onderzoek waaraan de heer de Rijke zelf alle me dewerking toezegde. De heer Kaisiepo bepleitte nog eens gerechtigheid te laten gelden, zowel bui ten als binnen de raad en drong er op aan een commissie van onderzoek in te stellen voordat over de motie gestemd zou worden. Dit voorstel werd ten slotte door de meerderheid (zeventien leden» aanvaard. De behandeling van de motie komt dus later aan de orde. De ontwerp-motie luidt: „De raad. gehoord de besprekingen over de werkzaamheden van de commissie voor huishoudelijke aangelegenheden, van oordeel dat de gekozen leden niet voldoen aan de eisen welke gesteld mogen worden aan die leden voor een integer werk ten dienste van de raad in zijn geheel, en voor de voorzitter en de leden zonder aanzien des per- soons in het bijzonder, constateert dat de huidige gekozen leden het vertrou wen van de raad hebben verloren en acht verkiezing van een nieuwe com missie noodzakelijk". Advertentie VADERDAG 'N TIP VOOR ALLE MANNEN, gebruik na het scheren eens enkele druppels „Kremlon" inplaats van een scherpe Sjah vloog over Russisch gebied Perzië heeft gisteren het de Sowjetunie geschon- aj gedurende enkele se- De Sjah luchtruim v den, zij het konden. De vorst bestuurde een klein militair vliegtuig waarmee hij naar Djolfa aan de Russisch-Perzische grens vloog om land te verdelen onder de boeren. Ook de minister-president, Amini, zat in het vliegtuigje. Bij de landing te Djolfa maakte de Sjah een te wijde boog waar door hij gedurende enkele sekonden bo ven de Russische oever van de grens rivier vloog. dan w(j. hun po- Enkele beelden van de vakantie, die mevrouw Jacqueline Kennedy, de echtgenote van de Amerikaanse pre sident, in Griekenland doorbrengt. Boven: in de motorsloep van hel jacht ,Jïorthwind" van de Griekse premier Karamanlis ging Mrs. Ken nedy op weg naar het eiland My- konos. Onder: de havenmeester Stamboli vertelde daar zijn char mante gaste het verhaal van Peter de pelikaan, de mascotte van het eiland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5