Mctttue £eiJtsrl)c ÖTouranl West-Berlijn: „Neen tegen Chroesjtsjef Commentaar Gracia bezocht verre familieleden NIEUWS in één oogopslag Vleer mms BON „Verkillende rede" van Chroesjtsjef Arbeidsvoorwaarden bij NS worden verbeterd Mr. Van Scliaik onwel tijdens opening H.F. Ciuta) VRIJDAG 16 JUNI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Tweeënveertigste jaargang no. 12200 CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvasticft is afieblmn myn bert ia IcgfjcnspotT Geef VADER iets voor z'n HOND VLIELAND NIEUWE RIJN 50 Chroestsjef heeft verklaard, dat een militair conflict zal uitbre ken, als het westen zou trachten West-Berlijn te bereiken, nadat Moskou een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland zal hebben gesloten. Morgenavond zal voor het Westberlijnse stadhuis een massabetoging worden gehouden. De Ver. Staten hebben het voorstel van Chroesjtsjef van de hand gewezen om de conferentie over staking van de kernproeven te doen samengaan met besprekingen over een algemene ont wapening. Tussen de directie en de personeelsraad van de Ned. spoorwegen is in principe overeenstemming bereikt over verbetering van do arbeidsvoorwaarden. De bijzonderheden zullen nog nader wor den uitgewerkt. jonge kinderen door zedendelinquenten. Men was het erover eens, dat deze mensen te gemakkelijk weer in vrijheid worden ge steld. Een aantal gemeenten in Zuid-Holland zal in hogere gemeente klasse worden ingedeeld, als de voorstellen van de desbetreffen de commissie uit de Stichting van de arbeid worden aanvaard. Volgens het jaarverslag van de A.N.V.V. zijn vorig jaar tussen de 35 en 40 miljoen buitenlandse toeristen in Nederland op be zoek geweest. Dit heeft ons land bijna een half miljard gulden aan deviezen opgeleverd. In het Kurhaus te Scheveningen is het Holland Festival gister avond begonnen met een concert van het Residentie Orkest. Een ontvangst van genodigden en een groot vuurwerk besloot deze eerste dag. TAE Franse „nationale vereniging voor be ter zicht" in Parijs heeft voor de zomer geen halve maatregelen genomen en een paar exclusieve zon nebrillen op de markt gebracht. De juffrouw op ons plaatje draagt er zo een. Het model heet Pipistrelle. en dat leek een gezellige naam. Tot ons gingen afvragen wat Pipistrelle nou eigenlijk zou betekenen. Welnu, een Pi pistrelle is een dwergvleer muis. En nu begrijpen we r eerlijk gezegd ineens niets ïeer van. Wij kunnen ons nog indenken dat er dames zijn die zoiets extra-vagants willen dragen. Al hoeft onze eigen vrouw er niet mee aan te komen. Maar goed. als iemand nu beslist wil opval len onder het zonnebaden, hij kope liever: zij kope, want dit is echt niets voor vaderdag zoiets grilligs als dit Parijsc maaksel. En Pipistrelle klinkt wel aardig, tenminste in Hol landse oren. Maar een vléér- s! „Dat zijn die enge die die in je haar gaan zit ten", zegt iedere vrouw bij- i onmiddellijk. Dat is nou wel niet helemaal waar, vleermuizen zijn juist erg i interessante wezens, maar I een vleermuis op je neus I terwijl de zon schijnt Tja, de menselijke ijdel- I heid. de zucht om op te val- len en gezien te worden Denk niet dat da' alleen maar een vrouwelijke cigen- hetzelfde na, maar meestal op een heel wat minder I charmante manier dan vrou- j wen dat kunnen! Wij hebben trouwens het idee dat bang j zijn voor (sommige) dieren, van muis tot vleermuis, ook niet alleen typisch vrouwe lijk is.... I Om alles nu maar ineens samen te vatten: als uw ken nissen een .beter zicht" zie boven op de wereld willen hebben, praat eens over uw krant. Als uzelf meer belEuigstelling hebt voor duizend-en-een nieu- wigheidjes op ander terrein dan dat van de zonnebrillen: ze staan in „Tip-Parade". En als u dat boek eenmaal hebt. zal de naam u al spoedig vertrouwder in de oren klin ken dan de Pipistrelle van die Franse vereniging! (woonplaats) Betaling geschiedt per week maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ls). Als bew(js van dankbaar heid uwerzijds ontvang Ik graag bet boek ..Hp-Parade' op onderstaand adres: (naam) (straat) (woonplaats) Mevr. Kennedy weer naar huis Uitgeleide gedaan door premier Kara- manlis en diens echtgenote is mevrouw Jacqueline Kennedy gisteren per vlieg tuig uit Athene vertrokken na een va kantie van een week in Griekenland te hebben doorgebracht. Ze zal via Rome rechtstreeks naar New York vliegen en vandaar met het presidentiële toestel naar Washington. Voor het vertrek ver klaarde mevrouw Kennedy tegenover haar gastvrouw, dat ze graag volgend jaar met de kinderen naar Griekenland zou willen terugkeren voor een vakantie. Geen devaluatie in Engeland De Britse regering heeft in het Lager huis uitdrukkelijk verklaard dat het pond sterling niet gedevalueerd zal worden. De reserves zijn ruim voldoende óm elke speculatieve aanval af te slaan, aldus de regering. Zij zijn sinds begin I960 met 600 miljoen gulden toegenomen. De bestuurder van een race-auto ls op het circuit van Modena de macht over het stuur kwijtgeraakt en midden in het drukke verkeer van een aangrenzende1 weg terecht gekomen. Drie personen kwamen om het leven en vier werden gewond. Vijf auto's, een scooter en een fiets werden vernield. Vier uur na het ongeluk is de coureur, de 38-jarige Giu- llo Cabianca. in het ziekenhuis overle- HET Westberlijnse stadsbestuur heeft de bevolking opgeroepen voor een massabetoging voor het gemeentehuis op zaterdagavond „om te ant woorden op de eisen van ChroesjtsjeF'. „Wij zeggen „neen" op zijn plan" heeft een woordvoerder al verteld. Daarin vond het Oostduitse nieuws bureau voldoende aanleiding om van „een nieuwe, gevaarlijke provocatie' te spreken. Wat te begrijpen is, als men weet dat Walter Ulbricht, staats raadvoorzitter en partijleider in Oost-Duitsland, gisteren op een pers conferentie zich een vurig verdediger van Chroesjtsjefs plan heeft ge toond. Ook hij drong aan op onderhandelingen tussen de beide delen Duitsland en op vrijverklaring van West-Berlijn (uiteraard met Oostduits toezicht op de verbindingen. Ulbricht schijnt er overigens op te rekenen dat binnen enkele maanden een en ander aan de orde moet ko men. De Oostduitse jounalisten zou den namelijk een vingerwijzing heb ben gehad om in augustus niet mei vakantie te gaan. In die maand zou dan eon voorconferentie gehouden kunnen worden. Ulbrichts verwachtingen laten zich als volgt samenvatten: Een vredesverdrag zal er komen. 0 Iedereen zal daaraan wennen, al zul len sommigen aanvankelijk In op winding raken, t Alles zal vreedzaam verlopen. W|] zullen slechts van vreedzame midde len gebruik maken. 9 Na verloop van een jaar zal er geen kwestie West-Berlifn meer West-Duitsland In West-DuLtsland voelt men echter niets voor de Russische en Oostduitse plannen (die min of meer parallel lopen met die van de Amerikaanse senator Mike Mansfield). De vrij-verklaring vai» Berlijn noemde de woordvoerder der re gering een verdieping van de scheiding van Duitsland en het ontstaan van drie delen. Voor onderhandelingen met Oost- CHROESJTSJEF heeft in een ove rigens rustige t.v.- en radio rede tot het Russische volk tweemaal met oorlog gedreigd, nl. met betrek king tot West-Berlijn en de grenzen van Duitsland. Naar aanleiding van deze „verkillende redevoering" schrijft de New York Times in een hoofdartikel: „Chroesjtsjef maakt misschien de grootste fout uit de ge schiedenis als hij gelooft, dat onze welgestelde maatschappij zo dik, zo rijk en zo zacht is, dat zij voor zijn wil zal bukken in plaats van kern wapens te gebruiken ter verdediging van de beste waarden van onze maatschappij en onze beschaming. Wij hopen, dat de premier de moge lijkerwijs vernietigende gevolgen van zijn riskante leiding zal beseffen voordat het te laat is." De Russische premier verklaarde zonder omwegen, dat er een militair conflict zal uitbreken, als de weste lijke mogendheden zonder toestem ming van de Oostduitsers zouden trachten West-Berlijn te bereiken, na dat de Sowjetunie een afzonderlijk vredesverdrag met het communistische regiem in de Sowjetzone zou hebben gesloten. Een oorlog met kernwapens stelde hij in het vooruitzicht, wanneer pogingen ondernomen zouden worden, de huidige grenzen van Duitsland te veranderen. Dit laatste is een regel rechte waarschuwing aan het adres van talrijke Duitse ontheemden, die steeds harder gaan roepen om terug gave van de „verloren gebieden". Chroesjtsjef henhaalde, dat de kwestie van het verbod op kernproeven samen met het vraagstuk der algemene en al gehele ontwapening moet worden be handeld. „De westelijke mogendheden willen echter niie* ontwapenen", aldus Chroesjtsjef, die telkens geestig probeer de te zijn: „Men zegt wel eens, dat als alile papieren die over ontwapening han delen, in bet meer van Genève zouden worden gegooid, dit meer zou worden drooggelegd." De Rus zeide de indruk te hebben ge kregen, dat Kennedy de grote verant woordelijkheid van de V.S. en de Sow jetunie begrijpt. Hij zeide te hopen dat dit zo zal blij ven en da"t dc Russisch-Amerikaanse betrekkingen zodanig zullen verbeteren, dat zij een gunstige invloed zullen uit oefenen op de internationale toestand. Intussen worden in de Ver. Staten maat regelen genomen om aan een ernstige crisis in Beo-lijn het hoofd te kunnen bieden. Boven de 559 miljoen dollar voor het NAVO-gebied zullen nog 160 miljoen dollar worden aangevraagd voor regio nale programma's. Voor het gehele NAVO-gebied zullen kernwapens ter be schikking zijn onder een nauwlettend en •soepel politiek toezicht, dat voorziet in de behoeften van alle NAVO-landen. Duitsland is Bonn evenmin, omdat dit een erkenning van het Oostduitse regime zou inhouden. De woordvoerder zei nog eens met nadruk dat de kwestie Berliji; niet apart kan worden behandeld. „Ber lijn is een deel van vrij Duilsland-en moe: de hoofdstad worden van een herenigd Duitsland". Een oplossing ziet de West- duitse regering alleen in vrije vcrkiezln- Haar woordvoerder zei echter wei waardering voor de opvatting van Mans- field te hebben voorzover daarin wordi uitgegaan van het standpunt dat Berlijn als een geheel moet worden beschouwd, terwijl .Chroesjtsjef (en Ulbricht dus ooki slechts de demilitarisering en internatio nalisatie van West-Berlijn voorstaat. Ver. Slaten In Amerika Is ook niet iedereen gelukkig met de voorstellen van Mans- field. De leider van de republikeinse fractie in de Senaat, Everett Dirkseri vroeg zich af of het plan van de demo cratische fractievoorzitter mogelijk geen proefballonnetje van de regering is. neerkomen op een wijziging vai Amerikaanse politiek ten opzichte Duitsland en op het van de kaart vegen m Duitslands hereniging. Zijn fractiegenoot Frangis Case vond het voorstel van Mansfield „verfrissend" Hij had er nog een kleine aanvulling op. maak van Berlijn een „hulphoofdstad" der Verenigde Naties, dan hebben alle le- >n van de V.N. de verplichting te zorgen por de vrije toegang tot de stad. Toen de temperatuur in Boston (Massachusetts) tot 95 graden Fahrenheit was gestegen, ge beurde er iets vreemds met de rails op Huntington Avenue. Maar hoewel de rails door de hitte zo verbogen waren, bleven de wagens (zij het voorzichtig) over het boch tige traject rijden. Ter gelegenheid van de komende zomerfeesten heeft Arnhem een aantai attracties binnen haar muren gehaald. Een ervan is een nabootsing in verkleinde vorm van de scheve toren van Pisa, die een plaatsje op de markt heeft gekregen Direct na de oprichting trok het bouwsel al heel wat belangstelling In principe al akkoord met directie (Vai redactie) Naar wij vernemen is er gisteren tij dens het gesprek tussen de directie van de Ned. Spoorwegen en de personeel- raad in principe overeenstemming be reikt over verbetering van de arbeids voorwaarden voor het N.S.-personeel. Op dc hoofdpunten bestond overeen stemming, de details zullen echter nog uitgewerkt moeten worden door een pa ritair samengestelde commissie. Waar schijnlijk kunnen over enkele dagen na dere mededelingen worden gedaan over wat de verbetering van de arbeidsvoor waarden zal omvatten. Zoals bekend zijn ds arbeidsomstandig heden voor het N.S.-personeel de laat ste tijd moeilijker geworden tengevolge van de neg steeds toenemende perso- neelsscha-arste en een tamelijk schriel loonbeleid. Het is bijna niet mogelijk dat het personeel vakanties opneemt om over de praktijk van de vijfdaagse werk week maar te zwijgen. Verwacht mag worden <Jat de verbeteringen van de arbeidsvoorwaarden voor het N.S.-per soneel uitsluitend de secundaire arbeids voorwaarden zullen gelden. Wellicht zul len ook nog verbeteringen in d'e onre gelmatigheidstoeslagen en in andere toe slagen -mogelijk zij-n. Op het ogenblik wordt per uur slechts 38 cent extra be taald voor werk tijdens zon- en feest dagen een dienstorder aan het personeel doen uitgaan, waarin wordt meegedeeld dat de secundaire arbeidsvoorwaarden per 1 oktober zullen worden verbeterd als de desbetreffende goedkeuring daar voor kan worden verkregen. De commis- lie dienstvoorwaarden, die reeds geruime tijd bezig is een herziening van de se cundaire arbeidsvoorwaarden voor te be reiden, is opgedragen haar arbeid op kor. te termijn af te sluiten op basis van de de Personeelsraad bereikte overeen stemming. In de dienstorder wordt op gemerkt dat zowel directie als Perso neelsraad er op vertrouwen dat zij er met de bijzondere medewerking van het personeel in zullen slagen het bedrijf zijn dienstverlenende taak als vanouds punc tueel te doen vervullen. Twee grote Amerikaanse redersver enigingen hebben zich gisteren tot de minister van handel, Goldberg, gericht met het verzoek te willen bemiddelen n conflict tussen reders en zeelieden, die de arbeidsovereenkomsten, die van nacht aflopen, verlengd willen zien. Vanmiddag heeft de directie de De minister van staat, mr. J. R. H. ■an Schaik <78), is gisteravond tijdena de openingsuitvoering van het Holland festival in het Scheveningse Kurhaus plotseling onwel geworden. De voorstel ling werd een ogenblik onderbroken. Mr. Van Schaik. oud-minister van Justitie en voormalig voorzitter van d« Tweede Kamer, werd per ambulance het ziekenhuis gebracht, nadat in de zaal aanwezige artsen eerste hulp hadden verleend.. In het ziekenhuis bleek de inzinking niet van ernstige aard Waarschijnlijk is de bejaarde staatsman onwel geworden door de benauwdheid in de zaal. Later op de avond werd mr Van Schaik overgebracht naar zijn wo ning aan de Van de Spiegelstraat in Den WENS VAN Suriname zijn Neder- land, Suriname cn de Antillen met elkaar te rade gegaan over een herziening van de verhouding, welke thans tussen deze drie bestaat. Deze verhouding wordt hierdoor geken merkt, dat tussen de drie de band is van een koninkrijk uit te,maken, doch dit ge paard gaande met een wezenlijke zelf standigheid voor ieder afzonderlijk. Het is een goede regeling, een waaraan voor ons de naam verbonden blijft van de over leden hoogleraar Kernkamp, en een die onderscheidene elementen de eenheid zowel'als de zelfstandigheid recht doet wedervaren. Zij is tot stand gekomen op de basis van een wederzijdse goede ge zindheid. In Suriname is nu allengs het verlan gen gegroeid, dat. met behoud overigens van de eenheid binnen het koninkrijks- verband, aan eigen zelfstandigheid groter accent zal worden gegeven. Zo wenst het voor het vervolg niet slechts in de binnenlandse, doch ook in de buitenlandse aangelegenheden eigen weg te kunnen gaan. De buitenlandse aan gelegenheden waren namelijk, evenals trouwens de landsverdediging, aan het koninkrijk voorbehouden. Het standpunt van het rijksdeel Nederland en stellig ook dat van de Antillen is, dat al het redelijke ondernomen dient te worden om aan de verlangens van de rijksdelen tege moet te komen. Hetgeen hierop neerkomt, dat de koninkrijksband desnoods niet meer omvatten zal dan hetgeen dat rijks deel dat het verst gaat in het streven naar zelfstandigheid nog in die band ge laten wil zien. Het is naar onze overtuiging een juist standpunt. Een verhouding als bestaande tussen deze drie delen van een koninkrijk moet het hebben van, bestaat bij de gra tie van, de onderlinge gezindheid. Is er op welk punt ook onwilligheid, dan wordt de band al te spoedig als knellend ervaren. Het is wel gebleken, dat het Nederland en de Antillen bepaald niet aan goede wil ontbreekt om te bevorderen dat aan dc Surinaamse verlangens wordt voldaan. Daarbij zal ook Nederland bereid zijn. eigen gevoelens opzij te zetten. De vraag is alleen, in hoeverre een uit breiding van de zelfstandigheid voor ieder der rijksdelen zich nog verenigen laat met de bestendiging van deze band tussen die delen. Want dat ieder van de drie op be stendiging van deze band prijs stelt, is wel duidelijk. Er ligt hier een kluifje voor de staats rechtsgeleerden. Zij kunnen aan de stu die. Mogen zij een oplossing vinden, die zowel Nederland en de Antillen alsook Suriname kan voldoen. Tiet hogedrukgebied, dat gisteren 11 nig weer bracht, is naar Duitsland getrokken en het vormt nu een uitloper van het langgerekte hogedrukgebied met centrum nabij de Azoren. Door deze ont wikkeling komt ons land geleidelijk binnen de invloedssfeer van oceaande pressies. Wolkenvelden van een oude oceaan- storing dreven vannacht het land binnen een nieuwe zone met bewolking nadert over de Britse eilanden maar ook uit deze bewolking zal morgen nog weinig of geen regen vallen. De wind neemt toe uit zuidwestelijke richtingen, waarbij lucht wordt aange voerd met ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. De Bilt verwacht tot zaterdagavond Op dc meeste plaatsen droog weer mei in het zuidoosten van het land zonnige perloden, elders half tot zwaar bewolkt. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige (ot krachtige zuidwes telijke wind. Tendens: langzaam stijgend ZON EN MAAN Zaterdag zon op 4.19 onder 21.02 uur; maan op 8.24, onder 23.36 uur. Eerste kwartier 21 juni. Strandverwachting Rustig strandweer met tijdelijk veel bewolking, maar later ook weer opkla ringen. Temperatuur 18-20 graden, zeewater üijna 15 graden. Vooruitzichten: redelijk strandweer, maar niet belangrijk warmer. (Opgemaakt om 11.15 uur). MEESTERWERKEN VAN Z TOT A pRINSES GRACIA heeft gisteren tijdens haar be zoek aan Ierland meer dan 50 min of meer verwijderde familieleden ontmoet, allen leden van de Kelly's uit het graafschap Mayo, die in Westport aan de Atlantische Oceaan eer kwamen bewij zen aan het meisje van Kelly, dat een echte prinses is ge- Negen achterneven en -nichten wachtten in het huis van de dorpspastoor op de prinses van Monaco met haar echtgenoot. Aartsbisschop Jo seph Walsh stelde hen voor aan het prinselijk paar. Daarvoor waren de prins en prinses naar Croagh Pa trick geweest, een berg aan de kust waar de Ierse be schermheilige St. Patrick 1500 jaar geleden in Ierland aan land ging om het chris tendom te verkondigen. De prins en de prinses baden enkele ogenblikken bij de kapel op de helling van de Nadat zij in Westport hun familieleden hadden ontmoet bekeek de prinses het stadje vanwaar haar grootvader, „Big Jack" Kelly meer dan een eeuw geleden naar de Verenigde Staten emigreerde om het familiefortuin bijeen te brengen in Philadelphia. Prinses Gracia en prins Rainier blijven nog een week in een hotel aan de kust om daar met hun twee kinderen vakantie te houden na hun staatsbezoek aan Dublin. Madrid Mallurca Lissabon 35 i'3

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1