OCUSlOH Ruim 100.0000 auto's per jaar nieuwe Protest van A.N.Y.V. en K.L.M. tegen plannen Schiphol Geologen halen Zeelands historie boven water Jaarverslag van de KNAC: Loontrekkers steeds meer in een auto Toerisme in 1960: half miljard aan deviezen KLM ontkent juistheid van beweringen PIKEUR Haastexpeditie Betere klasse-indeling van dertig gemeenten vóór uitvoering Deltawerken Jood beledigd; eis: opstel schrijven Kind voor ogen van ouders overreden 1185.- Drie maanden geëist tegen wethouder Centrales voor gezamenlijk beraad bijeen Zaterdag blijft koopdag meent „Necobetra" 11 VRIJDAG 16 JUNI 1961 met het record getal van 75.000 wagens. De eerste vier maanden van dit jaar zijn er 43.650 nieuwe auto's bijgekomen. Dat is 25 pet. meer dan in dezelfde periode van 1960. Verwacht wordt dat er dit jaar in totaal 120.000 nieuwe personenauto's zullen worden afgeleverd. Bij een geschatte afvoer van 30.000 oude personenwagens resteert een aantal van 90.000 waarmee dit jaar het Nederlandse personenautopark zal groeien. 1 april I960 29.000 telefonische inlichtin gen over de wegcondities in Nederland en de andere Westeuropese landen wer den verstrekt. In de laatste winter van 1960 op 1961 bedroeg dit aantal 34.000. Er werden de afgelopen winter ruim 300 radiobulletins verzorgd. Op de vandaag gehouden jaarvergade ring pleitte K.N.A.C,-voorzitter jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen voor de stevige snelle aanpak van het Nederlandse genprobleem. Hij was van mening dat het aanbeveling verdient af te stappen de een-jarige begrotingen voor de genfbouw en een andere wijze vai nanciering te kiezen. Dit opdat de finan ciering van zeer omvangrijke werken zeker wordt gesteld. Deze cijfers worden gemeld in het jaarverslag van de KNAC, die van daag in het Scheveningse Kurhaus zijn jaarvergaderig houdt. Eind van dit jaar zal het personenautopark on geveer 640.000 wagens omvatten, al dus het verslag. De RAI verwacht dat de netto toenemingen in de naaste toekomst boven de 100.000 personen auto's per jaar zullen komen te liggen. Dat betekent dus dat het personen wagenpark in 1970 een omvang zal hebben van anderhalf miljoen wagens. Deze ontwikkeling is te danken aldus het KNAC-jaarverslag, aan het feit dat de personenauto binnen het bereik komt van de verreweg grootste groep van de Nederlandse bevolking: die der loontrek- kenden. Deze grote groep particuliere automobilisten, die hun auto op werkda gen alleen gebruiken voor het rijden van huis naar werk, wijzigt het verkeersbeeld nu zeer ingrijpend. De verkeersintensiteit op de buiten wegen zal op werkdagen niet recht even redig toenemen met de groei van het wa genpark. Maar in de steden komen de nieuwe automobilisten de verkeerspro blemen op werkdagen met hun aan tal vergroten. Gevolg: een ernstig tekort aan parkeerruimte en in de spitsuren een zeer gecompliceerd woon-werkverkeer. In de weekends zorgen deze particu liere rijders voor eindeloze files, vooral op de routes naar de grote recreatiege bieden. Ook in deze gebieden is er hier door dikwijls een nijpend tekort aan par keerruimte. Men kan zich afvragen, al dus het verslag, of de overheid wel de plicht heeft om kostbare voorzieningen <te treffen ter oplossing van de extra ver keersproblemen, welke worden opgeroe pen door de nieuwe klasse der particu liere rijders, die immens een auto „voor hun plezier" hebben. Zware tol Het verslag^.mcrkt hierbij op dat ple zier en recreatie positieve .zaken zijn en Geen ongerustheid Zolang de wegenbouw deel uitmaakt van de eopjumctuurpolitiek is er weinig reden voor gerustheid op dit punt,aldus spreker. Over het stedelijk verkeerspro- bleem merkte spreker op weinig effect te verwachten van pankeermeters, omdat daardoor een ruimteverlies zou ontstaan. De invoering van de park eermeter in een gedeelte van de Londense binnenstad bovendien zware to> aan de fiscus bët&fen als Iedere andere automobilist, De democratisering van het autobezit is een realiteit, die een positieve benade. ring veriangt, aldus de K.N.A.C. Over de wegeninformatiedienst van de KNA.C. merkt het verslag op dat in de werkperiode van 1 november 1959 tot Dominees tegen slachthuis bij lagere school Wordt het openbaar slachthuis in Den Helder wel op de juiste plaats gebouwd, als het in de toekomst bij de openbare Jac. Thijssenschool zal verrijzen? Wor den de opvoedkundige belangen van de schooljeugd niet geschaad? Deze vra gen kwamen, gisteren ter sprake in een openbare vergadering van een commis sie uit Gedeputeerde Staten van Noord holland. De gemeenteraad van Den Helder heeft namelijk enkele maanden geleden een krediet beschikbaar gesteld voor de bouw van een slachthuis. Als plaats van vestiging werd gekozen de rand van het centrum vlak bij de openbare school. Tegen dit besluit hebben de negen plaat selijke predikanten en de leraren van de kweekschool voor onderwijzers be zwaren ingediend bij het college van Gedeputeerde Staten. Dit college gaf de -gelegenheid de bezwaren mondeling toe te lichten. Dit geschiedde door ds. J. Berghardt namens de predikanten. Namens het gemeentebestuur van Den Helder verdedigde wethouder P. S. van der Vaart het standpunt van de gemeen teraad, die het besluit met algemene stemmen heeft genomen. De beslissing van G. S. zal later be kend worden gemaakt. Record-bezoek van 40 miljoen buitenlanders (Van een onzer verslaggevers) Het buitenlands bezoek heeft ons land het afgelopen jaar bijna een half miljard gulden aan toeristendeviezen opgebracht, d.w.z.: bijna honderd miljoen meer dan in 1959. Dit staat te lezen in het jaarverslag van de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer. In dit bedrag zijn nog piet begrepen de opbrengst van de i& vreemde valuta door de Neder landse vervoersmaatschappijen ont vangen passagegelden en de inkom sten uit de verkoop aan buitenlan ders van artikelen, die niet als sou venir zijn te beschouwen. Alle categorieën bü elkaar genomen schat de A.N.V.V. het aantal buitenlan ders, die vorig jaar onze grenzen pas seerden op 35 a 40 miljoen (tegen ruim 30 miljoen in 1959). Enkele miljoenen van hen waren grensarbeiders en huis vrouwen, die inkopen kwamen doen. Het aantal buitenlandse hotelgasten beliep volgens het Cenitraal Bureau V' de Statistiek 1.477.169 (tegen 1.294.727 1959), het aantal door hen doorgebrachte nachten 3.467.968 (tegen 3.007.921 in 1959). Voor het eerst overschreed het aantal overnachtigen van Duitse hotel gasten de miljoen en dat van Engelse hotelgasten de half miljoen, met sty- gingspercentages t.o.v. 1959 van en 21,9. Toename Ook t.ajv. alle andere categorieën buitenlanders registreerde het C.B.S. een vermeerdering van het aantal overnach tingen in hotels. De relatief grootste toename viel te constateren bij de Spanjaarden (38,6 pet) en Zwitsers (22,6 pet). Na de Duit sers (30,9 pet van het totaal) en de En gelsen (15,2 pet) brachten de Amen- kanen (14,2 pet), de Fransen (5,7 pet) en de Belgen (5 pet) de meeste nachten in onze hotels door- In de hotels in de drie grote steden gezamenlijk vonden bijna evenveel overnachtingen van buitenlanders plaats als in alle andere hotels in Nederland bij elkaar (Amsterdam 1.212.489, Rotter dam 396.459 en Den Haag 381.564). Rot- terdam boekte, mede als gevolg van d€ Floriade, voor het eerst meer hotelnach- tee van buitenlanders dan Den Haag. In het aantal tenlanders in de jeugdherbergen viel :n geringe teruggang te constateren. Hoe groot de omvang van het binnen lands toerisme was, blijkt uit deze cij fers: van de 45 pet van Nederlanders, r twee of meer dagen op uit trokken (ruim 5 miljoen), bleef 75 pet in eigen land. Dat is een kleine 4 miljoen tegen 1,5 miljoen, die naar het buitenland reisden. Over de logiesdnformatiedienst merkt het jaarverslag op, dat ongeveer 190.000 toeristen direct aan onderdak werden geholpen. heeft dit bewezen- Er bleef 20 pet der ruimte over. Meer resultaat ver wachtte de KNA.C.-voorzitter van par- keerschijven en hij was teleurgesteld da: de overheid de invoering hiervan, die twee jaai geleden in principe al moge lijk was, tot dusver heeft tegengehouden. De gemeenten, die dringend om een hulpmiddel verlegen zitten, hebben daardoor de mogelijkheid gemist om enige jaren ervaring op te doen zonder dat daar veel kosten aan verbonden zouden zijn geweest. Ten slotte pleitte spreker voor de invoering voor een mi. nlmum-snelheid op de autowegen. Na Pan American World Airways heeft nu ook de (eveneens Amerikaanse) Transworld Airlines bij de Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart een klacht ingediend tegen de K.L.M. Ook deze maatschappij zegt nadelige gevol gen van het K.L.M.-beleid te ondervin den. Bovendien verklaart zij dit beleid in strijd te achten met de Amerikaans- Nederlandse luchtvaartovereenkomst, speciaal wat betreft de vluchten naar en van New York. „Uit alles blijkt dat de KL.M. zich in toenemende mate toe legt op verkeer dat rechtens aan de T.W.A. en de Pan American toebehoort", aldus de klacht, die vervolgt: „De raad dient gebruik te maken van zijn bevoegd heden ten aanzien van het overdreven aantal vluchten van de K.L.M.". Drs. E. H. van der Beugel, de nieuwe president-directeur van de K.L.M., heeft gisteravond voor de buitenlandse pers vereniging in Den Haag over de klach ten gezegd, dat hij het betreurde dat de concurrentie een zo grote rol speelt, dat een regering te hulp moet worden ge roepen „en dan door een maatschappij die zich bij voorkeur beroept op de vrije mededinging" (Pan American). De heer Van der Beugel verklaarde met nadruk, dat zijn maatschappij de beschuldigingen van het schenden van de vliegvergunning en de luchtvaartovereenkomst ontkent De K.L.M. zal echter in deze zaak een passieve houding Geen pachters te vinden voor landerijen Op verscheidene plaatsen in de gemeen te Bergen (L.) zijn landerijen, eigendom van de gemeente, onverpacht gebleven omdat de ervaringen van de laatste jaren met afwisselend abnormale droogte en buitengewoon zware regenval de land bouwers hebben doen terugschrikken voor de risico's. Onder het dorp Well bijv. zijn bijna 18 ha onverpacht geble ven. Het gemeentebestuur acht deze gang van zaken ongewenst, niet alleen vanwege de derving van pachtinkomsten, maar ook omdat de betrokken gronden toch al van matige tot sleohte kwaliteit overwoekerd worden door onkruid en in sterke mate aan structuurbederf bloot staan, wanneer ze niet bewerkt worden. Men overweegt nu de animo onder de agrariërs weer te doen toenemen door toe te staan, dat voortaan op gemeentegron den ook kerstdennen en andere sierteelt en boomkwekerijgewassen mogen worden geteeld. Of de verwachtingen zul len worden beantwoord blijft echter een vraag, omdat vele kleine agrariërs in de laatste jaren een heel wat meer zeker heden biedende industriële werkkring hebben aanvaard. UTRECHT ïieuwterfhuijzen, uit Hoensbroek. t n de geneeskunde op „Persoon ■an de ulcus duodenllljder". Ritmeester licht en geurig Met net over bodem van zeearmen (Van een onzer verslaggevers) f"PWEE geologen van het Leidsc Rijksmuseum van geologie en mineralogie zullen eind deze maand met een vissersboot de haven van Zierikzee verlaten om Zeelands ge schiedenis boven water te halen. Met hun sleepnet zullen zij de zee bodem „afstropen" op zoek naar fos sielen uit een tijd, waarover nog maar weinig bekend is: de ijstijd. Tien jaar lhng worden deze onder zoekingen al door geologen verricht, z.: een dag per jaar. Maar nu de afsluiting van de zee-armen voor de deur staat, wordt haast gezet achter het werk om te voorkomen, dat slib de „bodemschatten" onvindbaar zal maken. Daarom ook zal ditmaal een maand lang iedere dag worden uit gevaren. Een oliemaatschappij heeft deze haast expeditie mogelijk .gemaakt door een subsidie van tien mille beschikbaar te stellen. Een prijs, die de maatschapppij leder jaar voor een wetenschappelijk doel uitgeeft. De netten zullen worden uitgegooid de troggen, diepe door eb en vloed uit gesleten kuilen in de bodem. Daar hopen de geologen de heren C. J. Overweel (Van onze sociaal-econ. redactie) DE commissie gemeenteclassifi catie van de Stichting van de Arbeid heeft het stichtingsbestuur geadviseerd dertig gemeenten of delen van gemeenten in een hogere klasse in te delen. Het rapport zal volgende week donderdag door het stichtingsbestuur worden behandeld Voor indeling in een hogere gemeen teklasse (in sommige gevallen alleen de kommen van de gemeenten) zijn de vol gende gemeenten voorgedragen. Voor Zuid-Holland zijn dit Pijnacker, Nieuw koop. Niewerkerk a/d. IJssel, Capelle a/d. IJssel, Maassluis, Alkemade en Delft. Verzoeken van de volgende Zuidhollandse gemeenten werden afgewezen: Boskoop, Den Briel, Dordrecht, Gorinchem, Leiden, Leidschendam, Oegstgeest, Oud-Beyer- land, Papendrecht, Vianen. Waddinxveen en Zoetermeer. Wat betreft de overige provincies wor den voor de volgende gemeenten of delen daarvan een hogere gemeenteklasse voor gesteld: Delfzijl. Haren, Heerenveen, Smallingerland, Emmen, Hoogeveen, Beuningen. Druten. Wijchen, Mijdrecht, Edam, Bennebroek. Heemskerk. Monni kendam, Uithoorn, Veldhoven, Vlijmen. Aangerand door jonge Duitsers De Heerlense politie heeft de 22-jarige sohilder K. H. uit Alsdorf (Duitsland) aangehouden, die met een vriend, de 18- jarige W., eveneens uit Alsdorf, een 15- jarig meisje uit Kerkrade heeft aange- Een boswachter vond woensdagavond het meisje bewusteloos in het struikge was. Hij alarmeerde de politie. Toen het meisje in het ziekenhuis bij kennis kwam. kon zij een signalement van haar aan randers verstrekken. H. werd daarop met behulp van een politiehond in Heerlen gearresteerd. Zijn vriend W. kon bij de grens te Kerkrade, door de oplettend heid van een grenspost, gegrepen wor den. Beide verdachten zullen morgen in Maastricht voor de officier van justitie I worden voorgeleid. Gemert, Den Bosch, Waalwijk, Sas Gent, Terneuzen en Belfeld De commissie heeft haar adviezen op gesteld in samenwerking met het College van Rijksbemiddelaars en vertegenwoor digers van de ministeries van sociale za ken en binnenlandse zaken. Elk jaar kar per 1 juli de richtlijn, die door het Col lege van Rijksbemiddelaars voor de ge meenteclassificatie wordt gehanteerd, worden gewijzigd. In verband met deze mogelijkheid komen elk jaar vele zoeken van gemeenten binnen om in hogere klasse te worden ingedeeld. De commissie is bij de beoordeling de aanvragen voornamelijk uitgegaan van de huurgegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek voor de wo ningwetwoningen in de betrokken ge meente. In sommige gevallen is ook ge let op de industriële ontwikkeling, het streekverband en nabijgelegen hoger ge- classeerde gemeenten. (Van onze speciale verslaggever) TTET plan van de directie van de Luchthaven Schiphol om per 1 scptcm- ber a.s. heffingen voor luchtreizigers in te voeren, is zowel bij de KLM als bij de ANW op ernstig verzet gestuit. De KLM heeft zich met een request tot de minister van verkeer en waterstaat gericht met het verzoek de invoering van deze voor Nederland nieuwe luchtvaartbelasting te verhinderen. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer (ANW) heeft bij monde van haar directeur, jhr. W. Boreel, ver klaard dat een dergelijke maatregel de ontwikkeling van het internationale toerisme remt. Heffingen van luchtreizigers Van de zijde vi hol deelde men o lijk met ingang t zgn. passenger i i de Luchthaven Schip- s mede dat, waarschijn- n 1 september a.s., charge wordt In gevoerd. Deze heffing, die uitsluitend vertrekkende luchtreizigers betreft, is al naar gelang de plaats van bestemming verschillend van hoogte. Passagiers met bestemming Düsseldorf, Keulen en vlieg velden in de Benelux moeten twee gulden betalen. Zij, die naar plaatsen in of bui ten Europa vliegen, worden met een bedrag van zes gulden belast. Transito, passagiers vallen niet onder de in het uitzicht gestelde regeling. Embarkatieheffingen zijn op interna tionale luchthavens vrij algemeen. Parijs, Londen, Kopenhagen etc. kennen deze belasting voor passagiers reeds lang en op de meeste Duitse luchthavens zal zij met ingang van 1 juli as. worden In gevoerd. Alleen Brussel is er, wat Europa betreft, van verschoond gebleven. Drie jaar geleden is de invoering van deze heffing ook al ter sprake geweest. Men liet haar toen vallen, omdat men haar „onsympathiek" tegenover zaken lieden en toeristen vond. Als motivering voor haar voornemen om hierop terug te komen, brengt de directie van de Luchthaven Schiphol thans oon. naar voren dat het redelijk is de passagier» een bijdrage te vragen voor de hun ge boden accommodatie Onlogisch „Het vijfjarenplan ter verbetering en modernisering van Schiphol", luidde het commentaar, „gaat tenminste tweehon derd miljoen gulden kosten. Dat ls veertig miljoen gulden per jaar, die we via kapitaalleningen zullen moeten vin den. De voorgenomen heffingen zullen zo'n twee miljoen gulden in het laatje brengen, gerekend naar het huidige, jaar lijkse passagierstotaal. Een belasting als deze is eerder gebruikelijk dan onge bruikelijk, en daarom menen we de vrij heid te hebben haar te heffen. We ge loven beslist niet dat er luchtreiziger» zullen zijn, die om die zes of twee gul den, welke ze moeten betalen, een andei punt van vertrek gaan kiezen". De ANW meent dat een laatste on kostenpost in de vorm van een embat- fcatiehcfflng niet aüleen een ongunstige Invloed heeft op vetrekken.de, buiten landse passagiers, doch bovendien mei helemaal -logisch is. Het treffen van de voorzieningen, welke men uiit de op brengsten wil financieren, is volgens naar een kwestie van bedrijfsonkosten. De benodigde fondsen hienvoor moeten op andere wijze worden verkregen. Irritant Een embarkatfehefflng is naar ae mening van de ANW niet te recht vaardigen door te steden dat ook anoere tanden ccn dergelijke belasting kennen. Het feit dat Schi-phol heffing tot nog toe niet heeft gekend, houdt voor hev luchtverkeer uit en via Nederland niet te verwaarlozen voordeel in. Ook de KLM vindt het principe de heffingen onjuist, hoewel ze begrip heeft voor het streven van de N.V Luchthaven Schiphol zijn begroting sluitend te maken. De bedoelde lucht havenbelasting kan alleen maar irrite rend werken. Zij is strijdig met hei streven van de burgerluchtvaart de passagiers zo min mogelijk met formalt- telten te belasten, die niet passen by de begrippen service en snelle afwikkeling. Schiphol moet volgens de KLM pluspunten blijven behouden tegen over de concurrerende, buitenlandse luchthavens, die toch al een grote stroom van reizigers trekken. Boven dien betekent de invoering van een embarkatieheffing op Schiphol een incongruentie ten aanzien van Zes- tienhoven, waar een dergelijke be lasting niet geheven wordt G. Kortenhout van der Sluijs vondsten te doen, die een nieuw licht zullen werpen op Zeelands historie. Dat er vondsten zullen worden gedaan, daarvan is men wel overtuigd. De vorige onderzoekingen hebben er al vele boven water gebracht: fossiele botten van die- i, die duizenden jaren geleden in deze provincie moeten hebben geleefd. Die die al sinds lang niet meer in deze streken leven of die geheel zijn uitge storven Mammoets, grottenhyena's, nijl paarden en neushoorns uit de ijstijd, het kwartiair. Zelfs fossiele resten van de mastodon, een olifantensoort uit het nog ondere tertiair. En niet alleen dierenresten. Dit heb ben de onderzoekingen wel uitgewezen, al vele eeuwen geleden moet Zeeland bewoond zijn geweest door mensen. En kele werktuigen o m. een aantal zgn. vuistbijlen hebben dit bewezen. Fossiele mensenschedels zijn er in Zee land echter niet gevonden. Dat is nog een grote wens van de bei de geologen voor de komende expeditie, waaraan ook de Koninklijke Marine haar medewerking verleent Hoe heeft Zeeland er in de ijstijd uit gezien? Dat is een vraag, die geologen maar ten dele kunnen beantwoorden. Het is een-periode geweest met afwisse lend zeer koude tijden en eeuwen, waar- In er een min of meer subtropisch kli maat heerste. Kale koude toendra's maakten plaats voor een rijke subtropi sche flora. Zeer nauwkeurige onderzoekingen heb- hen daarvan op het ogenblik een vaag De officier van justitie te Almelo, mr W. L. de Walle, heeft aan zijn eis tegen een man die een Jood beledigd had, de bijzondere opdracht verbonden, namelijk dat de verdachte een opstel van tien bladzijden over het proces Eichmann zou moeten schrijven. De verdachte, de 25-jarige E. E. uit Rijssen. had op een feestavond een Jood toegevoegd: „Ze jou ook in de gaskamer moeten Later had hij verklaard niet dat hij iets verkeerds had ge- Almelose politierechter, mr. A. J. Rhede van der Kloot, veroordeelde nan tot 75 gulden boete subsidiair 'ijf dagen gevangenisstraf. De bijzondere ipdracht van de officier van justitie liet iij maar „vallen". Hij is toch niet in staat en waardevol opstel af te leveren, 'zo neen de hij. De 7-jarige Anton Jonker uit Am- priJS van 2000 gulden nog goed- sterdam is gisteren op de Slimmeweg koop genoemd ZOU kunnen wor- in Sloten door de achterwielen van een J.nrl?„, A-J met zand geladen vrachtauto overreden. Gen. Daar WIJ er slechts 17 van Het kind was op slag dood. Het ongeluk kunnen leveren en zij ook niet na- gebeurde voor de ogen van zijn ouders, geleverd kunnen worden, bren- ?ie, tIPet hun drie kinderen een fiets- tochtje maakten. De twee kleinsten gen WIJ ZeVOOr de ZeerVOOrdelige -atcn achterop dc fietser, van het echt- paar Jonker. Het 7-jarige zoontje reed voorop. Hij slipte op een gegeven mo ment op een hoopje zand en viel van zijn fiets, waarna hij door de achterwie len van de tegemoetkomende vrachtauto werd gegrepen. Gisteravond is de 70-jarige Amster- dammer S. Kok bij het oversteken van de Westermarkt onder de tram gekomen Bij aankomst in het Wilhelmina-gasthuis bleek de man te zijn overleden. Wij legden beslag op een partij zeer exotisch hout"Edel zebrano" waarvan wij slechts 17 exclusieve huiskamers maakten. Dit is de kamer, welke voor een met garantie Wie bij van Reeuwijk niet vindt wat hij zoekt,zoekt meubelen, die nog niet gemaakt worden. 18000 m2 verkoopoppervlakte Bij aankoop van fl. 500.- worden uw reis- (of als u per auto komt uw benzine) kosten vergoed. winkelcentrum pudëBINNENWEG/K.DOORMANSTR. TEL. 11.16.70 (141.) Hoogovens moet betalen aan sclirootkas De Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap heeft dt vrijstelling van bijdragen aan de schroot- verenigingskas te Brussel voor de Hoog ovens te IJmuiden en de Italiaanse staal fabriek Breda Siderurgica ingetrokken op grond van een uitspraak van het Hof te Luxemburg, dat deze vrijstelling in strijd was met het verdrag der K.S.G. Deze vrijstelling was verleend omdat het schroot uit eigen bedrijf afkomstig was. beeld gegeven. Soms leverden enkele stuifmeelkorrels. gevonden in een fossiel d ierengebit, voldoende gegevens op voor de reconstructie van een bepaalde plan tensoort En wat de fauna betreft: daarvan heeft men een beeld gekregen door de tot nu toe gevonden fossiele dierenresten. Met behulp van het Röntgenapparaat (een sinds 1953 gebruikte methode) kan daarvan in het Rijksmuseum van geolo gie en mineralogie vrij nauwkeurig de leeftijd worden bepaald. Maar er zijn nog vele hiaten overgebleven. Die hiaten hoopt men nu enigszins op te vullen met gegevens, die de nieuwe expeditie zal opleveren. Een maand lang zullen de geologen Iedere dag met hun vissers bootje de gronden van de Zeeuwse zeearmen af stropen. Iedere dag zal het net worden neergelaten, zal een aanval worden ge daan op de kluisters, die Zeelands ge schiedenis nog vasthouden. Een geschie denis, die nu nog onder water ligt, maar straks bü succes naar boven zal worden gehaald. Voor de rechtbank in Den Bosch stond gisteren terecht wethouder W. S. uit Leende. Hij wordt ervan beschuldigd op Nieuwjaarsdag onder invloed van alco hol een aanrijding te hebben veroor zaakt, waarbij twee fietsers, de heer Van E. uit Leende cn diens zoontje vrij ernstig gewond werden. De wethouder had op die dag ambtshalve tal van recepties moeten bijwonen. Gedurende zes uren had hij tien borrels gedron ken zonder iets te eten. Op weg naar huis reed hij met zijn auto beide fiet sers aan, ramde een paal en kwam daarna met een klap tegen een gevel tot stilstand. Hierbij vloog hy met zijn hoofd tegen een rand van het portier, waardoor hij enige tijd buiten bewust- Ter terechtzitting ontkende hij, dat hij zodanig onder invloed was dat hij niet kon rijden. De officier van justitie, mr. Moons, eiste drie maanden gevangenis straf en een jaar intrekking van het rij bewijs. Mr. Hanraets uit Eindhoven, be treed de bewijsvoering. Hij meende dat ook de fietsers min of meer schuld aan het ongeluk kunnen hebben gehad: het zoontje van de heer E. had geen licht op zijn fiets. Belastingpersoneel (Van onze soc.-econ. redactie) De drie samenwrekende centrales van overheidspersoneel, zullen zich maandag gezamenlijk heraden over eventuele stap pen, die zü gaan ondernemen als de regering haar besluit, om met verbete ringen voor het belastingpersoneel te wachten tot volgend jaar. handhaaft. Naar bekend is van regeringszijde aaq de bonden medegedeeld dat van een ven betering van de promotieregeling voor het personeel in dienst van 's rijks belas tingen dit jaar niets meer kan komen, nu de ruimte voor maatregelen betref fende het overheidspersoneel is opgesou peerd. Eerst in januari van het volgend jaar kan er weer sprake zijn van ver beteringen voor het overheidspersoneel in het algemeen en voor de belasting ambtenaren in het bijzonder. De centrales van overheidspersoneel, die al sinds jaar en dag aandringen op een verbetering van de promotierege ling, zijn over dit regeringsbesluit bijzon der ontstemd. Zij zullen maandag samen afspreken wat hun te doen staat als dinsdag blijkt dat de regering haar be slissing handhaaft. Dinsdag is er name lijk opnieuw georganiseerd overleg in zaken betreffende het belastingpersoneel. De kans bestaat dat de centrales verder overleg met het departement van finan ciën zullen afbreken. De groepsraad belastingen van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel heeft zich gisteren in Utrecht beraden op de ontstane situatie. Er werd een advies op gesteld voor het hoofdbestuur van de bond, waarmede dat hoofdbestuur reke ning zal houden bij het gezamenlijk be raad, maandag a.R. (Van onze soc.-econ. redactie) WINKELSLUITING is geen syno niem voor werktijdverkorting in de detailhandel. Deze mening is de voorzitter van de Ned. Chr. On- dernemersbond in elektrotechniek pn radio, Necobetra, toegedaan. De voorzitter, de heer G. J. Smouter, zei deze week op de 13de jaarvergade ring van de bond in Hilversum do zaterdag nog steeds als de belang rijkste koopdag te zien. Winkelsluiting op zaterdag achtte de heer Smouter daarom alleen verant woord, indien daartoe de gehele win kelstand, inclusief de warenhuizen, bij de wet worden verplicht. Zolang daar van geen sprake is, wilde hij het lie ver zoeken in een rouleersysteem. Vol gens de heer Smouter worden duur zame artikelen als televisietoestellen en radio's juist op zaterdag gekocht, om dat velen op die dag de tijd hebben om rustig te winkelen. „Profiteer van de vijfdaagse werkweek," zo hield hij zijn toehoorders voor. De heer Smouter ging ook in op de plannen van enkele zuivelfabrieken on? koelkasten in huur af te staan aan klan ten. Hij zag hierin geen steek in de rug van de bonafide handel. Eerder geloof de hij dat het artikel hierdoor meer in de publieke belangstelling zal komen te staan. Bovendien zullen de koelkas ten van de melkfabrieken voor velen te klein zijn om ook andere artikelen in op te bergen. Volgens Necobetra moet een koelkast minstens 140 liter kunnen bergen om aan de eisen van een klein gezin te kunnen voldoen. De heer Smouter zei voorts dait in de technische sector de vakhandel geluk kig nog altijd de grootste afzet heeft. Algemeen wordt toch wel ingezien dat men met het oog op plaatsing en onder houd van televisietoestellen, wasauto maten en koelkasten zioh 't beste tot de vakman kan wenden. Het gevolg daar van is dat de vakman ook he* hoogst» verkoopcijfer heeft. Ter vergadering bleek dat Necobetra nog steeds groeit. De bestuursleden J. Scheeres en P. A. Ypey werden herko zen, evenals voorzitter Smouter. Do voorzitter van de Chr. Middenstands- bond, de heer H. de Mooy besprak en kele actuele middenstandskwesties. In de middag brachten de ondernemers een bezoek aan de Ned Radio Unie en de studio's van de NCRV.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11