Hiiiniiniw Vijf kerken ontvingen het Dichterspsalter tip$ voor Peek&Cloppenburg Een woord voor vandaag Ds. Graafstal voorzitter Chr. Oranjeverenigingen Zangclienst gewijd aan nieuwe psalmberij ming Hongaarse pater bleef onschuld volhouden Oostduitsers mogen niet naar kerkedag 1 ANDERZIJDS HEILIGE HUISJES Er zijn maar weinig grote figu ren die hun tijd door hebben, en die dringénd genoeg naar de Bijbel luisteren om de boodschap voor het heden te vertolken. Het blijft altijd weer de vraag hoever we ons door de bijbel laten gezeggen, en of we niet dikwijls bezig zijn met voort te borduren op opvattingen, die ten slotte toch ook niet meer dan men selijke opvattingen zijn, aldus ds. L. Zwanenburg in de ..Groninger Kerkbode". Hij schrijft verder on der meer het volgende: HET blijkt hoe in een bepaalde kring iets heilig wordt geacht, en eerbiedig wordt aangeduid als het allerheiligste, terwijl anderen alleen maar uit respect voor hun medemensen aandachtig toehoren zonder iets van heiligheid te kun nen ontdekken. Daar zijn we dan weer bij de heilige huisjes terecht gekomen. Maar wanneer we zo kritisch ken nisnemen van wat voor anderen heilig is. mag bij ons toch de vraag opkomen, of wijzelf wel kri tisch genoeg tegenover wat onder ons zo geacht wordt, staan. Dat te- king komen met zoveel andersden kenden die geen notie hebben van het wezen van iemands geloof en die dat ook op verschillende pun ten gaan bestrijden. Heilige huisjes verbranden zon der meer kan het werk zijn van mensen die graag stoken en met plezier naar een brandje staan te kijken. Het kan echter ook een an dere betekenis hebben. Wie schoon maak houdt, wie gaat verhuizen, zal van alles tegenkomen wat in de loop van een jaar of zelfs in de loop der tijden ergens werd opge slagen en bewaard. Een geduchte opruiming zou op zijn plaats zijn omdat er veel bij is wat even waarde voor ons heeft gehad maar later voor niemand ook maar enige waarde zal hebben. Wanneer op de ze wijze heilige huisjes in brand worden gestoken kan dat dab ook de betekenis hebben van het oprui men van het overtollige, waarmee we toch niets meer doen. TN het verleden hebben we altijd 1 te statisch gedacht. Het Woord van God blijft gelijk. Hoe kan dan de leer of de zede veranderen? Waarom kan dan een preek een goede ouderwetse preek van vijftig jaar geleden nu niet meer goed zijn? Omdat er in de redenering één fout zit. Het Woord van God is onveranderlijk. Maar dat andere was het Woord van God niet, dat was een boodschap, een getuigenis, gegrond op het Woord van God voor een bepaalde tijd. Laten we het nu eens heel sterk zeggen. Wij staan op de grondslag van de drie formulieren van enig heid. Er is geen beter middel om iemand op zijn zuiver zijn in de leer te toetsen dan dat men hem die formulieren voorlegt met de vraag of hij ze wil ondertekenen. Er zijn toch maar weinig bezwaren die werkelijk gegrond waren tegen ingebracht? Er is toch maar wei nig aan gedokterd, en dan nog al leen maar aan art. 36 van de Ne derlandse Geloofsbelijdenis? Maar geven de drie formulieren het levend belijden nu? Wat zou de reden zijn van de voorkeur die men heeft voor vrije-stofpreken boven catechismuspreken? Waarom kan men nog wel zich vinden in cate chismuspreken wanneer daarbij toch meer wordt uitgegaan van ccn bijbelgedeelte Oan van de letter lijke tekst van vraag en antwoord? vaardering. de ketterijen van de his torische situatie eenvoudig worden overgeslagen en de sprong wordt gemaakt naar hedendaagse opvat- Bijna was ik vergeten dat ik het sterk zou uitdrukken, welnu: in ze kere zin behoort toch wat de kerk zoveel eeuwen geleden beleed tot de inventaris die van een schoon maakbeurt meer moet meemaken dan even afgestoft en daarna weer opnieuw neergevlijd te worden. In een gesprek tussen een Her vormde en een Gereformeerde ker- keraad werd aan de orde gesteld de proeve van belijden zoals die door de Hervormde synode is op gesteld. Bij bespreking bleek dat de Gereformeerden zich in de for muleringen best konden vinden, dat ze hunkerden naar de moge lijkheid dat wij ook nog eens zou den komen tot een nieuwe belijdenis. Dit De vulling ervan blijkt zeer moeilijk te zijn. Maar dat hangt misschien ook samen met het feit dat we aan de oude formulering toch teveel gezag en waarde hebben toegekend. T700R de gemeente is het echter V noodzakelijk dat we het Woord van God gaan naspreken op een nieuwe wijze zoals dat in deze tijd nodig is. Het is niet alleen nodig voor de gemeente zelf maar mins tens evenzeer voor het werk van evangelisatie. Noch naar binnen noch naar buiten kunnen we vol staan met een weergave van de boodschap in de taal van vier eeu wen geleden. Daarbij zullen we ze ker niet experimenteel aan het werk kunnen gaan. We mogen het niet zomaar eens gaan proberen en wagen. En ook zullen we niet hele maal nieuw kunnen beginnen. Op het werk van vorige generaties zul len we verder moeten bouwen. Toch zou het een ergerlijk vanda lisme zijn wanneer alles werd neer gehaald en de opbouw achterwege blijft. En dat is de grote moeilijk heid. Wie zal het getuigenis dat kerk en wereld nu nodig hebben formuleren? Waar pogingen wor den aangewend hiertoe te komen, daar is volle belangstelling en mee leven op zijn plaats. Maar de slo pers met lucifers op zak mogen de waarschuwing in hun zak steken: Voorzichtig met vuur. na tien jaar arbeid (Van onze kerkredacteur) HET Dichterspsalter is klaar. De vyf kerken die participeerden in dit grootse werk ontvingen gisteren van de interkerkelijke stichting voor de psalmberijming uit handen van de voorzitter, ds. P. D. Kuiper van Sassenheim, de volledige berjjming van de 150 psalmen, zoals die gemaakt werd door dichters onder wie ds. W. Barnard, Heeroma, Schulte Nord- holt en ds. Jan Wit. Een arbeid van tien jaar werd aan de kerken ter toetsing voorgelegd en zoals ds. F. H. Landsman, de secretaris van de commissie, het uitdrukte: „De kerken is'gevraagd om samen in overleg te treden over de wjjze waarop het beste en het snelste de bundel zal kunnen worden be oordeeld." De sombere profetieën, dat dit werk nimmer zou lukken en dat pas in het jaar 2000 de eerste 149 psalmen, psalm 119 uit gezonderd, gereed zouden zijn, blijken niet bewaarheid. De dichters zijn in steeds sneller tempo gaan werken. Deden zij over de eerste honderd psalmen on geveer acht jaar, in nauwelijks twee jaar tijds zijn de laatste 50 psalmen, waaronder de langste, psalm 119 nu met 66 coupletten klaar gekomen. Gistermiddag werd de bundel officieel overhandigd in het gebouw „De Heuvel" te Rotterdam. Ds. P G. van den Hooff, voorzitter van de hervormde synode, dr. P. G. Kunst, assessor van de gerefor meerde synode, ds. J. M. Lindeman na mens de Remonstrantse Broederschap, ds. C. M. de Vries voor de evangelisch- lutherse synode en mevrouw T. Terpstra- Bierman namens de doopsgezinden ont vingen hem uit handen van de voorzit ter ds. P. D. Kuiper, die tevens voorzit ter van de gereformeerde synode is. Vele leden van het groot-moderamen de hervormde synode war zig, het moderamen van de gereformeerde synode was zelfs voltallig en ook uit de andere kerken waren velen gekomen om de officiële overdracht bij te wonen. MOEILIJKE WEG Ds. Kuiper werd bijna lyrisch toen hij van de oude berijming stelde dat „het kleed van de taal niet meer dra van maar een belemmering vormde voor de boodschap. Hij hoopte dat de kerken deze proefbundel ook inderdaad in de eredienst zullen be proeven. Hij was echter niet van me ning dat dit Dichterspsalter zonder moeite een zegeweg zal gaan. Volgens ds. Kuiper betekent dit beproeven „dat zU wellicht een moei zame weg zal gaan, want zfj zal op haar pad ontmoeten de gehechtheid aan wat bijna 200 jaar de kerkzang heeft beheerst." Hij noemde niet het veel grotere be waar binnen zijn eigen, de Gerefor meerde Kerken, die op de komende synode van Apeldoorn zich opnieuw zul len moeten uitspreken over haar ver houding tot de dichter van het Psalter- Hasper, dat eens in het verleden bijna tot officieel kerkboek was verklaard. EENSTEMMIG? De nadruk in deze dienst werd gelegd op de eenstemmigheid waarmee deze ,e bun(jei tot stan(j js gekomen, wij mogen niet vergeten dat er een aantal zij net dan kleinere psalm zingende kerken zijn die niet hebben meegedaan. Onofficieel was er wel iemand namens de Christelijke Gereformeerde Kerken aanwezig, maar het ziet er niet naar uit dat deze kerken het Dichters psalter spoedig zullen invoeren. Ook de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) en de Gereformeerde Gemeenten, zowel als de afgescheiden groep van Gereformeerde Gemeenten, de Christelijke Gereformeer de Gemeenten en de Oud-Gereformeerde Gemeenten zullen deze psalmen wel niet NIEUW-GUINEA Zoals bekend heeft de Indonr»Urhf mi- i«ter van .buitenlandse zaken, dr. Soeban- rio, die president Soekarno op zijn we- heeft vergeaeld, in Djakarta het ren en ander gezegd over het Amerikaanse -landpunt ten opzichte van Nederlands Nieuw-Guinea. Hij zou bij de besprekingen n Washington de indruk hebben gekregen. reldi Amerika bezw, legen maken, als Indonesië de zeggenschap Nieuw-Guinea zou verwerven. Naar aanlei ding hiervan schrijft De Volkskrant: ..Minister Soebandrio bedoelt met deze ver klaring ongetwijfeld de schijn te wekken, dat Amerika in feite aan de kant van In donesië staat. Torh is daarvan bij het overleg tussen Soekarno en president Ken nedy niets gebleken. In hi Dan t "kan"! aitgegei r Nieuw-Guin rden erd zelf» klaringen, die de Nederland: buitenlandse zaken van zijn kant voor het Amerikaanse standpunt heeft afgelegd. Mi nister Luns kon zeer positief zeggen, dat de Verenigde Staten de doelstelling van de Nederlandse politiek volledig onderschrij ven: Amerika is, evenals Nederland, van mening dat ook de papoea's het reeht moeten hebben om zelf over hun eigen toe komst te beslissen. Die verklaring van mi nister Luns is niet van Amerikaanse kant weersproken, dat is een reden te meer om erop te kunnen vertrouwen, dat minister Luns het bij het rechte eind had Dat Ame rika er niets tegen heeft als Nieuw-Guinea bij Indonesië zou komen, zegt op zichzelf nog niets. Het gaat erom. of Amerika ook tegenover Indonesië heeft laten blijken, dat het van mening is, dat dit niet tegen de wil van de papoea's mag gebeuren. Als dat inderdaad het geval is heeft dr. Soe bandrio het Indonesische volk onvolledig voorgelirht. Want om dat zelfbeschikkings recht gaat bet nu juist." Gisteren namen wij een commentaar over uit het Algemeen Handels blad naar aanleiding van de opmerkin gen. die dr. Berghuis op de deputatenver- gadering van de ARP had gemaakt over het ontbreken van respect voor overheids functionarissen. Genoemd blad heeft nu drie vragen voorgelegd aan Wim Kan. wiens naam door dr. Berghuis -in dit ver band werd genoemd. Op de vraag, of Wim Kan aanleiding vindt de aanmerkingen v.ut dr. Berghuis ter harte te nemen luidde zijn antwoord: „Ja zeker, zij vormen wel- liisht de stof voor een nieuw cabaretliedje." En op de vraag, of hij gevaar ziet van „grensoverschrijding" bij de politieke hu mor of juist eerder bij de uit misvatting geboren vrees voor humor bij politici, ant woordde Wim Kan: „Men kan die grens niet overschrijden zonder gevaar voor eigen leven. Als onze politici bang zouden zijn of worden voor de humor (wat ik niet aanneem) en aich daarom bepaalde beper kingen zouden opleggen, dan zou het ca baret een veel belangrijker taak verrichten ui onze maatschappij dan ik ooit had dur- Katwijk tot synode over kwestie-Smits Ook de hervormde gemeente van Kat wijk heeft zich gericht tot de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk waarin zij haar grote bezorgdheid uitspreekt over de manier waarop door de synode de kwestie-Smits is behandeld. De gemeente schrijft: ..De Centrale Kerke: aacf der Hervormde Gemeente te Katwijk aan Zee betuigt unaniem adhe- OVERHEMDEN Terlenka „Scala" met truon-boord uit een stuk Tricot nylon 100 o/o ventilerend, blijvend wit Nylon os luxe Nylon superextra zware kwaliteit SPORTSHIRTS No-iron Ideaal voor vrije tijd en vakanti© 13.' 12.' 16.' spoedig zingen. Het zal geheel liggen aan wat de kerken nu zullen besluiten of zij de bundel ook inderdaad in'de eredienst zullen beproeven. Opmerkelijk is dat de vorige synode van de Gereformeerd de Kerken nog een zekere aarzeling heeft betoond, en de eerste proef bundel van 110 psalmen toen nog niet vrij gaf voor gebruik in de ere dienst. Zal de synode-Apeldoorn dit wel doen? Als het aan het moderamen ligt waarschijnlijk direct, maar het muderamen maakt de dienst niet uit. In de Hervormde Kerk zal het de vraag zijn wat de kerken van Gere formeerde Bond-signatuur zullen doen. Hoewel dr. H. Schroten een zeer belangrijk man is geweest in deze berijming hij toerd door Barnard zelfs de Saul onder de profeten en de Samuel onder het tempelpersoneel genoemd ziet het er niet naar uit dat de Bond nu zo heel erg op deze bundel zat te wachten. POSITIEF De voorzitter van de Hervormde sy node liet zich echter zeer positief uit. ag in deze bundel een vernieuwing de psalmen. Hij hoopte dat vele onbekende psalmen nu weer zouden gaan leven. Hij verheugde zich er ook over dat het strofische psalmlied bewaard is gebleven voor de liturgie en nu weer een functie kan vervullen in het alle daagse leven van de gemeenteleden. Bo vendien was hij van mening dat deze arbeid toch ook een oecumenische daad dagen een roep naar eenheid, een zoeken naar eenheid, maar deze interkerkelijke commissie heeft een daad van eenheid gesteld. Ds. Landman deelde mede dat na deze bundel geen nieuwe proefbundel zal verschfnen. Hy hoopte dat deze ook werkelijk door de kerken zal worden beproefd. Evenals bij het verschijnen van de proefbundel van de 110 psalmen werd ook nu medegedeeld dat kritiek kan worden ingezonden bij het secretariaat van de Interkerkelijke stichting. Alleen is het secretariaat van adres veranderd, het is nu het adres van de hervormde synode, Carnegielaan 9 te 's-Gravenhage. VIER UITGEVERS De bundel wordt uitgegeven door vier Nederlandse uitgevers namelijk Veenman Zonen, Zomer en Keuning, het Boe kencentrum en Jongbloed, terwijl ook •katholieke uitgever Paul Brandt belangstelling heeft getoond en vergun ning kreeg een gedeelte van de oplage it te geven. Het boekje is zeer eenvoudig gehouden. aar de psalmen werden met de melo die uitgegeven zodat het gehele boekje voor kerkelijk gebruik geschikter is dan de oude proeve van 110. De muziek is geschreven in de viool-sleutel en heeft geen maatverdeling, omdat deze bij de oude muziek ook ontbrak. De authen tieke muziek is aangehouden. Deze uit- KLEINE FEILEN Een teleurstelling is het dat de psalmen die reeds klaar waren geheel zijn opgenomen zoals zij ook opge nomen staan in de proeve van 110. De kritiek die sedertdien is binnengeko men is kennelijk in deze bundel nog niet verwerkt, zodat wij nog altijd zullen moeten zingen als we deze bundel tenminste gaan beproeven fleer ik ben benard" (psalm 561); „Hij is mijn tegenweer" (psalm 62:4) en we zullen ook in psalm 58 nog steeds het stro in plaats van het kaf in de wind verloren laten gaan, Zo zijn er bij een eerste blik meer on volkomenheden te noemen. Het is be slist niet mooi in de tweede regel van psalm 150 te moeten zingen: „Looft, Hem heel zijn hemel om." Dat om is hier geen voegwoord. In psalm 102:5 laten we geen bloem, maar het gras verleppen. In psalm 53 laten we het „gebinte van het leven" bewegen. Waarschijnlijk zullen de schoolkinde ren er wel van maken „gebeente." Maar over het geheel genomen past deze berijming veel beter bij de ritmi sche melodie dan de oude. Er zijn prach tige coupletten bij en moeilijke proble men zijn soms op schitterende wijze opgelost. Want laten we eerlijk zijn: hoe we ook over deze publicatie den ken, deze dichters hebben een giganti sche taak volbracht. Nu is hij dan ter toetsing aan vijf kerken voorgelegd. Zal dit ook inder daad gebeuren? De dichters hebben de laatste maanden haast achter hun werk gezet om zo spoedig mogelijk klaar te komen. Wij hebben echter niet de in druk dat de kerken met evenveel ijver de proeve van 110 getoetst hebben in de afgelopen jaren. Na een eerste opleving van zaïigdiénsten hoorden we de laatste maanden maar bitter weinig van di Dichterspsalter. Zal het weer zo gaan' De bundel komt op een verkeerde tijd uit. Iedereen gaat met vakantie. Zullen de kerken na de vakantie nog wel weten >r een psalter is aangeboden? Jona en de visEr is in de loop van de tijd héél wat over te doen geweest! Moet men het symbolisch opvatten, dat ver blijf van drie dagen en drie nachten in de ingewanden van de visof moet men het precies zo opvatten als het er staat „En de Here beschikte een grote vis om Jona in te slokken", zo lezen we. U kent misschien het verhaal van die man, die voor de voeten werd geworpen, dat er zoveel onzin in de Bijbel slaat, dat allerlei geschiedenissen doodgewoon niet werkelijk gebeurd kunnen zijn. De man zei: „Ik had het nog geloofd, als er had gestaan, dat Jona de vis had ingeslikt!" Nu kunt u natuurlijk van mening verschillen over dit sterke antwoord, als u maar wel bedenken wilt, dat er zich tussen hemel en aarde heel wat dingen afspelen, die ongelooflijk zijn! Als hier een man op de vlucht is voor God, dan moet hij zeer hardhandig tot de orde worden geroepen en dan gebruikt God een niet-alledaags middel. Is het tegenwoordig soms anders? God heeft heel wat méér mogelijkheden om Zijn doel te bereiken dan wij in onze verwatenheid denken! In ieder geval komt Jona op het laatste nippertje tot bezinning. Hij heeft een bijzonder wonderlijke plaats nodig om God weer te vinden. „Uit de schoot van het dodenrijk schreeuwde ik", zegt hij later. God hoort hem en als een opnieuw gebo rene staat hij aan het eind van de drie dagen en drie nachten op het strand. Er zijn twee dingen nodig voor het voortbestaan van het Neder landse volk: godsvrucht en het zichzelf zjjn en blijven. Dat zei gisteren de tweede voorzitter van de Bond van christelijke oranje verenigingen in Nederland, de heer J. H. Bögeholtz op de bondsdag 1961 in Baarn. Advertentie Pracht handen T"be,5a Hamea-Gelei Suède vesten met zuiver wollen tricot rug Stretch nylon anklets 9 per 2 paar voordeliger 2 per paar 1." omdat hiermede bij de eerst be handelde en eventueel opnieuw te behan delen gevallen inzake de leertucht. de eerste richtlijnen gegeven zouden zijn voor de behandeling van dergelijke Christus bnterende ergenis gevende uit spraken in de kerk. Tien jaar hadden de dichters nodig om dit psalter te dichten. Hoeveel ja ren zullen er voor nodig zijn om het te beproeven? En hoeveel jaren om de ingebrachte kritiek te verwerken en hoeveel jaren eer dit psalter of ficieel wordt aanvaard, als het ooit zover komt? De dichters zijn klaar maar het grootste werk komt nog en in de komende jaren zal blijken of dit dichtwerk geïnspireerd is of maak werk. De tijd is een goede zeef en daarom moeten we maar niet al te haastig zijn. Heeft dit plaatje profetische betekenis? De voorzitter van de gerefor meerde synode, ds. P. D. Kuiper, bood gisteren in zijn functie van voorzitter van de interkerkelijke stichting voor de psalmberijming'de voorzitter van de hervormde synode de proeve van het Dichterspsalter aan. Het is de eerste foto waarop de voorzitters van de twee grootste kerken van ons land elkaar zo vriendelijk ontmoeten, zelfs ook al is het nog niet als voorzitters. Van onze muziekredactie. In aansluiting op de onder auspi ciën van de Interkerkelijke Stichting voor dé Psalmberijming gehouden bijeenkomst, die woensdagmiddag in het gebouw ,,De Heuvel" plaatsvond en waarin de gereedgekomen nieuwe berijming van alle psalmen aan de in de Stichting vertegenwoordigde ker ken officieel werd aangeboden, werd er des avonds in de Laurenskerk een zangdienst gehouden welke onder Wilhelms. is op 20 km afstand celona bij het dorp Castelldefels met zijn motor dodelijk verongelukt. Hij was tegen een boom gereden. Het slachtof fer maakte een vacantietocht. Tien van de elf rooms-katholie- ken die in het grootste proces sinds de opstand in 1956 in Honga rije terecht staan als contra-revo lutionairen hebben gisteren oot moedig om clementie gevraagd. De elfde beklaagde, pater Odon Lcnard, die het gehele proces zijn onschuld volgehouden heeft, wei gerde het laatste woord. ..Ik ben het min of meer eens met hetgeen mijn verdediger gezegd heeft. Ik heb hieraan niets toe te voegen", zei pater Lenard, die reeds van 1947 tot 1953 vastgezeten heeft wegens on dergronds werk. i De beklaagden, onder wie zich vier geestelijken bevinden, wordt ten laste gelegd jonge rooms-katholieken opge- te hebben voor leidende functies indien een christelijke Hongaarse repu bliek gevestigd zou worden. Dc vreemd ste schuldbekentenis legde de 48 jaar oude geestelijke Geza Havass af, die beschuldigd wordt de organisatie ge leid te hebben. ..Ik weet nu dat van China tot Hon garije er een nieuwe soort therapie in het recht opgeld doet. In deze lan den wordt er van afgeweken de mis dadiger te bestraffen en probeert men hem tc genezen. Dit nieuwe facet be wijst hoe diep de socialistische mense lijkheid gaat. Nooit meer in de toe komst zal ik aan de andere kant staan. Ik zal voortaan onder dit systeem le ven als een positieve burger." Er zal maandag vonnis gewezen wor- leiding stond van dr. H. Schroten, die tevens voorganger van deze dienst was. Dat er in brede kring belangstelling voor deze ingrijpende vernieuwing be staat, bewees wel de opkomst, want het kerkgebouw was voor het grootste ge- deelte^met een zeer aandachtig audito- De Gemeentezang o.a. van Psalm 89:6 en 7 en Psalm 72 vers 1.5,6 toonde soms nog enige weifeling er ging tot vertraging van het tempo. In psalmen echter waarin het Rotte's Christelijk Gemengd Koor in afwisse ling met de Gemeente zong en die boven dien centraal werden geleid door Adri- aan C. Schuurman, waren de resultaten, ofschoon de cantor soms nog zeer dui delijke gebaren moest maken om het juiste tempo vol te houden, zeker posi tiever. De algemene indruk, die men in deze zangdienst kreeg was overigens al met al bemoedigend. Wel bleek, dat men zich enige moeite zal moeten getroosten om met de nieuwe psalmen-versie ge heel vertrouwd te geraken. Doch dit zal zeker niet te vergeefs zijn, want onzes inziens is deze ver nieuwing een grote verbetering, daar evident bleek, dat het zingen van psal men thans zowel tekstueel als rit- misch-muzikaal veel aan uitdrukkings kracht en spontaneïteit heeft gewonnen. Behalve in de reeds genoemde psal men, deed Rotte's" zich onder lei ding van zijn dirigent Laurens Wingerden bovendien op een uitste kende wijze horen in Psalm 8 vers 1 en 3 op Franse tekst, in een harmoni satie van de zestiende-eeuwse com ponist Claude Goudimel. Ook werd door het koor nog zeer goed uitge voerd Psalm 75. eveneens in Franse bewoording en wel in een polyfone be werking van Sweelinck. George Stam. die de Gemeentezang begeleidde speelde bovendien Baarn was voor de viering van deze dag uitgekozen omdat de afdeling in deze plaats dit jaar veertig jaar bestaat. Waarom een Christelijke bond van oranjeverenigingen? zo vroeg de heer Bögeholtz zich af. Om daardoor te ge tuigen dat Nederland en Oranje slechts kunnen welvaren door God en de christelijke beginselen voor te staan. Het felle rood is weliswaar wat ver bleekt, aldus spreker, maar dit wil niet zeggen dax het bestaan van onze bond daardoor overbodig zou zijn geworden. Spreker merkte op dat de oranjeliefde sinds de oorlog in Nederland is toe genomen. Hij memoreerde voorts het overlijden van de voorzitter van de bond, wijlen mr. P. Wessels uit Rijswijk. Met woorden van waardering sprak hij het vele werk dat de heer Wessels jarenlang voor de bond heeft gedaan. Hij noemde diens heengaan een groot ;rlies voor de bond. Ook bracht de heer Bögeholtz de tachtigste verjaardag fYlllln me'en zonder zon PIGMA-DERM steegh (in april), de oprichter bond, in herinnering en sprak uy« uc warme liefde waarmee deze emeritus predikant steeds heeft gestreefd naar uitbreiding van de bond die thans 55 afdelingen telt. Tot voorzitter van de bond werd met grote meerderheid gekozen ds. C. M. Graafstal. hervormd legerpredikant in Ermelo. Voorts werd besloten de vol gende bondsdag in Den Haag te houden omdat dan de christelijke oranjevereni ging „Bijbel en oranje" hier haar 90- jarig bestaan viert. Na de vergadering bood het gemeen tebestuur van Baarn de bondsdag- gangers een ontvangst aan. „Neues Deutschland", het orgaan van de Oostduitse communistische eenheidspartij, heeft gemeld, dat Oostduitsers geen toestemming zul len krijgen om de in juli in West- Berlijn te houden kerkedag van de Duitse Evangelische Kerk bij te wo nen. Reeds eerder heeft de Oostduit se regering een verbod uitgevaar digd voor het houden van bijeen komsten in Oost-Berlijn. klaard. dat de kerkedag ;lde p" Op de openings dag zullen in Oost- en West-Berlijn elk vijf kerkdiensten worden gehou den: alle andere openbare bijeen komsten e.d. zullen uitsluitend in West-Berlijn plaats vinden. Waarnemers in West-Berlijn verklaar den. dat als de Oostduitse regering inderdaad voor Oost-Duitsers een ver bod zou uitvaardigen om de kerke dag in de westelijke sector van Ber lijn bij te wonen, zij de grens tus sen Oost- en West-Berlijn tijdens de dagen van 19 tot 23 juli wel mag sluiten. „Neues Deutschland" heeft de West- duitse regering en de kerkelijke lei ders ervan beschuldigd van het con gres gebruik te maken om nieuwe spanningen uit te lokken, met het oog op de komende onderhandelingen over West-Berlijn. Dr. Kurt Scharf. die als opvolger van bisschop Otto Dibelius is gekozen tot voorzitter van de kerkeraad, heeft reeds zijn voornemen te kennen ge geven de ..militairistische en wraak zuchtige politiek van zijn voorganger te zullen volgen", aldus het Oost duitse orgaan. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Gouda: vac. P. P. J. Mon ster: L. Blok te Capelle a. d. IJssel; te Loon op Zand: J. Lekkerkerker te Berg ambacht. Aangenomen naarHattem: W. A Poort te Neerbosch-Hees; naar Hees-Nijmegen: B. Dagevos te Hattem GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Eindhoven als ev. pred.: C. W. de Vries te Deventer. Beroepbaarstelling: De classis Coevor- den heeft prep. geëx. en beroepbaar ver klaard: B. Fiddcr te Emmen, Wilhelmi- nastraat 7, tel. 05910—2563, die terstond CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal tc Haamstede-Kerkwerve: A. W. Drechsler te Vlissingen en D. van Wilsum te Dedemsvaart. Ds. J. Wit, die zelf de dichterlijke bewerking van de Psalmen 41 tot en met 50 in opdracht kreeg toegewezen, vertelde een en ander over „Het werk aan de nieuwe psalmberijming". Of schoon hij dit op een zeer luchtige ma nier deed, zal het de toehoorders wel duidelijk geworden zijn. dat de meer dan tien-jarige arbeid, die de dichters g zich moesten getroosten, zeker niet een -1 sinecure was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2