Jlkuwe jCeiïtscfje Gfourant Commentaar TREINBOTSING NABIJ STUTTGART: 35 DODEN Conferentie van Evian verdaagd Lisa Eichmann niet langer geduld NIEUWS in één oogopslag BON Gewonde, ramp met Electra, overleden NEW YORK STROOMLOOS OP BROEIERIGE DAG CritaQ WOENSDAG 14 JUNI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Tweeënveertigste jaargang no. 12198 CHRISTELIJK'NATIOISAAL DAGBLAD „$tantva*ticf| Is QbcMmn myn hert in tegenspeel Komt er geen middagpost meer Twee forensentreinen zijn gistermiddag bij het station Ess- lingen in West-Duitsland op elkaar gereden. Er zijn tot van morgen de stoffelijke resten van 35 reizigers geborgen. Dertig tot veertig personen werden zwaar gewond en enkele honderden liepen lichte verwondingen op. Het leven in New York werd gisteren urenlang ernstig gestag neerd door het uitvallen van de elektrische stroom. Duizenden mensen strandden in de verkeerschaos, toen ook de stoplichten uitvielen. De woordvoerder van de Algerijnse delegatie in Evian heeft de opschorting van de besprekingen een eenzijdig Frans be sluit genoemd. Volgens minister Joxe dienen de delegaties tien of vijftien dagen de gelegenheid te krijgen om na te denken. Het is zeker, dat de Electra van de K.L.M. „Sirius" vlak voor de landing te Kairo te laag heeft gevlogen. Gebleken is, dat de hoogtemeter normaal heeft gefunctioneerd. De Ned. Spoorwegen hebben een aantal maatregelen getroffen om een eind te maken aan de vertragingen in de treinenloop. Op bepaalde trajecten zal harder worden gereden en de werk zaamheden aan de spoorlijnen zullen zoveel mogelijk worden beperkt. De middagpostbestelling zal in verschillende delen van het land vervallen als de personeelssituatie bij de PTT nog verslechterd, zo heeft minister Korthals in de Eerste Kamer medegedeeld. Binnen enkele weken zal het Nederlands-Duitse gesprek over enkele in het vedrag geregelde kwesties beginnen. In verband hiermee wil de Tweede-Kamercommissie uitstel van het debat over het verdrag. Naar het oordeel van de voorzitter van de Chr. politiebond drei gen de politiekorpsen ontvolkt te worden. Hij drong aan op verbetering van de sociale positie van de politiemensen. Geslaagde studie.... F examentijd verbaas je je langzamerhand ner gens meer over. Steeds meer wordt het namelijk gewoonte van de kandi daten „scripties" te vra gen, een verhandeling dus over een zelf gekozen on derwerp, neergeschreven met eigen woorden als resultaat van eigen studies. De krant is een van de dankbare objecten. De een heeft „de objectiviteit in de kranten" als onderwerp ge kozen en komt van alles en nog wat vragen en een an der koos de krantekarika tuur en wil oorspronkelijke tekeningen. Bij kiosken vindt een run op aardrijks kundige tijdschriften plaate ter illustratie van aardrijks kundige scripties en groot is de aanvraag bij muziekwin kels waar men illustraties zoekt voor kunsthistorische beschouwingen. Het meisje op de foto is de vijftienjarige Linda Cha- ming uit Ashover (Enge land). Zij maakt een studie van het leven der wilde dieren om een goede soriptie biologie te kunnen leveren. Voor haar niet zo'n moeilijk onderwerp want ze is kind- in-huis in een privé-dieren- tuin in haar woonplaats. Waar het allemaal toe leiden kan bewijst deze foto: Linda met om haar hals gestren geld een van haar vrienden pythonslang van zo'n kleine twee meter lengte. Grieze lig? De meeste meisjes zul len liever een andere kleu rige sjaal kiezen, maar Linda vindt er niets grie zeligs aan. Ze vindt haar onderzoek waarschijnlijk heel wat gemakkelijker dan een studie over de objecti viteit in de pers! En mis schien heeft ze nog gelijk Terugkerend naar die scripties men kan het toejuichen dat dit zelfstan dig studie maken steeds meer ingang vindt ook op de middelbare scholen. Dat de krant daarbij onmisbaar is. is op zichzelf een scriptie waard. Want de krant be strijkt welhaast ieder facet van het leven. Dat maakt haar zo boeiend. Ook voor (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/pcr giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). AI» bewijs van dankbaar beid uwerzijds ontvang tk graag het boek „lip-Parade' op onderstaand adrea: (woonplaats) F DE WRAKSTUKKEN van de twee personentreinen, die gisteren in de vooravond bij het station van Esslingen (ongeveer 30 km van Stutt gart) op elkaar zijn ingereden, wordt nog steeds naar slachtoffers gezocht. Totdusver zijn 35 doden geborgen. Volgens de politie moet worden ge vreesd dat uit de enorme massa's verwrongen staal nog meer lijken te voorschijn zullen komen. Van enkele slachtoffers, die in de ziekenhuizen van Esslingen zijn opgenomen, is de toestand kritiek. Vanmorgen is in het ziekenhuis te Kairo de passagier Eng Lay Gan. afkom stig uit Kuala Lumpur (Malaya) aan de opgelopen verwondingen bezweken. Daar door is het aantal slachtoffers van de ramp met de Electra gestegen tot twin tig. De toestand van de Nederlanders R. M. Binkhorst en C. J. Fitsch (Zoetermeer» evenals die van de Brit Robert Williams schijnt nog kritiek te zijn. Gezagvoerder Reynolds en stewardess Jeanine Peeters hebben een goede nacht gehad en schij nen nu buiten levensgevaar te zijn. De overige overlevenden bevinden zich ook nog steeds in het ziekenhuis, hoewel sommige van hen slechts oppervlakkige verwondingen hebben opgelopen. Er wordt nog gezocht naar 77 vermiste sta ven goud. Elke staaf vertegenwoordigt een waarde van ruim 600 gulden. Tornado biedt u zo'n rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een hartewens kunt Geef 'n TOMADO cadeau! De directie van de Bundesbahn heeft een verklaring uitgegeven, waar in gezegd wordt dat het ongeluk te wijten is aan het feit, dat de trein, die naar Stuttgart onderweg was. door een rood licht is gereden. Het spoor wegverkeer had op het betreffende baanvak over enkel spoor plaats, om- aan het andere herstelwerkzaam heden werden verricht De machinis- van beide treinen zijn om hel leven gekomen. De rijtuigen zaten vol mensen, die Grote Vier" nog deze zomer in topconferentie het eind van de zomer een -estelijke topconferentie van de Verenigde Staten, Groot-Britannië. Frankrijk en West-Duitsland zal worden gehouden, met als voor- nnaamstc onderwerp van bespreking de Duitse kwestie en de moeilijk heden om Berlijn. Volgens het Amerikaanse blad Ne wark Evening News zou president Ken nedy dit jaar naar Europa terugkeren voor een conferentie van de westelijke „Grote drie', maar in Engeland ver klaarde men dat op een dergelijke con ferentie West-Duitsland zeker niet zou mogen ontbreken. Bovendien achtte men bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken aannemelijker. Prins Bernhard heeft het voorzitter schap van het ere-comité der 29ste natio nale trekpaardententoonstelling aan vaard. Deze tentoonstelling wordt gehou den op 14 en 15 september in de vee- marktihallen van Den Bosch. TTET UITVALLEN van de elektri- AJ- sche stroom op de tot nog toe heetste dag van het jaar heeft gis teren in New York de ondergrond se treinen stilgelegd, liften on bruikbaar gemaakt en ijskasten uitgeschakeld, tot groot ongenoe gen van de vele miljoenen mensen, die in dit mierennest wonen en werken. Ook viel de luchtverver sing in de talrijke grote en hoge kantoorgebouwen uit. De tempe ratuur bedroeg 96 graden. In San Francisco viel de stroom gisteren een uur uit. In de zonovergoten straten merkte niemand er wat van. totdat het verkeer in de raakte. Twee jaar geleden viel de stroom ook op een broeihete dag uit. Toen werd het gebied getroffen tussen de 59ste en de 110de straat, waar voornamelijk flat gebouwen staan. Ditmaal gebeurde het in een deel van de stad. waar enkele van 's werelds beroemdste gebouwen staan, zoals die hotels Waldorf Astoria, Astor en Plaza en het Memorial zie kenhuis. Het gehele politiekorps en alle brandweerlieden kregen bevel op hun post te blijven Twee jaar geleden ge beurde hetzelfde om ordeverstoorders en misdadigers geen kans te geven van het duister te profiteren. Stroomloos is vooral het gebied van de 43ste en 71ste straat tussen de Zeven de en Twaalfde Avenue aan de westzij de, van de 52ste tot de 59ste straat tus sen Broadway en de Vijfde Avenue en van de 49ste tot de 77ste straat tussen de Vijfde Avenue en de East River aan de oostzijde. De 9troomlevering werd onderbroken door het uitvallen van een onderstation in de west 56ste straat. Gelukkig slaagde men er in, voor zons ondergang de stroomlevering te herstel len in het centrum van Manhattan, het hart van het Ncw-Yorkse zakenleven. Daar konden de lichten na vier en een half uur weer aangestoken worden. El ders heerste een pikzwarte duisternis. Iedereen werd aangeraden, thuis te blij ven. Winkeliers werd aangeraden zo mogelijk kostbare voorwerpen uit hun etalages te verwijderen. Duizenden mensen zijn laat of helemaal niet thuis gekomen. Miljoenen anderen ondervon den ongerief van de storing. Er zijn tot dusver geen slachtoffers gevallen en de New Yorkers dragen het ongemak over het algemeen goedgemutst. van hun werk naar huis terugkeerden. Ooggetuigen hebben verklaard, dat de locomotieven van beide treinen na de botsing in de lucht schoven. Zij kwa men met een onheilspellend gerom mel weer op de grond terecht en stort ten van een dijk in de Neckar. Tot op 50 meter van de spoorbaan lagen kle dingstukken, aktetassen en lichaamsdelen. Tal van reizigers ren door het geweld van de botsing dwars door raampjes en portieren naar buiten geworpen. Het reddingswerk is de gehele nacht voortgezet. Er werden twee lichamen geborgen en de politie meent, dat nog tenminste drie mensen worden vermist. Naar men aanneemt, be draagt het aantal zwaargewonden tus sen de 30 en 40 en zijn er honderden lichtgewonden. Dit is waarschijnlijk het gevolg van het feit, dat de beide voorste wagons in elkaar schoven. En dat ook de voorste wagon van de trein die naar Stuttgart onderweg was in de Neckar is gestort. De botsing gebeurde vlak bij het station van Esslingen (in de buurt van Btuttgart de hoofdstad van Baden- Württemberg). Er waren spoedig veel redders ter plaatse zelfs te veel, w door het reddingswerk belemmerd dreigde te worden. Ook de Ameri kanen hebben op grote schaal hulp verleend. Ruim 11,6 min. Meer huwelijken, meer levendgebore nen, minder sterfgevallen, meer immi granten en minder emigranten dat Is het beeld van het bevolkingsverloop in Nederland in de eerste vier maanden dit jaar. Het aantal huwelijken bedroeg 23.067 en was 675 hoger dan in de eerste vier maanden van 1960. Het aantal levendge borenen steeg met 3807 tot 83.172. Het aantal overledenen daalde met 2771 tot 29986. Het aantal immigranten nam met 3695 toe tot 15.348. De emigratie nam met 2422 af tot 16.340 en overtreft de immi gratie dus nog maar nauwelijks. Op 1 mei telde ons land volgens het Centraal bureau voor de statistiek 11.607.991 in woners. Gistermiddag botsten tussen Stuttgart en Esslingen in West- Duitsland twee forensentreinen op elkaar. De gevolgen waren ontzettend. Men heeft tot nu toe 35 doden geteld. De telefoto toont het iverk van de redders. Op de achtergrond de treinen. Een Egyptische officier zit bijna plechtig op een kistje, terwijl hij de goudstaven bewaakt (rechts op de voorgrond) die tussen de wrak stukken van het KLM-vliegtuig bij Kairo gevonden zijn. Schril contrast: het goud blinkt in de felle Egyptische zon tussen de resten van een toestel, dat neerstortte en verbrandde en negentien mensenlevens mee sleurde in zijn val. OP voorstel van de Franse dele gatie de conferentie met de Algerijnen in Evian verdaagd voor tien a vijftien dagen, om de twee af gevaardigden „tijd voor nadenken" te geven, zo heeft de Franse minis ter voor Algerijnse zaken, Louis Joxe, medegedeeld. De woordvoerder van de Algerijnen, Redha Malek, noemde de opschorting een eenzijdig besluit van de Franse delegatie. Zijn delegatie had zich tegen de verda ging gekant en later uitstel voor hoogstens acht dagen gevraagd. Minister Joxe verklaarde, dat zijn af vaardiging van oordeel was, dat beide partijen zich de tijd moesten gunnen uit de impasse te komen, waar- len geraakt was door de Algerijnse aanspraken op de Sahara en hun af wij - dubbele nationaliteit voor de Fransen in Algerije. De Algerijnen hielden vast aan hun voorstel de Euro peanen te laten kiezen tussen het Alge rijnse staatsburgerschap of de status van vreemdeling, Frankrijk beschouwt inwil liging van deze voorwaarde als een in de steek laten van zijn miljoen onderda nen in Algerije, waartegenover negen miljoen Algerijnen staan. Nu men op deze kwesties is vastge lopen, meende de Franse afvaardiging dat spreken zonder dat er een nieuw element in de discussie gebracht werd, geen zin had. Minister Joxe vertelde nog. dat presi dent De Gaulle vandaag in Parijs een bij eenkomst zou voorzitten van de com missie voor Algerijnse zaken uit de re gering. Hierbij zou hij zelf ook aanwezig zijn, evenals de algemeen gedelegeerde voor Algerije, Jean Morin. De minister kon nog niet zeggen of de eenzijdige invoering van een wapenstil stand door de Fransen na haar proef tijd van een maand zou worden voort gezet. Hij gewaagde wel van „goede resultaten" van de eerste drie weken. TAE BESPREKINGEN TE EVIAN tussen Frankrijk en Algerije, zo moeilijk be gonnen, hebben nu reeds tot een verstar ring geleid. Liever dan tot een misluk king te besluiten, heeft men de bespre kingen thans opgeschort, in de hoop wel licht dat tijd ook raad zal brengen. Of dit laatste het geval zal zijn, kan worden betwijfeld, maar mag worden afgewacht. De tijdsfactor is trouwens in de moei lijkheden tussen Frankrijk en Algerije altijd reeds van enige betekenis geweest. Men kon zeggen, dat voor de besprekingen de tijd diende te rijpen. Zowel Frankrijk ais Algerije was allengs in een toestand van uitputting geraakt cn nog was men in de toenadering tot elkaar geen stap gevorderd. Niettemin en dit was het belangrijke was geen van beide par tijen uit op een algeheel slaken van de band met de ander. Dit willen vasthouden van de ander was het beslissende. De vraag is nu, wel ke de aard van de band zal zijn. Frank rijk en Algerije zijn op elkaar aangewe zen. En indien ooit een situatie kan wor den geschapen, welke beiden vermag te voldoen, dan onder De Gaulle. Deze im- merst voert een politiek, in staat van wie ook respect af te dwingen. Leek het er even op. dat zijn positie niet zo vertrou wenwekkend heten mocht als onder de bestaande omstandigheden vereist, de wijze waarop hij uit aanvankelijk verlies winst wist te boeken heeft zijn gezag on miskenbaar geschraagd. De Algerijnen zullen beseffen, dat, zo een resultaat zal worden bereikt dat ook hen bevredigt, dit onder De Gaulle zal dienen te geschieden. Ook hier werkt de tijdsfactor mee, want wie zal zeggen, hoe lang Frankrijk zich nog in het bezit van deze staatsman verheugen mag? Aan de andere kant zal het gezag, dat De Gaulle binnen eigen landsgrenzen heeft, mede afhankelijk zijn van een tijdige oplossing in het Algerijnse geschil. Beide partijen. Frankrijk en Algerije, kennen elkaar. Lang genoeg reeds zijn zij in een verhouding van kolonialisme ver bonden geweest. Thans komt het er op aan, die oude verhouding te vervangen door een van wederzijdse onafhankelijk heid, doch tegelijk en hier ligt de pro blematiek van een samengaan in vrij heid. Er liggen hier op papier mogelijkheden te over. Het probleem is, de meest be vredigende, of. zo men wil. de minst on bevredigende te vinden. Men is daar te Evian nog niet in geslaagd. Men heeft de besprekingen zelfs opgeschort. Maar dit laatste mag dan tevens gel den als een aanwijzing, dat men elkaar, desondanks en de problematiek ten spijt, nog niet heeft losgelaten. Wie weet, schaft toch nog, en ook in dit geval, tijd raad. „Als u een sprookje wilt voorlezen, moet u het wel gauw doen. want over tien minuten begint op de radio een span nend hoorspel." J?EN RUG van hogere luchtdruk, die *-* zich uitstrekt van de Noordelijke IJszee tot de Golf van Biscaye ver plaatst zich langzaam oostwaarts. De as van het systeem passeert morgen ons land. Aan de aanvoer uan koude lucht met wolkenvelden via de Noordzee komt daardoor een einde. Morgen zai het weer dan ook overal droog zijn met zonnige perioden er, iets hogere mid. dagtemperaturen. De komende nacht blijft het nog koud. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Droog weer met zonnige perioden. Van. nacht nog vrü kond. morgen overdag hogere temperaturen. Matige tot zwakke veranderlijke wind. (Opgemaakt om 11.15 Strandvertvach ting Morgen droog en overwegend zonnig strandweer met een tot zwak afnemende wind. Temperatuur wordt iets hoger, in t*e. 17 a 18 graden, zeewater 15 Vooruitzichten: klein gebied van hoge luchtdruk nadert uit het westen en brengt wat aangenamer strandweer. Tendens: langzaam stijgend ZON EN MAAN Donderdag: zon op 4.19, onder 21.01 u. Maan op 6.34. onder 22.29 uur. Eerste kwartier 21 juni. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur President Kennedy verwacht dat hij over een paar dagen weer zonder kruk ken zal kunnen lopen. Dr. Wade, die de president onderzocht, heeft bevestigd, dat de kwetsuur aan de rugspieren op geen enkele wijze in verband staat met de vroegere rugkwaal van Kennedy. 'kekcn de mensen zo- leden van de bemanning gin- den in het buitenland te ont- i ligt het schip wel in Swansea (Wales) als in gen passagieren, plachten de zien."' J^APITEIN Richard Haack knecht de uit Hamburg vond de op- schilderen i merkingen, die de mensen "!e"*e na8m Nereu5- J"»1™ »ns lelijk aan. in Polen menscT in de caïés grappen Toen Haack verlof vroeg, sinds het proces-Eichmann in egonnen ze te roepen: „Daar te maken en hun te vragen, de naam te veranderen, werd Jeruzalem is begonnen over was een Griekse peD„J* ™eer n «"chmann en of Adolf Eichmann de reder zijn verzoek zonder meer door ™wJ Ja T. zeegod en Haack dacht, dat Swansea was het al niet van het schip was. dc Duitse scheepvaartautori- zijn 700 ton metende vracht- deze naam toch wel niemand aiM*crs. „Ik geloof niet, dat ze het teiten ingewilligd, schip Lisa Eichmann maak- aanstoot zou geven. echt kwaad meenden, maar Nu staat de naam Eichmann ton, allesbehalve prettig. Toen Adolt Eichmann jn send^^^fe'Lm'd\Ts "maè ""da." „.k Daarom heeft M, een dek- het nieuws kwam." vertelde de atmosfeer niet prettig. Als anderen om alle gevoelig^- ?emnS^elooMe Haact Ypenbi VUss Eelde

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1