Gruwelijke strijd diep in de rimboe van Angola Zonder verwijl vredesverdrag Evian zit thans muurvast Massamoord aan beide kanten bedreven Nieuwe terreur in Zuid-Tirol Arrestatie in Zuid-Afrika •v rfy- V..-. - X «r Angst voor ioniserende straling is overbodig Slaapbewegiiig planten Miljoenen mensen in levensgevaar LANDBOUWSCHAP EN E.E.G. Aardschokken hebben gistermorgen het Zuidperzische dorp Deh Kuheh, veer tig kilometer van Lar. dat ten zuiden EEN piloot van de Portugese luchtmacht zette de vorige week zyn klein, eenmotorig toestel in de hoofdstraat van een stad in het noorden van Angola aan de grond. Hü bracht levensmiddelen en andere benodigdheden aan kolonisten, die door terroristen werden belegerd. De Europese inwoners van Sanza Pombo waren de piloot zo dankbaar, dat zij de straat naar hem noemden. Elke dag stagen vliegtuigen van de luchtmacht op uit Loeanda om goederen en be moediging te brengen tot diep in de rimboe van Afrika, waar blanke kolonisten en inboorlingen gewikkeld zijn in de tot dusverre gruwe lijkste strijd bij het pogen van de zwarte man om zijn koloniale heersers af te schudden. Het Landbouwschap heeft de minister van landbouw en visserij en de Tweede Kamer brieven gezonden over E.E.G.-aangelegenheden. Aanleiding tot deze brief aan de minister is het feit dat de E.E.G.-ministerraad, in- j van Teheran ligt. geheel in puin gelegd; gevolge het versnellingsbesluit van mei vorig jaar. deze maand moet be- Alle vijftienhonderd slissen of de conjunctuur een verdere versnelling in de vorm van een extra verlaging van douanetarieven aan het eind van dit jaar mogelijk maakt. De brief aan de Tweede Kamer is geschreven omdat deze binnen kort het verslag der regering over uitwerking en toepassing van het E.E.G.-verdrag in de periode 1 augustus 195931 december 1960 zal be spreken. Het Landbouwschap meent, dat niet voldoende voortgang is gemaakt met de opbouw van een gemeenschappelijk E.E.G.-landbouwbeleid, dat het ziet als een noodzakelijk te vervullen voorwaarde voor de vorming van een gemeenschappelijke markt voor landbouwprodukten. Het stemt in met het onlangs naar voren gebrachte standpunt, dat verdere versnel ling pas kan worden doorgevoerd als er maatregelen op het gebied van onderling handelsverkeer en gemeenschappelijk landbouwbeleid zijn ge nomen om de integratie van de landbouw te bespoedigen. Dit standpunt acht het mede gerechtvaardigd door de achterstand, die voor de landbouw bestaat in de uitvoering zowel van het verdrag als van het versnellings besluit van mei vorig jaar. In dat versnellingsbesluit zijn naar zijn oordeel de landbouwprodukten niet uitgesloten van een verdere extra vermindering van tarieven. Pas in de tweede helft van dit jaar kan worden vastgesteld of de achterstand voldoende gecompenseerd is, meent het Landbouwschap, en daarom dient een definitieve beslissing over de nieuwe versnelling tot dat tijdstip te worden uitgesteld. Sow jetunie en Duitsland OMDAT er in de westelijke pers „onnauwkeurige en zelfs ver draaide versies" zjjn gepubliceerd van de Russische memoranda over de kwestie-Berlyn en het staken van de kernproeven (die in Wenen aan Kennedy zijn overhandigd) heeft het persbureau Tass de officiële teksten ter beschikking gesteld. Uit het eerste en belang rijkste memorandum bljjkt, dat de Sowjetunie heeft voorgesteld een conferentie te houden om „nu en zonder enig verwijl" de sluiting van een vredesverdrag met Duitsland en op die basis de kwestie van West- Berlijn als vrije stad te regelen. Dat „zonder verwijl" blijkt echter iets minder ernstig bedoeld, daar er verderop wordt gesproken over onderhandelingen „binnen een half jaar" tussen West- en Oost- Duitsland. De grote vier (Rusland, Amerika, Engeland en Frankrijk) zouden op de twee landen éen beroep moeten doen om over alle vraagstukken ten aan zien van een vredesverdrag en de hereniging van Duitsland tot overeen stemming te komen. Tot nu toe heeft West-Duitsland echter de „Duitse de mocratische republiek" niet erkend, zodat er van een conferentie van de twee Duitslanden wel niets zal ko men. In het Russische memorandum is dat overigens voorzien. In dat ge val zullen stappen worden genomen om tot een vredesverdrag met de twee staten te komen of desnoods met een van hen. De Sowjetunie zegt verder, dat zij de belangen van de westelijke mogendhe den in Europa niet wil schaden en niet voornemens is iets in Duitsland of in West-Berhjn te veranderen tèn gunste van enige staat. Zij gedoogt echter niet dat West-Berlijn „een gevaarlijk cen trum van spanning en internationale conflicten en een bolwerk van provo cerende vijandige activiteit tegen de Sowjetunie" blijft. Wel gaat zij akkoord met de legering van „symbolische" con- lingentén van de grote vier in West- Berlijn „als waarborg voor de vrije stad". Deze contingenten mogen wat haar betreft worden aangevuld met V.N.-troepen. Mocht het Westen niet be reid zijn een vredesverdrag met Duits land te sluiten, dan heeft Rusland geen bezwaar tegen een tussentijdse regeling „voor een zekere periode". De regeling van de verbindingen met West-Berlijn wil zij bij Oost-Duitsland leggen, als het tenminste tot een afzon derlijk (Russisch) vredesverdrag met Oost-Duitsland zou komen, waarmee de Sowjetunie al meermalen heeft gedreigd. De Russische president Leonid Brezn- jef heeft zaterdag, in tegenwoordigheid van Chroesjtsjef en president Soekarno, op een grote bijeenkomst in het Krem lin. de ontmoeting van Kennedy Chroesjtsjef „een grote en bemoedigen de gebeurtenis" genoemd, waarna hij zeide „Overal verwachten de mensen dat dit eerste contact zal worden ge volgd door maatregelen die gericht zijn op het verminderen van spanningen door het zoeken naar oplossingen voor de temationale problemen". Ontwapening Het tweede Russische memorandum, dat gaat over de ontwapening, bevat weinig nieuws. Het zegt over de Ge- neefse conferentie over de controle op kernproeven dat het beter is te begin nen met „volledige en algemene ontwa pening". Zou het Westen daarmee in stemmen, aldus het memorandum, dan is de Sowjetunie bereid „zonder voorbe houd" akkoord te gaan met alle weste lijke voorstellen inzake het verbieden van kernproeven. Herinnerend aan Ken nedy's verklaring voor het Amerikaan se Congres, dat het sluiten van een uit voerbaar verdrag inzake de kernproeven de eerste belangrijke stap naar ontwa pening zal zijn, stelt de Russische rege ring voor beide problemen tegelijker tijd op te lossen. Over het gesprek in Genève zégt zij nog er nooit mee te zul len instemmen dat een eventueel ver drag niets meer dan een stuk papier wordt, waardoor er nieuwe kernproeven genomen zouden kunnen worden. „Daar om mag een dergelijk verdrag geen uit zonderingsbepalingen bevatten. Alle soorten kernproeven moeten zónder meer verboden worden". Vanmorgen z(jn voor zonsopgang een aantal nieuwe aanslagen gepleegd, waar door een zestal gemeenten in het om streden „Alto Adige"-gebied in duisternis gehuld werd. De aanslagen, die met dynamiet ge pleegd werden, hadden voornamelijk de grote clectriciteitsmasten ten doel die de stroomlevering in het gebied van Zuid-Tirol verzorgen. Bolzano, de''hoofdstad van dit gebied, waarover een verwoed geschil bestaat tussen Italië en Oostenrijk, werd door de eerste explosie kort na middernacht in duisternis gehuld. Door daarop volgende explosies, die binnen het uur kwamen, kwam een einde aan de stroomlevering van de electrische centrales aan de plaatsen San Antonio, Sarentino, San Genesio en Merano. Tegen zonsopgang bleek, dat er in de provincie tenminste 20 dynamietaansla- gen gepleegd waren. Vrijwel al die aan slagen hadden masten van hoogspan ningsleidingen ten doel. Er zijn geen berichten binnengekomen over schade aan de elektrische centrales zelf. Het industriegebied rondom Bolzano en Merano is zwaar getroffen. Door de explosies is de stroomlevering aan de aluminiumfabriek van Montecatini, de Lancia automobielfabriek en een aantal staalindustrieën rondom Bolzano tot stil stand gekomen. Verder is de stroom levering aan d'e chemische industrie van Montecatini en andere fabrieken te Merano onderbroken. De Zuidafrikaar.se veiligheidspolitic heeft gisteren een lid van de gemeente raad van Kaapstad, George Peake, in hechtenis genomen en uit het stadhuis geleid waar hij een bijeenkomst van Kaapse kleurlingen wilde toespreken. De arrestatie gaf aanleiding tot betogin- De Portugezen weten, dat zij in oor-; log zijn. Zij beantwoorden terreur met terreur, waanzinnige haat met weer wraak. De Afrikaanse aanspraken op een bestaan als zelfstandige staat moeten het opnemen tegen moderne militaire macht. Hierbij verkeren vier en een half miljoen mensen in levens gevaar en hebben reeds duizenden het leven verloren. De opstand is nu in zijn vierde maand en de tekenen wijzen slechts op verheviging. Elke week komen vliegtuigen en schepen vol Portugese troepen aan, die zich formeren om te gen het einde van de komende maand, als het hoge gras is uitgedroogd en verbrand, zodat de inheemse guerrilla strijders van hun beste schuilplaatsen beroofd zijn, ingrijpende operaties uit te voeren. Actie Er zijn thans Portugese troepen ter sterkte van naar schatting 13.000 man ter plaatse, gereed om tot actie over te gaan. Drie maanden geleden bevon den zich in Angola niet meer dan 1.000 blanke soldaten. Voor kolonisten als die langs de „Avenida Mascarentas" fzoals de straat nu heet) in Zansa Pombo zijn de versterkingen geen mi nuut te vroeg gekomen. Sinds 15 maart, toen de Angolaanse nationalisten hun eerste aanvallen op grote schaal ontketenden, is geen plantage, geen huis in het noorden van Angola veilig geweest voor de woeste inheemse krijgers, die tot het toppunt van razernij zijn opgezweept door de uitwerking van hun bijgelovigheden. de inheemsen zeer verspreid bijgeloof wil, dat mensen, die door kogels zijn gedood, weer tot leven kunnen worden gewekt, omdat hun lichamen nog on geschonden zijn. Daarom moeten de Afrikanen ervoor zorgen dat hun slachtoffers niet herleven om hen te verraden en de blanken moeten de In boorlingen ervan overtuigen, dat dood dood is en dood blijft. ■fc -L U ,«r Bedrog Portugese Inwoners, die hier sinds lang zijn. koesteren de overtuiging, dat de opstand als nationalistische be weging bedrog is. De aanvallen zijn ge leid en in vele gevallen ontketend van buiten het land, van de andere zijde van de grens met de voormalige Bel gische Kongo. Andere onafhankelijke Afrikaanse landen steunen de inheem sen openlijk moreel en financieel. Zegslieden van de militaire geheime dienst van de Portugezen verklaren ronduit, dat op zijn minst vijf van de voornaamste leiders van de opstand In Tsjechoslowakije en Rusland zijn opgeleid voor ondermijnende activi teit Zij beweren, dat bij de aanvallers duizenden communistische propagan- dapamfletten zijn gevonden. Zij zeg gen verder, dat aan de primitieve krij gers marihuana is toegediend en dat overtuigt hen ervan, dat zij bij het aanvallen niet gedood kunnen worden. Van hun kant wijzen de nationalis tische leiders te Leopoldstad op eeu wen van Portugees koloniaal wanbe- De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Rusk, heeft te Washing ton gezegd dat het op het eerste gezicht duidelijk is dat de V.S. niet akkoord gaan met het Russische memorandum dat minister-president Chroesjtsjef te Wenen aan president Kennedy heeft overhandigd. Minister Rusk wilde niet zeggen, wat de Amerikaanse regering zal antwoorden op het memorandum. De minister verklaarde, dat de Ver. Staten eerst de Navo-bondgenoten zouden w raadplegen alvorens het antwoord op tchet stadhuis heimelijk binnengekomen, stellen. En president Kennedy, aldus j De politie heeft meegedeeld dat Peake Rusk, heeft grote belangstelling voor del is gearresteerd op grond kwestie-Berlijn. 1 de onderdrukking Peake heeft meegewerkt ganisatie van de stakingen van Afrikanen in het laatst van mei. Hij dook ondér nadat op 25 mei een arrestatiebevel tegen hem was uitgevaardigd. Hij i het communisme. heer en onderdrukking en ofschoon ve len van hen bulten de kolonie plach ten te wonen, beschouwen zij zich als echte Angolanen. Als zij naar het buitenland zijn ver trokken om daar een opleiding te vol gen, dan was dat. omdat zich in Angola geen enkele instelling voor hoger on derwijs bevindt en er niet meer dan vier middelbare scholen zijn. De nationalisten aanvaarden hulp uit het buitenland, want zij hebben zelf geen middelen en „Portugal heeft de hele Navo achter zich". Terreur En zo woedt de terreur. Een half cirkelvormig gebied langs de grens van de Kongo van Noquito Maquela do Zombo uit is door de dorpsbewo ners volkomen verlaten. Zij zijn ovei de grens gevlucht. Het meer zuidelijke gebied is eveneens verlaten, maar hier hebben de meeste dorpelingen niet het geluk gehad, levend te ontkomen. Op zijn minst 90 inheemse protes tantse geestelijken, door beide partij en verdacht, zijn verdwenen zonder een spoor achter tc laten. Er bestaan geen registers met behulp waarvan kan worden vastgesteld, welke dorps bewoners worden vermist. De Portugezen hebben de kuststrook ten noorden van Loeanda vast in han den, maar vanaf ongeveer 100 km Duizenden vluchten naar veiliger oorden. Het leven gaat ook dan ge woon door landinwaarts tot de verre grens is de noordelijke provincie onverdedigd. Het leger doet alle moeite om de hoofd- weg van het Noorden naar het Zuiden open te houden, maar ziet zich dage lijks in schermutselingen verwikkeld. Krijgswet In vier districten is de krijgswet af gekondigd. Meer dan 6.000 Europese vrouwen en kinderen zijn geëvacu eerd naar Loeanda. De mannen zijn bewapend en moeten in de steden bij- eenblijven. Tot het leger met zijn ope raties begint wil de luchtmacht voortgaan goederen te vervoeren en gebieden te bombarderen, waar vol doende inheemsen zijn geconcentreerd om een bombardement doeltreffend te doen zijn. Hoe zal het eindigen? De stemming in de hoofdstad is verre van optimis tisch. „We hebben hier te maken met een kettingreactie vergeldingsmaat regelen en meer vergeldingsmaatrege len". zei een zakenman tc Loeanda. „Het komt allemaal neer op de haat. die de één kan opwekken voor de an der ongeacht zijn kleur. Misschien komt daar nooit een eind aan." Delegaties gaan verhuizen De Franse en Algerijnse onder handelaars hebben zich beraden op een nieuwe taktiek die een eind zou kunnen maken aan het chro nisch vastlopen van het overleg. De meeste waarnemers zijn het erover eens dat de kans op wel slagen na de opschorting waartoe zaterdag is besloten klein is. Mis lukking van het overleg zou de Algerijnse nationalisten verder in de richting van het communisti sche kamp kunnen drijven. De Algerijnse woordvoerder Redha Ma- lek heeft op een persconferentie in Genè. Er bestaat een neiging het gevaar tn ioniserende straling op het le vende wezen sterk te overdrijven. De straling, waaraan de mens tegen woordig bloot sta>at, is nauwelijks groter dan vroeger, gezien de doel treffende controle op het gebruik van radio-acticve stoffen. Deze geruststellende mededeling ver strekte zaterdag de algemeen-directeur van het rijksinstituut voor de volksge zondheid. dr. J. Spaander. Hij sprak op de jaarvergadering van de Bond van protestants-christelijke verenigingen voor wijkverpleging „Het Oranje-Groene Kruis" in Utrecht. Volgens dr. Spaander betekenen kern proeven werkelijk niet de ondergang van de wereld. De van nature aanwe zige radio-activiteit is er tot dusverre met niet meer dan een procent door toegenomen. Die toename is trouwens al weer verminderd nu de laatste twee ja> ren de proeven zijn gestaakt. Naar dr. Spaander zei neemt de ra-I dio-activiteit eerder toe door het ge-j bruik van radio-actieve stoffen in de Meer dan de helft van het aantal pa tiënten in ziekenhuizen komt er thans min of meer mee in aanraking. Radio actieve stoffen vinden verder toepas sing in landbouw en industrie. „Angst is een slechte raadgeefster, ook met betrekking tot de ioniserende straling", aldus dr. Spaander. Er is in ons land een goed diagnostisch apparaat opgebouwd, dat controle uitoefent op de fabrikage en toepassing van radio-actie ve stoffen in de tweehonderd centra, die daartoe zijn aangewezen. In dat appa raat werken de keuringsdiensten van waren samen met d^ streeklaboratoria, waar metingen worden verricht. Volgens de jongste gegevens zijn bij de ongeregeldheden na de verkiezingen op Zanzibar 64 mensen gedood. Er zijn bijna 900 mensen aangehouden. Tezelfdertijd was geen dorp van in heemsen of cr nu terroristen woon den of niet veilig voor Portugese vergeldingsmaatregelen én de grim mige vastbeslotenheid van de Portu gezen om de aanstichters van onte vredenheid. de lieden, die over zelf bestuur denken, uit tc roeien. Vrees In deze Angolaanse opstand is hel doden van mensen niet voldoende. In een conflict, waarin het verwekken van vrees voor beide partijen het voornaamste wapen is. is een snelle en eenvoudige dood te gemakkelijk. De verhalen over wreedheden, zo gemakkelijk overdreven, zijn te goed gedocumenteerd om er geen geloof aan te hechten. Levend begraven, massa-onthoofdingen, het in stukken snijden van lijken zijn feiten en da den, die gepleegd worden door beide partijen. De Portugezen wijzen op een logi sche zij het ook onaangename re den voor de wreedheden. Een onder hi ee ft &afi£e Ky De Amerikaanse miljo nair Grayton Cochran is zaterdag met zijn in Bre men gebouwd ruim der tig meter lang schoener- jacht Westward vandaar vertrokken voor een zeil tocht van vijftigduizend kilometer om de wereld. I Vijf Bulgaarse parachu tisten hebben een nieuw wereldrecord precieze groepslanding gevestigd. Na een sprong op een ki lometer hoogte kwamen zij op een gemiddelde af stand van 3.80 meter van het doel neer. Een van hen kwam op het midden van het doelkruis te recht. I Engelse en Russische ge leerden hebben gisteren op de sterrenwacht in Jod'rell Bank (Engeland) radiosignalen opgevan gen, die van de Russische Venusraket zouden kun nen zijn. De raket moet nu ongeveer 99.200.000 km van de aarde verwijderd zijn. De 23-jarige Indische wielrenner, R. Muthuku- maran. een voormalige melkbezorger, heeft met een nonstoprit per fiets van 122 uur een nieuw wereldrecord gevestigd. Hij fietste twee uur lan ger dan een Zwitserse renner, die tien jaar ge leden in Rome 120 uur heeft gereden. In een ijskast is gisteren een regenworm van 1.70 meter, die ruim zes cen timeter dik is, in Londen aangekomen. Hel dier w erd in het Columbiaanse Andesgebergtc aangetrof fen. De Noorse architect Arnnstein Ameberg, die als ontwerper van moder ne bouwwerken een grote naam heeft verworven, is op 79-jarige leeftijd in Oslo overleden. Hij heeft o.m. de vergaderzaal van de Veiligheidsraad in New York ontworpen. De regering van Liba non heeft het gebruik van voertuigen met die selmotoren verboden om verontreiniging van de lucht te voorkomen. Een straalvliegtuig van de Pan American Air ways heeft het snelheids record voor een commer ciële vlucht van Londen naar Chicago (3.945 mijl) met zeven minuten ver beterd in een tijd van 6 uur en 48 minuten. Het toestel had 78 passagiers en een bemanning van tien koppen aan boord. De nationale bank van Egypte heeft bekend ge maakt. dat de inkomsten van het Suezkanaal in 1960 voor het eerst in de geschiedenis meer dan vijftig miljoen pond heb ben bedragen. Dit bete kent een stijging van bij na zes miljoen pond ten opzichte van 1959 en van ruim achttien miljoen pond in vergelijking met 1955, een jaar voordat het kanaal werd genationali seerd. 619) We vinden het niet meer dan normaal dat bloemen des avonds de bladeren toevouwen en deze In de morgen weer openen. Immers, wan neer de mens *s nachts slaapt, valt de plant niet uit de toon indien ze óók een tukje gaat doen en haar levens verrichtingen daarnaar regelt. Maar de plantkundigen zijn daarmee niet tevreden. In de eerste plaats beseffen zU dat de slaap van planten zo zon der meer niet op één ljjn kan wor den gesteld met die van een mens of dier. Maar vervolgens komt ook het „hoe en waarom" van de plant aardige slaap aan de orde. Want de mens die over spieren en zenuwen beschikt, kan als beschutting tegen de nachtelijke kou lekker dc dekens om zich heen trekken, maar hoe ter wereld vouwt een bloem haar blade ren samen als zü geen spieren heeft, en hoe constateert zij dat het avond begint te worden? In vele gevallen, zoals bij dc croeus, tulp, vogelmelk en allerlei andere bloe men. blijkt het openen en sluiten van de kelk te ge schieden onder in vloed van tempera tuurstijgingen. In deze gevallen kon bewezen worden dat het verschijnsel berust op ongelijke groei van boven- cn onderzijde der bloembladeren. Door een snellere groei van de boven kant dezer bladeren gaat de bloem eerst wijd open, vervolgens treedt een stilstand in, en daarna gaat de onder zijde groeien, waardoor sluiting van de bloem plaats vindt. Tevens treedt verandering op in de oel-spanning. Maar paardebloemen en madelief jes gaan 's morgens open en 's avonds dicht, ook al ondergaat de tempera tuur géén verandering! Sterker nog, wanneer de planten in constante duis ternis. of in voortdurende belichting worden gebracht, gaat deze bewe ging een tijd door. Dus de bloemen gaan open wanneer het bulten dag TOCH IS HET ZO! wordt en sluiten zich des avonds. Op den duur worden de bewegingen kleiner en tenslotte treedt een ver stijving in. hetgeen wellicht geweten dient te worden aan stofwisselings- stoornisscn. Maar desondanks zitten we hier toch maar met een onopge helderd verschijnsel. Want welis waar kunnen dc bewegingen van dc plant verklaard worden door span ningsveranderingen in de cellen soms tot 5 atmosferen maar de vraag hóe de plant wéét dat buiten de zon op- of ondergaat, blijft onbe antwoord. Het is wel gelukt planten door kunstgrepen zó te kweken, dat de openings- en sluitingsperioden werden gewijzigd. Zo kon Pfeffer door de plant telkens afwisselend 6 uur in het donker tc laten staan cn 6 uur te belichten, de periode der be weging 12-urig maken, maar deze periodiciteit zette zich bU constante belichting of duisternis daarna op dezelfde wijze voort. Zelfs bladeren van planten die uit zaad werden opgekweekt in voortdurend licht of dito duisternis, vertoonden nog „slaapbewcgingen". De verklaringen hierover lopen zeer uiteen. Dc een meent dat er sprake zou kunnen zijn van een soort plan- tcngchcugcn. dc ander dat cr uitwen dige factoren in het spel zijn, die aan de waarneming zijn ontsnapt. In dc laatste tijd zijn er pogingen gedaan de periodiciteit te verklaren door processen waarbij enzymen betrok ken zijn, waardoor in de gewrichten splitsing en vorming van nieuw zet meel ontstaat. Daarop kunnen we hier echter niet ingaan. Over het slaapje van de plant zijn we nog niet uitgesproken, want on der de planten blijken zich even als bij ons echte dagslapers te bc- Daarövcr een volgende keer! laten uitkomen dat het verdcic ver loop van de besprekingen grotendeels zal afhangen van „de methoden die geduren de de onderhandelingen zullen worden aanvaard". Zowel de Fransen als de re bellen schijnen zich thans te bezinnen op twee manieren om de besprekingen uit het stadium van droge, starre uiteenzet tingen van standpunten te helpen. Deze standpunten hebben betrekking op aller lei onderwerpen, met als voornaamste problemen dc toekomst van de olierijke Sahara en garanties voor de Europese minderheid. DE MENINGEN Beide partijen hebben elkaar beschul digd van gebrek aan bereidheid tot het onderzoeken van een compromis. De Fransen zijn van mening dat dc Alge rijnen in feite de erkenning van de Al gerijnse onafhankelijkheid ei-sen, voordat het Algerijnse volk zich daarover in een referendum heeft kunnen uitspreken. De Algerijnen eisen medezeggenschap in het bestuur van het land en weigeren het Franse voorbeeld van stopzetting der mi litaire operaties te volgen. De Fransen vice-premier Ben Bella en vier andere rebellen ministers die in Frankrijk gevan gen worden gehouden. Intussen zoeken dc organisators van voort te zetten, zodat Evian op 20 juni weer kan worden opengesteld voor dc tc verwachten stroom van zomertoeris- tcn. Louis Joxe, dc Franse minister van Algerijnse zaken, heeft dc hotelhouders tc Evian verzekerd dat dc onderhande laars binnen tien dagen naar een andere plaats zullen verhuizen. AANSLAGEN Zeker elf mensen hebben gisteren b(j aanslagen en andere incidenten in Alge rije het leven verloren. Vyf van deze elf zijn opstandelingen die door Franse mi litairen werden gedood, nadat de opstan delingen tc Tiaret ten oosten van Oran een Frause soldaat hadden dondgescho- Nabij Oran beschoten opstandelingen een auto met vier inzittenden. Drie van dezen kwamen om. Eerder was in Oran al een Europeaan gedood. In Algiers ontploften twee handgrana ten. een te Constantine en een te Bene. waar bovendien drie plastiekbommen schade aanrichtten. Bij deze ontploffin gen van handgranaten kwam te Algiers een politieman om het leven cn worden 21 mensen gewond. Gisteravond kwam het te Oran tot een botsing tussen politie cn Europese beto gers. De menigte, die brand stichtte in winkels van mohammedanen, werd dooi iel van traangas uiteengedreven. Dc Nu al 101 vrijheids rijders in arrest Zaterdagavond zijn weer zes vrij- heidsrljders aangekomen bij het station van dc Greyhound busmaatschappij tc Jackson. Hun totale aantal bedraagt thans 104. P_® z" wer?en .onmiddellijk gearres- beschuldiging van huisvredebreuk. hebben geweigerd gehoor te geven aan een politiebevcl om stationsgebouwen te verlaten. De zes van zaterdagavond werden toen zij in de Greyhound-cafetaria niet wilden doorlopen, gearresteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5