dokter regan Vindt maar voor eens logies Joop en Prins" Prof. De Quay is geen Jan, Piet of Klaas Happy Food „Ruimte voor de jeugd5 treedt voor het voetlicht KNAP SNEL WEER OP 59 Interview Sassen kwam ter sprake 9 ZATERDAG 10 JUNI 1961 Schttak-vruag 105 Dit elegante eindspelletje is gecom poneerd door de heren dr. G. Grzeban uit Polen en A. Hildebrand uit Zwe den en verwierf in 1958 een eerste eervolle vermelding in de „Przyjazn". Het is een lichtvoetig gevalletje dat bekoort door de fraaie eerste en twee de zet en met een curieuze slotstel ling. Berghuis: Doe niet als Wim Kan (Van onze parlementsredactie) TAE WIJZE, waarop Wim Kan soms met de minister-president om- springt, mag uit een oogpunt van menselij ke-zwakheden-aan-de- j kaak-stellen erg geslaagd schijnen, maar het verraadt en veroorzaakt soms een gebrek aan respect voor het ambt." Dr. W. P. Berghuis, voorzitter I van het Centraal Comité van A.R. Kiesverenigingen, zei dit vanmorgen j in Utrecht in de toespraak, waarmee hij de buitengewone Deputaten- vergadering van de A.R. Partij opende. Zoals men weet, waren de anti revolutionaire deputaten naar Utrecht gekomen om het nieuwe beginsel en algemeen staatkundig program van de partij te bespreken. Wit: Ke2. Th2. La3. pi b4. Zwart: Kg3. Tc3, Lhl, pi h3. Opgave: wit speelt en houdt remise. Dam-vraag 104 De stand in het probleem van de heren Van Tol en Van Prooyen te Rotterdam was deze: Zwart: 7, 8, 12, 17, 18. 21, 25. 27. 28. Wit: 29. 30. 34. 38, 39. 42. 43. 49, 50. Dit is de oplossing: 2923. 18>'40; 38—33, 25x34; 33x13. 21—26 (een andere zet leidt tot verlies door over- Imacht); 39x30, 1218; 13x31. 26x39; 30—25!!, 39—44; 50x39, 40—44 (mo- Igelijk is ook 4550; wit wint dan door 39—34 op 4944); 49x40, 39—43; 5044 Bridge 1098 54 9AVB O A H 3 «f» H 7 N V B 7 3 H 9 6 O B 6 5 2 V 5 Nadat West met 1 klavern heeft ge opend. komen Noord-Zuid tot een contract van 4 schoppen (10 slagen), te snelen door Zuid. West begint met het maken van schoppenaas-heer (sec) en speelt in slag 3 harten 10 na; de hoogste van een tweekaart. Verder is gegeven, dat Oost klaveren 10 heeft. Welke kansrijke speelwijze heeft 'Zuid tot zijn beschikking, om het spel te kunnen maken? Jack Diamond Ver schuif-puzzel Onderstaande woorden zodanig ver schuiven, dat verticaal twee namen van plaatsen, gelegen in de provincie Zuid-Holland, onstaan. slagader grenssteen tegenspoed doorvoerrecht onderricht kanteloep gemeenschap OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1 pose. 4. lont, 7. me teoor. 10. slede, 12. Oland, 14. tel, 15. inot, 17. aai, 18. ets, 20. sla. 21. etage, 22. dek, 24. Ned., 26. rag, 27. ale, 29. net, 31. email, 33. reine, 35. angstig, 36. tolk, 37. keer. Verticaal: 1 post. 2. smelt, 3. eed, 4 lol, 5. oraal. 6. todi, 8. ten, 9. oot, 11. Leerdam, 13. Naarden, 16. ovaal, 19. sek, 20. sen, 23. egaal, 25. enige, 26. reet, 27. alg, 28. ert, 30. teer, 32. ink, 34. eik. VOORRAAD BAKSTEEN WEER GEDAALD De produktie, afzet en voorraden bak steen zijn gedaald, doch men ziet een grotere produktie van ongebakken steen. Volgens het Centraal bureau voor de statistiek was de produktie van gebak ken metselstenen in april 118,4 (vorige maand 133,4, vorig jaar 126,6) miljoen stuks, in de eerste vier maanden 506.4 (v. j. 534,6) min. De alzet bedroeg in april 126,4 (v. m. 148,2, v. j. 1495) min., in de eerste 4 maanden 519.5 (v. j. 520,2) min. en de voorraad was eind april 33,9 (v. m.41.9. v. j. 11C.4) min. De produktie van gebakken straat steen beliep in april 34,7 (v. m. 38,3, v. j. 39.1) min., in de eerste 4 maanden 145.4 <v. j. 162,4) min. De afleveringen waren in april 39 (v. m. 42,1. v. j. 38.6) min. en in de eerste 4 maanden 145,9 (v. j. 155,5) min. De -voorraad daalde eind april tot 20,2 (v. m. 24,5, v. j.31,8) min. De produktie van ongebakken steen daarentegen was in april 230,8 (v. m. 107, v. j 227,6) min., en in de eerste vier maanden 455,9 (406,2) min. en de voorraad kwam op 298,5 v. m. 232.7, v j, 356,3) min Gezien de grote vraag naar baksteen is het van groot belang dat de produktie van ongebakken e een hoger zal zijn dan 1960 met zijn zeer ongunstige weersomstandigheden, die thans tot nog in mei hun gevolgen hebben bij de betrekkelijk lage pro duktie van gebakken steen. Daarna zal er weer meer baksteen ter beschikking Gasverstikklng. In een bejaarden centrum aan de Molukkenstraat te Gro ningen is gisteravond de 30-jarige we. duwe mevrouw J. Reitsma-Van der Ploeg door gasverstikking om het leven geko men. Een schoonzoon trof haar aan. dood op een stoel in de keuken terwijl er gas ontsnapte in de buurt van het gascc.n- foor. De buis naar het confoor was niet •Md aangesloten. Dr Berghuis haaide in zijn toespraak een element naar voren, dat in de a.r. gedachtengang dikwijls wordt beklem toond, namelijk de verhouding tussen gezag en vrijheid. In dit verband achtte hij niet alleen een optreden als van Wim Kan schadelijk voor het respect voor het gezag. Hem was opgevallen, dait in som mige kranten de laatste tijd steeds meer. vooral in de kojppen, niet wordt geschre ven van „minister die of die, maar van De Quay, Zijlstra of De Pous." Ook dit geeft naar zijn gevoel de lezer de indruk, of men met een willekeurig persoon Jan. Piet of Klaas te maken heeft en het ambt niet primair stelt De belangrijkste ondergraving van het hoge overheidsgezag kan echter ontstaan in een heel andere omstandigheid. Nu de overheidsbemoeiing steeds toeneemt, is er in ons democrat ïsdh bestel sprake van een veelvuldig contact en overleg met allerlei maatschappelijke organen en instanties, en treden dus allerlei belan gengroepen op om bij de overheid met een in vele opzichten gerechtvaardigde ijver en hardnekkigheid hun belangen te bepleiten. „Maar nu meen ik, dat in het daaruit voortvloeiende iniensieve onderlinge verkeer tussen overheid en burgerij, tus sen regering en belangengroepen, soms iets tot uitdrukking komt van een niet geheel in acht nemen van de zeer bij zondere positie van de overheid." Soms beschouwt men de overheid niet anders dan als partij in het gesprek, of als een gelijkwaardige onderhandelingspartner. Een dergelijke instelling zou tot schade zijn van de wezenlijke waarde ener de mocratische politiek, zo meende dr. Berghuis. Een doelbewust hooghouden van het gezag is een levensvoorwaarde voor de democratie Subsidiebeleid Sprekend over het andere aspect, de vrijheid, besprak de partijvoorzitter het subsidievraagstuk. Met zeer grote nadruk wees hij erop, „dat er, noch naar binnen, noch naar buiten onzekerheid over mag bestaan, dat w(j een christelijk vrijheids beginsel huldigen, op grond waarvan de overheid, ook als christelijke overheid. In haar beleid en optreden ten opzichte van de burgers geen onderscheid maakt naar geloof en levensovertuiging, en het christelijk geloof in zijn verschillende uitingen niet met behulp van overheids middelen bevoorrecht ten koste van an dere geestelijke stromingen" Natuurlijk zullen er zidh, zo vervolg de dr. Berghuis, bij de toepassing van deze z.g. gelijkstellimgsgedadhte soms voor het christelijk politiek besef pro blemen voordoen, bijvoorbeeld als de concrete vraag aan de orde is. of over heidssubsidies moeten worden toegekend aan bepaalde duidelijk niet-christelijke geestesstromingen. De oplossing van dergelijke proble men zal men dan niet moeten vinden in een terzij dlestelli na van deze gelijk stel lingsgedaoh te zelf. maar dioor zich ernstig af te vragen, of de overheid zich od het desbetreffende terrein in algemene zin. dus ook ten aanzien van christelijke activiteiten, niet van geldelijke hulpverlening moet onthou den. aangezien zij zichzelf dan in een moeilijke conflictsituatie brengt en in de nesten steekt. De ruimte, dim de overheid aan de Christelijke zaak geeft, herhaalde de partijvoorzitter, mag zij aan de ander niet onthouden. Doet zij als Christelijke overheid dit wei. dan zal zij aan de ohristelijke politiek een wezenlijk stuk van haar rijkdom en ruimte ontnemen. Bovendien hanteer» zij zo een tweesnij dend zwaard, dat op een gegeven ogen blik tegen de christelijke staatkunde zelf wordt uitgespeeld. Overgangstijd In het begin van zijn toespraak had dr Berghuis aandaent geschonken aan de wijze, waarop het nieuwe beginselpro gram tot stand is gekomen. De hele par tij is erbij betrokken geweest. Tweemaal hebben de kiesverenigingen zich kunnen uitspreken. Kortom, het is geen opge drongen zaak. Wat het program zelf betreft, ook in dit stuk is ongetwijfeld merkbaar, dat deze tijd een overgangstijd is. Dit Is niet verwonderlijk. „De continuïteit met het verleden is in ernstige mate doorbroken en met de nieuwe tijd zijn wij nog niet in alle oprichten klaar Dat heeft voor een party als de onze. die de naam had en ook wel eens de in druk wekte, met de dingen wèl klaar te zün, zün praktiseh-bezwaariyke kanten. Maar het is toch, geloot ik, nog belang- rUker om het „niet klaar zün" open te constateren. Immers, het betekent, dat de politiek, die wij willen of die onze partij wil, een levende zaak is, betrokken In de worsteling van deze tijd". De heer Berghuis herinnerde overi gens zijn toehoorders eraan, dat de anti revolutionairen niet de enigen zijn, die betrokken zijn in de overgangsperikelen van deze tijd. „Het is bekend, dat het moderne socialisme vrijwel allerwegen met zichzelf in de knoop zit. Er is ook beslist geen sprake van een afgerond beeld vam het moderne liberalisme in po litiek opzicht. En ook het hedendaagse Rooms-Katholicisme ontkomt niet aan deze worsteling". Wat echter ook moge veranderen, het tast niet aan de vastheid van de grond slag, die wij als basis van ons politieke werk hebben gekozen, en van de godde lijke wet, die ons als richtsnoer dient Voorts geldt, dat wij ons toch bewust blijven, d'e vertolkers te zijn van dat stuk nationale volkskracht dat in de gestalte der Gereformeerde gezindte haar uit drukking heeft gevonden, aldus dr. Berg huis in zijn openingstoespraak. De deputatenvergadering wijdde zich vervolgens aan de bespreking van het nieuwe beginselprogram. Vanmiddag zouden toespraken worden gehouden door de voorzitter van de a.r. Tweede- Kamerfractie dr. J A. H. J. S. Bruins Slot, de minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra. en prof. dr. H. Jonker. KINDERCAKES pak voldoende voor 14 dagen 78 ct Happy Food is een product van MOLENAAR'S KINDER MEEL FABRIEKEN Oorzaak ongeluk Hugo de Groot is niet zeker De Raad voor de luchtvaart kan. blil- kens de gisteren in het gebouw van de Hoge Raad in Den Haag door de voor zitter van de raad mr. J. E. van der Meulen voorgelezen uitspraak, niet met zekerheid de oorzaak vaststellen van het ongeval op 14 augustus 1958 nabij Ierland overkomen aan het K L.M -vlieg tuig Hugo de Groot. De raad komt tot deze uitspraak op grond van de beschik bare gegevens en het onderzoek van de denkbare mogelijkheden voor het op treden van ernstige storingen van de veiligheid. In de uitspraak wCrdt voorts mede gedeeld dat ook het onderzoek me; be trekking tot de mogelijkheid dat de oor zaak van het ongeval een gevolg zou zijn van een bomexplosie geen feiten heeft opgeleverd die een conclusie zou den wettigen. De raad voor de luchtvaart kent echter eenihoge graad van waarschijnlijkheid toe aan de juistheid van de veroncer. stelling als zou de oorzaak van het on geval liggen in het optreden van „over- speeding" van een der buitenste lucht- schroeven. Dit zou het gevolg hebben kunnen zijn van verontreiniging van de olie na het optreden van tandwiel breuk bij het overschakelen van de aanjager van de bijbehorende motor op een hogere versnelling. Deze overscha keling moest omstreeks de tijd waarop het vliegtuig verongelukte geschieden Jongeren moeten kunnen „spelen" Straks reizende tentoonstelling (Van onze speciale verslaggever) DE onlangs opgerichte Stichting Ruimte voor de Jeugd is gaste ren in Amsterdam voor het voetlicht getreden. De voorzitter, de heer J W. Ooms (directeur Landelijke Ver eniging Clubhuiswerk) kondigde aan dat het de bedoeling van de nieuwe organisatie is coördinerend en advi serend op te treden- De ruimteiyke behoeften bij de vrUe tijdsbesteding van dc jongeren dreigen In het overbevolkte Nederland In de verdrukking te raken Het inrichten van een reizende expositie, die plaatselüke activiteiten kan stimuleren, zal tot een van de eerste taken behoren, evenals het oprichten van studie-commissies. Zowel by de overheid als by het Koningin Jullanafonds en het Prins Bernhardfonds zijn aanvragen ter verkryging van sub sidies ingediend. De Stichting is eigenlijk ontstaan uit de expositie „Ruimte voor de Jeugd", die het vorige jaar in het Rotterdamse Bouwcentrum gehouden is. Bij de initia tiefnemers (het Bouwcentrum, de Neder landse Jeugdgemeenschap, de Nederland se Sport Federatie etc.) zün zoveel reac ties en verzoeken om hulp binnengeko men dat men naar een blijvende vorm van samenwerking is gaan streven. Ruimtetekort Nederland worstelt met een enorm te kort aan ruimte, aldus de heer Ooms. Recreatie en vrije-tijdsbesteding moeten Voor hoofdpijn, migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit, ischias, kiespijn, zenuwpijn en menstruatiepijnen hebt U een antineuralgicum met zeer grote pijnstillende kracht nodig. Dat is Togal. Bij apoth. en drog. Togal 0.95, 2.40, 8.88. te dikwijls met restoplossingen genoegen nemen, omdat de economie en de tech niek de voorkeur hebben. De levensdrang van de jeugd (tot 25 jaar bijna de helft van de bevolking!) moet zioh via ruimte kunnen uiten. Hét is van groot belang voor de latere vorming dat de jongeren gelegenheid hebbeij te kunnen „spelen". Treffende cijfers: op 't ogenblik heeft Ncderlajid al een bevolkingsdichtheid van 352 mensen per vlerkante kilometer. In het westen van het land schryft dit getal 801, en in Randstad Holland zelfs 2.096! Per vüftigdulzend inwoners be schikt Nederland slechts over vyftlg hectare recreatiegebied tegen b.v. 450 hectare in Zwitserland. Wat de Stichting wil, zün meer en be tere accommodaties voor vrijetydsbeste- ding. Zij zal hiervoor studies verrichten, gegevens verzamelen, van ervaringen in binnen- eil buitenland profiteren etc. ZU stelt verder de mogelykheid open om plannen voor nieuwbouw en verbouw voor te leggen aan ervaren bouwkundi gen op zitdagen, welke naar behoefte zullen worden belegd. Het secretariaat van de Stichting is in het Bouwcentrum te- Rotterdam geves tigd. Het eerste resultaat van de samenwer king onder de vlag Ruimte voor de Jeugd is een boekje met hetzelfde opschrift. In deze publikatie wordt vooral aangedron gen op een evenwichtige benadering van het probleem. EXCLUSIEVE FOTO VAN PRINS BERNHAR11 De exclusieve foto welke bet Prin- Bernhardfonds en de anjerfondsen sedert vijftien jaar ter gelegenheid en ten bate vain hun jaarlijkse anjeractie in juni mochten verkopen, was tot dusverre ge wijd aan het voltallige koninklijk gezin. Nu de anjeractie 1961 wordt gevoerd te gen de achtergrond van de 50ste ver jaardag van prins Bennhard meenden de fondsen dit jaar de traditie te moeten doorbreken met een exclusieve foto van hun regent. De kleurenfoto, waarop de Prins met een witte poedel aan zijn voeten is afgebeeld, zal van 19 juni a door de anjercomité's in het gehele land worden verkocht en dit jaar ook in de boek- en kantoorboekhandel verkrijg- Man en paard (voor radio) (Van onze speciale verslaggever) DE mechanisatie van de moderne samenleving mag door de r als een grote vooruitgang wordon af geschilderd, het paard is er door in de verdrukking geraakt. Voor Joop en Prins, twee fiere rossen van een Edese stalhouderij, hebben NCRV- functionarissen Kees van Rooden en Henk van Maanen stad en land af gereisd om de dieren op een trek tocht van vijftig dagen een goede stal en wat lekkere happen haver en hooi te bezorgen. Als de twefe paarden zouden weten hoe de tijd-geest hun plaats heeft ge- miniseerd, zouden ze waarschijnlijk wei-geren zich voor de woonwagen van een radio-organisatie te laten spannen, voor wie de hun zo vijandige techniek zich juist zo inspant. Misschien zouden ze dan wel zeggen (maar ook spreken kunnen ze niet): „Wij moeten met de grootste spoed uit Nederland emigre» ren. De boeren, voor wie we altijd zo hard hebben gewerkt, houden nog nauwelijks rekening met ons." „We hebben .ons eigenlijk nooit gerea liseerd," zei organisator Kees van Roo den, „dat nog maar zo weinig boerde- rüen paardenstallen hebben. Of men nu in het oosten, het noorden, het westen of het zuiden komt, overal heeft de tractor het pleit gewonnen. We zün op hoeven geweest, waar vroeger vyfticn paarden in bedryf waren, maar waar er nu geen één meer te vinden Is. En zo er nog stallen zün, dan liggen deze vol met gereedschappen of voorraden, en dan ben je natuurlük meteen uitgepraat." Inpraten Over uitpraten gesproken: het inpraten was bijkans een heksentoer. Als men een wildvreemde met een verzoek benadert, moeten de woonden niet aMeen geloof waardig klinken, maar ook geloofwaar dig zijn. En hoe zou nu iemand reageren, aan wie werd gevraagd: „De NCRV zou zo graag twee"paarden voor een nachtje bij u stallen"? Zonder tekst en uitleg dunkt ons het volgende opgelegd pan doer: „Meneer, u hebt ze toch nog weJ aWemaal!" Het hefle verhaal moest dan ook telkens verteld wonden. Er is een amusements programma „Man en Paard", dat op 15 juni start, en waarbij het de bedoeling ït een woonwagen het hele land door te trekken. Steeds weer een andere re- ponter heeft, figuurlijk dan, de leidsels handen. Johan Bodegraven, Goos Kamphuis, Henman Feil derhof, Jan de "isser. Jan Z „Johan Bodegraven?" was steevast het bescheid, terwyl de gedachten ongetwy. feld in de buurt van acties, steravonden ossenjachten zweefden. „Ah, Johan BodegravenNiet alleen het üs was hiermee gebroken, maar er kwam ook geloof en bereidwilligheid. Men merkt het al: Joop en Prins wer den ondergebracht. En omdat ze een tel kens weer vreemde stal hebben gevon- NCRV-reporters in een echte woonwagen den, kan het NCRV-donderdagavondpro- gramma „Man en Paard" de volgende week zonder moeilijkheden beginnen. Men weet het (of misschien nog niet): er zijn wedstrijden aan verbonden. Op grond van klankbeelden met vage aanduidingen moeten wat staanplaatsen worden ee raden. terwijl een complete auto het ba- zit wordt van degene, die het juiste aan- even weken Meetlint We zullen het hier niet over die ver schillende wedstrijden hebben. Wel kun nen we mededelen dat de geheimen, die zulke mooie prijzen waard zijn, in het bezit zijn van sleohts één man, wiens naam we hier niet kunnen noemen, om dat we bang zyn dat hy wel eens gekid- napt kan worden. En wat de kilometrage betref'.: wees ervan verzekerd dat hot meetlint eraan te pas is gekomen! „Het is weer eens wat anders," ver telaarde Johan Bodegraven. „We zyn er al eens met de bromfiets op uit geweest, met een auto en zelfs met een boot. Aar dig hè, zo'n woonwagen in een tijd van •lktronica, astronauten, nucleaire bewa pening en wat al niet. Wiens idee het n iie geweldiige tegenstelling te vinden? Laten we zeggen dat we eT met z'n zevc- en op zijn gekomen." Goos Kamphuis, die van plan is de relatie paard en haver om zeep te bren gen hij is tenminste van plan kilo's suikerklontjes mee te nemen heeft v-er de woonwagen alleen maar lof. „Het is een pracht van een wagen." bracht hij naar voren. „Een complete rijdende studio, waar zelfs in gemonteerd kan worden. Er staat een baby-piano in, die elke week opnieuw gestemd moet worden, want ik ben wel van plan, als tijdens de rit verveel, er een beetje op te gaan pingelen. Het mooiste is wel het uitklapbare podium, dat eronder hangt, en waarop de antiesten rich zullen moeten bewegen. Of Lk in die wagen ga 9lapen? Laat me niet lachen. Gedurende de weken dat het nüjn beurt is naast de nan te zitten, kruip ik er letekerrr i" tentje naast. De anderen moeten trouwens hetzelfde doen. Plaats voor een niet meer." daggemiddèlde een paard echt wel In de benen gaan zitten. Behalve het zeven waken durende pro gramma „Man en Paard", profiteert ook „Vandaag Radiokrant" van «Je unieke tocht. Elke avond, waarop de NCRV in de ether is, zullen er bandjes worden ge draaid, die interviewtjes en belevenissen weergeven. Niet alleen de paarden moe ten dus de 'haver verdienen, maar ook de begeleidende reporters, voor wie men mag hopen dat Pluvius het niet op hun tent heeft voorzien. Kleine bijzonderheid: de trektocht, die nog beginnen moet, wordt, hoe vreemd dit ook moge klinken, al na gereden. Begin deze week werd Goos Kamphuis door een radeloze meneer opgebeld, die vertelde dat hij een deel van z(jn vakantie aan spoorzoeken be steedde, en wel met het doel de uit geloofde auto te winnen. Tot Friesland was alles „goed" gegaan hij zou ten minste het juiste aantal kilometers in handen hebben maar daar was hij toch gaan ^walen. Zijn vraag was, of de NCRV hem niet even aan de ont brekende plaatsnaam kon helpen...., Je moet maar durven, nietwaar? Aflossing De reporter, die door de NCRV uit kamperen wordt gestuurd, wordt elk weekeinde afgelost. Ook voerman der Weert uit Ede gaat dan huis, de wagen en de paarden aar goede zongen van de „hotelhouder" o latend. Van der Weert, die onderweg zelf zijn haver inkoopt, heeft maar één angst. En wel dat hij verkeerd rijdt en dit pas en kilometer of tien merkt. Wend baar is een woonwagen nu eenmaal niet, terwijl twintig kilometer meer dan het Proces tegen Eiehmann heeft gisteren de openbaar klager Hausner het hof gevraagd het „document-Sassen", een op de band opgenomen verklaring, die volgens het openbaar ministerie door Eieh mann aan een journalist, de oud- SS'er van Nederlandse afkomst, Wil lem A. Sassen, is gedaan, lang voor Eichmanns gevangenneming, als be wijsmateriaal toe te laten. Het openbaar ministerie had eerder verklaard, dat een reeks artikelen in het Amerikaanse tijdschrift Life aai document is ontleend. Hausner, die het hof heeft meege deeld. dat Life geweigerd heeft de bron zijn artikelen ter beschikking het hof te stellen, heeft niet gezegd, „Miss Mc Carty?" hehaalde de afdelingschef. „Ik denk dat zij bezig is de boel schoon te maken in het washok bij de ongevallenzaal. Zij heeft zojuist Abercrombie geassisteerd." Adam liep het vertrekje binnen en vond haar daar inderdaad. Ze stond met beide armen in het water, over een bassin gebogen. Ze keek niet op. Hij verspilde geen tijd. „Zeg me eens één ding, Mac." zei hij domweg, „was u met Feil getrouwd?" Ze wierp hem een vluchtige blik toe. „Waarom?' vroeg zij. De toon van haar stem was uiterst koel. „Ik wil het weten. Was u met hem getrouwd, ja door Helen Topping Miller het sop Zij dompelde haar armen deed alsof hij er niet was. „U had het mij toch wel kunnen vertellen," ging hij voort. Hij hoorde zichzelf praten, wist dat hij grof. wreed en dom was. maar kon zich niet in houden. „Waarom?" klonk het nog eens. snijdend. Deze jas moet gesteriliseerd worden. Dokter Reaan. wilt u alsjeblieft verdwijnen?" „Pardon", mompelde hij en stond op het punt zich om te keren om weg te gaan. Maar opeens zag hij die spottende blik weer, die hij zo goed van haar kende. Hij zag haar mondhoeken trillen: haar wenkbrauwen omhoog gaan. „Tenslotte.' zei ze. terwijl ze haar druipende armen omhoog hield, „gaat het u helemaal niet aan, dokter Regan. Ik heb geen zin om over mijn persoonlijke aangelegenheden te spreken. Ver dwijn! Verdwijn!...." Zonder te weten wat hij terug zou zeggen ver liet hij het kamertje Op de drempel botste hij bijna tegen dokter Abercrombie aan. De oude geneesheer pakte hem bij de schouders en draaide hem om. „Regan. ik heb je nodig. Wat doen jullie hier in de wasserij! Er ligt een patiënt in coma. Zijn eigen dokter is er niet; een van diens kinderen is, naar het schijnt in de stad verongelukt. Kom vlug mee, er is geen tijd te verliezen." En op weg naar de operatiekamer gaf Abercrombie de nodige de tails over de toestand van de zieke. Het betrof een ernstige nieraandoening. Er moest onmiddel lijk ingegrepen worden, dat was duidelijk. Mis Mac was hen al vooruitgesneld. „U moet het dus doen?" vroeg ze toen Adam geheel voor de operatie uitgerust de kamer binnentrad. „Wat zei u ook weer na mijn vorige operatie? vroeg hij grimmig. „Ik heb immers nieren in mijn hoofd inplaats van hersens." Hij zag haar al niet meer. Want hij wist, uit wat dokter Abercrombie hem had meegedeeld, dat dit het geval was waarop hij sinds de dood van zijn vader had gewacht. Nu zou hij eindelijk weten wat er met Jacob Regan aan de hand was geweest en hoe hij had geholpen kunnen worden, als men er op tijd bij geweest was. Het was hem als bereikte hij nu eindelijk de uitgang van een lange donkere tunnel, alsof hij nu eindelijk licht zag in een duister mysterie. Nu wist hij tenslotte hoe hij van een voortdurende nachtmerrie af kon komen. Het was buiten al pikdonker geworden en nog steeds waren zij bezig. De klok had seconden, minuten, uren aangegeven, en zij hadden er niets van gemerkt. Tenslotte deed de oude dokter een stap achteruit en spreidde de handen als een pries ter die de zegen geeft. „Afsluiten, dokter", ge bood hij met schorre stem. Adam was er zich nauwelijks van bewust, dat hij op een stenen vloer stond en wist niet dat hij geen droge draad meer aan het lijf had. Hij bracht de hechtingen aan en mannelijke trots doorgloeide hem toen hij de anesthetist bevestigend zag knik ken ja, de voor hem liggende gestalte leefde nog. Mac boog zich tegelijk met hem over het lichaam heen en hij werd zich bewust van de warmte van haar haar, van de warmte van haar doodvermoeid lichaam. Vlak bij haar oor mom pelde hij: „Het spijt me, Machet spijt me heus Zij lichtte het hoofd een beetje omhoog en hij zag dat haar mond week was. „Het is in orde. dokter", fluisterde zij. ..Wij speelden het klaar, is het niet? Wij speelden het klaar, hij komt er bovenop." „Als hij maar weer de deur uitkomt, daar gaat hot immers alleen maar om", zei hij glimlachend. „Er was een ogenblik, toen ik al dat vuil zag. Ze maakte de zin niet af. maar zuchtte en trok haar masker naar beneden. De patiënt werd het vertrek uitgereden en Mac gooide de nauwslui tende kap af. ,Ik ben doodop! En er zullen van avond heel wat spoedgevallen zijn. Ik moet be schikbaar zijn." „Iedereen moet zich beschikbaar houden", zei hij. „Zullen we een kop koffie gaan drinken?" „Ja graag, dokter", zei ze rustig. Ze hield de deur voor hem open. Toen hij langs haar heen liep hoorde hij haar zeggen: „Heeft u het mij ver geven. dokter?" „Laten we er niet meer over praten!" zei hij, verwonderd over de vreesachtige toon van haar (Wordt vervolgd). Drie maanden voor vervalsing van doktersrecept De rechtbank in Utrecht heeft giste ren de 46-Jarige schoenmaker G. van G. uit Utrecht veroordeeld tot een vonr- waardelyke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. wegens het vervalsen van een doktersrecept. De man had een recept vervalst, om aan tabletten te komen, die een verdovend middel bevatten. Ter zitting bleek, dat verdachte al geruime tijd lijdt aan een pijnlijke ziek te. Zijn doteter had hem de tabletten vaak voorgeschreven om de pijn te verzachten. De raadsman van verdachte verklaarde, dat zijn oliënt van de pijn af wilde komen, hy wilde weer werken Daarom had hy een recept vervalst om de pijnstillende tabletten in zijn bezit te krijgen. De officier van justitie had behalve een voorwaardelijke gevangenisstraf een geldboete van 40 geëist. Hy herinnerde er aan dat verdachte eerder recepten had vervalst. fëlètï'/s/# vanavond Na het journaal en na Televizier brengt de AVRO vanavond een pro gramma, dat rondom de goochelaar Fred Kaps werd gebouwd. Om 9 uur volgt dan „De kleine getuige", een film, waarin de Amerikaanse Loretta Young de hoofdrol speelt. Om 9.30 gaat de „wereld-televisie-première" van een uitzonderlijke uitvoering van een Brandenburgs Concert door het Ne derlands Logeerkamerorkest o.l.v. Ted Fool. We zijn benieuwd hoe Bach er af komt. Om 10 uur treedt dan nog chansonnier Jacques Brei op. Populaire klassieken brengt het Utrechts Stedelijk Orkest om 8 uur voor de KRO-microfoon, en wie meer -<oor lichte muziek voelt kan om 8.01 uur bij de VARA terecht. Daar wor den dan de „Muurbloempjes dr lichte muziek" op grammofoonplaten ge draaid Om 8.35 uur speelt het Metro- pole-orkest en om tien over half elf komt de nu 63-jarige Herman Tholen nog eens voor de microfoon. Hij zal Henny Fontaine vertellen over vroeger Programma voor morgen ZONDAG XI JUNI 1961 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. KRO: 8 00 Nws 8.15 Gram 8 25 Hoogmis. NCRV: 9 30 Nws cn waterst 9.45 Gram. CONVENT VAN KERKEN: 10.00 Samenkomst van het Leger des Hells. NCRV: 11.30 Gewijde muz 1 40 Gram 11.55 Gewijde muz. KRO: 2.15 Bulten! Hausner zei heeft Life verklaard, dat het blad een overeenkomst had met Sassen, waardoor de bron van de artike len niet aan hel hof in Jeruzalem be schikbaar gesteld kon worden. De procureur-generaal zei, dat Eich- man bij een verhoor had toegegeven, gesprekken met Sassen gevoerd te heb ben. Maar de gepubliceerde passages waren volgens Eiehmann uit hun band gelicht. Dr. Sevatius, Eichmanns verdediger, heeft bezwaar gemaakt tegen toelating van het „document-Sassen". Hij meent, dat Sassen moet getuigen „Ik kan be wijzen, dat hy (Sassen) de gesprekken met Eiehmann uit eigenbelang ver draaid heeft om een verkoopbaar boek te kunnen laten uitgeven", aldus Serva- tius. Bovendien had men Eiehmann veel sterke drank gegeven toen hij zijn haal deed. Servatius zei verder dat in deze kwes tie twee getuigen, een in Oostenrijk en een in Argentinië, konden worden ge- Het hof zal maandagochtend weer bijeenkomen om een beslissing te nemen over de kwestie van toelating of niet van het „document-Sassen". Lichte muz 13.00 Nws 13.05 De hand aan de ploeg, lezing 13.10 De Wadders. hoor spel 13.30 Lichte muz 13.50 Boekbcspr 14.00 Le Roi David Bijbels oratorium 15 20 De Vliegende Hollander, praatje 15.30 Mu zikale aspecten, muzikale lezing 16.00 Sport 16-30 Gods spreken met ons lezing. IKOR: 17.00 Ned Herv Jeugddienst. 18.00 Het Geladen Schip, kritieken 18 30 De Kerk aan het werk. act 18.40 Wika worden is niet moeilijk klankbeeld. NCRV: 19.00 Nws uit de kerken 18 05 Jeugdkoren 19.30 Gemeenschap der Hei ligen, lezing. KRO: 19.45 Nws 20.00 Gram 20.30 Act 20.35 Promenade-ork. koor cn sol 21.30 Triptiek voor moord, hoorspel 2 25 Boekbespr 22.30 Nws 22.40 Avondge bed 22 55 Metropole ork 23.35 Gram 23.55 Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. VARA: 8.00 Nws 8.18 Voor het platteland 830 Gevar progr 9 15 Geestelijk leven, lezing 10.00 Gram 10.35 Brieven van beroemde kinderen 10.55 Promenade ork 11.30 Ca baret. AVRO: 12.00 Lichte muz 12.30 Sportsplegel 12.35 Gram 13.00 Nws 13.07 De toestand in de wereld, lezing 13.17 Meded of gram 13.20 Verz progr v d strijd krachten 14.00 Gezien, gehoord, gelezen, symposion 14.40 Operaconc 15.40 Bij de branding klankbeeld 16 00 Dansmuz 16 30 Sportrcvue. VARA; 17.00 Lichte muz 17.30 voor de jeugd 17.50 Nws. sportuitsl en 19.30 De Open Dev Nws 20.05 Lichte muz zo.4U ziin en onzin ln goede manieren, praatje 20.55 Lichte muz 21.10 Amus muz 21.25 Latijns-Ameri kaanse muz 21.55 Gram 22.30 Nws en me ded 22 45 Act 23 00 Volksliederen 23.19 Gram 2355—24.0 van Italië: folkloristisch waterfeest te Amalfi. NCRV: 20.00 Fllmdocumentaire 20.15 Kamermuz 20.25 Dossier Karpaan, TV-spel 21.50 Dagsluiting. NTS: 22.00 Programma voor maandag MAANDAG 12 JUNI 1961 I, 402 m. 746 kc/s. NCRV: Gewijde muziek 850 Gram 8 45 etherleergang 11.05 Baritor FeuiU 11.55 Lichte muz 1255 Voor boer en tuinder 12.30 Land- en tulnbouwmeded 12.33 Lichte muz 12.53 Gram of act 13.00 Nws 13.15 Promcnade-ork en solist 13.40 Gram 14.05 Schoolradio 14.30 Metropole- ork 15.15 Gram 15.35 Kamerkoor 16.00 Bij beloverdenking 1650 Gram 17.00 V d kleuters 17.15 V d Jeugd 17.30 Gram 17.40 Beursber i7.45 Regeringsultz: Suriname en de Nederlandse Antillen ln de romanli teratuur. door W S M Klooster. 18.00 Orgelspel 18.30 Gram 19.00 Nw* en weerber 19.10 Volksliederen 19.30 Radio- krant 19.50 Volksmuz 20.15 Alleen maar vandaag, hoorspel .21.30 Planorecital 22 00 Parlementair comm 22.15 Gram 22.30 Nws en SOS-ber 22 40 Avondoverdenking 22 55 Boekbespreking 23.05 Muzikale lezing 23 35 Gram 23.55«.00 Nwa. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/«. VARA: 7.00 Nws 7 10 Gym 7.20 Gram 8 00 Nws en 10.20 Gram 11.15 Voordracht recital 12.00 Dansmuz 1250 Land- en tuln bouwmeded 12.33 V h platteland 12.38 Hammondorgelspel 13.00 Nws 13.15 V d middenstand 13.20 Instr kwintet 13.45 Naar de Rio Plata, reisbeschrijving 14.00 Strijk kwartet 14 20 De verdachte volgt het .pr„,r hoorspel 15.50 Gram 16.00 Zestig minuten voor boven de zestig 17.00 Oude liedjes 17.15 Gram 17.25 Roemens ork 1750 Ml] 18.00 Nws en comm 1830 Act 1850 Jszz- muz 18.50 Openbaar kunstbezit, lezing 19 00 Parlementair overzicht 19.15 Rere- ringsultz: De Zilvervloot, met het Leedy- trio en Meneer Jacob 19.30 Wielrcnrep en solist 22 30 Nws 22.40 Radlophltharm ork (verv) 23.35 Gram 23.55—24 00 Nws. Telrvltieprogr. NTS: 20 00 Journaal en weeroverz. KRO: 20 20 Act 2050 Filmrep 2110 Gevar muz 21 4f> Kruispunt der tij den. TV-spel 22.05 Epiloog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9