Noa: geen.asiel Curasao Bijna alle Duitsers willen stemmen De Twentsche Bank^I hi een \\j Twee jaar radiopastoraat Hersen- en lichaamslaap 9 (Van onze correspondent in Bonn) Tachtig procent van de onge veer 36 miljoen Westduitse kie zers wil blijkens een recente enquête op 17 september a.s. naar de stemlokalen gaan om zijn stem uit te brengen voor de samenstelling van een nieuwe bondsrepublikeinse Tweede Ka mer, de Bondsdag. Daarvan ga ven 37 procent te kennen, dat zij van plan zijn op het Adenauer- team te stemmen, terwijl 26 procent de Brandt-,,Mann- schaft" wil kiezen. Naast 5 pro cent die hun stem aan de libe rale (F.D.P.) lijst willen geven gaven 28 procent te kennen, dat zij hun keuze nog niet definitief hebben bepaald. Wanneer echter deze nog mening lozen zich precies zo zullen verdelen als degenen die nu al weten op wit zij zullen stemmen, komt de Christe- lijk-Demokratische Unie op 49 procent van alle stemmen en de S.P.D. op 33 procent. De Vrije Demokratische Partij zou dan 11 procent der s men krijgen Streven Het is, naar men weet, het streven van de C.D.U.-C.S.U. om op 17 sep tember a.s. de in 1957 behaalde abso lute meerderheid in het parlement te behouden. Bovenstaande enquête-cij- fers geven de Adenauer-partij alle aanleiding de toekomst met vertrou wen tegemoet te zien. De ervaring leert n.l., dat de .twijfelaars" in het stemhokje in meerderheid kiezen om datgene te behouden, wat zij hebben.. De 28 procent der „meninglozen" zal derhalve niet in een verhouding var 37:26 tussen de C.D.U. en de S.P.D. worden verdeeld. Waarschijnlijk krijgt de C.D.U. er de meeste stemmen van In dat geval kan zij zeker zijn vai de absolute meerderheid. Daarop schij. nen de kiezers dan ook al te rekenen: 67 procent der ondervraagden geloven n.1. aan een C.D.U.-C.S.U.-ov.erwinning en maar 14 procent meent, dat de stembuszege aan Willy Brandt c.s toevallen. 47 procent der kiezers acht het (ervaren) Adenauer-team het bes te om het land verder te regeren er maar 18 procent heeft vertrouwen ir de Brandt-,.Mannschaft". Het wan trouwen in de nieuwe S.P.D.-koers is van 19 tot 26 procent gestegen. Maar 24 procent der ondervraagden geloof den serieus, dat de S.P.D. zich met haar aanpassing aan het C.D.U.- C.S.U.-programma werkelijk heeft anderd. Kandidaten Binnenskamers zijn de Westduitse partijen begonnen met de opstelling van kandidaten voor de rond 550 Bondsdagzetels. Algemeen wordt ge streefd naar een verjonging. „Bundes- presse-chef" Felix von Eckardt nog altijd niet zeker van, dat hij op de C.D.U.-lijst zal komen. Hij wil de Bondsdag binnentrekken via de 'kies kring Rees.Dinslaken (aan de Bene denrijn), die als absoluut zekere C.D.U.- kring geldt. (Rees-Dinslaken bracht de tegenwoordige Bondspresident dr. Heinrioh Lübke als parlementariër in de Bondsdag). Tegen de opstelling van Von Eckard schijnt de kringleiding zich te verzetten. Of prof. Walter Hallstein voor de C.D.U. zal kandideren, weet nog niemand met zekerheid. Zolang de kans niet groot scheen te zijn, dat hij nog zou kunnen aanblijven als voorzitter van de E.E.G.-commissie, leek een Bondsdagmandaat hem aan lokkelijk. Nu de mogelijkheid bestaat, dat zijn Brusselse ambtstermijn zal worden verlengd, schijnt prof. Hall stein in het Bonnse parlement minder te zijn geïnteresseerd. Op de C.D.U.- lijsten komen wel de namen voor van de Westduitse procureur-generaal, mr. Max Güde en de eerste atoom-splij- ter (en daarmede vader van de atoom bom), prof. Hahn. Zwaartepunt Het zwaartepunt der komende ver kiezingscampagne komt in de deel staat Noordrijnland-Westfalen te lig gen, het dichtstbevolkte land der Bonds republiek met zijn industriegebied aan Rijn en Roer, waar 10 van de 36 mil joen kiezers wonen. „Wie aan Rijn en Roer wint, wint overal!" is voor de politieke partijen een axioma. De S.P.D. werft met een groot plakkaat (in blauw en niet meer in rood) van bur gemeester Willy Brandt, de kanse liers-kandidaat der partij, en de leuze: „Welstand is er voor allen!". De C.D.U hoeft daar maar een witte stropk on der te plakken met de woorden: „Dank zij prof. Erhard!" De bijzon dere belangstelling der partijen geldt in Noqrdrijnland-Westfalen de rond 1.23 miljoen nieuwe kiezers (jonge mensen en vluchtelingen die er sinds 1957 zijn gedomicilieerd). Van deze nieuwelingen zuchtte dezer dagen vooraanstaande liberale politicus: zijn zeer geneigd om over de politiek te debatteren, maar op de dag der verkiezingen stemmen ze toch voo C.D.U.". KONINGSHUIS WORDT GEKRITISEERD Enige Belgische bladen hebben kritiek geleverd op Koning Boudewijn voor het feit dat Paus Johannes XXIII in Rome bekend heeft gemaakt dat Koningin Fa- biola in verwfichting is. t is de tweede maal in enige jaren tijds dat het Vaticaan betrokken is bij een kwestie rond de Belgische Koninklij ke familie, vorige maal was het de be kendmaking door het Vaticaan dat de het huwelijk zou sluiten tussen ses Paola en Prins Albert van Luik. Onder pressie van de openbare mening is het huwelijk toen in Brussel- voltrok ken. Ook ditmaal maken vele Belgen stig bezwaar tegen het feit dat de Ko ning wederom, tijdens een formeel be zoek aan Vaticaanstad, kennelijk buiten zijn onderdanen om, en onder voorbij zien van de traditionele gang van zaken, zijn landgenoten op de hoogte heeft ge bracht van de gelukkige omstandigheid waarin zijn gemalin zich bevindt. De geheimhouding in België wa ondanks de geruchten die al wekenlang de ronde deden zo hecht dat het pa leis te Brussel zelfs vandaag nog over instructies beschikte om het ni officieel bekend te maken. Oud en jong in 1961... De aandacht van de samen oplopende twee is van hun gesprek afgeleid, als de grootvader, op wandel met het kleinkind, hen staande houdt; en van alle drie is ze nu geheel gericht op het plotselinge middelpunt. Drie mannen, drie verschillende levens, in de saamhorigheid van hun jaren. „Hoe vind je hem?" Omdat het antwoord uit hetzelfde rijk van woorden is als de vraag, ontplooien de gelaatstrekken zich tot de onderlinge gelijkenis van de eensgezinde, warmzekere lach, waarmee de verstillende levensavond zich zont aan de pril heid van het begin. ANTOON COOLEN. Een eeuw De Twentsche Bank. Een goede grondslag voor de pioniersgeest van de jeugd, gespiegeld aan het verdiept inzicht van de ouderdom. Een harmonisch samen gaan van oud en jong. Zoals op afgebeelde foto, waarbij een nederlands schrijver zijn impressies weergaf. Publikatie ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan dtL Bij het oversteken van de weg voor zijn woning in Meerveld (gem. Apel doorn) is gisteravond de 67-jarige H. Blinberg door een auto gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en negen kinderen achter. SS-ERS BESCHULDIGD VAN 19.000 MOORDEN Het openbaar ministerie te Munchen heeft bekendgemaakt dat vijf vroegere S.S.-mannen zijn beschuldigd van moord op 19.000 personen. Het betreft hier leden van het be ruchte Einsatzkommando 8, dat antwoordelijk zou zijn van massale moordpartijen op Russen en Joden. Dv beschuldigden zijn de vroegere S.S. joor dr. Otto Bradfisch en de lagere officieren Wilhelm Schulz, Carl Ruhr- berg, Oscar Winklër en Gunther Ströh. Zij zouden hun misdrijven hebben ge in Bjalistok, Baranowicz, Minsk en Mo- gilew met automatische geweren. Het i:_4 o 4,.i; zal waar- TUCHTHUISSTRAF EN BOETE VOOR SPIONNE Het Westduitse hooggerechtshof heeft gisteren een gewezen secretaresse van het bureau van de chef van de West duitse marinestaf, de 31-jarige Rosalie Marie Kunze, veroordeeld tot vier jaar tuchthuis voor verraderlijke betrekkin gen met Oost-Duitsland. Ook moest zij de 14.000 Mark (12.500 gulden) die zij voor haar spionagewerk had ontvangen gedurende de vier jaar dat zij voor de Oostduitse inlichtingen dienst werkte, als boete betalen. Het hof verklaarde in het vonnis der andere dat zij inlichtingen betref fende de eerste Westduitse torpedoja gers en over een radarsysteem had door gegeven. Ook zou zij inlichtingen hebben ge geven betreffende uitrusting van de Nederlandse en Canadese mari ne, evenals bijzonderheden over de overeenkomst over atoomenergie tussen de V.S. en West-Duitsland en over de uitwisseling van boodschappen betref fende de tactische eisen voor statione ring van atoomonderzeeërs. Gistermiddag is in Geleen het drie jarig zoontje van de familie Hermans gegrepen door een vrachtauto en op slag gedood. De kleuter stak de drukke rijksweg-noord over. Nero 1961 I De Russsische ruimte vaarder Joeri Gagarin heef meegedeeld dat hij en zijn mede-ruimte vaarders zich thans voorbereiden op langere ruimtereizen, misschien wel een reis naar de maan. Het ruimteschip, waarin hij zijn reis om de wereld had gemaakt bestempelde hij als „een heel goede en wijze ma chine" met machtige motoren. „Stel je eens voor wat het zeggen wil dat een druk van 20 miljoen pk in één ma chine is geconcentreerd", zei hij. I De Franse zangeres Edith Piaf. die juist uit het ziekenhuis, was ont slagen, heeft gisteren in de Amerikaanse kliniek ln Parijs opnieuw een «peratie ondergaan. Bij de Zuidafrikaanse Ka mer is een wetsontwerp ingediend op grond waarvan het aan niet- blanken zal worden toe gestaan zonder vergun ning sterke drank te ko pen. Tot nu toe kunnen zij alleen het lichte zgn. kafferbier vrij kopen. Professor Jean Marie Querin, de ontdekker van het BCG-vaccin tegen tuberculose is gis- teren op 89-jarige leef tijd in Parijs overleden. Zijn eerste BCG-injectie gaf hij in 1921 nadat er op grote schaal proeven op dieren waren geno- Een paartje vorig jaar in Artis geboren stekel varkens en twee moeras katten die eveneens in de Amsterdamse dieren tuin het levenslicht aan schouwden, zullen bin nenkort per vliegtuig naar Leopoldstad ver trekken. Door deze gif ten, die bestemd zijn voor president Kasavoe- boe hoopt men de con tacten tussen de Euro pese dierentuinen en de aan velerlei dieren zo rijke Kongo te verstevi gen en er tevens de aan dacht op te vestigen van welk een groot belang een goede samenwer king tussen de zoölo gische tuinen kan zijn. Professor Viking Bjork van het academisch zie kenhuis in Uppsala (Zweden) heeft reeds een twaalftal operaties verricht, waarbij ver sleten hartkleppen door kunstmatige, uit teflon vervaardigde kleppen van Amerikaanse make lij zijn vervangen. De chef van de afdeling criminele recherche van Scotland Yard, de 54 jaar oude Herbert Sparks, die in de Londensc on derwereld de bijnaam „de ijzeren man" draagt, heeft zijn ontslag geno men als politieman. Hij is in dienst getreden een bank waar hij toe zicht zal houden op de veiligheidsvoorzieningen voor de 2300 kantoren van deze bank in Enge land. Venezuela vraagt uitlevering Venezuela heeft de Nederlandse autoriteiten gevraagd, de zeven Venezolaanse officieren uit te leveren, die asiel hebben gevraagd nadat zij zich meester hadden ge: maakt van een vliegtuig, dat ge dwongen werd een landing op het vliegveld van Curacao te maken. Er is 'overleg gaande tussen de Nederlandse regering, de in Den Haag aanwezige Antilliaanse mi nisters en de ambassadeur in Caracas (de hoofdstad van Vene zuela), dr. H. N. Boon. Zo lang dit gaande is, zullen geen verdere mededelingen worden gedaan. In politieke kringen te Den heeft men zijn verbazing uitgesproken over het feit, dat in het vliegtuig met zulke belangrijke arrestanten boord kennelijk geen behoorlijke ligheidsmaatregelen z:jn genomen, waardoor het mogelijk was, dat er t schietpartij plaatsvond en bewakers bemanning overmeesterd werden. De namen van de zeven gevangenen (zes werden onmiddellijk gearresteerd, de zevende ontvluchtte en werd later gegrepen) zijn gisteren in Caracas be kendgemaakt. Een van hen is de vroe gere opperbevelhebber van het Vene zolaanse leger, lt. kol. Juan Dios Mon- cada Vidal, die in 1958 en 1960 mili taire samenzweringen tot omverwer ping van de Venezolaanse regering geleid heeft. Een achtste gevangene, van wie ge meld was, dat hij ook aan boord van het vliegtuig was (generaal Jesus Ma ria Castro Leon) had de leiding van de opstand in San Cristobal van april 1960. Op het laatste ogenblik werd echter besloten, slechts de lagere of ficieren per vliegtuig naar Caracas te zenden. De mannen waren in april 1960 ge arresteerd en waren naar de hoofdstad onderweg om daar terecht te staan. Zij werden bewaakt door de commandant van de marinebasis Puerto Cabello en, zeven Venezolaanse Het Venezolaanse militaire vliegtuig landde donderdagavond zonder ant woord af te wachten op een verzoek :en ambulance. Enkele inzittenden en om asiel roepend naar het sta tionsgebouw. De commandant, Tallar- dat, wist een machinegeweer te machtigen en poogde de gevangenen te dwingen, weer in het vliegtuig te stap pen. Toen daaraan geen gevolg werd gegeven, ontstond het vuurgevecht, dat de vluchtelingen werd beant woord. Daarbij werd de eerste piloot van het vliegtuig niet levensgevaar lijk gewond. De Nederlandse marine patrouille op het vliegveld greep on middellijk in. Alle inzittenden op een werden aangehouden. De ontsnapte gevangene werd later gegrepen. Ds A. KLAMER IJIJ liep tussen de twee AVRO ge bouwen toen ik hem tegenkwam. „Hij" is in kerkelijk Nederland een bekende figuur. Zondag heb ik naar je geluisterd toen je brieven beant woordde, die binnenkwamen na je kerkdienst", zei hij. „Mijn vrouw en ik hebben tegen elkaar gezegd, dat je die brieven vast en zeker uit je grote duim zuigt. Ik kan 't me voor stellen, dat je zoiets niet openlijk kunt toegeven, maar wees nu eens eerlijk: ontvangen jullie nu heus zo veel brieven?" Zo denken er meer mensen. En daarom: de grote duim hebben we niet nodig. Een paar weken geleden ver telde een predikant, die een radio dienst leidde, dat juist de telefonische en schriftelijke reacties voor hem een grote verrassing waren. „Ach, hoe gaat dat", zei hij „als je 's zondags thuiskomt, plof je in een luie stoel, steekt een sigaar op en strekt je hand uit naar een heerlijke kop koffie met de zucht: zo dat zit er weer op voor vanmorgen, maar na een radiodienst begint het pas. Dan rinkelt de telefoon en vertelt iemand, dat hij zo blij is, omdat hfj in jaren niet naar de kerk is geweest en van morgen toevallig de kerkdienst aan had staan. „Domi nee. denkt God werkelijk zo over mij, zoals u in uw preek hebt ge zegd?" Als domi nee de telefoon op de haak heeft ge legd en koers zet naar z'n luie stoel, gaat de telefoon weer: „U spreekt met een onbekende luisteraarster uit Winterswijk. Mag ik u alleen maar danken voor de kerkdienst? Ik heb weer moed gekre gen. Dag dominee." „Vreemd, maar dat ken ik bijna keer meer dan de andere, altijd weer vol verrassing. Er bestaan weinig gewoonteschrij vers. Veel minder dan u denkt. En daarbij komt dat lang niet alle gewoon- teschrijvers vervelend zijn. Natuurlijk zijn er kribbige brieven. Prof. Dr. J. M. v. d. Linde ontving de vorige week bijv. het advies om voor 3 cent verstand te kopen. Ik ontvang geregeld brieven, waarin ik word getekend als ijdel of godloochenaar of communist of huichelaar. „Aarzelend teken ik hoogachtend." Maar dergelijke brie ven zijn gering in verhouding tot de andere. Kwamen de brieven, de telefoons, de verzoeken om een persoonlijk ge sprek in het begin van dit werk naar aanleiding van een uitzending, tegen woordig zoeken mensen steeds meer contact, omdat ze 't adres of het te lefoonnummer kennen van een vroege re radiomededeling. Er zijn informatieve vragen bij. Opmerkelijk vaak over onderwerpen, waarover men niet graag praat met bekenden: Wat is het adres van een goed huwelijksbureau? Weet u 't adres en het spreekuur van een bureau, waar je terecht kunt voor geboortere geling? Maar ook: Ik wil eens een conferentie meemaken over de vijf daagse werkweek; ik zoek een goed boek om voor te lezen aan een blinde; ik ben directrice van een rusthuis, welk dagboek raadt u me aan voor de dagopening? Onze dochter wil een jaar in Engeland werken, maar we weten niet hoe we dat moeten regelen. Misschien klinkt het u vreemd in de oren, maar dergelijke vragen zijn voor ons de eenvoudigste. Ze zijn ook wel plezierig want je hebt dan altijd een gevoel, dat je iets „doet". De belangrijkste ontdekking, die ik deze twee jaren deed, is wel. dat God vaak de technische weg kiest om bin nen te komen bij hen. die de deur ge sloten voor Hem hadden. Ik denk aan DE SCHRIJVER Ds. A. Klamer, radiopastor te Hilversum, studeerde in zijn ge boorteplaats Groningen. Was ver volgens tot. 1953 Hervormd pre dikant te Westernieland-Saaxum- huizen en tot 1959 te Maastricht. In laatstgenoemd jaar ontving hij het verzoek om in opdracht van de Oecumenische Raad het radiopastoraat op zich te nemen; in juli 1959 werd hij als zodanig bevestigd door prof. dr.W. Dank baar. Voor belangstellende huis- moeders: hij heeft vier kinderen, van wie de oudste 10 en de jong ste 6 jaar is. Adres radiopasto rie: Oranjelaan 8, Hilversum, (02950—15555). de honderden, die me schreven of ver telden. dat ze „toevallig" luisterden. Toevallig, omdat ze die kerk en die preken wel bekeken hadden, maar op dat bewuste ogenblik bleef de radio even aanstaan en toen Toevallig d.w.z. het valt hem toe. God grijpt onverwacht mensen in de kraag. Er ontstaat verwarring. Ik kan toch niet naar een dominee gaan? Naar welke kerk moet ik. want er zijn er zoveel? En dan horen ze het tele foonnummer en het adres van een do minee, die blijkbaar helemaal voor Kunt u 't zich voorstellen, dat het bij alle moeilijke vragen en bij alle verdriet, waar we dagelijks mee te ma ken krijgen, een enorme troost bete kent wanneer zo'n toevallige luisteraar vraagt :..Wilt u eens met uw God over mij praten?" of: „Wilt u mij helpen de weg tot God te vinden" of: „Waar om is Jezus zo belangrijk voor u?", of: „Zou u werkelijk denken, dat God zich druk maakt over ons huwelijk? Mogen mijn vrouw en ik dan eens bij u komen?" Ons werk berust op strikt vertrou wen. Zelfs de commissie van het ra diopastoraat (we noemen dit kerkelijk- bonte gezelschap wel eens het kerke- raadje van de ra diopastor) krijgt nooit een naam of een verhaal te ho ren. En toch zou ik willen, dat ieder die twijfelt aan de kracht van het Evangelie, één dag bij me kon zijn om wat brieven te le- Schip gezonken: 85 mensen vermist Voor de kust van Zuid-Birma is dezer dagen het 999 ton metende Birmaanse motorschip Ang Teza vergaan. Schcep- vaartautoriteiten maakten vanavond be kend dat van de 125 opvarenden 85 men sen worden vermist. Gevreesd wordt dat zij verdronken zijn. Nog deze zomer zullen Zweedse geleerden in Lapland raketten voor De Birmaanse regering die eigenaar ruimteonderroek lanee- g«'r. gïvrl^üaiir ren, aldus is op een pi.i- eventuele overlevenden uit te zien. Over eenkomst van geleerden <je oorzaak van het drama is niets be- In Lund meegedeeld. 'kend. veet dat de een slaapcentrutn beschikt, een klein gebied dat diep verborgen in de her senen, de slaap regelt. En u weet óók, dat de slaap een belangrijke en noodzakelijke levensfunctie is, omdat de lichaamscellen zich in die rust periode herstellen en energie ver garen. Maar hiermee zjjn we er nog niet, want ondanks deze aanduidin gen blijft de slaap een gecompliceerd verschijnsel. De mens kent eigenlijk twee sla pen, n.l. de lichaamsslaap, waarvoor de zenuwcellen in de hersenstam gelocaliseerd zijn, en de geestelijke slaap die geregeld wordt door cellen, in de hersenschors gelegen. De Rus Pawlow heeft ontdekt dat de slaap plaatselijk in een deel van de hersen schors aanvangt en zich uitbreidt tot de algemene slaap. We kunnen het ook aldus uitdrukken: er ontstaat in een gedeelte van de hersenschors een in wendige remming, van het bewustzijn gepaard gaat welke de algemene slaap inleidt. Dit inslapen, deze daling van het bewustzijn is een opzettelijk bewerkte voorwaarde voor het door slapen van geest en lichaam. En om gekeerd, gaat opstuwing van het be wustzijn gepaard met een sterker functioneren der hersencellen, welke activiteit eveneens plaatselijk begint en zich uitbreidt tot algemene tegen woordigheid van geest, ofwel: waak- tocstand. De hersonslaap en lichaamsslaap treden in het algemeen gezamenlijk cn ongeveer gelijktijdig op, maar bU sommige ziekten komt een uiteengaan van beide toestanden voor, zodat de lichaamsslaap zich openbaart bU waaktoestand der hersenen, of om- Voor de bepaling van de diepte de hersenslaap heeft wekbaarheid genomen, waarbij ge- hoorprikkels als toets dienen. De diepte van de lichaamsslaap wordt gemeten naar gelang van het kool- zuurgehalte van de uitgeademde lucht. Wordt de slaapdiepte door lij nen weergegeven, dan blüken er ln het algemeen twee diepe dalingen te zijn, t.w. één vóór middernacht en één tegen de ochtend, terwijl er voorts nog enige kleinere toppen cn dalingen zijn op het niveau van ge ringere slaapdiepte. Dat zijn de mo menten die de katten in maart heb ben uitgekozen om u met hun afgrij selijk gejammer tot volledig waak bewustzijn te brengen, zodat u aan de tweede diepte van uw slaap niet meer zult toekomen. Hoewel het ons In het algemeen wel duidelijk zal zijn dat door een daling van het bewustzijn, aanvangende in de hersenschors, de geestelijke slaap wordt Ingeleid en dat deze zich uit breidt tot de twee voudige slaap, blij ven er nog vele ver schijnselen over, die om een verkla ring vragen. Want de moeder, wier bewustzijn zodanig is gedaald dat zjj tijdens de slaap de knetterende sla gen van het onweer niet eens hoort, wordt direct wakker van het tere kindergeschrei dat twee minuten la ter uit het wiegje klinkt. En eerlijk gezegd, waarde lezer, is het niet heerlijk dat deze verschijnselen van het leven nooit door grafieken en hersenschorscellen en wekprikkcls en uitgeademde koolzuur kunnen worden verklaard? Er zijn echter nog wel andere din gen met betrekking tot de slaap, die evenmin duidelijk zijn. Zoals bijvoor beeld het „plantengeheugen" dat zich daarbij openbaart. Daarover een volgende keer! TOCB IS HET ZO! Veel mensen lei den twee levens» De anderen zien daar niets van. O neen. Ze zijn bijv. keurig getrouwd en vormen een leuk stel. Maar niemand weet het soms zijn eigen vrouw niet dat hij al twee jaar met een veel jonger meisje een innige vriend schap onderhoudt Gaat u nu niet op een stoel staan en roept u nu niet: schande, onchristelijk. Ik ben nl. nog niet klaar met mijn verhaal. Want zo wel hij als zyn jongere vriendin weten, dat 't zo niet verder kan. Ze zoeken een uitweg, maar Met wie zullen ze erover praten? En dan op zekere dag als zij stil op haar kamer wat zit te luisteren naar de radio hoort ze een voorbeeld. Ze schrikt, ze heeft 't gevoel, dat 't over hen beiden gaat. maken? Op deze plaats moet ik u vertellen, dat zeker 400.000 (heus vijf nullen) mensen in ons land gedwongen worden twee levens te leiden. In mijn huidige werk ontmoet ik hen bijna dagelijks: de homo-sexuelen. Ze hebben hun eigen zorgen, hun eigen problemen. D# „anderen" zwijgen hen dood. En als er iets van hun vragen bekend wordt schreeuwen ze hun keel hees. Dan zeggen ze: al die kerels zijn misdadig. Ik meen deze mensen nu enigszins te kennen en te begrijpen. Ik geloof ook, dat Jezus Christus in „het vlees" is gekomen en dat de homo- sexueel daardoor, door Hem, evenveel waard is voor God als de heterosexu- eel. Ik protesteer op deze plaats te gen alle oordeel, tegen het weigeren van Avondmaal en Doop aan deze mensen. Ik vraag de kerken dringend ernst te maken met deze grote groep medemensen. Ik vraag ook ernst te maken met hen bij de voorlichting van onze jongeren. Ik vraag dit om Christus wil, omdat talloze mannen en vrouwen van 't Evangelie vervreemd den toen ze de indruk kregen, dat ze met meetellen. De homosexualiteit is geen onderwerp voor sensatie-artikel tjes en ook niet voor pikante moppen. Het gaat om mensen en dus om schapen, die onze Heiland bij Zijn kud de wil zien. Nu zou ik door willen gaan, want ik begin pas. Ik zou u willen vertellen van het verdriet van hen, die in een zenuwinrichting verpleegd werden en terugkeren in de samenleving; van hen, die in de gevangenis zaten; van het gemengde huwelijk; van kinderloze echtparen; van de ongehuwde moeder. Ik zou u willen vertellen over de Kerstavond, en dan vooral over de gesprekken, die we dan per telefoon hebben met hen. die het vreselijk moeilijk hebben juist op zo'n avond. Lacht u nu als ik beweer, dat ge meenschap der heiligen op 25 decem ber voor mij bij de telefoon méér werkelijk is dan op veel mooie wij dingsavonden? Het werk van het radiopastoraat kan niet zonder de christelijke gemeente ter plaatse. Ik houd niet zo erg van 't begrip: radio-gemeente. Het ra diopastoraat zie ik als een dienst van de plaatselijke gemeenten voor ieder, die er gebruik van wil maken. Overal ln het land hebben we en zoeken we medewerkers (sters). Ze vormen een bont oecumenisch gezel schap. Ik blijf zoeken naar mensen, die geloven, dat naastenliefde ln deze tijd vraagt om een zee van tijd en een volhouden dwars door ergernis heen. Zoals God alle tijd voor ons heeft en ons aanvaardt dwars door de zonde en de dood heen. Ik zoek men sen, die gemeenschap willen geven en niet „een beetje vriendelijkheid". Ik zoek ook mensen, die financieel willen verrassen, want steeds stuit ik op medemensen, die onopgemerkt en ln stilte armoede lijden. Niet altijd lukt het plaatselijk hulp te vinden. Vanuit de radiopastorie wordt om de vier weken het huisorgaan verzon den aan allen, die de tekst van ons zondagmiddaggesprek „Mensen" lezen en waarin verder allerlei oproepen en tips, die niet geschikt zijn voor de microfoon. Ik neem afscheid van u. Ik vond fijn, dat u zoveel belanz- «.e»" rr„. werk in In Wenen is gisteren Franz Slavik, een medewerker van Eichmann. aangehouden. Hij wordt ervan verdacht :.eAarï!?" mef Eichmann in het voorjaar Boedapest een joodse jongen "et f*™1 was reeds kort na de oorlog onderzocht, doch men liet de kwes- -ie in 1949 wegens gebrek aan be- Z1S Nu in het Proces te- gen Eichmann nieuwe bezwarende feiten tegen Slavik aan het licht zijn gekomen, acht het Oostenrijkse mi nisterie van justitie het noodzakelijk de Izaak opnieuw aanhangig te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5