fa. P.S.ANES van het draaiboek Brill naar Trekvlietweg Avondvierdaagse te Leiden zonder uitvallers Prot.-chr. diagnostisch centrum in Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 10 JUNI 1961 Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag Garenmarkt, 8.30 uur: Vertrek excur sie Oud-Leiden naar Monnikendam en De Rijp. Gebouw Janvossensteeg 17, 8 uur: Her denkingssamenkomst 100 jaar „Prediker". OEGSTGEEST, Recreatiezaal Endegeest, 7.45 uur: Viering zilveren jubileum J. F. van Veen. hoofd Koningin Julianaschool Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „De kardi naal van Spanje". Maandag Verenigingsgebouw Janvossensteeg 17, 2 uur: Middagvergadering „Prediker" ter gelegenheid van eeuwfeest8.15 uur n.m.: Avondfeest, „De Timdelerclub" met „De Zwarte monnik". Den Haag, Gebouw K. en W., 8 uur: Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell. Binnenhof, Ridderzaal, 8 uur: Fiesta Gitana. Dinsdag Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging tot be vordering der welsprekendheid. Oegstgeest, café Zomerlust, Rhijn- geesterstraatweg 31, 8 uur: Ledenverga dering boerenleenbank „Oegstgeest". Woensdag Terrein Boerhaavelaan, 2 uur: Wethou der van Schaick slaat eerste paal voor bouw Lagere Land- en Tuinbouwschool Holl Mij. van Landbouw. Rehoboth, 8 uur: Chr. plattelandsvrou wen, hr Van Heten over Nutriciaproduk- ten, met film. De Buroht, 4 uur: Installatie derde groep Jeugd Natuurwachtera door houder J. C. van Schaick. Sportpark Kikkerpolder, 7 uur: Voet balwedstrijd LeidenAmsterdam (KNVB elftallen). Koor Pieterskerk, 7.30 uur: Avondstilte. Kerkzaal academisoh ziekenhuis, 12.50 —1.20 uur: Middagpauzebijeenkomst. Zomerzorg, 8 uur: Ledenvergadering Nevobo, afd. Leiden. Logegebouw, 8 uur: K. en 0.-caus< „Mens, natuur en natuurbeschermi door dr. M. J. Adriani. Verenigingsgebouw Jan Vossensteeg, 8 uur: Bouwfonds Actie Comité der stich- ting „Prediker", „De Timdelerclub" met „Gieren op 't veilig nest". Donderdag Zuiderkerk, 8.30 uur: Repetitie koraal- muziek 3 October-Vereeniging. Stadsgehoorzaal, 6.30 uur n.m.: Zang concours Ring van Chr. zangverenigingen „Leiden en omstreken". Schuttersveld, 8 uur: Circus Williams. Den Haag, Kurzaal, 8.15 uur: Resi dentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo, m.m.v. Hans Henkemans, pianist. Vrydag Het gulden Vlies, 2 uur: Ned. Verenl- ging van Huisvrouwen, verloting'boeken- Schuttersveld, 8 uur: Circus Williams. Den Haag. Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Toneelvoorstelling Michéal Mac Liammóir, „The importance of beir Oscar". Zaterdag ASC-terrein, De Kempenaerstraat, uur: Cricketdemonstratie junioren L< J Haarlei Prof. dr. A. M. Hammacher, directeur in het rijksmuseum Kröller-Müller te Qtterlo en auteur van verscheidene wer- over Floris Verster, hield gister avond in de Grote Pers in de Lakenhal onder auspiciën van de Vereniging van Belangstellenden van de Lakenhal een rede, getiteld „Het weerzien van Fiona Verster". Verster had enkele mensen in zijn on middellijke omegving (hij leefde zeer teruggetrokken in Leiden), die voor hem een resonans waren. Eén van hen was de dichter en prozaschrijver Albert Ver- wey, die veel heeft geschreven over schilders en problemen van zijn tijd. Verwey was een veelzijdig man, en het dan ook met deskundigheid dat hij schreef over het werk van Verster. dl» hij niet alleen als vriend maar ook als kunstenaar waardeerde. In zijn jongste tijd (1880'81) bracht Verster een bezoek aan Brussel, waar hij veel indrukken opdeed. De invloeden van het contact met buitenlandse ten ook binnenlandse: Toorop, Breitner» kunstenaars zijn in zijn oeuvre merk- in de manier waarop hij ze ten slotte verwerkte is Verster echter ora- Objectivering In ztfn latere werk heeft de rijpere, cndere mens de vlagen van tempera mentvol impressionisme en de overgave aan een innerlijke rust en stilte samen gebracht In kleine, kostelijke stukjes. Hij vernieuwde fa Leidse Hout, 2 i wandeltochten over Schuttersveld, 3 i liams. Start Jubileui en 15 km. uur: Circus Wil- Den Haa'g, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Michéal Mac Liammóir, toneel „The importance of being Oscar' Kurzaal, 815 uur: Strijkorkest Bene detto Marcello. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Verboden moederliefde (14 jaar); donderdag: Men sen zoals jfj en dk (14 jaar). Lddo (2.30, 7 en 9.15 uur): De hel Saipan (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur) 018 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.16 uur): Grens- piraten (14 jaar); donderdag: De raz zia op Montmartre (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het ge acht (18 jaar). Trianon (230, 7 en 9.15 uur): Maar toen van de zomer (18 jaar) Kranslegging op graf Floris Verster Ter gelegenheid van de 100ste geboorte dag van Floris Verster, heeft de burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot gis termorgen, namens het gemeentebestuur, een krans gelegd op het graf van de •ohilder op de begraafplaats Groenesteeg. Aanwezig waren de wethouders J. C. van Sohaik en S. Menken, de rector magnifi cus prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma, mevrouw A. HuizingaSchölvink, na mens de Vereniging van belangstellenden in de Lakenhal, de directeur van de La kenhal, drs. J. N. van Wessem, enkele familieleden en een deputatie vai kerkvoogdij van de Nederlands-hervorm de gemeente. Namens de familie bedank te de heer J. Kamerlingh Onnes. Prof. Hammacher in Lakenhal Floris Verster was ondanks invloeden uniek schilder Floris Verster, de schilder die op 9 juni 1861 gisteren dus precies honderd jaar geleden in Leiden werd géboren, verdient eigenlijk meer belangstelling dan men tegenwoordig aan zijn werk besteedt. Tussen de vele mogelijkheden, die zijn tijd op kunstgebied bood, door en met gebruik making van alles wat hij van de Haagse school, het impressionisme en de objectwering leerde, ontwikkelde deze mens zich tot een kunstenaar, die een geheel eigen stijl had. Zijn werken ademen een rust, die kenmerkend voor hem is. De liefde voor de dingen om hem heen, de stof waarvan ze gemaakt zijn, het zijn elementen die in het werk van de schilder, ter ere van wie een kleine tentoonstelling in de Leidse Lakenhal wordt gehouden, op unieke wijze tot uitdrukking komen. traditie en bereikte VOOR KOLEN Oude Herengracht 19 tel. 20587 LEIDEN Vragen van raadslid over Parley Het lid van de Leidse Gemeenteraad, dr. H M. J. W. J. Kortmann," heeft aan burgemeester en wethouders de volgen de schriftelijke vragen gesteld: 1. Hebben B. en W. kennis genomen in de berichten voorkomende in de Leidse bladen waarin vermeld wordt dat de Parley Wolspinnerij van de N.V. Johan Parmentier Textielfabriek in sep tember 1961 in haar geheel naar Dok- kum wordt verplaatst? Zo ja berust dit bericht op waarheid? 2. Hadden B. en W. tevoren kennis genomen van de geruchten die hier omtrent reeds lang in de stad circu leerden? Zo ja, welke maatregelen hebben B. W. genomen om te trachten de direc- e van bovengenoemde N.V. van haai üornemen.af te brengen? Zo neen, wat overwegen B. en W. te doen om zeer tijdig geïnformeerd te zijn indien even tueel andere directies het voornemen hebben eveneens hun bedrijf over te plaatsen, ten einde op deze wijze tc voorkomen dat de arbeidsmogelijkheid Leiden beperkt worden? 3. Zijn B. en W. van mening dat het aantrekken van nieuwe industrieën hoe loffelijk ook. op deze wijze weinig ef fect resulteert, wanneer anderzijds niet alles in het werk wordt gesteld om van ouds gevestigde bedrijven alhier te be houden. Het diploma verdiend Aan de Rijkskweekschool te Den Haag slaagde voor het examen van de tweede leerkring meg. G. de Hart, Leiden. een objectivering, waarin toch een ver persoonlijking van de kleine dingen (kannetjes, theebusjes, een fles met een enkele bloem, een houten napje met eieren) doorstraalt. Verster werd een pure schilder met een bijzonder kleur- en toongevoeL Uit alles is een positieve levenshouding te onderkennen. Prof. Hammacher besloot zijn boelen de voordracht met het vertonen van een reeks lantaamnplaatjes, waarna een rond wandeling over de tentoonstelling volg de. DOET VADER NIET DE DAS OM GEEF HEM EEN „ECHTE"' BORREL en gedistilleerd 'Hosier Grote gift voor een nieuwe boekerij in „Minerva" Het bestuur van het Prins-Bernhard- Fonds heeft opnieuw een aantal subsi dies toegewezen, en wel tot een totaal bedrag van rutm 300.000, voor objecten van zeer uiteenlopende aard. Onder meer werd verleend: ƒ5000 voor de aanschaf van een nieuwe boe kerij in de herbouwde bibliotheek van de afgebrande Leidse studentensociëteit .Minerva". Eerste paal Lagere Land en Tuinbouwschool aan Boerhaavelaan Woensdagmiddag twee uur zal de eerste paal worden geslagen van de aan de Boer haavelaan te bouwen Lagere Land- en Tuinbouwschool, uitgaande van Holland- sche Maatschappij van Landbouw. Wet houder J. C. van Schaik, die ook voor zitter is van de commissie van toezicht van deze school, zal de plechtigheid ver richten. Oppermachtig HVL won /even ha nd ba 1 wed st rij 1 in Leliestraat Gisteravond was de Leliestraat aan de beurt voor het zevenhandbalfestijn in de open lucht. Een gecombineerd team van HVL, be staande uit senoren en junioren, speelde tegen het Haagse GONA een aantrek kelijke wedstrijd, waarbij de Leidenaars verreweg superieur waren. De ene ge vaarlijke aanval na de andere wisten de HVL'ers op te zetten die al ras resul teerden in doelpunten. Keer op keer trok de HVL-aanval, met als gangmaker Cyril Graanoogst, naar de veste van de tegenstanders. De Hagenaars waren technisch niet erg veel zwakker, maar het zwaartepunt lag ln de verdediging die vooral tegen het eind grove blunders maakte. En daar wisten de Leidenaars wel raad mee. De ruststand was 1510 in het voordeel van HVL. In de tweede helft was het helemaal een telraamgedoe want de eindstand werd 4021 in het voordeel van HVL. Toch valt het de Hagenaars niet erg kwalijk te nemen dat zij met zulke grote cijfers verloren. Het is ten slotte niet gemakkelijk, na een zware competitie veldhandbal over te schakelen op ze venhandbal op een zo vreemd terrein als de Leliestraat. De opstellingen waren: HVL: W. Kagle, Zwartjes, Van Zijp, Dieben, Duursma. Van der Steur, Götz, H. Kagie, Graan- GONA: Lochterbergh, Snik, Veltkamp. Antheunis, Hcidt, De Roos. Baronner. De Loose. Scheidsrechter was de heer A. Preus- Bij de wedstrijd werd instructief com mentaar gesproken door de heer D. W. Scheltema, lid van het afdelingsbestuur van de N.H.B., afdeling Den Haag. Elizabeth Taylor en Montgomery Clift in de film Suddenly, last summer. Verboden moederliefde CASINO. Ziehier het drama, dat de Italiaanse regisseur Maria Camedini iet wat traag, maar toch ook met verve on der de titel Verboden Moederliefde op het als papier zo geduldige celluloid heeft gebracht. Een aantrekkelijke, Jon ge weduwe gaat hertrouwen, maar haar aanstaande stelt als voorwaarde, dat het kind uit haar eerste huwelijk verdwijnt Gelukkig is zuster Letizia er nog, een geenszins wereldvreemde religieuze, die haar (verboden) moederliefde boven voelt komen, het aardige kereltje onder haar hoede neemt en zich zo aan hem gaat hechten, dat er in het klooster moei lijkheden uit voort dreigen te vloeien. Er volgt een happy-ending-met-tra- ?n, hoe vreemd dat ook moge lijken. De zuster overwint namelijk zichzelf, slaagt erin de mokkende vader te over reden, waarna de naar haar kleine snakkende moeder pas echt gelukkig kan worden. Het gaat er allemaal echt Italiaans toe: druk en melo-dramatisch. Een plus punt is het menselijke spel van Anna Magnani, dat de film nog enigszins op niveau brengt. (Zielsconflict in kloostersfeer). Met bloemen getooid hebben ruim 200 deelnemers (sters) van de Leidse Avondvierdaagse gisteravond de laat ste kilometers dwars door de stad afge legd en er vrolijk zingend een feeste lijke intocht van gemaakt. Uitvallers waren by deze zesde Leidse Avond vierdaagse niet en daar het overgrote deel van de deelnemers (sters) vier avon den achtereen op mars ging na het ver richten van hun dagtaak, leverden zij terecht een bijzondere prestatie. Na afloop ontvingen allen de Vier daagse medaille of een jaarcijfer, ter wijl de deelnemende groepen een fraaie herinneringsplakette ontvingen. Er werden ook ditmaal weer enige opmer kelijke prestaties geleverd. Zo volbracht de heer G. Boshuizen voor de zestiende maal de in totaal 55 km lange tocht, waardoor hij voor het gouden kroontje aanmerking kwam. De heer A. van Heusden maakte voor de twaalfde maal succes zijn avondwandelingen, voor Berst vergezeld van zijn achtjarige Fred, die eveneens een medaille verwierf. De heer J. H. v. d. Wijngaard deed voor de tiende maal mee evenals de heer H. Wilschut, welke laatste naast zijn gouden Avondvierdaagse me daille reeds in 't bezit is van zijn vijf tiende jaarcijfer op de 55 km afstand van de Grote Vierdaagse in Nijmegen. Ditmaal finishte hij weer met zijn echtgenote en zijn dertienjarige zoon Piet, die pectievelijk voor de achtste en derde maal deelnamen. Terecht ontving deze sportieve familie een extra applausje van alle deelnemers (sters), onder wie zich de 68-jarige heer J. v. d. Fluit be vond, die de tocht voor de eerste maal volbracht en zich met trots de oudste deelnemer mocht Zoekt U een CERO-CASSETTE van 40.- of 400.- V. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 De groepsplakette ontvingen de W.SV „Vlug en Kwiek" (Hazerswoude), „De Flierefluiters" (Leiden), „De Rippers" (Rijpwetering), „Zwieten" (Zoeterwou- de), „D.S.B." (Leiden) en de gymnastiek vereniging „Sparta" (Leiderdorp). Zie voor stadsnieuwe ook pagina 13 B.B.-slolavond in Leiden Gisteren werd in het B.B.-centrum aan de Middelstegracht de slotavond gehouden van het oefenseizoen 1960- 1961. Met spanning zag men uit naar de uitslagen van de EHIO-EHBO-wed- stijden. De heer S. W. Hagedoorn reik te de prijzen uit. De rest van de avond werd gevuld met de vertoning van twee instructieve films over medische onder werpen. De uitslagen: 1ste prijs (ieder lid van de ploeg 'n gouden medaille): de ploeg: J. C. Sleyser (Cdt), mej. L. W. Schryer, P. Westerhoven, mevr. M. S. van Leeu- wen-Zoutenbier. Deze ploeg behaalde 265 van de 300 te behalen punten. 2de prijs (ieder lid daille: de ploeg: Het door det Leidse architect ir. M P. Schutte ontworpen en door de N.V. Wernink opgetrokken gebouw aan de Trekvlietweg van N.V. E. J. Brill t« Leiden nadert zijn voltooiing. De eer ste persen draaien reeds in de hyper moderne bedrijfruimte en in de komen de maanden zal de verdere technische outillage volgen. In één grote ruimte zullen straks alle technische afdelingen, met Inbegrip van magazijn en kantine, zijn ondergebracht. Het gebouw Is hiermede echter nog niet gereed. Er zal nl. nog. wat inhoud betreft, een ongeveer even groot pand naast deze bedrijfsruimte overeind wor den gezet, waar directie, admlnistratii en andere niet-technische afdelingen on derdak zullen krijgen. Tussen de bladzijden Suddenlylast summerwereld van de verziekte geest TRIANON. Tennessee Williams stelt in zijn toneelstuk Suddenly, last summer wederom de wereld van de verziekte geest aan de orde. Hij tekent erin, hoe een schatrijke weduwe, ergens in het zuiden van Amerika, haar herinnering aan haar overleden zoon met alle middelen wil bewaren. Zijn tropische tuin, waarin hij vleesetende planten kweekte, houdt zij in stand. Een ieder dwingt zij tot een cultus van bewondering voor zijn gedichten, want hij was dichter. Ieder jaar schreef hij een groot gedicht, waarin hij zijn zomerreis, (steeds ver weg naar exotische landen) beschreef. Hij was een daadloze, verwende rijkeluiszoon, die leed onder de wreedheid in de natuur, maar zelfin feite even wreed was, want alles was er voor zijn (esthetisch) genot Zijn moeder had altijd de gewoonte haar zoon te bege leiden op zijn reizen, tot „plotseling, cfie laatste zomerhij zei alleen vergezeld te willen worden door zijn nichtje. De reis ging naar een Spaanse badplaats. De zoon kwam niet terug: stierf aan een hartverlamming en het nichtje kwam in een Parijs krankzinnigengesticht terecht. Wat was er gebeurd De moeder begreep dit al te goed en daarom drong zij er bij de hersenchirurg van de nood lijdende psychiatrische kliniek in haar plaats op aan het nichtje te opereren, opdat zij de herinnering aan het gebeur de verliezen zou. Zij stelt daarbij een grote som in het vooruitzicht, die het ziekenhuis er financieel bovenop zou kunnen helpen. Joseph Mankiewicz heeft dit gegeven op de voet gevolgd en stukje voor stukje treedt de werkelijkheid aan het licht. De zoon heeft om de jeugd van de badplaats aan te trekken met fooien gestrooid. Zij hebben de bizarre vreemdeling opgejaagd als een speeldier; toen hij dood neerviel, hebben zij zich op hem geworpen en let terlijk in stukken gescheurd: Dit althans wil Tennessee Williams doen geloven en in zijn navolging heeft Mankiewicz het met expressionistische filmbeelden ge ïllustreerd. Afgezien van dit onmogelijke slot, is hier niettemin een aangrijpend probleem aan de orde gesteld: de koestering van een verziekte geest. Moeder en zoon leven geestelijk als het ware in een tropische tuin, waar zij de meest exotische fanta sieën kweken Als het nichtje onder de hypnose van de arts de ware toedracht van het einde begint te openbaren, houdt Op een dezer dagen gehouden verga dering met alle Protestantse organisa ties, die zich bezighouden met de pro blemen van het afwijkende kind, is in beginsel besloten over te gaan tot op richting van een Protestants Christelijk Diagnostisch Centrum voor Leiden en omgeving. Het doel van dit centrum is om aan de ouders van afwijkende kinderen voorlichting te geven bij de opvoeding van hun kinderen. Daar de vragen, die hiermede samenhangen, niet zijn los te maken van de levensbeschouwelijke ba sis van de ouders, achten deze besturen een Protestants Christelijk Diagnostisch Hervormde lagere (nood)- school in zuidwest Vanmorgen omstreeks negen uur opende mevr. Geélkerken-Brusse, secretaresse van het bestuur van de vereniging voor Chr. onderwijs, de deur van een kleine, maar bijzonder verzorgde noodschoot aan de Cé sar Franckstraat in heiden-zuidwest. Drie ruime lokalen, een spreekka mertje, een ruime bergkamer en goe de wasgelegenheid (zelfs met geiser) zijn gegroepeerd rond een hal en het geheel is in vrolijke kleuren geschil- Het gebouwtje, dat later vervan gen zal worden door een „echte" school, is een dépendance van de Hervormde Prinses Margrietschool aan de Boshuizerkade, waarvan de heer N. L. van Dalsen (op de fot links achter mevrouw Geelkerken) hoofd is. De heer Zilver entand (twee de van rechts) krijgt de leiding van het noodschooltje, dat tot de grote vakantie nog maar één klas van de Boshuizerkade-school zal herbergen. In september komen er een tweede en een kleuterklas bij. De school zal over enige tijd in een behoefte kunnen voorzien, aan gezien de bouw van woningen -in Leiden-zuidwest een grote vlucht neemt. (Foto N. van dor Horst) Centrum een vereiste. Aan het Christe lijk Orthopedagogisch Institut is de op dracht gegeven de plannen hiervoor nader uit te werken. t is de bedoeling dat het te vor- diagnostisch centrum zo veel moge lijk gebriuk zal maken van de bestaan de psychiatrische en psychologische diensten, terwijl voorts contact zal wor den gezocht met andere op dit punt werkzame organisaties. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van het Christelijk Orthopedagogisch Insti tuut en is ondersteund door alle protes tantse organisaties op het gebied van het Christelijk buitengewoon onderwijs in Leiden en omstreken, zoals de ouder vereniging „Philadelphia", de Protes tantse nazorgorganisaties in Leiden en de Rijnstreek, het bestuur van de op te richten Protestantse school voor zwak zinnigen en het bestuur van de op te richten school voor Christelijk indivi dueel nijverheidsonderwijs. de moeder vast aan haar ziekelijke her senspinsels en verzinkt in de nacht der onwetendheid. Een afschuwelijk gegeven is door deze film suggestief in beeld gebracht. De moeder wordt voortreffelijk gespeeld door Katherine Hepburn, het nichtje door Elisabeth Taylor en de psychiater door Montgomery Clift. is uiteraard geen film voor sensa tioneel amusement. Het is een uiterst geraffineerde analyse van de menselijke waanzin, wellicht alleen geschikt voor psychiaters. Men vraagt zich af of Ten nessee Williams niet langzamerhand op paden komt, waar hij zonder psychia trische scholing niet meer gevolgd kan worden. Voor de manier echter, waarop deze afschuwelijke wereld van de ver ziekte geest met haar mentale en seksuele aberraties in beeld is gebracht, moet men wel respect hebben. (Geraffineerde analyse van de waan zin). De hel van Saipan LIDO Veël valse heroïek komt er »n te pas in de Amerikaanse oorlogs- filim De hel van Saipan (Hell to eterni ty), die vertélt van de strijd tussen Amerikanen en Japipen in de Stille Oceaan in de tweede wereldoorlog. De grote man in deze rolprent is een Amerikaans soldaat, die door Japanse ploegouders is opgevoed en zo de Ja panse taal heeft geleerd. Deze talen kennis komt (ham goed van pas wanneer hij als marinier moet vechten op het eilandje Saipan. Maar behalve over talenkennis beschikt hij ook over een grote dosis moed. En het is vooral daar- te donken dat aLles op Saipan in het voordeed van de Amerikanen uitpakt. De hel van Saipan is, zo wordt vooraf verteld, een waar oorlogsverhaal. Had de fiil/m dait nu ook maar waar gemaakt (Vals oorlogsbeeld). Levendaal krijgt drie jeugdouderlingen De Hervormde wijkgemeente Leven daal heeft in de laatste kerkeraadsver- gadering besloten het aantal jeugdouder lingen van één op drie te brengen: één voor het geestelijk vormende werk. één voor het clubwerk cn de derde het activiteits- en centrale werk. Lijsten met kandidaten, die door minstens tien belijdenden lidmaten ten worden gesteund, kunnen tot it dag 19 juni worden ingediend bij de scriba. Utrechts Jaagpad 2c. zilveren A de Groot (Cdte), mevr. S. Spaans-de Haas, mej. H. Thijssen, hr. A. Janse. Deze ploeg behaalde 231 punten. 3de prijs (ieder lid van de ploeg een bronzen medaille: de ploeg: P. C. Rei- zevoort (Cdt), J. C. Goosen, mj. M. Luykx, mej. C. Voorby. Deze ploeg be haalde 217 punten. Commandantsprijzen (max. 70 punten): lste prijs (gouden BB-legpenning), de heer P. C. Reizevoort (62 ptn); 2de prijs (zilveren BB-legpenning, groot formaat), de heer J. C. Sleyser (61 ptn) ,3de prijs (idem, klein formaat), de heer Jac. den Hoed (58 ptn); Ereprijs voor de beste commandant (zilveren BB-medaille aan sleutelketting aangeboden door de heren BDA's), de heer N. H. van Haarlem (69 ptn). Grenspiraten REX Een compflot van een stelletje 'donpsnotabeten leidt in de film Grens piraten tot uiteenlopende gevechtshande lingen. Aan de z.ijde van een stoere vreemdeling uit Mexico staat het Techt, de andere kamt een sterke geldzucht gepaard gaande met onrecht. Het duurt vrij lang voordat de geldnovers hun on gelijk moeten bekennen. Maar ten slotte moorden zij elkaar in hun gouddorst uit n kan het normale leven zijn loop her- (Gevechten om geld en recht). LUXOR Het venschijnsel „BB." heeft (kennelijk zijn glorie overleefd, en daarom zoekt men voor Brigitte Bardot nieuwe wegen. Men probeert het met minder seks geladen rollen. Evenzo verging het het verschijnsel „Sissi" cn zocht men omgekeerd voor Romy Schneider meer vamp-rollen. Beide da mes hebben hun draai nog niet gevon den. De laatste is zo'n Brigitte Schnei der geworden en de andere een Romy Bardot. Maar dit stuivertjewisselen is tot op heden een teleurstelling. In de door Roger Vadim geregisseer de film Bandeloos as Brigitte Bardot een kinderlijk fotomodebletje, dat verliefd is op haar baas, maar hij niet op haar. Hij heeft een rijke (en zeker zo lief tallige) Amerikaanse op het oog. Enfin, na allerlei vergeefse pogingen blijft het zoals het was. Brigitte (krijgt niet haar baas, maar wél een student Alain en haar baas blijft de Amerikaanse trouw. Voor het zover i6 allerlei zogenaamde leuke opnamen op een kermisterrein en in de wintersport. Zelden deed zich een vervelender, verwarder filmpje voor. Wat er nu „Bandeloos" aan was, valt niet te ont dekken; wél, dat de fiimglorie slechts kort van duur is, want zowél Brigitte als Roger Vadim blijven ver beneden enig redelijk peiL Van deze twee viél Vadim het meeste tegen, temeer omdat hij voor een enor me hoeveelheid foeilelijke filmbeelden heeft gezongd. Ook op de fotografie schijnt het niet meer te hoeven aan komen. Met dit produkt zit men lelijk in de lappenmand. (Vervelend en verward Het gezicht STUDIO Ingmar Bergmans gepro longeerde film Het Gezicht moet onge twijfeld de moeilijkste van zijn gehele oeuvre tot nu toe worden genoemd. Tal lozen hébben getracht allerlei diepzin nige en ingewikkelde verklaringen te geven van de bedoelingen van de Zweedse grootmeester, maar men doet er wellicht het verstandigste aan de rolprent op te vatten als een comedie, zoals hij haar zelf heeft genoemd. Maar dan moet er tenstond aan worden toe gevoegd, dat Zweden onder „comedie" blijkbaar toch wel iets andera verstaan dan wy. In dit wenk wordt het publiek geconfronteerd met een in het midden der vorige eeuw rondtrekkende kermis troep, die door trucs de goegemeente wijs wil maken, dat men over magische, paranormale gaven beschikt. Het is een merkwaardige barokke film geworden, waarin Bergman al zijn talent, verbeelding en vernuft ten toon heefit kunnen stéllen. Er zijn in deze film gedeelten van een bijzondere schoonheid, van een mysterieuze kracht. Maar telkens gooit Bergman wat hij zo-even heeft opgebouwd weer om. Het is alsof de maker zeggen wil: de film kunst is een werken met een camera magica, zoals dr. Vogler werkte met een later na magica. Soms is het zuiver bedrog, maar toch an men er de merkwaardigste effecten mee bereiken, de diepzinnigste gedach- :n mee uitbéélden, het diepste inner- jk van de mens mee blootleggen. (Moeilik, maar interessant

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3