£i mme teve wef 'Ruimte voor ons. WHIE LIMMERDE BRAEVE ENDE CLOECK BECOMT VERDIENTH EEN POKKET-BOECK De tien meest verkochte ZATERDAG 10 JUNI 1961 T B00KEN I WEEK Voor alle duidelijkheid.... van de vele limericks, die Iop het eikenhouten „Ruim- te"-bureau binnen kwamen I hebben we (naar ons gevoel) de beste gekozen. De ande- re gaan dus njet mee. De in- I zenders wier naam op deze I pagina staat, krijgen al- I 1 e n een pocket-book. We I hebben voor zo'n uitgave moeten sparen, dat maar 't is toch ook wat Dick van Noort uit Rotter dam hield het dierlijk met: Een beer uit het Brabantse Eethen die de naad van de kous wilde weten vroeg eens aan een Vlo „waarom spring jij toch zo?" „och", zei die, „voor 't ver teren van 't eten" Een paard uit de buurt van Hooghalen met bijzondere aanleg voor talen liep in zeer snelle draf het gymnasium af nu schrijft hij voor „Ruimte" verhalen Vandaag lieve buren en magen is 't de 10e. Je hoeft dus niet vragen ivat Ruimtethans biedt het is, zo je ziet het blad met de wedstrijd-uitsdagen En allen, die dichtten bij 't leven en nu vol met angsten en beven de uitslag verbeiden helpen wij uit dit lijden door fluks nu de prijsjes te geven De hoofdprijs - een kast van een woning werd gewonnen door Pieter de Koning en prijs nummer twee is een pracht van een slee echt dus wel a la S.U.S. een beloning Voor de pocket-books winnaars die pruilen om die magere prijs kunnen huilen is er niets aan de hand droog die konen maar. Want: je mag 'tvoor een Tip-Paraad' ruilen. Hele mooie kregen we van Carel Schil (Rotter dam). Zoals Een kampioenmelker uit 's-Gravenzande die melkte zijn koe in een mande je begrijpt het gelach toen zijn buurman het zag, want de melk stroomde over de randen Een landbouwersknecht in Biggekerke had een gloeiende hekel aan werken hij vervolgde zijn deun Jk ga naar de steun" d'ambtenaar zei :„laat ik 't niet merke" Een sportieve jongen in Lemmer die was een geweldige zwemmer Een strop toas, hij had geen kaartje voor 't bad nu zwemt hij gewoon in een emmer Een boerin woonachtig in Heikant had des nachts last van haar snijtand haar man raadde haar aan om naar buiten te gaan nu slaapt ze constant in het weiland Een boot van een zeiler uit Dokkum was zo lek als de graat van een bokkum De man kon niet breeuwen en stond maar te schreeuwen: ,Jk kan 't niet, maar ik weet wat, ik dok-um" Een ijverige sjouwer uit Schagen mocht van de arts niets meer dragen hij zei dat is goed dan draag ik een hoed De arts zei: „best, maar meer moet je niet wagen" Een jonge hyena uit Londen die smulde van biefstuk van honden maar de ene keer dat, hij een waterluis at zei hij: „nu heb ik m'n vleesie gevonden" De vraag naar kersverse kroketten is niet in realiteit om te zetten alleen een begijn die bakte ze fijn maar wie zal daar nu op letten? Een boer in het Noorden van Friesland las werken van Victor van Vriesland doch 't was hem te zwaar en nu leest hij maar de boekjes van Jo van Nieland. Een man uit de fijne plaats Makkum wees naar en dief en riep „pak 'um" de dief, ook niet sloom klom vlug in een boom de politie zei snugger: „ik hak 'um" Een schilder uit 't vriend'lijke Bruggen schilderde alleen naakte ruggen dat kwam door de sex maar ook door z'n complex zijn model echter staat steeds te kuchen. Een nozempje woonachtig te Flakkee had een psalmboek met fraai goud op sne hij ging naar de pater en eventjes later zongen ze Gregoriaans, alle twee. POST VAN MARJA Er was eens een man aan de Gouwzee die altijd dee wat zijn vrouw zee zij vroeg vis,enorm ja, midden in de storm hij sprak slechts: lust je ze rauw Kee? Ook voor deze „trilogie" van Peter Bruinsma uit Leiden een pocket. Een nog vrij jonge hulsvr«»"w in Assen Die kon er maar niet leren was- T\E vergulde letters van de psalmbordcn naast de preekstoel riepen bepaalde denk beelden bij hem op. Hij zag een hemel met goud en de schittering van lange reeksen glin sterende deuren. Naast hem zat een jonge vrouw met een stuurs gelaat, z'n moeder. Hij voelde de blik van zijn ogen star worden en wreef erin; tegelijk verdween het wonderlijk schitterende visioen. De kerkdienst was begonnen. Met de ogen gesloten knipte hij zacht met zijn vingers; een melodie van een blues dreunde door zijn hoofd. Het gonzende gezang als van bijen ging voor hem verloren in het niet zijn, nooit zijn geweest, naar het scheen.... TAOOR de openstaande kerkdeuren keek hU dacht hij. Op zondag is het tentje altijd gesloten; ik zal maar niet vragen waarom, rustdag, zegt moeder dan. De dominee sprak. Hij voelde de woordw uit de ruimte wegvluch- ten alsof dit niet een kerk was, het spreekhuis t van de hemelse Vader, maar een ruimte, waar in de aanwezigheid van dissonanten bet Woord een andere gestalte gaf. Een vlug, ritmisch, maar voorzichtig geklink weerklonk. Hij keek over het bruine deurtje; het was of hij voor het eerst zag hoe bruin en somber alles was, op de koperen kroonlampen na. Z'n blik viel op dc vrouw, die omzichtig se was te laat binnenkwam. Achter haar liep een meisje, een meisje met vlechten en en brui ne baret.... De blues verdween.... slanke hoge benen in bruine kousen. Enkele ban- 5 ken voor hen namen ze plaats. Hij wist wel- 3 haast zeker, dat ze om zou kijken, in zijn ogen meende hij een ijskoude magnetische kracht te 3 Haar donkere grote ogen keken hem koel, oh- 3 serverend aan. Iemand stootte hem hinderlijk 3 in zijn zij. De vrouw, de moeder naast hem. Hij keek besluiteloos op. Zijn lippen vormden: „Uw nek draait niet mee, u bent van steen ge worden", maar hij wist wel, dat hij te laf was om dit te zeggen en dat het hem bovendien zou afleiden van het onderwerp van z'n gedachten. De wat onbestemde blik van de dominee wer den nu ineens twee ogen. Een beetje spottende ogen, die hem opnamen. De blues was er weer, monotoom met het geruis van zijn bloed. Het kerkuur scheen ten einde. Een opgeloste stilte viel week en kaal in de ruimte. Er werd gebeden. De vergulde letters van goud waren nog even in het oog lopend als tevoren; de kerk was kil en bruin, de donkere ogen van het meisje schenen zonder leven. On bekend was hem de vrees, die hem het volgende ogenblik overviel. Hij sloot instinctief zijn ogen en opende ze weer met het zicht op de bruine -IA met de snel i de deuren. De baret draaide zich om en de bleekheid van het profiel brak de koude magneet van zijn blik. Een verscheurende onmacht trok in rafels door zijn lichaam. De donkere, grote amandelen keken spottend.... Buiten op het verschrikkelijk krakende grint duizelde het hem. De drang om te springen, te dansen, te rennen ontstond. Het machteloos ver langen, dat dieper in hem was bezonken, droeg hij met zich mee. bedolven onder het geluid van vele voetstappen. De baret was nergens meer te zien... Al zes velletjes verscheurd, hield weer van de manier, waar- De goede woorden willen niet op hij rookte. Ja, ik dweep, komen. De kamer is rommelig. Ik dweep met de hele film De indruk is nog te vers. Maar „De dame met het hondje", als ik eerlijk ben zijn dit alle- Het was een paarse film: een maal uitvluchten. Zes velletjes muzikant speelt tegen de grau- verscheurd met pogingen om je we muren op, wat aarzelende niet te vertellen wat er gebeurd sneeuw. Dat is eigenlijk de he- is, vanavond, met mij. Ie film: wat muziek tussen grauwe muren. Want hij is ge- maar Het is zo gezegd: ik heb een trouwd met een vrouw die rookt eer te oud ideaal teruggezien. Vroe- en een lorgnet draagt. En zij lassen ger heette hij Dokter van Tae- met een gladde lakei met slan- ke in mijn gedachten (uit „Dorp geogen. Ze ontmoetten elkaar a aan de rivier", ja). Dit keer te laat. Te laat om meer dan was het Alescej Balatow. Ik heb een paar uur gelukkig te zijn, echtpaar. Zij kan nog zjjn handen weer gezien, mooi een paar uur met 'n muzikant en toch niet fatterig. Hij was die speelt ver onder het besla- aristokratisch in al zijn manie- gen hotelraam, ren. Hij had een ruige tweed- Verveel ik je? Dat zal wel. jas aan, plezierig om je ge- Ik ben er vandaag net zo triest zicht in te verbergen en om te door als Moskou in de sneeuw, strelen met je vingertoppen. Ik Er is niets aan te doen, daar gaat hij. voor 't allerlaatst, nu heb je niets meer dan een lan ge grijze schutting met spijkers, daar in Shatow. Het doet bijna pijn dat het gewoon vandaag is, dat de zon schijnt. Ik loop, ik praat, ik heb vrij vandaag. Je vindt er even iets van terug in So Sad als je aan de radio draait. Je hebt honger. Morgen is het over. Ik weet het en ik wil het niet. Toch durf ik niet voor een tweede keer gaan. „Sentimen teel", zei de blonde jongen voor mij keihard. Misfchien heeft hij wel gelijk. Iedereen heeft een beetje gelijk, altijd. Ik voel me zeldzaam onvolwassen en ver ward, dat merk je. En alleen. Alleen op het station met een weggereden. Nu zingt ze „Mllord" Want haar man joeg haar vort Hij 's nu zelf in vuil zeepsop aan 't plassen Maar diezelfde mijnheer uit dat Assen Moest toen ook nog dc piepertjes jassen Dat was vreselijk naar Dus besloot hij toen maar Om de echt'lijke breuk Nu woont niét Nó zingt ze „joechei" 't Is weer koek en weer ei De moraal? Laat dees' schoen u niet passen PETER BRUINSMA minister Toxopeus is het Nederlandse volk minder beleefd dan liet Engelse en minder gedisci- neerd dan het Duitse. Vandaar dc de moeilijke taak van de politie, zo als hij bij de opening van een poli tieschool verklaarde. De Nederlanders zijn, volgens nog steeds dezelfde minister, bovendien te individualistisch. Volgens ons in de politie echter feest vi minder beleefd dan de Engelse poli- tie en minder gedisciplineerd dan de Duitse. Bovendien is onze regering beleefder dan de Duitse regering en gedisciplineerder dan de Engelse. Vandaar dc te lage salarissen voor politie-ambtenaren en vandaar het politietekort. Vandaar ook de gerin ge beleefdheid der Nederlanders gras zeer gezond is voor en brood ongezond. Weli het lange, taaie gras, mi ge, malse sprietjes. H „wv De redaktie heeft het geprobeerd handschoen, de trein en ja hoor!!! Heerlijk, die malse sprietjes. We hebben er een echt gemaakt. Allemaal op han- ieten door veld en beemd. Daarna aten we nog even brood ongezond dat het was!!! We zijn rden.... van de doe JE MARJA Barbara Moore weet steeds et steeds andere middelen indacht op haar wonderbaarlij- wegen te vestigen. Zo lazen we dat volgens de doctor Een-en-veertig vrijheidsstrijders zijn in Amerika in hongerstaking ge gaan, totdat het rassenonderscheid is opgeheven. Volgens de politie eten de gevangenen toch, echter alleen iten, dat zij zich onbespied Er Lekkei gekonsumeerd, zoals chocolade andere voedzame versnaperingen. Vraag: welke gcvangrnisemployé drijft stiekum en ten eigen bate een handeltje in zoetigheden? Teneinde het verwaarloosde „Thee huisje" in Zwollerskarspel proviso risch op te knappen, hebben zeven tig personeelsleden van de gemeen telijke dienst van openbare werken in Zwolle besloten hun vrije zater dag hiervoor op te offeren. Maar Zwolse ambtenaren, daar is de vrije zaterdag toch niet voor? Dit is een onverantwoordelijk be sluit. Het hek is van de dam geno- Lichtvoetig We zijn er wel wat vroeg mee, maar willen toch niet nalaten je even te vertellen, dat de eerstvolgende open pagina is gepland op 1 ju li aanstaande, 't Bekende recept: stuur maar wat je wilt, 't zij geschreven, ge dicht, gefotografeerd, dan wel getekend. In verband met examens, vakanties, zon, zee en nog zo veel meer ook deze keer graag weer iets „lichtvoetigs". De Ridderkerftse kantoorbe diende A. V. (18 jaar) dichtte op zijn vrije zaterdagmorgen: Een jong stierenvechter in Trena die won altijd in de arena „Hoe doe je dat nou?" vroeg men hem al gauw Hij zei: ,,'k doe gewoonweg een koe na" Een goed tram-conducteur uit de hoofdstad Wim was de grachten, de Dam en de Munt zat 't Is hem prima vergaan keurige boom der stad want nu heeft hij zó'n baan! Dordrecht werd metro-chauffeur in de Maasstad 't Volgende limmerikte Vroom uit Den Haag. aristokratisch Vakantie ohne Worte 't Is er de tijd voor én.... onze ruimte-kast is bezig aan 't uitpuilen. Daarom deze drie platen. Vakantie ohne Worte, vastgelegd door Antoinette Winkelman, Chris Stapels en Rob Holthuis. zul je in de die ons wacht met mij baden in het blauwe water zodat ik de ritmische bewegingen van je krachtig lichaam zien kan ik zal je zichtbaar maken uit het doolhof waarin je bent verdwaald het past niet bij je egyptische vijverogen ik ben levend geworden en hang een transparante glim lach bui ten het venster er is geen mens die haar op- van een tamarinde merkt mijn blikken vangt.~ waar de rode zoetheid De zon als een amaryllis als rode vlam in avondnevel is de zon; de oude tot de einde gedaalde vage cirkel de rivier stroomt glimlacht zacht haar lijdzaam ritme van stilte. maar ruw-onschuldig als lawaaierige kinderen schetteren jonge vogels storend de roerloosheid van avondmacht beneveld want wij zijn jong van een nieuw voorjaar; de lente van hun snavels is niet van geur en bloesemtak: slechts de werkelijkheid van nieuw leven dat weer sterven moet. De Rotterdamse ambtcnar nen nu ongestraft hun vrije zater dag ter beschikking stellen aan de Op restauratie van de St. Laurenskcrk. Iii Den Haag is er b.v. nog het Vre despaleis, dat om een verfje schreeuwt. En in Amsterdam kun nen de ambtenaren hun hart opha len aan liet dempen der grachten. U ziet het, Zwolse ambtenaren, uw schijnbaar verdienstelijke be slissing veroorzaakt een vloed van naar zal worden gewijzigd en dit zal geen geringe invloed hebben op het beleid van de overheid. Onlangs ging hij dood de smart is heel groot ofschoon men zich om d'erfenis rot vecht in d'omgeving :s'lijke Sneek Het bleek dra een verdwaalde en vriend'lijk onthaalde de bevolking 'm op koffie met cake De stad Brussel zal vele miljoenen guldens besteden a.in de bouw van nieuwe kantoren, die de stad als hoofdstad van Europa aannemelijk moeten maken. De zes betrokken ministers hebben echte gaande geen besluit ber Zaken wif echter een Duitse stad als de hoofdstad van Europa zien. Daar wij dit idee krachtig steunen zal binnenkort worden begonnen met de bouw van grote kantoorcom plexen in het centrum van Zand- voort. Enige patat-kramen zullen o.m. hiervoor worden gesloopt Er uit gelicht Koen van der Z (Rotterdam) Nee, 't ging echt niet. Stuur uir nog eens wat, onze verwach- p'e tingen zijn hoog gespannen. Madeleine G. (Zuidland) Tintelde je niet een beetje té veel? Louise de V. (Den Haag) 't Idee was leuk, de uitwer king minder geslaagd. Helaas... Bernhard H. (Rotterdam) Je bedoelde het zo toch niet, hè? 1. Are you sure The Al lisons. 2. Surrender Elvis Pres ley. 3. Run away Del Shan- 4. Wheels The String- Alongs. 5. But I do Clarence Frogman Henry. 6. Non, je ne regrette rien Edith Piaf. 7. Walk right back The Everley Brothers. 8. Baby sitting boogie Buzzy Clifford. 9. Blue moon The Mar cels. 10. Hello Mary Lou Ric ky Nelson. Nummer 1 op deze lijst is deze week ook ónze favoriet. We dragen het plaatje op aan de HOLLANDSE NIEUWE, hetgeen terecht met hoofdletters dient te worden geschre ven. (We hebben even een weekje gewacht met dit plaatje; kwam ons financieel beter uitZo hoor je dus, ge- j bracht door The Green Haringsons: „Are you zuur?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 22