Jlieume £ciitórije (fourattl Veiligheidsraad doet beroep op Portugal Commentaar Laos-conferentie weer op gang? hantol weer vandaag! Echtpaar sticht Schweitzerdorp NIEUWS in één oogopslag Rijkspolitie licht honderd Ambonezen van hun bed ZATERDAG 10 JUTsT 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0,59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12195 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „SUnUatUcfc is ffctfclteefl m?o bert io legfjeaspott" Net zo'n buitenbeentje als mijn vader Zie Zondagsblad Portugal dient de onderdrukkingsmaatregelen in Angola onge daan te maken, heeft de Veiligheidsraad uitgesproken. Een commissie van onderzoek moet haar taak onverwijld uit voeren. Druk overleg is aan de gang naar aanleiding van het verzoek der Venezolaanse regering de zeven officieren die na een landing op Curasao asiel hebben gevraagd uit te leveren. In Genève wordt aangenomen dat Chroesjtsjef opdracht heeft gegeven voortzetting van de besprekingen op de Laos-confe rentie mogelijk te maken. In het land zelf gaan de communis tische aanvallen door. De rondetafelconferentie met de West in Den Haag zal waar schijnlijk dinsdag worden beëindigd. Gebleken is dat inwilli ging van Surinaamse eisen op onoverkomelijke praktische be- De rijkspolitie heeft gisteren de ongeveer honderd Ambonezen (zeventien gezinnen) in het kamp „de Pietersberg" opgehaald en over verschillende kampen in het land verspreid. Dit is geschied, nadat zich de laatste tijd enkele malen ongeregeld heden hebben voorgedaan. Dr. W. P. Berghuis heeft in zij openingsrede op de buitengewone deputaten vergadering van de A.R.P. o. m. gezegd, dat men ten onrechte de overheid vaak beschouwt als een gelijkwaardige onderhandelingspartner. In het bakkersbedrijf zijn de partijen het eens geworden over een loonsverhoging van vijf procent en eveneens van vijf pro cent voor het extra werken op zaterdag. De synode der Geref. kerken (vrijgemaakt) zal de synode der Chr. geref. kerken de vraag stellen, of zij de eenheid tussen beide kerken niet geboden acht De onlangs opgerichte stichting Ruimte voor de jeugd heeft zich als doel gesteld coördinerend en adviserend op te treden. Men wil meer en betere accommodaties voor de besteding van de vrije tijd. Frommel- hoeden WAT doe je met een hoed? Er zenuwach tig mee frommelen, im el kaar deuken en udt elkaar vouwen? In de examen tijd een niet tot de uit zonderlingen behorende bezigheid! Of gooi je een hoed in het water? In dit winderige land zie je een dame nogial eens achter haar hoedje aanrennen en zie je het dan wel eens miet een sierlijke boog „te water gaan"! Kun je op een hoed gaan zilttten? Wie geregeld met trein of bus reist weet dat ook dat voorkomt. Natuurlijk zijn hoeden daar niet voor. Al dergelij ke calamiteiten zorgen ervoor dat de hoed niet meer be antwoordt aan de eis dat ze, op het hoofd gezet, moet die nen tot verhoging van de charme van de draagster. Of dit ook met niét weggewaai de en niet platgedrukte hoe den altijd het geval is, laten we nu maar in het midden ieder mag er zijn (haar) eigen gedachten over heb- Gegeven dus dat deze cala miteiten voorkomen en ge steld voor de vraag om des ondanks een draagbare hoed te hebben, zijn uitvinders aan het peinzen gegaan en hun produkten zijn getoond op een show in Londen die door de deskundigen als „spectaculair" werd betiteld. U ziet hier mejuffrouw Christine Duthie aan het werk: getooid met een (charmante) hoed is ze be zig twee andere in een fon tein te „verdrinken". Die verdronken hoeden from melt ze straks nog eens duchtig in elkaar, zodat het lijkt alsof ze nooit meer bruikbaar zullen zijn. Maar de toeschouwer heeft zich dan vergist in de kwalitei- van het nieuwe „netlon", want met een paar handbe wegingen heeft Christine l de veer op haar (charmante) hoofd. Welk spectakelstuk weer bewijst dat de uit vinders nergens voor staan! Nu is dit een nieuwigheid die nog geen plaats gevon den heeft in Tip-Parade daar staan wel duizend-en- n andere nuttige wenken Waarmee dan weer on derstreept is hoe nuttig het een nieuwe abonnee op blad te winnen, want dan krijgt u Tip-Parade thuisgestuurd. En die nieu- abonnee krijgt natuur lijk de krant dat is een tip apart! (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ls). (naam) (straat) (woonplaats) Indonesië oefent zesduizend rebellen De Indonesische regering brengt voormalige opstandelingen van de Per- mesta-beweging in Noord-Celebes naar Java over voor een moderne militaire opleiding. Een der leiders van de Per- mesta, die zesduizend man deed terug keren in „de schoot van de republiek" deel de mede: De overbrenging van mijn mannen' voor een opleiding op Java bewijst „dat de regering vertrouwen in mü heeft". Een desbetre; door Ceylon, L was ingediend, werd met negen tegen nul stemmen bij twee onthoudingen (Engeland en Frankrijk) aanvaard. Een Russisch amendement, waarin de „Portugese koloniale oorlog tegen het volk van Angola" veroordeeld werd, haalde het vereiste aantal stemmen niet. De Rus Zorin liet weten, dat hij om een spoedzitting van de Algemene Vergadering zou vragen, als de raad niet handelend zou optreden. Bij het begin van het debat heeft sir Patrick Dean (Engeland) verklaard, dat zijn land heeft geaarzeld, het woord te LAMMERMARKT 3 Verkoop uitsluitend engros LEIDEN Tel 33909 In Genève wordt achter de scher men druk overleg gepleegd over her vatting van de conferentie over Laos. De Amerikaanse reizende ambassa deur, Averell Harriman, sprak giste ren met de Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko en morgen arriveert de Britse minister Lord Home, die eveneens met Gro myko zal spreken over hervatting van de onderhandelingen. Men meent te mogen aannemen dat Ghroestsjef opdracht heeft gegeven, het voortzetten van de besprekingen moge lijk te maken. Een doeltreffend bestand zou simpelweg bereikt kunnen worden als Washington en Moskou aan beide partijen in Laos het parool doorgeven, dat zij >,zich netjes moeten gedragen". riet is echter de vraag, of de Ameri kanen er voor voelen, op een dergelijke basis het gesprek voort te zetten. De verovering van Padong door de pro- commuiniistische troepen wordt er niet ongedaan door gemaakt en er zou geen enkele garantie bestaan, dat een derge lijke schending van het bestand zich niet opnieuw zou voordoen. Gisteren werd namelijk melding ge maakt van nieuwe aanvallen op slechts 25 km van Loeang Prabang. de kaonink. lyke residentie van Laos. Daarbij komt nog, dat van de internationale controle commissie in Laos een rapport is ont vangen waarin wordt gemeld dat nieuwe pogingen van de commissie om op on rustige plaatsen te inspecteren op ver zet van de pro-communistische strijd krachten waren gestuit. Intussen zijn ook de pogingen om ver tegenwoordigers van de strijdende par tijen op een .neutrale plaats" bijeen te brengen mislukt. De prinsen Soevannah Phoema en Soevamnoevong weigeren naar de Rivièra te gaan om prins Boen Oern van de rechtse regering in Laos te ontmoeten. Zij willen wel in Genève Granaten. De laatste weken worden er op de schorren bij Kortgene granaten gevonden, afkomstig van geallieerde of Duitse vliegtuigen uit de oorlog. Doordat de schorren met meer onder water ko men als gevolg van de afsluiting van de zandkreek gaan deze afbrokkelen. De niet ontplofte granaten komen zo te voorschijn. SPECIALE JAPONNEN Italiaanse import l BRKESTRAAT 173 DE Veiligheidsraad heeft gistervond een beroep op Portugal gedaan, de ondcrdrukkingsmaatregelen in Angola onmiddellijk ongedaan te maken. De raad heeft voorts de commissie van onderzoek, die in april door de Algemene Vergadering der V.N. is opgericht, opdracht gegeven haar taak onverwijld uit te voeren. nemen, omdat er ernstige twijfel bestaat aan de juistheid van het besluit opnieuw over Angola te debatteren. Hij achtte het van belang, dat Portugal materiaal had overlegd, waaruit bleek, dat het ter rorisme van de inheemse bevolking in Angola van buiten af werd geleid. De Britse delegatie wenst dat hiervan note wordt genomen door de subcommissie van de Algemene Vergadering. Dean beschuldigde de Sowjetunie er voorts van, te proberen de atmosfeer te beder ven en koude oorlog-kwesties in het ge ding te brengen. Resumerend zeide hij dat hij het meeste heil verwachtte van de aanbevelingen, die de subcommissie terzake van Angola zal opstellen. De Portugese afgevaardigde Garin verklaarde, dat zijn land het doelwit is geweest van schaamteloze beschuldigin gen. „Het ontbreken van scrupules, het toevlucht nemen tot brutale leugens, de graagte waarmee een land en een volk worden onteerd, de fantastische verzin sels. de misvorming van staatsmanschap zijn in de Ver. Naties nimmer zo duide lijk aan de dag getreden als in dit ge val" meende hij. Garin ontkende, dat er in Angola dwangarbeid bestaat, maar gaf toe, dat er wel de morele verplichting bestaat dat een mens werkt. Hij herhaalde voorts dat de moeilijkheden in Angola van bui ten af werden geleid en gestimuleerd en dat overigens de Veiligheidsraad zich niet dient te mengen in problemen van interne orde en veiligheid van een aan gesloten land. Meisje omgekomen Het 11-jarige meisje Elly van Zuylen uit Haastrecht is gisteren op de provinciale weg tussen Oudewater en Haastrecht door een vrachtwagen geschept, toen zij plotseling per fiets de weg wilde oversteken. Het meisje werd zo zwaar gewond, dat het in de loop van de avond in een zieken huis te Oudewater is overleden. Mutaties marine Met ingang van 1 augustus 1961 is aan de commandeur van de technische dienst E. C. Leertouwer op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ont slag verleend uit de zeedienst terzake van langdurige dienst. Officiële de Verf van Vettewinkel Tokion Lakken Nemi Muurverven Wienese ladders Sphinx kwasten Sata Pistolen 1 Leidse vërfhandel ie Valk" n.v. of naaste omgeving met hem praten. Boen Uem denkt er echter ndet aan, naar deze stad te reizen en will de anderen halverwege (in de Franse stad Greno ble) tegemoet komen. Een woordvoerder van Boen Oem maakte in Genève bekend, dat de rege ning van Laos officieel de teruggave van Padong zal vorderen. „Het is voot de ogen der wereld van ons gestolen, nadat overeenstemming was bereikt over een bestand. Wij zijn absoluut ge rechtigd, te eisen dat de plaats aan ons wordt terugegeven", aldus de woord voerder. De eis zou worden gericht tot beide voorzitters van de conferentie, de Rus Poe9jkin en de Brit Macdonald. IN KAMP DE PIETERSBERG XTET BELGISCHE koningspaar somede het Belgische volk vallen oprecht ge luk te wensen met de aangekondigde komst van bet koningskind. Het is een vreugde, waarin ook het volk van Neder land gaarne deelt. Minder voldoening is er over de wijs* waarop dit heuglijk nieuws wereldkun dig is gemaakt, immers door de paus cn ver buiten de Belgische landsgrenzen. Daarover is nu in België wrevel en ook onder room»-katholieken verwon dering. Wij kunnen sulks verstaan. Men beg rijpe ons wel. Wij achten het alleszins aannemelijk, dat de aanstaande moeder, vrouwe van een vrome zielsge steldheid, er, vanuit haar rooms-katho- lieke geloofsovertuiging, aan gehecht heeft, reeds in een vroeg stadium de paus deelgenoot te maken van haar blijdschap. Iets anders is het, of er nu ook op deze wijze aan het vreugdevol gebeuren publi citeit gegeven had moeten worden. Helaas moet worden vastgesteld, dat in België de betrekkingen van het konings huis met het volk nogal eens lijdende zijn aan onvoldoend verzorgde psychologie en aan gebrekkig psychologisch inzicht. An ders dan ten onzent het geval is, waar toch het koningschap een bij uitstek saam- bindende factor is in een naar overtui gingen zo verscheiden volksgemeenschap, dreigt dan in België het koningschap tot een nieuwe oorzaak van verdeeldheid te worden. Dat in het Belgische volk neiging naar verdeeldheid schuilt, is bulten kijf. Maar juist in deze tijd, waarin ons buurvolk de beproevingen niet worden gespaard, zou men gaarne zien, dat vermeden werd hetgeen de verdeeldheid kan bevorderen. Werd trouwens door velen niet ook in het koningshuwelijk een mogelijkheid ge zien, om het koninklijk huis tot een wer kelijk meer centraal gegeven voor heel het Belgische volk te doen worden? Bel gië en België niet alleen heeft be hoefte aan Belgische stabiliteit en Belgi sche eensgezindheid. Mogen wegen worden gevonden om het thans opnieuw gewekte ongenoegen zo veel mogelijk weg te nemen. De blijd schap zelf om de komst van dit konings kind kan daartoe wezenlijk bijdragen. En voor de toekomst ligt hier een taak voor adviseurs, die men wel een wijs staatkundig en psychologisch inzicht mag toewensen. (JUTA) Koning Boudewijn en koning in Fabiola brachten deze week in Rome een bezoek aan de paus. Deze deed namens het Belgische vorstenpaar medede ling dat de koningin in blijde verwachting is. Veertig zwaar bewapende mannen van de rijkspolitie onder leiding van districtscommandant E. A. Mackay van het district Assen hebben gis teren in opdracht van de officier van justitie van de arrondissementsrecht bank te Assen, rar. C. W. baron van Dedem, het Ambonezenkamp „De Pie tersberg" te Westerborg omsingeld en de ongeveer 100 bewoners van hun bed gelicht. In vrachtwagens werden de zeventien gezinnen in de loop van de dag over verschillende kampen in ons land verspreid. Verscheidene malen is het in dit woonoord tot relletjes gekomen, waar bij de politie werd betrokken Om hieraan een einde te maken heeft de politie nu vanmorgen ingegrepen en de bewoners zodanig over ons land ver spreid. dat eventuele concentratie nu uitgesloten is. Na deze actie slaagde de politie er in de voortvluchtige Manapunjo, een van de voormannen uit dit woonoord, te arresteren. Hij had zich onder de vloer van een der barakken verborgen. Manapunjo had zich enkele maanden geleden onttrokken aan de ten uitvoer- ng van een maand arrest, die hem opgelegd wegens het kappen van bomen in de staatsbossen. NIEUWE TREIN A'DAM— R'DAM VIA GOUDA Aan de nieuwe zomerdiienstregeling hebben de spoorwegen een trein van Amsterdam naar Rotterdam over Gou- toegevoegd. Deze trein zal met in- g van aanstaande maandag op alle werkdagen rijden, de zaterdag uitge zonderd. De vertrektijden zijn: Amster- wam-Centraal 6.59, Amsterdam-Muider- poort 7.05, Amsterda m - Amstel Breukelen 7.23, Woerden 7.32 en Gouda 7.44 uur. De trein komt om 7.56 aan in Rotterdam-Noord en om 8.0 Rotterdam-Centraal. meer om rovertje te maar gaan knik- JVIET ALLEEN voor de vroege vakan- tieganger, maar ook voor de hooi ende landbouwer is het vandaag een fraaie dag geweest met veel Dit danken wij aan een rug van hoge luchtdruk, die langzaam naar het oos ten trekt. Een kleine depressie lag van morgen bij Zuid-Ierland en verplaatst zich in de richting van West-Frankrijk. Het regengebied hiervan reikt tot boven Engeland en kan in de komende nacht tot bij Zeeland doordringen. Hierdoor zal er tijdelijk wat meer bewolking over drijven in de hogere luchtlagen, maar regen van betekenis verwachten wij ook morgen niet. De wind is iets zuidelijker geworden zodat er wat minder koele lucht wordt aangevoerd. Het algemene weerbeeld is niet ongunstig, maar even min geheel bestendig. Strandvenvachting Perioden van zonnig strandweer, maar tijdelijk iets meer bewolking. Zwakke wind, later weer van zee. Temperatuur ongeveer 18 graden, zeewater bijna 15 graden. Vooruitzichten: redelijk strandweer, maar nog niet warm. Tendens stationair De Bilt verwacht tot morgenavond: Toenemende bewolking, tijdelijk gevolgd door enige regen of enkele buien. Aan vankelijk zwakke veranderlijke wind, later overwegend matige naar westelijke richtingen draaiende wind. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 nur). ZON EN MAAN Zondag 11 juni: zon op 4.20, onder 20.59; maan op 3.45, onder 18.54. Maandag 12 juni: zon op 4.20, onder 20.59; maan op 4.18, onder 19.57. 13 juni: Nieuwe Maan. C Advertentie) HET WEER LN EUROPA TN Zuid-Frankrijk zal nog ■'-dit jaar een Albert Schweit zerdorp verrijzen, dat een cen trum zal worden voor vluchte lingen en verwaarloosde kinde ren. Het Initiatief is uitgegaan van het Frans-Nederlandse echt paar G. Barthélemy-van der Kreek. Het tweetal leerde el kaar ln Lambarene kennen, waar ze als medewerkers van dr. Schweitzer onder de Indruk kwamen van z)jn filosofie van de eerbied voor het leven. Vorig Jaar september trouw de de Bussumse studente - met de Franse medewerker van dr. Schweitzer. Ze besloten ln zijn geest verder te werken en in Zuid-Frankrijk als symbool van Schweitzers werk een dorp te stichten voor de geestelijk mis- deelden. Dr. Schweitzer gaf daaraan zijn goedkeuring. Een Nederlandse stichting Village Albert Schweitzer hoopt binnen kort een Inzamelingsactie te kunnen gaan voeren om het werk van het Frans-Nederland- se echtpaar financieel te kun nen schragen. Op twee terreinen (een van 25 ha bij Paunat cn een land goed van 51 ha niet ver daar vandaan) zullen twee centra voor ieder twaalf vluchtelin gengezinnen en vijftien kinde ren worden gesticht. De eerste vier gezinnen en vijf a zes kin deren arriveren reeds ln de loop van juli. De Belgische No belprijswinnaar Pater Plre (bekend door zijn S. O. S.-kam pen) zal de toekomstige bewo ners van het Albert Schweit zerdorp selecteren. Ze zullen er ln eigen huisjes kunnen leven en zich in landbouw, pluimvee teelt, fruitteelt, een fotoatelier, ste groep van 15 a 20 vrijwll- een drukkerij en een wasserij ligers (onderwijzers en studen- kunnen voorbereiden op een ten) uit verschillende landen, maatschappelijke functie. w. o. Nederland, naar Paunat Voor de winter hoopt men het dorp klaar te hebben. Er moet evenwel nog veel werk worden verricht, zoals de aan leg van een waterleiding, ver betering van een weg, herstel van gebouwen e. d. Daarbij gaat de Nederlandse sectie van de Internationale vrijwillige hulpdienst een bandje helpen. Maandag a. s. vertrekt een eer- De aanloopkosten van het dorp moeten de initiatiefne mers uit giften van particu lieren bijeen zien te brengen. Voor dit Jaar komt men nog ongeveer f20.000 tekort. Daar voor wil de stichting binnen kort een beroep doen op de Ne derlandse bevolking. Madrid MaUorca Lissabon ill IS

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1