Film „Shadows waarheid direct uit werkelijkheid Huisvrouw koelkast krijgt bij de straks melk Stug verloop organisatie van bedrijfstakken Akkoord over verhoging loon in bakkersbedrijf Stafchef S. A. werd loco-burgemeester Dinsdag laatste gesprek r.t.c.-delegaties? 11 ZATERDAG 10 JUNI 1961 Woordvoerder JS.V.V Felle kritiek op huurverhoging De heer W. van Halm, hoofd van de afdeling propaganda, scholing en vor ming van het N.V.V., heeft gisteravond voor de radio felle kritiek geuit op de aangekondigde huurverhoging. Hy bracht ln herinnering dat 't standpunt van de werknemers niet neerkomt op een afwij. zing van elke huurverhoging. Zy ver klaren zich met de verhoging, aldus de heer Van Halm, akkoord, mits de huren niet meer dan 15 pet. van het inkomen van de gemiddelde werknemer bedra gen. Met haar beslissing tot drie verhogin gen is de regering gaan zitten tussen het uiterste werkgeversstandpunt en het eveneens vergaande standpunt van de Kroonleden in de S.E.R. Het werne- mersstandpunt is volkomen genegeerd. Zouden de plannen worden uitgevoerd dan zal de eerste jaren een aanzienlijk deel van een mogelijke welvaartsstijging in de zakken van de huiseigenaren ver dwijnen, aldus de heer Van Halm, die daarop liet volgen dat de vakcentralen volhouden dat de nodige compensatie voor een eventuele huurverhoging niet van de produktiviteitsruimte mag wor den afgetrokken. De zorg van de regering voor de huis eigenaren strekt wel ver, zo vervolgde de heer Van Halm. Bijna een jaar van tevoren moet al rekening worden ge houden met de belangen van deze groe pering. De wijze waarop de Stichting van de Arbeid met de plannen van de regering in kennis werd gesteld, wekt het vermoeden, dat de regering de stich ting heeft willen beletten een unani gunstig advies over de voorstellen 1 de metaalnijverheid uit te brengen, Met zien alleen komt men er in de filmwereld niet "PkE Amerikaanse regisseur John Cassavetes heeft zijn hart verpand aan F-* de zgn. „spontaneous cinema", het laten registreren door de camera van de gedragingen der mensen, zonder, althans met een zo weinig moge lijk ingrijpen vooraf van de regisseur en met zo weinig mogelijk vooraf ingestudeerd acteren. Het wachtwoord is de waarheid in de werkelijkheid te zoeken, op een spontane wijze, even bont en chaotisch als het leven van alledag soms is. Eerst als de camera spontaan zijn werk heeft gedaan, de mensen spontaan geageerd, gereageerd en gekletst hebben, komt de regis seur er weer aan te pas om de verschillende fragmenten tot een min of meer geheel bij elkaar te schikken. De werkwijze is te vergelijken met der een krampachtig genoneerde sponta- de moderne jazz: er is een thema, maar ieder instrument speelt daar zijn eigen mprovisaties op, alleen door het rhythme bijeengehouden. Van zo'n improvisatie-film (voorheen in enkele korte Amerikaanse films toe gepast meest documentaires) werd in Arnhem John Cassavetes dows" getoond. De Fransen hebben een enigszins analoge werkwijze hun nouvelle vague, de Italianen hun neo-realisme en de Engelsen hun free cinema. Er liggen twee beginselen ten grond slag: ten eerste: de film moet een eigen taal spreken en niet opgehangen worden aan de kunstvormen van het to neel; ten tweede: de waarheid is in de werkelijkheid te vinden. Wat de eerste stelling betreft kan men erop wijzen, dat het toneel in de commedia dell' arte ook reeds de im provisatie-factor gekend heeft, terwijl de film reeds eerder bewezen heeft een an dere taal te kunnen spreken ook zon- C. M. Middelkoop (Chr. beambten): Ploegendienst niet nadelig (Van onze soc.-econ. redactie) "DINNEN de kring van het Christelijk Nationaal Vakverbond is indertijd de beslissing gevallen, dat gestreefd zal worden naar één enkele organisatie voor de werknemers in een hele be drijfstak. Dit betekent dat werknemers, d\e thans georganiseerd zijn in bijv. de beambtenbond voor een belangrijk deel zullen moeten overgaan naar organi saties als de metaalbedrijfsbond, de grafische bedrijfsbond enz. Met deze ontwikkeling wil het echter nog niet zo erg vlotten. De heer C. M. Middel koop, voorzitter van de beroepsgroep van leidinggevend en toezichthoudend personeel in de Nederlandse Christe lijke Beambtenbond. maakte hiervan vandaag gewag in zijn openingsrede op de algemene vergadering van de be roepsgroep te Utrecht. Namens het groepsbestuur deelde de heer Middelkoop mede, dat het bestuur er te toestemder plaatse reeds het zijne van gezegd had. Hij gaf voonts de ver gadering de verzekering, dat ook het centraal bestuur en het dagelijks bestuur van de Ned. Chr. Beambtenbond de op vattingen van de groep duidelijk weer geeft bij de onderhandelingen en bespre kingen die hieroveT gevoerd worden met de bondsbestuurders van het C.N.V. Het leidinggevend- en toezichthoudend personeel wil straks in de verschillende bedrijföbonden een volwaardige plaats kunnen dranemen. Dit personeel aoht zich geplaatst in een positie met meer alge mene verantwoordelijkheid dan andere werknemers. Deze plaats zal er een moe ten zijn van een zelfstandige groepering met een eigen deskundige vertegenwoor diging bij de werkgevers. De heer Middelkoop wenste echter te blijven vasthouden aan het principebe sluit dat in C.N.V.-kring is gevallen om tot bedrijfstaksgewijze organisatie over te gaan. Deze wijze van organisatie is bo vendien van ouds in ons C.N.V. een ideaal geweest, aldus de heer Middelkoop. Er is geen weg terug. Wanneer wij uit ge voelsoverwegingen de vroegere organisa tievorm niet kunnen vergeten, dan kar dit een feit zijn, maar daar mogen wij ons anno 1961 niet aan overgeven, zu meende de heer Middelkoop. Te lage lonen Ook met de loonhoogte voor het toe zichthoudend en leidinggevend personeel gaat het niet zo best. Er lopen nog heel wat „bazen" rond, die minder inkomen genieten dan de onder hen geplaatsten; een volkomen scheefgetrokken situatie. Om de positie aan de onderhandelings tafel te versterken pleitte de heer Mid delkoop voor een goede bazenopleiding. Hij noemde het onjuist de oplossing voor de vijfdagen-week te zoeken in het invoeren van een ploegenstelsel. Maar bovendien was hij de gedachte toegedaan, dat al bestaat er een ploegensysteem in de onderneming, de invoering van de vijfdagen-week nog geen bedreiging h» hoeft te betekenen voor de zondagsrust en de zondagsheiliging. Ploegenarbeid Bijzonder interessant was het referaat dat drs. Ph. C. Stouthand, medewerker van het Instituut voor Arbeidsvraagstuk ken te Tilburg in de middagvergadering hield over het onderwerp: Ploegendienst. BU toetsing van de argumenten, die tegen ploegendienst worden aangevoerd vrywel niet één houdbaar geble ken. Zo heeft men geen steun .kunnen vinden voor de uitspraken dat de ploe- gendiensten nadelige effecten zouden hebben voor de gezinsverhoudingen, dat ploegendienst invloed zou hebben op de kerksheid of kerkeiykhcid, dat ploegen dienst de gezondheid nadelig zou be ïnvloeden. En zelfs heeft men geen steun kunnen vinden voor de uitspraak, dat ploegendienst de kosten van levenson derhoud hoger zou maken. Hiermee wordt niet ontkend, dat ploe gendienst niet onaangenaam kan zijp. De ploegendienstarbeider en ten dele ook zijn gezin lijden er vaak onder „apart gezet" te zijn, zowel in het maatschappelijk leven als an de werksfeer. Vooral minder vichtige mensen gaan hieronder ge- De oplossing van de ploegendienst- waagstukken dient dan ook niet gezocht te worden in een verdergaande aanpas-* van maatschappij en bedrijfsorgani satie aan de ploegendienst, maar meer n het streven om de ploegendienst arbeider minder apart te zetten, o.a. door andere werktijden en door bepaalde be drijfsorganisatorische maatregelen op het gebied van de relatie tussen de ploegen dienstbaas en de bedrijfsleiding. Uit het onderzoek, dat door het Insti- tuur voor Arbeidsvraagstukken naar de ploegenarbeid is ingesteld, is voorts ge bleken, zo deelde de heer Stouthard me de. dat er concrete suggesties mogelijk >m in de praktijk verbeteringen aan te brengen. Binnenkort zal door de Con tactgroep Opvoering Produiktivifeit COP) brochure worden uitgegeven waarin op deze kwestie nader zal worden in-ge- Omgekomen In België De 43-jarige houthandelaar A. Keim uit Breda is om het leven gekomen toen hij met de door hem bestuurde personenauto in botsing kwain met een grote vrachtwagen. Het ongeluk gebeurde op de weg van Ant werpen naar Turnhout onder Westmalle. Oorzaak van het ongeluk was het sprin gen van een band van de auto heer Keim. Verdronken. In Zwijndrecht een sloot een tweejarig kind, Eddy Tuyt, verdronken. Het jongetje was ben zijn (ftgkrlijk huis aan het spelen geweest. niteit. Wat de tweede stelling betreft: dat de waarheid zich in de werkelijkheid laat vinden, is er bepaald geen nieuws onder de zon. Het optimistisch vertrou wen dat meer werkelijkheid meer waar heid te zien zal geven, wordt sinds jaar en dag bestempeld met de term „naïef realisme". Als het inderdaad zo simpel lag zou de mensheid nooit zo om de waarheid hebben moeten vechten. Waar om gepeins, als het zonder denken ook Ongelijk Rupe, Hugh en LeLia wit „Shadows". Het naïef realisme heeft echter geiyk. De waarheid is sui generis, moet om geworsteld worden. Zy ligt niet zo maar voor het opsoheppen. De Merkelijkheid kan evenzo bedrieg- lijk zün als de fantasie of de droom. De registrerende camera kan net liegen als de fantaserende. Neen. in de werkelijkheid is geen waarborg voor de waarheid gegevi He^ is nog sterker: de werkelijkheid een chaos, en eerst de geest kan haar tot waarheid ordenen, „Shakespeare heeft het in zijn „Macbeth" bitter ge zegd: „life is a tale told by an idiot, full of sound and gury, signifying nothing". Dit alles betekent natuurlijk niet de cinematografie in de strijd tegen de onwaarachtigheid van de glamour niet eens een nieuwe werkwijze zou kunnen gebruiken Maar laat men zijn verwach tingen niet te hoog spannen. Indien deze nieuwe werkwyze dichter bij de waar heid brengt, dan is dat omdat er voor dit hoogste goed der mensheid „gewor steld" is, niet omdat zij zomaar is op geschept van de straat. De werkelijk heid geeft haar ivaarheid eerst prijs als zy „ontmaskerd" is en deze ontmas kering is de taak van de kunstenaar. de vrucht van de „visie". En of dit zijn enige taak is ook daarover kan aen verschillend denken en is er in roeger eeuwen ook verschillend over gedacht. In ieder geval heeft Cassavetes met zyn „Shadows" de effectiviteit van zijn werkwijze nog niet bewezen. Hij be trapt in deze film spontaan het gedoe de al- of niet-gekleurde nozemwe- in New York en weet er niet meer te vertellen dan dat dit een lege wereld is, een wereld zonder ideeën. Maar dit was ons door anderen reeds eerder, compacter en overtuigender ver teld. Het slot is zelfs onnozel, zo niet on- naarachtig: een der nozems krygt by een zelf uitgelokte knokparty zoveel slaag, dat hij besluit dit lege bestaan op te gevenAls dit de oplossing van het nozemprobleem moet heten zijn wy terecht gekomen bij de leugen: gees telijke waarden Morden er niet inge ranseld! „De gebrandmerkte" Als om de theorieën van de sponta neous camera te logenstraffen werd dezelfde dag een volgens vertrouwd pro cédé gemaakte probleemfilm vertoond: „The Mark" (De gebrandmerkte) van de regiseur Guy Green. Hier gaat het om de genezing van een psychopaat Een licht geval en M-aarschijnlijk daar in langs psycho-analytische weg te ge- Op een onverklaarbare wijze heeft en Engelse ongetrouwde kantoorme- eer een 10-jarig meisje in zijn auto meegenomen. Er is niets gebeurd, maar als hij 's avonds het kind m-eer in de Maar broodprijs dan ook omhoog (Van sociaal-econ. redactie) de TVE vertegenwoordigers F' werkgevers- en werknemers organisaties in het bakkersbedrijf hebben overeenstemming bereikt loonsverhoging voor het bakkerijpersoneel. Men is het eens geworden over een loonsverhoging 5 pet. en bovendien zou voor het extra werken op zaterdag nog een extra uitbetaling dienen te geschie den die neerkomt op een verhoging van de lonen met nog eens 5 pet. Het is echter nog zeer de vraag hoe het College van Rijksbemiddelaars op dit loonvoorstel zal reageren. De loons verhoging kan namelijk niet uit een stijging van de produktiviteit in het bakkersbedrijf betaald worden. In de afgelopen jaren is zelfs de produktivi teit gemiddeld nog gedaald. Bij de vo rige loonsverhoging is wel een produk- tiviteitsstijging geclaimd, waaruit toen de loonstijging zou worden betaald maar achteraf is wel gebleken, dat men daar toen ook al meer dan 2 pot. od te kort is gekomen. De werkgevers hebben hun medewer king toegezegd aan een nieuwe loonsver hoging, omdat zij deze, gelet op de hele loonsituatie in Nederland, volkomen bil lijk achten. Maar het is zonneklaar dat wanneer het College van Rijksbemidde- laars bereid zou zyn de nieuw voorge stelde loonsverhoging te aanvaarden, de broodprijs omhoog zal moeten. Er be staat op het ogenblik tussen de vertegen, woordigers van de organisatie in hel bakkersbedrijf en ambtenaren van hel departement van economische zaken dan ook een levendig contact. Er zijn echter nog geen aanwijzingen dat Economische Zaken bereid is een broodprijsverhoging te accepteren. Rug tegen muur De werknemers vinden in hun werk gevers warme pleitbezorgers voor een verhoging van de lonen. De iverkgevers voelen zich immers met de ru-g tegen de muur geplaatst. Het personeelsverloop en het personeelstekort is reeds enorm Zonder een bijhouden van de algemene loonontwikkeling in Nederland vreest men dat onhoudbare situaties zullen ont staan. Er zal ten slotte in Nederland brood gebakken moeten worden Bij de onderhandelingen hebben de werkgevers bewilligd in een loonsver hoging en daarbij het prijsrisico (de al of niet verhoging van de broodprijs) voor eigen rekening genomen, omdat dit een typisch ondernemersrisico is. Vooral wat betreft de 5 pet. loons verhoging voor arbeid op zaterdag, me nen de partijen sterk te staan, omdat de extra beloning voor arbeid op zaterdag buiten de afgesproken spelregels staat Dit offer voor de broodvoorziening ty- dens het weekeinde zal door de consu ment gehonoreerd dienen te worden. In het bakkersbedrijf wordt op zaterdag dubbel gewerkt in plaats van korter, om over de vrije zaterdag hier nog niet te praten. Van de zyde van de Bond van Bakkerspatroons, vernamen wy nog dat aan de minister van Economische Zaken een schryven Is gezonden M-aarln ge vraagd wordt de ministeriële toezegging van 1959 gestand te doen, M-elke Inhield prysstabilisatie in moeilijkheden komen, geholpen moeten M-orden. Dit ogenblik acht men thans voor de bakkery gekomen. De rentabiliteit ln het bakkersbedryf is in de knel gekomen en de officiële rapporten van dc Raad voor het Midden- en Klelnbcdryf ei Economisch Instituut voor de Midden stand bevestigen dit. straat terugbrengt wordt hy door een woedende menigte aangevallen en (me de op eigen verzoek) gearresteerd om „genezen" te worden. Dit genezen geschiedt volgens psycho analytische weg; daarna komt de moei lijke episode van de reclassering van deze gebrandmerkte, die juist op het ogenblik dat hij een jonge weduwe (met een 10-jarig dochtertje) ontmoet, door een Engels sensatieblad (pornografie in je reinste vorm' weer in de publiciteit getrokken wordt. Is alle genezing en re classering voor niets gev-eest? Neen. er is een blij slot: de weduM-e (Maria Scnell) blijft zich over de gebrand merkte ontfermen, en wellicht is deze liefde een machtiger genezingsmiddel dan de psycho-analyse. Een goed ge maakte en gespeelde film. die meer van de waarheid der menselijke werke lijkheid onthult dan een spontane ca mera zou hebben kunnen verrichten. Met „zien" alleen komt men er ln de filmwereld niet, men moet ook zijn hersens gebruiken en vooral de m-ysheld van het hart) Dit geldt zowel voor regisseurs, cameramensen, acteurs, enpubliek, want de M'aarheid M'll verworven zyn. Ev. Grolle MARK Maria Schell als de weduwe i „De gebrandmerkte". Met steun van de C.D.U. (Van onze correspondent in Bonn) TN de Nedersaksische stad Gifhorn F is met de stemmen van de 14 gemeenteraadsleden der C.D.U., de VIuchbelingenpartj en de „Deutsche Partei" de vroegere stafchef der S.A., Wilhelm Schepmann tot loco-burge meester gekozen. Schepmann is 67 jaar en behoort tot de Vluchtelingen- partij. Leider van de C.D.U.-fractie in de Gifhornse gemeenteraad is de 48-jarige advocaat en notaris mr Ulrich Goedeler. Hij is de zoon van de vroegere burgemeester van Leip zig, Goedeler, die een der leiders was van de opstand tegen Adolf Hitler van de 20e juli 1944. Goedeler werd, met duizenden anderen der Duitse ondergrondse, ter dood gebracht, op gehangen aan vleeshaken als zwij nen. gelijk Adolf Hitler het had be volen. Schepmann verblijft sinds 1945 in Gif horn. In een barak buiten de stad hield hy zioh vier jaren lang verborgen. Toen vonden de Engelsen hem. In Dortmund kwam Schepman voor de rechter. Hij werd wegens zijn rol als laatste stafchef van de S.A. tot 9 maanden gevangenis straf veroordeeld. Na het verstrijken van zijn straftijd vestigde hij zich op nieuw in Gifhorn waar hij in 1952 voor de Vluohtelingenpartij in de gemeente raad werd gekozen Ook mr. Goedeler kwam in Gifhorn terecht. Ook hij werd in verband met de rol van zijn vader bij de aanslag van de 20e juli 1944 gearresteerd maar hoewel Hitler had gelast dat alle dra gers der namen van de medeplichtigen aan de opstand moesten worden „uitge roeid". overleefde de jonge Goedeler dc concentratiekampen Buchenwald behoort Goedeler Hoge golven De voorgenomen benoeming van Schep mann tot loco-burgemeesetr van Gifhorn had reeds hoge golven geslagen in het communistische Oostduitsland, waar de „Sachsische Volkszeitung" er op 5 mei melding van maakte. In zoverre was dit een slag in de lucht, aangezien Schep mann reeds sinds 19oB loco-burgemeester was. Dank zij de publicaties ook door het D.G.B.-orgaan „Welt der Ar- Proef melkcoöperaties in Limburg (Van een onzer verslaggevers) Melkcoöperaties in het zuiden van het land in Limburg en Brabant hebben plannen om binnenkort een proef te nemen met het verhu ren van koelkasten aan de huis vrouw. Het doel hiervan is de kwali teit van zuivelprodukaen langer goed te houden, te onderzoeken welke in vloed het bezit van een koelkast voor de huisvrouw op de afzet van zuivel- produkten heeft en na te gaan of dit systeem- mogelijkheden biedt voor invoeren van een kortere werk week voor de bezorgers. Ook in het westen van het land zou men voor een dergelijke proef grote belang stelling hebben. Al geruime tijd bestaan er plannen voor het experiment. Het produktschap voor zuivel heeft een adviescommissie ingesteld, die nagaat welke mogelijkheden het verhuren van koelkasten door de melkleveranciers biedt. Vooruitlopend op het rapport dat deze commissie zal uit brengen hebben verscheidene melkcoöpe raties in het Zuiden reeds eigen plannen gemaakt, die zeer binnenkort zullen wor den uitgevoerd zij toet dan voorlopig nog op beperkte schaal. De kasten (120 tot 150 liter) zullen worden verhuurd a raison van een gulden per week, terwijl ook de mogelijkheid bestaat ze ineens te kopen. De prys zou dan enkele honderden guldens per stuk lager,komen te liggen dan die van de kasten, welke men in de winkel koopt. Hoewel hieromtrent op 't ogenblik nog onderhandelingen m'orden gevoerd is het aarschijnlijk dat ze zullen m'orden ge leverd door een gerenommeerde Duitse Auto tegen bus: twee doden Bij een verkeersongeluk in Well <Lin burgt zijn gisteren twee Duitse jongelui uit Essen om het leven gekomen: de 18- jarige mej. G. Ernisch en de 24-jarige D. Kraay. Het ongeluk gebeurde doordat de per sonenauto met het Duitse paar in eei bocht tegen het linker voorwiel van eer tegemoetkomende bus van de Zuidooster botste en daarna over de kop sloeg. Van de .inzittenden van de autobus werden enige passagiers licht geM'ond. Een pas- sagiere kreeg een shock. Twee jaar en zes maanden voor messteken Het Arnhemse gerechtshof heeft de 43- jarige J J. uit Groesbeek wegens poging tot doodslag oonfbrm de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee en zes maanden met aftrek. Het vi van de rechtbank luidde vier jaar met aftrek. J. had zijn gewezen vriendin uit Groes beek met aeht messteken ernstig Voor 1 gulden per week fabriek, die speciaal voor dit doel een nieuw merk op de markt gaal brengen. Een type, dat in opdracht van de melk coöperaties zodanig is geconstrueerd dat het met name voor het opbergen van flessen melk kan m-orden gebruikt. Deze speciale constructie en het feit dat het hier een groot aantal betreft n al voor de proefnemingen zullen enkele duizenden kasten worden besteld maakt het mogelijk de kasten voor zo concurrerende prijs op de mark; te brengen. PROEF1TIJKEN Het is de bedoeling dat in de proef- wijken voorlopig in Roermond, Venlo en Helmond eens in de twee dagen melk zal worden bezorgd. De huisvrouwen zullen dus voor twee dagen tegelijk moeten inslaan, waartoe koelkasten de mogelijkheid bieden. De melkleveranciers wachten met grote belangstelling de uitslag van dit expert- af. Onder meer om te kunnen na gaan of de totale consumptie door dit systeem zal toe- of afnemen. Tot nu toe heeft men de afzet bij een bezorging voor twee dagen tegelijk slechts in de weekeinden kunnen controleren en daar bij is gebleken, dat de huisvrouw minder dan tweemaal de normale hoeveelheid zuivelprodukten inkoopt voor de zater dag én de zondag. Een ander facet van de koelkastleve ranties Is de werktijdverkorting. Ook by de bezorgers u-ordt de zuigkracht ge voeld naar de bedrüven, die wél een vijf daagse m-erkM-eek hebben. Het invoeren van het nieuM-e systeem zou wellicht de kortere m-erkM-eek ook voor deze groep mogelyk maken. Bovendien zou het een aanzienlijke personeelsbesparing beteke nen. Volgens schattingen zou men met de helft van het thans werkzame perso neel kunnen volstaan. Dit voordeel geldt echter alleen voor die bedrijven, die personeel in dienst hebben. De ecn-mansbedrijven voelen veel minder voor een bezorging van drie maal in de week. Hun bezwaar: zwaarder m-erken, wat nu al op de zaterdagen is te merken. Een derde facet van de nieuwe plan nen is de betere kwaliteit van de melk Deze is uiteraard langer houdbaar. m-an- neer zij koel en in het donker m-ordt be waard. Wanneer de plannen doorgaan zal een lang gekoesterde wens van de melkfabrieken in vervulling zijn gegaan, namelijk de zgn. „gesloten koelketen" Dat wil zeggen dat de melk gekoeld blyft van de fabriek tot bij de consument. BELANGSTELLING Voorlopig zal het experiment beperkt blijven tot enkele plaatsen in Limburg en Noord-Brabant Maar ook elders in het land is er van de zijde van de melk- bedrijven grote belangstelling voor de invoering van het systeem. Een adviescommissie van het produkt schap voor zuivel bereidt op het ogen blik een rapport voor m-aarin de moge lijkheden van de koelkastenleveranties in de huisvrouw zullen m-orden uitge- erkt. Overigens zijn niet alleen de melk coöperaties in deze proef geïnteresseerd. Ook de Provinciale Limburgse Elektri- citeits Maatschappij heeft laten m-eten belangstelling te hebben en de organisatie van de verhuur in handen te willen ne men, terwyl ook het gemeentebestuur van Sittard overweegt koelkasten te gaan verhuren, evenals tot nu toe overal in het land het geval is met geisers. beit" m-as er pas nu de aandacht op gevallen. HoeM-el dit socialistische weekblad nu op de grote trom slaat mét het doel er anti-C.D.U,-verkiezingscampagne uit te peuren, m-as in 1956 Schepmann tot loco-burgemeester gekozen met de stem men van de plaatselijke socialisten. In ruil daarvoor stemden de drie raadsleden der Vluchtelingenpartij op de socialisti sche burgemeester Thomas. Op diens be leid is evenM-el het nodige aan te mer ken geweest en men wilde hem niet meer op de burgemecsterssloel hebben De Vluchtelingenpartij bood thanö aan de C.D.U-burgemecstercandldaat te steunen. In ruil daarvoor moest ook ditmaal u-eer Schepmann locoburge meester m-orden. Zo is het op 18 april in de raadszitting gegaan. Schepmann zelf vindt dat helemaal niets bijzonders, ook niet ofschoon in Je ruzalem het Eichmann-proces plaats heeft „Ik ben nationaal-socialist ge weest. maar ik heb niks gedaan', zegt hij. „Als ik schuldig zou zijn geweest zou ik niet op vrije voeten zyn. Boven dien: men moet verschil maken tussen hen die iets hebben misdaan en de an deren". Schepmann meent blijkbaar dat hy tot „anderen" behoort. „Redenaar" Wilhelm Schepmann trad reeds in 1925 tot de N.S.D.A.P, toe. Hij was een goed redenaar en kreeg de eretitel „Ryksre- denaar". Na de machtsovername kwam Schepmann in Hitiers Rijksdag. In 1943 werd hij stafchef van de S.A., een van de opvolgers van de door Hitier ver moorde Ernst Röhm. Zijn partij-lidmaat schapskaart droeg het nummer 26.782. Als gepensioneerde schoolmeester ge niet hij een pensioen van D.M. 395.25 per maand. In zuivelindustrie gaan lonen 3,75 pet. omhoog (Van onze sociaal-econ. redactie) Voor de ongeveer 27.000 werk nemers in de zuivelindustrie zijn werkgevers- en werknemersverte genwoordigers het eens geworden over een loonsverhoging. Voor de A- functie in de eerste gemeenteklasse zal de verhoging 3,75 pet. bedragen, de lonen van dc overige vijf functies zullen worden opgetrokken tot zes cent beneden de voorliggende func tie, zoda-t er tussen de hoogste en de laagste functie een verschil zal blij ven van 36 cent per uur. De gemecnteklasse-verschiljen worden gebracht op 2 cent en met ingang van 1 september van dit jaar dient de arbeids tijd verder verkort te worden van 47 tot 46 uur per week. Voor het fabriekspersoneel wordt de toeslag voor zaterdagmiddag- en zater- dagavondarbeid verhoogd van 30 pet tot 65 pet. van het uurloon. Ook de ploe gend ïensttoeslagen gaan omhoog. De melkbezorgers zullen 1,50 toeslag ont vangen. indien er op zaterdag na 1 uur gewerkt moet worden. De m-ekelijkse rij - m'ielvergoeding is voorts gebracht van l.bO op 2.50. Al deze verbeteringen komen met el kaar neer op ongeveer 5 pet van de loon som. Partijen zijn van mening dat de produktiviteitsontwikkeling in de zuivel industrie hiermee in overeenstemming is. De verbeteringen gelden zowel voor het fabriekspersoneel als voor het adminis tratief personeel in de zuivelindustrie. De voorstellen zullen nu op korte ter mijn bij het College van Rijksbemidde laars worden ingediend, daar de nieuwe c.a.o. reeds op 1 mei van kracht had moeten worden. Het gaat hier om een contractperiode van slechts een jaar, na melijk tot 30 april 1962. Commissie vond een uitweg (Van onze parlementsredactle) W'AARSCHIJNLIJK zal de ronde tafelconferentie dinsdag be ëindigd kunnen worden. Nadat reeds enkele malen in plenaire vergade ring tevergeefs was geprobeerd, een oplossing te vinden voor de Suri naamse verlangens, is donderdag een commissie uit de drie r.t.c.-delegaties aan het werk gegaan. Deze commis sie kwam tot een aanbeveling, die dinsdag aan de plenaire vergadering zal worden voorgelegd Tijdens de plenaire besprekingert ble- ven de Surinamers bij de wensen, dit minister-president Emanuels bij de ope ning van de R.T.C. had uitgesproken. Van Nederlandse zijde werd daarentegen in gebracht. dat het verwezenlyken van deze beginselen niet binnen het Koninkrijks- verband mogelijk zou zijn. De commissie, die vervolgens werd in gesteld. bestond uit de Nederlandse An tilliaanse ministers, minister-president Emnuels en vier Surinaamse Statenle den. Zij stelde een verklaring op. waarin de bereidheid van Nederland en de Ne derlandse Antillen wordt uitgesproken om mee te werken aan de verwezenlij king van de Surinaamse verlangens. De commissie stelt voor, een werkgroep Vier maanden voor op politieman inrijden De Amsterdamse politierechter heeft gisteren conform de eis van de officii» van justitie de 24-jarige P. W. van H uit Overveen bij verstek wegens het be dreigen met doodslag of zware mishan deling veroordeeld tot een gevangenis straf van vier maanden Op 24 novem ber jl. reed Van H. op het Damrak te Amsterdam in zijn auto zonder snelheid te minderen in op een adjunct-inspecteur van politie die met een rode lamp het stopteken had gegeven. De politieman kon door opzij te springen zich ternau wernood in veiligheid brengen. Hij los te een waarschuwingsschot, waarna de bestuurder, die geen rijbewijs had, zijn auto tot stilstand bracht. te stellen, die zal onderzoeken, welke mogelijkheden er zyn om een oplossing te vinden, waardoor Suriname tot het Ko ninkrijk zal kunnen blyven behoren. Aangezien geruime tijd kan verstrij ken, voordat een afgeronde oplossing kan zijn bereikt, wordt tevens voorge steld. in afwachting van zo'n oplos sing Suriname en de Antillen zo nauw mogelijk bij het buitenlands beleid te betrekken en de mogelijkheden, die het Statuut voor het Koninkrijk hiervoor biedt, volledig uit te putten. Hoewel het reeds bij het begin van de R.T.C. de bedoeling was, in een later stadium de besprekingen volledig af te ronden, kan toch niet worden ontkomen aan de indruk, dat het huidige resultaat voor de Surinamers enigszins teleurstel lend moet zijn Zij hadden kenneiyk niet gerekend op de vele praktische moeilijk heden, die het inwilligen van hun ver langen naar grotere zelfstandigheid in het buitenlands beleid zou meebrengen. Drs. E. H. v. d. Beugel: Luchtverkeer over oceaan afgenomen Naar de mening van de president-di recteur van dc K.L.M., drs. E. H. van der Beugel. Is het transatlantische luchtver keer van dc afgelopen voorzomer sterk tegengevallen en zal dit ook In de ko mende zomer ver beneden de verwach tingen biyven. De heer Van der Beugel zei dit gisteren op Schiphol, na zyn aan komst uit New York, waar hy de voor bereidende besprekingen van de komend* conferentie van de I.A.T.A. heeft bUge- Het pessimistische geluid geldt volgen* de heer Van der Beugel niet alleen voor de K.L.M., maar is een algemeen ver schijnsel. Op de conferentie in Amerika heeft men de oorzaken trachten op te sporen, maar een directe oorzaak heeft men niet kunnen vinden. Door het ongeluk met de DC-8 Fridt- Jof Nansen is de nieuwe president-dl- recteur van de K.L.M. slechts een och tend bij de I AT.A.-conferentie aanwezig geweest. In Amerika heeft hij uiteraard ook contact gehad met de Nederland®* delegatie bij de onderhandelingen over de landingsrechten, maar de heer Van dcT Beugel kon daarover slechts me dedelen dat de besprekingen dezer da gen weer begonnen zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11