dokter regan „Zij kenden geen genade' oorlogsfilm als romance I m ss i i IS Oi Rusland brengt film met religieuze inslag Tweehonderd teams in 9e Politierit >en pas alleen voor toerist geldig Actie bij N.S. T.V.-kijkers willen meer spelen en „hard" nieuws Speciale dienstverlening aan vakantiegangers 9 VRIJDAG 9 JUNI 1961 Dam-vraag 104 (Eerste publicatie) 0 Zwart: 7. 8, 12, 17, 18, 21, 25, 27, 28. Wit: 29, 30, 34, 38, 39, 42, 43, 49, 50. Een probleem van de heren Van Tol [en van Prooyen te Rotterdam en een goed stuk werk ook, want ze hebben 'het klaargespeeld op een moeilijk te bewerken slotmotief een probleem samen te stellen door toepassing van damdwang. Op gave: Wit speelt en wint. Schaak-vratig 104 Dit was de stand in het probleem van Sigurd Pigits: Wit: Kc8, Dh8, Tc3 en Td4, Pa3 en Pd7. Zwart: Ka8, Tg5 en Th5, Lg8, pi a4, a5. a6, a7 en d5. Mat in vijf zetten luidde de op gave: kunst was de zeven versperrin gen (drie witte en vier zwarte) op te ruimen. Aldus: 1. Tc3—b3. a4xb3; 2. Td4b4, a5xb4; 3. Pa3—b5, a6xb5; 4. Pd7b6f; a7xb6; 5. Dh8al mat! Bridge De oplossing van het tegenspelpro bleem is als volgt: West moet op de 3e schoppen een iharten afgooien, dus hartenheer sec 'zetten! Dit is de enige kans, om het contract down te krijgen. Op het mo- ment dat vanuit Noord de laatste schoppen werd gespeeld, was de situa tie namelijk als volgt: 10 9 VB O VB Q H 7 A B9 N IW L_z_ A95 O 53 Na het spelen van schoppen 10 waarop West een harten afgooit iweet Zuid met vrij grote zekerheid, dat West als laatste 4 kaarten een Iharten, ruitenaas "en 2 klaveren heeft. Zuid zal nu om het contract te kun- |nen maken hartenvrouw voorspelen ;en snijden, waarop West de laatste 4 jslagen incasseert en het spel één Gooit West op de laatste schoppen |een klaveren weg, dan speelt Zuid (ruitenboer na en wint het spel! Jack Diamond Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. stand; 4. zeer brand baar koord: 7. vallende ster; 10. glij- ivoertuig; 12. Zweeds Oostzee-eiland; Il4. achting; 15. ontkenning (Eng); 17. 'Streling; 18. gravure; 20. groente; 21. |verdieping v.e. huis; 22. scheepsvloer; '24. land in Europa (afk.); 26. draad v.e. spinneweb; 27. biersoort; 29. keu- Jrig; 31. brandverf; 33. zuivere; 35. angstaanjagend; 36. vertaler; 37. maal. i Verticaal: 1. deurstijl; 2. zandaal: 3. plechtige gelofte; 4. pret; 5. monde ling; 6. top in de Glarner Alpen in N.O.-Zwitserland; 8. voorzetsel; 9. wilde haver; 11. gemeente in Zuid- Holland; 13. gemeente in Noord-Hol land; 16. langwerpig rond; 19. zware zoete wijn; 20. vreemde munt; 23. ge lijk; 25. enkele; 26. nauwe opening; '27. wiersoort; 28. bolrond vruchtje '(spreekt.); 30. zwak; 32. opening ener fuik: 34. boom. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. het, 3. pro, 4. ons, 6. een, 7. erf. 9. spa. 11. V.M., 12. Ag, 14. mi, 15. L.S., 17. na, 19. dm, 20. Ne, 22. om, 23. aks, 25. kap, 27. pos, 29. Ada, 30. tot, 31. dra. Verticaal: 1. hoe, 2. ton, 3. per, 5. sip, 7. Em, 8. fa, 9. si, 10. al, 11. ven, 13. gom, 14. men, 16. som, 18. aa, 19. ds, 21. E.K., 22. op, 24. kea, 26. alt, 27. pad. 28. sta. Benoeming twee burgemeesters Met ingang van l juli is benoemd tot burgemeester van Westdonig/eradeel (Fr.) de heer D. Beki/us, chef der aifdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie van Apeldoorn. De heer Békius is 39 jaar, gehuwd, gereformeerd en lid van de AR.-partij. Met ingang van dezelfde datum is be noemd tot burgemeester van Haartem- menMede en Spaarnwoude F. W. M. Ba ron van HöVell tot Westerflier, ohef der afdeling algemene zaken ter gemeente secretarie van Haaksbergen. Baron van HévwU is 40 jaar en lid van de KVP. AAN DE oecumenische stichting Filmcentrum komt de eer toe op de FüLmiweek te Arnhem de Russische film aan de orde gesteld te heb ben. Neen, geen grootse speelfilm, zoals we gelukkig de laatste tijd er verschillende goede uit Rusland konden bewonderen, maar mdrabile dictu, een religieuze film, althans één gewijd aan een onderwerp dat met de religie in contact staat, nl. de Ikonen. De film heet: „Roebijow, schilder van het oude Rusland", en is door de regisseur A. Koesjow vervaardigd ter herdenking van de 600ste geboortedag van Andrej Roebijow, de grote Russische Dconenschilder. Nadat kort na de revolutie de Ikonen en masse vernietigd werden, heeft de Sow jet-regering ingezien, dat men hler- ook eeuwenoude kunstwerken ver nietigde. In plaats daarvan ging men zich aan het herstel der vaak deerlijk geschonden heilige schilderingen wijden. Thans gebeurt deze restauratie haast piëteitsvol van staatswege. De heer P. n Mullein wees er in zijn openings toespraak op, dat Rusland twee grote bijdragen aan de Europese cultuur ge schonken heeft: in het verleden de Iko- en in de twintiger jaren de ver nieuwing, ja, de schepping van de film als kunst Oost en West worden door grote poli tieke geschillen gescheiden maar wel licht is er een brug mogelijk door de godsdienst, de kunst en de wetenschap. In dit verband citeerde hij de woorden 'an de Rusland-kenner dr. Theunissen: ,Oost en West zullen elkaar waarlijk dieper en beter leren kennen langs die wegen, dan via de glibberige paden der diplomatie." Prof. dr. P. Hendrix leidde deze film over de Ikonen nader in. Filmcentrum had vooraf de film vertoond over de hulp door de Wereldraad van Kerken verleend Russische „oud-gelovigen" bij hun vestiging in Brazilië, geheten „Zoals de nachtegaal wacht op de zomer". Belangrijke dag OVERIGENS WAS het voor de Film- week een welbestede dag. Twee goede documentaires: „Karriere im Galopp' een buitengewoon mooie film ove de fokkerij van de beroemde Lippizaner paarden, en de uitbundig toegejuichte documentaire over de aanleg van vlleg- elden in het Surinaamse oerwoud van Peter Creutzberg: „Gevleugelde Verove ring". Een uitermate boelend filmver haal over de openlegging van het Suri- jarase achterland, waar nog nimmer ;n blanke een voet had gezet. Op het gebied van de speelfilm waren er twee belangrijke werken. Een zeer spannende en uitnemend opgebouwde rechtzaak-film van Wolfgang Staudte: „Der letzte Zeuge", waarirr een jonge vrouw terecht staat wegens moord op haar baby en de ware dader werke lijk in de laatste minuut ontmaskerd wordt. Staudtë ziet kans van dit in ve lerlei opzicht onappetijtelijke gegeven een film te maken, die even onthullend x>r de misdadiger als voor sommi ge gebruikelijke misstanden in de recht spraak. Zelden zagen wij dit onderwerp zonder pathos, maar juist door zijn Ingetogenheid zo overtuigend behandeld. De andere speelfilm is de eersteling m de Oostenrijkse filmcriticus Edwin Zbonek ,Am Galgen hangt die Liebe". Een film, die in zijn korte bestaan reeds overladen is met prijzen, o. a. de eervol le vermelding van de Raad van Europa Monatsbester Film van het Duitse Evangelische Filmgilde, maar die het ondanks deze prijzen niettemin, van wege zjjn hoogstmerkwaardige vormge ving zeer moeilijk zal hebben. Zbonek vervaardigde deze film nl. naar het to neelstuk „Philemon en Baucis" van Leo pold Ahlsen. Het onderwerp behandelt de strijd van de Griekse partisanen tegen de Duitsers, maar op de wijze van een romance. Velen zullen deze kunstvorm niet kunnen begrijpen: enerzijds is de strijd der oorlogvoerende partijen zeer realistisch getekend, maar anderzijds speelt daar doorheen de liefelijke idylle van een oud Grieks boerenechtpaar, voor wie de wetten der gastvrijheid heilig zijn. Zij geven gelijkelijk onder dak aan partisanen en Duitsers en wor den deswege door de partisanen terecht gesteld. A la guerre comme la guerre dan gelden de goed menselijke deug den van gastvrijheid en liefde voo naaste niet. De romance der oudjes is geheel ge houden in de speelse, enigszins senti mentele toon van het Weense theater. Men moet zeer „Wienerisoh" zijn Inge steld om deze plotselinge overgangen bruut oorlogsgeweld en herders idyl le te kunnen verstouwen. Velen konden het niet en een criticus hoorde ik deze film cynisch kwalificeren als de ..Sissi" onder de oorlogsfilms. .Uiteraard een misvatting: deze kunst arm mag men niet met realistische argumenten om hals brengen. Er bloeien rozen op de ruïnen. Dat is derlij k, maar men moet een Oosten rijker zijn om dit te kunnen bezingen. Dat heeft Zbonek gedaan en terecht is daar- zijn werk onderscheiden als een ging de goede verstandhouding onder ds volken ondanks alles weer tot aanzien te roepen. Velen zullen niet in staat zijn de dingen van de oorlog en vrede zo men selijk en zo onpolitiek te zien. Voor sommige Duitsers zal Zbonek als een „verrader" gelden, vele anderen zullen hem „sentimenteel" noemen, maar voor wie zijn bedoelingen begrepen hebben zal hij de weg naar de vrede gewezen hebben, d. i. de weg der men selijkheid, zoals het Evangelie die toont met de geboden van de Heer: „Hebt uw naaste lief en wederstaat de boze niet!" Van alle tot nu toe in Arnhem uit gebrachte films is deze „Am Galgen hangt die Liebe" (Ned. titel: „Zjj ken den geen genade") de eerste van welke het onvoorwaardelijk geldt: zorg, dat die t. z. t eens ziet. Ev. Grolle Met radio 's en camera s (Van onze De negende Politie Brabant Rit zal op 19 en 20 juni worden gehou den. De rit, die verschillende, nog geheime startplaatsen heeft, bestaat uit een paraatheidsoefening, die aan een diiügeeroefening gekoppeld is (eerste dag) en uit een oefening in het oplossen van een groot misdrijf (tweede dag). Aan de manoeuvre zullen tweehonderd teams van rijks- en gemeentepolitie, van justitie, douane en Koninklijke Marechaussee deelnemen. Evenals de vorige PBR's speciale verslaggever) gaan, is enige verwarring ontstaan over de geldigheid van een verlopen paspoort. Zoals bekend, heeft de minister van buitenlandse zaken via de geijkte ka nalen laten weten dat gemeente-secre tarieën verplicht zijn ter verlenging aangeboden paspoorten te accepteren. Tegelijkertijd zouden er enkele reis bureaus zijn, die, ter voorkoming van moeilijkheden aan de grens, geldige paspoorten van hun cliënten zouden Zo er al reizigers mochten zijn, die bij deze of gene doorlaatpost geweigerd werden, omdat ze met in het bezit van een geldig paspoort waren, de over eenkomsten ten aanzien van verlopen paspoorten zijn nog steeds van kracht. De Nederlandse staatsburger, die in het bezit is van een paspoort, dat niet langer dan vyf jaar verlopen is, kan officieel naar negen landen reizen, te weten België, Luxemburg, Wesb-Dultsland, Frankrijk. Zwitserland. Italië. Oostenrijk, Monaco en Andorra. Voor dezelfde landen, maar tevens voor Griekenland, kan ook volstaan worden met een geldige toeristenkaart. De moeilijkheden, waarover gespro ken wordt, zijn mogelijk ontstaan door interpretaties, welke hier en daar aan de grens gelden. De overeenkomsten tem aanzien van de beperkte mogelijk heid van verlopen paspoorten hebben namedijk betrekking op toeristen en niet op mensen, die voor een zakenreis de grens overgaan. Vakantiegangers zullen bij de doorlaatposten dan ook ze ker geen hinder ondervinden, als ze voor hun genoegen naar bovengenoem de landen trékken. Het ministeriële vermaan moet uit sluitend als een dichten van de gaten worden gezien. Als het druk is op een gemeentesecretarie, wordt door de desbe treffende ambtenaar al gauw gezegd dat het verlengen van het aangeboden paspoort niet echt noodzakelijk is. Overigens is het natuurlijk wel zo. dat een geldig paspoart meer dekkingen geeft dain een ongeldig paspoort, vooral als men in het buitenland in moeilijk heden raakt. Reken er wel op, dat, als uw paspoort verlopen is, het enige tijd vergt dit te verlengen. Het is, wat de voorbereidingen voor vakanties betreft, op 't ogenblik hoogseizoen. staat de negende PBR ooider leiding van een uit de gemeentepolitie van Tilburg gekozen orgamisatiestaf. Oorspronkelijk is de PBR een kaart- es- en oriëntatierit voor opsporings ambtenaren geweest. De nadruk is ech ter geleidelijk aan steeds meer op het politie-technische vlak komen te liggen. Het gebruik van televisie voor de op sporing van een misdadiger is vroeger al eens aan de orde geweest, evenals de wjjze, waarop de politie dient op te treden bij ongelukken met radio-actie ve materialen in vredestijd. Ditmaal is de PBR-organisatiestaf nog verder gegaan. De deelnemende ambte naren zullen worden uitgerust met alle moderne hulpmiddelen, welke de tech- ,niek momenteel (e!r beschikking va: opsporing heeft. Extra zenders Zo zal door de Politie Verbindings dienst gedurende de twee dagen de oefening twaalf extra radio-: ders in bedrijf worden gebracht. Langs deze kanalen, die buiten het bereik van normale radio-ontvangtoestellen liggen, heeft de leiding van de manoenvr op elk gewenst tijdstip en in alle sec toren van het bestreken gebied de mo gelijkheid van ingrijpen. Ook is hiermee bereikt dat gegevens voor het goed uitvoeren van de oefening tot de laatste seconde geheim kunnen worden gehouden. Een tweede verbind ingsnet wordt door de AVRO geboden. Deze zal via haar zender tussen het normale radio-pro gramma door, aanwijzingen en opdrach ten aan de opsporingsambtenaren ver strekken. Om een uniforme en goede ontvangst van deze aanwijzingen te verzekeren, worden alle teams met een transistor- ontvangstapparaat uitgerust Bovendien zijn ze in het bezit van een miniatuur camera voor het maken van zgn. opspo ringsfoto's ter grootte van één vierkan te centimeter. Op de tweede dag van de manoeuvre zullen in de stadsschouwburg van Til burg een groot aantal politiële en burgerlijke autoriteiten bijeenkomen om zich te bezinnen op het vraagstuk van de verhoudingen tussen de politie en het publiek. In de inleidingen zal vooral de „straatagent" centraal worden gesteld. Juist ten aanzien van zijn positie en optreden bestaat een veelheid van mis verstanden, die door meer begrip, uit de weg kunnen worden geruimd. (Vervolg van pagina 1) Nader vernemen w(j nog dat de Ne derlandse Spoorwegen sinds enkele we ken pogingen in het werk stellen in het personeelstekort te voorzien door het aanwerven van Belgische werknemer*. Als maatregel tegen de vertragingen hebben de Nederlandse Spoorwegen in overleg met de Duitse spoorwegen be sloten, de doorgaande rijtuigen van de vijf treinen die dagelijks uit het Roer gebied in Venlo binnenkomen, tijdelijk niet meer op de daarvoor bestemde binnenlandse treinen over te nemen. In omgekerde richting zullen deze door gaande verbindingen eveneens uitvallen. Deze tijdelijke maatregel is een gevolg van de grote vertragingen van de treinen die uit Duitsland Nederland binnenko men, waardoor een te storende invloed werd uitgeoefend op een deel van de binnenlandse diensten. (In de loop van de D-treinen komt uiteraard geen verandering). De vertragingen in het treinverkeer (welke oorzaak deze dan ook mogen hebben) maken het werk voor het spoor wegpersoneel nog ongeriefelijker. Ook gisteravond kwamen er weer verschil lende meldingen binnen van treinver- tragingen zoals bijv. een half uur ver traging op de lijn Amsterdam-Utrecht. Het N.S.-personeel komt dan zelf ook later thuis. Bovendien moet het perso neel in sommige gevallen ijlings pr taxi's vrvord worden om 's avonds en 's nachts nog tijdig op een ander station aanwezig te kunnen zijn voor het vertrek van de nachtgocderentreinen. Ook dit valt allemaal niet zo goed in de toch al geladen sfeer. Het lijkt er op dat met de thans talrijke trein vertragingen slechts naar buiten duidelijk wordt dat de span ningen binnen ht bedrijf een hoogtepunt bereikt hebben. De angstwekkende om vang die het personeelsverloop heeft aangenomen, wettigen dit vermoeden. De gedachte van kwade trouw bij het N.S.-personeel zouden wij voorlo pig nog maar tot de onwaarschijnlijk heden willen rekenen. Gelukkig kun nen de N.S. nog beschikken over een grote groep machinisten, die hun taak op een zeer gewetensvolle wijze uit oefenen. Vrijgemaakten komen in Zwolle bijeen Morgenmiddag om half drie zullen leden van de Geref. Kerken (vrijge maakt) een samenkomst houden in Odeon te Zwolle, om zich te bezinnen op de betekenis van de besluiten der generale synode van Assen 1961. Ds. B. J. F. Schoep van Amstelveen zal een inleiding houden. Onder balk. De 25-jarige lasser Pieter Lust uit Oostzaan is gisteren in Amster dam om het leren gekomen toen hij een ijzeren balk van 400 kg op zijn hoofd kreeg. Het ongeluk gebeurde in een scheepsloods van de NDSM. fJET Nederlands Instituut voor de werden vragen gesteld over verschii- Publieke Opinie heeft onlangs lende programma-soorten. Daaruit weer een groot aantal Nederlanders bleeflc, dat forum-uitzendingen voor 39 gevraagd, wat hun wensen op het ge- Pet. van de ondervraagden wél een bied van de televisie zijn. Over het beetje minder zouden kunnen, en dat gehele land verspreid en in alle be- 46 pet. minder ballet op de buis zou volkingsgroepen werden de vragen wensen te zien. De regeflredUe. harde gesteld en zo werd een tamelijk re- nieuwsuitzendingen daarentegen zou- presentatieve doorsnee gekregen van den, volgens dit opninie-onderzoek, wel de wensen, die leven. Allereerst werd wat ruimer op het scherm gebracht deze vraag voorgelegd: „Wanneer er kunnen worden. elke avond twee televisiezenders uit- Daarvan verklaart nl. 41 pet. zich zenden, kan er een grotere program- voorstander. TV-toneed spant evenwel makeuze worden geboden. Welk de kroon, want toen dit ook bij het soort programma's zou u dan graag tweede deel van het onderzoek uit de meer willen zien?" bus kwam, bleken 59 pet van de ant- Dat de donderdagse toneelstukken woorden voor meer spelen te zijn. zich in een grote populariteit mogen Voor „hard" nieuws en spelen is verheugen, bleek wel uit het feit, dat de belangstelling dus aanzienlijk gro- 25 pet. meer toneel en tv-spelen -vroeg, ter dan voor het beschouwende, dis- Vijftien pet wilde meer films. Negen cussiërende problemen aansnijdende procent meer sporfcrerslagen. Van de element van de televisie, daar slechts 3 pet voor, Com mentaal- Ommarschijnlijk en absurd maar van de mannen 14 pet. Negen pet. zou hét appreciëreh -als er meer opera en operette op de buis kwam, voorts «ementsprogramma's en vijf pet voor was er acht procent aanhang voor emu. meer cabaret en kleinkunst. De quiz-programma's vindt men ken nelijk voldoende vertegenwoordigd, want dl echts één procent zou daarvan meer willen zien. Dan was er nog drie procent voor meer muziek, concerten Minder forums dan voldoende verstandelijke vermogens begaafde pokerspelers vit het t.v.spel van Regi nald Rose, dat de VA.RA. gisteravond - (na lange aarzeling) op het scherm Er werd door de onderzoekers ook bracht, geen enkele op de gedachte >g m bijzonderheden getreden en zo kwam, dat hun voornemen om zo maar voor de spanning een moord te plegen, een absurde waanzin was, vormde voor ons het meest onwaarschijnlijke van het hele stuk. Alleen de krantenuitgever Raymond ziet op het allerlaatste ogenblik in, dat dit als een spannend spel begonnen ge val dreigt uit te groeien tot een ver- Harry S. Truman, de oud-prseident schrikkelijke en afgrijselijke werkelijk- 3nog geen vergeten heid. Kennelijk hebben de vijf begaafde reeks van 26 TV- en ontwikkelde mannen nog nooit van het gebod „Gij zult niet doden" ge- T ruman verzorgt televisieshow der Ver. Staten, i man. Hij gaat H programma's verzorgen, die zullen han delen over hedendaagse historische hoord. Albert, de grote instigator, drijft gebeurtenissen en over de periode, dat zijn kaartvrienden, wreed-ontledend hij president was. „Ik spreek en speel naar de wil om een mens te vermoor de hoofdrol", heeft hij er zelf van ge- den. Eerst zullen ze een slecht mens uit zegd, „en ik ga mijn commentaren aan- de n eg ruimen, om de wereld beter tt vullen met filmmateriaal en ik hoop, maken, maar omdat ze geen persoon dat ik de mensen van vele landen van kunnen vinden, die slecht is en wiens dienst tan ajn door hun iets meer be- heengaan de wereld zou verbeteren, be. dc gevaren sluiten z« een goed mens de dood i grip bü te brengen l de 1 Leidse en Utrechtse politie: Praktijkwaarneming geen adres! n onze speciale verslaggever) TN LEIDEN en in de stad Utrecht kan ■*- tegenwoordig iedereen rustig met va kantie gaan. Rustig wil in dit verband zeggen: zonder zorgen om de gesloten woning, die achtergelaten wordt. Natuur lijk, er kan best iets mee gebeuren: een geschenrde gas- of waterleidingbuis bijv., br%nd, zelfs een Inbraak. Maar door het briefkaartje dat naar dc politie Is ge stuurd, z(jn de risico's tot een minimum beperkt. De dienaren van Hermandad z(jn op de hoogte van de lengte van het tijdvak waarin het huis onbewoond staat, terwijl ze weten wie als sleutel bewaarder fungeert, en wat het vakan tieadres van de bewoners la. Deze voor Nederland unieke service is te danken aan de (ook elders, bijv. Amsterdam, bestaande) afdelingen Voor koming van Misdrijven. Voorkomen is beter dan genezen, luidt het motto, en vandaar dat men alle moeite doet de ge tegenheid voor het plegen vao een mis drijf weg te nemen. Versteld" Je staat er soms versteld van." zei de Utrechtse hoofdinspecteur C. van den Dorpe, die op scholen, ouderavonden en waar al niet lezingen houdt, „wat de burgerij eigenlijk van de politie weet Ze kent de agent van de waarschuwing, of van de bekeuring. Maar de dienst verlenende taken liggen in een scheme rig niets. We hebben op dit punt grote achterstand, hoewel overal in 25 Hij zag zichzelf al in een oud krakend Fordje over dè hobbelige wegen van zijn landstreek rij den, om in een uithoek die hij nog niet kende, een onbekende zieke te gaan bezoeken. Nog bezig te overleggen, wat hij op zulke tochten allemaal mee zou moeten nemen aan geneesmiddelen, ver band en instrumenten, stapte hij zijn kamer bin nen endaar zat zij op de rand van zijn bed. In haar verkreukelde uniform bood zij een troos teloze aanblik. Haar ogen stonden hol en dof in het bleke gezicht.... Met een schok van ontsteltenis stond hij stil. Hij hield de deur wijd open. ,U weet toch, miss McCarty", zei hij streng, „dat de verpleegsters niet op de afdeling van de inwonende assistenten mogen komen?" Zij stond op en kwam een paar stappen op hem toe en nu las hij op haar gelaat dezelfde honger als in de afgelopen nacht. .Laat mij het u uitleggen, dokter Regan „Er valt niets uit te leggen, tenzij u de chef van deze afdeling duidelijk zou kunnen maken waarom u zo indiscreet was tot hier door te dringen! Ga nu vóór er iemand komt die dit ver keerd op zou vatten. Ik heb het te druk om naar u te luisteren, zelfs al viel er iets te zeggen maar er is niets. Laten we het er op houden, dat u een béétje teveel hebt gedronken. Goede middag, zuster McCarty." ,Adam"! riep zij wanhopig. Maar toen zij de kille terughoudendheid op zijn gezicht las, sloeg zij de ogen neer. Goedemiddag, dokter Regan", zei ze nauwelijks hoorbaar. En met vermoeide tred verliet zij de kamer. In gedachten verzonken keek hij haar na. Toen zij om de hoek van de gang verdwenen was, wierp hij een blik op zijn werkrooster. Ellen McCarty mocht blijven pfoberen hem te verstrik ken, hij zou er niet invliegen. Later in de eetzaal, ging hij naast Reinbeck zitten. Zijn vriend zag er uitgeput en ongelukkig uit. „Ik heb een beslui* genomen. Ik ben geen chi- door Helen Topping Miller rurg en zal het ook nooit worden. Misschien zal ik nog eens een amandeltje knippen of een blinde darm wegsnijden. Maar iets ingewikkelds, neen, daar bedank ik voor." „We hebben allemaal momenten waarop we er zo over denken", zei een oudere assistent, ..zelfs zij die al een langere ervaring hebben, denken er bij tijd en wijle zo over. Daar kom je wel over heen. Je galblaaspatiënt zal heus niet zo gauw sterven. Zelfs Feil vraagt niets anders, dan dat ze weer op de been komen en de deur uitgaan." ,.De mijne komt niet op zijn voeten de deur uit", zei Adam, „ofschoon er enige tekenen van beterschap merkbaar waren." ,Je hebt er ook de beste verpleegster bij gezet die er in de hele stad te vinden is", zei de oudere assistent. „Mrs Craig doet beslist meer voor hem dan jij zou kunnen doen. Je weet toch zeker dat ze van haar eigen naam Feil heet? Ze is een zuster van dokter Feil." Het was Adam alsof elke zenuw in hem werd geschokt. „Neen" riep hij uit. „J. Stanley haar broer?" „Ja. ze heeft me eens verteld dat ze zelf medi cijnen willen studeren. Maar daar kwam in haar jeugd ze is een heel stuk ouder dan haar broer voor een vrouw niet veel van. Ze werd dus verpleegster en heeft in het begin enorm tot Fells succes bijgedragen. Natuurlijk was dat lang voordat J. Stanley Fell met zijn tegenwoor dige vrouw trouwde." „Ja dat moeten we mrs. Craig nageven", zei Clayburn, „ze heeft een goed chirurg van hem weten te maken. Maar die andere vrouw maakte een arrogant stukje mens van hem...." „Ik schat hem op een miljoen," merkte Rein beck schamper op. Adam zweeg. De gedachten tolden door zijn hoofd. „Ik was met haar broer getrouwd! Zij maakte een duivel van hem!" had Ellen McCarty gezegd. Hij trachtte zijn stem zo onverschillig mogelijk te doen klinken toen hij vroeg» „Wanneer is dit allemaal gebeurd?" Nu kwamen de tongen lós. Er werd over en weer uitgerekend, wanneer het geweest kon zijn, maar Adam hoorde eigenlijk nauwelijks meer wat er gezegd werd. J. Stanley Feil! Hoe was het mo gelijk dat Reinbeck, die fijne snuffelaar, wie niets ontging, hiervan niets had geweten?! Hoe kwam het. dat in dit milieu waarin zoveel werd gerod deld, niets van deze geschiedenis was uitgelekt? Of wist iedereen er eigenlijk van; was het al lang en breed besproken en daarna weer in het vergeet boekje geraakt en had hij alleen er niets van ge hoord omdat zijn oor alleen maar aan een steto- scoop wist te luisteren? Hij dacht nu aan die bei den, aan miss Ellen McCarty en aan J. Stanley Fell, die dag na dag, zijde aan zijde werkten; koel professioneel, louter kil beleefd het woord tot elkaar richtend. Poogde zij dat te ontvluchten, die gedachte dat zij eens werd bemind en dan toch ten slotte terzijde werd geschoven? Hij moest het te weten zien te komen, want van nu af was zij voor hem, die altijd maar éen lijn wist te trekken, een gewond wezen. En, zo lang als hij zou leven, zou zijn aandacht steeds uitgaan naar al wat ge wond was. Hij schoof zijn bord van zich af en ver liet de eetzaal om haar door alle gangen van het huis te gaan zoeken. tWordt vervolgd )k Het zijn dikwijls kleine slordigheden, die het misdrijf in de hand werken. Het vergeten te sluiten van een deur of een raam bijv., het voor iedereen zichtbare briefje waarop staat dat niemand thuis is, maar dat de sleutel „onder de mat" is te vinden „We geren kleine, praktische iitps", aldus de heer Van den Dorpe. „We vertellen dingen die iedereen wel weet. maar waar men domweg niet aan denkt. Toen autodiefstallen en ontvreemding van goederen uit auto's schering en in slag waren het was het vorige jaar in dezelfde tijd hebben we het hele politie-apparaat alle op straat gepar keerd staande voertuigen laten contro leren op de toegankelijkheid. Honderden wagens bleken niet afgesloten te ziln. Met waarschuwingsbriefjes hebben we soort actie gevoerd, en de resulta ten zjjn duidelijk waarneembaar. We heb ben dit jaar slechts enkele gevallen van joy-riding door kwajongens gehad, en slechts één geval, waarbij iets uit een auto ontvreemd werd." Succes Van de speciale service aan vakan tiegangers maken honderden gebruik. Na het sturen van een briefkaartje krijgt men van de politie een gedrukt vel pa pier thuis, waarop de voorzorgsmaatre gelen staan welke ter beveiliging van de woning genomen moeten worden. De ge gevens over tijdelyk onbewoonde buizen worden aan de districtebureaus toege zonden. En, als de dienst* dit toelaat, wordt er door surveillance nog een oog je in het zeil gehouden. De Utrechte hoofdinspecteur en we konden dit respecteren wilde ons zijn „tips aan vakantiegangers" niet toe vertrouwen. Hoewel hij toegaf dat elke inbreker of potentiële dief zijn lijstje door een 6impele aanvraag in handen kon krijgen, vond hij een individueel lek lang niet zo erg als het volledig prijsgeven van zijn adviezen door mid del van een wijd en zijd gelezen publi- „Die kerels lezen ook kranten", ver klaarde hij. „Ze spellen ze zelfs op het punt van de al of niet aanwezig heid van de bewoners van de huizen. In Utrecht hebben we de doktoren dan ook het advies gegeven géén adres te plaatsen by voor het publiek be stemde aankondigingen over praktijk waarnemingen. Het is verheugend dat de artsen zich aan onze bemoei ingen $tgren, want velen laten in hun mededelingen thans straat en huis nummer weg." Ook Den Haag Ook de Hagenaars kennen deze politie- •ervice. Al jarenlang houdt de Haagse politie een boekje bij- waarin de adres- de namen van de bewoners en de sleuteladresscn van „onbewoonde perce len" worden genoteerd Voor de agenten op surveillance gaan kijken z|j dit boek- ven Id cn houden tijdens bun ronde extra oogje in het zeil. Vooral de oners van de vrU-gclegen hulzen in de wijken Benoordenhout en Vogel wijk maken veelvuldig van deze moge lijkheid gebruik, maar iedere Hagenaar kan telefonisch, alle inlichtingen krijgen 'at te doen voor hij met vakantie gaat o alle gegevens betreffende adressen az. bij de politie opgeven. Een driejarig Rotterdams meisje, Chris- na Kolenbrander is gistermiddag bij het spelen in een sloot langs de west- Varkenoordse we? in haar woonplaats gevallen en verdronken. te jagen, want zo redeneren zij: Dan zal deze professor Carmichael een mar telaar zijn en zijn martelaarschap zal meehelpen het jeugdprobleem op te Het toeval helpt de vijf een handje, want professor Carmichael wordt ver moord door een bende nozems. Die toevalligheid wordt in dit stuk grotesk en men dient wel heel ver door te fantaseren om in deze grote leugen te blijven geloven. Het was daarom niet zo moeilijk om door al dat cynisme en door al die nuchtere beredenering heen te kijken. Het was een fantastische leu gen. En daarom was het zo jammer, dat in een uitstekende regie van Witly van Heniert, in fraaie decors van Cor Hen meier, de leden van het Rotterdams toneel (Ton en Luc Lutz, Pim Dikkers, André van der Heuvel, Peter Aryans, Max Croiset, Enny Meunier, Ann Hose, kamp, Thera Verhagen en Hans Bos winkel) hun grote talenten aart al die in een intellectueel kleedje verpakte onwaarschijnlijkheden moesten spen- mm* vanavond Na het weekoverzicht van hit NTS-jouroaal komt de KRO vanavond aan bod met Van Domburgs Filmkri tiek. met de documentaire Versnip perd Land", waarover wij gisteren al schreven, met die „Sportrubriek", de „Epiloog" en daarna de taalles van de heer De Ridder. 1&t£lLCf3 k vanavond] Om tien over half acht luidt het KRO-programma „Vliegende Schijven" een licht programma in. dat tot tien over half tien zal duren eti waarin voorts het Metropole Orkest speelt en het duo Nelissen en Schilperoord het programma „Rilen, tien, twintig, der tig, veertig!" verzorgt. Poëzieminnaars (en dan wel moderne kunnen om 5 voor 10 bij de VARA terecht, nadat daar bijna een uur met „De gouden stemmen van deze eeuw" aan vooraf Programma voor morgen ZATERDAG 10 JUNI 1961 Hilversum I, 402 m. 116 kc/*. KRO: 7.6o Nws 7.16 Gewijde muz 7.30 V d Jeugd 7.40 Gram 7.45 Morgengebed en overweglof 8.00 Nws 8.18 Grar 10.15 Gram 11.00 V d zieken 11.45 Gram 12.00 Middagklok-nood klok 12.04 Gram 12.30 Land- cn tulnbouw- meded 12.33 Fluit en gitaar 12.50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Lichte muz 13.50 V d Jeugd 14.00 Idem 15.00 Gra«n 15.10 Franse les 15.30 V d Jeugd 16.00 Gre goriaanse zang 16.30 Instr octet 16.50 Koor zang 17.10 Gram 17.90 Sport 17.30 Lichte 18.00 Kunstkron 18.30 Volksmuz 18.45 In nu mijn geval, vragenbeantw 19.00 NWs 19.10 Act 19.26 Memojandum 19.30 Aim- teursprogr 19.50 Lichtbaken 20.00 Utrechts Sted ork en soliste 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing 91.10 Tips voor toe risten 22.25 Boekbespr 22.30 Nws 22.40 WIJ luiden de zondag in 23.00 Religieuze muz met comm 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/«. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram 8.00 Nws 8.18 Gram 850 Voor u en uw gezin praat- Je 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Vakantletlps 9.20 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis, le zing 10 05 Morgenwijding. VARA: 10#0 teur-ork 14.50 Wleli door Nederland 15.00 Gram 16.40 bespr 17.00 Jazzmuz met comm 17.30 20.05 Gram 20.35 Mei comm 21.30 Dansmuz Nws 22.40 Interview Orgelspel en zaag t-Varla 13.20 Tijd eekultz 14.30 Amg- W eek- jidni 10,00 tout, lezing rven. leziflg 20.00 N*6 ■opole-oiir 21.15 Sbc 22.00 Sportact 22.30 zang 23.10 Llcl\te NTS: 90.00 Journ en weeroverzlcht AVRO: 20 20 Televlzler 20.30 Gevar progr 21.00 Film 21.30 Muzik progr 22.00-a2.io Franse chanson*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9