Jlieutwr geiï&ctft (fTourant Mariniers sluiten Yenezolanen in Commentaar President Kennedy heeft rugklachten Franse boeren op de barricaden NIEUWS in één oogopslag hevige schietpartij op Curacao - na Sneeuw man BON Geen georganiseerde actie bij de N.S. Zes jaar voor aanrander Droom van de voetganger.... Maar zijn werk gaat door VRIJDAG 9 JUM 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Tweeënveertipste jaargang no. 12194 Hoofdredacteui CHRISTELIJK'NATIONAAL DAGBLAD ,$tant»asticf| i« ijheblcoea mgn bert ia Icgljeaspott" Zoet geheim onthuld Zie pagina 5 Zeven Venezolaanse politieke gevangenen, die per vliegtuig van de ene naar de andere gevangenis moesten worden over gebracht, hebben bewakers en bemanning van het toestel weten te overmeesteren. De piloot werd gedwongen op het vliegveld van Curasao te landen. Daar zijn KLM- mensen en Ned. militairen tussenbeide gekomen. President Kennedy heeft enkele dagen rust genomen in verband met pijn in de rug. Zijn vrouwelijke lijfarts heeft echter mee gedeeld. dat deze geen verband houdt met vroegere aan doeningen, waarvoor de president tweemaal is geopereerd. In Bonn wordt erop gerekend, dat de Westelijke mogendheden reeds in juli zullen beginnen met besprekingen over hun ge dragslijn in het geval dat Chroesjtsjef een nieuwe actie inzake Berlijn gaat beginnen. Onder het spoorwegpersoneel is de sfeer gespannen maar de vertragingen in de treinenloop zijn niet het gevolg van een georganiseerde actie. De Tweede kemer heeft door de aanvaarding van het amen dement in de wet op de ruimtelijke ordening de bepaling ingevoegd, dat streekplannen ter inzage zullen worden gelegd, zodat het mogelijk wordt bezwaarschriften in te dienen. Een groep vrijgemaakt-gereformeerde intelectuelen heeft in een open brief aan de professoren Ridderbos en Kamphuis krachtig stelling genomen tegen hun reacties op het besluit der Asser synode om niet samen te spreken met de Geref. kerken. Zij dringen aan op verandering van mentaliteit zowel van synodes als van kerkelijke persorganen. pISTEREN is in het museum van beel dende kunsten in Parijs een merkwaardige maar boeiende tentoonstelling geopend: bijeengebracht zijn namelijk allerlei voorwerpen en geschrif ten die herinneren aan de pionier van de film Georges Mélies. De expo sitie, dlie onder auspiciën staat van het Franse mi nisterie van culturele za ken, is bedoeld als eer bewijs aan en draagt dan ook de naam van Mélies Het boeiende schuilt voor al in de decors, want in die periode van de eerste films beschikte men nog niet over de moderne technieken die met groot raffinement door filmproducenten wor den aangewend. Het ijzer- draad-en-gips beeldhouw werk bijvoorbeeld dat deze foto laat zien, werd gebruikt r de film De overwinning de Noordpool en stelt der „verschrikkelijke" sneeuwmannen voor. de reu- de barre gebieden die ook heden ten dage nog de verbeelding vasthouden, zij het dat men ze niet meer de poolstreken zoekt, want die gebieden zijn lang zamerhand een open boek geworden voor de mensen Uit een tentoonstelling als deze blijkt hoe zeer weten schap en techniek hun in vloed laten gelden op de filmkunst en op de schone kunsten in het algemeen. Daarmee is uiteraard niet •erkelijke waarde van de kunsten bepaald. Kunst i uiting van het inner- an de mens en niet het minst de filmkunst geeft een kijk op de tijd van de ver vaardigers. Daarom is het goed ook in een krant als de uitingen der kunst op de voet te volgen het beeld te schilde- an de tijd waarin wij leven. In het verleden is door het christelijk volks deel in het algemeen wel eens te weinig aandacht aan dit facet van het leven ge- sohonken. Daarin is veran dering gekomen en het weerspiegelt zich in onze krant. Omdat ook op dit ter- »in de krant behoort voor lichten en toe te Lichten. Met hantering van de maat- christelijke krant de hare mag noemen. (woonplaats) Betaling geschiedt per week maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing1" is). (straat) (woonplaats) Twee goudstaven verdwenen uit KLM-toestel Uit een passagierstoestel van de K.L.M. is een houten kist met twee staven goud verdwenen. De staven zijn samen 25 kilogram zwaar, zij ver tegenwoordigen een waarde van bijna 100.000 gulden. Het goud is verdwenen op het tra ject JohannesburgAmsterdam, hel toestel heeft tussenlandingen gemaakt in Rome en Frankort. Interpol is van het verdwijnen van het goud op de hoogte gesteld. Een woortdtvoerder van de K.L.M. ver klaarde dat het transport, tijdens het inladen in Johannesburg en bij het uit laden in Amsterdam zwaar' is bewaakt.* Men houdt het daarom voor mogelijk, dat de diefstal is gepleegd bij een van de tussenlandingen, dus in Rome of Frank fort. De diefstal is pas opgemerkt bij aankomst van het toestel in Amsterdam. Het is volgens de K.L.M. niiet mogelijk, dat een der passagiers bü deze gouddief stal is betrokken. De zitplaatsen van de passagiers zijn volledig gescheiden van de laadruimte, die bovendien is afgeslo ten, zo verklaarde de vertegenwoordiger van de K.L.M. NEDERLANDSE mariniers en politie hebben op Curasao met geweld een einde gemaakt aan een hevige schietpartij in een daar geiand Vene- zolaans vliegtuig. Vier Venezolanen zijh gewond en drie of vier zijn voort vluchtig en worden gezocht. De overigen werden gevangen genomen. Een Venezolaans militair vliegtuig namelijk, dat politieke gevangenen van de ene Venezolaanse gevangenis de andere moest overbrengen, werd donderdagavond gedwongen op het vliegveld van Curasao te landen. Zeven politieke gevangenen maakten zich op de vlucht van het toestel meester en dwongen het na een bloe dig gevecht met geweren en messen tot landen. Na de landing ontstond in het vliegtuig :n schietpartij tussen de gevangenen hun bewakers, waarbij een machinege- gebruikt werd en de vlieger werd gewond, maar de Nederlanders maakten hieraan een einde. In het geheel werden vier leden van de bemanning en een bewaker gewond. Een hunner heeft een ernstige kogel- wond in het hoofd en een ander had een schot in het oor. Tien of elf personen zijn gearresteerd, ij waren ln uniform gestoken en een hunner verklaarde: „Ik ben de bevelheb- an de Venezolaanse marine". Zes ge vangenen hebben politiek asiel gevraagd. Het toestel was van Puerto Cabello ver trokken en landde donderdagavond half acht op Curacao. Ook het vliegveld van Aruba is nu gesloten en de mariniers zijn aldaar geconsigneerd. Op een vraag aan premier E. Jonck- (Van onze sociaal-econ. redactie) "jY'TET betrekking tot het grote aan- tal vertragingen dat op het ogenblik optreedt bij het treinver keer. circuleert het gerucht dat een aantal machinisten zou zijn bvergc- gaan tot modél-rijden. Vanmorgen waren er nog onvoldoende gegevens bekend om de juistheid van de ge ruchten te kunnen nagaan. In ieder geval is hier geen sprake van een georganiseerde actie onder het NS- personeel en nog veel minder hebben de bonafide vak-organisaties hierin de hand. In de kringen van de vakbonden vervoerspersoneel gaan de gedachten sterker in de richting van een nog wat stroef lopen van de nieuwe zomerdienst regeling en tegenslagen van meer dentele aard, zoals een botsing, een sporing, een overstroming, een bliksem inslag en onklaar raken van nieuwe NX- beveiliging. Wel werd echter erkend dat de stem ming onder het N.S.-personeel verre var best is. Het loonbeleid bij de Neder landse Spoorwegen is de afgelopen jaren tamelijk schriel geweest en bovendien worden de werknemers in het algemeen steeds afkeriger van onregelmatige dien sten en van nacht- en zondagsdiensten. De 38 cent die hiervoor extra per betaald wordt bij de N.S., telt niet i mee. Men acht dit een onvoldeonde compensatie. Behalve dat de stemming bij het N.S.-pesoneel niet best is, hebben de werkomstandigheden en de huidige beloning bovendien tot gevolg dat er steeds meer mensen ontslag nemen. Mensen met twaalf en dertien dienstjaren gaan weg, omdat zij de voorkeur geven aan een andere werkkring met regel matiger diensten en bovendien hoger loon. Zoals het nu gaat met het perso neelsbestand bij de N.V. lijkt het er op De 21-jarige Dordtenaar G. W., die in de naoht van 3 op 4 februari het huis van een 78-jarige vrouw op de Lengen- hof in Dordrecht was binnengedrongen, en die, na deze vrouw aangerand te heb ben, er met haar spaargeld (ƒ950) van door was gegaan, is vanmorgen door Je rechtbank te Dordrecht veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. De officier had zes jaar gevangenis straf zonder aftrek en terbeschikking stelling geeist. De raadsman had vrij spraak gevraagd op grond van het feit, dat W. in sterke mate psychisc gestoord dat de zaak op een gegeven moment muurvast moet lopen. Bovendien gaan binnenkort de zomer-vakanties beginnen, die voor wat de personeelsbezetting bij de N.S. betreft, de moeilijkheden nog weer groter zullen maken. (Zie vervolg op pag. 9) heer die in Den Haag vertoeft voor de Ronde-Tafel-Conferentie of hij tengevolge van het incident moeilijk heden van Venezolaanse zijde ver wacht, zeide hij te hopen van niet. „Maar het zou wel prettig zijn, als ze daar de gevangenen beter bewaak ten", voegde hij eraan toe. Venezuela eist uitlevering Uit Caracas meldt A.F.P. dat president Romulo Betancourt van Venezuela op dracht heeft gegeven bij de Nederlandse ambassadeur stappen te doen voo uitlevering der vluchtelingen aan Vene zuela. De drie gewonde inzittenden (tevo ren werden vier gewonden gemeld) zijn de vlieger, de boordwerktuigkundige de kapitein-luitenant ter zee. A.F.P. meldt voorts dat een achttal gevangenen zouden hebben getracht te ontsnappen cn deze allen zijn gevat. Volgens het Venezolaanse minis van binnenlandse zaken zijn dit acht Venezolaanse gepensioneerd officieren van het leger, die krachtens een beslis sing van een krijgsraad onder bewaking van overste Talhardat van Caracas wer den overgebracht naar Puerto Cabello. BEJAARDEN DEFILEREN VOOR DE KONINGIN Het jaarlijks défilé van bejaarden voor Koningin Juliana op paleis Soest- dijk zal dit jaar worden gehouden dins- Ditmaal zal worden deelgenomen door groepen bejaarden, uit Berkel-Rodenrljs, Berlikum (Nbr.), Hierden, Maasdam. Me- demblik en Rijnsburg. In totaal zullen 1300 ouden van dagen met ongeveer 190 vervoermiddelen aan het défilé deelnemen. Brand in fabriek Een korte maar felle brand heeft gisteren gewoed in. de z-g. droogkanalen van de kunstzijdefa briek „Nyma" in Nijmegen. Vermoede- is de brand dooi zelfontbranding garens ontstaan. De schade wordt geraamd op flOO.OOO. Dit is de droom van alle voetgangers die moeite hebben met oversteken: een raket waarmee men enorme sprongen kan doen! Het toestel is in Buffalo in Amerika gedemonstreerd door een ingenieur van de Bell Aero-systems Co. Het ls een raketgor- del, die op waterstof- peroxyde schijnt te werken. Dit wordt in een gasgenerator ge perst. waar het in aanraking komt met J een katalysator die het in stoom 1 welke door tw Het Engelse huwelijk-van-het-jaar is gisteren in York voltrokken: dat tussen de hertog van Kent en zijn stralende braid Katherinc I Worsley. (Verslag op pagina 5) stroompijpen ontwijkt en de stuwkracht le vert. De gordel kan eenvoudig bediend worden. De drager kan zich van de grond verheffen, in de lucht zweven, over rivieren vliegen en de top van een heuvel bereiken Lsw. zonder zich in te spannen. Er zijn al 30 geslaagde proeven gc- iT nomen. Er werd een snelheid van 32 km. f*. Per uur bereikt. De langste horizontale vlucht was 120 meter. T)RESIDENT Kennedy, die ver- *- scheidene jaren geleden een ern stige operatie aan zijn rug moest ondergaan, heeft sedert 16 mei weer last van zijn rug. De hinder die hij er van ondervindt kan worden ver geleken met een knagende kiespijn. Vóór zijn Europese reis heeft hij en kele dagen op krukken moeten lo pen. Gisteren was het bijna weer zo dat hij van deze hulpmiddelen gebruik moest maken. De persoon lijke arts van Kennedy, dr. Jean Tra veil, meent dat de kwaal geen ver band houdt met de vroegere rug klachten van de president. Dr. Traveil heeft niets gevonden dat wijst op 'n wervelfractuur of een of an dere infectie. Zij rekent er op, dat alles vanzelf weer goed zal komen en be schrijft de kwaal als een druk op het gewricht tussen de laagste lendewervel het heiligbeen. De pijn zou op 16 mei Kennedy's rug zijn geschoten, toen hij bij het planten avn een boom in Ottawa enige scheppen grond opspitte Gisteren vertrok de president naar Florida om Palm Beach enige dagen rust te ne- n. Zondagavond hoopt hü naar Was hington terug te keren. Als jongeman heeft Kennedy bij het rugby-spelen zijn rug bezeerd. In de tweede wereldoorlog heeft zijn rug zwaar te lijden gehad, toen de patrouilleboot, waarover hij het bevel voerde, in de Pacific door een Japanse torpedojager tot zinken gebracht werd. Als gevolg hiervan moest hij tweemaal aan de rug geopereerd worden, voor het eerst ln 1945 cn voor de tweede keer in 1954. Na de tweede operatie heeft het herstel acht maanden geduurd Toespraak De rugklachten hebben Kennedy den, bergen werk te verzetten. Gisteren sprak hij een vergadering van hoofdre dacteuren toe. Hij wees op de grote ver antwoordelijkheid van de pers. het Ame rikaanse volk duidelijk te maken, hoe moeilijk en tijdrovend het z«d zijn, de internationale geschillen op te lossen, die iu de wereldvrede in gevaar brengen. Over Laos zei Kennedy: „Ik denk, dat Genève zullen blijven om te zien of wij kunnen komen tot een neutraal en onafhankelijk Laos. Maar als wij in deze kwestie niet tot een resultaat ko men, zal het onmogelijk zyn, over ande re problemen overeenstemming te be reiken. (De conferentie is voor onbe paalde tijd uitgesteld in verband met de val van het bolwerk Padong». Kennedy verklaarde desgevraagd ook niet van plan te zijn, de kernproeven te hervatten. De wereld moet weten, zo zeide hij, dat het niet de fout van de V.S. is als er geen akkoord bereikt wordt over een verbod van kernproeven, de eerste stap naar algemene ontwapening. Vermelden we nog dat de Sowjet- unie er bij de westelijke grote drie over geklaagd heeft dat West-Berlijn wordt gebruikt voor het organiseren van „in ternationale provocaties, die de vrede in gevaar brengen". QOK STAATSLIEDEN zijn mensen, dra gers van menselijke eigenschappen en behept met menselijke kwalen. We wor den het indachtig, als we lezen dat de nog jonge Amerikaanse president niet voor het eerst overigens rugklachten heeft. Mocht deze kwaal, zo liet schijnt, niet of moeilijk te cureren zijn, dan is hij niet de eerste president van Amerika, die ook in zijn hoge ambt een lichamelijk euvel te verwerken had. Wie denkt hier niet aan zijn grote voor ganger Roosevelt, aanmerkelijk zwaarder getroffen nog dan hij, maar die in zijn kwaal reden en aanleiding had gezien, eigen zelfbeheersing zoveel mogelijk aan te scherpen? Evenals Roosevelt, heeft Kennedy zich doen kennen als een man van opmerke lijke vastberadenheid cn doortastendheid. Hij mijdt het nemen van beslissingen niet. Zijn deskundigen mogen hem adviseren, de besluiten zijn voor hem. En reeds heeft hij zich bereid getoond, de verantwoor delijkheid voor zijn besluiten ten volle te willen dragen, ook dan wanneer zij tot ongunstige resultaten bleken te leiden. Over Chroesjtsjef hadden zijn adviseurs Kennedy uitvoerig kunnen inlichten, zij hadden hem een beeld kunnen geven van 's mans politieke gezindheid en psycholo gische gesteldheid. Niettemin en dit tekent hem hechtte Kennedy eraan, een persoonlijke ontmoeting te hebben, opdat hij zich nu tevens een persoonlijk oordeel kon vormen. Er zijn ook in de politiek, en in het leven van staatslieden, doornen, die men in de verte zou kunnen vergelijken met die doorn, waarvan eens de grote Paulus tevergeefs bad dat zij van hem zou wor den weggenomen. Chroesjtsjef heeft dezer dagen opnieuw de kwestie-Berlijn een graat in de keel en een doorn in het oor genoemd. De westelijke wereld zou met evenveel of meer recht andere politieke wrijvingspunten als zodanig kunnen be titelen. Een doorn in het vlees kan Paulus wist het uit ervaring op zeker zo pijn lijke wijze blijven knagen. Zij is dan een voortdurende herinnering aan des mensen onvolkomenheid, betrekkelijkheid en be perktheid. Kortom, zij doet in gedachten houden, hoezeer wij mensen zijn en blij ven, met welke enorme verantwoordelijk heden en taken men onder omstandighe den ook kan zijn belast. „Het was heus een vergissing heus ik geloofde zelf niet, dat ik die ruit van hier af kon raken." eilanden en de Noordzee beheerst het weer in onze streken. Het is gevuld met onstabiele polaire lucht, zodat in het hele gebied rond de depressie buien val len, voornamelijk in namiddag, avond en Over de Oceaan koerst een volgende depressie in de richting van de Britse eilanden. Tussen de beide depressies in bevindt zich een rug van hogedruk die morgen ons land kan bereiken. Niette min blijft de kans op enkele buien be staan. In de temperaturen komt niet veel verandering. Het koele weer blijft dus voortduren. Strand verwachting Perioden van 'zonnig en vrij goed strandweer. Kleine kans op buien. Ma tige westenwind. Overdag ongeveer 17 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzich ten: door nieuiwe oceaanstoringen nog niet bestendig. Advertentie MEESTERWERKEN VAN Z TOT de Bretonse boeren heb ben gisteren urenlang de suö- pcrfectuur bezet gehouden cn in het stadje Morlaix barrica den opgeworpen. De boeren zijn zeer ont stemd over de lage prijzen die voor de overvloedige aardap peloogst worden ontvangen. Bij verrassing trokken ze des morgens bij het aanbreken van de dag met tractoren en andere voertuigen de stad binnen. Sub-perfect Jaques Seron, de belangrijkste overheidsver tegenwoordiger in het stadje, werd met zijn gezin ruw ge wekt doordat de ramen van zijn woning werden ingegooid. Enige honderden boeren dron gen de sub-prefectuur binnen, terwijl hun medebetogers be gonnen het plaveisel op te breken om barricaden op te Reeds in de vroege ochtend uren was het slaperige pro vinciestadje volkomen gebar ricadeerd en was verkeer uit en naar Morlaix niet meer mogelijk, in de loop van de ochtend waren naar schatting 5000 boeren bij de betoging betrokken. Tegen het middaguur wer den de barricaden in de steek gelaten omdat de boeren moesten eten. Het gebouw van de sub-prefectuur werd in die tijd door de politie be zet. De politic vaardigde voorts een ultimatum uit dat er 's middags om vier uur krachtdadig zou worden op- getreden.Tcgen die tijd waren er nog circa 600 betogers in het stadje en het kwam niet tot gewelddadigheden. In Parijs heeft minister van landbouw Henri Rochereau na een bespreking met pre mier Debré bekend laten ma ken da. de boeren hun ver zoek om subsidie veel te laat "hebben kenbaar gemaakt. Dat had drie maanden voor het oogsten moeten gebeuren. In Cavaillon in de Proven ce zijn aardapelboeren inmid dels in staking gegaan. Ze verlangen een garantieprijs van 20 centime (zestien cent) per kilo. Vooral het feit dat de aardappels op de grote mark ten een veelvoud opbrengen van hetgeen de boeren ervoor ontvangen, heeft de woede der landbouwers gewekt. Ze vinden dat er teveel aan de strijkstok der tussenhandel blijft hangen. Tendens stationair De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit wes telijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 10 juni: zon op 4.20, onder 20.58; maan op 3.15. onder 17.47. 13 juni: Nieuwe Maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur S* Madrid Mallorca Lissabon 16 12 0.1 indstll 22 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1