Jïieutue £eihsrt)e lüoitran t Regering wil HUURVERHOGING van 30 procent Commentaar NIEUWS in één oogopslag BON Kennedy: het waren twee rustige dag en Steekpartij op kermis: dode Groesbeek blank; viaduct verzakt Russen kunnen hele Pentagon ziek maken WOENSDAG 7 JUM 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter. Tweeën'veertigste jaargang no. 12192 CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD vSt&nt»asticl) is ffeblmn ■|o bert in UfftCBspttT Oog van de Duivel Zie pagina 7 De regering meent, dat nu nog een huurverhoging van in totaal 30 procent nodig zal zijn. Zij wil deze in drie etappes invoeren, te beginnen met 1 april 1962. De huurverhogingen zouden in de loonsfeer gecompenseerd moeten worden. In een verslag aan het Amerikaanse volk heeft president Ken nedy o.m. gezegd, dat het rustige gesprek met Chroesjtsjef geen enkele oplossing heeft opgeleverd, maar dat de kans op gevaar lijke vergissingen van een der partijen wel kleiner moet zijn geworden. De Sowjetunie heeft de Oostenrijkse regering officieel gevraagd Wenen beschikbaar te stellen als zetel van de Ver. Naties. Oos tenrijk wil het verzoek inwilligen, indien ook de V.S. ermee instemmen. den. Beloofd werd de rechten van degenen, die dit staatsbur gerschap niet wensen, te eerbiedigen. Hevige onweders, gepaard gaande met zware regenval en ha gelbuien, hebben op vele plaatsen in het land schade aange richt. In Groesbeek is het water in huizen en hotels binnen gedrongen. Een spoorwegviaduct kon niet meer worden ge bruikt. In de Eerste Kamer bestond geen meningsverschil over de nood zaak van verhoging van het defensieplafond. Hoe de financie ring moet worden geregeld wordt in het kabinet nagegaan. De 400 extra woningen, die aan de provincie Zuid-Holland zijn toegewezen, komen geheel ten goede aan de gemeenten Rot terdam, Spijkenisse en Rozenburg. De Tweede Kamer heeft een debat gewijd aan de ruimtelijke ordening, waarbij verschil van mening bleek over de vraag, of voor het Westen van het land voor de industrie een straf vestigingsbeleid dient te worden gevoerd. Vrijheid en druiven dat boven iedere twijfel ver heven zijn. .Speciaal voor de mensen die de Neder landse fiscus te hebberig vinden schijnt het een do rado te zijn. Maar dat is iets waarover we het nu niet hebben willen. Hoog stens kan dit plaatje hun tot lering zijn. In Zwitserland kun je na melijk niet zo maar een wijngaardje planten. Welke voorschriften er gésteld worden weten we niet, maar wel heeft het onder schrift van deze foto ons duidelijk gemaakt dat er lieden zijn die er illegaal wijngaarden op na houden. Zulks wordt schadelijk ge oordeeld voor de kwaliteit van de Zwitserse wijn en (uiteraard) ook voor het prijspeil. En dus heeft do politie radicale maatregelen genomen: ze is met hélicop- ters de lucht in gegaan en heeft over alle illegale wijn gaarden gif gespoten, waar door de planten verschrom pelen. De man die u hier ziet, bekijkt met lede ogen zijn wijnstokken die nooit vruchten zullen dragenl Bij ons weten is dit in Ne derland toch nooit vertoond. Er wordt van sommige zij den wel veel gescholden op al onze organisaties, al dan iliet publiekrechtelijk en al dan niet met verordenende bevoegdheden, maar men vergeet dan dikwijls, dat het in andere landen wèl anders gaat maar meestal niét be ter! Onze organisaties stre ven er (met succes) naar voor al haar besluiten be grip te kweken en dusdoen de eensgezindheid te ver krijgen. De sterke arm be hoeft er zelden of nooit aan te pas te komen en zeker niet op zo grote schaal. Natuurlijk spreekt hierin ook de pers een woordje mee. Tegenover de zeer weinige kranten in Neder land die het woord vrijheid uitleggen als ongebonden heid. staan er gelukkig zeer vele die het tot hun taak rekenen ook in deze begrip en verantwoordelijkheid aan te kweken. Zij doen dat on afhankelijk en zeker niet kritiekloos ook in dit op zicht heeft de pers haar eigen taak. En dit geldt niet het minst voor een blad dat zich christelijk-nationaal noemt, zoals ons blad. Het vraagt om normen te hante ren gelukkig dezelfde normen die velen uwer ook aanleggen voor hun dage lijks leven. Het is de band tussen krant en lezer. (woonplaats) Betaling geschiedt per week maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ls). Ala bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „Ttp-Parade" op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) Nu duikers naar KLM-DC-8 Nadat dezer diagen een PonRigese trai ler een stuik van hiet wrak had opgevist, aflkamacig van de op 30 mei jl. vlak bui ten de mondlimg van de Taag venomge- luiklte DC-8 machine Fnidtjof Nansen van de KLM, zijn gisteren duikers het werk gegaan om naar de rest het toestel te zoeken. I}»t gebeurde op een afstand van oir ca 5 km uiit de Portu gese kust nabij het plaatsje Fence de Tatoa. cadeau! DE REGERING is het eens met de SER, dat een verhoging van de huur prijzen met in totaal 30 pet. nodig zal zijn. Zij meent dat een pro gramma van huurverhogingen wenselijk is, waarbij in de jaren 1962, 1964 en 1966 de huren in de eerste gemeenteklasse met 10 pet. en in de tweede en derde, respectievelijk vierde en vijfde, met 11 en 12 pet. worden ver hoogd. Dit wordt meegedeeld in een nota aan de Tweede Kamer, waarin de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid het regeringsstand punt meedeelt ten aanzien van het SER-advies over het huurbeleid. Naar de mening van de regering zouden de huurverhogingen telkens met een compensatie in de loonsfeer gepaard moeten gaan. De eerste huur verhoging zou worden ingevoerd per 1 april 1962. Aan de Stichting van de Arbeid is advies gevraagd over de vorm van de looncompesatie bij deze eerste huurronde. Minister Van Aartsen merkt in nota op, dat de regering meent, dat de reeds voorafgegane huurverhogingen de in totaal nog te overbruggen afstand tot_ het evenwichtspeil geleidelijk ban worden afgelegd en wel in een zodanig tempo, dat het einddoel zal kunnen zijn bereikt omstreeks de tijd, dat een zekeri mate van evenwicht tussen woningvoor raad en woningbehoefte verwacht mag worden. In het SER-adivóes wordt de verwaxSv tong uitgesproken, dat zulks in 191 de meeste plaatsen van het land hot ge- val zal kunnen zijn. Hiervan uitgaande, ziet de regering, als meest wenselijke mephiode een optrekking van het huurpeai in dri'e opvolgende fasen miet telkens twee jaar itussenruiiimite. In e'like fase zal dan telkens ongeveer een derde va te overbruggen afstand dienen te den afgelegd. Bij deze verhogingen, het „Chroesjtsjef en ik hebben uitge breid en open van gedachten gewis seld over belangrijke kwesties, die onze landen verdeeld houden. Het waren twee kalme dagen in Wenen. Er was geen onbeleefdheid en geen opwinding, er waren geen dreige menten of ultimatums. Er zijn ook geen concessies gedaan, noch door mij, noch door Chroesjtsjef. Belang rijke besluiten zijn niet genomen. Dat was ook niet de bedoeling. Spec taculaire vorderingen zijn er niet ge maakt." Aldus verklaarde president Kennedy in de toespraak, die hij (te middernacht Ned. tijd) tot het Ame rikaanse volk heeft gehouden. Kennedy, die zijn Europese reis een onvergetelijke belevenis noemde en vol lof was over de edelmoedigheid en de hartelijkheid van de mensen in Parijs, Wenen en Londen, zeidé dat de bespre kingen met De Gaulle zeer bemoedigend voor hem zijn geweest. Bepaalde ver schillen van opvatting vielen in het niet bij onze gezamenlijke wil, de vrijheid te verdedigen", aldus Kennedy, die gelooft dat het bondgenootschap tussen de V.S. en Frankrijk sterker is geworden en dat de betrekkingen tussen De Gaulle en hemzelf nauwer en het wederzijds ver trouwen groter geworden zijn. Het grootste deel van zijn rede, die vierentwimibig minuten duurde, was ge wijd aan het topgesprek in Wenen, dat hij bijzonder nuttig noemde. De Presi dent hoopt, dart in de komende dagen vorderingen gemaakt zullen worden op de conferentie te Genève over Laos. Er is evenwel geen hoop gerezen wat be treft de conferentie over het verbieden van kernproeven, omdat Chroesjtsjef geen „neutrale directeur" voor het con trole-apparaat wenst. Naar de mening van de Rus kan niemand werkelijk neu traal zijn. „Onze hoop heeft een ernstige klap gekregen", zo zei Kennedy, die niettemin op voortzetting van het over leg te Genève zal blijven aansturen. Somber Het somberste deel van het overleg te Wenen noemde Kennedy Duitsland (en Berlijn). Hij heeft duidelijk laten uitkomen, dat Amerika van plan is, de rechten van het Westen in Berlijn koste wat kost te verdedigen. Chroesjtsjef heeft zijn standpunt tot in bijzonderhe den uiteengezet. Daarover zal nog ver der van gedachten worden gewisseld Choe verklaarde Kennedy niet). Een bindend vredesverdrag met Duitsland is een zaak van allen, die met Duitsland in oorlog zijn geweest, aldus Kennedy. Amerika en zijn bondgenoten kunnen niet van hun verplichtingen jegens West- Berlijn afstappen. Overigens sprak Chroesjtgjef niet in termen van oorlog. Hij gelooft dat de wereld haar gang zal gaan zonder dat iemand zijn toevlucht tot oorlog neemt. Kennedy leidit uit zijn gesprekken met de Rus af, dat de kans op een gevaar lijke vergissing aan een van beide kan ten nu wel kleiner moet zijn geworden. Chroesjtsjef heeft nog opgemerkt, dat er vele rampen in de wereld ge beuren, maar dat ze hem niet alle maal mogen worden aangerekend. Kennedy is het daarmee eens en heeft gezegd, dat niet alle anti-Amerikaan se relletjes van de communisten uit gaan, maar dat ze er wel een dank baar gebruik van maken. oordeel van die minister, tevens een ze kere differentiatie der verhogingsper. oentagos r.aor gelang van de klasse van de gemeenten, waarin de woningen ge legen zijn, kunnen worden toegepast Het eoart tussen de kostprijahuren ei vraaghuren, uitgedrukt in procenten deze laatste, zou namelijk na een unifor me huurverhoging in de viorvie en de vijfde gameen/teklasse belangrijk groter zijn dan in de eerste klasse Ook het verschil dn afebarud in de ste gemeenteklasse enerzijds en tr tweede en derde gemeenteklasse ander zijds rechtvaardigt deze differentiatie. Minister Van Aairtsen wil reeds thans opmerken, dat het aangekondigde weta- ontwerp sledhts betrekking zal 'hebben op een per 1 april 1962 in 'te voeren huurverhoging. Het komit hem namelijk niet juist voor reedis nu in de wet het befleid vast te legglen, dait zal moeten worden gevoerd na de huidige zittings periode van het kabinet en van d< Tweede Kamer. j een ruzie tijdens de kermis te Jabeek in Zuid-Limburg is gisteravond de 33-jarige ongehuwde Th. Mols uit Bin- gelrade slachtoffer geworden van een steekpartij. De man werd zwaar gewond gevonden op het erf van een café dat hij juist had bezocht. Een ijlings ontboden arts kon de man het leven niet meer redden. Mols stierf ter plaatse. Over de steekpartij, waarbij het slacht offer betrokken moet zijn geweest, is wei nig bekend. Aanvankelijk tastte men ook in het duister omtrent de dader, maar in de loop van vandaag zijn de twee gebroe ders K. uit Jabeek, 22 en 28 jaar oud, aangehouden. De Koningin en de Prins hebben gisteren de leden van de Ronde tafelconferentie ontvangen. Op de voorste rij ziet men van links r rechts vice-minister-presi dent drs. H. A. Korthals, prins Bernhard, minister-president E. Jonckheer van de Antillen, de Koningin, de heer J. Kraag, voorzitter van de Surinam Staten en mr. S. D. Emanuels, de Surinaamse premier. 'V -jé' Het ging maar net aan toen het nieuwe vlaggeschip van de Oranjelijn, j de Prinses Margriet, gisteren van de werf in Hardinxveld onderweg naar Rotterdamde Baanhoekbrug moest passeren. Een deel was uit de brug gelicht en toen ging het precies. Vooral in heit oosten en noorden van ons land hebben gisteravond en de afgelopen nacht zware onweders gewoed, dde plaatselijk samengingen met een hevige regenval, waardoor veel schade en ongerief is veroor zaakt. In Groesbeek stroomde het water van de heuvels en drong hul zen en hotels binnen. Een rijwielzaak moest zijn etalages en bergplaats met tientallen fietsen en motoren ontrui men en die onderbrengen in een bankgebouw. Het water stond hier en daar toen oenrbimeter hoog op de straat en op enkele plaatsen brak het wegdek open. Door de heviige regenval is hert viaduct to de weg ArnhemZutfen ter hoogte van de Postbank gisteravond verzakt. De spoorbaan werd door het water over spoeld. Rijkswaterstaat heeft de Spoor wagon daarom verboden op het baanvak VelpRheden treinen te Laten rijden. Daarna zijn buseen ingelegd. Ook in Horst (Noord-Llmburg) heeft een onweer, gepaard gaande met hevige regenval en hagelbuien, veel schade ver oorzaakt. Glasplaten van broeikassen werden door de hagel vernield. De kei- ders liepen onder en de straten stonden blank, zodat de kinderen op straat gin gen pootjebaden. Blikseminslag Onze industrie moet meer bekend zijn in buitenland Voor de Vereniging Nederlands fabri kaat hebben drie sprekers aangedrongen op vereniging der krachten van de Nederlandse industrie en de oveiheid om het buitenland te overtuigen van de grote betekenis en omvang van onze industrie. De voorzitter, mr. F. H. A. de Graaff, zeide dat het buitenland moet beseffen, dat Nederland weigert alleen te drijven op bloembollen en klompen. Er is nog te weinig vertrouwen in onze industriële gaven. De krachten worden nog versnip perd en er moet een eensluidende, veel zijdige en waarheidsgetrouwe boodschap worden uitgezonden. De heer M. E. Fincken voorzitter van de Nederlands-Duitse kamer van koop handel zeide dat Frankrijk ons sinds 1959 op de Duitse markt heeft overtroefd. Een grote nalatigheid bij onze uitvoer is ojn. dat wij ons soms niet aan de levertijden houden. De heer A. Milhado, directeur ener publiciteitsonganisatie te Londen ver klaarde, dat er in Engeland en de Euro pese vrijhandelsassociatie bijna niets wordt gedaan en dat de Nederlandse we ken te Glasgow en Sheffield weinig goeds hebben uitgericht en organisato risch niet te best in elkaar zaten. Hij wees op het voorbeeld van de saison frangaise en Grande Bretagne. Hij drong aan op de aanstelling van de beste public relations manager in Engeland. De heer G. Verheul zal binnenkort zijn directeurschap der vereniging neerleggen wegens zijn benoeming tot hoofd van de public relations der Koninklijke Neder- landsohe Jaarbeurs en de heer A. J. P. Sandfort zal hem 1 augustus opvol van de heer H. G. van k Riet, in de buurtschap Zed dam in Ambt-Delden. De anwezige machines en een klein gedeelte van het huisraad konden worden gered. De boerderij is uitgebrand. Ook een door drie gezinnen bewoon, de boerderij van de weduwe De Jong te AchiterveLd bij Dedamsvaant is in vlaim. men opgegaan. Het vee kon worden ge red. In Sint Johannesga is op twee plaatsen de bliksem ingeslagen. In het dorp ont stond brand to een bakkerijhert voor. huis is behouden, maar de bakkerij zelf is vermeld. Ook is een met hooi gevulde schuur naast een boerderij geheel door het v Locomotief liep uit de rails Bij Wlaandeniburig in het baanvak Gel- dermalsenDen Bosch is gisteravond een locomotief van een goederentrein ontspoord. Een van de goederenwagons liep eveneens uit de rails. Enkele uren lang ondervond het treinverkeer stag- natie. Er wenden bussen ingelast tussen Geldenmalsen en Den Bosch en tussen Zalöbommel en Den Bosch reden extra treinen in pendeldienst Aan het eind van de avond konden de sparen weer bereden worden. De heer G. Verheul, thans directeur in de Vereniging Nederlands Fabri kaat, is benoemd tot hoofd van de public relationsdienst van de Utrechtse Jaar beurs. Deze P.R.-dienst van de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs, waarin d< reeds bestaande persafdeling zal worden opgenomen, wordt met ingang vt augustus in werking gesteld. J~^E BRIEF die de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid ge zonden heeft aan de Tweede Kamer heeft dit verheugende: aangegeven wordt op welke wijze de laatste stappen gezet kun nen worden op de weg die leidt naar het einde van de woningnood. Overigens is dit geen nieuw geluid: !n het advies dat de Sociaal-economische raad in februari aan de minister heeft uit gebracht, is al berekend dat omstreeks 1965 het einde verwacht kan worden van het statistisch woningtekort. En in dat advies stond ook al dat, wil men komen tot normale huurverhoudlngen, nog een verschil in huurprijs van tussen de dertig en veertig procent (vergeleken bij 1960) zal moeten worden overbrugd. Eigenlijk waren dit de enige punten waarover in de S.E.R. een zekere een stemmigheid heerste over de vraag hoe die overbrugging diende te geschieden waren de meningen zeer verdeeld. Zodat het kabinet en in het bijzonder minister Van Aartsen voor de noodzaak geplaatst werd enkele knopen door te hakken. Op één punt heeft de minister dit ge daan: hij meent dat er drie huurverho gingen noodzakelijk zijn van elk 10 tot 12 pet, gespreid over zes jaar. Daarmee helt hij over naar de meest radicale me ning in de S.E.R.de werkgeversleden hadden namelijk gevraagd om twee forse verhogingen van elk 15 tot 20 pet. De middengroep (middenstand en landbouw) vroegen zeven verhogingen van telkens 4 tot 5 pet en de werknemersvertegenwoor digers wilden drie verhogingen van tel kens 3 tot 4 pet en daarna nieuw beraad. Over de juistheid van deze beslissing Is bijzonder moeilijk te oordelen, nu nog niet de tweede knoop is ontward: de vraag namelijk hoe die huurverhogingen betaald moeten worden. Twee zaken blij ken uit de brief van de minister: de huur verhogingen zullen gecompenseerd moeten worden in de loonsfeer en de verhogingen zullen moeten leiden tot een verlaging van de subsidielast. Met de compensatiebepaling gaat de minister in tegen de werkgevers die van mening waren dat compensatie niet nodig was, gezien de reële inkomensstijging. Het standpunt van de minister lijkt ons juist maar het zal binnen de Stichting van de Arbeid een bijzonder moeilijke zaak worden om voor deze compensatie een oplossing te vinden. Immers, ook het tweede punt: de vermindering van de sub sidielast, is hier ln het geding. In de S.E.R. hebben de werknemers zich eensgezind en zeer beslist op het standpunt gesteld dat de huren der goed kope woningen niet hoger mogen zijn dan 15 tot 17*4 procent van het inkomen van een gemiddelde arbeider. De overheid moet dit in de hand houden zo nodig met gebruik van extra-subsidies. Als men weet. dat de huur medio vorig jaar soms 20 pet vroeg van het inkomen van een gemiddelde arbeider, dan is duidelijk dat hier een knelpunt ligt. De Stichting van de Arbeid gaat moei lijke besprekingen tegemoet het ziet er naar uit dat de overheid straks toch weer zelf zal moeten kiezen uit een ver deeld advies. Met de zekerheid van boze gezichten. buien gevallen. In De Bilt viel niet min der dan 52 mm regen. De buien hingen samen met een klein lagedrukgebied dat gisteren boven ons land lag en dat zich langzaam naar de Duitse bocht verplaat ste. Aan de achterzijde van dit lagedruk gebied voerden zwakke noordwestelijke winden koelere lucht van de Noordzee ons land binnen. Aan het warme weer is hiermede weer een einde gekomen. Over de Britse eilanden komt een storing na derbij die weliswaar weinig actief is, maar die morgen toch plaatselijk wat regen kan veroorzaken. Voor en na het passeren van deze stoting zijn echter ook enkele opklaringen mogelijk. De tempe ratuur zal nop iets verder dalen. Tendens stationair Zon op 4.21, onder 20.56 ui Maan op 2.23, onder 15.26 13 juni Nieuwe Maan. De Bilt verwacht tot donderdagavond: HET WEER EN EUROPA Veranderlijke bewolking met plaatse. Rapporten hedenmorgen zeven uur ik .xlr.l. h„l«n -7,1-clrlro matter* rr lijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen, gematigde temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). Stmndverwachting Zwaar, la-ter wisselend bewolkt en yiJ^bure overwegend droog weer. Gematigd vUssT strandweer, in de middag 1820 gr. C., Eelde zeewater 14 graden. Zwakke zeewind. De Bilt Vooruitzichten: zonnige perioden maar nog wisselvallig. Zd.-LÏmb. Helsinki 4t E Station Weers- gcsteldh ■S5 Su| 1? II HET Amerikaanse ministerie vijf jaar nodig zouden hebben heime inlichtingen met zeker- van landsverdediging is ge- om hen in te halen. heid wijzen op het feit, dat de verdediging waarschuwd, dat de Russen over de geoefende krachten, verklaring apparaten en bacteriën beschik- voor die huis Hij zei dat de Russen even bedreven zijn in geheime ope- noemde „de moge dat de ongeschikt makende chemicaliën, die niet doden, maar tijdelijk de normale gees- op het Pentagon werken, door lt.-gen. Arthur Trudeau, chef micaliën ijzen op het felt, i hun geallieerden raties ei hun vrienden vóór lijkheld toewijzingen uit het zijn zowel ln het gebruik van van een afgevaardigden heeft als de verdediging tegen che- teljjk materiaal ln het ventlla- in de V.S. nog in het stadium het doen barsten telUke en lichamelijke proces vaatje hoogst besmet- kunnen sturen. geheime aanval ziek Het leger heeft deze waar schuwing gegeven door mede te delen, dat de Sowjets zo wel In de offensieve als in de defensie chemische en biolo gische oorlogvoering bacteriën. de inlich- i het chemische >r- korps VV. E. Black, zei rond- voerbaar 1 tiesysteem van een gebouw i als het Pentagon". Black verklaarde dat dit ult- ■etenschappelijk onderzoek De officier an het leger, meegedeeld, dat tingendienst^ en zesde gedeelte van de ie militaire voorraden Rusland bestaat uit wapens een algemene oorlog met che- hebben bestudeerd en beschik' i dat de Sow- i ontwikkeling verkeren. Het leger beschikt ook over •en chemische stof, die bomen struiken ln een verdedl- De chemische chef van het beginnen en die c uit, dat de Sowjets „morgen jets deze dingen nauwgezet gingsllnie van hun bladeren be rooft en zo de schuilplaatsen iluipschutters onthult. De chemische oorlogvoering, mlsche wapens zouden kunnen ken over geoefende krachten leger, gen.-maj. Marshall front gaande zouden kunnen kan worden gemaakt. apparaten, waarvan gebruik enige moeilijkheid hiermee is züo> dat de V.S. op zijn minst Stubss, getuigde, dat alle ge- houden". Legerautoriteiten getuigden, of drie dagen i nood, dat er twee Luxemb. Parijs Madrid Mallorca gh. bew. 1. bew. 23 13 0.6

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1