dokter regan N.T.S. schaft zich derde „reportaget rein aan Open oog voor belang van Nederlandse filmkunst Radio-amateur ontdekte via ether moordplannen Kustvaarders botsten in het Noordzeekanaal Plannen voor de bouw van twee studio s Portugese visser vindt brokstukken van DC-8 DINSDAG 6 JUM 1961 Schaak-vraag 103 Dikwijls zetten wij u in deze rubriek stellingen voor waarin een der spelers met veel geweld, links en rechts of ferend, de winst afdwingt. Misschien echter houdt u meer van de (zeldza mer) combinaties met „stille zetten". Dan is dit een stelling voor u, voort gekomen uit een in 1942 gespeelde partij tussen de heren Buchholz met wit en Müller. Wit: Kbl. Dd2, Tg4 en Th5, Pc3. pi a2. b2, c2, d4 en h4. Zwart: Kh8, Dc7, Ta8 en Te3, Lh6, Ph7, pi a7, b5, c6, d5, f7. Zoals u ziet staat zwart een stuk voor. Weliswaar dreigt de loper op h6 genomen te worden, maar daar hij aan zet is, is die dreiging eenvoudig te pa reren door Dd6. Echter, dit speelde zwart niet, want hij zag een naar zijn mening sterkere zet: 1. Te3—e4. Slim inderdaad, want op 2. Th6: heeft hij Tg4: als antwoord en op 2. Dh6: is zijn antwoord Telt Maar en dit is de opgave wit heeft een verrassing voor hem in petto na 1Te3e4. Welke? Dam-vraag 102 Dit was de stand in ons vorig pro bleem: Zwart: 8. 17. 18, 22, 23, 25, 29. 35, 38. Wit: 32, 38. 29, 40. 41, 42, 44, 48. Wit wint als volgt: 39—34. 36x47; 44—39, 35X33; 32—28, 23x43; 34x3, 47x38; 48X28, 22x33; 3x43. Bridge In een parenwedstrijd krijgt u als Noord het volgende spel: Sch. 8 7 3, Ha. A H V, Ru. A 2, KI. H B 9 8 4. U bent gever, niemand kwetsbaar en het bieden gaat onder constant pas sen van Oost-West: Noord 1 klaveren Zuid 2 Sans- Atout 13 punten met regelmatige verdeling) Noord 3 klaveren Zuid 3 ruiten Noord? Wat-zou u thans bieden' JACK DIAMOND. Invulpuzzel Horizontaal woorden invullen die betekenen: IX.... ternauwernood. 2.X... muzikaal toneelspel. 3 X vlaskam. punthoed, i stengel. 6 X zuiver gewicht. 7 X zeezwaluw. 8 X deel van een jas. 9 X ijverig. Bij juiste oplossing leest men op de kruisjes de naam van een gemeente 'in Gelderland. TNE filmprijs van de Raad van Europa voor 1961 is gisteren ter gelegenheid van de filmweek te Arnhem toegekend aan de Franse film „La parole est au Fleuve" van Marianne Oswald en André Vetusto. De internationale jury, waarvan dr. J. Hulsker, hoofd van de afdeling kunsten van het ministerie van o., k. en w. voorzitter was, heeft deze prijs verleend wegens de wijze waar op in deze film het thema van de Rijn als symbool van het onderlinge begrip tussen de volkeren is uitge werkt, in volmaakte harmonie van beeld, commentaar en muziek. De Nederlandse film „De lage landen" in George Sluizer. geproducneerd door Shell Nederland N V.) en de Duitse speelfilm „Am Galgen Hangt die Liebe" Edwin Zbonek. kregen een bijzon dere vermelding. „De lage landen" we gens de wijze waarop ddt werk de levens wijze illustreert van het Nederlandse volk in zijn strijd tegen de zee, het Duit se werk wegens zijn artistieke en men selijke waarden. Tevens is bij deze gelegenheid de filmjournaalprijs van de Raad van Eu ropa toegekend en wel aan de Britse film „State opening of parliament". Deze film is bejcroond wegens de voortreffe lijke wijze waarop in een journaal onderwerp een beeld gegeven wordt van :n eeuwenoude traditie. Mr. Y. Sdholten, staatssecretaris van O. K. en W. heeft de filmweek geopend, ïaar hij meende, met name voor de Nederlandse filmkunst van niet te over schatten betekenis is. De moeilijkheden van de Nederlandse filmindustrie waren volgens de heer Scholten niet een gevolg van het feit dat het werk der Nederlandse filmers niet goed genoeg zou zijn, integendeel: onze documentaire filmers hebben internatio naal grote successen geboekt en verschil lende van hen hebben reeds de stap naar de speelfilm gedaan. Maar men heeft haarfijn uitgerekend dat een Nederlandse film alleen bij een „waanzinnig succes" rendabel kari zijn omdat het Nederlandse taalgebied zo klein is. Ik kan het probleem niet in een hand omdraaien oplossen, aldus mr. Scholten. maar ik kan u zeggen dat ik de gevaren n niet onderschat en dat ik een open oog heb voor het belang van een bloeien de Nederlandse filmkunst en een ge- :onde regelmatige produktie van Neder landse speelfilms. De filmweek, die tot 10 juni zal duren, begon met de vertoning van „Romance blauw", het filmdebuut van de Neder lander Peter Alsemgeest. een kleuren- filmpje over tropische vissen. Zaterdagavond zal de week worden besloten met toekenning van „De zil veren roos", de prijs voor de beste na- 5 Invul-puzzel Hor,: 1. Irak, 4. lom, 7. snor, 8 Lena, 9. tombe, 11. eer, 12. Polen, 14. en, 15. git, 16. er. 17. naast. 19. boa. 21. serie, 23 Oman, 24. reet, 25. kar, 26. Aser. Vert.: 1. Ino. 2. romn, 3. Arboga. 4. Leen, 5. one, 6. margriet, 7. steenbok, 10. Elias, 13. etsers, 17. naar, 18. tree, 20. oma, 22. Ier. Uitreiking van Bouwmeester- toneelprijzen De gouden Bouwmeester-toneelprijzen zijn dit jaar toegekend aan de actrice Ellen Vogel en de acteur Bob de Lange. Ook Ank van der Moer, Hennv Orrl, Guus Hermus en Leo de Harlogh zijn onderscheiden (zilver). Een bijzondere onderscheiding is toegekend aan de be- jaarde actrice Magda Janssens voor haar vele verdiensten voor het Nederlandse De prijzen zijn gisteravond uitgereikt door de burgemeester van Tilburg, mr. C. J. G. Becht, in een plechtigheid in de nieuwe stadsschouwburg. Het was het hoogtepunt van het tweedaagse congres van de Vereniging van schouwburg- en concertgebouwdirecties. Ellen Vogel kreeg de Theo d'or op grond van haar veelzijdigheid onder meer in de hoofdrollen in „Donna Diana", „Kas teel in Zweden" en „Joseph in Egypte". Bob de Lange ontving de Louis d'or voor zijn hoofdrolvertolking in „Boeket", „Richard III" en „Het proces Anderson- ville". Anflc van der Moer, die reeds eerder een gouden medaille heeft ontvangen, kreeg nu zilver, onder meer voor haar creatie in „De getatoueerde roos". De eerste karakterrol van Guus Hermus in „De huisbewaarder" werd ook met zilver beloond. Voor verdienstelijke kleine rol len kregen Henny Orri („Met voorbe dachte rade" en „Angst en ellende van het Derde Rijk") en Leo de Hartog („Sui ker", „Een mal meisje" en „Becket") de ereprijzen in brons. Sukarno jarig in Moskou. Sukarno viert heden zijn 60ste verjaar- dag in Moskou en hij verklaarde daarop trots te zijn. Maandag kwam hij aan en werd begroet door president Berdsjnef. premier Chroesjtsjef cn buitenlandse di plomaten. Sukarno zeidc dat Indonesië nu dankbaar is voor de Russische hulp. Staatssecretaris Scholten: oorlogse Nederlandse speelfilm, en de staatsprijs 1961 voor de beste korte Nederlandse film van de laatste twei De Zweedse actrice Bibi Anderson maakt kennis met staatssecretaris Scholten op de openingsavond van de Arnhemse filmweek. Daar werd Ingmar Bergmans „Het oog van de duivel" vertoond, waarin Bibi een hoofdrol speelt. Vermist meisje weer terecht Het 17-jarige meisje Marijke Joosting. die zaterdag een week geleden als ver mist werd opgegeven, is bij haar ouders te Enschede teruggekeerd. Het meisje was door het hele land ge lift en ten slotte terecht gekomen bij een familie in Leidschendam, waar zij werd opgenomen als hulp in de huishouding. De 'heer des huizes vertrouwde haar verhalen niet en heeft zich toen hij con stateerde dat zij minderjarig was, met de politie in verbinding gestéld. De politie te Lèidschendam heeft daar op contact opgenomen met de politie in Enschede. Dezelfde dag is zij dodr haar werkgever naar Enschede teruggebracht. Een Belgische radio-amateur is af draaiend aan zijn apparaten op het spoor gekomen van de moordplannen die een man in samenwerking met zijn vriendin ten aanzien van zijn vrouw had. „Het Proven. Hier radio Proven. De kameel heeft niet alles genomen, maar hij is wel ernstig ziek", zo hoorde hij op een keer op de tienmeterband. Ge spannen luisterde hij verder en ving toen een gesprek op tussen een man en een giechelende vrouw. Hem werd al spoedig duidelijk dat er over moord plannen werd gesproken, waarover de man en de vrouw elkaar via de ether op de hoogte hielden. Hij ginig naar de politie met een band opname van wat hij had gehoord, waarna een radio-opsporingswagen van de politie In het Noordzeekanaal zijn gister avond kort na zeven uur de Britse coaster m.s. Daniel M (448 brt.) en de Finse kustvaarder m.s. Marsund (498 brt.) met elkaar in aanvaring gekomen. De Engelsman liep daarbij een flink gat aan stuurboordzijde op en moest in. zinkende toestand vlak onder de wal aan de grond worden gezet. De van IJmuiden komende Fin, die betrekkelijk geringe schade boven de waterlijn aan de voor steven opliep, kon zijn reis naar Am sterdam vervolgen. Met behulp van een kraan zal de la ding mais. die de Daniel M in Amster dam had ingenomen, in lichters worden gelost. Om te voorkomen dat het schip het onderwater liggende talud van aan het werk trok. AH spoedig was het mogelijk de beide zendertjes te vinden. Het ene bieek in het bezit te zijn van ue koster, tevens radiohandelaar, Gilbert van Oost :n Proven, het andere stond bij zijn winkeljuffrouw Paula Vermeulen. Paula Vermeulen bekende eerst. Zij gaf toe haar baas en vriend te hebben aan gezet tot moord op zijn echtgenote, waar na deze de medicijnen die zijn zieke vrouw nodig had, ha-d vervangen door vengif dat hij uit cactusplanten had ge trokken. Een verpleegster had op een dag w«:; gemerkt dat het medicijn was veranderd, waarna een onderzoek had uitgewezen dat er in de desbetreffende ampullen ver gif zat, maar daarop had men de fabriek aangekeken en verder: was er niets ge- Dank zij de radio-amateur Marcel Cos- sy zijn de moordplannen nu echter ver- Oorlogsbodems varen zaterdag thuis Hr. Ms. jager Amsterdam en Hr. Ms. fregat Piet Hein, zullen zaterdag uit Ne derlands Nieuw-Guinea thuis varen en worden 's morgens zes uur op de rede de achterzijde vastgemaakte van D^n Helder verwacht. Commandan- 99 DE Nederlandse Televisiestichting (N.T.S.) heeft een derde reportage- eenheid aangeschaft. Deze is thans in Bussum aangekomen. Deze zogenaamde „reportagetrein" omvat een viertal voertuigen, te weten: een techniekwagen en een regiewagen, die de beeld- en geluidsappara tuur mét de bijbehorende bedieningsruimte bevatten, een materiaal wagen, waarin uitrustingsstukken zoals belichtingsmateriaal, camera wagens, enzovoorts worden meegevoerd en een busje, met plaatsruimte voor veertien personen plus chauffeur, voor het vervoer van de repor- tageploegen. Met behulp van de twee reeds be staande reportagewagens kunnen vanuit geschikte zalen uitzendingen worden verzorgd die ten aanzien van de verlangde faciliteiten de stu- dioprodukten in vele gevallen zullen kunnen evenaren. Deze reportage- eenheid is nodig geworden-met het oog op het gebrek aan ruimte, waar-' mee de N.T.S. te kampen heeft. Op een persconferentie heeft de voor raten zullen ïo spoedig mogelijk in de Yitus-studio worden geïnstalleerd en by het begin van het nieuwe seizoen in gebruik worden genomen. Het gebruik van magnetisch band is voor het vastleggen van radiopro gramma's reeds jarenlang bekend en het sprak welhaast vanzelf, dat in be ginsel deze mogelijkheid ook moest bestaan voor het vastleggen van tele visiesignalen. Vele jaren van experi menteren in de laboratoria waren ech ter nodig alvorens men een bruikbaar systeem wist te ontwikkelen. Dit najaar zal de N.T.S. tien jaar bestaan. Voor de viering van dit feit zijn al verscheidene plannen opgesteld, doch deze zijn nog niet in details uitge werkt. Oorspronkelijk wilde men op de Firato, die van 1 tot 9 september in Amsterdam wordt gehouden, een studio laten zien, doch hiervoor blijkt te veel ruimte nodig te zijn. Nu wil men een informatieruimte inrichten en een expositieruimte. In deze laatste zal een bedrijfsfilm worden gedraaid, die laat zien, hoe de N.T.S. werkt. Voor het onderbrengen van het jour naal en het filmarchief wil men een ge bouw laten verrijzen met een opper vlakte van 1.560 vierkante meter. Het - x zal slechts tijdelijk in gebruik worden telev.siest'Chtmg oP het ogenblik te genomcn, in afwachting zitter van de stichting, de heer E. A. Schüttenhelm een en ander meege deeld over de problemen, waarmee de worstelen heeft. De oude wagens, die zes reportages per week verzorgen, bouw moeten nodig worden gerevideerd. Er bestaan plannen voor de bouw van twee studio's en van een decor-monta gehal in Hilversum. De hal komt het eerst aan de beurt. Hierin zal de re portage-eenheid worden geplaatst, zo dat deze hal als regiestudio dienst kan doen tot de eerste werkelijke studio ge reed zal zijn. reed komen van de definitieve studio- „Vader" wordt vrijgezel Robert Yourag, die in de ook door de Zodra de toestemming (die men elk NCRV-bv uitgezonden ogenblik verwacht) afkomt, zullen de aanbesteding ongeveer den nodig zijn om de bouw weet het beter", de hoofdrol speelt, zou een poosje rust nemen. Het is namelijk dat lang niet aLle films uit deze serie decor-montagehal te voltooien. Voor ook hier vertoond worden. In Neder- i de eerste studio zal zal i Com menlaai» Gewone gangetje FIET V-A.R.A.-programma, dat gister- avond op het scherm kwam, had zo het gewone gangetje. Eerst kwam Ka rin Kraaykamp (charmant als altijd) vertellen, wat er allemaal voor de kij kers in het glas zit voor de komende weken (o.m. een teenager-parade) en zij hield ook een kleine enquête over de drie filmseries, die haar omroepver eniging in de wintermaanden op het scherm heeft gebracht. De kijkers mo gen zeggen welke serie zij het mooist hebben gevonden Of „Vrije nieuwsga ring", of „Interpol", of „Wells Fargo". De kinderen zullen Pipo wat moeten missen, maar in zijn plaats kómt een cowboyserie met poppen en zonder bloedvergieten. Een goed-slecht meisje was de hoofdfiguur (naast Jim Hardie) in de film en Jan Blokker bepaalde zich bii Occar-winnaar Burt Lancaster en vooral bij diens film ..Elmer Gan try", die naar een in 1927 verschenen boek van Sinclair Lewis is gemaakt en waarin uitwassen van het „revivalism" der twintiger jaren aan de kaak worden gesteld. Ten slotte was er het forum „Wel beschouwd", dat twee problemen be- lolkingsidtbreTdinTenohmdïT verband voor een tele visie registratie op mag- ^a^rha"d het verzadigingspunt heel de kinderbijslag dan wel verantwoord netische band. Deze zijn geleverd door dichL De gemiddelde verkoop per land zijn de kijkers gewoon ergens ia jaar nodig zijn. Begin 1962 familieperi'kélen van dit tv-gezin ge- y.!Z: „""E!8..""": vallen, maar Robert Young heeft in- tussen al 250 keer de rol van de vader voorlopig mee De Amerikaanse tv heeft hem echter gestrikt voor een nieuwe serie, die „Een venster op de hoofdstraat" zal heten. Robert Young speelt nu de rol van een vrijgezeL vijfde en begin '64 een zesde t w in gebruik worden genomen. Voor de "V samenstelling en inrichting van elke W"Jd. Nu wrlde h« reportage-eenheid denkt men ongeveer ophouden, omdat de een jaar nodig te hebben. Telerecorders" Met het oog op de zendtijduitbreiding (die begin oktober naar verwacht wordt vier uur zal bedragen) heeft men moeten omzien naar meer studfo- ruimte. Men is er thans in geslaagd de schouwburg „Concordia" in Bus sum te huren. Deze zal nu worden ge bruikt voor voorprodukties. Tot de nieuwe aanwinsten van de N.T.S. behoren ook twee apparaten Tv-vergadering in Engeland 2. de vrije tijdsbesteding. de zaterdag steeds Amerikaanse maatschappij. Het maand en per winkel is teruggelopen wordt. De forumleden gaven hun stand punten en zij deden dat boeiend als steeds, maar .welbeschouwd" bleef het allemaal wat vaag. vrije dag ^Un de modernste apparaten die thans to* 5.1 toesteil, terwijl dat vorig jaar c op dit gebied bestaan. Met inbegrip deze tijd nog 9.3 van alle bykomende voorzieningen be- De „prijzenslag' dragen de kosten voor deze „telere corders" circa f 750.000 sleepboot tegen de coaster in de richting van de dijk. Na de lossing van de lading, die opzwelt door het binnenkomende water, zal gepoogd worden het gat te dichten, het water uit het ruim te pom pen en daarna het schip te bergen. Volgens ooggetuigen was de uit IJmui den komende Marsund juist de Hembrug gepasseerd, die achter het schip dicht ging. De uit Amsterdam komende Britse kustvaarder, merkend dat hij de brug niet meer kon passeren, sloeg om te stop pen achteruit, waabij het schip bakboord uitdraaide en op de wal in kwam. Moge lijk is hij uit zijn roer gelopen. De Finse coaster had volgens ooggetuigen ook achteruit geslagen, drie stoten op de fluit gegeven, doch een aanvaring was niet meer te voorkomen. Beide schepen had den kanaalloodsen aan boord. ten zijn kapitein-luitenant ter zee J. C. A. Siliacus en luitenant ter zee der eerste klasse J. Kooyman. Tussen half negen en half tien zal de plaatsvervangend com mandant zeemacht in Nederland, com mandeur L. E. H. Reeser, zich aan boord begeven, en om 11 uur zullen de schepen de haven van Nieuwediep binnenvaren en de matrozenkapel Hilversum zal bij de haveningang het Wilhelmus ten gehore brengen. Kort daarop zullen de oorlogs bodems in de nieuwe haven afmeren en na vrijlating door de douane kunnen de familieleden aan boord komen. De Koningin zal donderdag 8 juni de Zweedse ambassadeur ten palefze Soest- dijk in afscheidsaudiëntie ontvangen. De ambassadeur, de heer S. W. Dahlman en zijn echtgenote zullen de lunch met H.M. gebruiken. het Verenigd Koninkrijk in volle gang. Toestellen de api)a- worden mot prijsverlagingen van ruim f 200 aangeboden en de fabrikanten ho pen maar, dat spoedig hert „lijnenstel sel" van het Europese continent wordt ingevoerd. Dan valt er in ieder geval wat om te bouwen, of te vernieuwen. Eerst hadden ze (de fabrikanten) op 'kleuren-tv. gehoopt. De regering heeft beslist, dat hiermee niet voor 1970 zal worden begonnen. De kapitein van een Portugese trei- ler heeft medegedeeld in zijn visnet ten brokstukken van de op 30 mei vlak buiten de kust bij Lissabon neer gestorte Fridtjof Nansen, een DC-8- machine van de K.L.M., te hebben op gevist. Hij bracht de wrakstukken op bijna twee km afstand van het kust- plaatsje Fonte de Teiha aan de op pervlakte. Aan de opgeviste wrakstukken, dfe vlak onder het wateroppervlak dreven, bevonden zrich menselijke resten van of meer inzittenden. Het totale ge wicht ervan werd door de kapitein op 40 kg geschat. Van de Nederlandse commissie van onderzoek zijn juist het afgelopen week einde de meeste leden onverrichterzake aar Nederland teruggekeerd. Tot dusverre waren op het smalle strand bij Fonte da Telha slechts kleine overblijfselen van het verongelukte Wij zien Pappa's haar ant haarcrème mag het gezien ivorden ons (fantastisch) geschenk op vaderdag forse tube f 175 alleen verkrijgbaar bij de kapper 22 Hij trof er de plaatsvervangende zuster; een vrouw van middelbare leeftijd met een lange, kri tische neus waarop een bril met vergulde montuur troonde. Het was haar duidelijk aan te zien, dat zij een geschoolde en handige vrouw was, die ge heel opging in haar beroep. Zij voorkwam elke be weging. elke vraag van Adam. Zij maakte op hem al dadelijk de indruk van een dame en zij stelde zich voor als mrs. Craig. Hij vond haar zelfs min zaam totdat Totdat de deur langzaam openging en Ellen McCarty binnenstapte. De beide vrou wen wisselden onmiddellijk een ijzige, vijandige blik. Met onmiskenbare afkeuring in haar stem fluisterde mrs. Craig miss Ellen toe: „Mijn patiënt slaapt, zuster McCarty." „Miss McCarty is mijn assistente bij deze pa tiënt", kwam Adam tussenbeide. „Het is hier in orde. miss Mac," voegde hij er aan toe „we heb ben alles onder controle." „Nauwelijks buiten de deur, beet Ellen hem toe: „Haar hebt u hier naar toe laten komen?' Dat schepsel?" Haar vingers omklemden zijn pols in een ijzeren greep. „Ik moest een plaatsvervangster hebben en vond haar naam in het register. Zij lijkt mij trouwens het juiste type voor deze patiënt," zei Adam, terwijl hij wat achteruit week. Er steeg iets van woede in hem op. Miss Mac duwde hem als het ware de gang door. „Een duivelin is zij!" kreet zij verbitterd. „Zij haat mij. O, ik had het moeien weten! Ik was met haar broer getrouwd. En zij heeft een duivel van hem gemaakt!" Ze zag doodsbleek; met beide handen greep zij dokter Regan beet. Hij wist zich echter los te maken en vouwde de armen over de borst. „U vergeet uzelf, Mac." zei hij rustig. „Misschien heeft u een beetje tevéél punch gedronken?" Bevend over heel haar lichaam drong zij zich tegen hem aan en trachtte haar hoofd op zijn schouder te leggen. „Mac, hou op!" riep hij wanhopig. Zij week achteruit, staarde hem enkele ogen- door Helen Topping Miller blikken aan en stootte plotseling een van haar dro ge, ironische lachjes uit. Even plotseling echter ging dat over in een snik. „Punch!" gilde ze.-„Zo! Ik ben dronken! Regan, blinde dwaas, stomme ezel die je bent! Uilskuiken! Uilskuiken!" Ze.kwam weer op hem toen en huilend als een kind trom melde zij met beide vuisten op hem los. En dan, op eens. rende zij weg. De deur van de lift sloeg met een harde klap achter haar dicht. Opgewonden keerde Adam naar zijn kamer te rug. Hij sloot de deur en ging op de hoek van zijn bed zitten. Daar zat hij nog toen Reinbeck binnen kwam. „Reinbeck." zei hij heftig, „wat moet een man beginnen als een vrouw smoorverliefd od hem wordt?" „Als je van haar houdt, moet je haar trouwen. Hou je niet van haar, dan moet je er vandoor gaan. Een andere oplossing is er niet." „Neen, neen!" riep Adam uit. „Ik wil niet trou wen! Niet met haar, en met niemand!" „Nu. denk er dan niet meer aan en laten we gaan slapen. Zoals je je misschien nog zult herinneren moeten we morgen Feil assisteren. En de grote Fell is zo in spanning vanwege het verloop van de effectenbeurs, dat zijn handen ervan beven. Het zou heel goed kunnen zijn, dat hij die galblaas operatie helemaal aan ons beiden overliet!" Adam werd zozeer in beslag genomen door de galblaasoperatie, dat de gedachte aan Ellen Mc Carty er ver door op de achtergrond geraakte. Toch doemde zij bij tussenpozen weer in zijn geest op; moest hij er weer aan denken hoeveel zij op zijn moeder leek. Hij kende de theorieën over complexen op zijn duimpje, maar had er zich nooit erg mee bezig gehouden. Ellen was niet in het washokje en hij was daar blij om. Een zuster met een rood gezicht en met staalharde ogen hielp hem in zijn witte jas en hield de gummihandschoenen voor hem open, zo dat hij er gemakkelijk in kon slippen. „Waar is miss McCarty?" vroeg J. Stanley Feil. Zijn stem klonk ongeduldig en haast kwaadaardig. „Ik neem aan." zei de verpleegster koeltjes, „dat miss McCarty ziek is." Reinbeck schoot in de lach. ,,'n Kater!" grin nikte hij. „Je had haar moeten zien. Regan; jam mer dat je zo vroeg wegging. Ze kwam in haar uniform terug in de kamer waar gedanst werd, ze zag er helemaal verfomfaaid uit. Iemand gaf haar een fles whisky en ze heeft daarmee verder de hele avond tegen de muur gezeten. De tranen liepen haar telkens weer over de wangen. Geen wonder dat ze ziek is." Er gleed een eigenaardige trek over Fells ge zicht; hij zag er opeens uit als iemand die zich inspant een driftbui te onderdrukken. „Dat gedans!" snauwde hij. „het moest verbo den worden." „Mac was volkomen nuchter toen zij met mij op controle ging," verdedigde Adam haar. Die vreemde uitdrukking op het anders zo harmoni sche gezicht van Feil bracht hem ertoe de waar heid een beetje te verdoezelen. Feil wierp het hoofd in de nek en staarde naar de instrumentiste. (Worat vervolgd). vliegtuig aangespoeld. Van de inzitten den werd daar het verminkte lijkje van een kind aangetroffen, dat voor zover bekend niet kon worden geïdentificeerd. Onder de resten, die thans zyn opge haald, was ook een stuk kinderspeel goed, een elektrisch scheer&pparaat cn elektrische draden, waarin stukjes leer en haar zaten. De stukken werden opgevist op een. plaats waar de zee 66 meter diep is. Het vaartuig, dat ze vond was de Senhora da Atalaia. De schipper van deze treiler heeft zich bereid verklaard naar de plaats, waar hij zijn vondst heeft ge daan, terug te keren. Hij kan deze plaats precies aangeven. Omdat de gevonden voorwerpen nogal zwaar zijn, zodat zij niet ver weg ge dreven kunnen zijn, hoopt men, dat men hier inderdaad dicht bij de plaats is waar het ongeluk is gebeurd. Af f ichewedstri j d jonge kunstenaars Terwijl men in Frankrijk, het land van de wijn allerwegen de affiche kan vinden, die het melk drinken propageert en men de waarschuwing lanceert voor al niet meer dan één liter wijn per dag te consumeren, schrijft de Werkcommis- ■oor collectieve wijnpropaganda een prijsvraag uit om met een doeltreffende affiche het wijn drinken in ons melk tandje te stimuleren. Met medewerking van de directies in de twaalf kunstacademies, heeft men de jongelui, die in de jaren 1957 t'm 1960 afstudeerden, uitgenodigd een affiche te ontwerpen, die tot titel moet dragen „Vive le vin de France", uit te voeren t vier kleuren. Er zijn drie prijzen, resp. ten bedrage an f500, f350 en f250 terwijl elk dezer prijzen nog wordt vermeerderd met een bedrag van f300 voor repro- duktierechten. De prijsuitreiking is op groot wijnfeest in oktober. De win- winnares) van de eerste prijs wordt geïntroniseerd als „Compaignon Honoris Causa du Conseil des Echansons a Paris", één der vele wijnorden, die op het feest aanwezig zullen zijn. Uiterlijk 31 augustus moeten de In zendingen in het bezit zijn van dc or ganisator, de Studio AA'5-pureau Ant woordman. Mochten er afgestudeerden zijn uit genoemde jaren, die geen uitnodiging tot deelneming hebben ontvangen, dan kunnen zij deze alsnog aanvragen bij de organisator, Plein 13a, Den Haag. Mevr. Grondhout tachtig jaar Vandaag is de Haagse schilderes me- rouw M. Grondhout-Heshusius 80 jaar geworden. Mevrouw Grondhout, de we duwe van de schilder, etser en pedagoog W. A. Grondhout, studeerde aan de Rot terdamse academie en daarna aan de Academie van beeldende kunsten in Den Zij exposeert geregeld op de ledenten toonstellingen van Pulchri-Studio Op de laatstgehouden tentoonstelling een van haar stillevens door de ge meente Den Haag aangekocht. WcVfëifk vanavond De tv. begint vanavond ad om half acht, want dan wordt het agrarisch nieuws op het scherm gebracht. Voor de vijfde keer voigt dan (na het journaa;) een aflevering uit de interessante film serie „Dwaaltocht door het dierenrijk", die in de Londense Zoo werd opgeno men. Een echte „Western is de hoofd film die om 9.05 uur begint, ril. de door John Fond geregisseerde „knokfilm" „My darling Clementine Vooraf gaot dan nog een korte thriller over een vreemdeling, die zijn visitekaartje niet af gaf en die een heel stadje op stelten zet. vanavond Vanavond om 7.05 uur maakt de Avro via de grammofoonplaat weer een zwerftocht door operaiand. Ditmaal woondit een verkorte uitvoering van „De Parelvissers" van Bizet gegeven. Na de Skymastere (8-05 u.) volgt om kwart voor negen een uitzending van een ra dio-blijspel door Gisela Prugel Apollo aan de Seine". De KRO zendt om half acht weer de populaire pietenrubriek .Richt te verteren" uit. Programma voor morgen WOENSDAG 7 JUNI 1961 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. NCRV: 7.00 Nws 7.10 Gram 7.30 Gewijde muz 8.00 Nws 8.15 Radiokrant 8.35 Gram 8.50 Idem 9.00 V d zieken 9.35 Waterst 9.40 V d huis vrouw 10.10 Gram 10.15 Morgendienst 10.55 jorspel 12.15 Gram 12.30 Land- 12.33 Gram 12.53 Gram 13.00 Nws 13.15 Metropole-ork 1350 leringl ut Concll of 18.00 Meisjeskoo zingen 18.35 MHl 18.20 Het spectrum. le- iette-ens en solist 19.00 het Leger Evangeliesamenkomst 21.00 Gram 21.13 Concertgebouwork 22.00 Tot ziens in Je ruzalem, Bijbelse quiz 22.30 Nws en SOS- ber 22.40 Avondoverdenking 22.55 Platen- nieuws 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.23 Gram 8.00 Nws 8.18 Gram en koookpraatje 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: ]0 20 V d vrouw 11.00 Gcvar progr (herh) 11.30 Lichte muz 12.00 Orgelspel en zang 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Voor het platteland 12.38 Gram 13.00 Nws 13.15 Lichte muz 13.45 Van vuistbijl kunstmaan, lezing 14.00 Kar - 14.45 Volksliedjes ronden ;ol!st t 17.16 Va- ingsuitz: Het Papia- Nederlandse Antillen, door Stanlej 18.00 Nws en comm 18.20 Act 18.30 Lichte muz 19 0O V d kind 19.10 Draaiorgelmuzlek 19 20 VARA-Varia cn gram VPRO: 19.30 v df jeugd. VARA: 20.00 Nws 20.05 Een hoorspel 21.00 Pro sol 21.30 Gesproken 22 20 Sport 22.30 menade-ork. koor cn portret 21.46 Lichte i JgMfc Kamermuz 23.05 Voordrac... M londorgelspel 2355—24.00 23.25 NTS: 17.3017.1 VARA: 17 00 V d kin<£ De Verrekijker 20.00 Jour- crz. NCRV: 20 20 Piano te 11.10 Pas geperst 21.35 At- idwijding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7