Consumptiesector favoriet in Duitse Bondsrepubliek BOSCH koelkasten ,/t BRiLLENCENTRUM" Topjaar voor het I.B.B. te Oegstgeest Stichting VVV Noorclwijk Openbaarheid noodgedwongen de toekomst Wij koers van ziging statuten op basis rapport-Vet WEl'WE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 6 JUNI 1961 Visserij golf jes IET alleen de produktiesector van het Westduitse visserijbedrijf geniet in Duitsland grote aandacht. Daar wezen we reeds op in verband met het jubileum van de Duitse trawivisserij en in verband met het uit varen van de loggers. Maar ook de consumptiesector staat in het middel punt van de belangstelling. In de Duitse bondsrepubliek heeft men een ministerie voor de voeding, waar men zich concentreert op mogelijkheden om de afzet van vis te verbeteren In de eerste plaats kan dat natuurlijkva»>gt op de verre visserij, de roodbaai-a. e**,,., abesiaanae in Nederland met te verkopen valt. Men zou dus fcurmen zeggen, dat men geschieden door middel of te stichten viswinkels. Maar eenmaal kleine gemeenten oI randstad- jes van grote steden, waar het econo- m.soh niet verantwoord is met een vls- w>nkel te beginnen Het ministerie doet nu zijn best de mensen in die steden en dorpen, die al voor de zeevis gewonnen zijn, te herscholen, zodat ze de diec>- vriesvas ga«n waarderen. Deze hoeft niert per se door een vi» winkel te worden verkocht zoals dat ook iin Nederland het geval is. Hier heeft men aan de ene karnt de figuur van de vishan delaar, die er tal van artikelen bij gaan verkopen, aan de andere kant de figuur van de groentewnnkelier, om maar een voorbeeld te geven die ook diepvriesva vertcocpt. Wat Duitsland bij deze ontwikkeling edhter voor heeft, is dat men beschikt over eon vlooit van drijvende diepvmes- vfctfabrieken, die de binnenlandse markt van grondstof kunnen voorzien. In Ne derland blijft hert bij enkele incidentele pogingen, die bovendien nog worden be moeilijkt om dart de vis, dile men veel Keuring Haarlem Hollandse irissen glorieerden Opnieuw waren het de Hollandse irissen die glorieerden op de weke lijkse keuring in Haarlem. Fantas tisch mooie variëteiten werden naar voren gebracht. Daar prijkten de aanwinsten van de fa. Gebrs. de Graaff en S. A. van Konijnenburg Co. te Noordwijk. Rond dertig varië teiten stonden fraai opgesteld, ter wijl drie aanwinsten een getuig schrift van verdienste kregen. Dat waren de fraai getinte Oriental Beauty, de kloeke gele Yellow Beauty en de teer gekleurde Lilac Beauty. Daarnaast behoorden Amber Beauty, Purple Champion, Sweet Harmony, Lilac Beauty en National Velvet tot de meest bewonderde exemplaren. Van J. de Goede uit Breezand was er ook een mooi groepje met Blue Pearl, King Mauve. Mauve Queen, Bronze Queen en de fraaie Prinses Irene aJs uit blinkers. Piet Nijssen Zn, Santpoort, voerde dn het gele genre om. Prestwick, Golden Distinction en Citronella ten to nele. De goudgele Sunny Guernsy zagen we van Jac Winrter Sc Zn. Heemstede en Gebrs Bergman uit Sassenheim. Een De oude, maar nog altijd uitstekende geel inet witte Huchtenberg werd door de fa. Timmer u:t Breezand naar voren gebracht en J. Heere. Beverwijk toonde de gele Goudstuk en Yellow Triumph. Delight, een forse witte iris. was in gezonden door Bakker v. d. Vlugt, Lis- - Een iris van klasse is ook Hollands Glory, lichtblauw met wit, die D. van Buggenum. Hillegom, ertaleerde. In het blauw blijft Bule Giant (G. Hom mes, Heiloo) nog altijd een ster. Van de zelfde kweker zagen we de wit-gele An gel Wings. Gloriosa RothschilLdiana, een knolgewas met grillig gevormde bloe men dat de laatste jaren zeer „en vogue is, werd tentoongesteld doo>r M. C. van Staaveren. Aalsmeer. Het zou overdre ven zijn te beweren dat het topkwaliteit samengedrukt was. Dé bloemen waren niet mooi op kleur en vrij klein van stuk. P. Rumphorert. een bijgoedlcweker uit "t bijgoeddorp Uitgeest, exposeerde naast beste kwaliteit van Sparaxis Fire King een groepje Ixia's. We noemen Blauwe Vogel, Appleblossom, Venus en After- Een viertal nieuwe gladiolus nanus- zaailingen bracht J. C. Beröee. Noord wij kerho ut, ter keuring. We vonden de rose met wit getekende Marjo en Suzan ne de mooiste. Een heel goede dieprode, enkele pyrethrum was De Jonghs Glory, naar voren gebracht door J. de Jongh Zn. Aalsmeer Er werd een getuigschrift eerste klasse aan toegekend. Een groep Eremurus-zaailingen (Zweep- le'ies of Naald van Cleopatra) was er van N. C. Ruiter. Uitgeest De commissie wil ze eerst een jaar op de proeftuin heb ben. alvorens een nader oordeel te ge ven. Voortreffelijke kwaliteit van de witte lelie Regale album werd geëxpo-- seerd door Fred. Singer uit Wijdenes. Men had nu meteen mooi vergelijkings materiaal, daar KI. de Jong uit Andijk de uit Amerika geïmporteerde witte Go liath showde. Geef ons Regale album maar. De gele Regale die onder de naam LimeLight werd getoond, was bijzonder mooi. KI. de Jong toonde ook de oranje Enchantment. Harmony en Bright Star. Sterk de aandacht trok de lilium- hybride Distinction van F. Rjjnveld Zn, H llegom: zware takken met licht oranjetfloeunen. Een beste snijlelie. omscholing" de Neder- de roodibaars leen Nederland zou moeten, landse waarderen. Iter euze cirkel: daarvoor is veel roodbaars nodig, en die komt er pas bij reigelmartige Vicieuze cirkels zijn overigens niert zeldzaam in de visserijwereld. Denken we maar aan de vleetvisserijom e vernieuwen heeft men geld nodig, maar men krijgt pas geld. als men heef: kun nen vernieuwen. Daarom wacht men daar op een gesjnerrk van moeder na buur in de vorm van een overvloedige haring visserij. Iets dergelijks zou ook in het andere geval iets kunnen opleveren. Zou de verre visserij voor de Nederlandse pio niers ineens veel kabeljauw gaan ople veren dan zou m?n doorzetten. Dan zou er een kans zijn, dat er veel roodbaara meekwam, zodat men in Nederland dezi vis kan leren eten. Veel propaganda zal dan natuurlijk nodig zijn. Juist zoals dat nu ia Duitsland gebeurt Om de Noord de redei daar blij over te zijn, weer ging helaas niet gepaard met goede vangsten. Kon mén de laatste dagen spreken over reaelijke maar ongelijke visserij, nu was er enkel sprake var» slechte resul.aten. Zaterdag werden er 50 tot 100 manden haring en makreel per etmaal gevangen. De IJM 99 Egmont deed een trek van een pakje, de IJM 10 Maria van Hattem een trek van 15 manden hoops, de IJM 97 Toronto een trek van een pakje evenals de IJM 28 Amsterdam. De IJM 26 's-Gra- venfhage deed een trek van twee pakjes. Naar zee gingen zaterdag de IJM 53 Dirkje, de IJM 35 Postboy en de SCH 171 Cornelis Vrolijk Fzn. Zondag waren de resultaten 40 tot 100 manden makreel, schelvis en kabeljauw per etmaal- De IJM 10 Maria van Habtem vir.„ twee trekken 30 manden hoops, de IJM 37 Delf: deed e^ji trek van een pakje evenals de IJM 32 Elie Chenevière, Je IJM 28 Amsterdam deed een trek 40 manden hoops, de IJM 99 Egmont trek van 35 mander hooDs. Wat er was De totale aanvoer was in IJmucden maandagmorgen 8285 kisten. Voor eerste beurt lbsten vijf trawlers en loggere 535 schelvis 160 wijting. 305 gul en kabeljauw, 130 koolvis. 75 haring, 800 kleine haring, 3100 makreel, 50 kleine makreel. 600 scho.. 15 barbot. 135 varia. 1000 stuks kabeljauw en 12.500 kilo tong. Voor de tweede beurt kwamen 51 vaar tuigen van de kleine vaart aan de markt met 150 wijting, 60 gul en kabeljauw, 1375 sohoi. 60 tarbot, 450 varia, 250 9tuxs kabeljauw en 35.000 kilo tong. De IJM 15 Emma voerde 740 tosten, 200 •tuks kabeljauw en 100 kleine haring de SCH 117 Onderneming 3 had behalve de kantjes, die in Soheveniingen werden afgeslagen, 237 tosten en 50 stuks kabeljauw. De VL 16 Voorloper had 1255 n en 135 stuks kabeljauw, de VL 153 Liesje en Ruiger 550 kisten. 185 kleine n haring en 180 stuks kabeljauw. De IJM 26 's Gravmhage had 950 kisten 370 kleine kis.en har: mg en boven dien 300 stuks kabeljauw. De markt De prijzen daalden maandagmorgen bi) verschillende soorten nog verder. Zo kon men al braac kopen voor een tje al stond daar wait schelvis van goede kwaliteit voor meer dan aestug gulden tegenover. De harimgprijs zakte danig, naar f25f 15. en de makreel kwam niet hoger meer dan f 11.20. Tong was steeds goedkoop, en zelfs de schol wat gezakt. De kabeljauw bleef redelijk aan de prijs, en da' gold ook voo koodvis. Dat de besommingen niet hoog konden zijn lag wel voor de hand. Een hoogvlie ger als de IJM 15 Emma kwam maai aan f 11.000. Vandaag aan de markt Voor vandaag lagen gisteren al de vol gende schepen klaar: KW 176 Gesiina Geertrui met 250 tosten, 50 kleine kisten en 40 stuks kabeljauw, de KW 135 Emma Wilheimma met 20 kisten en 270 kleine haring, de IJM 72 Beatrice met 635-tos ten en 21 stuks kabeljauw, de KW 4 Golfstroom met 19i. kisten, de IJM 272 60 kisten, de IJM 210 met 55 kisten, de KW 122 Arie Ouwehand met 60 kis- 50 kleine haring en de KW 33 Liman iet 40 kisten. Gekoeld zeewater en pekel tJs aan boord van schepen is te vervangen T~\E UITGEBREIDE proeven, die het afgelopen jaar in het Instituut voor Visserijprodukten TNO te IJmuiden met gekoeld zeewater en pekel voor het goedhouden van vis zijn genomen, hebben geleerd, dat althans voor het bewaren van haring en makreel het verse ijs aan boord van vissersvaartuigen kan worden vervangen. Daarvoor is echter de opslag van haring en makreel in met gekoeld zeewater of pekel gevulde tanks nodig. Deze proeven openen voor het visserijbedrijf zeker nieuwe moge lijkheden. De reizen van de treilers zouden langer kunnen worden. Het inbouwen van de tanks in de schepen, zonder dat ruimcapaciteit en stabi liteit van het schip eronder lijden, is nog een technisch probleem. Het zou de moeite waard zijn dit probleem op te lossen. Het Instituut is in elk geval al ver ge vorderd met zijn proeven. Er varen van Wieringen uit reeds twee kotters, waarop garnalen in gekoeld zeewater in tanks worden vers gehouden. Binnenkort zullen ALPHEN AAN DEN RIJN Indische keuken Rijstgerechten vindt men tegenwoordig steeds meer in de Hollandse keuken. Maar om de kneepjes bij het bereiden hiervan te leren is wel wat voorlichting nodig. In de landbouwhuishoudschool Ko ningin Juliana heeft men daar gisteren van kunnen profiteren. Want door specialist „Indische keuken." de heer J. N. Schuijt. werd voor leerkrachten, be stuursleden. besturen van de Bond Plattelandsvrouwen en Vereniging Huisvrouwen een les gegeven. Geslaagde actie Artl De stroopwafelactie ten bate van Arti et Religioni is geslaagd. Er werden 1600 pakjes verkocht, ruim zeshonderd gulden. Daarmee is men er overigens nog niet, zoals we gemeld hebben, want er is onge- f 2800 nodig om verschillende nood zakelijke kosten te kunnen dekken. De donateursactie, gelijk hiermee gevi die enkele jaren geleden een belangrijk ?s was, heeft ditmaal niet zoveel op geleverd. A.T.T.C.-nieuws Op donderdagavond 8 juni, 8 u., speelt A.T.T.C. haar tweede nederlaagwedstrijd Gouda is de tegenstander. De opstellin gen luiden: A.T.T.C. 1 J. v.d. Boom. A. Jongeleen J. Schouten; A.T.T.C. 2: E. de Graaf. W Baerveldt A. Leijnse; A.T.T.C 3. L. Mulder. R. Huisman en A. Sijpestein; A.T.T.C. 4: D. Lekx. A. v.d. Panne en A. v. Wageningen. Het programma voor de nederlaag- wedstrijden luidt: juni A.T.TC.Gouda. 15 juni A.T.T.C. -U.T.T.C. (Utrecht), 19 juni doet A.T.T.C ee aan een door N.T.T.C. (Nieuwerkerk d. IJssel) georganiseerde nederlaag wedstrijd, 22 juni A.T.T.C.Netbal (Den Haag), 26 juni A.T.T.C.S.V.E. (Utrecht) en 29 juni A.T.T.C—T.O G. (Haarlem). BENTHUIZEN Geen druk op waterleiding Gisteren hebben de inwoners v; Eenthuizen. die zijn aangesloten op het drinkwaterleidingnet van de stichting „De Tien Gemeenten" te Pijnacker. hel met een zeer geringe druk moeten doen. Bij-vele huismoeders is de was een dag blijven staan. De oorzaak was dat in de omgeving van Nootdorp een hoofdbuis was sprongen. Met man en macht is aan het herstel begonnen om in avonduren reeds een grotere druk kunnen waarborgen. Dit is ook gelukt en men hoopt vandaag weer op nor ma a.' peil te komen. Spreekbeurt Morgenavond half 8 hoopt ds Bos- schaart van Slikkerveer voor te gaan voor de Gereformeerde Gemeente. Verkeersongeval op Hogeveenseweg Zaterdagavond omstreeks zeven uur re den twee personenauto's en een motor rijwiel achter elkaar op de Hogeveense weg in de richting Zoetermeer. De motor rijder A. V. uit Benthuizen week naar ONZemtNSDAG-TIP Alleen geldig woensdag 7 juni Jongensweekender 8 jaar nu 5.95 HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN HAZERSWOUDE Woningbouw De firma Fr. de Boer te Hazerswoude il voor eigen rekening een winkelpand iet een dubbel woonhuis bouwen in Groenensteyn. Dezelfde firma gaat voor de heer A. J. M. Tetteroo uit Zoeter- in Rhynenburg een woonhuis bou- ROELOFARENDSVEEN Lagere tuinbouwschool In de lagere tuinbouwschool aan 1 Westeinde werden door de heer A. J. Verkley, inspecteur van het district Am sterdam, diploma's uitgereikt aan L. Kolk, E. Elsgeest, P. Kolk, Th. Hoogen- boom, E. Klein, H. Klein, J. van de Veer en P. van de Zwet, allen te Roe- lofarendsveen, en C. Borst en Fr. Hoo- geveen te Hoogmade. links uit om de voor hem rijdende auto'i te passeren. Terwijl hij met deze ma noeuvre bezig was week ook de auto, die voor hem reed naar links uit Om botsing te vermijden ging de motorrijder nog meer naar links, waarbij hij in dc berm terecht kwam. tegen een kilometer paaltje reed en op de weg smakte. De motorrijder kreeg geen letsel, maar dt schade aan zijn voertuig en kleding be droeg ruim duizend gulden. De autobe stuurder, W. J. van de B. uit Leiden, had van het ongeval niets gemerkt en reed door. Hij werd door twee chauffeurs, die hem achterna reden gewaarschuwd. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: hoofddoek, portemonnaie. geld. leren zeil. aansteker, broche. Verloren: leren motorhandschoen (bruin), twee zilveren armbandjes waar- de namen Pietje en Cobi gegraveerd. Inlichtingen bij de postcommandant m de rijkspolitie. Dijk 14, tel. 01790-3633. op zee proeven worden genomen koelen van haring en makreel aan boord van kotters en treilers. Het bedrijfsleven zal daaraan medewerking verlenen. makreel heeft grote voordelen op het bewaren in ijs. De vis wordt niet meer uim en komt dus betere vorm aan de wal. hetgeen bevorderlijk is voor de kwaliteit En het staat daarbij wel vast, dat Nederland de komende Euromarkt zijn naam •exporterend land alleen kan hand haven, wanneer het kwaliteitsprodukteD blijft leveren. Bovendien is waarschijnlijk, zoals proe- ;n in andere landen trouwens reeds min meer hebben aangetoond, het lossen in vis uit tanks makkelijker dan het lossen uit de ruimen met manden. Dit lossen zal echter een tbtale ver andering vergen van de tot nu toe al tien tallen jaren gevolgde losmethoden in IJmuiden en Scheveningen. Men zal met pompinstallaties moeten gaan werken, die uit de tanks als het ware naar het land stuwen door een buizennet. In Zuid- Afrika en Califomië kent men reeds de vispomp. Ook het lossen met perslucht is in principe mogelijk. Vlaggetjesdag In Bremerhaven wordt op 24 juni de „Tag des Hochseefischers", de Westduit se Vlaggetjesdag gehouden, die aan het vertrek van de Duitse treilers ter haring vangst vooraf gaat. Voor de loggervloot kent men in Duitsland de Vlaggetjesdag niet. De Duitse loggers. 47 in getal dit jaar, zijn reeds naar zee. Zij hebben eveneens veel moeilijkheden ondervon den bij het werven van bemanningen. De Duitse loggers varen daarom met veel vissers van Faröer. De Duitse Vlaggetjesdag belooft dit Jaar een groot feest te worden, war viering valt samen met het feit, dat 75 jaar geleden de eerste Duitse treiler, de stoomtreiler Sagitta naar zee vertrok. Een grote tentoonstelling is in Bremer haven ter gelegenheid van dit jubileum ingericht. TER AAR Woningbouw Namens de firma Uyttewaal is he bouwen van een woonhuis alhier opge dragen aan de Gebr. H. en J. Vink te Noorden. Aan dezelfde firma werd op dracht gegeven tot het bouwen van pakloods op de terreinen van de firma Uyttewaal. WOLBRllGGE Collecte De collecte voor. het Rode Kruis, die KATWIJK Vier inwoners winst Gedurende mei nam het aantal inwo ners van Katwijk met vier toe. en wel van 30242 op 1 mei tot 30246 op 1 juni. Het zielental vermeerderde door geboorte en vestiging respectievelijk met 76 en 138, en verminderde door overlijden en ver trek met resp. 21 en 189. Spreekbeurt Woensdagavond om half acht hoopt voor de Gereformeerde Gemeente in de Remisestraat de heer Schipaanboord van Leiden een spreekbeurt te vervullen. KATWIJK AAJS ZEE Voetbal Morgenavond zeven uur speelt Quick. Boys in het Katwijkse sportpark een wedstrijd tegen het Haags militair elftal. Hoog en laag water Woensdag: hoog water 10 14 en 22.48 uur; laag water 5 33 en 18.18 uur. Hét nueett u&ikockte ute/Ji Lu ëu/vopcu COED NIEUWS Laaf uw glazen KLEUREN, Maak van Uw reservebril een ZONNEBRIL -jür Speciaalzaak Ziekenfondsleverancier Rijksgediplomcerd opticien. BOSPLEIN 8. TELEFOON 3807 KATWIJK. De N.V. Ingenieursbureau voor Bouw nijverheid te OegstgeestRotterdam die op 10 oktober 1960 35 jaar bestond, heeft in het afgelopen jaar een belangrijk ho gere omzet bereikt dan in enig ander boekjaar. Het totaal verwerkte bedrag met inbegrip van de houtbewerkingsfa- briek bedroeg n.l. 18.699 000.- tegen over 12-900.000,- in 1959 In deze be drijfstak was de werkgelegenheid in he algemeen zeer ruiim, maar deze ging ge paard met vele spanningen. Bij het tot stand komen van de nieuwe C.A.O heb ben zich moeilijkheden voorgedaan, die geleid hebben tot een staking va dagen bij de grotere bedrijven, ook bij I.B.B. Men heeft er de laatste jaren naar gestreefd door verhoging vai omzet, ondanks de belangrijke stijging van de algemene kosten, te komen tot verlaging van het noodzakelijke percen tage, dat voor de dekking van deze on kosten in verhouding tot de aanneem- sommen wordt vereist. Het is mede aar het resultaat hiervan te danken, dat de nettowinst in het afgelopen jaar niet ls gedaald. Ondanks de hoogconjunctuur bestaat er in deze bedrijfstak nog steeds zeer scherpe concurrentie. Gezien het feit, dat ook in het thans lopende boek jaar, mede ten gevolge van de invoe ring der 45-urige werkweek en door andere omstandigheden, het kostenni veau verder zal stijgen, kan voorlopig nog niet op vermindering van de be staande spanningen worden gerekend. De vennootschap is er desondanks geslaagd belangrijke en interessante we ken in opdracht te verkrijgen en in c afgelopen jaren redelijke reserves c te bouwen. Hierdoor was het mogelijk de investeringen in vaste bedrijfsmid delen vortdurend uit te breiden, tenein de te bereiken, dat waar mogelijk op handarbeid kan worden bespaard gebruik kan worden gemaakt van r der geschoolde krachten, mede door passing van in afzon'derlijke fabrieken vervaardigde bouwonderdelen. De houtbewerkingsfabriek, geve nabij de Haagse -Schouw te Oegstgeest. welk terrein tevens voor het aa mingsbedrijf werd gebruikt, is regelma tig gegroeid cn wel zodanig, dat het noodzakelijk werd voor de opslag TVE Stichting VVV Noordwijk heeft een andere koers ingeslagen. Tot toe was het de gewoonte dat de activiteiten van dit lichaam alleen maar openbaar werden via communiqué's en wat zo hier en daar te hooi en te gras werd opgevangen. Thans is blijkbaar met deze gedragslijn broken, want gisteravond werd in het raadhuis een vergadering van algemeen bestuur der Stichting gehouden, waarbij de pers was genodigd. Weliswaar bleek uit de discussie dat dit besluit min of meer noodgedwongen was genomen, omdat bepaalde leden aangekondigd hadden zelf aar, de pers inlichtingen te gaan verschaffen. Om een zodanige eenzijdige voorlich ting onmogelijk te maken, was op voor stel van de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, wethouder J. van Leeuwen, besloten, enkele punten van de agenda van de vorige vergadering te behandelen in het bijzijn van de pers De voorzitter, burgemeester Van Ber- ckel, merkte in dit verband nog op dat het volkomen normaal geacht moet worden als de vergaderingen van het bestuur een besloten karakter dragen. Deze organisatie leent zich daar niet Hierna werd een afschrift voorgele zen van een door mr. C. Punt aan dt arrondissementsrechtbank te 's-Graven hage gedaan verzoek, over te gaan tot statutenwijziging van de stichting. De heer Punt had dit verzoek reeds eerder gedaan, doch had het opgeschort. De heer Vet had. desgevraagd, schrif telijk aan de stichting medegedeeld, dat er zeer zeker onderscheid gemaakt dien de te worden tussen de conclusies var ziin rapport en de inhoud van het ver zoekschrift van mr. Punt Hierna kwam aan de orde de behan deling van de reacties der comparanten op het rapport Vet. De heer Van Leeuwen zeide. dat dit rapport in een besloten jitting va: gemeenteraad was behandeld. Hij had machtiging ontvangen de gedachte de raad op deze vergadering kenbaar te maken De algemene indruk van het rapport was gunstig, aldus de heer Van Leeu wen. en de gemeenteraad had veel w dering voor de deskundige wijze waarop het was samengesteld. Er waren op ondergeschikte punten wel bezwaren, maar in grote lijnen kon de gemeenteraad met het rapport ak koord gaan. Persoonlijk had spreker het rapport geen behoefte, maar raad wilde het en daarom had hij zich hierin geschikt. De heer Van Leeuwen wees erop dat de algemene gedachte wellicht was dat er in de stichting maar beetje geklungeld werfl; dit is echter pertinent onjuist, er is ook veel op- opbouwend werk gedaan. Er is een fraai gebouw gesticht en ook in an dere opzichten is er vruchtbaar ge- Er zou nog veel meer bereikt kunnen zijn als er maar niet zoveel kritiek cn tegenwerking was geweest. De heer Van Leeuwen erkende dat soms minder ge lukkige beslissingen genomen waren wellicht bijvoorbeeld bij direoteursbe- noemingen, maar er staan toch ook vel< positieve dingen op de activa. Waarschijnlijk zal de suggestie vai de heer Vet. een subsidie van 25.000 door de gemeente, nog wel enige stof opleveren in de raad Na dit heldere betoog van de verte genwoordiger van het gemeentebestuur volgde de voorlezing van een aantal schriftelijke reacties. Noordwijk Actief was van mening da' het rapport Vet in grote lijnen gevolgd moest worden en nodigde het bestuur daartoe uit. Voorzitter-probleem Ook de Noordwijkse Golfclub kon zich met de inhoud van het rapport ver enigen Indien de suggestie een nieuwe voorzitter te kiezen opgevolgd moest worden, zou het aanbeveling verdienen deze figuur reeds nu in het bestuur op te nemen, zodat hij zich kon inwerken Ook de Horeca erkende de des kundigheid van de opsteller van rapport, en wilde medewerken i diverse suggesties. Met nadruk w ste deze comparant onder de aan dacht te brengen dat een capabel representatief persoon als directeur benoemd moest worden Een neu trale voorzitter van de Stichting is zeker-nodig en de huidige voorzittet. de burgemeester, is de meest ge schikte persoon hiervoor! De Noordwijkse Sportvereniging kon zich in grote trekken met het rapport verenigen, met uitzondering van het voorstel tot instelling van een commis sariaat voor het verkeerswezen. In de vacature van directeur kon. naar de mening van de sportvereniging, niemand beter benoemd worden dar, de ontslagen directeur. J H. Kleine Staarman, De Vereniging van Villa's- en Huizen- verhuurders wenste als richtlijn voor reorganisatie, het rapport Vet te aan vaarden, met uitzondering van de sug gestie van de instelling van een ver- keerscomm issan aa t Zeebad Noordwijk had eenzelfde (soms letterlijke» beoordeling als de Horeca en Bloembollencultuur sloot zich. monde van de heer H van der Loo. bi) de verklaring van de heer Leeuwen Commissie Na enige discussie werd besloten commissie te benoemen om een wijzi- ïmg van de statuten voor te bereiden en te ontwerpen. Hierin werden benoemd jhr. A G. vain Riemsdijk en de heer L. Sterkenburg. Voorts zal F W Graaf van Limburg Stirum worden aangezoch! in deze commissie zitting te nemen De burgemeester zal het voorzitterschap be kleden van de commissie. Wanneer het concept van de commis sie klaar zal zijn is nog niet bekend, in elk geval vóór 1 januari 1962. werd toegezegd. Bij de rondvraag werd het plaatsen van banken in het VVV-kantoor be pleit. Medegedeeld werd dat èn de Ho reca èn de V.V.H. elk 2500 hadden ge stort bij de stichting en tevens elk 2500 hadden toegezegd als voorschot Ten slotte werden enkele mededelin gen gedaan over het informatiebureau varen 8246 bjievon ingekomen en 20.522 waren er uitgegaan. Voor de Horeca was ƒ125.000 aan overnachtingen geboekt en voor de WH ƒ325.000. voor logies met ontbijt ƒ67.000 Ten slotte werd het pleit gevoerd eensgezind samen te werken tot heil van de badplaats Noordwijk. bouwmachines en hulpmaterialen naar een ander terrein uit te zien. Hiervoor werd aan de overzijde van de weg een terrein van het Rijk in huur verkregen trt- grootte van ca. 8.400 m2, waarop tij delijke loodsen werden gebouwd. In verband met de veranderde produk. tiemethoden en het toenemende ruimte gebrek werden de moeilijkheden voor de bestaande fabriek groter. Men heeft dan ook reeds vele jaren pogingen in het werk gesteld om een meer ratiortele oplossing door nieuwbouw op een an der terrein te vinden. Ofschoon zich hiervoor aanvankelijk in de omgeving bepaalde perspectieven hadden geopend, bleken de aldaar tot stand gekomen uitbreidingsplannen de -uitvoering on-mo. gelijk te maken. Ten gevolge van de hiervoor genoemde nieuwbouwplannen en de vergroting van de omzet der aan nemingsmaatschappij, gepaard gaande met grotere investeringen ter verho ging van d-e produktivi-beit, ontstond de behoefte tot uitbreiding van de eigen middelen. Tegelijkertijd werd uitgezien naar de mogelijkheid om elders in het land een geschikt terrein te vinden, waar een ge heel nieuwe houtbewerkingsfabriek zou kunnen worden gevestigd. Mede in ver band met de regeling „Bevordering In dustrialisatie Ontwikkelingskernen" ia de keuze gevallen op een terrein aan groot vaarwater te Meppel, waarvan in eerste instantie ca. 3,5 a 4 ha beschik baar is, met een optie voor toekomstige uitbreiding tot 6,5 ha. Aan de plannen voor de nieuwe houtbewerkingsfabriek wordt thans gewerkt. Het ligt in de bedoeling het in eigendom zijnde be staande terrein met de gebouwen aan de Haagse Schouw uitsluitend voor de aannemingsmaatschappij te gaan gebrui ken. Men beschikt voor 1961 over een rui me orderportefeuille en vertrouwt op grond hiervan, onvoorziene omstandig heden voorbehouden,, een niet onbevre digend resultaat te mogen verwachten. De directie stelt voor over i960 een di vidend van 12 uit te keren. KOUDEKERK A. D. RUN Lezing over schilderijen In het Verenigingsgebouw kwam de af. deling Koudekerk aan den Rijn-Hazers- woude-Rijndijk van de Bond van Platte landsvrouwen bijeen. De presidente, me. Van der Lely-Dorrepaal, richtte zich speciaal tot mejuffrouw Knottenbelt, lezing met lantaarnplaatjes zou houden over het onderwerp: „Het gezin in de beeldende kunst". In een boeiend betoog liet mejuffrouw Knottenbelt de aanwezigen de betekenis zien van het schilderij en -hoe de verschil, lende schilders het gezin uitbeelden. Achtereenvolgens behandelde zij onder andere de schilder Amon, die met het relief het gezin zo uitbeeldt dat de vi op gelijke hoogte staat met de man er beiden de kinderen met liefde opvoeden. Zo ook Van Gogh met zijn schilderij „Aardappeleters", waarin echt de her inneringen boven komen van het leven op het platteland, waar heel het gezin werkt voor het dagelijks brood. Een tegenstelling hiermede vormde een schilderij van Van Ostade, uitbeeldend man, vrouw 'en kinderen, stijf zittend met mutsjes op, de kindergezichtjes ge- tekend als vroegrijpe grote mensjes. Op zeer boeiende wijze belichtte mejuffrouw Knottenbelt de verschillen die worden gevonden tussen Jan Steen, Rembrandt, Breughel, enz. E. Rous TER AAR Hoge prijzen op de groenteveiling Het is de afgelopen week wel een week van records geweest, zowel wat de aan voer als de prijs betreft: het was de hele week reeds duur, maar vrijdag kwam het tot een ongekende climax. Het waren vooral de peulen. Vrijdag wisten ze tot over de f 2,25 per kilo te noteren, wat voor peulen van de koude grond niet eerder is voorgekomen. De kwaliteit was natuurlijk prima, want voor zulke prijzen hangen ze geen uur te lang. Weersverbetenng kan niet an ders dan de prijs van dit artikel doen dalen, maar het kan nog wel wat velen. Ook de snijbonen hebben het voor de tuinders goed gedaan, veel vraag zowel voor export als voor binnenlandse markt, goede kwaliteit en een flinke aanvoer. Dat alles maakt voor de glastuinders weer wat goed na de slechte slaprijzen van dit voorjaar. Andijvie deelde mede van de grage markt. De kwaliteit van dit produkt, dat voor een groot deel van de koude grond komt, is heel best. De aan- 5 niet zo groot. is eveneens erg duur; ook dat komt zelden voor van de volle grond. Maar nu kon de hoeveelheid niet deren: betaalde graag tot over de 20 cent. De kwaliteit was vrij goed. al komt er nogal eens luis in voor. Spitskool is opnieuw een elite-artikel geworden, hoge prijzen en alleen voor de betere beurs bestemd. Bloemkool overtrof dit alles ver. Ook dit artikel komt van de koude grond en het bracht vrijdag tot ver over de gulden per stuk op. Postelein, waarvan de aanvoer mo menteel niet groot is. ging vlot van de hand tegen beste prijzen. De kwaliteit was heel goed. Rabarber is eveneens een luxe artikel geworden, de prijs is hoog. Komkommers deden het ondanks het koude weer ook nog aardig. De prijs liep op en de aanvoer is van betekenis Bospeen was ook duur: prijzen tot aan dc 75 cent waren geen uitzondering meer. Goede kwaliteit en een grage markt de den de rest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 4