dokter regan F3 Treinbotsing bij Tilburg kost twee machinisten (34 en 37) het leven Wenen bronchi letten Jonge kapitein bekent misdrijf op salonboot Auto-ongeluk in Dordrecht MAANDAG S JUNI 1961 n m 9C M W m mmmm IJ 8 a s Zwart: 8. 17, 18, 22, 23, 25, 29, 35, 36. Wit: 32, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 48. Een nog op zijn plaats te brengen „stopschijf" plus een paar maal meer- 'slag brengen in dit probleem een aar dig effect teweeg. Opgave: wit speelt en wint. Correspondentie. Iemand legde ons de volgende vraag voor: wit heeft acht stenen en zwart drie; zwart is aan zet 'maar kan niet meer schuiven; is de partij nu remise of heeft zwart ver- jloren. Het antwoord is dit: wie aan zet is en is „vastgelopen" heeft de partij (verloren. In damtermen noemt men dit geval „oppositie". Sehaak-vraug 102 De stand in de partij tussen Morphy (blind spelend) en amateur was deze: Wit: Kgl, Dc3, Tel en Tfl, Lb2 en 'Lc4, pi a2, f4, f5, g2 en h3. Zwart: Kh8, Df8, Ta8 en Tf6, Lc8, Pc6, pi a7, b7 c7, d6, g7 en h7. Blindspeler Morphy voerde feilloos deze vernietigende combinatie uit: 1. Tel—e8, Df8xe8; 2. Dc3xf6. De8—e7; 3. Df6xg7t, De7xg7; 4. f5—f6 en zwart kon opgeven. Bridge De kaartverdeling van het 3 Sans- Atoutspel dat u werd voorgelegd, was na de le slag aldus: 4 B 8 7 4 CH 9 8 O A 4> A 8 5 3 A V 10 6 O 10 9 5 3 2 4 H 10 10 2 7 5 3 O H 7 "42 «f» H 10 N1 V 9 9 4 2 O V B 8 6 4 4 V B 7 De pointe in dit spel is, dat Zuid moet afwijken van het principe om éérst zijn lange ruiten kleur te ontwikkelen. In dat geval gaat het contract één down, daar de tegenpartij tweemaal de gelegenheid krijgt schop pen terug te spelen, waarna West nog klaveraas als entree heeft. De winnende speelwijze is: in slag 2 onmiddellijk klaverheer spelen! Het beste tegenspel voor West is om de slag te laten houden. Hierna kan Zuid veilig de ruiten gaan ontwikkelen en hoewel de tegenpartij hierin 2 x aan slag komt en dus nog tweemaal schop pen of klaveren kan naspelen, is het contract via een snit op harten heer niet meer te verliezen. Speelt u de verschillende mogelijk heden maar eens na; het is de moeite waard! JACK DIAMOND. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. het oude Mesopota- mië; 4. duikereend; 7. lipharen: 8. meisjesnaam; 9. praalgraf; 11. achting; (12. land in Europa; 14. voegwoord; 15. zwart agaatsteen; 16. bijwoord; 17. ne- jvens; 19. slangvormig dameshalsbont; 21. aaneensluitende reeks; 23. sultanaat 'aar. de Perzische Golf; 24. opening; 25. 'voertuig; 26. j Wilhelminakanaal, is zaterdag nacht om een uur, een goederentrein uit Tilburg in botsing gekomen met een goederentrein uit Oisterwijk. De twee machinisten, de heren W. Brou wers (34) uit Den Haag en J. A. C. Bressers (37) uit Roosendaal, zijn hierbij om het leven gekomen. De baanvakken Tilburg-Den Bosch en Tilburg-Ois ter wijk werden door de uit de rails gelopen en over elkaar geschoven wagens volkomen ver sperd, zodat het reizigersverkeer moest worden omgelegd. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de trein uik Oisterwijk, die onderweg was naar Tilburg, ccn onveilig scan ls gepasseerd. Bij de frontale botsing met die trein uit Tilburg naar Den Bosch hadden beide treinstellen, respectievelijk met zevenendertig en vierenvijftig wa gons, een vaart van ciroa zestig kilome ters. Juist op de splitsing van de lijnen naar Den Bosch en Oisterwijk, enkele honderden meters voorbij het viaduct over het Wilhelminakanaal. kwamen zij tegen elkaar. Wagenbestuurder Brouwers zag de bot sing aankomen die seinhuisiwaohter C. Schellekens was hem mat een rode lan taarn tegemoet gehold en sprong van zijn elektrische lokomobief. Hij werd edhter vermorzeld door de wrakstukken van de in elkaar gedrukte goederen wagens. Zijn collega Bressers raakie in ealbine bekneld en moest met behulp van ■erwijderd. Hij moet, evenals de heer Brouwers, op slag dood zijn geweest. Ofschoon hulp snel ter plaatse was, on men door de enorm grote ravage pas gistermorgen om half vjjf met het grote oprolmlngswerk beginnen. Toen bleek tweeëntwintig geladen goederen wagens waren vernield. Ook de twee lo- komotieven van de serie 1100 elk met aarde van f 900.000 werden to- taal verwoest. B(j de botsing bad het voorste deel van do trein uit Tilburg juist de spoorbrug verlaten. Door de geweldige klap scho- de wagons die nog op de brug waren drie hoog op elkaar. Hierdoor werd een portaal van de bovenleiding over drie sporen vernield. De president-directeur van de Spoor, •egen, ir. J. Lohman, was gisteren op de plaats van de ramp. Kon. Ned. Springstoffenfabriek: Om zet iets gedeald; aflevering uit voorraad veel geringer; kosten gestegen; exploi tatiesaldo f 405.037 (vorig jaar 586.8381 totale baten f408.566 599.9761; afschrij ving f69.871 (329.952); winst 1238.696 (257.113); dividendvoorstel 8,5 (8,5) pd; over 1961 gelijke resultaten ver wacht; onderhandelingen over overeen komst met staat hebben tot voorlopig sultaat geleid. (Vervolu van pagina 1) Intussen ls de kern van de bedreiging, waaraan de ontwapertingskansen blopt- staan de Russische eis om het toezicht onder leiding van een commissie van drie te plaatsen. Deze commissie zou moeten bestaan uit een lid uit het communisti sche deel van de wereld, een lid uit het neutrale kamp en een uit het Westen. De Russische premier heeft Kennedy medegedeeld, dat dit plan een gevolg van de Russische ervaringen met de Ver enigde Naties in Kongo. Hij verwijt de Amerikaanse regering het tenietdoen van de Russische invloed en hij is tot de con clusie gekomen, dat er geen neutrale bestaat. Bij wijze van voorbeeld noemde hij, dat een man, die als neutra list in een hoge internationale post be noemd wordt, zeker geen communist zou zijn. Hij zou beslissingen nemen, die in druisen tegen de Russische belangen. En hij heeft er geen'twijfel over laten be staan, dat hij, wat de VN en de kernproe ven betreft, niet van het directoraat van drie zal afstappen. (Zie voor een uitvoerig verslag van de Weense conferentie elders in dit num- Hoestdrank in tabletvorm.95ct Een hoop verwrongen staal en versplinterd hout bleef over van de twee goederentreinen die bij Tilburg op elkaar botsten. Rechts de lokomotief van de trein uit Tilburg waaruit het lijk van machinist JBresser uit Roosendaal moest worden uit gezaagd. Nasution naar Moskou De Indonesische minister van nationale veiligheid, generaad Abdul Harris Nasu- is maandag naar Moskou vertrok- om zich bij Sukarno te voegen en belangrijke besprekingen ter uit voering van de onlangs bedongen aan koop van wapenen. Daarna zal hij een maandlang rondreizen door Europa en Frankrijk, West-Duitsland, Groot-Britan- ië en Zuid-S!avië bezoeken. De wapenaankopen in de Sowjetunie bedragen enige honderden miljoenen dol lars en hebben betrekking op onderzee boten, bombardements- en gevechtsvlieg tuigen benevens zware wapens voor de landstrijdkrachten. Nasution zelde dat hij enkele „zaken wil concretiseren, die band houden met de wapenaankopen de West-Irian-delegatie die vorig jaar onder zijn leiding te Moskou was". Te Belgrado zal een verdrag van militaire samenwerking worden opgesteld. In En geland zal hij voordraohten houden aar de hogere krijgsschool. Tevens zal hij de Verenigde Arabische republiek bezoeken en overal waar hij komt zal hij de Indo nesische aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea naar voren brengen. Ne derland staat volgens Nasution voor de keus tussen „normalisatie" van de be trekkingen met Indonesië of „volslagen liquidatie", dit wil zeggen „vervreemding van bijna alle Afrikaans Aziatische lan- Man raakte bekneld tussen auto en muur De 19-jarige E. van Ditshuizen uit Zevenaar is zaterdag om het leven ge komen bjj het controleren van de ach terlichten van een vrachtauto, doordat broertje van het slachtoffer het con tactsleuteltje omdraaide. Hierdoor start 's wagen en begon achteruit tc rij den, De man raakte met het hoofd be kneld tussen een muur cn de laadbak de vrachtauto. Hij was op slag dood. In Duur (gemeente Olst) is zater- een personenauto te water geraakt. De enige inzittende, de 58-jarige A. Westenbroek uit Deventer, kwam om het leven. De bestuurder heeft, naar men aanneemt, op de bochtige dijk Deventer- Zwolle te snel gereden en daardoor de maoht over het stuur verloren. Een 26-jarige Duitser, Axel Blindow Cuxhaven, is zaterdagavond bij Rijssen uit een D-trein gevallen en om het leven gekomen. De trein was op weg naar Hoek van Holland. Zaterdag-middag is de vrouw van sohipper Van der Rijke van het binnen vaartuig Trudo in het kanaal bij Some ren overboord geslagen en verdronken. De schipper had van het ongeluk eerst niets bemerkt. Na ongeveer een half dreggen werd het stoffelijk over schot van de vrouw gevonden. Het ge- van Van der Rijke telt drie jonge kinderen. De 7-jarige Theodorus Perquin uit Utrecht is zaterdagmiddag op de brug over de Oude Rijn door een Duitse per sonenauto aangereden. Hij was op slag 0 Het driejarig dochtertje van de fa milie Hop in Elspeet heeft dezer dagen een ketel kokend water over zich heen getrokken. In het Boerhaave-ziekenhuis in Harderwijk is het meisje later aan de opgelopen verwondingen overleden. De 4-jarige Tommy Dekker is za terdagmiddag in de Hoornsevaart in Alkmaar te water geraakt en verdron- 0 Een machinist van de trein Weert- Roermond bemerkte zaterdagnacht, dat in de nabijheid van het plaatsje Baexem iemand naast de spoorlijn lag. Hij meldde dit in de eerstvolgende stop plaats, waarna de Rijkspolitie een on derzoek instelde. Na enige tijd vond deze het lijk van de 23-jarige lithograaf A. Rutten uit Weert. De man was onge huwd. Vermoedelijk is het slachtoffer uit de trein gevallen. 0 Vanmorgen is de 46-jarige W. Mulder uit Nunspeet die per bromfiets onderweg was naar zijn werk in Harderwijk, ver ongelukt Hij raakte van het rijwielpad op de rijweg en werd daar overreden door een passerende trailer. De man was op slag dood. Hij laat een vrouw en zes kin deren achter. „Freies Fernsehen" in liquidatie De commerciële West-Duitse televi siemaatschappij „Freies Fernsehen". die het uooit verder heeft gebracht dan „in oprichting zijnde", gaai nu haar roem loos einde tegemoet. Z(j was door de Bondsregering aangewezen om het be oogde tweede programma te maken, maar nu dat niet door de overheid maar door de deelstaten zelf wordt verzorgd, Is „Freies Fernsehen" over bodig geworden. Intussen waren er. zoals u weet, at vele miljoenen in deze organisatie ge ïnvesteerd en zij maakte daarmee pro gramma's voor vele maanden oo de band klaar. Er wordt nu druk onderhandeld over hel lot van de maatschappij. Moet de liquidatie worden voortgezet, of moet de gehele organisatie worden overge nomen door een omroepmaatschappij? De overheid is. gezien de fiscale en economische gevolgen van liquidatie, tegen deze ontwikkeling van zaken ge kant. De West-Duitse omroep (WDR) zou niet ongenegen zijn, de maatschap pij geheel op te slorpen, maar hiertegen hebben de andere omroepen weer be zwaren. Er wordt alsnog naar een op lossing gezocht Herinnert u zich Herman Tholen U behoeft -niet zo heel ver in uw her innering "terug te «aan om u het ver maarde zamgduo Thcrten en Van Lier te herinneren. Voor de oorlog traden zij nog regelmatig samen op, maar het was Van Lier, die het eerst zijn „lier aan de wilgen hing". Herman Tholen is toen nog een tijdlang ailleen opgetreden, maar daaraan kwam ook een einde. Hij is nu 63 jaar en geniet een wel verdiends rust. Dat hij nog zingen kan. zal hij echter laten horen in het VARA- radioprogramma op zaterdagavond 10 juni, in de rubriek „Hooggeëerd pu bliek". Hij wordt dan geïnterviewd door Hcnny Fontaine. Wie wil horen, hoe het nu met Her man Tholen gaat, hoe hij vroeger zong en wat hij nu nog presteert, kan dat dan allemaal te weten komen. N.C.R.V. op 11 juni T v-docunientaire en forum over spijtoptanten In de reeks documentaire pro gramma's voor de zondagavond televisie zal de NCRV op 11 juni a.s. het vraagstuk van de toelating van spijtoptanten uitvoerig behan delen. Het is weer Kees van Lange- raad, die dit programma zal presen teren. Langzamerhand wordt de naam van Kees van Langeraad een soort waarborg voor een interessante en wéU-voorbe- reide uitzending. Wanneer hij eenmaal een onderwerp te pakken heeft, put hij het tot op de bodem uit Dit zal ook het geval zijn bij de behandeling van deze moeilijke kwestie: de toelating van de spijtoptanten. De uitzending begint met ccn ge dramatiseerd relaas dat dc situatie duidelijk maakt. Hans Keuls schreef dit verhaal over „Dossier Karpaan" volkomen naar authentieke gegevens. U zult hierin zien optreden de acteurs Guus Verstraete, Louis van der Steen. Lo van Hensbergen, Jules Hamel en anderen. Na het spel wordt een forum gevormd door mr. H. Algra, prof. dr. H. Baudet, mejuffrouw mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra, mr. F. H. J. M. Daams, mr. A. Doeve, de heer E. den Hamer, de heer J. Kopijn, prof. mr. W. L. G. Lemaire. ds. S. van der Linde, Tjalie Robinson en mevrouw S. H. Spoor-Dykema. Zij allen zullen de kwestie in den brede bespreken. Zoals de NCRV dat gewend is voor de zondagavond wordt het gehele pro gramma van tevoren op telcrecording vastgelegd. „Pas geperst" Kopenhagen in Gruwelijk drama snel opgelost (Vervolg van pagina 1) B.M.W. reed door, maar duikelde, stuurloos als hij was. op een afstand van honderd vijftig meter van de plaats van het ongeval van de weg af om tegen een boom op een vier meter lager gelegen talud tot stilstand te komen. Drie van de vier inzittenden waren dood, de vierde stervende De bestuurder van de Mercedes was ook dood. Zijn beide passagiers bleken ernstig gewond te zijn. Van de twee in zittenden van de Opel was er een dood en een zwaar gewond. Ambulance-auto's brachten doden en gewonden naar zie kenhuizen in Dordrecht Een der zwaar gewonden stierf enkele uren later Uren werk Het duurde uren voor de door het on geval op de weg veroorzaakte ravage was opgeruimd. Tot ver in de omtrek lagen glasscherven en resten van de veronge lukte wagens verspreid. De wrakken wer den met een zware kraanwagen wegge sleept. De B.M.W. moest eerst van het talud op de weg worden getakeld. Van zelfsprekend nam ook het eerste onder zoek veel tijd in beslag. Vast kwam daaruit onder meer te staan, dat de bestuurder van de Mercedes drie kilometer voor de plaats van het ongeluK in de nabijheid van het benzinestation bij de Reeweg-zuid ook al bijna een ongeluk veroorzaakt had. Hij was ra kelings langs een tegenligger gegaan. De man is daardoor echter niet tot het besef gekomen, dat hij op de verkeerde rij baan reed. Vergissing Een van zijn passagiers, die een heel kort verhoor kon ondergaan, verklaarde beslist niet te weten hoe het ongeval ge beurd was en waarom de Mercedes op de verkeerde rijbaan reed. De mogelijkheid bestaat dat de chauffeur zich vergist heeft De wagen moest kennelijk naar Oua- Beijerlarrd, waar de drie inzittenden woonden. Wellicht is de bestuurder bi) het Shellstation aan het Hu-go de Groot plein te Dordrecht de oprit naar de rijks weg opgegaan inplaats van de Diepem- brockweg, die hij zou hebben moeten ntemen als 'hij via de Admiraal de Riuy- terweg en de luchtbrug over de rijksweg 16 naar het Wieldredhtseveer zou hebben willen gaan. Slachtoffers Omtrent de identiteit van de slacht offers tastte men aanvankelijk in duister. Uit de kentekenbewijzen bleek echter dat de Mercedes eigendom was van de kapper Q. Korperahoek uit Oud- Beijerlamd, de BMW van de heer I. C. Voagt uit Dordrecht en de Opel van de heer P. C. Sohuurbiens uit Rotterdam. Later bleek, dat de heer Korperahoek. die die Mereedles bestuurde, omgekomen was. Zijn passagiers, de haren Th. van Wanirooy cn J. Visser, beiden afkomstig uit het woonwagenkamp Hoeksche v te Oud-Beijerland, hadden er het levend afgebracht. Zij hadden tal van verwoa dingen en een aware hersenschudding. Vam de inzittenden van de BMW w; ren de heer en mevrouw P. C. Voogt en hun 14-jarig dochtertje op slag dood. Hun 16-jarige zoon was stervende en overleed enkele uren later. Mevrouw P. C. Schuurbiers die naast haar in de Opel had gezeten, werd dood op de weg gevonden; haar man was zwaar gewond. Ijskoude houding verried dader (Van - verslaggevers) gen vroeg in de achtersalon van de Rotterdamse rondvaartboot Rijn haven, die langs de Oosterkade was afgemeerd heeft afgespeeld, is opge lost. Ongeveer zeven uur nadat een 16-jardge dekjongen van de rederij P. Tieleman het ernstig verminkte lijk van de 33-jarige los-werkman W. van Leeuwen uit de Rozemarijn straat had gevonden, arresteerde de rivierpolitie de 28-jarige kapitein van het schip J. E. H. V. Na lang durige verhoren bekende hij zondag middag dat hij de man. na een ge zamenlijk drinkgelag, met een zware ijzeren staaf de schedel had inge slagen. Een lugubere bijzonderheid is. dat de kapitein de rivierpolitie bij het eerste onderzoek aan boord van het schip, behulpzaam is geweest. Toen hij zater dagmorgen aan boord stapte, was de ontdekking reeds- gedaan en trachtte de recherche de identiteit van het slachtoffer vast te stellen. De kapitein zat gehurkt naast het lijk en vertrok geen spier van zijn gezicht. Hij praatte zelfs opgewekt en vroeg schertsend aan de politie wanneer hij zijn boot terug- Later op de morgen kreeg dc kapitein opdracht liet schip, waarop de politie beslag had gelegd in verband met het Verticaal: 1. myth, figuur; 2. li chaamsdeel waaraan hoofd en ledema ten zijn verbonden; 3. stadje aan het Malar-meer; 4. jongensnaam; 5. tel woord (Eng.)! 6. bloem; 7. teken in de dierenriem; 10. profeet; 13. mannelijk beroep (meerv.): 17. akelig; 18. stap; 20. familielid; 22. Europeaan. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. es, 2. set. 3. ster. 4. Reest, 5. en ters, 6. present. 7. streep, 8. Trees. 9. rest, 10. Est, 11. te. Kalf mishandeld De politie stelt een onderzoek in naar een geval van dierenmishandeling, dat zich zou hebben voorgedaan in het insti tuut voor veevoedingsonderzoek in Hoorn. Assistenten van dit instituut ont dekten, dat van 'n stierkalf de tong vrij wel geheel was afgesneden. Ook in de onderkaak had het dier een snee. De aanvankelijke veronderstelling, dat het dier zichzelf zou hebben verwond, acht te men zo weinig houdbaar, dat de politie werd ingeschakeld. Bij het instituut, dat onder leiding staat van prof. dr. A. M. Frens, spreekt men van een volkomen raadsel. Het stierkalf bevond zich in afgesloten schuur- 21 „Ik geloof niet dat ik van vrouwen zou kunnen houden die op mannen lijken". Adam hield de deur voor haar open. Als hij zijn witte pak aangehad had, dacht hij, zou zij de deur voor hem open heb ben gehouden en met ontzag voor hem opzij zijn gegaan. „Weet u dokter", zei ze vrolijk, „dat ik vanavond een heel dwaze inval had? Ik wilde u verleiden, u van dit stompzinnige feest weglokken en u ertoe brengen met mij uit te gaan". Hij voelde dat hij rood werd tot onder zijn witte boordje. „Toe maar!" lachte hij een beetje onzeker. „Maar u kent de inwonende assistenten toch? Ze zitten altijd op zwart zaad!" „Neen, dokter", zei ze kalm, „zo was het niet bedoeld. Ik wilde u mee naar mijn huis nemen. Mijn moeder weer een heerlijk kopje koffie te zet ten en zij bakt lekkere kersentaart". Nu was hij toch werkelijk van zijn stuk gebracht. „Ik wist niet. dat uw moeder hier in de stad woon de", zei hij onhandig. „Ik heb alleen nog maar haai'". Zij stond nu juist binnen. „Leeft uw moeder nog, dokter?" vroeg zij „Ja" zei hij. „U doet me zelfs een beetje aan haar denken". „Wat een allervriendelijkst compliment is het niet?" Zij lachte en haar lach klonk helder als stukvallend kristal. „Nu moet ik opschieten om deze feestkleren uit te doen. Ik heb er trouwens een hekel aan. Als u klaar bent. vindt u mij bij de ziekenkamer". Zij ging er vandoor en nu pas werd Adam er zich van bewust dat zij eigenlijk niet met hem over de binnenplaats had hoeven te gaan. Zij had zijn arm vastgehouden. En zij had het feestje in de steek gelaten, alleen maar om met hem die on smakelijke zieke oude man te gaan bezoeken. Ter wijl hij naar zijn kamer liep, zei hij bij zichzelf, dat er in deze geschiedenis met Ellen McCarty iels i was, waar hij niet bij kon. Hij moest er eens goed door Helen Topping Miller op gaan letten. Hij was nu vijfentwintig, maar vrouwen waren nog steeds een raadsel voor hem. Dat was toch wel een beetje al te gek voor een man die met zoveel vrouwen in aanraking kwam. Als patiënt verwonderden zij hem. Sommigen praatten teveel, ontleedden te gretig de ziektever schijnselen die zich bij hen voordeden en eisten teveel aandacht voor hun persoon. Anderen waren tot op het hysterische af bang en zwaarmoedig en barstten maar al te gemakkelijk in tranen uit. Pijn verdroegen zij met meer moed dan mannen, dat was zo. Maar waarom wilden zij graag zolang mogelijk verpleegd worden? „Z(j haten het. naar huis te moeten", had hij eens een oudere dokter horen beweren. „Zij haten het, niet meer vertroe teld en verwend te worden, geen bloemen en ver snaperingen meer te ontvangen en weer naar hun keuken en hun was terug te moeten". Had hij zich eigenlijk niet té veel aan zijn studie gewijd? Hij had alles willen weten, wat de me dische studie betrof en er was geen tijd genoeg ge weest om alles wat daaraan vastzat in zich op te nemen. Hij had geen enkel ogenblik van die kost bare uren durven verknoeien. Wat de liefde be treft, die had hij beschouwd als iets dat bij de natuur hoort. Hijzelf was er nooit van nabij genoeg mee in aanraking gekomen om ook maar iets van haar geurige adem te bespeuren. Zelfs moest hij, als hij eerlijk wilde zijn. toegeven, dat hij bang voor de liefde was. Hij wist wel dat de luchthartige mannen die met hem samen studeerden en werk ten, zijn bijna fanatieke toewijding aan de medische wetenschap eerder vermakelijk vonden. Zou er een vrouw gevonden kunnen worden die, evenzeer als hij. door die wetenschap gefascineerd werdr Nu, terwijl hij vlug in zijn witte kleren schoot, trachtte hij er zichzelf van te overtuigen dat Ellen McCarty al even zeer geïnteresseerd was in de geneeskunde als hij en dat er niets anders aan de hand was. Hij slaagde er echter niet in, zeker onbehaaglijk gevoel van zich af te schuiven en dat gevoel werd nog versterkt toen het hem inviel dat hij nog niet zo lang geleden, een heel vreemde gewaarwording in de nabijheid van miss Mac had gehad Was hij te zorgeloos geweest en had zij. in zijn kameraadschappelijke omgang met haar, een persoonlijke toenadering tot haar menen te mogen zien? Nu vooral had hij geen be hoefte aan een liefdesaffaire; over twee maanden immers zou hij vrij zijn en een eigen praktijk kun nen beginnen. Hoe hij dat, wat de financiële kant ervan betrof, moest verwezenlijken, was hem nog helemaal niet duidelijk. Een dokter moest een spreekkamer en een telefoon hebben en over in strumenten en verpleegmiddelen beschikken en moest het financieel kunnen uitzingen totdat er patiënten kwamen opdagen. Wel wist hij waar hij zich vestigen zou. Hij ging naar huis, naar z(jn geboortestreek. Neen, vooreerst had hij geen vrouw die zich aan hem zou vastklampen en zijn plannen zou verijdelen of dwars zitten, nodig. En was Ellen McCarty niet een heel stuk ouder dan hij? Al zijn confraters beweerden het; Reinbeck ook en die wist immers alles wat er in het ziekenhuis gebeurde, hoe groot het gebouw ook was. Met een gereserveerde houding en vastbesloten op zijn hoede te zijn, stapte hij de gang door, naar de lift en toen hij de kamer van de patiënt binnen trad was hij op en top „professioneel". (Wordt vervolgd) onderzoek, naar het bureau bü de Park haven te varen. m van het slachtoffer, wiens zakken leeg waren, werd aan de hand vingerafdrukken vastgesteld. Ze stemden overeen met de afdrukken, die de politie van de los werkman W. van Leeuwen in dc cantihotheek bewaarde. De rivierpolitie gebruikte deze mogelijk heid, omdat geen enkele aangifte van vermissing was binnengekomen. De los werkman leefde gescheiden van ziin rouw en woonde bij zijn ouders. De rivierpolitie kreeg in de loop van de middag verdenkingen tegen de kapi tein. De ijskoude houding die hij de ge hele dag had getoond, was te opvallend onder deze tragische omstandigheden onnatuurlijk. Reeds eerder was ontdekt. •an de pijpen van zijn uniform broek nat was. i werd gearresteerd. Al spoedig bleek dat op de broek bloedvlekken zaten. In zijn woning werden het ge wassen overhemd, een gereinigd vest en een paar nog klamme sokken gevonden. Zijn vrouw had de kledingstukken morgens gewassen; V. had zelf zijn broek met water schoongemaakt. Op de uniformpet werden ook bloedspatten ge vonden. De politiehond reageerde tot drie keer toe positief op de kleding van V. en op de kroonkurken van bierflesjes, die in de salon waren gevonden. Onder deze steeds zwaarder wordende bewijzenlast ging de kapitein ten slotte door de knieën. Uit het verhoor kwam wel de toe dracht vrij nauwkeurig vast te staan, naar niet het motief. Dc kapitein kende het slachtoffer als ,Wim". HU had hem al een paar maal eerder onmoet. Vrijdagavond sloegen ze i een café aan het drinken. Toen ze nachts om een uur of drie weer op straat stonden, besloten ze naar dc rond vaartboot Rijnhaven te gaan. V, wist als kapitein van liet schip, dat in de provi siekast nog kistjes bier stonden. Alle rondvaartboten bij de Oosterkade aren afgesloten, behalve het schip van V. Het tweetal passeerde de wachtsman klom via een andere boot op de Rijn haven. De provisiekast was op slot, maar werd met geweld opengebroken. De ka pitein en zijn gast vervolgden hun drink gelag. De wachtsman. die op de kade kreeg ook een flesje bier van de kapitein. De kapitein, die al eens eerder met de politie in aarnaking is geweest, heeft (volgens zijn bekentenis) oneer bare voorstellen aan de los werkman gedaan. Toen Van Leeuwen daarvan niets wilde weten, was een vechtpartij ont staan. De kapitein had met de ijzeren staaf net zo lang op het hoofd van van L. geslagen, tot hij bloedend op de grond vieL Tevergeefs heeft V. toen geprobeerd de sporen van het misdrijf uit te wissen. Hij sleepte de man naar de trap die naar het dek voert om hem overboord te gooien. Hij had al enkele kledingstuk ken in het water gesmeten. De overjas van dc man heeft de politie inmiddels opgehaald. V. slaagde er echter niet in. de man naar het dek te brengen en besloot zich uit de voeten tc maken. Alsof er niets was gebeurd, ging de kapitein zaterdagmorgen weer naar zijn Dc Rotterdammer bleef zelfs nog on verstoorbaar, nadat dc recherche hem zijn arrestatie had meegedeeld. Hij ont kende aanvankelijk alle beschuldigingen en had zijn smoesjes bij de hand. Merkwaardig is. dat de wachtsman die een flesje bier van de kapitein heeft gehad, hem niet heeft herkend De wachtsman bewaakte echter voor de eer ste keer de schepen van de rederij en kende het personeel niet. Ruim 24 uur na zijn arrestatie bekende de kapitein ten slotte. Engel Pi Scheffer blijft voorlopig nog zijn televisierubriek „Pas geperst" voor de NCRV een buitenlands cachet geven. Volgende week woensdagavond, op 7 juni, zullen we hem in Kopenhagen aan het werk zien. Hij zal ook daar ontmoetingen hebben- met artisten. die nieuwe platen hebben gemaakt. se Iv.-manen in 't verschiet Ook Engeland wil niet achterblijven bij het lanceren van televisiekunstma nen, het nieuwste streven op electro- nisch qebied. Neaen groot-industriëlen hebben, een organisatie gesticht, die zich daarop speciaal gaat toeleggen. Voorlopig wil men één satelliet in omloop brengen, diiie dain els relaissta tion zal fungeren zowel voor Diet uit zenden van Britse programma's als voor het opvangen van buitenlandse uitzendingen. Een datum voor cke lan cering is mag niet genoemd, men spreekt tijd". 0 Na het NTS-journaal begint om 8.20 uur een gevarieerd VARA-program- ma, dat eerst weer nieuws brengt in „Achter het scherm", om 8.35 uur een Wild West-film en om 9 uur de film rubriek. Om 9.30 uur treedt het fo rum Welbeschouwd op. vanavond 9 Het tweede deel vnn het hoorspel „Pastorale" van Nevil Shute kunt u om 8.10 uur beluisteren in het NCRV- programma. Om half tien concerteert het Nederlands Strijkkwartet, u hoort dan het Rosamundekwartet van Schubert. Na het parlementair commentaar is er wat lichte muziek en om 10.40 uur begint de avond wijding. 0 Met een gezellig muziekje, voor dracht door Peronne Hosang en zang door Mieke Telkamp begint de AVRO de avonduitzendingen om 3.05 uur. Mr. Mathuisen vervolgt om 8.50 zijn serie criminele causerieën, om 10 uur zingt de Maastreechter Staar cn om 11.15 uur kunt u luiste ren naar het ballet Petroesjka van Strawinski, uitgevoerd door het Bos ton Symfonie-orkest. Programma voor morgen Lichtbaken, lezing 10.23 Gram 11.00 V d huisvrouw 11.30 Gram 11.50 Voloan. voor uit. praatje 12.00 Middagkiok-noodklok 12.04 Ben je zestig? 12.30 Lal Nws 13.15 13.35 Lichte plattelandsvn: led 12.33 Gram 12.50 14.00 Gram 14.35 V d 45 De witte hel, 16.00 V d Zieke i 16.30 Zletoenlof 17.00 V d jeugd 17.41 Bcursber 17.45 Regcrtngsuitz: Nleuw-Gui nea: stad cn land, door S J van der Goot Christelijke kerk Russische denken, door dr J II Dubblnk KRO: 19.00 Nws 19.10 Act 19.25 Memo- jandum 19.30 Gram 20.25 Kamerork en sol 21.20 Priesters ken ik niet. lezing 21.30 Planorecital 21.50 Orgelcone 22.25 Boekbespr 22.30 Nws 22.40 Gehuwd en ongehuwd. lezing 22 55 Promcnade-ork en sol 23 40 Dubbel kwartet 23.55—24.00 Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 De groen teman 9.13 Gram 9 10 M-.rgcnwi' -ling I" 00 Gram 10.50 V d kleuters 11.00 RVU: Kij ken. zien en schouwen (enkele inleiden de opmerkn>gen over het fllmzlen) door i 13.25 Bcursber 13.30 Theateroric 14.00 wenk oor If muz 15.30 15.45 Kamer 16.15 Gram 16.30 V d Jeugd 17.30 Ami- teursprogr. 18.00 Nws 18.15 Pianospel 18.30 Lichte muz 19.00 Paris vous Parle 19 06 Gram 20.00 Nws 20 05 Lichte muz 20.45 Apollo aan de Seine, blijspel 22.00 Muzlk lezing 22 20 Gram 22 30 Nws. beursber van New York cn meded 22 45 Act 23.00 Licht progr 23.55—24.00 Nws. TelevlsleproRr. NTS: 19.30 Intel

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7