llieunte £rifcscl)e Ifiourtuil WENEN: gesprek zonder nieuws Commentaar Autobotsing eist 6 mensenlevens hamolwesr NIEUWS in één oogopslag Ook een groot man BON Tien Algerijnen in Parijs gedood vandaag! MAANDAG S JUNI 1061 BUREAUS: Steenstraat 37 Tweeënveertigste jaargang no. 12190 CHRISTELIJKEATION AAL DAGBLAD „Stantvastich is gebleven mgn heri in icgf)eospotl" Weners praten al over een wonder Aan hel slot van het topgesprek in Wenen, hoffelijk en rustig gevoerd, is een kort communiqué uitgegeven, waaruit blijkt dat geen probleem is opgelost, maar dat Kennedy en Chroesj- tsjef over de voor de wereld van belang zijnde vraagstukken contact zullen blijven houden. Een verschrikkelijk auto-ongeluk heeft in de afgelopen nacht tussen Dordrecht en Moerdijk zes mensenlevens geëist. Een Mercedes heeft op de linker weghelft gereden en daar twee auto's frontaal gegrepen. Er zijn vier ernstig gewonden. In de nacht van zaterdag op zondag zijn in de buurt van Tilburg twee goederentreinen met elkaar in botsing gekomen. De beide machinisten zijn daarbij gedood. Een van de machinisten moet door een onveilig sein zijn gereden. Zowel in Parijs als in Algerije zijn dit weekend weer vele aan slagen gepleegd. In Parijs hebben politiemannen dertien Alge rijnen, die granaten wierpen in een politieauto, tijdens de ach tervolging gedood. In de Dominicaanse republiek zouden bij gevechten doden zijn gevallen. Officieel is bekend gemaakt dat de leider van de aan slag op Rafael Trujillo, generaal Diaz, bij een vuurgevecht is gedood. Er zouden enkele honderden arrestaties zijn verricht Op een vergadering in Rotterdam heeft een groep belasting ambtenaren felle kritiek geleverd op de vakbonden, die niet voldoende begrip zouden hebben voor de wensen van het belas- tingpersoneel. De dader van de moord op een Rotterdamse rondvaartboot heeft bekend. Na een urenlang verhoor heeft de kapitein van deze boot bekend het 33-jarig slachtoffer om het leven te hebben gebracht. WAT zouden de „grote groten" dezer aarde zijn zonder de „kleine groten"? De heren Ken nedy en Chroesjtsjef zou den niet eens met elkaar kunnen pra/ten als er geen tolk was die hun woorden onmiddellijk en zonder fouten vertaalde. En een groot deel van de wereld zou het resultaat van de gesprekken pas veel later in de kranten kunnen lezen als er geen mensen waren die het de journalisten onmiddellijk in duidelijke en verstaan bare taal vertelden. Zo'n kleine grote is de Oos tenrijkse soldaat le klasse Buchinger. Hij was de af gelopen dagen door het leger uitgeleend aan het grote perscentrum dat de honderden journalisten uit alle delen van de wereld ten dienste stond. Solidaat Bu- chinger was een aanwinst voor 'het centrum, want hij spreekt (behoorlijk) Neder lands (Hollands heet dat in Wenen weten zij veel!) en verder Frans en Engels, Russisch, Spaans, de drie Scandinavische balen en uiteraard zijn moedertaal Duits. Negen talen dus en dat op zijn 21ste jaar. Da; schept kansen om het nog verder te brengen dan sol daat le klasse! Toch is Buchinger, on danks zijn negen talen, een „kleine grote Want hij kan wel letterlijk iets doen aan de spraakverwarring dezer wereld, maar aan de figuur lijke spraakverwarring, het volkomen uit elkaar gaan der gedachten en idealen in deze wereld, koint hij niet toe. Dat is de taak van een Kennedy en een Chroesjtsjef die moeten proberen e'lkaar te vinden. En daar draagt ook de dagelijkse krant, die het nieuws van Wenen ver télt èn commentarieert, haar steentje toe bij. Als er spra ke mag zijn van een betere verstandhouding, dan zal dat uit de kranten te lezen moe ten zijn. Kies dus uw krant. Kies een goede, christelijke krant, die probeert ook op deze heel belangrijke zaken het licht van de eeuwigheid te laten schijnen. ïoteren al (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). (straat) (woonplaats) Prinses Margriet van school Aan het incrementum van het Baarns lyceum is voor het eindexamen gymnasium-a geslaagd prinses Mar griet, het derde lid van het koninklijk gezin dat op deze dépendance onder wijs heeft ontvangen. Luxe keuken - maar koken op zolder (Van een onzer verslaggevers) De merkwaardige gewoonte van het Rotterdamse echtpaar H. O. om het eten en grote teilen water op de rommelzolder te verwarmen en zodoende de uiterst luxueus ingerichte keuken op de tweede verdieping te sparen, heeft zondagmiddag tenminste vier gezinnen, die in hetzelfde pand aan de Gouvernestraat wonen, dui zenden guldens schade berokkend. Reeds wier maal bedwongen bewoners van het huis een begin van brand op de zolder, waar drie families de beschikking over een klein gedeelte hebben. Zondag middag was er echter geen redden meer aan, toen een brandend petroleumtoestel, waarop een teil met wasgoed was gezet, omviel. De zolder was in enkele minuten HET Weense gesprek is geëindigd. Het is in een hoffelijke en rustige sfeer verlopen en de berichten uit de Oostenrijkse hoofdstad melden, dat beide staatslieden tevreden naar huis zijn teruggekeerd. Dit is wel tekenend voor de situatie, zoals die na deze merkwaardige topconferentie is. Uit het communiqué (dat we elders in dit nummer afzonderlijk af drukken) blijkt, dat Kennedy en Chroesjtsjef over verschillende belang rijke problemen hebben gepraat, zonder bepaalde resultaten te bereiken. Slechts met de grootste moeite slaag-1 bliek, ïen de bewoners van de derde en tweede En het is geen wonder, dait de Lon- dense Times de conferentie als een kleurloos en smakeloos geheel ziet, waarvan alleen iets verwacht kan worden, als beide partijen van mening zijn, dat nog over een oplos sing van bepaalde problemen, zoals Laos, Beriijn en de kemproeven, te Draten valt. Kennedy heeft Chroesj tsjef met grote nadruk te verstaan gegeven, dat de westelijke mogend heden Berlijn zullen verdedigen, als ie Sowjetunie daar een botsing zou forceren- HU waarschuwde de Russische premier tevens, zich niet te misrekenen ten aan zien van de bedoelingen van het Westen. Maar al mag worden aangenomen, dat de hechtheid van het Atlantische bond genootschap ln geen geval is geschaad, er leeft sinds gisteren in Amerikaanse kringen toch een zekere bezorgdheid over de mogelijkheid, dat' er te grote verwachtingen zün gewekt bü het pu- den de bewoners van de derde en tweede verdieping erin via het met rook gevulde I?aar. staat tegenover, dnt trappenhuis naar de straat te vluchten. Snel ingrijpen van de Rotterdamse brandweer heeft het pand voor vernie ling gered. De schade, die wordt geschat op vijftigduizend gulden, bleef beperkt tot de zolder en de gang. Vuurwerk op zestal donderdagavonden De traditionele donderdagavond-vuur werken in Scheveningen zijn vastgesteld op 15 en 29 juni, 13 en 27 juli en 10 en 24 augustus. Het is mogelijk dat de vuur werken door ongunstige weersomstandig heden worden verschoven. munistische taant een zekere beduchtheid bestaat voor de mogelijkheid. dat de Amerikanen het meeste voordeel hebben behaald. van te overtuigen, dat de Ver. Staten on danks de recente tegenslagen in Laos en op Cuba voornemens zijn hun defensie- verpliohtingen aan andere landen, waar ook ter wereld, na te komen. De presi dent is gisteravond naar Engeland ver trokken met de hoop, dat de Russische premier zijn woorden ernstig zal overwe gen. De informele topconferentie is ech ter geëindigd zonder antwoord op de kernvraag: welke soort invloed heeft de 44-jarige Kennedy, een nieuweling in de grote diplomatie, op de ervaren en kei harde 66-jarige Chroesjtsjef gemaakt. Het antwoord zal vermoedelijk in de eerst komende weken gegeven worden niet slechts door wat Chroesjtsjef over zijn gesprek met Kennedy zegt, maar mede door wat hij doet terzake van netelige kwesties als Laos. Berlijn, de kernproe ven en de ontwapening. Berlijn Kennedy Is blijkbaar bemoedigd door het feit, dat Chroesjtsjef over zijn ver langens ten aanzien van Berlijn sprak zonder opnieuw een ultimatum te stel len. Niettemin wordt verwacht, dat de Rus later in het jaar een afzonderlijk vredesverdrag met de Sowjetzone van Duitsland zal sluiten. Krachtens dat ver drag zal de souvereiniteit over de aan voerlijnen van de stad naar West-Duits- land niet overgaan op de communisten ln die zone. Berlijn ligt 165 km diep in Vooral in Oosteuropese kringen vraagt de zone en als de communisten zouden zich openlijk af, welke tegenpresta- proberen hun verdragsrechten uit f.e oefe- tie Chroesjtsjef uit het vuur heeft Re- sleept. De verwijzing in het communiqué naar de betekenis van een doeltreffend bestand in Laos wordt door deze zegslie den beschouwd als een verregaande con cessie van Chroesjtsjef. Chroesjtsjef heeft zich evenwel bij zijn besprekingen met Kennedy strikt gehou den aan de grote lijnen van zijn anti westerse politiek. In grote trekken heeft Kennedy er naar gestreefd, de Rus er Bij een wilde achtervolging van vijf uur heeft de Franse politie van nacht tien Algerijnse terroristen doodgeschoten. Zes van de Algerij nen waren Mohammedanen die in het Franse leger dienst doen en ge legerd waren in het kamp Frileuse bij Versailles. Acht politiemannen werden gewond, maar niet ernstig. De jacht bereikte zijn climax rond half vier, toen de politie een hotel omsingelde, waarin de laatste terro rist zijn toevlucht genomen had. De Algerijnen, die opereerden in ver scheidene vrachtwagens, hadden om kwart voor een in de Rue Clisson, in oos telijk Parijs, het vuur geopend op een politieauto en vier granaten geworpen naar een vrachtwagen van de politie. Drie politiemannen werden gewond. De aanvallers wisten te ontkomen. Het hoofbureau van politie gaf toen alle patrouillerende wagens in de stad opdracht deel te nemen aan de jacht. Óm een uur hield de politie in de Ruc Beaubourg in het hartje van Parijs tweede vrachtwagen aan, waarin zich verscheidene Algerijnen bevonden. Som migen van hen waren militairen, gekleed in hun Franse legeruniformen. Twee van de mannen werden gearresteerd, maar de rest wist in twee wagens, die zij op straat gestolen hadden, te ontkomen. In de vrachtwagen vonden de politieman nen handgranaten en pistolen. Ongeveer een half uur later werd manschappenwagen van de politie, welke op de Boulevard Magenta in het noorden van Parijs patrouilleerde, aangevallen door verscheidene Algerijen die een gra naat onder de wagen gooiden. De politiewagen werd gedeeltelijk nield en twee manschappen licht ge- Na een oproep over de radio spoedde een dozijn politiewagens zich naar de wijk. Enige minuten later waren vier terroristen twee geüniformeerde mili tairen en twee burgers doodgeschoten. Tegelijkertijd kwam het tot een wilde schietpartij in de Rue du Faubourg-Saint- Martin. Een sergeant van politie doodde drie terroristen met een automatisch ge weer. De laatste van het drietal probeer de terwijl hij zwaar gewond op het trot toir viel een gr te gooien. Dezé was verplicht opnieuw op hem te schieten. Achtervolgd door verscheidene politie- lannen nam een terrorist zijn toevlucht t een hotel aan de Rue du Faubourg- Saint-Martin. De Algerijn loste verschei dene schoten en wierp een granaat Dc politiemannen beantwoordden het vuur i doodden hem. In de loop van de naoht zijn zeker nog 10 Algerijnse terroristen opgepakt. door controle op het geallieerde mili taire verkeer, zou daar uit een oorlog kunnen voortvloeien. Kernproeven Het minst bemoedigend is het resultaat van het gesprek, dat over de kernproe ven en de ontwapening is gevoerd. De Rus stelde Kennedy voor, een verbod van kernwapenproeven te comoineren met de algemene ontwapeningsconferen tie. die eind juli geopend zal worden. Kennedy heeft dit voorstel althans voorlopig van de hand gewezen met de verklaring, dat de Verenigde Staten, Engeland en de Sowjetunie de huidige onderhandelingen in Genève dienen voort Het standpunt van Chroesjtsjef bete kende echter min of meer een slag Kennedy's verlangens ten aanzien een verdrag voor het verbod van kern proeven. Hierdoor kan Kennedy gedwon gen worden, in de naaste toekomst te overwegen of hij de proeven zal laten hervatten. (Zie vervolg pagina 7) Een historische foto uit Wenen: president John F. Kennedy van de Ver. Staten en premier Nikita Chroesjtsjef van de Sowjetunie spreken elkaar voor het eerst. De foto is zaterdag in de Ame rikaanse ambassade genomen. I 11 at er overbleef van de Mercedes, die vannacht tussen Dordt en de I Moerdijkbrug met een 120 km-vaart over het linkerwegdeel raasde en I daardoor tegen twee tegenliggers opvloog Met 120 km op linker rijbaan (Van een onzer verslaggevers) "DIJ een verkeersongeluk, dat in de afgelopen nacht om twaalf uur op rijksweg 16, halverwege Dor- drecht-Moerdijk, is gebeurd, zijn zes personen om het leven gekomen drie ernstig gewond. Het ongeluk ontstond, doordat een uit de richting Dordrecht komende personenauto, een Mercedes, op de verkeerde rij baan reed. Vlak voor het buurtschap Tweede Tol bottste deze met een vaart van circa 120 kilometer fron taal tegen een van de Moerdijkbrug komende Opel Rekord en daarna tegen een BMW-sportcoupé, die juist door de Opel werd ingehaald. De gevolgen waren gruwelijk. De inzittenden van de Opel en de Mer cedes werden uit de wagens geslingerd. De BMW, waarvan het bovenste deel van de carosserie door de Mercedes was afgescheurd, raasde stuurloos nog 150 meter door en kwam tegen een boom tot stilstand. De enige getuige van dit verschrikke lijke ongeval was een uit de richting Dordrecht komende automobilist. HU zag dat de Mercedes op de (voor hem) rech terzijde van de linkerweghelft reed. Al het mogelijke deed hij om de aandacht van de bestuurder te trekken en hem er- öp attent te maken, dat zün fout voor hemzelf en voor anderen een dodelijk ge vaar betekende. Lichtsignalen noch claxongeioci leverden resultaat op: de be stuurder van dc Mercedes merkte niets reed door. Tot zijn grote ontsteltenis zag de automobilist, die meer dan hon derd kilometer reed om de wagen voor bij te komen, maar daarin niet slaagde, de andere kant de lichten van nade rende auto's. Enkele seconden later zag hij de botsing voor zijn ogen gebeuren. een seconde later dan de Opel aan kwam, heen, daarbij het bovenstuk van irrosserie van de wagen afscheurend. Het dak van de BMW kwam later onder het wrak van de Mercedes vandaan. In de Mercedes zaten drie personen, in de Opel twee en in de BMW vier. Be halve de inzittenden van de laatste auto werden zij allen uit de wagens geslingerd kwamen zij, temidden van een ontzet tende ravage van auto-onderdelen, glas scherven, bagage dood of gewond op het wegdek terecht (Zie vervolg pagina 7) TVA DE „BLIKSEMTOER" van Kennedy met als „top" de conferentie in We nen, slechts twee opmerkingen. De eerste moet deze zijn: geen mens, zelfs niet de president van de Verenigde Staten, is in staat na zoveel het uiterste vergende inspanningen onmiddellijk de balans op te maken vanavond terug vliegend zal zijn indruk niet veel anders kunnen zijn dan dat het alles „goed en nuttig" is geweest. Het bewind van Kennedy is nu enkele maanden oud. De op buitenlands gebied betrekkelijk onervaren president had voor zichzelf een koers uitgezet toen hij zijn hoge ambt aanvaardde hij zal nu het gevoel kunnen hebben dat die koers goed is en dat moet hem voldoening geven. De tweede opmerking geldt de nabije toekomst. Als straks de vermoeidheid voor bij is, zal dat eerste gevoel van voldoe ning plaats moeten maken voor een nuch tere analyse van alle gevoerde gesprek ken. Dan zullen de interne verhoudingen van het Westen, speciaal de inpassing van Frankrijk in de leiding van de westerse strategie, bekeken moeten worden en zal de verhouding WestOost aan een nauw keurige beschouwing moeten worden on derworpen. Het communiqué dat Ken nedy en Chroesjtsjef het licht hebben doen zien. is weinig zeggend naar verluidt is er echter gezocht naar een mogelijk heid van veelvuldige* contact door mid del van besprekingen van de ministers van buitenlandse zaken. Men kan dit toejuichen maar het be tekent wel dat op alle onderdelen van de huidige wereldpolitiek Westerse eensge zindheid moet zijn en dat er visie nodig is om alle onderdelen in te passen in de totale Westerse politiek. De conclusie mag zijn dat Kennedy de dank verdient van de vrije wereld zowel als van de communistische wereld. Hij durft het aan de moeilijkheden onder ogen te zien. Daarmee zijn ze niet opgelost we hebben dat zaterdag al betoogd. Maar men brengt er wel de oplossing mee naderbij. (JUTA) „Ik kan niet anders doen dan u uw z geven, omdat u nu eenmaal groter sterker bent dan ik...." Frontaal Dc Mercedes liep in volle vaart op Opel Rekord en vrijwel onmiddellijk daarna tegen de BMW, die door de Opel al een eindje was ingehaald. De Mercedes werd voren als het ware door een reuze hamer ingeslagen en de Opel werd vol slagen ingedrukt. Door het geweld van de botsing sprong de Mercedes naar links ging hij over de BMW, die een fractie IN het weekeinde is het weer in Neder- land onder de invloed gekomen var. een rug van hoge druk. Aan de kust kwamen gisteren dan ook nog geen ho gere maximum temperaturen dan 16'of 17 graden voor. Langs onze oostgrens werd daarentegen op sommige plaatsen een maximum van 24 graden bereikt. Daarbij ontstond hier en daar onweer. Op het vliegveld Twente werd zelfs 40 mm afgetapt. Enkele oceaanstoringen bewegen in de richting van IJsland. Hun invloed reikt niet verder dan Ierland en Schotland. Daardoor bleef de rug van hoge druk in onze omgeving onaangetast en duurde het vrij warme weer met onweerskansen in de namiddag en avond voort. Tendens: langzaam stijgend ZON EN MAAN Dinsdag 6 juni: zon op 122, onder 20.55, op 1.32, onder 12.57; 13 juni r De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog met zonnige perioden, maar de middag of avond ook hier cn daar een onweersbul. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen noord en oost. Vrij Statu warm. (Opgemaakt om 11.15 uur). Rapporten hedenmorgen Morgen droog en zonnig met een zwak- EeIde ke zeewind. Overdag 18-20 graden C. De Bilt zeewater 13 Vz graad C. Vooruitzichten: Twente zonnig en goed strandweer. Zd"?Lim Storing in remsysteem werkte vertragend bij aankomst minister Zondagmiddag is de Tunesische minis ter van landbouw Abdessalam Znani met een KLM-lynvliegtuig op Schiphol gekomen. Enkele brandweerauto's en wagens van de luchthaven-inspectie stonden langs de landingsbaan gereed, omdat de machine, de lockhccd Electra Ph-Llf, ten storing had in het hydraulische systeem van de der wielen. De passagiers waren van tevoren over dit euvel ingelicht, maar van enige pa niek was geen sprake Gevreesd werd dat bij het afremmen met het hydraulische systeem de wielen zouden blokkeren, hetgeen dan ook prompt gebeurde. De met veiligheids riemen aan hun stoelen gebonden passa giers ondervonden daarvan echter geen andere hinder dan dat het toestel niet op de gebruikelijke vloeiende wijze uit liep, maar vrij plotseling tot stilstand Intussen veroorzaakte de storing een even aanmerkelijke als onvoorziene ver traging. Het gevolg was, dat de Neder landse minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, samen met de landbouwattaché van de Nederlandse am bassade in Tunis, drs C. C. L. Eygenraam, ruim een half uur lang op het platform op de aankomst van de Tunesische mi nister stonden te wachten. sw. bew. 11 4 17 12 0 onbew. no 2 22 12 0 onbew. windstil 20 10 0 onbew. i windstil 24 10 41 1. bew. windstil 21 10 2 16 12 0.1 1 25 8 0 1 27 13 windstil 18 12 *7eeWe*s k INNENVERINGBED het beste bed ooit gemaokt Jjoud will k SCHUIMRUBBERBED :t versterkte middensector brieken Zevenberg

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1