Léon Blum, DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD eerste socialistische premier van Frankrijk ZATERDAG 3 JUNI 1961 DE WERELD 25 JAAR GELEDEN door G. PUCHINGER „Men verandert van gezichtspunt wanneer men Regeringschef wordt." Léon Blum tot De Gaulle (1936) Charles de Gaulle, Mémoires I, pag. 19. de „Hij legde het accent op de vermeerdering der salarissen en op de vermindering van werktijd. Vanuit electoraal standpunt bezien had een dergelijk program een onge le aantrekkingskracht. De overwinning ivas zeker. Maar het waren de communisten de grote overwinnaars waren, terwijl de radicaal-socialisten het gelag betaalden." Paul Reynaud: „Au coeur de la mcice, 19301945", pag. 194. (1951). feite nam hij de taak van Jaurès over, maar hoe .geheel anders dan Jaurès, de man uit het volk! LÉON BLUM 1936 IN 1914 wijdde mr. G. A. Diepenhorst (de vader van de tegenwoordige hoogleraar) zijn proefschrift aan het onderwerp „socialistische ministers in een niet-socialistisch rfiinisterie". Hij kon zijn uitgangspunt nemen in het jaar 1899, toen president Loubet van Frankrijk na de val van het kabinet Dupuy aan Waldeck-Rousseau opdroeg een nieuw kabinet te vormen „ter verdediging van de Republiek". Waldeck-Rousseau deed na enkele mislukkingen de noodsprong, en bood de portefeuille van handel, industrie, post en telegrafie aan, aan een socialist: Alexandre Etienne Millerand, en deze aanvaardde het aanbod. Groot was het tumelt tussen revolutionairen en reformisten binnen de socialistische partij in Frankrijk en daarbuiten. Vele socialisten achtten het ten enenmale onjuist om, door aan vaarding van een portefeuille in een „burgerlijk" ministerie. de aanvalskracht van het revolutio nair socialisme op de gehate staat te verzwakken. De strijd die dit met zich meebracht wordt door mr. G. A. Diepenhorst op instruc tieve wijze beschreven. Wat Millerand aangaat, hij werd in 1904 uit de socialistische partij geroyeerd, maar hij wist zijn politieke leven voorbeeldig te redden: hij werd met de jaren conservatiever, en was zelfs vier jaar lang president van Frankrijk (1920—1924). Maar ook het Franse socialisme maakte zijn ontwikkeling door: Léon Blum zou het tot de zege brgngen, om de leiding van de Franse regering te kunnen aan vaarden, weliswaar aan de voor avond van Frankrijks diepste na tionale vernedering, maar des ondanks als fase van het groot ste belang voor het Europese so cialisme. Wie was de nieuwe pre mier? Léon Blum Anders dan de oppervlakkige beoordelaar zou verwachten, was de eerste socialistische premier van Frankrijk geen volkstribuun, geen man van de massa, geen „streber", die eindelijk de macht verwierf, maar een verfijnde aris tocraat. die een kostbare biblio theek bezat, méér literator dan politicus! Tijdens zijn bezoek aan Engeland als premier in juli 1936. waarbij over zeer ernstige zaken moest onderhandeld worden, was de officiële gast plots van het po litieke toneel verdwenen: hij had de wijk genomen naar het British Museum, en vertoefde daar alsof hij eindelijk weer ergens „thuis" Léon Blum was één dier voor beelden van verbinding van poli tiek, kunst en wetenschap, zoals men ze zoveel aantreft in de Franse en Engelse politiek. Toen Eden hem eens bezocht, vlotte het gesprek niet best, maar na wat redetwisten viel de naam van Proust, en een uur lang wissel den beide staatslieden hun ge dachten over Proust; het persoon lijk contact was gelegd, en de onderhandelingen verliepen beter. Blum genoot filosofieonderricht van Henri Bergson, was klasge noot van Eduard Herrlot, had ver trouwde literaire omgang met Paul Valéry, André Gide cn Ana- tolc France, om slechts enkelen te noemen. Hij schreef boeken over Stendhal. Goethe en Eckermann, en publiceerde in 1907 een wijs- gerig-psychologische studie over het huwelijk: „Du Marriage". Als socialist was hij de enige die de sympathie, ja de bewonde ring van Poincaré verwierf, en van al zijn tegenstanders was hij alleen niét bevriend met Eduard Daladier. Drie van zijn naaste medewerkers scheidden zich in 1933 van hem af, als neo-socialis- tén, omdat zij de socialistische oppositie moe waren: Marquet, Déat en Renaudel, maar on danks het. feit dat Marquet een vooraanstaande plaats kreeg toe bedeeld in het gezagvolle kabi net van Doumerque '1934). waren deze uitgetreden opposanten spoe dig vergeten. Blum wist te zwijgen en zijn partij tot de overwinning te voeren, op het moment dat hij het wenste. Hij kon minister wor den wanneer hij het wilde, maar slecht éénmaal «gedurende de eerste wereldoorlog) nam hij deel aan het gouvernement: steeds maar was hij oppositieleider, en speelde zijn rol bij het optreden en ten val brengen van diverse Franse kabinetten. In mei 1936 boekte hij zijn grote overwinning met de verkiezingen, en kreeg de prijs die ieder groot oppositielei- Nu mocht Blum al een verfijnd aristocraat zijn, als hoofd van de socialistische partij moest hij een harde strijd voeren, jaren lang, aleer hij de macht veroverde, een macht die hem overigens slechts enkele jaren zou zijn toebedeeld. Want niet de partijleider, maar de partij was gehaat bij de te genstanders, die vreesden voor wat er geschieden zou als de so cialisten de macht in handen had- Als partijleider begreep hij dat vele socialisten in de dertiger jaren haakten naar het moment van de machtsovername, en ook begreep Blum dat de socialisten alléén die macht nooit zouden kunnen veroveren. Toen de socia listische partij sterk genoeg was om als volwaardig bondgenoot op te treden, sloot Blum op 17 juli 1934 een verbond met de commu nisten, een verbond dat veroor zaakt werd door de economische crisis en uit angst voor Hitier. De radicaal-socialisten, de vak bonden en véle intellectuelen slo ten zich min of meer aarzelend aan bij dit verbond, en zo ont stond het z.g. „Volksfront", dat in mei 1936 een klinkende overwin ning bij de verkiezingen behaal de. Links kreeg 381 zetels, rechts slechts 237 De communisten ste gen van 10 tot 72 zetels. Vooraan staande politici-tegenstanders van Blum, als Herriot. Bouisson. Yvon Delbos. Marquet en Paul Reynaud. werden met een slechts zeer geringe meerderheid herko- Loopbaan Geboren uit een Joods Elzas-ge- slacht. waaruit welgestelde stof fenhandelaars te Parijs voortkwa men. werd Léon Blum op 9 april 1872 te Parijs geboren. Daarmee was hij met André Tardieu één der weinige Franse politici die te Parijs geboren waren. Hij behaalde aan de universiteit graden in de rechten en in de fi losofie, en was advocaat, litera tor en journalist. Sinds 1902 refe rent bij de Raad van State, ver overde hij de hoogste juridische ambten van staat. De Dreyfus-affaire bracht hem in aa.iraking met de machtige so cialisten-leider Jaurès, en de ver fijnde literator stichtte met de ge boren volksleider Jaurès in 1906 het dagblad „rHumanité". Jaurès viel grof aan. Blum schreef pun tige artikelen. De combinatie van stijlen veroorzaakte een meester lijke synthese in aanvalstactiek. Blum wilde daarnaast liefst to neelcriticus blijven, maar Jaurès vorderde hem op als kamercan- didaat. Aanvankelijk weigerde Blum hardnekkig, maar nadat Jaurès aan de vooravond van de eerste wereldoorlog vermoord «ras kende Blum zijn taak: in „Voor de Kamer zal een rege ring van het Volksfront moeten verschijnen. De Socialistische Partij is de machtigste groep ge worden van de gehele Kamer. Wij zijn bereid zonder verwijl de rol te vervullen, die ons toekomt, d.w.z. om mede te werken aan de totstandkoming van „een rege ring van het Volksfront, en er de leiding aan te geven". Anders dan toen Laval aftrad, in januari 1936, was thans duide lijk wie premier zou worden, maar men besloot het Kabinet Sarraut de lopende zaken rustig te laten afwikkelen. Meer dan een maand lang bleef Sarraut nog in het zadel, bleef het oude kabinet rustig aan het bewind, terwijl Léon Blum, nog zónder opdracht tot kabinetsformatie, maar reeds als erkende aanstaande premier, de vorming van zijn kabinet voor bereidde. Het was een lange, merkwaar dige tussenperiode, maar een pe riode waarin veel schokkends ge schiedde. De kabinetsformatie Eerste vraag van belang was thans of de communisten en de radicaal-socialisten Blum nu wer kelijk zouden steunen als bond genoten bij de eigenlijke kabinets formatie. De onzekerheden waren in mei 1936 groot, vooral van de financiers, die een forse muntde- valuatie vreesden. Vrijdagavond 8 mei had Blum een langdurig onderhoud met pre mier Sarraut en Daladier. Sar- raut's commentaar na deze con ferentie was: „Niets rechtvaar digt onrust en paniek" Blum liet voorzichtig door schemeren, dat hij geen devalua tie beoogde. Maar wat algemeen opviel, was dat Blums verklarin gen. nu hij eenmaal de ning had behaald. vaag en ge matigd werden. De tegenstanders waren verontrust over de vaag heid, zijn partijgenoten over de gematigdheid! Voorts maakte Blum zijn voor nemen bekend om de sinds 1906 functionerende kamercommissies voor buitenlandse zaken, finan ciën en oorlog af te schaffen, aangezien deze commissies in fei te parlementen binnen het parle ment vormden, en veel te veel macht hadden. Hoewel ook Poin caré deze mening vroeger was toegedaan, oogstte dit voornemen van Blum veel verzet, en geluk te het niet. Wie Blum inmiddels in zijn kabi net zou opnemen, hield hij volko men geheim. Blum wenste een overgangsperiode zonder schok ken en zonder tussentijdse con flicten. Inmiddels werd Herriot, on danks het feit dat velen gebeten op hem waren, omdat hij het ont staan en de overwinning van het z.g. „Volksfront" had tegenge staan. candidaat gesteld voor het kamerpresidentschap, want Bouis son scheen deze functie niet lan ger te ambiëren. Op vrijdag 29 mei kwam het kabinet Sarraut voor het laatst Inmiddels besloot de socialisti sche partij (als om Blum vast aan de partij verbonden te houden) dat Blum partijvoorzitter zou blijven, terwijl Vincent Auriol (de latere president) algemeen secretaris bleef. En inmiddels kondigden ook de pppositieleiders zich aan: Paul Reynaud, Flandin en Piétrl. Zo waren alle dingen gereed, toen Blum op donderdag 4 juni eindelijk zijn ministerslijst be kend maakte: de radicaal-socia listen namen aan het nieuwe ka binet deel; de Communisten zou den het steunen, maar bleven bui ten de eigenlijke formatie. Blum werd premier. Daladier vice-premier; als ministers van staat traden op Chautemps, Faurc en Violette; Paul Boncour bleef Volkenbondsafgevaardigde, en Ivon Delbos ging buitenlandse zaken beheren. Als voornaamste figuren traden voorts toe: Pierre Cot (Luchtv.), Vincent Aurlol (Fin.), Salengro (Binnenl. Z.) en Georges Monnct (Landb. Blums kabinet was het 102de ka binet van de derde republiek, en opvallend groot was het aantal aangetrokken personen: 36. Iets nieuws was dat er vijftien staats secretarissen van deel uitmaakten. Voor het eerst namen ook drie dames in een Frans kabinet zit ting, waaronder Madame Jollot Curie, de dochter van de befaam de Nobelprijs-winnares Madame Curie, als Staatssecretaris voor Wetenschappelijk Onderzoek. Op vrijdag 5 juni verklaarde Blum tot de journalisten: „Zater- die tussenperiode van een maand waren dingen geschied, die voor Frankrijk en Léon Blum noodlottig waren, al kan men over de interpretatie der feiten in belangrijke mate verschillen! Stakingen In die tussenperiode, gelegen tussen de stembuszege en de de finitieve kabinetsformatie, konden de socialisten en communisten hun ongeduld niet langer bedwin gen. op 26 mei braken in diverse Parijse fabrieken stakingen uit, bedoeld als pressie tot loonsver hoging, verkorting van de arbeids duur en vacantietoelage. Velen vroegen zich aanvanke lijk af of de overwinning de ar beiders naar het hoofd was ge-, stegen, maar al dra had men geen' tijd meer zich te bezinnen op de psychologische achtergronden: de massale staking ontwrichtte het openbare leven. Een geheel nieuwe stakingsme thode werd toegepast, niet alleen staakten de arbeiders door niet te werken, maar zij bezetten de fa brieken, brachten voedsel mee, lectuur, speelden kaart, en brach ten ook de nachten door in de fa brieken. Anderen werden verhin derd het werk te hervatten, slechts de diverse directieleden liet men hun werkkamers betreden. Zo bleef men op zijn post om de staking als het ware te bewaken! Op deze manier werd én voort- werken én sluiting van de fabrie ken een onmogelijkheid. Vooral de autofabrieken Re nault en Citroën en de wapenfa brieken vormden een centrum van stakingsactie. Toen eindelijk Renault en Ci troën tot een compromis waren ge komen met bun personeel, hoopte men op een einde der stakingen, maar een nieuwe stakingsgolf vloog over het land: levenmidde- lenbedrijven. dagbladen en hotels alsmede restaurants kwamen toen aan de beurt. Een ware sta-'- kingsepidemie teisterde het onge lukkige Frankrijk. Men hoopte dat^men na Pinksteren weer het daarvan,' minstens twee weken duurde deze actie, -de nadagen van het kabinètr Sarraut beheer ste, en die voortduurde toen het Kabinet Blum was opgetreden. De anti-socialisten hadden slc-hts één commentaar: nu ziet men waar eciv socialistische v. - klezingszege op uitloopt: op wan-, orde en ontwrichting van de na tionale-economie! Op 28 mei besprak Blum de sta kingsaffaire met Sarraut,maar met weinig succes. f Direct na zijn optreden kwam Blum op vrijdagmiddag^ om half één voor de radio, en sprak: „Het regeringsprogram is het program -van het Volksfront. De punten hiervan zullen in de kamer wor den medegedeeld. Thans kan ik reeds mededelen, dat zij betrek king zullen hebben op een 40-uri- ge werkweek, collectieve arbeids contracten en betaalde vacan- ties. Alle punten dus, die wor den verlangd door de arbeiders." Na een beroep te hebben gedaan op de arbeiders, om weer aan het werk te gaan, besloot Blum zijn toespraak met de woorden: „Een grote toekomst opent zich voor de Franse democratie. Als hoofd der regering bezweer ik het land de weg daartoe op te gaan met de rustige kalmte, wel ke de waarborg is voor nieuwe overwinningen." De rede van Blum stelde alom teleur. De anti-socialisten misten een waarschuwing aan het adres der stakers; de stakers zelf hoor den wel de nieuwe premier, maar niet hun oude partijaanvoerder, van wie zij openlijke sympathie voor hun stakingsactie hadden verwacht. Hoewel niets vernield werd, en niemand wezenlijk bedreigd werd was de strijd fel. Toen de aftredende minister van P.T.T., Mandel, zijn dëparte- mentsgebouw voor het laatst ver liet, haddei\ departementsambte naren zich aan de ingang opge steld, en zongen de Internationale en riepen hem toe: „Slaat hem dood! Weg met hem! Wij zijn. blij dat we je kwijt zijn." Zaterdag 6 juni kwam de kamer bijeen. De vergadering ving aan met de verkiezing van Eduard Herriot tot Kamerpresident. Na zijn in stallatie gaf Herriot ln een rede te kennen wat hij op dat moment voor Frankrijk noodzakelijk acht te: 1. Handhaving van de Repu bliek. 2. Herleving van het econo misch leven. 3. Handhaving van de binnenlandse en internationale vrede. Hij herinnerde aan het woord van Robespierre: Alleen in een democratie is de staat in waarheid het vaderland van alle individuen, en kan hij rekenen op even zovele belanghebbende verdedigers van zijn zaak. als hij burgers telt." Daarna legde Blum zijn Rege ringsverklaring, af. Het was de eerste premier die dit niet deed in het zwart gekleed, maar in het grijs. Blum verklaarde onder meer: „De regering behoeft geen meerderheid te zoeken. Ze heeft reeds een meerderheid." Met vermoeide stem las Blum zijn verklaring voor, onderbroken door krachtig applaus, maar te vens onder groot tumult. Paul Reynaud viel het kabinet scherp aan, en ook anderen deden zeer persoonlijke aanvallen op Blum. Zelfs dorst men de nieuwe premier toeroepen: „Voor het eerst regeert een Jood Frank rijk!" Blum, diep verontwaar digd. wilde de zaal verlaten, maar werd door anderen daarvan afge bracht, en keerde terug naar de ministerstafel. De nieuwe kamer president antwoordde evenzo ver ontwaardigd: „In Frankrijk kent men slechts Fransen." Na een fel debat werd de motie van ver trouwen aanvaard met 384 tegen 210 stemmen. Inmiddels duurde de staking Blum weigerde geweld te gebrui- dium "ging hij er tóe 'over om sa^ menschoüngcn te verbieden. Inmiddels bemiddelde Blum tussen het gouvernement en de arbeiders, en op vrijdag 12 juni aanvaardde de kamer met 385 te gen 175 stemmen de veertig-uri- ge werkweek. Ook de senaat aanvaardde financier en politicus Caillaux de grote opponent van Blum. In zijn rede voegde hij Blum toe: „Het experiment van Blum is een af spiegeling van het Rooseveltisme... ...Het is onze plicht de regering te waarschuwen tegen de gevol gen van haar program." Na twee weken kwam er einde lijk weer rust in Frankrijk, maar tot op vandaag is er discussie mogelijk of de uitgebroken sta king Blums optilden heeft be moeilijkt of gestimuleerd. Opmerkelijk is een toespraak die de socialistische minister van binnenlandse zaken, Salengro. te Rijssel hield, en waarin hij ver klaarde. „De Republiek en het proletariaat komen sterker te voorschijn uit deze prachtige strijd, die het gevilg was van het geweldigste socialeconflict dat men ooit heeft gezien, en die ein digde met een overwinning van een 1.000 000 arbeiders....In nog geen twintig dagen hebben wij gedaan dan anderen Volksfront zal leven i het de klanken, die de s lusten over de grens geslagen: toen eindelijk de stakingen in Frankrijk bedwongen waren, sloeg de stakingsgolf naar België over, waar het kabinet. Van Zee land zijn ontslag had aangeboden. Karakteristiek van Blum - Op zondag 7 juni vierden de socialisten in een grote vergade ring de overwinning der verkie zingen en het optreden van het Volksfront-Kabinet. Daar sprak blum: ,",Wij zijn de -regering, die gij gewenst- hebt, en haat val zou de arbeidersklasse zelf raken, zodat het nodig is, dat gij niet moeizaam- gaat on derhandelen over de samenwer king met ons. Als gij niet in ons vertrouwt, zal het ons niet mo gelijk zijn onze taak te volbren- Het is met betrekking tot deze vergadering dat de bekende jour nalist John Gunther in zijn be faamde boek Inside Europe" een treffende karakteristiek vastlegde van de persoonlijkpiid van Léon Blum, via een brief van één zijner vrienden, die daarin deze vergadering beschrijft, een be schrijving waarmee wij ditmaal eindigen willen: De menigte in "her gebouw is geweldig. Bijna iedereen is in hemdsmouwen. De atmosfeer is zwaar en rumoerig. Een uiterma te gewillig en spontaan gehoor, dat ieder ogenblik de Internatio nale of de Carmagnole aanheft. Plotseling wordt- het lawaai ge weldig. Omgeven" door schreeu wende. duwende en transpireren de baanmakers, verschijnen een dame en een heer. Een kleine goed-geklede vrouw en een lange, magere, perfect geklede meneer met grijs haar, beiden met een pince-nez op en beiden schijnbaar weinig op hun. plaats in die brul lende massa. Het is Blum met zijn vrouw die altijd bij hem Bracks, de bedaagde veteraan van de socialisten, bevindt zich op het podium. Blum kust hem op beide wangen, zoals een leerling hét zijn geliefde meester doet. Blum is levendig, maar toch rus tig in actie als Bracke zich ge reed maakt te spreken. Hij groet een paar vrienden en kennissen, lacht sommigen herkennend even toe, fluistert snel even met een partijman, een en al leven. Geen enkele aanduiding dat hij iets te zeggen heeft. Geen enkele aandui ding, dat hij een grootse rede over politiek gaat houden op een his torisch ogenblik. Zijn manieren zijn niet die van de arbeider, maar stammen uit de salons. Bracke spreekt. Blum verzinkt in het niet. Hij zakt in zijn stoel als een oude man, uitgeput. Hij schijnt opzettelijk de belangstel ling van zich af te wenden. Hij beaëkt het gelaat met een van zijn fijngevormde har.den Links van hem zit Mevrouw Blum, op gewekt, belangstellend l.i oneindig beschermend. De volgende spre ker, mevrouw Germaine Pieard- Moch, komt aan het woord. Zij gebruikt een woordspeling, die als caviaa-r voor het gewone pu bliek is, en- door de menigte niet begrepen wordt. Blum merkt haar op, werpt zich achterover in extase over de aardigheid en applaudisseert klaterend met zijn lange, magere handen. De woordspeling was te fijn om door het publiek te worden begrepen. Geen applaus. Maar onder Blum's leiding zonder twijfel onopzet telijk gaat het er in, eerst op het podium, en dan in de zaal. En het applaus, hoewel laat be gonnen, dondert door de zaal. Als mevrouw Moch haar rede over Vrouwenkiesrecht be ëindigd heeft, is er op het podium geen stoel vrij. Blum is de eer ste om het op te merken, springt op en biedt haar de zijne aan en kust haar hand, terwijl hij dat doet. Wel een eigenaardige leider •voor het stevige, rumoerige, rau we en dynamische Volksfront Hij is de aristocraat,.die alleen door zuiverheid van geweten, door zijn verlichte geest, door de menigte wordt aanvaard. Chroesjtsjef kreeg al een voorproefje Oorlog riskeren om West-Berlijn? Hervatting van kernproeven? Joseph Alsop over het Westen en Berlijn. pHROESJTSJEF heeft in de afgelopen weck reeds een voorproefje gekregen van wat hem zeer waarschijnlijk op de topconferentie in Wenen, die van daag is begonnen en morgen al eindigt, te wachten staat. In de Amerikaanse pers en met name in de New York Herald Tribune is uitvoerig ingegaan op de si tuatie met betrekking tot West- Berlijn. En na Je gesprekken, die president Kennedy met pre sident De Gaulle heeft gevoerd, valt op te maken dat het Wes ten na wat er gebeurd is op Cuba en ln Laos eventuele Rus sische pogingen om de hand op West-Berlijn te leggen tot elke prijs zal trachten te voorkomen. Tot elke prijs betekent dan ook, dat er geweld zal worden ge bruikt, als de Sowjetunie zou overgaan tot het sluiten van een vredesverdrag met het ma rionettenregiem ln de Sowjet- zone van Duitsland en een nieu we blokkade van West-Berlijn daarvan het gevolg zou zijn. Confrontatie Dit is slechts één van de problemen, waarmee Kennedy en Chroesjtsjef tijdens hun ge sprekken geconfronteerd zullen worden. Geen van beiden zal er overigens iets voor voelen, dit vraagstuk uit de weg te gaan. De Russische premier heeft al enige tijd geleden het 'totdus- ver eenzijdige) debat over deze kwestie geopend en het lijdt bij na geen twijfel, dat hij er zelf over zal beginnen om te pogen, met Kennedy tot een regeling te komen. Dat het tot een derge lijk- akkoord kan komen is niet Uitgesloten, maar dan zal Chroesjtsjef heel wat water in zijn wijn moeten doen. omdat de Verenigde- Staten (en dat geldt ook voor Engeland en Frankrijk) niet alleen pal moe ten staan voor de vrijheid van West-Berlijn, maar tevens zich gebonden moeten weten aan een regeling, die slechts voor geheel Mocht er dus al van een com promis-oplossing sprake kunnen zijn, dan zal deze slechts be trekking kunnen hebben op nieu we garanties van Russische zij de, dat de rechten en vrijheden van de Westberlijnse bevolking op geen enkele wijze zullen wor den aangetast. En juist wat dit laatste betrefi is er geen enkele reden om aan te nemen, dat Chroesjtsjef daartoe bereid is. Vandaar dan ook, dat de wes telijke mogendheden plannen be ramen, die met allerlei eventu aliteiten rekening houden en die er op gericht zijn, een regel rechte" bedreiging van West-Ber- lljn zonodig met geweld in de kiem *e smoren. Vanzelfspre kend is het de bedoeling, dat de maatregelen die ir het voor uitzicht worden gesteld, een pre ventieve werking hebben. Met andere woorden wil men Chroesjtsjef nu reeds de conse quenties voorhouden, die een eventuele nieuwe blokkade voor de Sowjetunie zou meebrengen. Kernproeven Een ander vraagstuk, dat in Wenen onderwerp van gesprek zal uitmaken is dat van het ver bod van proeven met kernwa pens, waarover nu al enkele ja ren in Genève wordt onderhan deld. Van het begin af heeft er een reële mogelijkheid bestaan, dat hierover een akkoord zou worden bereikt. Maar telkens als een ook voor het Westen aanvaardbaar verdrag de veili ge haven leek te zijn binnenge loodst, kwam de Sowjetunie met nieuwe bezwaren. Enkele maan den geleden maakten zij een verder gesprek vrijwel onmoge lijk, toen zij eisten, dat een driemanschap aan het hoofd moest worden geplaatst van de organisatie, die controle moet uitoefenen op de naleving van de te maken afspraken. Dit drie manschap zou moeten bestaan uit een vertegenwoordiger van de westelijke mogendheden, een van de neutrale landen en een van het communistische blok. In dit driemanschap (ook voor gesteld ter vervanging van Dag Hammarskjoeld als secretaris generaal van de Verenigde Na ties) zou het communistische blok n.et alleen het recht van veto hebben, wat op zichzelf reeds onaanvaardbaar is: het zou in bepaalde gevallen zelfs op de steun van de neutrale vertegenwoordiger kunnen reke- het recht gebruik behoeven te v,hma Terecht maakt men zich voor al in de Verenigde Staten dan ook ernstige zorgen, nu de proe ven met kernwapens vrijwillig voor onbepaalde tijd zijn ge staakt, zonder dat men in het Westen ook maar enige zeker heid heeft, dat de Sowjetunie niet in het geheim voortgaat met het nemen van (onder grondse) proeven met nieuwe Kernwapens. In de Amerikaanse pers heeft men zich ook hier mede druk beziggehouden en Jo seph Alsop heeft in de New York Herald Tribune de veron derstelling geuit, dat de houding van communistisch China de oorzaak is van de obstructie, die de Sowjetunie nu al zo lang voert. Toen de besprekingen in Genève begonnen mocht nog" ge- •hoöpt worden, dat ook commu nistisch China zich zou-aanslui ten bij de ondertekenaars van een akkoord over het verbieden van kernproeven. Naarn^ate echter het conflict tussen de Russen en de Chine zen ln omvang en hevigheid toenam, werd duidelijk, dat hiervan geen sprake meer kon zijn en dat men in Peking met een sneltreinvaart pogingen is gaan doen, zelf een kernwapen tot ontwikkeling te brengen. En naar algemeen uordt aangeno men zal het niet lang meer du ren, of de Chinezen zullen dit wapen op zijn doeltreffendheid gaan beproeven. Gebonden Het ziet er dus naar uit, dat het geen zin meer heeft, het Ge- neefse gesprek over het verbie den van proeven met kernwapens voort te zetten. Voor Chroesj tsjef heelt het geen enkele zin meer, tot een akkoord met het Westen te komen, omdat hij daardoor tegelijkertijd tegenover de Chinezen ook aan handen en voeten gebonden zou zijn. Voor de Amerikanen en de andere westelijke mogendheden geldt in wezen hetzeltde. De Sowjetunie heeft geen enkel bezwaar tegen het voortduren van de huidige situatie, omdat zij er in feite hetzelfde mee bereikt als met een akkoord, zonder dat zij op eigen grondgebied controle be hoeft toe te staan en zij dus in het geheim zou kunnen doorgaan met het nemen van proeven. En het ligt voor de hand, dat men in het Westen voor deze toestand niets voelt. In de Ver. Staten gaan dan ook op, die verlangen, dat ter van buitenlandse zaken was, werd later uitgewerkt. Het kan evenwel pas worden uitgevoerd, wanqeer ook Engeland er volle dig achter staat Mogelijk is het nog aan veranderingen onderhe vig. maar die kunnen slechts be trekking hebben op onderge schikte punten. Berlijn kan al leen maar verdedigd worden, als het Westen bereid is zonodig een oorlog te riskeren. Chroesj tsjef doet het de laatste tijd voorkomen, alsof het Westen niet He moed heeft, een derge lijk risico te lopen. En de.wes telijke mogendheden menen op hun beurt, dat juist de Sowjet unie er niets voor voelt, om Berlijn een wereldoorlog te ont ketenen. Als dit laatste werkelijk zo Is, kan alleen reeds een vastbera den houding van het Westen het gevaar van oorlog of overgave wegnemen. Dat Is ook het geval geweest, toen Quemoy door de Chinese communisten werd be dreigd. Op „verzoek" van de Sowjetunie gaven zij hun plan- nen op, omdat men in Moskou vreesde, dat dc aanvallen een wereldoorlog zouden kunnen leiden, waarin van kernwapens gebruik zou worden gemaakt. Zonder twijfel meent Chroesj tsjef op het ogenblik nog, dat het met de vastbeslotenheid van het Westen wel losloopt. Eisen hower heeft te lang geaarzeld en Engeland bewijst slechts lip- Kendicnst aan de bereidheid van et Westen, om Berlijn een i log te riskeren. De Britten zijn bereid, het communistische re giem in de Sowjetzope van Duitsland te erkennen en genoe gen te nemen met controle op het verkeer tussen West-Duits- land cn West-Berlijn door o munistische politie uit de z< Er zou dan geep militaire actie nodig zijn, tenzij het regiem in de Russische zone regelrecht zou aansturen op het beperken van de rechten van de weste lijke mogendheden met betrek king tot West-Berlijn. Als deze eonorssles geda: zijn, staan heel moeilijke onder handelingen-met het regiem van de Sowjctzone voor de deur. De westelijke mogendheden kunnen dan niet in actie komen, zoals nu nog wel het geval Is, omdat zij in dat geval het recht van het communistische regiem in dc Sowjctzone op controle over de toegangswegen lot Berlijn zouden hebben erkend. Vragen Onder druk Terecht zal Kennedy Chroesj tsjef op de man af vragen, hoe het nu verder moet. Veel wij zer zal nij met worden, omdat de Russische premier moeilijk kan toegeven, waarom hij ob structie blijft plegen. Wat de kwestie Berlijn betreft liggen de zaken anders. De ontwikkeling van de situatie daar hangt vol komen af van het optreden van Chroesjtsjef zelf en het heeft voor Kennedy dus wel degelijk zin de Rus onder druk tc zet ten en hem er van te weerhou den bereken ingsfouten" te maken. Joseph Alsop, wiens artikelen voor de New York Herald Tribune regelmatig in ons blad verschijnen, heeft en kele dagen geleden uitvoerig bij dit onderwerp stilgestaan. Hij haakt in op een beschouwing van Don Cook in hetzelfde blad, waarin deze in het kort het wes telijke plan beschrijft, dat in werking zal treden, als een blokkade het gevolg zou zijn van het ondertekenen van een vredesverdrag tussen de Sow jetunie en het marionettenre gime in de Sowjctzone van Duitsland. Deze stappen houden in: een militaire actie van de westelij ke grote drie tegen bepaalde de len van de Sowjctzone en het zenden van een zwaarbewapen de militaire kolonne van West- Dultsland naai Wat moet het Westen doen, als de Oostduitsers het vervoer van bepaalde goederen aan be perkingen onderhevig maken en dat van andere helemaal ver bieden? Wat kan het Westen be ginnen, als ze eerst het vervoer van bustehouders verbieden en (wanneer de westelijke mogend heden daar niet tegen proteste ren) later dat van wapens en munitie? Zal het Westen dan een zwaarbewapende militair, kolonne sturen, hoewel het zijn door de Sowjets gegarandeerde rechten reeds heeft prijsgege ven? Dit zijn de vragen, die Fransen en Duitsers stellen, als de Britten zeggen dat zij on danks hup bereidheid om con cessies te doen net zo hard als de anderen voor de vrijheid van Berlijn willen vechten. Het zijn ook vragen, die De Gaulle aan Kennedy heeft voorgelegd, omdat de Franse president pre- zijn. En achter al deze vragen staat het harde, ernstige cn al lesbeheersende feit, dat Berlijn slechts verdedigd kan worden, als de westelijke mogendheden bereid zijn, er zonodig voor te vechten", aldus Alsop. Begonnen :rlljn. Voorbeeld Dc besprekingen met De Gaul le zijn achter de rug. Het ge sprek met Chroesjtsjef Is inmid dels begonnen. En volgende weck zullen we wellicht iets meer we ten over de houding, die Ken nedy In Wenen aanneemt cn over de wijze, waarop Cbroesj. tsjcf reageert op de waarschu wende woorden, die de Ameri kaanse president ongetwijfeld zal laten horen, hoe hard dc Russische premier ook zij" best zal doen, zijn jeugdige gespreks partner van de wij» te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9