Altijd liever Jackie en Nina zullen elkaar ook ontmoeten Regering Gizenga neemt ministers in arrest Ruim twee miljard dollar voor hulp aan India Jjt een doafce hy, Het verpleegsterstekort Kan liet paard rekenen? 9 KAASEXPORT De Nederlandse kaasproducenten volgen blijkbaar onvoldoende de markt in het buitenland. Zij schijnen dientengevolge niet in staat te zijn verse kaas, smeltkaas, halfharde en zachte dessertkaas te leveren. Dit heeft het Eerste-Kamerlid P. C. Elfferich (a.r.) onder meer ge steld in schriftelijke vragen aan de minister van landbouw en visserij. Uit een rapport van de Nederlandse landbouwattaché in Brussel over de Belgische kaasmarkt, dat in „Landbouwwereldnieuws" van 20 is gepubliceerd, zou deze gang van zaken blijken. De heer Elfferich vraagt of de minister bereid is op korte termijn, in samenwerking met het betrokken produktschap, te doen nagaan hoe verdere afbrokkeling van deze naburige markt kan worden voorkomen. Volgens bedoeld rapport zou deze afbrokkeling in tien jaar bijna twin tig procent hebben bedragen. TUNESISCHE MINISTER De minister van landbouw van de Tunesische republiek de heer A. Knani heeft de uitnodiging aanvaard, de volgende week voor een of ficieel bezoek in ons land te verblijven. De heer Knani zal op zijn reis worden vergezeld door zijn echtgenote en door twee functionarissen van zijn departement, de heren Mustapha Zaanouni, adjunct-directeur voor economische zaken en L. Ben Osman, hoofd van de dienst voor cultuurtechnische werken,. Het gezelschap zal 4 juni op Schiphol worden verwelkomd door de minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen. Het bezoek- programma vermeldt o.m. voor maandag een bezoek aan de minister president, prof. dr. J. E. de Quay, gevolgd door een bezoek aan de koel en vriesinrichting van het Rotterdamse slachthuis en een boottocht door de havens. Dinsdag 6 juni zal de heer Knani het landbouwkundige cen trum van Wageningen bezichtigen. Woensdag 7 juni staan Oost-Flevoland en de noordoostpolder op het programma. Donderdag 8 juni wordf Friesland bezocht. Vrijdag 9 juni zullen de heer en mevrouw Knani door de Koningin op Soestdijk worden ontvangen, waarna bezoeken worden gebracht aan een bloemenveiling te Aalsmeer en aan het boomkwekerijcentrum te dan zeker van frisse mond en witte tanden Jacquline Kennedy en Nina Chroesjtsjef, de „first ladies" van de V.S. en de Sowjetunie, zullen elkaar ten minste tweemaal ont moeten tijdens de conferentie die hun echtgenoten met elkaar in Wenen zullen hebben. „Jackie", zoals ook de Oosten rijkse bladen de Amerikaanse pre sidentsvrouw aanduiden, heeft in de pers veel meer aandacht gekre gen dan Nina Chroesjtsjef de chic van Jacqueline spreekt blijk baar meer aan dan de moederlijk heid van mevrouw Chroesjtsjef. De beide vrouwen zullen elkaar ont moeten tijdens het galadiner in het Schönbrunne-paleis op zaterdagavond en zondag zullen ze op uitnodiging van de dochter van president Scharff van Oos tenrijk de lunch gebruiken in het Palla- Voor het overige lopen de programma's der first ladies ver uiteen. Mevr. Kenne dy zal een bezoek brengen aan de ver maarde porceleinfabriek Augarten, het convent te Klosterneuburg en zondag ochtend, na de mis is de kathedraal van Sankt Stefan, de beroemde Spaanse rij school. Mevr. Chroesjtsjef zal vandaag een ten toonstelling van Cezanne bezoeken, en tijdens een „Kaffeeklatsch" een Oosten rijkse modeshow zien. Zondagochtend woont ze een concert van de Wiener Phil- harmoniker bij. Mevrouw Chroesjtsjef zou gisteren naar de uitvoering van de opera Don Carlos gaan. Ze is echter thuisgebleven bij haar man, die zich voorbereidt op het gesprek met Kennedy. Dochter Julia is toen alleen gegaan. Vrijwel door niemand opgemerkt zat zij in de loge van president Scharff. Zonder bescherming Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft gisteren, zoals zoveel bezoekers aan Parijs, vastgezeten in een verkeersop stopping, toen ze zonder dat er motor politie vooruit reed door dc stad trachtte te rijden. Het gebeurde toen de president de pers te woord stond. Mevrouw Kennedy liet zich van de Amerikaanse ambas sade door de stad rijden. Op de Place de l'Alma raakte haar auto in een enorme verkeersopstopping. Zij hield zich wat achteraf in de auto. maar de inzittenden van andere auto's herken den haar spoedig. De motorpolitie, die haar op een dis crete afstand volgde, kwam haar te hulp. Met veel gefluit en gezwaai van armen konden de politiemannen de auto van mevrouw Kennedy vrijkrijgen. Mevrouw Kennedy liet zich onmiddel lijk weer naar huis brengen. Zij zou het plan hebben gehad een warenhuis te bezoeken. Hetzelfde dat mevrouw Nina Chroesjtsjef vorig jaar bezocht had toen zij in Parijs was. Nog eens negeerde ze de politiebe scherming toen ze bij het verlaten van het Jeu de Paume-museum, waar de mooiste Franse collectie impressionisten Geldinzameling voor „vrij heidsr ij ders" Acht religieuze leiders in de V.S zijn van plan gelden in te zamelen opdat de zg. vrijheidsbussen kunnen blijven rijden. Ook zullen handteke ningen worden verzameld. Het geld zal worden ter hand gesteld aan Luther King, de negerleider in zuidelijke staten. Een federale rechter in Montgomery, Frank Johnson, heeft een organiseren van bustochten van vrijheidsrijders" de eerstkomende twintig dagen verbo den. Tevens heeft hij de politie gelast de vrijheidsrijders" te beschermen „Wanneer zich opnieuw incidenten voordoen als de afgelopen weken heb ben plaats gehad zal ik enige leden van de Ku Klux Klan, het stadsbestuur en de gemeentelijke politiemacht en enke le negerpredikanten in de federale ge vangenis laten opsluiten", zo zei hij. Een woordvoerder van het ministerie van justitie in Washington heeft klaard dat het ministerie door middel van een memorandum aan rechter John son tegen diens uitspraak verzet heeft aangetekend. Op een onbewaakte overweg te Brummen is gisteren de 24-jarige G. Hilger met zijn bromfiets onder de var Arnhem komende sneltrein die om vier uur het station Brummen passeert, ge komen. Hij was op slag dood. tentoongesteld, amateur-fotografen een uur in de regen hadden staan wachten gelegenheid gaf kiekjes te maken. Zij liep naar het publiek toe. Vele amateur-fotografen konden close- ups van haar maken en toen zij vertrok klonk hartelijk geroep van „Merci, merci Jacqueline". Belga meldt dat'te Boekavoe, de hoofdstad van de Kongolese provincie Kivoe, waarover de r^gering-Gizenga het gezag uit oefent, talrijke arrestaties zijn ver richt. Zo zyn onder meer de ministers van financiën en land bouw van het provinciale bestuur over Kivoe en de burgemeester van Boekavoe in arrest gesteld. elga" meldt ons in een telegram uit Sjangoegoe, een aan de grens van Kivoe gelegen plaats in Roeanda- Oeroendi, dat deze week tussen de drie- en achthonderd leden (en niet zoals eerst was gemeld „meer dan honderd") van de stam der Basji zijn gedood in gevechten met Loemoem- bistische troepen uit Stanleystad. Vertegenwoordigers van óte stam der En nu de practijk. Rechters uit nazitij d eerder met pensioen West-Duitsland zal de rechters, vai wie bekend is dat zij in Hitiers tijd willekeurig doodvonnissen hebben ge veld, de kans geven vervroegd met pen sioen te gaan. Zij die dit niet doen, lopen de 'kans te worden ontslagen. De voorzitter van de commissie v justitie uit de Bondsdag, Matthias .Hoo- gen, verklaarde gisteren dat deze missie, waarin alle partijen zijn tegenwoordigd, een artikel van deze strekking heeft ingevoegd in een rege ringsontwerp. Volgens dit artikel den de betrokken rechters tot 30 juni van het volgende jaar de gelegenheid hebben om ontslag te nemen. Volgens de nazi-wetten konden niet slechts doodvonnissen worden geveld om politieke redenen, zoals „het verzwak- van de wil tot verzet", maar ook diefstal uit gebombardeerde ge bouwen en het stelen of vervalsen distributiekaarten. Basji, die over een meerderheid be schikt in de wetgevende vergadering van de provincie Kivoe, hebben secre taris-generaal Hammarskjöld eën bood schap gezonden, waarin zij om V.N.- waarborgen vragen voor de veiligheid van die leden der vergadering. In het militaire kamp bfj Leopoldstad, waar president Tsjombe van Katanga gevangen wordt gehouden, hebben twee technici van de V.N. en een Belgische zakenman ruim eec etmaal gevangen gezeten. De twee Nederlanders de verbin- dingsdeskundige G. Brinkmann en de radiotechnicus J. R. Gijsbers en de Belg Barman werden woensdag aange houden, toen zij bij het zoeken naai- een geschikte plaats voor een radio-ont vangststation te dicht bij het kamp kwa men. Zij werden de volgende avond vrij gelaten. nadat dr. Sture Linner. het tijdelijke hoofd' van het V.N.-werk in Kongo, persoonlijk een beroep had ge daan op generaal Moboetoe de bevel hebber van het Kongolese leger. Zes landen en de wereldbank hebben er in toegestemd aan India meer dan twee miljard dollar hulp te verlenen voor de economische ontwikkeling van dat land, zo maakte de wereldbank gisteren bekend. Zij deelde mede dat met behulp van deze steun India aan zijn derde vijf-jarenplan voor eco nomische ontwikkeling zou kun nen beginnen met het vertrouwen, dat de gestelde doelen bereikt zul len worden. De landen, die na afloop van de te Washington geëindigde besprekingen in deze hulpverlening toestemden, waren Canada, West-Duitsland, Japan, Engeland en de Verenigde Staten, Tijdens de be sprekingen trad ook Frankrijk tot het consortium toe. Ook de wereldbank en de internationale ontwikkelings associatie maakten van de overeenkomst deel uit. Oostenrijk. Denemarken, Noorwegen en Zweden en het internationale monetaire fonds hebben waarnemers gezonden de besprekingen tussen de leden het consortium, dat de naam draagt „club voor hulpverlening aan India", en dat ook al steun verleende vroegere ontwikkelingsplannen van Behoudens wetgevende maatregelen of andere noodzakelijke toestemmingen zullen de Verenigde Staten 1.045 mil joen dollar verstrekken. Frankrijk 30 miljoen dollar. West-Duitsland 425 mil joen dollar, Engeland 250 miljoen dol lar, Canada 56 miljoen dollar en de we- Bijzonder hartelijk was het af scheid van premier David Ben Goerion van Israël en premier Harold Macmillan, toen eerst genoemde Admiralty House in Londen verliet, na zijn onder houd met de Britse regerings leider. Ben Goerion vertoefde drie dagen in Londen op de terugreis uit de Ver. Staten en Canada naar zijn land. Philips heeft een tele foonhoorn ontwikkeld waarvan het electrische systeem ongevoelig is voor het omgevingslawaai, spe ciaal voor ruimten waar toepassing van akoesti sche boxen of geluid- dichte telefooncellen niet mogelijk is dan wel te kostbaar zou zijn. I Prinses Paola, echtgenote van de Belgische prins Albert, heeft van te voren laten weten dat zij bij haar vertrek uit Rome naar Brussel niet be laagd wilde worden door fotografen, daar haar reis een particuliere aangele genheid was. I Uit de villa van de En gelse acteur Rex Harrison is 3000 dollar aan kost baarheden en geld ge stolen, terwijl hij met de Britse actrice Rachel Ro berts in een restaurant in Portofino dineerde. I De 33-jarige ter dood ver oordeelde moordenaar Mervyn Fallows uit Perth (Australië) die zijn ogen wil afstaan voor dat hij dinsdag zal worden op gehangen, heeft geen suc ces omdat er momenteel geen enkele patiënt is die ogen nodig heeft. I Een brouwerij in Londen zal in de zomermaanden 600 vissen in de Britse binnenwateren uitzetten. Een daarvan draagt een kenteken en de hengelaar die deze ophaalt, krijgt een prijs van 5000 pond Ster ling. I Het Britse ministerie van financiën heeft bekend gemaakt dat de Britse re serves aan goud en har de valuta in mei met 16 miljoen pond (ruim 160 miljoen gulden) gedaald zijn. De reserves bedra gen nu 1.037 miljoen pond Sterling. I In Nederland wachten nog 41.000 mensen op een telefoonaansluiting. Het automatiseringspercenba - ge is lager dan dat van Zwitserland, wel staat ons land aan de kop ten opzichte van het aantal toestellen per vierkante meter. Vanavond zullen in ho tel Polen in Amsterdam de eerste 25 beroepsgra- fologen na aflegging van een belofte, waarin de beroepsethiek is vastge legd, worden geïnstal leerd. Men verwacht dat dit corps zich het komen de jaar tot ongeveer 50 zal uitbreiden. De Borgward-tVerke in Bonn zullen in juli a.s. wederom 500 arbeiders ontslaan. Het totaal aan tal ontslagen personen bij dit concern zal dan 2000 bedragen. reldbank en de internationale ontwik- kelihgs associatie 400 miljoen dollar. De wereldbank deelde verder nog me de, dat de Verenigde Staten naast de hierboven genoemde verplichting ook reeds op zich hebben genomen hulp te verlenen voor het derde vijf-jarenplan door overschotgoederen t.w.v. ongeveer 1.3 miljard dollar beschikbaar te stel len. Ook krijgt India tarweschenkingen van Canada. Overeenstemming over kleine conferentie Een woordvoerder van de regering ir Vientiane iheeft gisteren in Genève mee gedeeld dat de drie prinsen, die de lei ders zijn van drie belangrijkste groe peringen in Laos overeenstemming be reikt hebben over een „kleine topcon ferentie". De drie prinsen zijn premier Boun Oum te Vientiane, die nu een bezoek aan Frankrijk brengt, Souvannah Phoe- ma, die zich als een neutralist be schouwt en door de communisten als premier erkend wordt en Souphanou- vong, de leider van de pro-communis tische Pafchet Lao. Er is nog geen datum of plaats voor de conferentie vastgesteld. gezaghebbende zijde is me de vergadering degedeeld o veertien-mogendhedenconferentie Laos. die gisteren zou worden gehou den. uitgesteld. De Russische en Poolse gedelegeerden hebben medegedeeld er ,geven maandag as. zodat de volgen de voorkeur het woord te de vergadering waarschijnlijk op die dag zal worden gehouden. Wilt U leraar worden Er is een schromelijk tekort aan leraren. Wij raden U aan z.s.m. te gaan studeren voor Engels, Duits, Frans of Ned. M.O.A. Ook de studie voor Wiskunde L.O. of M.O.A. is 'momenteel zeer lucratief. Vraagt p.o. een prospectus met proefles aan bij: RESA - HILVERSUM (Nederlands Talencentrum) - Tel. 45452 is, to staat wel vast, een mj* d^ertier^ Hoof. «n tekort aan verpleegkrach- leze eenvoudige constatering betreft echter een zeer gecompli- "1*™ ceerd verschijnsel. ziekenhuis eenmaal een tekort, dan dreigt een vicieuze cirkel: de werkom- ten: deze eenvoudiqe constatering standlgheden worden moeilijker en daardoor verliest het nog meer perso- eel. In het mij toegemeten bestek kunnen ie verschillende hier genoemde facto ren niet alle worden ontrafeld. In een P het zeker niet on- 'de daar vermijdelijk dat de verpleegster evenmin als de patiënt tot een num mer wordt; maar wel zal er een strak kere regel moeten heersen. Dikwijl* zal het grote ziekenhuis confessio neel of niet dag en nacht voor de gemeenschap moeten klaar staan ter de laatste tijd, ook behandeling van ongelukken, spoedge- In de eerste plaats kunnen verpleeg sters in de ziekenhuizen wij denken groot ziekenhuis Immers in het bijzonder aan de daar heersende tekorten zeer verschillen de functies hebben: leerlingen, gediplo meerden, en staffunctionarissen van verschillende rang zoals eerste ver pleegsters, waarnemende hoofden en hoofdverpleegsters. Hoewel, vooral in het aantal aanmeldingen voor leerling- vallen verpleegster vermindert, blijkt het te- 1 kort vooral onder het „kader" te be- _.d„ waardoor het aantal gelmatige diensten groter wordt dan in klein ziekenhuis. Het overheidszie- Voor dit verschijnsel zijn oorzaken te noemen: 1. De vrouwenemancipatie. Het ver- pleegstersberoep is een van de eerste worden verstevigd dan in de neutrale, aantal Ook zijn de confessionele bevolkings groepen de groepen met de grotere ge zinnen, waardoor er meer kans is, dat een van de dochters verpleegster wordt. En de roeping? De keuze door de pleegstersschap omdat het meisje een sterk verlangen heeft hetzij ideolo- goeden huize" geweest, omgeving aanvaard* betaalde betrek king te vervullen. Thans staan tal gisch. hetzij religieus gefundeerd andere mogelijkheden open. Jl"~' uniform heeft ook geen aantrekkings- 2. Het verdwijnend Het anderen te helpen en daaraan haar le- kort was e ii overschot Thans zijn in de bevolkingsgroepen tot 40 jaar evenveel manne tisch gesproken te wijden? De geroepenen vroeger, zij zijn er ook nu. Maar vroeger lagen alle andere overwegin- be- onze gen en factoren méé, en nu liggen zij vol- tegen. Bovendien heeft men laten echter wij niet schromen dit uit te spreken jaar van de roeping misbruik gemaakt Statis- foor de verpleegkracht te exploiteren. Het zg. „Eerefonds schikbaar. 3. De welvaart en de overspannen ar beidsmarkt. Geen verloofd paar behoeft met trouwen te wach ten tot de jongen het brood voor het gezin kan verdie nen. Bovendien zuigt de arbeids markt de vrouwe lijke krachten weg. 4. Het verpleeg stersdiploma opent tal van mogelijkhe den van werk bui ten het ziekenhuis. Men kan wat van de wereld gaan zien door in het bui tenland te gaan verplegen, tueel na voortzetting de. De consequenties van een dusdanig tekort aan ver pleegsters dat niet alle zieken, die dit nodig hebben kun nen wprden opge nomen, zijn natuur lijk ernsig. Verzekerden hetzij zij zieken fondsen, het zij par ticulier hebben recht op opneming, als de arts de nood zakelijkheid daar- van heeft vastge steld. Dit recht wordt gekort, als plaatsgebrek ls. Bovendien legt dit de opleiding plaatsgebrek een onnodig DE SCHRIJVER Prof. dr. A. Qucrido, in 1901 geboren, heeft gedurende vele jaren de gezondheidszorg van de hoofdstad in verscheidene functies gediend. Sinds 1952 is hij hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de Gemeen telijke Universiteit van Am sterdam. Hij is voorts lid van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid en Vertegen woordigt de Partij van de Arbeid in de Eerste Kamer. i bedrijfs- gebrek i opnemingsmogelijkheid de dood verhaast of zoals deze veroor- Het verpleegsterstekort is een in- de g^Teetóimdigi! '«nationaal verschijnsel dat wij aan. 8 treffen in alle landen met grote wel vaart, hoge techische ontwikkeling geëmancipeerde vrouwelijke bevol- werkster, verpleegster bij geneeskundige dienst, enz. 5. Er zijn meer verpleegsters dan vroeger nodig. Onder invloed ontwikkeling van de gen wetenschap worden hoger* eu steld aan de verplegenden en aantal benodigde verpleegkrachten per .v* patiënt gestegen. K„g" 6. De yerpleegsuid, vaii scuiuu uu ue «cu w ouuh» komen uit de „kleine geboortejaren instantie worden gesproken. Wel kan de eerste oorlogsjaren. schuld bestaan als het vraagstuk Al deze oorzaken werken in dezelf- cenmaal onderkend is en niet slles ln de richting: pleegsters i □iet in het ziekenhuis als het diploma ls behaald. Hierbij komen dan nog een aantal, helaas vrij algemeen verspreide wan- begrippen, die voor het grootste deel neej bet werk wordt gesteld, de gevolgen zoveel mogelijk te beperken. De besturen en directies van onze ziekenhuizen zijn hier reeds jaren mee bezig. Voeding en huisvesting zijn verbeterd. De vrijheid van het perso neel is zo hoog opgevoerd, als d* dienst dit toelaat. Mechanische hulp- - - - middelen verlichten het werk. Het mo- op zorgeloze wijze met het perso- derne personeelbeleid met persoonlijk deskundig contact, individuele op- neel werd omgesprongen. Een bloem lezing uit deze vooroordelen: in het ziekenhuis ben je je vrijheid kwijt, Je hoofdzusters zijn oude tangen, je Tetech, wordt begrepen dat moet alleen maar „meidenwerk do®n pleegstersberoep lichamelijk en vooral je moet zwarte kousen dragen en elke geestelijk bijzondere eisen stelt, dat avond om tien uur binnen rijn. naast opleid - Ongetwijfeld lijden de grote zieken- overwinning huizen meer onder het tekort dan de houding, die dan de rnt%- oaast opleiding en opvoeding ook zelf overwinning nodig is. De geestelijk* houding, die van de verpleegster wordt gevraagd en die zij nodig heeft 612) Het is weer geruime tüd gele- deze eeuw opgang hebben gemaakt den dat we u verteld hebben van uitsluitend sommen over worteltrek- kippen die geleerd hadden van een ken kregen voorgelegd. Verre van aantal voorwerpen er drie af te zon- dat! Dergelijke dieren bleken een bij deren, welke prestatie met enige zondere veelzijdigheid te hebben, welwillendheid van onze kant als wisten te vertellen welke getallen op „tellen" kan worden betiteld. Maar bepaalde kaarten waren neergeschre- tellen ln de eigenlijke zin is het toch ven, welke dag van de week het was, niet, want daarvoor is vereist het af- kortom wisten een veelzijdigheid ten zonderlijke noemen der eenheden, toon te spreiden die we sommige waardoor een Indruk van het totaal leerlingen der lagere school gaarne wordt verkregen. Met één oogopslag zouden toewensen. De Berlijnse wls- kunt u zien dat er drie lucifers op kundige Von sten slaagde er zelfs ln tafel liggen, zodat het tellen der af- het beroemde paard Kluge Hans zo- zonderlijke eenheden overbodig ls. veel renkenkunde by te brengen dat Maar wanneer er 6 stuks voor u diens prestaties op het gebied der worden neergelegd, moet u gaan wiskunde overeen kwamen met die tellen, omdat vanaf dit aantal een oog- van een scholier van 14 Jaar. opslag u niet omtrent de juiste hoe- Het was eigenlijk een beetje grie- veelheid kan inlichten. Dat sommige zelig en het zal ons dan ook niet vogels, zoals kauw kleine aantallen kunnen waarnemen, zullen we dus niet als tellen moeten opvatten, maar als „zien", op geiyke wöze als wU dit met zeer kleine aan tallen kunnen doen. werkelijk tellen bü dieren dus niet kan worden gespro- re In een toneelstuk werd vereeuwigd, ken, zyn er ln de loop der tyden heeft zUn eigenaar, Bankes, daardoor toch herhaaldeiyk honden en paar- wenig geluk gebracht. Te ParUs den opgetreden die het publiek ln scheelde het niet veel, of hU werd vervoering brachten door antwoord als heksenmeester aangeklaagd en te geven op alle mogeiyke vragen toen hy zich kort daarna met het overtieidsziekenhiuizen blijvend in haar beroep te slagen dient gehonoreerd te worden. Gehonoreerd, niet betaald, want met geld is een geestelijke houding niet te Ionen; wel echter door de arbeid te plaatsen ln een kader van persoonlijke waar dering en ln een raam van gemeen schappelijk streven, waardoor het werk zin en waardigheid krijgt. Maar toch, al is hier de geldeijk* beloning geen hoofdzaak en op zich zelf geen oplossing, in onze maatschap pij is geld nu eenmaal een maatstaf van waardering. Liefde, toewijding, stiptheid, plichts besef. geduld dit alles vragen wij van de verpleegsters en kunnen het met geen geld betalen. Maar is wat wij de verpleegster betalen in over eenstemming met het maatschappelijk belang van haar functie? Is er vol doende ruimte om groter kunnen, zelf standigheid en verantwoordelijkheid naar behoren te waarderen? Wij vra gen de verpleegster te waken als an deren slapen en te werken als ande ren zich ontspannen. Dit kan betaald worden, waarom gebeurt dit niet? De regering bepaalt de salarissen van het verplegend personeel. Naast het streven van besturen en directies, de arbeidsomstandigheden van de ver plegenden zo goed mogelijk te maken, behoort de bijdrage van de regering in de strijd tegen deze ernstige be dreiging van de volksgezondheid te be staan in een dusdanige verbetering van de arbeidsvoorwaarden, dat on vermijdelijke onaangenaamheden van het beroep hierdoor worden erkend en gecompenseerd. Noch het een. nooh het ander zal op zichzelf het verpleegsterstekort kunnen opheffen: maar wie ln deze beleid voert, blijft in gebreke, wanneer niet iedere mogelijkheid wordt benut, dit tekort te beperken. enige eeuwen gele den hierop op zyn eigen manier rea geerde. Het histo risch bewezen den kende paard dat op het einde van de 16de eeuw in Londen werd vertoond en dat door Shakespea- onderdier te Rome vertoonde, werd hy in die stad op grond van tovery ter dood veroordeeld. Dat ging zo in door wiskundige problemen op te lossen die waariyk niet tot de sim pelste behoorden. Kunt u büvoor- beeld zonder aarzeling vertellen hoe- die dagen, veel groter de tweedemachtswortel uit 2699449 is. dan die uit 54908? Wel- Tegenwoordig Is het niet beslist licht zult u toch papier en potlood te noodzakeiyk iemand hiervoor op de hulp moeten roepen om tot de Juiste brandstapel te brengen, want nauw- oplossing te komen, maar die hulp- keurige proeven hebben overtuigend het a dergelijke a staan en dat hun prestaties op be ider dralen te geven door met de drog berusten. Dat v.lst u natuurlijk voorpoot t« tikken. Klaar terwyi wacht! Nu willen weren dat de denkende paarden honden die vooral in het begin i al lang! Maar waarschijnlijk Is het u' niet bekend dat dit bedrog In som- natuuriyk niet be- mige gevallen nog te goeder trouw J gepleegd is ook? Daarover een vol gende keer! Aanslag op Mauriac Op het landgoed van de Franse schry- /er Franyois Mauriac bij Saint Maixent, Gironde. is gisteren een bom ontdekt Door het blaffen van de hond van Mauriac werd' de huisbewaarder attent op een voetbal, die op ongeveer vijftig meter van het huis achter een steen tegen het grasperk lag. De man waarschuwde de gendarme rie, en de opruimingsdienst liet het pro jectiel ontploffen. Men heeft kunnen vaststellen dat de ballon, behalve spring- een elektrisch ti.idmcchanisme en ten dele verbrand lont bevatte Koning Hassan II heeft gisteren een rechts coalitiekabinet gevormd, waarin vier politieke groeperingen vertegen woordigd zijn. De koning blijft premier. In het nieuwe kabinet heeft niet de machtige linkse nationale unie van volk»» rnchten zitting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5