Parley-wolspinnerij geheel naar Dokkum 15 van 200 werknemers gaan mee Overplaatsing gaat in september beginnen; werk voor 200 Friezen Veel slachtvee, biggen duur, weinig gebruiksvee van het draaiboek NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 3 JUM 1961 Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag Busstation perron 13, 2.05 uur: Excur sie Kon. Ned. Natuurh. Vereniging naar land- en tuinbouwschool, Warmonder hof te Warmond. Schouwburg, 8 uur: Toneelvereniging „Tot Ieders Genoegen" met „Een kind is nooit weg", door R. Feenstra. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „Lieve Leugenaar. Maandag Pieterskerk, 8.30 uur: Orgelconcert Adrlaan Blanikenstein. Zomerzorg, 8 uur: Vola, W. Metzelaar, hoofd voorlichting Deltawerken, over het Deltaplan. De Kleine Burcht, 8 uur: Avibus, J. T. M. Warmenhoven over „Vogels van Nederland". Den Haag. Kon. Schouwburg, 8 uur. Haagsche Comedie met „Heeft Constan- oe gelijk?". Dinsdag Garenmarkft, 8.15 uur v.m.: Vertrek K. en O.-excureie „Amsterdam te water en te hicht". Het gulden Vlies, 2.30 uur: Slui/tings- middag Ned. Vereniging van Huisvrou- egstgeest. Het witte Huis, 8 uur-. huishoudelijke en gezlnsvoor- lichting, modeshow resultaten cursussen. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „Een mal meisje". _Diligentia, 8 uur: Orkestvereniging Woensdag Prytaneumzolder, 12.25 uur: L.AJt. Pauzeconcert, jazz-combo. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Demonstraties badminton, schermen en krachtsport. Koor Pieterskerk, 7.30 uur n.m.: Avond stilte. Stationsplein, 7 uur n.m.: Vertrek NC- Reis-V naar Cinerama, Rotterdam. Den H a ag. Kon. Schouwburg, 8 uun Haagsche Comedie met „Marius". Donderdag Prytaneumzolder, 8 uur: LA.K.-cause- rie, W. Smets over Balkanmuziek. Sportpark Leidse Hout, 7 uur n.m.: Invitatie -atletiekwedstrij den Zuiderkerk, 8.30 uur: Oefenavond ko- raalmuziek 3 October Vereeniiging. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „Een mal Gebouw K. en W., 8 uur: Ned. Opera o.l.v. Leo Driehuys met ,Der Bettelstu- i Millöoker. (Van een onzer verslaggevers) Naar wij vernemen, zal de Parley-wolspinnerij van de N.V. Johan Parmentier Textielfabriek, gevestigd aan de Schelpenkade te Leiden, in haar geheel hier worden opgeheven en overgeplaatst naar Dokkum, waar sinds begin oktober van het vorige jaar een grote fabriek in aanbouw is. In een bijeenkomst van directie en personeel, die ook door vertegenwoor digers van de vakorganisaties werd bijgewoond, heeft de directie daarvan officieel mededeling gedaan. De verplaatsing van het bedrijf voor de toch al afbrokkelende textielindustrie van Leiden weer een gevoelig ver- zal geleidelijk geschieden in de periode van septepiber 19fil tot begin volgend jaar. Bij de Parley-wolspinnerii werken ongeveer 130 man en 70 vrouwen. Omstreeks een vijftiental personeelsleden gaat mee Dokkum, voornamelijk leidinggevenden. jaren in dit bedrijf werkzaam zijn, het zwaarst valt. Het gesprek tussen directie, personeel en vakorganisatie- afgevaardigden heeft echter verhel derend gewerkt. Ook in Dokkum De heer Parmentier deelde ons verder iee, dat het bedrijf ook in Friesland op den duur een tweehonderd personeels leden nodig zal hebben Hij verwacht niet, dat er op het punt van de perso neelsvoorziening moeilijkheden zullen ontstaan. De landbouw stoot nogal wat werknemers af. Per l februari jl. is de opleiding ter hand genomen Inderdaad is de afstand tussen Dokkum i de traditionele textielcentra nogal groot, maar er zijn met nieuwe textiel- vestigingen in het hoorden van het land al gunstige ervaringen opgedaan. Dokkum is niet groot; het heeft even wel de functie van centrum van noord oost-Friesland en is dan ook met tal van voorzieningen, zoals op het gebied van Vrijdag Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: L.A.K.- concert. Kamermuziek door jonge Haag- Terrein Leliestraat, 7 uur njn.: Hand balwedstrijd senioren HVL—Gona (Den Haag). Leiderdorp, Herv. Kerk, 8 uun Orgelconcert Aad v. d. Hoeven, Rotter- Den Haag, Kon. Schouwburg. 8 uur: Haagsche Comedie met „Heeft Constance gelijk?". Diligentia, 8 uur; Rosl Sahwaiger, zang m.m.v. Erik Werba. Houtrustkerk, 8 uur: Orgelconcert Aart Smink. Zaterdag Station N.S., 1.50 uur: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging naar Elswoud te Heemstede. Garenmarkt, 8.30 uiur: Vertrek excur sie Oud-Leiden naar Monnikendam en De Rijp. Gebouw Janvossensteeg 17, 8 uur: Her denkingssamenkomst 100 jaar „Prediker". Stationsplein, 2.10 uur: Vertrek NC- Reis-V voor wandeling door Katwijkse Zuidduinen. OEGSTGEEST, Recreatiezaal Endegeest, 7.45 uur: Viering zilveren jubileum J. F. van Veen, hoofd Koningin Julianaschool Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „De kardi naal van Spanje". Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Colonel Hyde contra Scotland Yard (14 jaar); donderdag: Het vlees is zwak (18 jaar) Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De wereld bij nacht (18 jaar). Luxor (250, 7 en 9.16 uur): Susanne (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9J6 uur): Inspec teur Callaghan slaat weer toe (14 jaar); donderdag: Op leven en dood (14 jaar). Studio (250, 7 en 9.15 uur): Het ge zicht (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Het offer der maagden (18 jaar). Apotheken Geopend apotheek Van Driesum, Mare 110, tel, 20406. Tentoonstellingen Lakenhal, Florifl Verster (tot 3 juli) Rijksmuseum voor Volkenkunde, „Vang die vis" (t/m 1 oktober). Rijksmuseum voor geschiedenis der •natuurwetenschappen: „Uit de kinderja ren van de elektriciteit" (t.m. 29 okto ber). Musea, Instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor VVV, Steenstr. lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op .zaterdag tot 1 uur. Archeologisch instituut, Rapenburg 26, elke dag algemene studiezaal en uitleen bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u. Academisch-Historisch museum, Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium. Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en v 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Contactbureau voor afgestudeerden. Rapenburg op maandag, woensdag vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en vt tot 4 uur. Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74, Vernieuwing ineens Gisteravond hebben wij over de oor zaken en gevolgen van d'it besluit een onderhoud gehad met een van de direc teuren van de Parley-wolspinnerij. i van de redenen van de volledige vestiging in Dokkum is het feit, dat de gebouwen in Leiden niet meer aan de van een modern bedrijf kunnen voldoen. De febriek ligt tussen Drie- Octoberstraat, Schelpenkade. Witte Sin- n Herenstraat ook te ingesloten was nog niet zo lang geleden het plan, in Leiden een nieuwe ververij te bouwen, maar ook daarvan is nu afg-e- Aantrekkeljjk voor een algehele overplaatsing was onder meer de premieregeling die ter stimulering van industrievestiging voor een ge bied als het Dokkumse van kracht is. Hier bleken mogelijkheden aanwezig "te zijn om het bedrijf in één keer radicaal te vernieuwen. Zou de fabriek in Leiden blijven, dan moest een vernieuwingsplan wor den opgesteld, met welks uitvoering wellicht een reeks van jaren zou zijn gemoeid. Dat brengt dit risico met zich, dat men de snelle indus triële ontwikkeling niet kan bijhou den. Met aie mogelijke gevolgen van dien. Het zou niet de eerste keer zijn dat een n moderne ontwikkeling achtergebleven bedrijf in een tijd van dalende conjunc tuur zijn produktie drastisch moest ver minderen of zelfs staken. De directie van tentier kwam dan ook tot de con- cusie dat de voorwaarden in Leiden een up-to-date blijven vrij ongun stig zijn. Zorg voor personeel De Parley-wolspinnerij omvat onder .eer een spinnerij, ververij, opmakerij, administratie en expeditie. Ongeveer tweehonderd mensen vinden er werk, >k een aantal ouderen. Een zestiental kan onmiddelijk door de i Leiden blijvende kousenfabriek, even- ïns gevestigd aan de Schelpenkade, worden overgenomen. Vijftien mensen zullen naar Dokkum verhuizen, voor namelijk leidinggevend personeel. Onge- 85 mannen en 65 vrouwen zullen te zijner tijd ander werk moeten zien te vinden. De directie van de wolspinnerij heeft reeds met andere textielbedrijven in onze stad contact opgenomen, waarbij is ge bleken dat verreweg het grootste deel in het personeel daar welkom is.' Er is bovendien een premieregeling ontworpen waardoor het personeel op noment van het vertrek een premie ontvangt, die varieert ln drie klassen; Is onder meer rekening gehouden met de diensttijd en de functie van de be trokkenen. In het algemeen kan gezegd wor den, dat het personeel de mededelin gen van de directie rustig en met begrip heeft aangehoord. Het spreekt vanzelf, dat dit besluit de ouderen onder het personeel, die al tientallen Advertentie) elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half tien tot ball 6, op zaterdag tot 5 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u.. woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u. ïn vrijdag (speciaal voor de grotere ;eugd) van 650 tot 8 30 uur 's avonds Bijkantoor chr. school Obrechtstraat: volw. dinsdag en donderdag van 6509 n.m„ zaterdag 25 uur; jeugd: elke woensdag 25 uur. Gravensteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties). Concierge: Kolf- makersteeg 16a. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7, elke dag geopend van 10-4 u. Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2. elke dag geopend van half 10 tot 12 en tot 4 uur. de medische verzorging en hét onder wijs toegerust. Ten aanzien van de huis vesting van de werknemers zal alle mo gelijke medewerking worden gegeven. Nieuwe machines De fabriek in Dokkum is ontwor pen door het architectenbureau Belt man te Enschede. Hü heeft een op pervlakte van elfduizend vierkante meter. De machines in de Leidse fa briek die vier a vtff jaar oud zijn worden naar Dokkum overgebracht; de rest wordt nieuw. De directie wil, dat gebouw cn apparatuur een naar de eisen van nü verantwoord geheel Parmentier is in Leiden gevestigd sinds 1870 of daaromtrent. Het bedrijf be gon bescheiden in de Hoefstraat. Nog in de vorige eeuw werd het gebouw aan de Schelpenkade betrokken. Een derde deel van de gebouwen der wolspinnerij zal als opslagplaats voor de kousenfabriek worden gebruikt. Jeugdliulp houdt weer collecte Volgende week zal de vereniging Chrls- Ijjke Jeugdhulp (tehuis voor ongehuw de moeders annex kindertehuis), geves- aan de Zoeterwoudsesingel te Lei- weer de jaarlijkse huis-aan-huis col lecte houden. Wie het jaarverslag over 1960 aandachtig leest, kan hieruit maar conclusie trekken: dat deze vereni ging een belangrijke en onmisbare taak vervult in onze samenleving en dat z(j daardoor dus recht heeft op ieders steun. Voor de volgende week te houden collec- zijn ook nog collectanten nodig: mer kan zich melden aan het tehuis, Zoeter woudsesingel 9899. Het gironummei der vereniging is 18.42.67. is plaats voor 14 moeders en 3C kinderen en in 1960 werden in totaal 14000 verpleegdagen gemaakt. De leef tijd der moeders varieerde van 14 tot jaar. In verscheidene gevallen kon door huwelijk of anderszins een goede oplossing worden gevonden. Begin 1960 kreeg de vereniging flinke financiële tegenslag door schoorsteenbrand in het tehuis. Dit jaar moest de keuken worden vernieuwd thans kijkt men vol verlangen uit verbetering van de kleuterzaal. die door een sombere betimmering peuters leidsters nu niet bepaald een sfeervol onderdak geeft De afdeling werkende moeders was steeds op maximale citeit bezet. Het totale nadelige saldo over 1960 bedroeg f 10.196.40. Hiervan werd geluk kig het grootste deel gedekt door collec ten, giften, contributies en subsidies Er resteerde ten slotte echter toch nog een zuiver tekort van f1 664 05. Veemarkt te Leiden WOLVEE. De derde grote lammeren- markt gal 3000 lammeren te zien, waar. van de helft uit Tessel. Maandag had Tessel zelf op de markt 2800 a 2900 lam- n, de handel was stroever, waarbij het koude weer wat tegenwerkte. Zo het gisteren ook op de Leidse markt. Het gure weer van de laatste dagen geeft geen aanleiding tot kopen. De handel was dan ook stil. Notering f 7187.50, vorige week f72—89. ZuLglammerem stroef met eerder iets lagere prijzenf 8095, vorige week f85—100. De aanvoer van oudere scha- pen was nuóm: 500 stuks tegenover de vorige week 320 stuks. De handel was stug en de oude prijzen konden niet worden gehandhaafd. RUNDVEE. Melk- en vooral vare koeien waren er weinig en de handel kalm en rustig. SlaChtrunderen de den heit redelijk, ondanks het grote aanibod (400 stuks). De prijzen konden ziah handhaven. Notering f2.80—3.40 per gesL gew. Vette kalveren wanen er voldoende en doordat de aanvoer op alle markten de laatste wetteen groot is, komt de verkoper maar matig aan de prijs, alhoewel een goed kalf duur blijft. De nuka's gingen vlot van de hand tegen prijzen voor ae slachter van f 1.30— 1.60 Lev gew. per kg; per stuk f3065. De varkensmarkt had dinsdag een v krap aanbod en de prima vleesvarkens kwamen ongeveer op hetzelfde prijsni veau als vorige week. Voor de zwaar dere en vette soorten was de tendens stroef en op lagere prijzien gericht, In Groningen wa6 die handel traag gestemd, de prijzen bewogen zich over het geheel Rotterdam met een normaal aanbod deed het iets beter De varkensbeu rs Utrecht had een normaal aanbod met een slepende handel. Gisteren te Leiden was de beurshandel gereserveerd. Biggen en schrammen, kleine aanrvoe met een goede handel en duur. Notering biggen f 626877, vorige week f 60— 6672; lopers f80115, vorige week f80—110. KAASMARKT. Dezelfde aanvoe vorige week, lagere prijzen en een handel. iets „De Kier" vernieuwd Voor de heropening van de boekhandel De Kier in pand Nieuwe Rijn 45 bestond gistermiddag veel belangstelling. De zaak had gedurende enige weken een grondige verbouwing ondergaan en het resultaat was ieder die zich eT gister middag vervoegde verbaasd. De boeken- ruimte is niet alleen langer maar door het verwijderen van een gang ook breder geworden, een winst die een royale en overzichtelijke opstelling van het boe kenbezit mogelijk maakte. De pakruimte en een deel van het kantoor zijn n boven. In alle opzichten een opmerk» lijke verbetering! Th. J. van der HEIJDEN lid van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a. Leiden Telefoon 23405 Het diploma verdiend Aan de Rijkskweekschool te Den Haag slaagden voor het examen van de tweede leerkring de heren J. Molenaar, J. Ger ritsen, Leiden, D. Boogaard, Oegstgeest Op deze KLM-Aerocarto-foto is het gehele complex van de Par- leywolspinnerij aan de Schelpen- kade rechts onder te zien. Het water is de Schelpenkade. An dere oriëntatiepunten zijn: ge heel rechts even boven het mid den het museum voor natuur lijke historie aan de Raamsteeg, het geboomte links daarvan is het Van der Werfpark en als af sluiting daarvan het Kamer- lingh-Onneslaboratorium. In de hoek linksboven de Pieterskerk. Susanne LUXOR. De geprolongeerde film Su- arme wordt aangediend als een waar schuwing tegen misstanden, die tot ge volg hebben dat het met bepaalde typen onder de jeugd radicaal mis kan lopen. Allerlei ongelukken en narigheden zijn blijkbaar nodig geweest om de situatie vooral maar ..indringend" op het doek te brenge. Geen wonder, dat velen uit het publiek deze supersensatie (o.a. een operatiescène) niet kunnen verdragen, Een waarschuwing tegen het onverhulde en brute karakter van deze zogenaamde waarschuwingsfilm is daarom wel op haar plaats. (Sensationele waarschuwing) Wereld bij nacht LIDO. De flim De wereld bij nacht, wil laten zien van welk amusement men de verschillende wereldsteden zou kunnen ..genieten", als» men naar geld bij zich had. Geheel buiten de bedoeling van de makers geeft deze film een heel droevig beeld van datgene mee sommigen hun vrije tijd denken aangenaam te kunnen doorbrengen. Het is overal dezelfde ordinaire soep: in Pa rijs, Londen, Tokio en New York. Zeer sporadisch komt men show var klasse tegen, maar meestal hoort mer achter de vertoningen het geld van d« managers rinkelen. Een verhaal is er niet en dat is he enige goede, want verhaaltjes tegen d« lawaaierige achtergrond van de show business zijn, zoals gebleken is. dikwijls heel povertjes. (Zielig) Helena Rubinstein's wereldberoemde schoonheidsprodukten en een volledig gamma van haar laatste creaties zijn in onzejparfumerie-afdeling verkrijgbaar. Een der beste specialistes van dit huis is in onze parfumerie-afdeling aanwezig voor het geven van adviezen voor huidverzorging en make-up PARFUMERIE SU RING AR BREESTRAAT 108 - LEIDEN - TELEFOON 23401 Ook feest in kantoor Leiden van de Twentsche Bank Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Twentsche Bank werd ook in het kantoor Leiden een receptie gehouden. Gistermiddag maakten onge veer vijfhonderd belangstellenden huD opwachting in het nieuwe bankgebouw aan de Breestraat, waar de heer H Tjcenk Willink, directeur van het Leid- se kantoor, gereed stond om de stroom van gelukwensen in ontvangst te nemen. Onder de aanwezigen waren de heer Venhey van Wijk en mr. De Clercq na mens -het departement Leiden va-n da Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel (mr. De Clercq odk als secreta ris van de vereniging De Leidse Am bachtsschool), de heren mr. Brander- horst, tr. Van Hoek, Den Heeten en Meerpoel namens de Kamer ven Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, da heren De Wilde en De Jong namens da Leidse Volksunnivensiteit K. en O., tal van vertegenwoordigers van banken en bedrijven, prof. mr. Rijpperda Wierdsma, reetor-magmiflous van de universiteit, die 'heer Van dier Heide namens het ba- Tussen de bladzijden Het gezicht, grillige kunst van Ingmar Bergman STUDIO. Ingmar Bergmans film Het Gezicht moet ongetwijfeld de moeilijkste van zijn gehele oeuvre tot nu toe worden genoemd. Tallozen hebben getracht allerlei diepzinnige en ingewikkelde verklaringen te geven van de bedoelingen van de Zweedse grootmeester, maar men doet er wellicht het verstandigste aan de rolprent op te vatten als een comedie, zoals hij haar zelf heeft genoemd. Maar dan moet er terstond aan worden toegevoegd, dat Zweden onder „comedie" blijkbaar toch wel iets anders verstaan dan wij. In dit werk wordt het publiek geconfronteerd met een in het midden der vorige eeuw rondtrekkende kermistroep, die door trucs de goegemeente wijs wil maken, dat men over magische, paranormale gaven beschikt. het licht Niet alleen dat Vogler de zijnen bedriegers zijn. maar ook, dat de notabele en minder notabele toa- De groep is zeer gevarieerd samenge steld. Daar is oma. een mysterieuze heksachtige figuur, die kruiden zoekt en drankjes brouwt: zij vertegenwoordigt de Scandinavische, oud-Germaanse hang tovenarij; daar is haar zoon, zich noemende dr. Vogler, die meent r magnetische gaven te beschikken door hypnose ziekten te kunnen ge en: hij is de verpersoonlijking van de kunstenaar, die in zijn artistieke dromen achter het geheim der werkelijkheid wil komen; daar is zijn vrouw, die al lang heeft begrepen, dat haar man zich maar t inbeeld, maar toch van hem houdt hem trouw terzijde staat in zijn ex perimenten, die door het aantrekken van de materialistische manager Tubal, langer hoe meer uitdraaien op ge- e goocheltrucs met verborgen op gestelde apparaten, daar is ten slotte het jonge koetsiertje, dat de troep door het land rijdt en moet assisteren bii de to- Zij hebben op hun tournees wisselend icces gehad. Soms hoog-geëerd, zijn ze telkens als bedriegers weggejaagd en nu komen ze weer op Zweden aan. Zij worden door de politie gezocht als zwendelaars, maar als zij 's avonds dorp inrijden, worden zij door notabel gezelschap opgewacht: de sul (de hoogste gezagsdrager, die wel wil aannemen, dat er toch wel paranormale krachten zouden kunnen zijn.) de dokter, die bewijzen wil, dat alleen het materialisme recht van be staan heeft en de politiecommissaris, die wel eens zo'n séEince wil bijwonen oir zich te amuseren en dr. Vogler te kun nen ontmaskeren. De nacht wordt door hel gezelschap doorgebracht in het grote huis van d< consul en dit wordt een nacht vol ont maskeringen. De volgende dag zal de séance plaatshebben. Dan komt er veel Colonel Hyde stuur van de Drue-OcWber-veneeniging, dr. Réi-tams, directeur van het slachthuis, de heer Dreeuiws, oommiss; liiitie te Leaden, mr Uffelie Zend ïngsbureau van de Hervormde Kerk te Oegstgeest. dns. Wiertz als se cretaris vta-n de Stnohtmg Roocns-Katho- lieke Schalen en secretaris van de Stich ting St. Agnes-lyceum, mr. Gorter voor de Raad van Artóeicl, de wethouders Jon gelee n en Menken namens het gemeen- tebestuiur en een deputatie van de lei ding van het D1 aconeseenihuis. De receptiegelegenheid was versierd met vele bloemstukken. Vandaag is het feest voor het perso neel. Ongeveer zevenhonderd man uit het gehele gewest dineren in Tres long tc Hillegom en zullen vanavond in Amsterdam de musical My fa&r Lady zien. »at betreft de kan-toren Aalsmeer, Beverwijk, Bloemendaal, Haarlem, Heemstede. Hillegom, Hoofddorp, Kat wijk aan Zee, Leiden, Lisse, Noordwijk, Noordwijkenhout, Oegstgeest, Rijnsbuirg, Sassenheim, LJimuden en Zaradvoont, CASINO. De komische thriller L het filmvak een betrekkelijk zeldzaam verschijnsel. Waarschijnlijk is menige re gisseur ietwat huiverig voor dit genre, want ontsporingen liggen maar al te ge makkelijk voor de hand. De brit Basil Dearden echter beheerst dit vak als geen ander. Op basis vai de roman „The leaque of gentleman' heeft hij een film gemaakt, die met ert moet worden genoemd in .de rij van rol prenten die getuigenis afleggen van on navolgbare Engelse humor. De film Colonel Hyde contra Scotland Yard behandelt een perfect in elkaar zette bankroof. Het bijzondere is dat de initatiefnemer om zich heen verzamelt een groep officieren, allen specialisten, die om de een of andere reden uit de dienst zijn verwijderd. Op originele wijze vormt hij van di het heterogene gezelschap een ploeg, die ge- knipt is voor zijn taak. De mannen on dernemen de bankroof alsof hij een mi litaire operatie is. Alle details zijn mini- tieus voorbereid. Hoe het afloopt, klappen wij niet, maar dat wij met knappe film heeft te doen, daarvan kan men overtuigd zijn. Dearden heeft een subtiel mengsel be reid van verbale en visuele humor. In deze film wordt prachtig Engels gespro ken, met telkens een onverwachte hu moristische uitschieter die midden in de roos treft. Een zwak fjunt is. dat de climax ge ruime tijd voor het einde wordt bereikt. Zelfs een man als Dearden heeft dan moeite de spanning erin te houden, dit is toch geen al te grote misslag. Het voornaamste is dat het verhaal op de juiste even nuchtere als lichtvoetige wij ze is behandeld. (Achttien karaats komische thriller schouwers meer te verbergen hebben dan zij voorgeven. Als iedereen iedereen in zijn ware ge daante heeft leren kennen, zei hot ge zelschap opnieuw wegens bedrog gear resteerd worden, maar op dat ogenblik komen de boodschappers van het Hof, die het „Gezondheidstheater" uitnodigen de koning in Stockholm op t« treden Op nieuw is men in aanzien. merkwaardige barokke film geworden, waarin Bergman al zijn talent, verbeelding en vernuft ten toon heeft kunnen stellen. Er zijn in deze film ge deelten van een bijzondere schoonheid, mysterieuze kracht. Maar tel kens gooit Bergman wat hij zo-even heeft opgebouwd weer om. Het is alsof de ma ker zeggen wil: de filmkunst is een wer ken met een camera magica, zoals dr. Vogler werkte met een laterna magica. tls is het zuiver bedrog, maar toch men er de merkwaardigste effecten bereiken, de diepzinnigste gedach- nee uitbeelden, het diepste innerlijk de mens mee blootleggen. Filmkunst is een kunst der illusie. De Illusie is vluchtig, maar toch kijkt zij misschien nu en dan verder dan de zo genaamde werkelijkheidszin en weet zij de werkelijkheid óoorzicthig te maken, zodat men even een glimp opvangt van dat wat achter de dingen verscholen ligt: het geheim van ons bestaan. Zo Bergman dit bedoelt, heeft hij het met deze film op een zeer grillige wijze uitgedrukt, (Moeilijk, maar interessant). Inspecteur Callaghan REX De schrijver Peter Cheney heeft met inspecteur Callaghan een figuur in het leven geroepen, voor wia geen boe- venbende veilig is Heerlijk nonchalant knapt hij de gevaarlijkste karweitjes op, hij laat het recht altijd zegevieren en als zoete beloning komt dan nogal eens een lieftallig meiske om een hoekje Inspecteur Callaghan slaat weer toe, zo heet de film, die door Willy Rozier handig in elkaar is gezet. Met deze titel is praktisch alles gezegd, wat naar aan leiding van de inhoud van deze rolprent kan worden opgemerkt. Inderdaad, Cal laghan slaat toe en de klap komt hard aaneerst op het hoofd van een stel grof geld verdienende schurken en daarna op de keiharde koppen van een groep diamantdieven. Ja, ja, die Callaghan kan (Stoere jongen bewijst: misdaad loont Het offer der maagden TRIANON Een spektakelstuk, geba seerd op de geschiedenis van het oude Athene en de Griekse mythologie, zo zouden we met enkele woorden „Het offer der maagden" willen omschrijven. En het wordt dit keer wel heel breed uitgemeten voorgeschoteld; in „total- scope". Veel goeds kunnen we niet ver tellen van dit even kleurrijke als bloe derige geval, dat kennelijk louter en alleen is gebaseerd op de wansmaak van een bepaald soort publiek. Het eind van al de narigheid is, dat de onvermoeibare Theseus er in slaagt Kreta van het Minotauris-monster te ver lossen. waarna hij, geholpen door zijn liefhebbende Ariadne en haar bekende draad, het labyrint kan verlaten en daar mee is dan tevens een eind gekomen aan het offeren van mensen. Regisseur Silvio Amadio heeft ondertussen gelegenheid gehad allerlei bloedige veldslagen en an dere slachtpartijen zo afstotelijk mogelijk in beeld te brengen. (Gebaseerd op wansmaak).

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3