£ei Jtsrijc (Courant Wenen juicht niet voor Chroesjtsjef Commentaar NIEUWS in één oogopslag Solidariteit Frankrijk- V.S. krijgt vaste basis Enthousiaste ontvangst van Kennedy Koningin bij de Hernhutters V.S. wensen ingrijpen in Dominicaanse republiek Kinderen bij brand in bedjes gestikt lisllsl ZATERDAG 3 JUM 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0,59 per week. ADVERTENTIFS: f 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. Tweeënveertigste jaargang no. 12189 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Staatvasticb it gheblmn mgn brrl ia legljeaspatr Een zeer gereserveerd Wenen heeft gistermiddag premier Chroesjtsjef begroet. In de loop van de morgen is ook president Kennedy in de Oostenrijkse hoofdstad gearriveerd. Vandaag en morgen zullen de staatslieden besprekingen voeren. Er is geen agenda vastgesteld. In een na afloop van de besprekingen tussen Kennedy en De Gaulle in Parijs uitgegeven communiqué wordt o.m. gezegd, dat er volledige overeenstemming bestaat over de behandeling van de kwestie-Berlijn en dat de Frans-Amerikaan se solidariteit de vaste basis blijft van de verhouding tussen de twee volken. Washington heeft de Organisatie van Amerikaanse staten ge vraagd een vertegenwoordiging naar de Dominicaanse republiek te zenden om zo mogelijk een einde te maken aan de terreur, die daar zou woeden- Het regime van Gizenga heeft in Boekavoe, de hoofdstad van de provincie Kivoe, een groot aantal arrestaties verricht. Tot de gearresteerden zouden ook ministers behoren. De voorzitter van de N.C.R.V., mr. A. B. Roosjen, heeft in de verenigingsraad van deze omroeporganisatie verklaard, dat de strijd voor bet goed recht van een christelijke omroep nog niet is geëindigd, gezien de wijze, waarop het systeem van de vrije omroeporganisaties wordt belaagd. Techniek en schoonheid HET dorpje Hagestein is alltijd ail een be zoek waard geweest, wanit het is een lief lan delijk dorpje aan de Lek, waar men rust kan zoe ken en vinden nu moet men er zéker eens gaan kijken nu het stuw- en sluizencomplex vrijwel gereedgekomen is en het eerste schip onder de machtige schuiven is doorgevaren. Dit is namelijk een werk i trots op te zijn. Niet in de eerste plaats om het tech nisch vernuft dat zoveel doelienden tegelijk tot één geheel heeft samengesmeed ((het Ibevaardlbaar maken van de beneden-Rijn, Lek en Ussel, het tegengaan van de verzilting iterwille van de landbouw en de drinkwater voorziening terwijl er daar naast nog zoveel waterkracht vrijkomt dat jaarlijks zo'n zes miljoen kilowatt elektri citeit kam worden geleverd!) niet in de eerste plaats dus tewiüle van dit alles is Hagestein een bezoek over waard, maar vooral omdat het allemaal zo harmonieus, J sierïijk is ingepast dn het landschap. Hier is iets te genieten voor wie oog (heeft voor vormgeving. De foto is er een voorbeeld van en een compliment waard aan de fotgraaf!): bofvenop de boogvormige pij- Iers zijn de machinekamer tjes gebouwd en deze zijn bereikbaar via de wentel trappen die men zich hier rond de pijleTS ziet slingeren als een serpentine. Bijzonder fraai tegen het vlakke land de uiterwaarden daar achter! Men ziet het: techniek en schoonheid ikunen gemak kelijk samengaan. Of neen, gemakkelijk is het niet. Neem een krantenpagina: streng gebonden aan de wel iswaar grote maar niet on uitputtelijke mogelijkheden dte de grafische techniek biedt Er wordt heel wat gedokterd om te komen een juiste keus van let ters, een juiste verdeling foto's, een juiste ver deling van wit en zwart, zo dat het geheel een pretige indruk maakt en tot lezen noodt. Niet dat het altijd in de ogen van iedereen lukt iver smaak, vermaak en liefde is het nog altijd moei lijk twisten. Maar als u ons pogen waardeert laat .eens van uw waardering blijken door het insturen i de (ingevulde) bon! (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). (woonplaats) Vals geld uit Nederland In Lublin, Zuid-Polen, zijn acht per sonen gearresteerd wegens het versprei den van valse 100 dollar biljetten die in West-Duitsland en Nederland zijn ver vaardigd, aldus bericht het in Warschau verschijnende blad! „Express Wieczorny". De mededeling dat de valse dollars zijn vervaardigd in West-Duitsland en Nederland is volgens het blad afkomstig van Interpol. Behalve de acht arrestan ten zijn zestien personen in deze zaak be brokken. De valse dollarbiljetten werden* aan geboden aan plaatselijke banken. De Polen mogen van familie in Euro pa "en Amerika geldzendingen' ontvangen. De plaatselijke banken betalen een hoge koers voor de dollar. De strengste veiligheidsmaatregelen waren getroffen op de reis van de Oos tenrijkse grens naar Wenen. Voor de trein reed een aparte lokomotief met ge. wapende Oostenrijkse politiemannen. Om de paar honderd meter stonden gendar mes opgesteld. Alle tunnels en bruggen waren zwaar bewaakt en gedurende de gehele reis vloog een helikopter boven de Op het station wachtte ook de vroegere Russische minister van, buitenlandse za ken, Molotof, die door Chroesjtsjef aan de kant is gezet en nu in Wenen namens Verhuur van KLIM- STEIGER MATERIAAL Het best gesorteerd in: schildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. LAMMERMARKT 3 Verkoop uitsluitend engros LEIDEN. Tel. 33909 „Met flink wat vertrouwen ga ik naar Wenen en als gevolg van mijn overleg met président De Gaulle met meer vertrouwen dan ik aanvankelijk had", zo heeft president Kennedy gis termiddag op een persconferentie in Parijs gezegd. En in een later op de dag gepubliceerd officieel comm qué over de besprekingen staat o.m., dat de grote solidariteit, die 'Frankrijk en de Ver. Staten verbinden, de basis blijft van de betrekkingen tussen beide landen. Kennedy raadde Chroesjtsjef aan zich vooral niet te laten misleiden door „democratische verschijnselen, die wij begrijpen, maar de communisten In het communique wondt verder ge zegd, dat Kennedy en De Gaulile (zij spraken zeven uur met elkaar) de maaimste imternabioaiale vraagstukken hebben besptnokan. Met name hebben zjj van gedachten gewisseld over de hou ding van 'hun landen tegenover de Sow- jetunie en de communistische wereld, over het Franse optreden en dat va V.S. in Afrika, Azië en Laitijns-Amerika, en over de kwestie van de hulpvenle- ninig aan de onderontwikkelde gebieden. Ook de middelen tot versterking van het Atlantisch bondgenootschap zijn on derzocht. De besprekingen hebben aan getoond, dat de beide presidenten het fundamenteel eens zijn. Dat geldt ook ten aanzien van de verplichtingen te. genover Berlijn. Van officieuze zijde is later vernomen dat De Gaulle ten aanzien van de NAVO heeft gepleit voor meer onderling over- leg alvorens er beslissingen worden ge- nomen. Kennedy heeft het nut daarvan erkend. Waarschijnlijk zullen er nu me thoden worden uitgewerkt om meer dan voorheen over actuele kwesties overleg te plegen. Op de zeer drukbezochte pereconferen tie stelde Kemr»edy zich op deze wijze voor: „ik geloof niet, dat het verkeerd ■is als ik mijzelf voorstel. Ik ben de man, die Jacqueline Kennedy inaar Parijs ver gezeld heeft". Hij leverde daarmee com mentaar op een antiilkel van Art Buch- wald In de New York Herald Tribune. DEFENSIE ONDEELBAAR Kennedy verklaarde, dat de Ver. Sta len vastbesloten zijn zich <te verzetten tegen elke agressie, hoe sterk diie ook moge zijn. Hij zei, dat de vorderingen, die de Russen hebben gemaakt op raket gebied en op het terrein van de kern wapens, de V.S. kwetsbaar hebben ge maakt. Dit heeft de bestaande defiensie- apvattiixgen gewijzigd en de defensie on deelbaar gemaakt .Maar samen met on ze bondgenoten kunnen wij onze verant woordelijkheid dragen. Wij zijn geen toeschouwers'Wat Berlijn betreft ant woordde de president op een vraag, dat hij zowel als De Gaulle van meniing zijn, dat geen geweld moet worden gebruikt om de kwestie te regelen. Over het probleem van de uitlevering van de z.g. kerngeheimen aan de bond genoten zei Kennedy, dot er overleg gaande is, maar dart. hier het oongres de HPERWIJL president Kennedy zijn besprekingen in Parijs afsloot bereid- •*- den de inwoners van Wenen de Russische premier Chroesjtsjef een bijzonder koele ontvangst. Aan het eind van de vrijdagmiddag arriveerde hij per tredn uit Tsjechoslowakije in de Oostenrijkse hoofdstad, waar hij, in antwoord op de welkomsttoespraak van president Schaerf verklaarde te hopen, dat alle onopgeloste kwesties tussen de Ver. Staten en de Sowjet- imie zo spoedig mogelijk zullen worden opgelost Dat kan niet onmiddel lijk, maar als men van goede wil is, dan kan in korte tijd veel worden bereikt, zo zei de Russische premier. de Sowjetunie zitting heeft in het in ternationale atoombureau. Ook hij kreeg een hand van Chroesjtsjef. Als alle vlag gen die gisteren in Wenen langs de route welke Chroesjtsjef in gezelschap van president Schaerf in een open auto volg de, aan elkaar zouden zijn geknoopt, zou den ze nog niet van de ene naar de ande. re oever van de Donau hebben gereikt. Wenen was bijzonder gereserveerd en maar op enkele plaatsen langs de route klonk een zwak gejuich. Hier en daar werd er gejouwd, maar in het algemeen volgden de inwoners van Wenen met som bere gezichten de auto. Twee vrouwen probeerden Chroesjtsjef een verzoekschrift te overhandigen, waarin zij vroegen om de vrijlating van hun mannen uit Russische gevangen schap. De politie maakte dit echter on mogelijk. Russisch ambassadepersoneel nam de petitie in ontvangst. Toen Chroesjtsjef later verscheen op het balkon van het presidentiële paleis stonden er op het plein niet meer dan 400 mensen. Er is plaats voor zeker 20000 mensen. Na de ontvangst in het paleis reed Chroesjtsjef met zijn vrouw naar de ambtswoning van de Russische am bassadeur in Puckersdorf, een kleine 20 kilometer buiten Wenen. Voor de besprekingen, die vandaag en morgen worden gehouden, is geen agenda vastgesteld. Maar algemeen wordt aangenomen, dat de volgende kwesties aan de orde zullen komen: ontwapening de kwestie Berlijn, kernwapenproeven, Laos en een nieuwe ontmoeting tussen de beide staatslieden of mogelijk een viermogendhedenconferentie dan wel een bijeenkomst van de ministers van buiten landse zaken van Oost en West. Inmiddels is de Russische Prawda van morgen reeds uitgevaren tegen het Wes ten .waar „duistere krachten" aan het werk zijn, die de besprekingen in Wenen willen doen mislukken. Deze krachten zün bereid, terwllle van hun zelfzuchtige belangen, de gehele mensheid in de af grond van een oorlog met kernwapens en gelelde projectielen te storten, aldus de Prawda. beslrsskxg heeft. De president sprak de hoop uit, dot West-Europa een steeds be langrijker nol zal gaain spelen bij de hulp aan die minder ontwikkelde ge bieden. Graag zou hij een verbetering zien in de betrekkingen tussen de V.S. en Peking China, maar eerst is het nodig dat China tastbare bewijzen van zijn goede wil levert In Bonn is officieel instemming be- tuigd met de resultaten van het onder houd in Parijs, vooral wat betreft het Standpunt inzake Berlijn. Ruim kwam over tien landde vanmorgen het grote vliegtuig met president Ken nedy en zün gevolg in Wenen. Ondanks de regen was er een grote menigte toegestroomd om de Amerikaanse president te begroeten. Mensen op het balkon van het vliegveldstation juich ten en enkele droegen spandoeken met het opschrift: „Wij heten u welkom". De Oostenrijkse begroetingscommissie stond onder leiding van president Scharf die vergezeld werd door de Amerikaanse ambassadeur H. Freeman Matthews. De Oostenrijkse president zei tot Kennedy: „De Oostenrijkers zijn vervuld van vreugde, omdat u Oosten rijk tot het schouwtoneel der wereld hebt gemaakt". Kennedy zei dat hij naar Wenen was gekomen om Choesjtsjef te ontmoeten "teneinde te proberen de vooruitzich ten op een meer algemeen begrip te verbeeren". „Wü zün er trots op in uw land te zijn" zei president Kennedy met een glim lach. Koningin Juliana heeft gisteren tijdens haar werkbezoek aan Zeist ook een sa menkomst bijgewoond, die de Evangeli sche Broedergemeente te harer ere in de witte kerk heeft gehouden. Het was weer een blij samenzijn, waarvan de Hernhut ters het geheim schünen te bezitten. Op het Broederplein had de Koningin grote belangstelling voor de Surinaamse kolo nie. Vele uren heeft het bezoek aan Zeist geduurd. Niet minder dan tienmaal werd een korte rijtoer gemaakt voor het be zoeken van allerlei instellingen en fa brieken. De Verenigde Staten hebben gis teren de Organisatie van Ameri kaanse staten (O.A.S.) verzocht een vertegenwoordiging van de zgm. sanctie-commissie naar de Domini caanse republiek te zenden om daar zo mogelijk een einde te maken aan de tenreurgolf die over het land zou woeden. De sanctie-commissie, die in spoedvergadering bijeen was, zal begin volgende week weer verga deren. Of de vertegenwoordiging zal worden toegelaten is een open vraag. Inmiddels zijn enkele moordenaars van Trujillo gevangen genomen- Het zijn ex- kapitein Pedro Livo Cedeno, die bü het Zo zwaar was de bewaking van de Russische premier Chroesj tsjef op zijn eerste rijtocht door Wenen, dat zijn wagen temidden van alle politievoertuigen niet meer te onderscheiden was vuurgevecht tussen de overvallers en Trujillo en zijn chauffeur gewond werd. ingenieur Roberto Parti za en Huascar Antonio Tejeda Pimenteel, welke laat ste zich probeerde schuil te houden in het huis van een priester. Bij de overval kwam om het leven luitenant Amado Gracia Guerrero, oud-lid van de staf van president Balaquer. Voortvluchtig zijn drie van de overvallers. Het stoffelijk overschot van de ver moorde dictator is gisteren een uur eer der begraven dan de bedoeling was. Men vreesde namelijk dat de menigte bü de kerk naar schatting 50.000 man sterk de kist anders omver zouden lopen. Hysterisch huilende vrouwen vielen bij bosjes flauw en tal van mensen renden opgewonden naar de stalen kist die in het Nationale paleis stond opgesteld. De dragers hadden dan ook de grootste moeite door de menigte heen te komen, nieuwe voorzitter van de commis- 'an chefs van staven van de strijd krachten, luitenant-generaal Trujillo. zoon van de vermoorde dictator, wacht inmiddels op een speciale wet die de pas gecreëerde functie een officiële basis moet geven. Indertijd zakte hü voor zijn officiersexamen, maar werd niettemin tot stafchef benoemd in de rang van lui tenant-generaal. Trujillo jr. werd enkele jaren geleden berucht door zijn vriendschappen met de filmsterren Kim Novak en Zsa-Zsa Gabor, aan wie hij enorme bedragen besteedde, terwijl zijn land ontwikkelingshulp van de Ver. Staten ontving. Blindheid bedreigt de mensheid Zie Zondageblad TAIT WEEKEINDE is een gewichtig weekeinde omdat de twee groten de zer wereld elkaar ontmoeten. Van alle kanten is verzekerd dat dit gesprek niet meer kan en wil zijn dan een wederzijdse kennismaking, eert aanhoren van eikaars standpunten en een peilen van eikaars be reidheid om de huidige moeilijkheden en meningsverschillen uit de weg te ruimen. Geen onderhandelingen dus, niet het uit de weg ruimen zelf dat moet allemaal later gebeuren via de lopende conferen ties en via de bestaande diplomatieke kanalen. Als de bereidheid tot het uit de weg ruimen er tenminste aan beide kan- Zo bezien kan men zich afvragen wat het nut is van deze conferentie. Het com munisme streeft de wereldheerschappij na, hoe dan ook en wanneer dan ook. Dat is als men het zo noemen mag de geloofsbelijdenis van iedere communisti sche leider. Het nastreven van dat doel kan op allerlei manieren gebeuren: via een werkelijke oorlog, via een aantal „kleine oorlogjes" overal waar de toe stand daarvoor gunstig is, via een koude oorlog die alle middelen van de moderne economie, van de moderne propaganda en alle andere psychologische wapenen aan grijpt. De werkelijke oorlog is op dit ogenblik nauwelijks een punt van over weging: in dit stadium waarin de afweer tegen de moderne wapens nog ver achter is bij die wapens zelf, is oorlog in feite zelfvernietiging. In een Oosters brein kan dit sterven voor het ideaal aanlokkelijk lijken in het brein van de nuchtere Chroesjtjsef komt dit zeker niet op. Hü houdt het liever bij de beide andere mo gelijkheden: de kleine oorlog en de koude oorlog. Deze middelen zal het commu nisme blijven hanteren want het vreed- zaam-naast-elkaar-Ieven is een leuze die wel tijdelijk kan passen In de rode stra tegie, zij is er in feite wezensvreemd aan en zal opzij geschoven worden als dat beter uitkomt. Is het topgesprek dus bij voorbaat tot mislukking gedoemd en eigenlijk de tijd niet waard die er aan besteed wordt? Zo is het beslist niet. Men moet zich alleen terdege realiseren dat wij „beperkte" mensen zijn: beperkt in tijd en beperkt in mogelijkheden. Als Kennedy zijn ge sprekspartner ervan kan overtuigen dat op dit tijdstip de mogelijkheid van een communistische wereldheerschappij er niet in zit en dat het op dit tijdstip beter Is vreedzaam naast elkaar te leven, de strijdbijlen die op dit ogenblik opgeheven zijn zoals in Laos en in de Berlijnse kwes tie, te laten rusten, dan is het gesprek een succes. Wie er meer van verwacht staat naast de werkelijkheid. En tochwi j hopen dat er morgen veel gebeden wordt voor deze twee man nen in Wenen. Wij zijn beperkte mensen God heeft de eeuwigheid in Zijn hand. Hij, maar Hij ook alleen, kan een defini tieve ommekeer teweeg brengen in de ver houding der volkeren. Het zou een wonder zijn maar nooit kan 't geloof teveel verwachten. Het geloof in God wel te verstaan het geloof in mensen verwacht altijd te veel. „Welterusten.... Rita". een woning In een van de oudste stadswüken van Rotterdam Spangen heeft vanmorgen ln alle vroegte een tra gedie plaats gevonden, die zelfs voor de omwonenden lange tüd onopgemerkt ls gebleven. Twee kinderen uit een gezin, de 4-jarige Leendert Jan van Drlel en zjjn 3-jarig zusje Wilhelmina, werden bij een beperkte, maar hevige brand in hun slaapkamertje door de rook verstikt. De brand moet tussen half zeven en ze ven uur zijn uitgebroken, enkeie uren na dat de vader een trambestuurder de woning in de Van Lennepstraat had verlaten. Vermoedeüjk heeft het jongetje in bed met lucifers gespeeld. De rooklucht werd opgemerkt door een oude buur vrouw, die de moeder waarschuwde. Zy sliep met een ouder dochtertje en een baby van een half jaar in een voorkamer en had nog niets gemerkt. De ramp had zich toen waarschünlijk al voltrokken, want het kleine kamertje van de kinde ren twee bü drie en een halve meter kon niet worden benaderd door de dikke en verstikkende rook. Zelfs de brandweerlieden, die vrü spoe dig arriveerden, waren met hun pers- drukmaskers aanvankelijk noch machte loos. Pas na het gebruik van nevelstralen konden zü in het kamertje komen. Daar brandden de matrassen en een kleren kast, en lagen de kinderen op hun bed jes. De jongen was bewusteloos. Het meisje, vastgebonden, waarschünlük al overleden. Hoofdbrandmeestcr Jacq van der Spek, paste tevergeefs kunstmatige ademhaling op haar toe. Het jongetje overleed later ln het ziekenhuis Djjkzigt. Th AT HARD LOPEN en niet vallen toch U nog een grote kunst is, heeft juni reeds ervaren. Op de eerste dag steeg de temperatuur in het oosten van ons land tot 22 graden, maar gisteren was het mis, want het kwik kwam op de meeste plaatsen niet hoger dan 13 gra den bij een krachtige noordenwind. Dit als gevolg van een zeer actieve depressie boven West-Duitsland, die daar enorm veel regen heeft gebracht. In de omge ving van Keulen werd vanmorgen over 24 uur ruim 100 mm gemeten. Ook Zuid-Limburg kreeg hter een staart van mee. want in Heerlen werd vanmorgen 55 mm afgetapt. Langzaam neemt deze depressie af en komt uit het westen een rug van hoge luchtdruk na derbij. Deze zal ons zondag enkele op klaringen kunnen brengen en de wind verder doen afnemen, om later naar west tot zuidwest te draaien. Dit bete kent in zijn geheel een langzame verbe tering, met een iets hogere middagtem- peratuur. Tendens: langzaam stijgend De Bilt verwacht tot zondagavond: zonnige perioden en op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke, later matige wind, draaiend naar west tot zuidwest. Hogere temperaturen. ZON EN MAAN Zon op: 4.24, onder 20.53; Maan op: 0.30, onder 10.24. 5 juni: Laatste Kwartier. Londen Adam Pary» Bordeaux Grenoble Nice d Sr ié

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1