Mensheid MADRID (400 jaar hoofdstad) Groot u/Nd van vandaag - Fossielen van morgen wordt met blindheid bedreigd viert vrolijk feest ZATERDAG 3 JUNI 1961 EEN ZEVENDE DEEL VAN DE i de herfst, wordt die behan- In Marokko wordt, evenals in vele andere landen, door de medici strijd ge verbreide ziekten: trachoom, die in tropische landen vooral in de zomer en i. men aanneemt. Unicef en de Wereldgezondsheidsorganisatie werken i de betekenis van de behande ling uiteenzet en zalf gratis ter beschikking stelt. De bevolking wordt geleerd, hoe ze zichze" daarmee kan behandelen. In hi tweede jaar herhaalt het team i diezelfde streken zijn voorlichtei de werk en geeft het kleine hoe- nen. In het derde jaar, nadat de bevolking nog eens herinnerd is aan wat zij dient te doen en de (Van correspondent) Madrid is nog een „jonge" hoofdstad: zij is slechts vier eeuwen oud, welgeteld vanaf het jaar 1561, toen koning Phi lips II haar als hoofdstad koos. Men is niet geheel zeker van de oorsprong van Madrid. In de tiende eeuw werd de plaats voor het eerst genoemd als Magerit. Waarschijnlijk sticht ten de Arabieren twee eeuwen eerder dit plaatsje, aan de ri vier de Manzanares. Tegen 1100 onttrok de katholieke koning AJfons VI dit Magerit aan de Moorse overheersing. Een kas teel vormde de oude stadskern, waar heden het koninklijk pa leis staat. Ook het huidig be roemde plein Puerta del Sol be hoort tot die vroegere buurt. fleur, muziek en dans, pen in winkels, die door de over- stad viert deze rig bestaan. De officiële datum de waarop de eeuwfeesten zullen be ginnen, is vastgesteld op 18 juli a.s. en zullen duren tot.... zomer 1962! Als de Madrilenen feest vieren, doen zij het goed.' Nu boffen zij er bij, dat de feesten van San Isidro eerder plaatsvin den, zodat men van de éne „fiës- ta" in de andere rolt een feit dat de Spanjaarden geenszins be treuren! Dit volk kan nu een maal niet leven zonder er af en toe eens het bijltje bij neer te zijn 400-ja- ïn het vierde jaar tenslotte wordt in Het derde stadium in deze mas sale campagne is het belangrijk als de bevolking zelf haar genezer si. Deze verkoper i september 1956 en bleken succes. Van september met december 1957 werden dan 700.000. In 1961 hoopt ia een half miljoen men de eerste maal te be handelen, waarmee dan bijna Dat betekent, dat er voor bijna twee miljoen mensen alleen al in Tunesië een eind zal zijn geko- :n lijden, waarvan wij Feestprog ram De bevolking leeft dus al in feeststemming. Momenteel her denkt men de feesten van Sint Isidro, de Landarbeider, schutspa troon over de stad. En ofschoon de Madrilenen zelf klagen ten onrechte „dat het elk jaar het zelfde is", moeten wij opmerken, stad van het Iberische Schierei- fo"g."*De poort die niet onderdoet dat de Spanjaarden zich kunnen land. Deze ons Nederlanders maar voor zijn Parijse broer, vormt de beroemen op originele vondsten iüt "f en organisatorisch enthousiasme. het Onder de in het verschiet liggen de festiviteiten zullen zeker ïor buitenlanders het meest de smaak vallen: Een middeleeuws tournooi ografisch centrum van het land bezichtigen waard. Een Ameri- terwijl het toen reeds over uitste- kaanse Maecenas, Mrs. Hunting- kende verbindingswegen beschikte ton, schonk de stichting een for- met alle delen van het land. tuin. Hiervan liet men o.a. het Maar pas in de 18e eeuw ver- bronzen standbeeld ,,de Fakkel- anderde Madrid in een moderne D Europese hoofdstad, met waardi- studiecentrum het grootste ge gebouwen en fraaie monumen- geheel Europa zijn. ten, dank zij Karei III die zich Madrid leent zich bij uitstek tot schoonheid der Spaanse zijn gehele leven voor verbete- het houden van congressen, die C»J- ring van de hoofdstad heeft gein- duizenden toeristen of weten- teresseerd. De Madrilenen gaven schapsmensen uit de geciviliseer- uiting aan hun dankbaarheid je- de wereld aantrekken, gens deze vorst door middel Stierengevechten 1 het Park del Retiro. Are de Triomphe tuums naar schilderijen van de geniale Goya; Een muziekconcours, waar- bij een waardevolle prijs wordt continent.*^ Het"*"gezellige vertier uitgeloofd door het Stadsbestuur levendigste hoofdsteden ech- het openlijke karakter der Ma drilenen draagt er toe bij, dat dc bezoeker er zich altijd op zijn ge- •oelt. Als bijzondere cultu- Ter ere van Philips II ter nooit een monument herrezen, zodat de twintigste-eeuwers heb ben besloten, ui deze tekortko ming te voorzien. Van de wordt een standbeeld va: - door-en-door-Spaanse koning ont- 0f ,je British Galery. huid. De laatste jaren is de stad verrijkt met niet alleen hypermo derne avenue's en gebouwen, doch ook schitterende kunstwerken de compositie nn^rHnVe- zonSen loftuiting op „typisch Ma drid". Het moet een lied zijn, dat ttractie kan de stad bogen als 't ware de zonnige sfeer van wereld. El Prado herbergt ruim vierduizend kunstwerken en deze is belangrijker dan het Louvre Fiesta's andere bezienswaardigheden. Eén viuujiuic.u, <?ratie de originaliteit daarvan is de „Are de Triom- heid, sympathie: dat is wat het elegante gratie de originaliteit phe" di« generaal Franco liet hedendaagse Madrid kenmerkt, dar Spaanse mode tonen. Vrolijkheid. Grootscheepse modeshows door de vijf beroemdste mode ontwerpers die Spanje rijk is. In sprookjesachtig verlichte parken zullen lieftallige mannequins met Sf ongeveer een zevende deel van de wereld bevolking vormen, ltfden aan een besmettelijke oogziekte, welke de voornaamste oorzaak van blindheid is: trachoom, een ontsteking van de oogleden, en aan een ziekte, die daarvan veelal een gevolg is: conjunctivitis, een ontsteking van het oogbindvlies. De Wereld-Gezondheids organisatie en UNICEF, het Kinderfonds van de Verenigde Naties, bestrijden die ziekten in nauwe samenwerking. Trachoom is beslist geen ziekte van onze tijd: ze werd reeds in het jaar 2769 voor Chr. genoemd in een Chinees boek en ze heeft in de duizenden jaren sinds dien heel wat menselijk lijden veroorzaakt. Zoals de meeste massaziekten is trachoom vooral een ziekte van de armoede en komt zij dus speciaal voor in wat wij tegenwoordig de ininder-ontwikkelde landen noe men, en dan wel speciaal in de droge zandgebieden van Afrika, de landen aan de Middellandse Zee, Pa kistan, Noord-India en sommige delen van Oost-Azië. Een lage levensstandaard en slechte hygiënische toe standen dragen bij tot de verspreiding van de ziekte. In het Midden-Oosuen en in Noord-Afrika is met name de gewone huisvlieg verantwoordelijk voor de massale verspreiding van de trachoom. Er zijn landen, waar praktisch de gehele bevolking eraan lijdt. Omdat velen blind worden tengevolge van de tra choom en omdat bij de anderen het gezichtsvermogen in elk geval ernstig wordt aangetast is deze ziekte de oorzaak van heel veel menselijk leed. Bovendien bete kent zij ook een groot economisch nadeel. Men schatte bijvoorbeeld in 1951, dat alleen al in Tunesië per jaar 2 miljoen werkdagen verloren gingen als gevolg van trachoom en daarmee samenhangende ontstekingen! Bestrijding begon in 1952 In 1952 begon UNICEF, in samenwerking met de Wereldgezondheidsorganisatie, met zijfc hulpverlening in de strijd tegen de trachoom en sindsdien zijn onge veer IVi miljoen mensen in elf landen behandeld. Meer dan vijf miljoen van hen waren kinderen. U vindt het aantal van 7li miljoen op 400 miljoen lijders niet in drukwekkend? Ach, UNICEF kan niet roeien met rie men die het niet heeft (voor de goede verstaander: het gironummer van het Nederlands Comité UNICEF in Den Haag is 7515), maar heel belangrijk is in elk geval, dat een begin is gemaakt. De hulp van UNICEF in de projecten, die het samen met de Wereldgezond heidsorganisatie uitvoert in de landen, waarvan de re geringen bereid ziji om krachtig mee te werken, be staat uit de verstrekking van antibiotica en andere me dicijnen, laboratoriümuitrustingen, materialen voor op voeding van de bevolking opdat ze zelf de ziekte gaat bestrijden, enz. De kosten voor UNICEF van de au- reomycinezalf, nodig voor de behandeling, bedragen circa tachtig cent per jaar per patiënt. De omstandigheden, waaronder men de ziekte moet bestrijden, lopen zeer uiteen en dientengevolge zijn de bestrijdingsmethoden verschillend. In sommige landen of streken, waar de meerderheid van de bevolking ren. De behandeling strekt zich uit over enige jaren, waarbij men er uiteraard vooral naar streeft, onder de bevolking van hét land, waarin de ziekte wordt be streden, de mensen op te leiden die de campagne zelf kunnen voeren. Natuurlijk geeft men ook voorlichting oyer algemene hygiëne c.d. We willen U een indruk geven van de wijze, waarop de strijd wordt gevoerd. Tot de landen, waarin met hulp van UNICEF campagnes tegen de trachoom tot uitvoering worden gebracht, behoort Tunesië. Daar blijkt trachoom telkens acuut te zijn en haar grootste hoogte te bereiken in het voorjaar en in de herfst. De campagne ertegen omvat jaarlijkse stadia. In het eerste jaar in het voorjaar behandelt een groep van medisch personeel de gehele bevolking van een bepaald gebied met de zalf. Later deling herhaald. Bovendien DIEREN STERVEN UIT Tot de dieren, die gevaar hebben gelopen voor altijd van de aardbodem te verdwijnen, behoort ook het prachtige Przewalshi-paard. Krachtig ingrijpen vooral van Carl Hagenbeek heeft gelukkig kunnen voor komen, dat dit wilde paard is uitgestorven. BARTLOMEUS SZPAKOWICZ rs de geschiedenis ingegaan als de man, die de laatste In vrijheid levende wisent heeft neergelegd. Hij deed dit op 9 februari 1921, in het woud van Bialowieza, zuidoost van Bialystok. Toen het geweerschot was verklonken en het dier, na enkele stuiptrekkingen, dood ter aarde lag was het wilde rund, dat daar eeuwenlang in groten getale had gewoond, uit de uitgestrekte bossen van Europa verdwenen. De schanddaad van Bartlo- meus Szpakowicz bracht hen, die zich hadden opgeworpen tot beschermers van het gro te wild, in actie. In allerijl werden maatregelen getrof fen om te trachten te redden wat er nog te redden viel. In 1922 werd de internationale vereniging tot behoud van de wisent opgericht en dank zij deze organisatie is dit prach tige dier behouden gebleven. Op dat tijdstip bevonden zich dierentuinen en wildparken 56 ten. Sedertdien is dit aantal, zij het ook met ups en downs, sterk vooruitgegaan en op het ogenblik komt het aantal wi senten de 350 stuks nabij. In de geschiedenis van de na tuurbescherming is de wisent het klassieke voorbeeld van het in internationaal verband geredde wilde dier. Er is voor weinig dieren zoveel ge daan als juist voor de wisent. Evenwel is de Kaukasische ondersoort toch verloren ge gaan, of in de Russische revo lutie of kort daarna. Vrees De wisent is gered, maar voor het voortbestaan van een paar honderd soorten dieren, kan met recht worden ge vreesd. Vermoedelijk is de po pulatie van enige van die soorten zo dun geworden, dat voorgenomen en inmiddels ai getroffen maatregelen hen niet meer kunnen redden. En zij zullen, als zovele andere dieren, voor goed van de aardbodem verdwijnen. Want dit zijn de cijfers. Van het jaar 1 tot heden zijn, al thans voor zover bekend, 52 soorten zoogdieren en 9o soor ten en ondersoorten vogels uitgestorven. Van 1 tot 1800 stierven er 14 soorten zoog dieren uit, van 1800 tot 1900 nog 16 soorten en van 1900 tot 1957 niet meer dan 22 soor ten. Bij de vogels is het pro ces nog sneller gegaan. En helaas moet worden vastge steld, dat het versnelde proces der uitroeiing zonder meer is veroorzaakt door menselijk toe doen en door niets anders. hulpbronnen zijn noodkreten de wereld ingezonden met geen ander doel, dan om de „laatste der paradijzen" zo goed mogelijk te redden. En bij die vele noodkreten heeft zich een nieuwe cri de coeur gevoegd, een alarmkreet, die beslist niet kan worden mis verstaan. „Er voltrekt zich in dit tijdsgewricht een hoogst ern stig drama. Vele van de mooi ste en interessantste schepse len zullen, indien er niet krach tig wordt ingegrepen, onher roepelijk en voor altijd van de aarde verdwijnen. Reeds zijn vele soorten zoogdieren en vogels, vrijwel steeds door het toedoen van de mens, in de nacht der tijden verzonken en een paar beenderen, een stuk huid, of in het gunstig ste geval een opgezet exem plaar is alles wat van die die ren is overgebleven. Het gaat hier niet om de dieren die aan het einde van hun bestaan zijn aangekomen, waarvan de duur hun door de natuur was toegemeten, neen, het betreft hier dieren, die in de recen te geschiedenis door de mens van de lijst van de levende schepselen werden afgevoerd. Geheel onnodig zijn geweldige aantallen vernietigd, en van de rijke schatkamers van Moe der Natuur zijn hier en daar nog slechts kleine aantallen aanwezig. Veelal geschiedde dit op grond van winstbejag, vrij vaak uit pure verniel zucht, dikwijls uit domheid, maar zelden uit noodzaak". Vraag Deze noodkreet is van ir. C. H. J. Maliepaard, die ver bonden is aan het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening te Den Haag, van wiens hand meer malen artikelen zijn ver schenen in de Mededelingen van de Nederlandse Commissie voor Internationale Natuurbe scherming. en van prof. dr. A. de Vos. hoogleraar te Guelph rijk ge- Drama De campagne tegen trachoom, de gevaarlijke oogziekte, is ook dot gedrongen tot de Marokkaanse scholen. De kinderen leren van ht onderwijzeres, hoe zij met de medicijnen moeten omgaan. Vooral de laatste tientallen jaien is op grote schaal krach tig geprobeerd wat men noemt het grote wild voor de ondergang te behoeden. Luid zijn de protesten geweest te gen het dolle schieten van het in het wild levende dier. Zo wel van de zijde van een en keling als van die van de in ternationale unie ter oescher- ming van de natuur en tot behoud van de natuurlijke Canada. Hun is neergelegd in illustreerd boek (uitgave El sevier te Amsterdami, dat de veelzeggende titel draagt: Die ren sterven uit de fossielen van morgen in de vijf we relddelen. De schrijvers winden er geen doekjes om. In de geschiede nis van de aarde, zo zeggen zij, is een uiterst kritiek sta dium ingetreden. En zij con fronteren hun lezers met een zeer urgente vraag. „Wat doen we nu met de grote scheppingen in het museum van Moeder Natuur? Wat doen we met de wondermooie ranke gazellen, de trotse an tilopen. met vogels, waarvan de pracht ons bijna sprakeloos maakt, met de koninklijke roofdieren, de indrukwekken de dikhuiden en de prachtige wilde paarden?" Bloemen De natuur zonder dieren is zo schrijven zij gelijk aan een tuin zonder bloemen of een huis zonder kinderen. Gelukkig vallen er verblijden de verschijnselen te constate ren. Verscheidene landen zijn hezig hun laatste bestanden aan wild te redden. De pronk- hoornantilope in de Verenigde Staten en Canada trekt weer in grote kudden door de step- gered, het Pater Davidshert is te elfder ure gered door de hertog van Bedford. Maar daartegenover staat een ontstellend verlies aan dieren. En zij sommen op: de quagga is verdwenen, even als de Burchell-zebra, de Zuid-Afrikaanse blauwbok, (een paardantilope), de Kaapse leeuw, de Syrische wildezel, de Indische jachtluipaard, de berberleeuw, de Noordafri- kaanse koe-antilope, de Me- sopotaanse en de Perzische leeuw. Een machtig zeezoog dier. Stellers zeekoe, die haar verblijf hield in een kleine en clave in dc Beringzee, werd in minder dan vijftig jaar volkomen uitgeroeid, evenals de enorme struisvogels in Nieuw-Zeeland werden uitge roeid. waarvan er een, de z.g. moa, een vogel van meer dan drie meter hoog, verdween, toen de Maori's zich nog in historische tijd op deze eilanden vestigden. En verder? De zuidelijke bergzebra is uitgeroeid op een klein aantal streng bescherm de exemplaren na, de bontebok en de witstaartgnoe leven nog in een paar beschermde groe pen. Gebieden, die vroeger rijk waren aan wild, zijn wild- arm geworden, zoals bijv. Noord-Afrika. Het Atlashert en de panter staan op uit sterven en zullen vermoede lijk de laatste revoluties niet overleven. Dieren sterven uit, Is een felle aanklacht tegen de mensheid, ook tegen onze ge neratie. Ir. Maliepaard en prof. De Vos hebben de we reld duidelijk opening van za ken gegeven. Het grote wild Is in ernstig gevaar. En er valt één vraag te beantwoor den, een vraag, waarvan al les afhangt. „Wat doen wij met de grote scheppingen in I het museum van Moeder Na-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 15