W.E.U. wil ernst maken met N.A.V.O.-brandweer „Wat ben fij al prachtig bruin!" Toekomst Sahara levert in Evian moeilijkheden Dictator Trujillo hield met harde hand orde Lonen in middeleeuwen MEER EIGEN WONINGEN Van de woningen in de premie- en de vrije sector, die in 1960 gereed kwamen, was 34 procent bestemd voor bewoning door de eigenaar. Dit betekent een enorme toeneming sinds voorgaande jaren. Van de woningen, die tussen 1946 en 1950 in deze beide sectoren werden gebouwd, was slechts 19 procent bestemd voor bewoning door de eigenaar. Voor de periode 19511955 is dit cijfer 25. Van de tussen 1956 en 1960 in de pre mie- en vrije sector gebouwde woningen wordt 29 procent bewoond door de eigenaar. Minister Van Aartsen deelde dit mee aan de vaste commissie voor volkshuisvesting en bouwnijverheid uit de Tweede Kamer tijdens een mon deling overleg over zijn woningbouwbeleid. De minister liet voorts weten, dat op 1 februari van dit jaar nog aanvragen voor de bouw van niet minder dan 86231 premiewoningen (voor 92 procent in de a-sector) op af doening lagen te wachten. Ten slotte zei de bewindsman, dat uiteindelijk in 1960 73547 woningen aan de voorraad werden toegevoegd. Er werden 83815 woningen gebouwd, maar daartegenover stond onder meer vermindering door onbewoonbaarverklaring van 2289 woningen en afbraak verbouwing, verwoesting e.d. van 8776 woningen. Verbouwingen leverden niet alleen vermindering, maar in andere gevallen ook uitbreiding van de woningvoorraad op. In 1960 kwamen door verbouwing bijna achthon derd woningen beschikbaar. SALARISVERHOGING M.O.-LERAREN De door de regering ontworpen nieuwe salarisregeling voor leraren aan de rijks- en bijzondere scholen voor v.h.m.o. zal op 8 juni besproken worden door de algemene commissie voor overleg in zaken betreffende de rechtspositie van onderwijzers. Het ontwerp-besluit is op 9 mei be handeld in de vergadering van de bijzondere commissie voor georgani seerd overleg van het v.h.m.o. Hier werd over de ontworpen regeling over eenstemming bereikt. Het is de bedoeling, aan de nieuwe salarisregeling terugwerkende kracht tot 1 januari 1960 te verlenen. De nieuwe regeling zal ook gelden voor de leraren bij het gemeen telijk v.h.m.o. in de gemeenten Den Haag, Amsterdam en Rotterdam, die na 14 augustus in dienst traden. Voor de voor die datum in dienst van deze gemeenten getreden leraren gelden nog de oude gemeentelijke be zoldigingsregelingen. Indien de drie genoemde gemeenten deze regelingen alsnog willen aanpassen aan de nieuwe salarisregeling voor de leraren van rijks- en bijzondere scholen voor v.h.m.o., is minister Cals gaarne bereid, aan deze wens te voldoen. Dit antwoordt de minister van onder wijs. kunsten en wetenschappen aan het socialistische Tweede Kamerlid dr. J. G. H. Tans, die over de positie van de leraren bij het gemeentelijk v.h.m.o. in de drie grootste gemeenten enkele inlichtingen had gevraagd. Advertentie Zeggen ze dat ook tegen U? Oók U kunt in record-tijd mooi bruin filter-film op Uw huid legt, waardoor U worden want „NAVIX SUN-FOAM" is er! record-snel gebruind wordt. „Navix Sun- „Navix Sun-Foam" komt uit Scandinavië, Foam" verwaait niet en strijkt gemakkelijk waar het reeds door duizenden gebruikt uit*. Een heel weinig „Navix Sun-Foam" is wordt en is nieuw voor Nederland. „Navix al voldoende voor heel veel zon. Gun Uzelf Sun-Foam" is een micro-scnuimende het succes van deze zomer! Wordt ook zonnebrandolie die een frisse, niet klevende snel „Navix"-bruin. Heel weinig NAVIX SUN-FOAM ie voldoende voor heel veel zon! Op de gisteren in Evian gehou den zesde bijeenkomst van de Franse en de Algerijnse afvaar diging bestond verschil van me ning over de toekomst van de Sahara. Het punt werd aan de orde gesteld door Louis Joxe, de leider der Franse delegatie. Van welingelichte conferen tiezijde werd vernomen dat hij probeer de de Algerijnen ervan te overtuigen dat de Sahara en de bodemschatten (olie), die daarin worden gevonden, geen onoplosbaar vraagstuk opleveren en dat dit punt geen belemmering be hoefde te zijn om tot een bestand in Algerije te geraken. Samenzwering in Venezuela de kop ingedrukt De regering van president Romulo Betancourt van Venezuela heeft meege deeld dat zij een samenzwering om haar ten val te brengen ontmaskerd heeft. De mededeling werd gezamenlijk ge daan door de onderminister van binnen landse zaken. Carlos Andres Perez, en het hoofd van het leger. Generaal Antonio Briceno Linares, de onderminister verklaarde dat het op treden tegen de op handen zijnde re volutie de sterke positie van de rege ring aantoonde. De generaal deelde mee dat eenen twintig personen zijn gearresteerd. Perez deelde verder mee dat zestig machinegeweren en twaalf kisten dyna miet bij huiszoekingen in beslag wa ren genomen. Hij zei dèt het complot werd geleid door twee gewezen luite nant-kolonels, Martin Parada en Os car Tamayo. Perez beschuldigde Rafael Leonidas Trujillo, de inmiddels vermoorde dicta tor van de Dominicaanse republiek, er van de wapens naar Venezuela te heb ben gestuurd. dictator Marcos Perez Jimenez, die in de Verenigde Staten woont. Onder het regime van Jimenez was Tamayo hoofd van de nationale garde. Perez verklaarde dat „een Spaanse priester" was opgetreden als verbin- dingsman tussen de twee gewezen of ficieren en de andere samenzweerders. Briceno zei dat de leiders van de ac tiviteiten hadden weten te ontkomen. Chroesjtsjef zou voor Dag Hammarskjöld een Aziaat willen De National broadcasting company heeft meegedeeld dat de mogelijkheid bestaat dat Chroesjtsjef aan Kennedy zal voorstellen dat men Dag Hammar skjöld, de secretaris-generaal van Verenigde Naties, zal laten vallen t< gunste van een Aziatische kandidaat. Dit is meegedeeld door de correspon dente van de N.B.C. bij de Verenigde Naties, Pauline Frederick. Zij verklaar de: „Chroesjtsjef zou zijn plan commissie van drie, met ingebouwd veto willen laten vallen op één waarde: dat de president instemt met het vervangen van Dag Hammarskjöld door een Aziaat, misschien een Indiër." Joxe bracht vervolgens een plan ter tafel voor oliewinning in de Sahara, dat ten voordeel zou strekken van alle aan deze woestijn grenzende landen en dat tevens de belangen zou beschermen van hen, die de olie- en aardgasbronnen van dit gebied in staat van exploitatie heb ben gebracht. Hij stelde ook een politieke regeling voor het vraagstuk van de Sahara voor, doch hij verklaarde hierbij uitdrukke lijk dat dit probleem niet te Evian kon worden opgelost, doch afzonderlijk moest wordfen geregeld. Ridha Malek, de woordvoerder van de Algerijnse afvaardiging verklaarde in Genève dat de Algerijnen het Franse standpunt hadden verworpen. Hij lichtte toe dat de Algerijnen er van uitgaan dat het recht tot zelfbe schikking voor geheel Algerije, met in begrip van de Sahara, moet gelden. ALS RAFAEL LEONIDAS TRUJILLO een wandeling ging maken met enkele leden van zijn uitgebreide familie, werden in Ciudad Trujillo hele wijken afgezet en mocht niemand anders zich op straat begeven. De veiligheidspolitie was dan heer en meester. Ook wanneer de dictator zich per auto buiten de stad begaf, meestal naar zijn huis in San Cristobal, werden de wegen geruime tijd van tevoren vrijgemaakt om te voorkomen, dat er een aanslag op zijn leven zou worden gepleegd. Een en dertig jaar lang heeft dit veiligheidssysteem voortreffelijk gewerkt, maar gisteren klopte het blijkbaar niet, want een andere auto haalde die van de „onge kroonde koning" van de Dominicaanse republiek in op de weg van San Cristobal naar Ciudad Trujillo, geweerschoten klonken en de bijna 70-jarige Rafael Leonidas Trujillo stierf in zijn zwaar be waakte auto. En zo kwam er een eind aan het leven van een man, die een klein volk aanvankelijk rust, orde, scholen, klinieken, zie kenhuizen en een zekere mate van welvaart had geschonken, maar het langzaam maar zeker' van zijn vrijheid beroofde. Geen politie staat werkte zo efficiënt als die van Trujillo. De jonge Denen hebben hun zin gekregen. De leeftijdsgrens voor het kiesrecht is in Denemarken van 23 op 21 jaar gebracht. Voordat de nieuwe kieswet werd aangenomen, hebben duizenden jongeren in Kopenhagen bij toortslicht gedemonstreerd. De betoging liep uit op een dans- festijn en uiteindelijk werd de regen spelbreker. Salazar belooft verbeteringen New York Times verklaard, dat Portu gal gedwongen was in Angola militaire middelen te gebruiken wegens „het ge weld en de wreedheid" waarmee de anti-Portugese opstandige beweging „van buitenaf werd aangestookt en leid". Dr. Salazar kondigde in dit, volgens zijn naaste medewerkers, eerste vraag gesprek met een persvertegenwoordiger sinds jaren aan, dat Portugal, wanneer de orde zal zijn hersteld, in Angola be langrijke politieke, economische en so ciale hervormingen voor de negers, de mulatten en de blanken tot stand zal brengen. De premier deelde voorts mee Portugal zijn voorlichtingsorganen i ganiseert, opdat de wereldpers een tere gelegenheid krijgt om de gebeur tenissen in Angola te verslaan. Hij oefende kritiek op de rol van de V.S. in wat hij noemde de „desintegra- van Afrika. Hiervan zouden de vol keren van dit werelddeel geen voordeel hebben, doch alleen „zij die zich als hun leiders aandienen". Salazar verwierp de mogelijkheid, dat Portugal zich uit de V.N. zal terugtrek ken wegens de daarin geuite kritiek op zijn politiek in Afrika. Sowjetunie verwerpt voorstellen zonder ze te kennen Bij monde van de Brit sir Michael Wright heeft het Westen gisteren op de conferentie te Genève over het staken van de kernproeven de Russen ervan be schuldigd dat zij de westelijke compro mis-voorstellen over het aantal inspec ties per jaar verworpen hebben zonder zelfs te wachten op de Russische verta ling. Direct nadat de Amerikaan Ar thur Dean de voorstellen waarin on der meer wordt gepleit voor een gelei delijke opvoering van het aantal inspec ties in verhouding tot het aantal niet na der geïdentificeerde „seismische voor vallen" formeel had ingediend, ver klaarde de Rus Tsarapkin dat de voor stellen onaanvaardbaar waren. Wright zag in Tsarapkins verklaring ïn formele en definitieve verwerping van de westelijke voorstellen. De verdediging van het zuidelijke N.A.V.O.-gebied (de Middel landse zee) is niet slechts een kwestie van militaire kracht doch ook van het scheppen van goede economische en sociale verhoudingen in de aangrenzende landen, zo heeft het parlement van de Westeuro- pese Unie gisteren verklaard. Het gevaar van niet-militaire, commu nistische infiltratie op de zuidelijke flank is een probleem, dat ge meenschappelijke bestrijding door de N.A.V.O.-landen vereist door middel van economische en sociale hulp aan het Midden-Oosten en Noord-Afrika, aldus het parlement. Deze kwestie was woensdag door de Nederlandse socialistische afge vaardigde F. J. Goedhart aan de or de gesteld, toen hij namens de de fensiecommissie van de Assemblée verslag uitbracht over de stand van de Europese veiligheid. De aanbeveling aan de ministerraad van de W.E.U.waarin deze uitspraak is vervat, is aangenomen met zestig stemmen tegen drie bij twee onthoudin gen. De tegenstemmen kwamen van Franse gaullistische afgevaardigden, die bezwaar hadden tegen het feit, dat de aanbeveling tevens Frankrijk verzocht terug te komen van het besluit van 1958 waarbij de Franse Middellandse- zeevloot in vredestijd aan het N.A.V.O.- bevel werd onttrokken. Het viel daar bij overigens wei op, dat niet alle Fran se gaullisten tegen stemden of zich ont hielden. W.E.U. stimuleert de Britse toetreding de Westeurope- De ministerraad Unie (W.E.U.) dient het initiatief te ;men tot algemene besprekingen zeven W.E.U.-landen en de E.E.G.- >mmirsie ter voorbereiding van eer overeenkomst voor toetreding van En geland tot de E.E.G., zonder dat daar door de politieke inhoud van het E.E.G.- verdrag wordt verzwakt. Dit heeft het parlement van de W.E.U. gisteren verklaard in een met 65 stem men tegen een bij twee onthoudingen aangenomen aanbeveling. Deze aanbe veling over de toetreding van Engeland is tot stand gekomen na een uitgebreid debat en intensief overleg tussen de de legaties, vooral de Franse en de Britse. Zij verwijst naar een aantal suggesties, die de Britse conservatief Mathew voor oplossing van de moeilijkheden heeft neergelegd in een rapport namens de algemene commissie, dat de basis van het debat vormde. Die suggesties gaan in de richting van geleidelijke ophef fing van de gemenebest-preferenties, zij het met speciale regelingen voor gevoe lige produkten, als lood en zink, en sta bilisatie van de prijzen voor tropische produkten. moet worden versterkt, aangezien het gevaar voor plaatselijke conflicten gro ter is dan dat van een volslagen atoom oorlog. Daarom hoopt het parlement, dat Frankrijk ook spoedig in staat zal zijn de troepen die het voor de strijd in Algerije aan de centrale sector van de N.A.V.O. in Europa heeft moeten onttrekken, terug te sturen. Voorts zou het parlement willen nemen hoe het staat met de Britse troe pensterkte op het vasteland, want gTote twijfel of de beloofde 55.000 nog wel aanwezig zijn. De aanbeveling spreekt ook de hoop uit, dat er ernst zal worden gemaakt met de „brandweer", van de N.A.V.O., dat wil zeggen de plannen voor een ster ke mobiele volledig onafhankelijke strijdmacht, die kan worden ingezet op plaatsen waar gevaar dreigt. De Nederlandse K.V.P.-afgevaardigde J. J. Fens verklaarde het niet eer zijn met de Nederlandse minister defensie Visser, die onlangs heeft klaard dat de N.A.V.O.-brandweei leen maar bedoeld is om meer tacti sche mobiliteit aan het schild te geven, zodat zij min of meer in functie van de schildstrijdkrachten zou moeten op treden. Tenslotte ^spreekt deAssemblée nog Mie Verwoerd onbezorgd over de toekomst De Zuidafrikaanse eerste minister, dr. Hendrik Verwoerd, heeft gisteravond te Pretoria in een boodschap verklaard dat in de Zuidafrikaanse republiek „de leidende hand van de blanke openlijk zal zijn waar te nemen". „De Zuidafrikaanse republiek is de enige betrouware vriend, die het Wes ten in Afrika heeft. De toestand in Zuid- Afrika zal. evenals in het verleden, sta biel blijven. De Zuidafrikaanse econo mie blijft ongeschokt en wij zullen blij ven werken voor de vooruitgang. Voor ons geen plotselinge beroeringen, die in Kongo tot de chaos hebben geleid, of de worsteling van vele rassengroepen on derling, die wij elders zien", aldus de Zuidafrikaanse premier. verder dat de worsteling Advertentiën hx eeft éLanie Kij, I Het personeel van de Nederlandsche Spoorwe gen heeft voor de hon geractie van de NOVIB 15.286.— bijeenge bracht. Dit bedrag wordt door de directie van de N.S. verdubbeld. I De vier samenwerken de bakkerspatroonsorga nisaties hebben medege deeld dat zij vasthouden aan verkoop van vers brood vanaf tien uur, omdat vervroeging daarvan alleen de situ atie maar verslechtert en leidt tot meer nacht arbeid. I De 44-jarige Davld Ormsby-Gore, die sinds 1957 Brits minister van staat voor buitenlandse zaken is, zal in oktober ambassadeur wan Enge land in Washington wor den. Hij is een persoon lijke vriend van presi dent Kennedy. I Het Russische blad Rode Ster heeft gisteren gemeld dat een gedenk teken is aangebracht op de plaats waar majoor Joeri Gagarin na zijn ruimtereis rond de we reld voor het eerst de Russische bodem raakte (ongeveer 720 kilometer ten zuidoosten van Mos kou). I De Westduitse maat schappij voor de toepas sing van kernenergie in de scheepsbouw en scheepvaart in Hamburg heeft meegedeeld, dat het eerste Westduitse door atoomkracht aan gedreven schip waar schijnlijk een vracht schip ter grootte van 15.000 a 16.000 ton zal worden. I Het militaire bewind, dat onlangs door een staatsgreep in Zuid Ko rea aan de macht is ge komen, zal in de komen de drie dagen een on derzoek naar de openba re mening instellen. Aan 15.000 burgers zal men vragen of zij bevreesd zijn voor het nieuwe be- I De oudste universiteit van Duitsland, die vail Heidelberg, heeft giste ren hhar 575-jarig be staan gevierd. De Brit se schrijver Somerset Maugham is ter gelegen heid van dit jubileum tot erelid van de uni versiteitssenaat be noemd. I Voor de artistieke vormgeving van het Eu ropese instituut voor de transuranen, dat binnen kort zal worden opge richt, wordt een interna tionaal architectencon cours georganiseerd, waaraan erkende archi tecten uit de zes landen van de Europese ge meenschappen kunnen deelnemen. I Het vicariaat-generaal van Paderborn, in Noordrijnland-West- falen, heeft medege deeld dat de Oostduitse autoriteiten zonder op gave van redenen heb ben geweigerd aan aartsbisschop dr. Lo- renz Jager van Pader born toe te staan een bezoek aan Oost-Doits- land te brengen. Thuis, in een half uurtje de mooiste kleurspoeüng door gewoon zelf Uw haar te wassen. (ïn <Je eigen na tuurlijke kleur of een chique mode- tint) kleurshampoo 'tHoort make-up gepaard gaande met gebrek in vertrouwen in hetgeen gaat gebeu- ;n, tot economische onzekerheid leidt. Dr. Verwoerd besloot met de opmer king dat de verschillende rassengroepen in de Zuidafrikaanse republiek naar zelf bestuur zullen worden geleid „zonder overheersing of het maken van onder- Soekarno nu ook naar Moskou President Soekarno van Indonesië, die uit Hongarije in Boekarest is aangeko- brengt 5 juni een officieel bezoek de Sowjet-unie. Hiermee beant woordt de Indonesische president het door premier Chroesjtsjef in februari 1960 aan Indonesië gebrachte bezoek. 610) Van technische vooruitgang het bevel van de Saksische hertogen was in de middeleeuwen nog weinig Ernst en Albrecht, die in de 15de sprake, evenmin als van A.O.W. en eeuw decreteerden: „De werklieden dergelijke gerieflijkheden. Indien we en maaiers moeten tevreden z(jn ons dan ook berinneren onder welke wanneer zij buiten hun loon dage- erbarmelijke voorwaarden de arbei- Rjks tweemaal des middags en ders ln de vorige eeuw moesten des avonds vier spijzen krijgen: werken en leven, Is het al heel sim- soep, twee vleesgerechten en twee pel hieruit de gevolgtrekking te groenten". Zoals u ziet werd de soep maken dat het ln de „donkere mid- toen niet tot de spijzen gerekend, deleeuwen" wel héél erg bar moet hoewel thans vele gezinnen dit als zijn geweest. enige maaltijd nuttigen. Maar dat is We willen de zaak zeker niet dan ook snert! idealiseren, maar eerlijk gezegd, het Damaschke, Janssen, Avenel en viel hier en daar nog al mee! Nog anderen die een studie maakten ln 1450 horen we van de aartsbisschop over de economische toestanden ln van Florence, Antonius, dat voor het die eeuwen, noemen de lonen hoog verkrijgen van het dagelijks levens- en verbazen zich over de welstand onderhoud een korte arbeidsdag vol- der werknemers. Zij aten er goed doende is en dat iemand die lang van, want aan veel anders kon het werkt, naar rijkdom en overvloed geld in die dagen niet worden be streeft, hetgeen hfj als onchristelijk steed. Butzbach verhaalt hoe gewone bü middag- brandmerkt. Wat met die korte werk tijden werd ver diend, lijkt hier en daar wel een sprook je. Metselaars en timmerlieden bij voorbeeld verdien den in de zomer per dag 10, in de winter 8 pond ossen vlees. In Saksen kon arbeider bouwvak zijn weekloon drie scha paar schoenen kopen. In het weekloon maal en avondeten zelden minder dan vier gerechten naar binnen werkten! 's Zomers werd aan deze maaltijden bo vendien nog als ont bijt klöse met in boter gebakken eie ren en kaas toege voegd, hetgeen wel in schrille tegen stelling staat tot het margarine-dleet. waarop ons gehele volk thans is ge abonneerd (waarmee overigens niets Amiens dergelijke arbeider gelijk aan de denigrerends ten opzichte waarde van een kleine os. In Bai- reuth verdiende een dagloner op het land in het jaar 1464 dagelijks 18 werkte grondstoffen Is :cz»rd). Buiten de grote maaltijden om ge- kostlgd. Maar in die dagen kostte WaarbU we de hoop uitspreken dat pond braadworst één pfennig een pond van het beste rundvlees het dubbele, zodat 18 pfennig een royaal dagloon betekende. Vaak kregen de arbeiders boven- dit alles hun goed is bekomen! Maar we hebben nu aldoor over de werknemers buiten onze grenzen gesproken, en wellicht wilt u ook r een volgende keer! Meer dan dertig jaren van dicta tuur hebben diep ingegrepen in het leven van de Dominicanen. Nog steeds viert de corruptie hoogtij in hun land. Dat geldt voor vrijwel alle lagen van de bevolking. Vrijwel iedereen heeft op de een of andere wijze wel iets te maken met het regiem van de Tru- jjillo's. Bovendien weten de ongeveer 100.000 militairen, die de Dominicaan se republiek erop nahoudt, evenals alle anderen, die zich vereenzelvigd hebben met het dictoriale optreden van Trujjillo, dat de val van het oude regiem tevens het einde van hun eigen bestaan zal betekenen. WRAAKNEMING? Naar het zich laat aanzien, betekent de dood van Trujillo dan ook nog niet direct, dat het dictoriale regiem, waarin hij de sterke man was. ten val zal worden gebracht. Volgens de eer ste berichten uit Ciudad Trujillo zou de aanslag van gisteren een persoon lijke wraakneming van een generaal betreffen tegen een of ander vergrijp, waaraan Trujillo zich schuldig zou hebben gemaakt. Dit is inderdaad mogelijk, want het is nog maar een half jaar geleden, dat enkele dochters uit een zeer invloedrijke en welge stelde Dominicaanse familie bij een geënsceneerd auto-ongeluk om het leven werden gebracht, omdat zij blijkbaar niet gesteld waren op de belangstelling, die de zonen van Ra fael Trujillo voor haar aan de dag legden. In de Dominicaanse republiek zwijgt iedereen hierover als het graf. want de geheime politie is erg mach tig en zelfs het geringste verzet tegen het regiem wordt zwaar (en meestal met de dood) gestraft. OMWENTELING Dit neemt niet weg. dat van nu af aan een binnenlandse omwenteling in de Dominicaanse republiek zeer wel mogelijk is. En als het zo ver komt, dan zal er een bloedbad worden aan gericht, dat veel groter zal zijn dan waar Cuba getuige van geweest is. Want wel is iedereen op een of an dere wijze bij het regiem van de ver moorde Trujillo betrokken, maar niet iedereen staat er achter en velen hebben zich in de loop van al die dertig jaren bij de voldongen feiten neergelegd, zich aangepast aan de omstandigheden en van het leven ge maakt wat er van te maken vieL Het belangrijkste was voor vrijwel Ieder een te zorgen, dat men niet in handen van de geheime politie kwam en zo veel mogelijk graantjes mee te pikken, die de kliek van Trujillo kwistig rond strooide. Als de werkende bevolking, die bij de gratie van het Trujillo- bewind leefde en nog leeft en dit totdusver gedwee heeft gesteund, uit haar verdoving ontwaakt en zich be vrijd voelt van een beklemmende angst, zal zij haar haatgevoelens de vrije loop laten en zich richten tegen de welgestelde klasse, die zich zonder reserve met Trujillo heeft ingelaten. BEVREESD In de Verenigde Staten is men be vreesd, dat als het zo ver komt de communisten naar de macht zullen grijpen, aangespoord en gesteund door niemand minder dan Fidel Castro, de onbetwiste heerser op het eiland Cuba. Daarom hoopt men in Washington, dat er in het leger van de Dominicaanse republiek elementen naar voren zul len komen, die na de val van het oude regiem de macht zo lang in handen houden tot de nieuwe situatie zich heeft gestabiliseerd en burger lijke groepen naar voren zijn geko men, die zonder al te grote schokken de macht over kunnen nemen. De mogelijkheid, dat dit laatste gebeurt, is niet uitgesloten, omdat er sinds vorig jjaar augustus al van een ken tering sprake is geweest. Hector Tru jillo, een broer van de gisteren ver moorde dictator, werd toen tot aftre den gedwongen. Enkele zijner zoons werden naar het buitenland gestuurd. LOOPBAAN Rafael Trujillo was het derde ldnd i een arm gezin van elf kinderen. Hij begon zijn loopbaan als bediende op een telegraafkantoor, en trad tijdens de bezetting van het eiland door Ameri kaanse mariniers toe tot de politie. In 1924, toen de bezetting een einde nam, erd hij majoor. Vier jaar later werd hij benoemd tot stafchef van het leger. In 1930, toen de president gevangen zat, trok hij de macht aan zich. De daaropvolgende dertig jaar Is de Dominicaanse republiek vrijwel het kroondomein van de generalissimo ge weest. Hij verdeelde winstgevende be drijven onder zijn familie, maar be hield zelf de zout-, tabak- en blerhan- del. Hij en een bijzonder groot aantal familieleden bezaten een derde van bet >or landbouw geschikte land. Om zich te handhaven, hield Trujillo ;n leger van 100.000 man op de been, het op twee na grootste van het gehele Caraïbische gebied. De luchtmacht om vat Vampire- en Sabre-straaljagers. Naast de politiemacht bestaan nog vier verschillende apparaten van de gehei me politie. HARDE HAND Direct nadat hij aan de macht was gekomen, werd alle oppositie hardhan dig de kop ingedrukt tot geen protes ten meer werden gehoord. Een van de bloedigste incidenten had plaats in 1937 toen TrujiUo's troepen een omstreden gre.i gebied binnentrokken en 10.000 Haitianen doodden. In 1960 braken ernstige onlusten uit tegen het bewind van „El benefactor". Triyillo liet 1.500 a 2.000 personen ar resteren en van samenzwering om hem te vermoorden beschuldigen. Het me rendeel van de arrestanten werd na enige tijd vrijgelaten, maar de overi gen werden tot langdurige gevangenis straffen en hoge boeten veroordeeld Hen aantal rooms-katholieke bis schoppen protesteerde tegen de ge strengheid^ waarmee tegen de „samen- h»«ee„rfjrSa opgetreden en stelde het onderdrukken van menselijke rech ten aan de kaak als „een ernstige over treding van Gods geboden". Trujillo verdedigde echter zijn be- ÏÜn a a Hij hf"e" meermalen kii t v Dominicaanse repu- hJlr ^etDa hand nodig heeft om baar uit de armoede te verheffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5