oo Evangelisatie-arbeiders worstelen met geestelijke moeheid en sleur SUNIL SUNIL Classicale vergadering LEIDEN WASDAG - SUNILDA6 Kerk heeft vacatures te over; werkers ontbreken WASDAG - SUNILDAG tomummd Ds. Kret over Krimpen In 1960 leende Reuvens 222.222 boeken uit 1700 n.v.HET M©T©RHUIS Orgelserie Pieterskerk NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 1 JUNI 1961 Agenda «•ï1 voor Leiden en Den Haag Donderdag Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Eind uitvoering leerlingen Muziekschool Toon- Sportcomplex Roomburg, 7 uur: Ver trek grote sportparade t.g.v. zilveren ju bileum Sportstichting. De Burcht, 1111 uur: Voorjaarshuis houdbeurs fa. M. Langezaal en Zn. Station N.S., 7 uur n.m.: Excursie N.C. Reis V., strandwandeling te Katwijk (buslijn 41). Zuiderkerk, 8.30 uur: Repetitie Koraal- muziek 3 October Vereeniging. Den Haag, Kon. Schouwburg. 8 uur: Haagsche Comedie met „De Kardinaal Vrijdag Academie, groot auditorium. 4.15 uur: Ambtsaanvaarding ir. C. A. Muller, bui tengewoon hoogleraar in de microgolf techniek. Bevrijdingsplein. 7 uur: Handbalwed strijden junioren en senioren H.V.L. Hellas (Den Haag). Twentsche Bank, 46 uur: Receptie t.g.v. honderdjarig bestaan bank. Recreatiezaal brandweerkazerne, 57 uur: Receptie t.g.v. derde lustrum p.v. „De Vlam". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „Heeft Constan ce gelijk?" Zaterdag Busstation perron 13, 2.05 uur: Excur sie Kon. Ned. Natuurh. Vereniging naar land- en tuinbouwschool. Warmonder hof te Warmond. Schouwburg, 8 uur: Toneelvereniging „Tot Ieders Genoegen" met „Een kind 'is nooit weg", door R. Feenstra. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „Lieve Leugenaar. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De hond van de Baskervüles (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Vijand ln de schaduw (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Susanne (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De doden rit (14 jaar) donderdag: Mag ik deze dans van u? (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9J.5 uur): De vuur proef (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De vedhtjas (14 jaar). Films van vrijdag af Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Colonel Hyde contra Scotland Yaind (14 jaar); donderdag: Het vlees ds zwak (18 jaar). Lido (230, 7 en 9.15 uur): De wereld bij nacht (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Susanne (18 jaar). (Rex (2.30, 7.15 en 915 uur): Inspec teur Caïlaighan slaat weer toe (14 jaar); dondendag: Op leven en dood (14 jaar). Studio (230, 7 en 9.15 uur): Het ge zicht (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Het offer der maagden (18 jaar). Apotheken Geopend apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Tentoonstellingen Lakenhal, Floris Verster (tot 3 juli) Rijksmuseum voor Volkenkunde, „Vang die vis" (t/m 1 oktober). Rijksmuseum voor geschiedenis der natuurwetenschappen: „Uit de kinderja ren van de elektriciteit" (tm. 29 okto ber). HOM BW MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Willem Abram, zn v W A v d Bogaard en H van Rossen; WilLiibrordus Johannes, zn v J M Hoo- genbaom en P T A v Haastrecht; Lisette, dvC Strik en J H Abspoel; Yvonne Elisabeoh Maria, dr v J A Markx en G G E VoortmanBernard, zn v B F H Arps en E de Wilde; Diana Maria, dr v J M Vurens en M do KruiffIsabella Maria, dr v H A L Vijverberg en E LammersJohan nes Christianas Hubertus Maria, zn v C J van Meurs en P A van Velsen: Marina Patricia, dr v W VeLtiman en M van Dam; Jozephli, an v J van Kampen en W F GroenendijkAlber- tus Petrus Casper Nicolaas, zn v J P Peeters en P M Wahrmamn. TAE CLASSIS Leiden van de Hervormde Kerk kwam kisteren in Zendingshuis te Oegstgeest bijeen en opnieuw is gebleken, dat de aandacht van de ambtsdragers in die Kerk wel sterk gevraagd wordt voor allerlei aspeoten van het geestelijke en maatschappelijke leven. Maakten de 39 predikanten, 25 ouderlingen, 7 diakenen en 8 ouderling-kerkvoogden in de morgenvergadering kennis met alle activiteiten van „Kerk en Wereld", in de middagvergadering werden zij ingelicht over de benadering van uitgeweken rooms-ka'tholieken. Na het zingen van Psalm 103 6 en 9 Schriftlezing uit 1 Petrus 2 110 begon de praeses, ds. D. J. Vossers van Leaden, zijn openingswoord met de volgende persoonlijke ervaring. „Enige tijd geleden maakte ik een aangekondigd bezoek bij een echtpaar, waarvan de man hervormd en de vrouw rooms-katholiek is. Bij het binnen- ggan van de woning, bekeek de vrouw mij nauwkeurig en vroeg: Bent u in burger? Deze verwonderde vraag zal waarschijnlijk niet aan alle her vormde predikanten worden gesteld, maar eerder aan de gereformeerde collega's. Die zeggen immers, dat in de hervormde kerk leervrijheid heerst hetgeen tussen haakjes zeker niet waar is en dat bij hen kleer- vrijheid is." Vervolgens vroeg spreker wat genoem de vraag te maken zou hebben met de classicale vergadering van vandaag. Hij meende dat ihet verband niet ver te zoe ken was als men naar het onderwerp van de middagsamenkornst keek. Waar om zijn wij altijd in hunger? „Prof. Slo- temalker de Bruine heeft eens gezegd, dat het kernverschil tussen de kerken der Reformatie en de rooms-katiholieke Kerk ihierin ligt, dat wij geloven, dat de weg .tot God door ihet middelaarschap yan Jezus Christus een regelrechte weg is, zodat we geen middeLaarsdhap enig mens nodiig hebben. Wij geloven aan ihet algemeen pries- tensdhaip der gelovigen. Laten we eerlijk zeggen, dat dit spreken over ons pries- tensahaip bij de r.k. gelovigen geen cc weldigende Lndiruik maakt. Bedenken edhter, dat Israël na zijn uittocht Egypte geen geordend volk was. zich herhaalde malen schuldig maakte aan afgoderij en allerlei aanmerkingen liet horen op Gods bestuur. Nochtans noemde God dit volk „een koninkrijk van pries- en een- heilig volk." Onwennig Zo spreekt Petrus in het Nieuwe Tes tament ook de Christelijke Gemeente l Hij noemit haar een koninklijk pries terdom, een uitverkoren geslacht, een heilig volk, een verkregen volk. Wij zuL ons bij deze benoemingen wel wat onwennig gevoelen maar dit. alles zijn •e niet op grond van iets van ons zeil; e zijn het alleen, omdat God ons z aemt Dat is „de vreemde vrijspraak". Daarbij geldt echter voor ons al len: „Wordt, wat je bent!" Laten we alle ondeugden, waardoor ook vaak ons kerkelijk leven wordt aangetast, als een kleinburgerlijk kleed afleg gen, omdat het niet past bij ons priesterschap en laten we het kleed aantrekken, dat Jezus Christus voor ons verworven heeft". Na dit openingswoord werd een bi. zonder welkom toegeroepen aan ds. Veen de Martihastichtumg in Alphen aan den Rijn. Woorden van afscheid werden gericht tot ds. Boesekool, die Aarlander- n verlaten heeft, en tot ds. De Ruiter Leiden, die weldra naar Beekbergen zal vertrekken. t assessor II werd benoemd: ds. G. Petting» van Lisse; tot assessor IH ds. G. F. Overgaauw van Woubrugge; tot afgevaardigde diaken naar de provin ciale kerkvergadering de heer C. Jonge- vam Leiden; tot primus-lid van de Commissie voor het cpziaht ds. H. Bouter in Leiden. Uit het verslag dat ds. P. Kloek van Leiden uitbracht over de samenkomsten de provinciale kerkvergadering bleek duidelijk, dat de zaak prof. Smits nog veel tongen in de Kerk in beweging brengt. Hoewel men algemeen- ervan overtuigd is, dat de Generale Synode alles doet, om amt. 10 van de Kerkorde het weren van alles, wart de belij denis weerspreekt, 'te honoreren, is men toah teleurgesteld over de gang van za ken. De classicale vergadering was er dan ook zeker van, dart. het laatste woord deze kwestie nog niet gezegd is. Zending Uit het schriftelijk verslag van de clas sicale zendingsoammissie stippen we aan, ?r geregeld briefwisseling wend ge houden met de zendingspredikant ds. H. L. Beck vain Fak-Fak; dat ds. A. M. Knottnerus van Oude- en Nieuwe Wete ring als voorzitter os afgetreden en dat ds. D. Lekkerkenker van Valkenburg (Z.-H.) zich bereid heeft verklaard zijn opvolger te wordendat de commissie weinig op de hoogte gehouden wondt an de gemeentelijke activiteiten. Wat de financiën betreft, merkte de commissie op, dat in de classis Leiden schijnbaar enige teruggang valt "te con stateren. Dit is eohter niet juist, omdart de Gemeenten Leiden en Rijnsburg een deel v. d. inkomsten v. 1960 pas diit jaar hebben overgemaakt. In Oegstgeest kwam en bedrag van f 97.759,61 binnen, terwijl •oor de Gereformeerde Zendiingëbond 25.374,12 werd overgemaakt. Het staflid van Kerk en Wereld, de heer H. d'Olivait, besprak de arbeid van dit instituut. Hij meende, dat de evan- gelisatiearbeid in de Gemeenten wordt bemoeilijkt door geestelijke moeheid en sleur. Wij mogen nooit vergeten, dat Nederland een zendiingsgebied is. De Kerk is geroepen het Evangelie gestalte te geven, zowel voor de enkeling als voor groepen. Kerk en Wereld zal de Gemeenten moeten bijstaan zal degenen die beroepsmatig bij de verkondiging het Evangelie betrokken zijn, moeten voeden en opvoeden, opdat men alles rondom ons gebeurt, kritisch zal leren bezien. De vierjarige opleiding op Kerk en Wereld heeft ten doel de mensen te trainen in het kerkewerk, opdat zij getuigen zullen zijn van Jezus Christus, als zij uitgestoten worden in de wereld. Hoe komt de Kerk echter aan de geroepenen, die ge schikt zijn voor deze taak? Stapels vacatures zijn er in de Kerk. Er zijn posten, die financieel volkomen orde zijn, maar waar de werkers ont breken. Voor de nieuwe cursus zijn twintig aanmeldingen binnengeko men, terwijl er zeker vijftig mensen geplaatst zouden kunnen worden. Jeugdwerk, evangelisatie, maat schappelijk werk, het godsdienst onderwijs op de scholen, de arbeid van de recreatie en het werk in de bedrijven roepen om jonge mensen en wij kunnen ze slechts zeer beperkt geven. Ook de leiding bij het evangelisatie werk in de Gemeenten vraagt veel aan dacht. De meningen zijn zeer verdeeld als men de middelen opnoemt, die bij deze arbeid kunnen worden aangewend. Laat men de ogen goed openhouden voor de realiteit. Als men zegt, dart men niets te maken wil hebben met de televisie, dan sluit men bewust zijn ogen, want de televisie is er en niemand kan haar uit onze huizen bannen. Iedere Gemeente zal in de zendings- houding moeten staande apostolaire visie zal levend moeten blijven. Met kracht wekte de neer d'Olivat de kerke raden op de arbeid van Kerk en Wereld ook financieel te blijven 's Middags In de middagvergadering besprak ds. H. B. Meyboom van Utrecht, lid van de Raad voor de Herderlijke Zorg, de arbeid vtan de commissie voor de benadering van gewezen rooms-katholieken. Hij be. gon met de mededeling, dat deze o missie voor de helft uit gewezen roo katholieken en vooi de andere helft protestanten bes taai en dat men telkens bamenkt, dat rooms-katholieken en rtestan ten veel woorden gemeenschappe lijk heboen, maar dat de betekenis deze woorden voor beide groepen totaal verschillend dis. Volgens spr. houdt de commissie zich vaak bezig met het gemengde huwelijk. In het dekenaat Leiden is 17 tot 20 °/o van de gesloten huwe lijke gemengd. Een vijfde deel daar van vraagt dispensatie. In het deke naat Noordwijk is 3 °/o gemengd, ter wijl bijna de helft daarvan dispen satie heeft gevraagd. Als de commis- lu ervaren heeft, dat juist in deze gemengde huwelijken de moeilijk heden voor het grijpen liggen, dan ligt hier een taak, want het moet de mensen duidelijk gemaakt worden, dat de hervormde kerk ook over hu welijk nadenkt. De rooms-katholieke Kerk zegt, dat ■ij oavs niet met deze mensen mogen in laten. Veel protestanten oreren, dat we deze rijd van toenadering steeds weer moeten wijzen in de richting van de eigen Kerk. Het is echter sprekers over tuiging, dat, naast de lauwheid van de betrokken personen, de rjk. Kerk ook aanileuding geeft -tot de vervreemding. In de structuur van de r.k. Kerk zijn pun- aan te wijzen, die de oorzaak zijn de vervreemding, bijv. de bdedht en de verhouding van priester tot leek. Bewogenheid we deze puniten signaleren is het beslist niet de bedoeling van de Kerk, dat de kwesties vijandig gesteld wor den. Er zal alleen de bewogenheid van de Kerk udt moeten blijken. Spr. zei, ve de moeilijkheden in een gemengd huwelijk nooit moeten onderschatten. Als bij de geboorte van het eerste kind de doop aan de orde komt, dan komen de vragen van de sacramentsleer n boven. Men gaat overal aan twijfelen in die omstandigheden is het niet in eerste plaats een predikant, die raad kan schaffen: neen, het Gameenrtelid zal iedere gelegenheid kunnen aangrijpen om de moeilijkheden te bespreken misschien is dan het gesprek op het kan toor, of het praatje over de heining bij het ophangen van de was nog wel het meest vruchtbaar. Het is echter nog beter dit gesprek al te beginnen bij de gemengde ver kering en dan zal het er heus niet om te doen zijn een zekere aanbie ding te laten horen in de trant van: „Kom over bij ons!"; er zal gespro ken moeten worden. Het appèl van het Evangelie zal moeten worden ge hoord; niet direct in de richting van de Kerk, maar in de liefdevolle ont moeting, waarin we begrip tonen voor de grote moeilijkheden van de Daarbij is het dringend gewenst, dat men als Gemeente lid ook zal durven te staan voor zijn geloof. Vandaar dart spr. de vorming van kleine gesprekskringen wilde aanbevelen. Men zou daarin door middel van een cursus enigszins georiën teerd kunnen raker, ten aanzien van de problemen, waarvoor de gewezen rooms- katholiek kan worden geplaatst. Uit de discussie bleek nogmaals, dat het de oommissie helemaal niet te doen is om „zieltjeswomnerij"; het is een van de problemen, waarvoor de hervormde Kerk in deze rtijd geplaatst wordt en die zij niet mag ontwijken. NEDERLANDS MEEST MIDI In ons zusterblad „De Rotterdammer' troffen wij in verband met het vertrek van ds. A. J Kret van Krimpen aan de Lek naar Leiden (in september a. s.) het volgende stukje aan. Zondag 3 september neemt ds. A. J. Kret van Krimpen aan de Lek in eer laatste kerkdienst afscheid van zijn her vormde gemeente daar. Dan heeft de predikant op tien dagen na acht jaar zijn eerste gemeente gediend. De nieuwe standplaats van de predi- kant-van-het-sportplan is Leiden, echter niet meer in functie van kerkelijk ambts. Er wacht hem daar een buitengewone- predikantsplaats aan het Christelijk Ly ceum. Ds. Kret wordt namelijk de achtste sohoolpredikant in ons land. De zeven anderen wonen in Amsterdam, Den Haag, Haarlem (2), Eindhoven, Amersfoort en Hoogeveen. Deze predikanten zijn de „geestelijke verzorgers" van de leer- lnigen (in schoolverband). Ds Kret moet in Krimpen een ge meente achterlaten die veel voor hem is gaan betekenen. Zijn woorden: „Het is een moeilijke gemeente, er is een crisis tussen oud en nieuw, zoals de laatste jaren in zoveel gemeenten die „import" te verwerken krijgen De laatste tijd hebben zich hier veel Rotterdammers gevestigd De autochtone bevolking is op kerkelijk terrein zeer behoudend. De nieuw-gekomenen willen snel vooruit. Je zou het een strijd om de doorbraak kun- Deze toestand vergt uiterste oplettend heid. De leden van de Krimpense her vormde gemeente moet enoppassen dat hun kerk niet verschrompeld-traditio- neel wordt. Dan wordt de trait-d'union tussen de twee groepen weggeslagen. Dit zal men wel moeten beseffen, aldus ds. Kret Eindexamen Leidse chr. kweekschool Voor het eindexamen van de christe lijke kweekschool te Leiden zijn gisteren de volgende kandidaten geslaagd: mej. C. H. M. Chaudron te Leiden, mej. J. van Starkenburg te Rijnsburg en mej. M. G. Vöge te Katwijk aan den Rijn, de heer W. Sierat te Leiden en de heer M. A. de Vries te Leiden. Kraam verp legin g Bij de dezer dagen in het Diaconessen- huis te Leiden gehouden examens, slaag, de voor de aantekening kraamverpleging de volgende zusters: H. K. Arends, W. Bakker, J. v. d. Berg. M. J. C Blind, J. Blom, P. Dijkstra, D. C. Glasbergen, A. Huising, T. Klaver, A. Mooy, H. H. v. Reenen, H. v "t Riet, M. J. Sira, H. J. Wassink, A. Zuidema. De voorzitter van de Openbare Lees zaal en Bibliotheek „Reuvens", mr. P. J. Teebaal herdacht in zijn openings woord van de algemene ledenvergade ring allereerst drie personen, die haar kortelings zjjn ontvallen en die zich bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt voor deze instelling: t.w. mevr. D. Kue- nenWicksteed, erc-voorzltster en oud- presidente van de Leeszaal, dr. K. Simon Thomas en de heer P. M. van Ser- mondt, leden van het algemeen bestuur. De vergadering eerde staande hun na gedachtenis. Voorts werd in de vorm van een by acclamatie aanvaard voorstel tot zUn leming tot ere-iid, hulde gebracht de grote activiteit Eek, thans directeur van de Ned. Mid- denstandsbank te Haarlem en voorheen Contactraad voor gemeentelijke bemoeiingen met de sport congresseert in Leiden TVE „Landelijke contactraad voor de gemeentelijke bemoeiingen met de A-7 lichamelijke opvoeding en de sport" is gistermiddag in de Stads gehoorzaal te Leiden een driedaags congres begonnen. De heer C. F. J. Coers, voorzitter van de Leidse Sportstichting, heette de congressisten welkom, waar de heer A. Kupers jr. als voorzitter van de landelijke contactraad een openingstoespraak hield. Het programma, bestaande uit lezingen (onder anderen door Duitse vakmensen) en excursies, kon hierna worden afgewerkt. Eerste spreker was de heer F. Roskam, directeur van de Ubungsstatte Beratungs- stelle te Keulen, die de soorthallen met meervoudig gebruik nader belichtte. Na korte pauze vertoonde hij een dia's. De eerste congresdag werd ïten met een diner. Vandaag stonden excursies op het pro gramma. Vanochtend werd een bezoek gebracht aan de sportcomplexen van de Technische Hogeschool te Delft en het we sportpark Brasserskade aldaar. :en ontvangst door het Delftse ge meentebestuur en een lunch in De Delft- Stadsdoelen, reden de deelnemers r per autobus naar Leiderdorp, vanmiddag het nieuwe openlucht-zwem bad werd bezichtigd. Verder stonden daag op het programma een bezoek aan het tennispark en hockeycomplex Room burg te Leiden en een ontvangst in het stadhuis te Leiden door het gemeente bestuur. Morgenochtend zal de medische drs. W. Hollmann, die verbonden is aan de medische universiteitskliniek te Keulen, spreken over „De gevaren van sport beoefening onder onbevoegde leiding". Dr. ir. W. H. van der Molen, hoofd van de wetenschappelijke dienst der n.v. Grontmy, neemt hierna de waterhuis houding van de sportvelden onder de loep. De ochtend wordt besloten met een korte huishoudelijke vergadering en na de lunch wordt ten slotte een excursie gemaakt naar het sportpark Kikkerpol- i- der te Leiden. te Leiden, die gedurende ruim 10 Jaar als penningmeester op voortreffeiyke wQie het financiële beleid der Lees zaal heeft gevoerd en daarenboven als voorzitter der bouwcommissie belang- rüke Initiatieven heeft ontplooid. Het jaarverslag van de wnd.-secreta ris, de heer A. van der Loo, maakte ge wag van vier bijzondere gebeurtenissen: de herdenking van het 50-jarig bestaan der Bibliotheek, het 25-jarig jubileum de directrice, mej. H. B. H. Heyse, de vestiging van een nieuw filiaal in de school Obrechtstraat en de spectacu laire vernieuwing van de courantenzaal. Het boekenbezit bedroeg op 31 decem ber jl. 34.382 delen waarvan er in 1960 heer M. 2588 werden afgeschreven en 5222 wer den aangekocht of door schenking ver kregen. Er werden in het verslagjaar 222 222 boeken uitgeleend, waarvan 138.729 aan volwassenen en 83.493 jeugd boeken. Het aantal leden-lezers over bei de categorieën vertoonde een kleine da ling. n.l. van 5321 tot 5215. De exploitatierekening over I960 sloot met een eindcijfer van ri 121.00 aan baten en lasten en een nadelig saldo van ongeveer ƒ49.000. Ingevolge de wet telijke regeling verleende het Rijk een subsidie van rond ƒ14.800, de Provincie 5000 en de gemeente Leiden ƒ20.000. terwijl voor het overige tekort andermaal beroep moet worden gedaan op de gemeentekas. Beide jaarverslagen werden onder dank van de samenstellers goedgekeurd. De begroting 1962 werd vastgesteld op bedrag van ƒ134.670 met een ge raamd nadelig saldo van 53.900. Na- de heer A. van der Loo was be noemd tot lid van het algemeen bestuur, werd uitvoerig gediscussieerd over ontwerp der statuten, da hoofdzaak een vereenvoudiging va strucbuur der bestuursinrichting omvat welk concept met algemene stemmen werd aangenomen. De nieuwe statuten zullen ter Konink lijke goedkeuring worden voorgedragen. Rijnlands Lyceum Wassenaar Geslaagd voor het examen gymnasium B: de dames: E. Q. Hesselink (Oegstgeest) an Iterson en M. H. van der Stok; de heren: W. Bloem, F. F. van Gunsteren, C. Th. C. Heyning, R. E. Katz en M. T. Riedstra. Eén kandidaat werd afgewezen. nu ook met motor Oftoticutc «vtruiv - IcBclóauJocl' Volmaakt rijgenot in 'n wagen zonder opsmuk maar verzorgd tot in het kleinste detail met tal van accessoires als standaarduitvoering. Een practische en duurzame automobiel met onbelemmerd uitzicht en asymmetrisch opge stelde ruitenwissers. Voor extra rijgenot kunt U een Rekord met Olymat automatische koppeling of Opel vouwdak kiezen. Ook leverbaar met een 1.7 liter motor. Neem de proef op de som en maak eeR proefrit! STATIONSWEG 1 EN 2 - LEIDEN TELEFOON 01710-24741 Aanstaande maandagavond zal in de Pieterskerk te Leiden een serie orgelbespelingen beginnen die om de veertien dagen worden gehouden. De kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente besloot deze concerten van haar te laten uitgaan en ze dus een officieel karakter te geven. In te genstelling tot andere jaren waar in de Avondmuziek van Adiiaan Blankenstedn, de organist dezer kerk, en door hem genodigde gastorganis- ten gratis was zal nu een entree prijs van 75 cent en voor jongeren tot 21 jaar van 50 cent worden ge heven. De kertcvoogdij heeft zidh ervan overtuigd, dat in andere steden orgel concerten evenmin gratis toeganke lijk zijn en dart de prijs in vele ge vallen zelfs hoger ligt. De organisten kan nu voor hun concert, waarop zu zich in deregfl toch enkele dagen moeten voorbereiden, een redelijk hnorarium worden gegeven, terwijl er by goede opkomst ook nog iets overblijft voor het orgelfonds. Enkele leden van de Gemeente hebben met de heer Blankenstein voor de samenstelling van deze reeks overlegd. Maandag speelt Adriaan Blanken stein zelf, op 19 juni Nico Verrips uit Meppel, op 3 juli Adriaan Blan kenstein, op 17 juli eveneens, op 31 juli Klaas Bolt te Haarlem, op 14 augustus Bé Hollander Wageningen, op 28 augustus Albert de Klerk te Haarlem, op 11 september Adriaan Engels te Den Haag en op 25 septem ber enige leerlingen van de heer Blankenstein, te weten de heren J. Brons, organist van de Bethelkerk, J. de Groot, organist van de Mare- kerk, en W. Viertalhausen. Leidenaar won nieuwe auto Groot was de verrassing van de heer W. J. P. Vincken, Oude Singel 118, die gisteravond omstreeks zeven uur van de automobielen maatschappij Citroën N.V. een gloednieuwe ID 19 kreeg aangeboden; 30.000 automobilisten werden enige tijd geleden in de gelegenheid gesteld een proefrit te maken. Vyfduizend reageer den hierop en konden tevens meedingen naar een gratis ID 19. Het lot viel op de heer Vincken, die gisteravond geheel on verwachts, slechts mevrouw Vincken was in vertrouwen genomen, vanachter zün televisie-ontvanger werd weggehaald, waar hy naar de voetbalmatch zat te kijken. Voor zyn huisdeur stond de glan zende personenauto. „Ongelooflyk", was het enige dat de heer Vincken kon sta melen. De heer A. E. Lucas, directeur de Automobiles Citroën had de pret tige taak behalve de auto ook nog een all-risk verzekering van een jaar en een jaar belasting aan te bieden. Mevrouw Vincken verklaarde ons des gevraagd dat zij weer kan slapen, nu zy liet zo'n enorm geheim moet bewaren. J aarver gaderin g Leidse V.Y.V. Voorzitter Harteloh verwelkomde dit maal aan het begin van de algemene ledenvergadering van de Vereniging te bevordering van het vreemdelingenver keer te Leiden en Omstreken met name de heer Van Spall, C>e imer erelid is geworden. De belangstelling voor deze in Het Gulden Vlies gehouden vergadering heel matig, maar daar zal het ongewone uur, 5 uur in de namiddag, wel debet aan zijn geweest. Het was echter niet anders te regelen. Volgend jaar is de vergadering weer op een avond. Er bleek een nadelig saldo van f392 te zyn. De begroting 1962 wijst een tekort aan van f 1782 bij een eindcyfer van f. 24.000. Er zullen pogingen worden gedaan meer cubsidie te krijgen. Tot lid van de kacommissie werden de heren J. C. J. Lambermont, J. Visser en J. A. A. van de r Horst gekozen. De mini mum-contributie voor de leden werd op f 5 bepaald en de mlniimum-bydrage voor de donateiurs op f 2,50. Als bestuurslid werden herkozen mr. F. Portheine, mr H. A. C. Branderhorst en de heer G. A. F Everstyn. M, Bran derhorst heeft nu ook zitting in het bestuur van de Provinciale V.V.V.; de heer Harteloh wenste hem daarmee' ge luk. „Dat geeft ook reliëf aan onze positie temidden van de Zuidhollandse V.V.V.'s".

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3