ïlieume £ditsrl)c (fourant Dictator Trujillo werd bij aanslag gedood Commentaar Horloge voor Jacqueline NIEUWS in één oogopslag Overeenstemming over de kwestie-Berlijn 30,- Na eisen van twintig jaar Challe en Zeiler komen er met vijftien jaar af - ÜL r DONDERDAG 1 JUNI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-en Advertentie-aid«ling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: t 7.50 per kwartaal: f 2,55 per maand; f 0.59 per week. CHRISTELIJK-NA TIONA AL DAGBLAD Tweeënveertigste jaargang no. 12187 „StantzasUcfi is abebleotn sign bert ia teglieospoct" De STATUS van de AMBTENAAR Zio pagina 7 De 69-jarige „sterke man" van de Dominicaanse republiek, Rafael Trujillo, die 31 jaar als dictator heeft huisgehouden, is, toen hij per auto op weg was naar de hoofdstad Ciudad Trujillo. vermoord. De toestand in het land is gespannen. De hoofdstad staat onder militaire bewaking. Tijdens hun eerste besprekingen in Parys hebben Kennedy en De Gaulle volledige overeenstemming bereikt over de kwestie- Berlijn. Zij zouden niet aarzelen het desnoods op een beperkt gewapend conflict te laten aankomen. Challe en Zeiler zijn door een speciaal militair tribunaal veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijftien jaar vanwege hun leiding van de militaire opstand in Algerije. Be roep is niet mogelijk. Op de conferentie van Evian heeft de Algerijnse delegatie het Franse voorstel inzake de Sahara verworpen. Zij meent, dat het recht op zelfbeschikking voor geheel Algerije, inclusief de Sahara, moet gelden. Het parlement van de Westeuropese unie heeft erop aangedron gen ernst te maken met realisering van het plan voor een sterke mobiele en geheel onafhankelijke Navo-strijdmacht, die op be dreigde punten kan worden ingezet. In een vergadering van het Hoogheemraadschap Delfland is ernstige verontrusting uitgesproken over de vervuiling van Delf lands boezemwateren. Er zullen op korte termijn maat regelen dienen te worden getroffen. In kringen van de N.C-B.O. is men ernstig ontstemd over de onmogelijkheid te komen tot een rechtspositieregeling voor het niet-docerende personeel aan de Vrije Universiteit definitie ai van een henjgél? „Een hengel is een stok met aan het ene eind een pier en aan het andere eind ben luiaardI" En deze van de henge laar? „Een hengelaar is iemand die tkxm zit te wachten op iemand met wie hij geen afspraak heeft gemaakt!" Ook leuk hè? En toch zijn vanmorgen die „domme luiaards" bij duizenden op pad gegaan. Toen die grapjassen nog lagen te dromen, zaten zU al aan de waterkant, ge nietend van deze eerste morgen van het nieuwe hengelseizoen. Want van daag is het ljuni. de lang verbeide dag voor ieder die gevangen is in de ban van de hengelsport. Dagen van te voren zijn zij al druk geweest. Geen rechtge aard visser gaat op pad als de spullen niet in orde zijn. Aan het begin van het sei zoen maak je nieuwe snoertjes, want het fijne nylon mag dan nog wel sterk lijken stel je voor dat je net „die grote" aan de haak krijgt en dat-ie er dan met spul en al van door gaat. Of dat het topje breekt op het beslissende moment. Of dat afijn, een hengelaar heeft vele zorgen en zeker geen tijd om „lui" te zijn! In deze krant vindt u een hele forumpagina gewijd aan de zorgen van de hen gelsport. Niet die kleine zorgjes maar de grote: wa tervervuiling en waterverde ling, het uitpoten van vis (en van welke vis) en het terugzetten van vis, het vis sen als recreatie en het vis sen „op doktersadvies" al die zaken die de hengelaar en ook de niet-hengelaar in teresseren. Bij uitstek des kundigen (en niet eens alle maal hartstochtelijke henge laars!) hebben er het hunne van gezegd. En nu dit verzoek: hebt u een hengelaar in uw kennis senkring (en wie heeft die niet!) die nog geen abonnee is op onze krant, doe dan vandaag eens wat u zich al vele malen hebt voorge nomen. Laat hem op z'n ge mak het hele verhaal lezen en in de rest van de krant snuffelen tien tegen een dat u „beet" hebt. En wij krijgen van u een bon! (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Meer verlof voor militairen Ook de dienstplichtige militairen zul len profiteren van de vervroegde in voering van de werktijdverkorting voor het rijkspersoneel. Reeds per 1 juli en niet met ingang van 1 november, zoals aanvankelijk de bedoeling was, zullen zij kunnen genieten van de aangekon digde langere weekend-verloven. Onderscheiding: Kommigim Juliana heeft de Pakistaanse ambassadrice in ons land, de begum Liaquait Ali Khan. benoemd tot grootkruis in de orde van Oranje-Nassau. Zoals bekend zal de be gum, die deken van het coj-ps diploma tique is, binnenkort ons land verlaten. MOORDENAARS hebben Rafael Leonidas Trujillo, die eenendertig jaar dictator van de Dominicaanse republiek is geweest, eergisteravond gedood. Gisteravond werd hierover een officiële verklaring uitgegeven, nadat het Witte Huis enkele uren eerder een bericht over de moord had ontvangen. De radio uit Ciudad Trujillo deelde mede, dat Trujillo op 69- jarige leeftijd na een moordaanslag gestorven was. Bijzonderheden werden niet verstrekt President (in naam) Joaquin Balaguer gaf een proclamatie uit waarin negen dagen rouw werd afgekondigd en de bevolking werd opgeroepen de orde te bewaren. Volgens de Amerikaanse radio- en televisie-onderneming N.B.C. is de moord uitgevoerd door zeven man nen ondier leiding van genera ai Tho mas Diaz. Een van de aanvallers zou gedood zijn en enkele andere gevan gen genomen. Generaai Diaz zou Ontmoeting Kennedy—De Gaulle ben volledige overeenstemming gen' bereikt over de kwestie-Berlijn. Wat dit precies inhoudt werd niet mede gedeeld. maar het is bekend, dat de Franse president een krachtige hou ding will aannemen tegenover de in timidatiepogingen van Chroesjtsjef en zelfs bereid is, het op een beperkt gewapend conflict te laten aankomen om de Russische premier te overtui gen van de ernst van de situatie. Het is echter de vraag, of Engeland het met Kennedy en De Gaulle eens zal zijn, ondanks de gisteren afgelegde officiële Britse verklaring, dat Enge land nog altijd vastbesloten is. de rechten van de geallieerden in West- Berlijn te verdedigen. Aan het officiële «liner, dat De Gaulte gisteravond aanbood, deed deze een beroep op Kennedy, de politiek van het Westen van het begin af te coördineren. Hij poneerde zijn conceptie van de wes telijke grote drie als volgt: „Ons geza menlijk streven, dat wil zeggen vrede met vrijheid, eist van beide zijden een zo volledig mogelijke erkenning bij de formulering van een politiek, zowrt als in de uitvoering." De Gaulle bewonderde de moed en intelligentie van Kennedy, in wiens filosofie hij de ware staatsman heeft ontdekt, die zijn doel kiest, zonder (Advertentie) KUNT U GELUKKIG ZIJN MET f30,-? Ja, u zult zich gelukkig voe len in de schitterende Ter- lenka pantalon, die deze week aan de top staat in onze kollektie! 'n Speciale 'aanbieding die alleen deze week geldig is: top-voordeel VAN-DE-WEEK TERLENKA PANTALON Tevoren had Kennedy De Gaulle een uitstekend militair leider en buitenge woon staatsman genoemd, zowel een erudiete geleerde als een praktisch wet gever. Hij leeft al in de geschiedenis, die hij zelf heeft gemaakt en geschreven. Niettemin dwaalt hy nooit af naar hel verleden. Zijn grootste monument is niet of Het i groter Frankrijk met grandeur, aldus Kennedy. Eerder op de dag had Kennedy tijdens de lunch gezegd: „Jaren geleden werd gezegd, dat de optimisten Russisch en de pessimisten Chinees leerden. Ik denk echter liever aam mensen die vooruitzien en Frans en Engels leren." KRANSLEGGim Voor de aanvang van het baniket legde Kennedy een krams bij het graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe. De Gaulle woomde de plech tigheid bij. Duizenden Paryeenaars zagen hoe Kennedy (in de stromende regen) de vlam op het graf weer ontstak. Mevrouw Kennedy kietelde gistermid dag een baby van zes maanden onder de teentjes en drukte haar neus tegen het glas van een couveuse om een drie m den te vroeg geboren jongetje te be kijken. Dit gebeurde tijdens haar bezoek aan de modernste school voor babyzorg, die Frankrijk heeft. Zij maakt deel uit van de geneeskundige faculteit van de universiteit van Parijs. Met de bouw van de school werd na de eerste wereldoorlog begonnen met een gift van een miljoen dollar van het Amerikaanse Rode Kruis. naar de bergen gevluchtzijn, waar hij beschikt over een leger van dui zend man. Diaz zou zich om persoon lijke redenen op Trujillo hebben wil len wreken. De berichten over de dood van de dictator hadden toen al gevolgen ge had. Ongeveer vijtig personen drongen het Dominicaanse consulaat in New York binnen, vernielden de meubelen en be dreigden de consul generaal. De indrin gers schreeuwden dat zij de macht zou- De telefoon- en telegraafverbindingen met de republiek waren gisteren de ge hele dag verbroken, maar desondanks wist de Amerikaanse regering al van de moord af. De perschef van de president, Pierre Salinger, die met Kennedy in Pa is. gaf een verklaring uit, waarin werd medegedeeld, dat met het oog op de moord minister Dean Rusk in Washington zou blijven. De Verenigde Staten onderhielden geen diplomatieke betrekkingen meer met het bewind van Trujillo. sinds au gustus van het vorig jaar. Wel was er og een consulaire missie. In Washington werd nog medegedeeld, dat de toestand in de Dominicaanse re publiek nog gespannen is en dat de hoofdstad onder zware militaire bewa king staat. Het vliegveld van Ciudad Trujillo wordt streng bewaakt en vijfen dertig reizigers mochten niet verlrek- In Parijs zou een vliegtuig naar Haïti de luchthaven niet verlaten om dat er onvoldoende passagiers waren. Zeven vooraanstaande Dominicanen, on der wie twee zoons van de vermoorde dictator, die een diplomatieke functie vervullen, charterden toen een toestel an de Air France voor 26.000 dollar. Zij hadden anders tot vanavond moeten wachten. Volgens de tegenstanders van Trujillo heeft hy gedurende de dertig jaar dat h(j aan het bewind is geweest meer dan 20.000 personen laten ombrengen. Trujillo wordt ervan beschuldigd de van origine Spaanse geleerde prof. dr. Jesus de Galindez uit New York te heb ben laten ontvoeren en te hebben laten vermoorden. Prof. de Galindez was zig met een boek waarin het regime van „El benefactor" aan de kaak wordt In de hoofdstad van de Dominicaan se republiek, te zijner ere omgedoopt tot Ciudad Trujillo. telde men 1.217 monumenten van „El benefactor Het vermogen van Rafael Trujillo wordt ge schat op 800 miljoen dollar. Zie ook pagina 5 Het bruidspaar Van der Mark-Van Kesteren trouwde gisteren in Woerden. Onmiddellijk na de plechtigheid reed een landauer het paar naar een helikopter. Vlieger Eelco Schuller bracht ze naar Schiphol. Daar tilde de heer Van der Mark zijn jonge vrouw op de grond, en even later stapten ze in het KLM-vliegtuig naar Genève.... Een speciaal militair tribunaal in Parijs heeft gisteravond de ex-gene raals Maurice Challe en André Zeiler tot vyftien jaar veroordeeld omdat zij de leiding hebben gehad van de militaire opstand van april jJ. in Algerije. De openbare aanklager vroeg niet de doodstraf waartoe hij volgens de wet gemachtigd is. In feite vroeg hij het hof enige clemen tie te betonen door de twee ex-generaals tot levenslang of het equivalent ervan, twintig jaar, te veroordelen. De aanklager Antonin Besson wees er op dat Challe zelf een einde maakte aan de opstand van vder dagen door zich over te geven. Hij heeft nooit bevel ge geven tot het gebruik van geweld ei getracht bloed-vergieten te vermijden. „Dat is waarom ik u verzoek clement voor hem te zijn", aldus Besson. „Als u hem geen clementie verleent, brengt hern in dezelfde positie als ex-generaal Raoul Salan die probeerde de opstand te doen voortduren." Hij noemde de rol van Zeiler „kleur loos" „Zeiler hielp echter daadwerkelijk bij de voorbereiding en verdient hetzelf de lot", aldus Besson. Het uit negen man bestaande hof, samengesteld uit generaals en civiele rechters, had een uur en tien minuten nodig om tot zijn beslissing te komen. Challe en Zeiler waren in de rechtszaal aanwezig. Geen van beiden toonde een bijzondere emotie toen zij de uitspraak hoorden. Zelfs Zeiler, die op de eerste dag van het proces tweemaal flauw viel, had zichzelf volledig in de hand. Beroep is niet mogelijk. Alleen presi dent De Gaulle kan de beslissing van het hof wijzigen. Er zijn echter geen aanwijzingen dat hij zulks doen zal om dat geen doodstraffen opgelegd werden. Het proces heeft drie dagen geduurd. Twee andere leden van de militaire junta die in Algerije een greep naar de macht deed, de voormalige generaals Raoul Salan en Edmond Jouhaud, zyn nog steeds voortvluchtig. Een dozijn ge neraals en kolonels, die een kleinere rol in de zaak speelden, zitten gevangen en zullen volgende week berecht worden. (Advertentie) Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN TAE EERSTE DAG van het bezoek van Amerika's nieuwe president aan Pa rijs laat er geen twijfel over bestaan: president Jack Kennedy is een briljant man. Niet omdat hij in vijfendertig minu ten met De Gaulle tot overeenstemming kon komen over dc aanpak van de kwes tie-Berlijn er zullen nauwelijks me ningsverschillen geweest zijn. Wel omdat hij kans zag met weinig woorden preeies de Franse mentaliteit te raken op dezelfde wijze waarin De Gaulle een meester is. „Ik ben hier gekomen om eer te bewijzen aan Frankrijk niet zozeer wegens de glo rie van zijn verleden, maar wegens zijn „grandeur" van nu, zijn overheersende rol in Europa en Afrika op wetenschappelijk, zowel als op industrieel en cultureel ge bied." En verder: „het is billijk dat mijn eerste reis naar het buitenland Frankrijk ten doel heeft, want ik ken geen belang rijker besprekingen dan die ik hier wil voeren." Het zijn woorden van een hoffelijkheid die geen Fransman had kunnen verbete ren en die nauwelijks in he* hoofd van een andere Amerikaan zouden zijn op gekomen. Natuurlijk gaat het niet alleen om de diplomatieke hoffelijkheid, hoe belangrijk die ook is. Belangrijker is dat Kennedy blijk geeft heel precies te weten welke de drijfveren zijn van Frankrijk en van De Gaulle in het bijzonder. De grandeur, de grootheid en de grootsheid, niet van het Frankrijk van vroeger maar van het Frankrijk van nu en van de toekomst daar gaat het om bij De Gaulle. Daarom Is hij zo'n moeilijke partner in de NAVO en in alle samenwerkingsorganen. Omdat Amerika en Engeland Frankrijk niet als derde atoommacht van het Westen wil len erkennen, daarom wil hij geen Ame rikaanse vliegbasis (voor toestellen met kernbewapening) in Frankrijk. Dat nlet- erkennen tast de „grandeur" aan en dan moet het buigen of barsten. Wie dit niet begrijpt kan met Frank rijk, met een man als De Gaulle niet praten. Kennedy blijkt het bijzonder goed te begrijpen en daarmee is de basis ge legd voor een oplossing van de proble men. Een basis is niet de oplossing zelf uiteraard er zal nog heel wat water door de Seine stromen voor en aleer alle obstakels uit de weg geruimd zullen zijn. Maar die basis is het noodzakelijke begin wil het Westen komen tot diezelfde, naar buiten bikkelharde eenheid die het com munistische blok vertoont. Als dit bereikt kan worden heeft het Westen een grote voorsprong, want de communistische eenheid berust op vrij willigheid en oprechte overtuiging. Het optreden van Kennedy in Parijs wekt het vertrouwen dat die voorsprong bereikbaar is. Het is niet teveel gezegd als men hem een briljant man noemt. (mta] „Het is mevrouw Bruinkoren, mam ze schijnt haar dieet niet meer t« houden"i f\NS LAND BEVINDT zich in vlak lagedrukgebied waarin verschil lende kernen worden aangetroffen en waarin de luchtdrukverschillen klein zijn. Er komen daardoor ook grote te genstellingen in de weerstoestand voor. Zo wisselen plaatsen met veel bewol king af met opklaringsgebieden. Verder komen er regen- en onweersbuien voor naast plekken waar het bijna de gehele dag zonnig is. Een dergelijk veranderlijk beeld ver tonen ook de temperaturen; in buna ge heel West-Europa zijn deze nog beneden normaal. Slechts sporadisch komen de temperaturen boven de twintig graden uit. Een uitzondering hierop maakt Scan dinavië waar het volop zomer is. T" het weer in de komende dagen is storing in de hogere luchtlagen van Sit ^TriSSS^ R'PP""en hedenmorgen is de lucht onstabiel zodat morgen naast enkele zonnige perioden ook buien kun nen worden verwacht waarvan sommige Station met onweer. Als de storing verder naar Midden-Europa trekt zal de wind naar westelijke richtingen draaien en zal na o Helder morgen vermoedelijk koele oceanische ipenburg lucht gaan binnenstromen. vu«. Tendens: veranderlijk ZON EN MAAN Zon op 4.25, onder 20.50; maan op 23.50, is. °Voor onder 7'58' 5 juni LK- HET WEER EN EUROPA lelde De Bilt verwacht tot morgenavond: 5e B"' Twente Nu en dan zon maar ook kans op enkele Eindh regen- of onweersbuien. Gematigde tem- Zd.-Lmn peraturen. Aanvankelijk weinig wind, 5^^° De Amerikaanse president John F. Kennedy staat achterin een open limousine, die hem van het vliegveld Orly naar de Quay d'Orsay in Parijs brengt. Naast hem zit zijn gastheer de Franse president De Gaulle. Dozijnen motorrijders begeleiden de auto. 9 Het 7638 ton metende Nederlandse vraohtschip Mariekerk is gisteren na op een zandbank in het Kanaal aan de grond te zijn gelopen door twee sleepboten vlot- ge trokken. Oslo |£EN diamanten horloge, del als dat wat enkele op Sandringham. Er werd Oi het kleinste ter wereld, Jarcn geleden koningin sterke kritiek geleverd om- dat met een oppervlakte van E,izab®tb van Engeland dat soldaten er op uitge- slechts res minim.rf.. Jo aaPf>eb°den werd toen zij stuurd werden men mijn- nlct lechts zes millimeter is pariJS cen bezoek brarht. detectors om het terug te vanmorgen aan mevrouw Maar met het klokje van vinden. Dit duurde enkele Kennedy gegeven door de de koningin liep het niet zo dagen, maar het horloge veiligheidspal aangebracht stad Parys, een officiële re- goed af. Zij kreeg het toen werd nooit gevonden en de die in werking treedt zo eenentwintig werd. Vele stad Parijs gaf haar een gauw de polsband, die van geweven goud is, los gaat er nu voor te zorgen Jacqueline Kennedy hetzelfde overkomt, heeft de maker ervan, Car- tier, een speciale gouden ccptie op het stadhuis. WÊ. Het heeft hetzelfde mo- jaren later verloor zij het ander. gh. be\ lt\iï\ 13 10 1 20 13 0.1

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1