Beroep op de regering tot beter overleg Eichmann tevreden toen ruil niet doorging Toernooi voor chauffeurs van bestelwagens Kamerleden staan achter verlangens van N.C.B.O. Regering wil optreden tegen vier kartels Afscheid M. L. van Putten van Ver. Ned. Gemeenten „Zijn beloften is hij nooit nagekomen „We durfden Eichmann niet te doden 9 WOENSDAG 31 MEI 1961 Algemene vergadering N.C.B.O. (Van onze sociaal-econ. redactie) MET een beroep op de regering om een open oog te hebben voor de belangen van haar personeel en daarom te komen tot een beter en inhoudsvol overleg, heeft de Neder landse Christelijke Bond van Over heidspersoneel, aangesloten bij het C.N.V., de volgende wensen gefor muleerd op haar algemene vergade ring in Hilversum. 1 Op korte termijn zal 'gesproken ten worden over een verbetering van de salariëring van het personeel in dienst van overheid, volksgezond heid en maatsdhappelijk werk. In- plaats van aan het bedrijfsleven it zijn totaliteit, dient het overheidsper soneel gekoppeld te worden aan eer groep van representatieve bedrijfs takken. Maatregelen voor bepaalde groepen dienen afzonderlijk te den getroffen. n De achterstand in salariëring v< lagere en middelbare ambtenaren behoort ten spoedigste te worden op geheven. Voor deze ambtenaren dient een systeem van verdienstebe- loning te worden ingevoerd. In af wachting daarvan zal een „dervings- toeslag" moeten worden uitgekeerd. Voor de maandloners moet over •bij wijze van tijdelijke maatregel gratificatie worden verstrekt, q Waar in eerder bedoelde badrijfs- takken reeds verbeteringen van se cundaire aard (zoals winstuitkerin gen) zijn getroffen, dient gestreefd te worden naar dienovereenkomstige verbeteringen voor (het overheids personeel. De gemeenteklasseafitrek moet verdwijnen, de verdienstebelo- ning moet beter, evenals de positie van de laagst-bezoldiigden. GEORGANISEERD OVERLEG „Wij vindein (het georganiseerd overleg een groot goed en wensen niet anders dan dat dit overleg nu eindelijk eens zo gaat werken dat 'het bevredigend is." zo zei de voorzitter van de NCBO. de heer J. ten Heuvelhof, in zijn openings rede ter algemene vergadering. „Dit ,wil heus niet zeggen, dat wij het aLle vredigend vinden in die gevallen, in wij onze zin krijgen. Natuurlijk heb ben wij dat gaarne Het meest belangrij ke is echter dat het overleg goed zijn. Maar ook daaraan wij wel twijfelen wij wel eens.' Hoewel de bondsvooa Bezoldigingsbesluit, van een aanpassing van de rijkdkdnder- toelageregelimg en van de herziening van de Pensioenwet. De heer Ten Heu velhof betreurde het dat de organisa ties nog altijd niet bij de voorbereiding van de zaken worden betrokken. ZIEKTEKOSTEN Een van de eveneens nog steeds niet geregelde kwesties, welke de NCBO dwart zitten, betreft de definitieve rege ling van de ziektekosten. „Meer dan tien jaar reeds wordt deze zaak getrai neerd," aldus de bondsvoorzitter. „Hoe wel de provincies en gemeenten in goed overleg met de organisaties eigen rege lingen voor haar personeel hebben ont worpen, weet de regering nog steeds niet wat zij als een goed werkgeefster voor haar personeel behoort te doen. Wij aarzelen met om over deze gang van zaken van een schandaal te spre ken." De heer Ten Heuvelhof herinnerde aan het unanieme advies dat de centrales hebben uitgebracht Hij vond de gang van zaken temeer bevreemdend nu er aaanleiding is te veronderstellen dat de regering deze zaak weer in het stadium wenst te brengen, waarin hy zich tien jaar geleden ook al bevond. De bondsvoorzitter deed een beroep •op de regering deze ergernisgevende kwestie nu eindelijk eens uit die weg ite ruimen en een regeling te maken die in overeenstemming is met de billijke verlangens van de centrales. Hij vroeg de vakcentrales deze verlangens, diie de be- Nog vele wensen betreffende de rechtspositie langen van andere werknemers 'niet ii de weg staia-n, niet te bestrijden. VERPLEGENDEN De NSBO-voorzitter betreurde het voorts dat er nog steeds geen verbetering is gebracht in de salariëring van de ver- plegoniden. Hij noemde dit een „lijdens geschiedenis", die als sinds 1956 speelt. Als gevolg van de slechte beloning is er een groot tekort aan verplegend perso neel, hetgeen schadelijk is voor de volks gezondheid. „Het verhaal dat het ver plegend pensoneel zich een goede belo- niing moet ontzeggen uit offerbereidheid, sohijnt vroom, maar is het in wezen niet," aldus de heer Ten Heuvelhof. „Ons gevoel voor chris te tijk-sociale gerechtig heid verzet zich tegen ditverhaal". De bondsvoorzitter vrog zich af af het al of niet een offer is dut zware en ver antwoordelijke werk te moeten verrich ten op tijden dat anderen vrij zijn. Hij sprak de hoop uit dai er op korte ter mijn verbetering zal komen in de sala riëring van het verplegend personeel. Hij vond het noodzakelijk dat het Verple- gimgsbesluit ook wordt toegepast voor het pensoneel in de rust-, verpleeg- en bejaardentehuizen, die thans nog van elke rechtspositie zijn verstaken. Ook de gang van zaken in het overleg over de salariëring van de belasting ambtenaren werd door de bondsvoorzitter betreurd. De regering heefit negen maan- den nodig gehad om tot de conclusie te komen dat de vaarstellen van de organi saties niet aanvaardbaar waren. „Steeds weer nieuw beraaa, dat maanden duurt", aldus de heer Ten Heuvelhof. „En de ambtenaren maar wachten." Naar de heer Ten Heuvelhof zei dient men de broodvraag, waarom het ook in de christelijke vakbeweging veelal gaat, niet los op zichzelf staand, te stellen. „Het brood, en alles wat daarmede sa menhangt, neemt een zeer belangrijke plaats in, ook in het leven van de chrls. ten." Wij moeten het gehele leven als een eenheid willen zien. Dan worden wc er ook voor bewaard alles maar te wil len graaien en grissen." „Wij weten niet welke opvatting men •bij de regering heeft over de taak van de bonafide organisaties van ambtenaren. Wij houden ons aan gemaakte afspraken, maar men moet niet denken dat die be lastingambtenaren een 6tel kleuters zijn en wij kleuterleidstere, wier taak het zou zijn lastige kleuters zoet te houden", al- dius de bondsvoorzitter. EIGEN POSITIE De N-CjB.O.-voorzitter betreurde het voorts dat de regering terzake van de werktijdverkorting geen rekening heeft gehouden met eerder gemaakte afspra ken. Hij vond overigens dat de gedif ferentieerde loonvorming gunstige ge- volgen heeft gehad voor het overheids personeel, mede dank zij het scherpe prijsbeleid. De heer Ten Heuvelhof zei te hopen dat de regering zich niet te veel zal aantrekken van de mythe, dat verbeteringen voor het overheidsperso neel repercussies zouden hebben voor het vrije bedrijf. Uitgaande van de bijzondere positie van het overheidspersoneel voerde hij verder nog een pleidooi voor eigen rege- rigen Zo wenst het overheidspersoneel niet gebracht te worden onder de wer- kink van de aangekondigde Arbeidson geschiktheidswet. „Er zijn talrijke vragen en problemen, die om een oplossing vragen", zo zei de bondsvoorzitter aan het slot van zijn re- de. In deze tijd van welvaart is de ver leiding groot om zich uitsluitend bezag te houden met vragen van loon- en prijs politiek. Wij zullen hier echter voor- zichtig mee moeben zijn. Het gaat in on- ze strijd om het tot stand brengen van reohit en van liefde in het maatschappe lijk verkeer. Op 24 en 26 juni in Den Haag Uniek evenement (Van onze sociaal-economische redactie) Twee leden van de Tweede Kamer hebben zich gisteravond op de "alge mene vergadering van de Ned. ChT. Bond van Overheidspersoneel (41.006 leden), die in de Expohal te Hilver sum wordt gehouden, gesteld achter de verlangens van de bond betreffen de de salariëring van de verplegen- den en de belastingambtenaren, Jk-vr. mr, C. W. I Wttewaai van Stoet- 'agen (c-h.), noemde het droevig dat ■nog steeds geen salarisverbetering het verplegend personeel is Zij wees op d!e offers die van uu pleegaters en verplegers worden vraagd en vond he1 ontstellend dait deze groep nog zo slecht wordt betaald en het na een leven van hard werken moet doen met een vaak ontoereikend pensioen. Zij verzekerde de algemene vergadering dat haar fractie wil medewerken hierin verandering te brengen. Ten aanzien van de belastingambtenaren constateerde zij dat het blijkbaar nog altijd geen vetpot betekent om bij 's rijks belastingen te werken. De heer J. Smallerebroek (a.r.) meende dat het tijd wordt dat ook het raksper- soneel onder een definitieve ziektekos tenregeling komt te vallen in navolging van de goede regelingen die personeel van gemeenten en provincies bestaan. „Probeer hierover eens over eenstemming te bereiken met uw vakcen trale", zo adviseerde hij het hoofdbe stuur van de bond. „Want daar zit de moeilijkheid". De heer Smallenitvroek benadrukte dat de ambtenaar een eigen status bezit en dat dit beginsel gehandhaafd dient te blijven. Het A.R.-Kamerlid bleek voorts van mening dat het promotiebeleid voor de belastiingamib tenoren dringend verbete ring behoeft. Het is nog altijd te schriel te sobélr. Hij waarschuwde de belas- jamfobenanen niet hun heil te zoeken actie-comité's en aparte verbanden. „Blijf achiter uw hoofdbestuur staan, het doet voortreffelijk werk", zo zei hij. Ook het Tweede-Kamerlid A. C. M. Weijters ('kath. v.) sprekende in zijn (Van onze parlementsredactie) BOVEN HET HOOFD van vier kartels heeft staatssecretaris Veldkamp het zwaard van Damooles göhangen. Het betreft het Centraal Bureau voor de Rijwielhandel, de Nederlandse Vereniging van Gramofoonplaten Importeurs, de Nederlandse Vereniging van Gramofoon-Detailhandelaren en het Centraal Instituut voor de Stofzuigerhandel. Deze organisaties heb ben concurrentiebeperkende afspraken gemaakt, die in strijd zijn met de Wet economische mededinging. Nadat staatssecretaris Veldkamp be zwaren had gemaakt tegen de afspra ken van deze kartels, zijn wijzigings voorstellen ingediend. Deze voorstel len komen in onvoldoende mate tege moet aan de bezwaren van de be windsman. Als niet op korte termijn aan deze wensen van de regering zal worden tegemoetgekomen, zal de staatssecretaris de onderdelen van de kartelbepalingen, waartegen hij be zwaar heeft, onverbindend verklaren. Dr. Veldkamp deelt dit mee aan de Tweede Kamer in zijn periodiek verslag over de toepassing van de wet econo mische meded'nging. Op 1 januari 1961 bedroeg het aantal concurrentieafspraken 856 tegen 875 een jaar daarvoor. In 1960 kwamen er 33 aanmeldingen bij en wer den er 52 ingetrokken. De meeste af spraken hebben betrekking op de prij zen (462) en de condities (273). In het afgelopen jaar behoefde in geen enkel geval wegens ongemotiveerde prijsver hogingen tegen kartels te worden opge treden, schrijft de staatssecretaris. Op aandrang van de regering werd in I960 in twee gevallen een ongewenste toestand opgeheven. In de eerste plaats gold dit de broodoorlog in Haarlem, waardoor een aantal kleine bakkers met de ondergang werd bedreigd, in het tweede geval de Stichting tot Beharti ging van de Samenwerking in het Bouw bedrijf, die een stelsel van leveringsfap- perkingen en erkenningsbepalingen toe paste, dat naar het oordeel van de rege ring strijdig was met het algemeen be- De papierkartels, waartegen ook be zwaren waren gerezen, zijn thans bezig, hun regelingen aan te passen aan de wensen van de regering. Aan de betrok kenen in de sigaren- cn sigarettenbran- che, die de N.V. Lymar en de N.V. Slp- kes van de levering van rookartikelen hebben uitgesloten, is meegedeeld, dat volgens dc regering het uitsluiten vrijwillig bij filiaalbedrijven aangesloten grossiersondernemingen in strijd Is met het algemeen belang. De staatssecretaris verstrekt aan eind van zijn verslag een overzicht de regeringsmaatregelen ten opzichte kartelbepalingen sinds 1946. In slechts dertien gevallen moest tot onverbindend- verklaring van bepaalde afspraken den overgegaan. In een veel groter tal gevallen wijzigden de betrokkenen zelf de afspraken, waartegen van over heidswege bezwaren waren ingebracht. Aan de heer M. L. van Putten, die afscheid nam als directeur van het bureau der Vereniging van Nederlandse gemeenten, werden gisteren I in Den Haag verscheidende geschenken aangeboden. (Van e r verslaggevers) het hoofdkantoor de Vereniging van Nederlandse Ge meenten gekomen om afscheid te nemen de afgetreden directeur der vereni ging, de heer L. M. van Putten. Aan deze zeer druk bezochte receptie ging een samenkomst in besloten kring vooraf, die o.m. werd bijgewoond door de erc-voorzitter der vereniging prof. mr. P. J. Oud, het bestuur,, de voorzitters der provinciale afdelingen, alsmede verschil lende leden van de vaste commissies. grote waardering getuigen de toespraak herinnerde de Haagse bur gemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten als voorzitter van de Vereniging van Neder landse gemeenen er aan, dat de heer Van Putten, die vorig jaar zijn veertigjarig jubileum mocht herdenken, vooral na de oorlog voor de gemeentebesturen belang rijke taken heeft vervuld. „U hebt in de directie een uitermate belangrijke rol ge speeld, uw deskundigheid op verschillen de gebieden was onder ons heer en mees ter", aldus mr. Kolfschoten, die de schei dende functionaris een elektronische klok aanbood. hoedanigheid van voorzitter van de Katholieke Bond van Overheidsperso neel (KABO), prees de NCBO gelukkig met naar hoofdbestuur. Hij achtte de sa menwerking tussen NCBO en KABO van essentiële betekenis in deze tijd van vele problemen waarvoor de ambtena- renorganisasties zich zien gesteld. De rede die bondsvoorzitter J. ten Heuvelhof bij de opening van de alge mene vergadering uitsprak (zie elders in dit nummer), werd voorts beluisterd door leden vam de Eerste Kamer, door vertegenwoordigers van zusterorgamsa- tias uk binnen, cn buitenland en door RMle en „„ossing van de Younglenmg de wethouder voor personeeteaken van zu„en certitlcaathouders betaald wop, de gemeente Kttvereum Onder de atge-de„ in gerevaiueerde Duitse marken, aldus vaardigden van de afdelingen wae et d D Bundesbank. Dit geldt eehter genoten. Vandaag word in Hilversum v"va"?n IZ het beleid van het hoofdbestuur bespre- geldgebrek ral de betaling later ge- l6Chieden. Betaling van Younglening in gerevalueerde njark Burgemeester G. H. Post Cleveringa van Scheemda namens de voorzitters van de provinciale afdelingen sprekende bood de heer Van Putten een kamerprojectie- apparaat in koffer aan. Ten slotte sprak wethouder mr. A. de Roos uit Amster dam namens de vaste commissies, die gewaagde van de voortreffelijke leiding, die de heer Van Putten aan het commis siewerk van de vereniging gaf. Nadat de heer Van Putten een dank- met landelijke kampioenen (Van onze verkeersredacbeuir DE Estafette-bestelwagen van Re nault zal het middelpunt zijn van een unieke serie wedstrijden, die vandaag in Leeuwarden is ge start. De vraag, die beantwoord moet worden, is, wie als de lande lijke kampioenen onder de bestel wagenchauffeurs kunnen worden aangemerkt. Deelname staat open voor (Me personen, die regelmatig een bestelwagen berijden. De Neder, landse vervoerdersorganisatie E.V.O. (Eigen Vervoer) en B.O.B. Wegtrans port (Beroepsvervoer) behoren met Renault Nederland tot de organisa toren van het evenement. De bebendigheidsproeven worden af gesproken op een zorgvuldig uitgekiend, gesloten parcours. Er kan zowel in ploe gen (vier chauffeurs per bedrijf) als m- dividueel worden deelgenomen. De be- drijfsploegenwedstrijd verloopt im tweo manches, namelijk een inlaadproef een rij-, behendigheids-, aflever ings- overlaadproef. Bij de individuele wed strijden is bovendien nog een proef met betrekking tot het benzine-verbruik atest Het idee voor beroepschauffeur rijvaar- ctegheidsproeven te organiseren, is niet nieuw. Wel nieuw is de opzet hier een inatianaafl evenement van te mafloen, al thans wat Nederland betreft In Frank rijk boekt het nationale touirnooi voor bestelwagens chauffeurs een enorm sue- 3S. Ook im Zwitserland is er al het een i arnder aam gedaam Renault Frankrijk is de initiator van de proeven. In twee grote, onanje-kleu- woord gesproken had volgde de receptie, rigie trailers wonder) alle coulissen waarbij tallozen van hun belangstelling i quisieten vervoerd en dat zijm er nogal blijk gaven. wait Het te rijden parcotuns b.v. wordt uitgezet met zichzelf weer opblazende. Mevrouw Brand in Jeruzalem MEVROUW Hansi Brand, die als gijzelaarster in Boedapest moest achterblijven terwijl haar man probeerde vrachtwagens te krijgen om Joden te redden, heeft gister- iddag voor het hof in Jeruzalem verteld over het onderhoud dat zij de dag voordat haar man naar Istan- bel vertrok met Eichmann heeft ge had. „Het onderhoud duurde misschien drie kwartier. Eichmann vroeg mij of ik wist wat de opdracht van mijn man was. Hij zei dat dit een staatsgeheim en dat ik er met niemand over mocht praten en dat anders de gevol gen „onbeschrijfelijk" zouden zijn. De subsituut-officier Gabriel Bach vroeg haar of zij in de beklaagde de man herkende met wie zij gesproken had. „Voor 100 procent", luidde het antwoord. „Wat was uw indruk van zijn manie- ;n in Boedapest?" „Mijn indruk was dat hij een strikt zakelijke sfeer wilde scheppen en dat wij louter twee partlj- bij een transactie waren. Ik herinner mij dat Eichmann beloofd had dat de Joden slechts naar Oosten rijk gestuurd zouden worden. Daarom •en wij ten zeerste geschokt te vei- ïcn dat de deportaties begonnen wa- Dit was nadat haar echtgenoot per vliegtuig naar Turkije vertrokken was. Mevrouw Brand vertelde de Hongaarse Zionistenleider dr. Kastner opgezocht te hebben cn hem gevraagd te hebben hem lar Eichmann te mogen vergezellen. „Wij gingen er heen om er iets aan te doen. Eichmann zei ons ons geen zor gen te maken en zei dat dit mensen wa- uit Karpathen-Rusland en dat het In orde was indien er negentig mensen ln wagon waren, omdat de kinderen niet zoveel lucht nodig hadden. „Hü zei dat de Russen niet ver van het gebied der Karpathen waren en dat het daarom niet gewenst was onbetrouw bare elementen in dat gebied te laten" In arrest Samen met verscheidene anderen wera mevrouw Brand kort daarna In haar wo ning door de Hongaarse geheime politie gearresteerd. „De volgende dag riepen ze mij naar beneden en in tegenwoordigheid van Duitse S.D.-man toonden zij mij dc eigenaar van een drukkerij, die lelijk toe. getakeld was. Een paar dagen na deze confrontatie werd ikzelf verhoord. Ik kreeg een flink pak ransel. Toen werd mij gevraagd. Waar is uw echtgenoot. „Dit verhoor, dat voor de helft uit mis handelingen bestond, nam zeven uur in beslag. Natuurlijk was ik bang dat ik hei staatsgeheim zou verraden.- Ik was bang :'n te zijn van degenen die door zwak te de reddingspogingen in gevaar zouden brengen. De volgende dag verschenen SS'ers en alle aanwezigen werden naar de S.D. overgebracht. Daar werden wij ln vrijheid gesteld." Later had Eichmann haar verteld dat zij zich het leven had gered „door het staatsgeheim te bewaren". ivrouw Brand dacht tussen mei en augustus 1944 minstens vijftien maal Eichmann ontmoet te hebben, hoofdza kelijk om iets voor de Joden te bereiken. vrouw, die eens de persoonlijke gij zelaarster van Eichmann geweest was, vertelde, dat de beklaagde kwaad was geworden toen haar man ln Britse mili taire handen gevallen was. „Maar hi) was niet kwaad dat de transactie niet doorging. Hij was kwaad alleen omdat weer een Jood hem ontglipt was. Wat de transactie betreft, was hij volkomen te vreden dat deze niet doorging. Hi) zei te gen mij: „U ziet het, niemand wil jullie Joden hebben. Ik moet jullie wel houden". „Hij was zeer tevreden dat zijn hau- den nu niet meer gebonden waren en hi) de joden kon .deporteren". Mevrouw Brand vertelde over de 'steekpenningen cn geplunderde goederen die de S.S.- officieren in Hongarije aannamen, ter wijl de laatste grote operatie van Eich mann gaande was. Zij verklaarde dat miljoenen pengoea door de Joodse vertrouwenslieden over handigd waren bij hun pogingen om d« levens van rasgenoten te redden. „Ieder een noemde maar zijn eigen bedragen", zo vertelde zij. Slechts een paar duizend mensen zijn op deze manier gered. Eens, zo vertelde zij, had zij drie hut koffers vol met goud, diamanten en waardepapieren overgedragen om de emigratie van 600 mensen naar Zwitser land mogelijk te maken. De schat, zo vertelde zij, was aan het Joodse hulp comité gegeven door verscheidene Joden die naar Zwitserland mee mochten. „Ik liet de drie hutkoffers overdragen aan Klages, die chef van de S.S.-contrasplona- „Ten slotte", aldus de getuige, „vi de hutkoffers terechtgekomen bij de kolonel Kurt Becker, de persoonlijke af gezant van de S.S.-fuhrer Heinrich Himm- ler bij dit soort transacties. Becker is nu een grote graanhandelaar in Bremen. Hij is na de oorlog nooit berecht. Uit een verslag van het verhoor van Becker in Neurenberg las substituut-officier Bach voor dat Hiinmler eens tegen hem gezegd zou hebben: „Pak van de Joden wat je maar te pakken kan krijgen. Beloof i wat je wilt, maar in hoeverre wij or aan zullen houden, is een heel andere kwestie". Eichmann volgde zonder enige zicht bare reactie de verklaring van me vrouw Brand totdat deze zei „Hij had zijn mond er altijd vol over dat een' Duitse officier zijn beloften nakwam. Maar hjj heeft er nooit een gehouden." Op dit moment greep Eichmann een potlood en schreef twee foliovellen vol, die hij via een parketwachter aan zijn verdediger gaf. seconden verlengd. Buurman redde gezin uit brand Vanmorgen omstreeks tien uur is i een tweede etage van een pand aan c Goudse Rijweg in Rotterdam brand uit gebroken, waardoor een vrouw en haar twee kinderen in ernstig gevaar kwa men te verkeren. Een 25-jarige overbuurman, de heer W. Beerink, ontdekte het vuur. Hij spoed de zich het huis binnen en wist de be woonster, mevr.Storm-Speelmans, haar kinderen te wekken en in veilig heid te brengen. Ook een oude een verdieping lager woonde, is door de heer Beerink in veiligheid gebracht De tweede etage en de zolder van het huis brandden geheel uit. De oorzaak moedelijk dat mevr. Storm een wollen vest bij een gasstel te drogen had ge hangen, dat vlam vatte. De brandweer was snel ter plaatse en had in korte tijd het aanvankelijk fel om zich heen grij pende vuur bedwongen. Servatius in tijdnood Dr. Servatius heeft verklaard dat hy niet voldoende tijd kan vinden om dt verdediging van zijn cliënt voor te berei den. Wegens tijdgebrek kan hjj zelfs niet met hem spreken. Hy hoopt quisitoir (vermoedelijk eind volgende week) enkele dagen te krijgen erdediging op te zetten. plastic .stenen", welke uiteraard niet mogen worden geraakt. Hetzelfde geldt voor de wiibte hekken langs laad en los plaatsen, zomede de sdhijogevels der winkels, waar de goederen ingenomen of afgeleverd moeten worden Van het verloop der wedstrijd is giste ren in een van de RAl-hallen een voor proefje gegeven. Het laad- en loswerk komt, wat ons betreft, op gooien en smij ten neer de gemaakte tijden zijn ten slotte bepalend voor de kansen maar met de behendigheidsproeven valt niet te spotten. Alleen de beste chauffeurs zullen erin slagen de haakse boöbten in de „wegen" foutloos te nemen, evenals de meer dan smalle in- en uitritten van het laad. en losstation Na Leeuwarden gaat de karavaan naar Groningen, Zwolle, Enschede, Arnhem, Maastricht, Eindhoven, Breda (16 en 17 juni), Rotterdam (19 20 en 21 juni), Utrecht (22 en 23 juni). Den Haag (24 en 26 juni), Haarlem (27 en 28 juni) en Am sterdam (29 en 30 juni). De finalisten vaai elke provincie zullen op 1 juli in het Amsterdamse R A.I -gebouw de strijd met elkaar aanbinden. De animo is over het hele land zó groot dat men waarschijnlijk gedwongcu zal zijn de inschrijvingen te beperken. Het kon ook bijna niet anders. Hele auto's en hoge geldbedragen zijn de pry. Conferentie Europese regeringsleiders uitgesteld Minister Luns heeft de Tweede Kamer laten weten, dat de tweede conferentie Europese regeringsleiders, die op 19 zou worden gehouden, inaar naar la tere datum is uitgesteld, niet vóór eind juli zal plaats hebben. Een verder uit stel is niet uitgesloten. Nog steeds staat de bespi*eking van de samensmelting van de drie executieven en het houden van Europese verkiezingen op het programma van de E.E.G.-minis- terraad. Dit is to danken aan de Neder landse vasthoudendheid. Op een vraag vanuit de Kamer, wan neer de zetel van de Europese gemeen schappen definitief zal worden vastge steld. hqeft minister Luns geantwoord, dat het momenteel niet mogelijk is, hierover opnieuw een overleg te ope nen. tenzij misschien in verband met de fusie van de executieven der drie gemeenschappen. De regering is voorts van mening, dat j een verdere versnelling van de tarief verlagingen de landbouw beslist niet mag achterblijven. Ten slotte heeft de regering doen we ten, dat de overeenkomst met Euratom, op grond waarvan de hoge-flux-reactor van het reactorcentrum te Petten aan Euratom zal worden overgedragen, spoe dig zal kunnen worden ondertekend. Een knelpunt Is nog, of de gezondheidsinspec tie in het Euratom-gedeelte van het reac torcentrum op grond van Nederlandse of van Euratom-bepallngen moet. worden geregeld. Op korte termyn heeft hier- ver ln Brussel een gesprek plaats. Half jaar geëist voor ongeluk met twee doden De officier van justitie bij de Maas trichtse rechtbank heeft gisteren zijn eis van zes maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid tegen de 24-jarige chauffeur J. G. K. uit Brunssum, gehandhaafd. Verdachte was dood door schuld ten laste gelegd. De man was in de vroege morgen van 9 juni van het vorig jaar op de Spoor straat in Heerlen in botsing gekomen met een tegemoetkomende lijnbus van de Lim burgse tramwegmaatschappij, bij welke botsing twee mijnwerkers in de bus van verdachte zo zwaar werden gewond, dat ze aan de gevolgen overleden. De recht bank gelastte indertijd een nader onder- De officier heeft echter geen aanleiding gevonden zijn standpunt ten aanzien van de schuld van verdachte te wijzigen. Weer drie jaar geëist voor overgieten met benzine van wijkzuster De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof heeft bevestiging van het rechtbankvonnis (drie jaar gevange nisstraf met aftrek en daarna ter beschik kingstelling van de regering) geeist tegen de 50-jarige meubelmaker G. van der V., die op 10 augustus 1960 in een wijkge- bouiv van het Oranje-Groene Kruis ln Amsterdam een benzineblik over een ver pleegster heeft leeggegoten en daarna zou hebben geprobeerd de vrouw in brand te steken. Mr. J. W. Witsen Ellas pleitte voor een clemente straf. Joodse leiders in Hongarije hebben in 1944 plannen om Eichmann te ver moorden laten varen, omdat zij vrees den dat hij vervangen zou worden door een man, die nóg grotere haast zou zetten achter dc deportaties naar de dodenkampen. Dit vertelde van morgen in het proces-Eichmann de echtgenote van Yoel Brand, mevrouw Hansi Brand, destijds werkzaam bij de Zionistenorganisatie in Boedapest. „Eichmann was volgens onze inlichtin gen de man, die besliste over alles wat de Joden botof," aldus mevrouw Brand. „Hij was de man, die de mensen naai Auschwitz zond, dat wist iedereen. Meer dan eens hebben we erover gedacht wai er zou gebeuren als iemand van ons hem zou doodschieten. Ik wil eerlijk zoggen dat we een hulp- en reddingcomité wa ren, maar geen helden Wij wisten niet of het onze mensen ten goede zou komen als wij Eichmann zouden venmoorden. We kenden de nazi hiërarchie niet en de mogelijkheid be stond, dat hij vervangen zou worden door iemand, die de deportaties nog sneller >u laiten verlopen.'1 Rechter Benyamin Halevd, die mevr Brand vragen stelde, maakte haar een compliment over haar moed toen zij ovei haar ervaringen in '44 vertelde. Dr. Ser vatius vroeg de getuige of zij van Eich mann persoonlijk gehoord had. dat hjj mot de deportaties van de Hongaarse Joden zou beginnen. „Ja,", antwoordde mevrouw Brand. Yoel Brand werd vandaag opnieuw ah getuige opgeroepen om een aantal vra gen te beantwoorden. Hij zei, dat de Duitsers in '44 gezeea hadden dat het voorstel Joden tegen vrachtwagens te ruilen de enige kans op redding voor de Joden was. „Ek heb de indruk dat Himmler de Joden gebruikte als een soort van fooi om belangrijk?' zaken met de geallieerden te kunn?n doen,'' aldus Brand. „Toen ik in mei 194* in Istanboel aankwam, heb ik het drin gende karakter van mijn missie aan de leiders van het Joodse agentschap daai duidelijk gemaakt. Ik heb gezegd dat. als ik binnen twee weken met een bevesti- gend antwoord terug zou zijn, de Duitser* onmiddellijk 100.000 Joden zouden vry- lc' en de gaskamers vam Auschwitz zouden opblazen." rand zei dat hij eerst -na vijf maanden (dde hij doorbracht in de gevangenis) ver nam dat Eichmann zijn belofte om twee weken te wachten alvorens de deporta- naar Auschwitz te hervatten had gebroken. Halevi vroeg Brand waarom hij de Engelsen niets verteld had over Eich- ts belofte alvast 100.000 Joden vrij te latt.i wanneer hij zou horen dait zijn orstel was geaccepteerd. „Ik wilde geen •te hoog cijfer noemen," antwoordde Brand, „in Boedapest hadden we beslo ten dit alleen aan de Amerikanen te vertellen en niet aan de Engelsen. We •n bang van de Engelsen omdat zij controle hadden over de emigratie naar Palestina." Halevi wees erop dat Brand gezegd had dat hij Mosje Sharefct in een gevangenis Syrië in het bijzijn van Britse officic- verteld had over Eichmamns aanbod ruil voor de legerwagens een miljoen Joden vrij te laten „Waarom heeft u Sharett niets verteld over de 100.000, die bij voorbaat vrijge laten zouden worden." zo vroeg hij op nieuw. ,Ik ben ervan overtuigd dat ik het hem verteld heb, hoewel ik het niet kan veren." antwoordde Brand. De rechtbank in Jeruzalem heeft be sloten maatregelen te treffen om een ver klaring te krijgen van Franz Novak, Eichmanns vroegere transportofficier, die Oostenrijk gevangen zit Novak zou de verbindingsman tussen Eichmanns bureau en het rijksministerie van ver zijn geweest voor het transport van Joden naar concentratiekampen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9