Rode invloed laat zich gevoelen in Evian Kasavoeboe als vorst begroet W .Ë.l wil conferentie met Afrikaanse landen iU nog vaneen gewone Waarschuwing van Dean Niets bezwarends tegen dr. Globke gevonden Vrije tijd voor huisvrouw? 7ü een, kostte, lij, De toren van Babel II VRIJSTELLING KIJKGELD Eind april bedroeg het aantal verzoeken om vrijstelling van de betaling van tv-kijkgeld op grond van de financiële draagkracht of de lichamelijke gesteld heid van de aanvragers. 8200. Dit deelt staatssecretaris Scholten mee in ant woord op vragen van het socialistische Tweede-Kamerlid mr. M. Vrolijk. Er is over deze aanvragen nog geen beslissing genomen, omdat het Kijkgeldbe- sluit geen sluitende omschrijving bevatte van het begrip „invaliditeit'', op grond waarvan vrijstelling kan worden verleend. Thans is echter een oplos sing gevonden. Het Kijkgeldbesluit zal weldra worden gewijzigd en daarna zullen de binnengekomen aanvragen zo spoedig mogelijk worden afgedaan. Indien zij worden ingewilligd geldt de vrijstelling met terugwerkende kracht tot 1 juli 1960. aldus mr. Scholten. INENTING MILITAIREN Van de recruten, die voor het eerst onder de wapenen komen, is bij de in diensttreding reeds ongeveer zeventig procent ingeënt tegen pokken. Dit be tekent een vooruitgang in vergelijking tot 1951, toen dit percentage slechts tien bedroeg. Zolang bij recruten nog primo-inentingen nodig zijn, moet de wet immunisatie militairen, waaraan de overheid bevoegdheid tot inenten ont leent, van kracht blijven. Aangezien deze wet op 1 januari 1962 afloopt, heb-' ben de ministers Visser en Van Rooy aan de Tweede Kamer voorgesteld haar te verlengen tot 1 januari 1969. LUCHTLIJN OP ACCRA Met de republiek Ghana is overeengekomen, dat de Ghanese luchtvaart maatschappij en de K.L.M. wederzijds vluchten mogen uitoefenen tussen de Ghanese hoofdstad,Accra enerzijds en Nederland en de Nederlandse Antillen en Suriname anderzijds. Deze overeenkomst is thans aan de Staten-Generaal ter goedkeuring overgelegd. Het verdrag biedt Nederland de mogelijkheid langs twee routes geregelde luchtdiensten naar en via Ghana te verzorgen, namelijk en vanuit Nederland via tussengelegen punten naar Ghana en verder ge legen punten in Afrika, en een route vanuit de Nederlandse Antillen en/of Suriname via tussenliggende punten naar Ghana en verder naar punten in het Midden- en Verre Oosten. De mogelijkheid is aanwezig om een aantal belang rijke tussenlandingen in de diensten op te nemen. Reeds in 1957 zijn de onder handelingen met Ghana over landingen te Accra begonnen. Het resultaat kan als bevredigend voor het Koninkrijk der Nederlander, worden beschouwd, schrijven staatssecretaris Stijkel en minister Luns in de toelichting. TELEVISIEONTVANGST Volgens het Tweede-Kamerlid Peters (kath. v.) wordt in het zuiden de tele visie-ontvangst in kanaal 10 zender Waver veelvuldig gestoord. Hij heeft minister Korthals nu gevraagd, of dit te wijten is aan de oscillatorstraling van naburige televisieontvangers, afgestemd op kanaal 5 Roermond, en of de mi nister kan mededelen of voorschriften worden voorbereid om dergelijke sto ringen te voorkomen of tot een minimum terug te brengen. RIJVAARDIGHEIDSEXAMENS Het Tweede-Kamerlid Peters (kath. v.) heeft minister Korthals schriftelijk gevraagd, of deze het Wegenverkeersreglement zodanig wil wijzigen, dat een met gunstig gevolg afgelegd gedeelte van het rijvaardigheidsexamen langer dan twee maanden geldig blijft. Ook zou hij graag .wiUen weten gevallen gebruik is gemaakt van de beroepsmogelijkheid tegen onjuiste beslissingen vermeende U„JU1Ü^ .«n examinatoren. Acht de minister de instelling commissoriaal onderzoek als beroepsmogelijkheid niet wenselijk terwille van grotere mate van objectivering der rechtszekerheid" 'L u-: vraagt hij. RUILVERKAVELING Wat heeft de minister precies bedoeld toen hij bij de behandeling landbouwbegroting sprak van aspecten van algemeen belang binnen ruilver- kavelingsverband? Rekent hij daartoe o.a. het bijdragen van provincie en ge meente in de kosten van wegverharding, voor zover die een breedte van drie meter te boven zou gaan? Betekent dit dan geen discriminatie voor provincies en gemeenten, die een zeer uitgebreid net van wegen hebben? Deze wagen heeft het Tweede-Kamerlid Egas (soc.) gesteld aan de minister Marijnen. De heer Egas zou graag vernemen voor welke onderdelen van de ryilverkavelings- arbeld provinciale bijdragen de lasten van agrarische;belanghebbenden Runnen- De Franse regering maakt zich zor gen over het aantal communistische en andere linksgerichte afvaardigingen, die vanuit Frankrijk naar Zwitserland reizen om daar steun te verlenen aan de Algerijnse onderhandelaars. Van de zijde van het Franse ministerie van binnenlandse zaken is dinsdag mee gedeeld, dat men overweegt hiertegen op te treden. Men wil de Zwitserse regering verzoeken deze delegaties de toegang tot Zwitserland te ontzeggen en tegelijk gerechtelijke stappen onderne men tegen de mensen, die al naar Zwit serland zijn gegaan om de Algerijnen te steunen. Een woordvoerder der Franse afvaar diging in Evian heeft verklaard dat van Franse zijde thans alle nadruk wordt gelegd op de eis tot krachtige waar borgen van Algerijnse zijde, opdat het miljoen Fransen in een onafhankelijke Algerijnse staat niet het mikpunt zal worden van wraakgevoelens. Frankrijk wil, dat zijn burgers in Algerije zowel de Franse als de Alge rijnse nationaliteit zal worden verleend. De vertegenwoordigers der rebellen hebben echter te kennen gegeven dat er in een Algerijnse staat geen „buiten- Duizenden Kongolezen hebben gisteren president Joseph Kasavoeboe toegejuicht toen hU na zUn terugkeer van de confe rentie te Coquilhatstad over de grootste boulevard van Leopoldstad wandelde. Hij werd aan de kade ontvangen door hoge V.N.-autoriteiten, ministers en di plomaten, toen hij van de boot stapte die hem over de rivier de Kongo van Coquil hatstad naar Leopoldstad had gebracht. Een stoet auto's bracht hem en zijn de legatie naar het centrum. Daar stapte de president uit zijn limousine en wandelde tussen de menigte. Nu de politici terug zijn in de hoofd stad richt de aandacht zich op de ko mende zitting van het parlement. Er is nog geen datum aangekondigd, maar men neemt aan dat de zitting eind juni aan de gang zal zijn, wanneer Kongo een jaar onafhankelijk is. Advertentie 3#* Engeland heeft gisteren bekend gemaakt dat de Verenigde Staten waarschgnlijk hulp zullen ver lenen bij voorgestelde nieuwe stap pen om te voorkomen dat de ge schillen tussen de handelsblokken in Europa zich uitbreiden tot Afrika. Dc ministei van koloniën lan Mac- leod hoeft verklaard dat Engeland reeds aan de regeringen van de EEG-landen heeft verzocht deel te nemen aan de binnenkort te beginnen besprekingen over Afrikaanse handelsproblemen. ,.Ik ben blij dat ook de Verenigde Staten 1 deze kwesties veel belang stel- illen deel- besprekin- lcn en dat Macleod sprak op de zevende assem- blée van de Westeuropese unie (W.E.U.' die de problemen van de handel als een voormaan punt op de agenda heeft gewone burgers" zullen mogen zijn. Hun woordvoerder Ridha Malek heeft zaterdag verklaard dat de Algerijnse Fransen hetzij de Algerijnse nationali teit moeten kiezen, hetgeen hun dezelfde rechten zou geven en verplichtingen zou opleggen als de mohammedanen, of er mede moeten instemmen als vreemde lingen te worden behandeld. Tevens zouden de Algerijnen vasthou den aan hun eis van erkenning van de „voorlopige Algerijnse regering" in Tu nis. Een en ander maakt dat er in de be sprekingen weinig schot zit. Minister Marijnen wijst weer op achterstand van de landbouw De achterstand van de landbouw bij de industrie in de Europese economi sche gemeenschap is gisteren in de mi nisterraad van de E.E.G. in Brussel voor de Nederlandse minister van land bouw, Mr. Marijnen, opnieuw aanleiding geweest om aan te dringen op een op lossing van dit vraagstuk. Bij de be spreking van het voorstel van de Eu ropese commissie per 31 december van dit jaar een extra verlaging van tien procent af te kondigen van de interne douanetarieven in de gemeenschap be toogde de Nederlandse minister, dat een aantal maatregelen op het gebied van de handel in landbouwprodukten moet worden genomen, voordat er r ke zal kunnen zijn van een versne van de afbraak der tarieven voor de industriële produkten. Gi-ote steun kreeg de Nederlandse bewindsman van Belgische delegatie. Op de Amerikaanse militaire begraafplaats van Margraten zijn dinsdag de jaarlijkse her- denkingsdientsen gehouden ter ere van de Amerikanen, die in de oorlog zijn gesneuveld. Een formatie F-102 Delta Dagger straalvliegtuigen van het U.S- eskader op Soesterberg vloog over de begraafplaats, tijdens de plechtigheid. Op de voor grond de Amerikaanse ambas sadeur John S. Rice, die een krans legde bij het monument op de begraafplaats. DE LOSSERE. BROSSERE. DUBBELDIKKE CHOCOLADE Willy Brandt wint proces Een Westberlijnse rechtbank heeft dinsdag dr. Hans Kapflnger, een dag bladuitgever uit Passau, veroordeeld tot betaling van 30.000 mark schadevergoe ding aan burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn. Kapfinger had Brandt ervan beschul digd in de oorlog de uniform van Noor se verzetsstrijder te hebben gedragen en op Duitse soldaten te hebben ge schoten. Hij zou in de Spaanse burger oorlog aan communistische zijde hebben gevochten en zonder noodzaak zijn Duit se nationaliteit hebben opgegeven. Kap finger moet deze beschuldigingen offi cieel intrekken. Brandt heeft het geld bestemd voor de actie Brood voor de wereld van de Evangelische kerk. Amerikaanse proeven in de atmosfeer de Ver. Staten De zitting van gisteren hield zich voornamelijk bezig met het gevaar dat de splitsing in de Europese handel over eenkomstige muren zou optrekken tus sen de pas onafhankelijk geworden Afrikaanse staten door de nauwe econo mische banden die dikwijls blijven be staan met de vroegere Europese moe derlanden. Volgens de Engelsen moeten de be sprekingen hierover doorgaan onafhan kelijk van de vraag of Engeland al dan niet zal toetreden tot de E.E.G. De assemblée nam een resolutie aan, waarin om maatregelen werd gevraagd om een conferentie te hou den tussen de Europese regeringen en een zo groot mogelijk aantal Afrikaanse landen. Ambtenarenstaking in T-i i i (Van onze correspondent in Bonn) Lrankrijk afgelast i Dc beschuldiging, dat de om- de bonden van Franse ambtenaren i s(re{jen staatssecretaris ter bonds- hebben gisteren de staking van hun le- den. die op 6 juni zou beginnen, afge- j kanselarij, dr. Hans Globke een last nadat zij met de regering een ..be- i van belangrijkste adviseurs van stand hadden gesloten. Door het bestand zal er meer tijd dr. Adenauer zich persoonlijk zijn voor ^onderhandelingen over ^de j zou hebben schuldig gemaakt aan de Jodenvervolgingen in het derde nimum-salaris van 500 "nie"uwe franken (ongeveer 375) per maand. Het aan- de regering voor een zes-pro- het staken van de kernproeven fekant tegen de verklaring, die de Rus sarapkin maandag heeft afgelegd. Tsa- rapkin had gezegd dat een verdrag over het staken van de kernproeven, gezien in het verband van een algemene en algehele ontwapening, van geen enkele betekenis is, omdat een dergelijk ver drag geen einde zal maken aan de pro- duktie van waterstofbommen. Dean merkte op dat er nu geen waterstof bommen zouden zijn, als men tien jaar geleden overeengekomen was om de kernproeven stop te zetten. Maar zovei is het nooit gekomen en daarom heb ben beide partijen nu grote voorraden waterstofbommen. Als de drie mogend heden, de V.S., Engeland en Rusland, nu een verdrag sluiten, waardoor kern proeven verboden zullen zijn, kunnen wij ongetwijfeld zeggen, dat dit reusachtige stap voorwaarts is op gebied van de ontwapening, aldus E Hij verklaarde voorts dat de Russische regering de betekenis van deze confe rentie terdege moet beseffen en de - '«i' '"*-*■■■' ;en van een even- ogen moet hou- centsloonsverhoging, verdeeld derhalf jaar. en een minimum-salaris van 470 nieuwe franken per maand ach ten de bonden onvoldoende. Twee weken geleden gaf president De Gaulle machtiging om het over heidspersoneel zo nodig te vorderen. Hierdoor zou het mogelijk zijn, ambte naren of beambten die zouden staken, tot een boete of gevangenisstraf te ver oordelen. Otto von Habsburg Volgens de persdienst van de Oosten rijkse socialistische partij heeft de troonpretendent dr. Otto von Habsburg een verklaring van loyaliteit jegens de Oostenrijkse republiek getekend. Wanneer deze verklaring door het parlement wordt aanvaard kan Otto von Habsburg zich weer in Oostenrijk ves tigen. Na de ineenstorting van dc mo narchie na de eerste wereldoorlog, werd et aangenomen krachtens Geniet nü voor een gewone prijs van die buitengewoon lekkere, luchtige BROS. Heerlijke chocola in de smakelijkste vorm: smelt op de tong! Dit heeft het parket in Bonn gisteren medegedeeld en daarmede een onder zoek tegen dr. Globke afgesloten, dat vele maanden heeft geduurd. Het is evenmin juist, aldus het parket, dat dr. Globke de in Jeruzalem terechtstaande ..Endlöser" Adolf Eichmann heeft ge kend of met hem heeft samengewerkt. Een en ander was beweerd door de Berlijnse advocaat dr. Max Mcrtcn, te gen wie het parket in Bonn thans een gerechtelijk onderzoek heeft ingesteld wegens het verstrekken van bewust val se informaties. Merten is een van de getuigen voor Eichmann. die diens advocaat, dr. Ser- vatius. heeft laten verhoren. Dit is de zer dagen in Berlijn geschied. Dr. Mer ten is daarbij in hoofdzaak bij zijn vroe gere verklaringen gebleven. Een daar van was. dat Eichmann zich van Grie kenland uit waar dr. Merten een der hoofdambtenaren was van het burger- bestuur der ..Wehrmacht" in verbin- .Judenreferat' n binnenlandse an Globke toe- 10.000 Griekse Jo- laten vertrekken. PB -- .erzoek van de hij geen afstand heeft hand hebben gewezen. De Joden zijn zijn titels en aanspraken op daarop 0p transport gesteld naar de gaskamers. Dr. Globke is sinds lange tijd het mikpunt van een campagne uit de munistische landen voornamelijk de oostzone van Duitsland en uit Po len) die ten doel heeft hem naar het voorbeeld van de vroegere Westduitse minister voor vluchtelingenzaken, Ober- lander ten val te brengen en de Ade- nauer-regeikng in de ogen van de we reld als fascistisch voor te stellen. Van de zijde der R.K. kerk in West- Duitsland is er herhaaldelijk op gewc- dat dr. Globke tijdens het nazlre- centrumpartij en dat hij als zodanig be langrijke informaties over komende na-; zimaatregeien heeft doorgegeven en I daarbij zijn leven heeft geriskeerd. MEVR. M. KLOOSTERMAN- F0RTGENS NU er alom in den lande wordt gesproken van de vijfdaagse werkweek is het zaak ook eens de aandacht te richten op de vraag welke consequenties deze verkorte werkweek heeft voor de huisvrouw en op de vraag of ook zij meer vrije tijd tot haar beschikking zal krijgen. Over het algemeen zou men wel licht kunnen zeggen: Die tijd, welke niet aan loonarbeid en/of aan andere inkomen opleverende arbeid in het vrije beroep of het vrije bedrijf wordt besteed;noch aan de geregelde verzor ging van het gezin of, bij alleen- wonenden, aan de zelfverzorglng ten toede komt. Voor de nog niet in het arbeidspro ces opgenomen jeugd betekent vrije tijd: de tijd, welke niet voor de school en/of opleidingscursussen noch voor het daaruit voortvloeiende werk nodig is. Voor de huisvrouw en daarover hebben we het in dit artikel geldt in hoofdzaak de omschrijving: die tijd. welke niet aan de geregelde ver zorging van het gezin besteed moet worden. En daarmede is de vraagstel ling tegelijkertijd uiterst gecompli ceerd geworden. Talloze vrouwen zul len spontaan uitroepen: een huisvrouw heeft nooit vrije tijd! Vast staat, dat er zeer grote indivi duele verschillen bestaan, die nauw samenhangen met sociaal-economische faktoren en niet in de laatste plaats met de persoon lijke geaardheid. Het zal voor een ieder duidelijk zijn, dat een moeder van zes kleine, waaronder enkele niet-schoolgaandc. kinderen, zonder hulp, in een slecht onderhouden huur huis, die bovendien financieel niet in de positie verkeert, dat zij zich gemak- verschaffende ap paraten als zijn om op andere wijze de tijd te besteden. Dat zal voor de een betekenen in een ligstoel in de zon zitten, voor de ander het hebben van de moge lijkheid tot bijverdiensten: voor de derde een kopje koffie drinken met een vriendin, voor de vierde het hulp bieden bij de vrije-tijdsbesteding van anderen (jeugdbeweging bejaarden zorg). Hoe wij het ook bezien en over wel ke bevolkingsgroep wij ook spreken: het hebben van vrije tijd om die te besteden op een zuiver individuele wijze is een behoefte, die zich in toe nemende mate doet gevoelen. Het is een onmiskenbaar element in de gees telijke ontwikkeling; en de vrouw, als spil van het gezin zal zich ook m toenemende mate bewust moeten zijn van haar taak om te zorgen dat de leden van haar gezin en ook zij zelf hierin aan hun trekken komen. Dat de besteding van de vrije tijd dikwijls een nog groter probleem is dan het scheppen van vrije tijd blijkt uit talloze publicaties en gesprekken door radio en voor televisie en in al lerlei verenigingsverband. Het is geen toeval, dat er deze zomer in Breda een grootse manifestatie zal plaatsvin den over de besteding van de vrije tijd. Congresdagen zullen worden ge houden voor diverse bevolkingsgroe pen zoals het bedrijfsleven, de jeugd en ook voor de vrouwen. Op 4 juli zal onder leiding van het Nederlands Vrouwencomité in Breda gesproken worden over de gevolgen van de vrije tijd en de vrije tijdsbesteding van het gezin voor de huisvrouw; over de vrije tijd en de vrije tijdsbesteding van de gehuwde DE SCHRIJFSTER Mevrouw M. Kloostcrman- Fortgens te Voorschoten, die vandaag onze gast is geeft als personalia op: huisvrouw en pre sidente van de Christen Jonge Vrouwen Federatie (de C.J.V.F.), dat is de Nederlandse tak van de Young Women Christian Asso ciation. In bijgaand artikel gaat ze na nu er in deze tijd zoveel over vrijetijdsbesteding gesproken wordt of de huis vrouw eigenlijk wel vrije tijd hcéft. Ze zegde ons toe bin nen afzienbare tijd ook haar ge dachten te willen neerschrijven over de besteding van de vrije tijd voor de huisvrouw. Dat artikel komt dus nog, ook in deze rubriek. aanschaffen meer moeilijkheden te overwinnen heeft om zich en kele uren vrije tijd te verschaffen dan de luxeflatbcwoonster met twèe. reeds op de middelbare school gaande, kinderen. Dat de persoonlijke geaardheid daarenboven een grote rol speelt zal een ieder voor zichzelf zowel als uit zijn naaste omgeving gemakkelijk kunnen vaststellen. Hoeveel vrouwen worden ook nog gekweld door de lang (speciaal door mannen) gekoesterde zinsnede dat een vrouwenhand en een paardentand nooit stilstaan? En hoe- velen voelen zich in meer of minde re mate schuldig als zij „niets doen"? Heet het niet dat ledigheid des dui vels oorkussen is? Het is interessant te weten, dat het Centraal Bureau voor Statistiek bij een onderzoek naar de tijdsbesteding in het algemeen heeft geconstateerd, dat voor de vrouwen het percentage tijd, dat aan verplichte bezigheden wordt besteed groter is dan voor de mannen. Men mag dan ook niet te licht den ken over de uiterst veelzijdige en lang durige dagtaak van de huisvrouw in het algemeen. Zij kan zich niet be roepen op een acht-urige werkdag, nóch op een vrij weekend, nóch op een ongestoorde nachtrust. Dag en nacht moet zij er zijn. moet zij klaar staan. De keerzijde van de medaille is. dat zij de indeling van haar tijd en werk in grotere vrijheid kan regelen. self; de vrije tijd en de maatschappelijke en culturele ver antwoordelijkheid van de vrouw, en ook over de vrije tijd en de beste ding daarvan van de ongehuwde in ïoonaiensi zijn. vzm ioi „vnje nju te komen is een goede tijdsindeling een eerste vereiste. Als wij aannemen, dat er een be hoefte bestaat tot het hebben van vrije tijd. dan is daarmede tegelijk een vol gende vraag gesteld. Het vrij-zijn van verplichte bezigheden teneinde vrij te van het nazi-ministerie x zaken. Eichmann wilde 1 stemming krijgen c i Binnenkort begint HU een serie proeven met conventionele j ke geen lid vai springstoffen die ten doel heeft ge- j ke familie zich gevens te verkrijgen over kernexplosies i tigen wa in de atmosfeer. gedaan v Volgende maand zullen in New Me- j de troon, xico ballonnen waarvan enkele me;Otto von Habsburg. de oudste een doorsnede van honderden meters van de laatste keizer Karl en een neef Merten is zelf ook een controversiële worden opgelaten tot hoogten variërendvan Franz Josef. woont in Poeking. figuur. Hij werd door een Grieks tribu-. van 12.000 tot 35.000 meter. Aan de Beieren. Volgens de Oostenrijkse pers- naai wegens oorlogsmisdaden in Mace- ballonncn zijn springstofladingen van ca. i dienst zal de verklaring eerst na de ont-ldonië lot 25 Jaren tuchthuis veroordeeld 250 kilo en verschillende instrumentenmoeting Kennedy-Chroejtsjef aan de doch verrassend snel op vrije voeten bevestigd. regering worden voorgelegd. gesteld en uitgewezen. Wit i rood China een Midden-Kasakhstan. Het zijn dochtertje Denisc voor De politie had namelijk t nieuwe bezem of een paar j nieuwe sokken nodig heeft, moet een oude bezem of loude sokken inleveren, zo j heeft het communistische regime bepaald. Daarmee reldrecord door de Interna vaartuig kwam terecht bij haar achtste (ja, achtste) anoniem telefoontje Smelovka, in het gebied verjaardag een echte auto een bom in de trein gekre- Saratof. De gegevens cadeau gedaan. „Ze rijdt gen. Er werd hard gezocht, - - r niets gevonden. vertelde hij. Tot Minister Toxopeus heeft tionale luchtvaartfederatie, haar ag ze gisteren in Lochem de poli- Ecn Australische kap- niet op de openbare weg lic-opleidingssehool voor pen". De lijst van goederen per (in Sydney) verft het met dc auto oude moet haar van honden in dc kleur heeft haar vader ook daarom Noordoost-Nederland ge opend. De minister wees e i het haar of het toilet een weg op zijn landgoed hij deze gelegenheid op dat RClle melk - puur - hazelnoot hun meesteressen, laten aanleggen tandenborstels, gloeilampen Hij krijgt steeds meer klan- en meer van dat goed. ten. Hij heeft nu al rose. Rusland heeft nu einde- blonde, rode en paarse poe- Franse film- lijk verteld vanwaar Gaga- dels onder zijn cliëntele. ren, die via Belgi< i rin zijn ruimtereis heeft ge- De Engelse zakenman Luxemburg onderweg maakt: uit Baykonoer in Raymond Hopkins heeft moest onderweg stoppen. Duitse. het publiek het de politie niet altijd gemakkelijk trein met bekende maakt: het is te individua- radioster- listi-ch, minder beleefd dan naar het Engelse volk en minder gedisciplineerd dan het De toren van Babel, die even hoog was als zijn breedte aan de voet. moet door zfjn plompe bouw op de buitenstaanders inderdaad een onvol tooide indruk hebben gemaakt, een product van verijdelde overmoed dat in zijn aanloop naar de hemel ge stuit werd. Wat in dit opzicht de opvattingen van koning Sanherib pre cies zfjn geweest, weten we niet, maar in ieder geval verwoestte deze Assyrlsche veroveraar de toren om streeks het einde van de 17de eeuw v. Chr. Zijn zoon vond die daad echter bijzonder spijtig en begon met het herstel dat uiteraard nogal wat tijd vorderde en daarom eerst onder Nebukadnezar II op schitterende wijze kon worden voltooid. Dat was dus de tweede toren van Babel, die waarschijnlijk een Assyrische inslag vertoonde, omdat de Assyriërs hun trap pen spiraalvormig naar de top Heten lopen. Het is dus niet onmogelijk dat de tweede toren een combinatie van Ba bylonische en Assy- rischc trapvorming te zien heeft ge- Helaas ook deze toren is geen lang leven beschoren geweest. Want bij de val van Babylon in 599 v. Chr. hebben de legers van Cyrus welis waar geen schade veroorzaakt, maar toen de stad een centrum werd van nationalistische woelingen tegen de Perzische heerschappij, maakte Xer xes daar kort en goed een einde aan door de stad grondig te verwoesten (478 v. Chr.). Toen de geschiedschrij ver Herodotus deze streek bezocht, was de toren een ruïne en de heilig- deerlijk geschonden, dat deze Griekse dommen van Mardoek waren zo historicus uitdrukkelijk moet ver melden, „dat ze nog bestaan". TOCH IS HET ZO! Anderhalve eeuw later wilde Ale xander de Grote de toren weer doen opbouwen, maar ongewild heeft deze heerser de meest onherstelbare scha de aangericht welke denkbaar was, althans vanuit het gezichtspunt van de tegenwoordige onderzoekers. Deze Griekse veroveraar liet n.l. het puin van de toren opruimen en dit tot drie kunstmatige heuvels opwerpen. Door de vroegtijdige dood van Alexander werd het werk echter vroegtijdig onderbroken en de plannen bleven onuitgevoerd. Intussen steeg in de volgende eeuwen het peil van het grondwater, zodat rondom de fun damenten van de Babelse toren een poel is ontstaan, waarvan in 1913 het peil tijdelijk zakte toen een stuw dam in de Eufraat werd gebouwd, waardoor het aan Koldewey kon ge lukken toch nog het oude toren bloot te leggen. Als aardige bijzonderheid ver melden we nog. dat zich in het Brits Museum een kwi tantie in spijker schrift bevindt uit het Jaar 317 v. Chr., waaruit blijkt dat aan de puinruimer Baroeka een mine zilver werd uit betaald voor zijn werkzaamheden. Hieruit volgt, dat na de dood van Alexander de Grote nog enige tj)d is doorgewerkt san het „bouwrijp" maken van het terrein. Nu we toch spreken over lonen ten tüde van Alexander de Grote, willen we er ook even op wjjzen dat de lonen der arbeiders in de middel eeuwen vaak hoger waren dan vóór de laatste wereldoorlog, dit in tegen stelling tot de mening die wij in liet algemeen over vroegere lonen koes teren. Daarover een volgende keer! Als wij daarbij bedenken, dat de inleiding op de ge hele dag wordt ge plaatst onder het motto: „niet gene raliseren", dan blijkt daaruit wel duidelijk, dat het Nederlands Vrou wen Comité zich in hoge mate bewust is van het feit, dat er zowel sociaal-economisch, als cultureel-historisch als ook geestelijk- verstandelijk zulke uiteenlopende ge gevens bestaan, dat er geen vaste lijn Het bloed kruipt, waar het niet gaan kan. Daarom permitteer ik mij na deze zakelijke en onpersoonlijke be schouwing een enkele opmerking in het persoonlijke vlak. Juist omdat dc huisvrouw in zeker opzicht haar eigen baas is geniet zij ondanks alle ver plichte bezigheden een grote mate van vrijheid. Daarin kan zij streven naar een efficiënt gebruik van de tijd, waardoor de verplichte vervelende be zigheden tot dc geringst mogelijke om vang kunnen worden teruggebracht. Er zijn ook veel verplichte bezighe den. die op en in zichzelf met enige fantasie en vooral levensvreugde tot ontspanning kunnen worden omgebo gen en dan worden ervaren als een pretje. Is koken bijv. en het eten op dienen werkelijk nog een sleur-bezig- heid als u met kleuren rekening gaat houden? Hoe gezellig wordt de maal tijd als die met zorg wordt opgedist en als rood, groen en geel de huis genoten vrolijk stemmen. De conver satie aan tafel wordt er door gesti muleerd! Prof. Buytendijk heeft ons verteld, dat het wezen der vrouw het zorgend-bezig-zijn-is. Laten we daarin dan ook vreugde beleven en ervan ge nieten. Wellicht zullen we merken dat de verplichte bezigheden ons dan sneller afgaan en er juist daardoor meer tijd vrij komt om op andere wijze te be steden. Of dat zinvol en creatief moet zijn of zelfs ook maar verantwoord moet iedereen voor zichzelf uitmaken. Pas dan is het vrije tijd. Praeses Schotse kerk r He paus? naar De synode dinsdag een in gezegd wordt dat beleefdheidsbezoek van de voorzitter dei- synode aan de paus in overweging dient de Schotse Kerk heeft aangenomen, waar een mogelijk te wonen. Dr. Roy Sanderson uit Glasgow, die de motie had ingediend, zei: ..Wij zijn een kerk van het presbyteriaanse type. Wij zijn niet bang om zelf uit te ma. ken wat wij doen moeten. De gordij nen worden nu langzamerhand opge trokken. Maar hc: grootse en dichtste gordijn is natuurlijk het gordijn tussen dc R.K. Kerk en dc Hervormde Ker- Twee journalisten van spionage verdacht <Van onze correspondent in Bonn» Twee Westduitse journalisten. Peter Hintcrholzer en Herbert Delhaes, zijn door dc bondsrepublikeinse contraspiona ge gearresteerd, verdacht van spionage voor niet nader genoemde communisti sche landen. Hinterholzer werkte in Bonn w p.a7j,em?nt8Tir correspondent van de ..Wcstfalische Rundschau". Hij was dra ger van het „Bundesverdienstkreuz" Je klasse. Delhaes werkte in Frankfurt. Hij vertegenwoordigde in West-Duitsland een Frans dagblad en was lid van de ver eniging voor dc buitenlandse pers De ërocureur-generaal in Karlsruhe, dr. Max ude. weigert over de arrestatie en de omvang en aard van het door de jour nalisten aan de communisten gelever de materiaal nadere mededelingen u

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5