Uit jeugd van elektriciteit valt veel te leren faP.S.ANES NIEUWE EERSTE NEDERLANDSCHE NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 31 MEI 1961 Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De hond in de Baskervilles (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.1ö uur): Vijand ln te de schaduw (14 jaar). gctL Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Susanne (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De doden rit (14 jaar) donderdag: Mag ik deze "ans van u? (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De vuur proef (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De vechtjas (14 jaar) Apotheken Geopend apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Tentoonstellingen Lakenhal, Floris Verster (tot 3 juli) Rijksmuseum voor Volkenkunde, „Vang die vis" (t/m 1 oktober). Rijksmuseum voor geschiedenis der (if natuurwetenschappen: „Uit de 'kinderja- toej ren van de elektriciteit" (t.im. 29 okto- jber). Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag Koor Pieterskerk, 7.30 uur: Avondstilte. De Burcht, 1111 uur: Voorjaarshuis- hoiidbeurs fa. M. Langezaal en Zn. Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met „Kasteel in Zweden', van Francoise Sagan. Harmonie. 7 uur: maatavond kinderen 3 Octoberoptocht; 8.30: idem ouderen. Gulden Vlies 5 uur: Jaarvergadering V.V.V. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie. met „De getatoueerde Diligentia. 8 uur: Beveridge Webster, plano. j Nieuwe Kerk, Spui, 8.15 uur: Orgel concert Louis Toebosch. Donderdag Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Eind uitvoering leerlingen Muziekschool Toon- Sportcomplex Roomburg, 7 uur: Ver trek grote sportparade t.g.v. zilveren ju bileum Sportstichting. De Burcht, 1111 uur: Voorjaarshuis houdbeurs fa. M. Langezaal en Zn. Station N.S., 7 uur n.m.: Excursie N.C. Reis V., strandwandeling te Katwijk (buslijn 41). Zuiderkerk, 8.30 uur: Repetitie Koraal- muziek 3 October Vereeniging. n Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „De Kardinaal an Spanje". Gebouw K. en W.. 8 uur: Nederlandse Opera, „'1 Elisir d'Amore", van Donizetti. Vrijdag Academie, groot auditorium, 4.15 uur: .Ambtsaanvaarding ir. C. A. Muller, bui tengewoon hoogleraar in de microgolf techniek. Bevrijdingsplein, 7 uur: Handbal wed strijden junioren en senioren H.V.L.— Hellas (Den Haag). Twentsche Bank, 46 uur: Receptie tg.v. honderdjarig bestaan bank. Recreatiezaal brandweerkazerne, 57 uur: Receptie t.g.v. derde lustrum p.v. „De Vlam". n Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „Heeft Constan- gelijk?" Zaterdag Busstation perron 13, 2.05 uur: Excur- e Kon. Ned. Natuurh. Vereniging naar land- en tuinbouwschool. Warmonder hof te Warmond. Schouwburg, 8 uur: Toneelvereniging ,Tot Ieders Genoegen" met „Een kind is nooit weg", door R. Feenstra. n Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „Lieve Leugenaar. Films TTfJJ DRAAIEN een schakelaar om en onze kamer is opeens helder ver- licht. We kiezen een aantal nummers op een zwarte schijf en horen de stem van onze kennis, met wie we een afspraakje rrvaken voor een visite. Een uur later drukken we op zijn voordeurbel en we worden verwelkomd met de vraag: „Jullie lusten zeker wel een kopje koffieOnze gastv-rouw maakt het gereed, op een elektrisch komfoortje en met een vrolijke lach op haar gezicht biedt ze het aan. Ze kan lachen de was ligt keurig netjes in de linnenkast, gewassen, gedroogd in de centrifuge en gestreken. We babbelen heel wat af, luisteren nog even naar de radio, werpen een blik op het journaal van de TV en nemen een kijkje in de slaapkamer van de kinderen, waar de elektrische trein van de oudste zoon des huizes stil in de speelhoek wacht op de dingen van morgen. Als we, na een blik op de elektrische klok, tot de ontdekking komen dat het tijd wordt afscheid te en, beseffen we niet dat ons leven bijna beheerst wordt door iets dat even gewoon als mysterieus is: de elektriciteit. VOOR KOLEN Oude Herengracht 19 tel. 20587 LEIDEN Leger-padvindsters geven uitvoering Een groot aantal meisjes en jonge vrouwen, deel uitmakende van het Le ger des Heils, vormt sedert enige jaren een padvindstersgroep, die ook aange stoten is bij het N.P.G. Onder leiding van de in het vorig jaar aangestelde jeugd-sergeante-majoor, zr. A. Hanno. ontvangen zij hum opleiding. Ten behoeve van hun kampeerweek te Lun teren en hun vriendschapsreis naar een der zusterkonpsen Ln Zweden zullen zij vanavond in de van het Leger aan de Hooigracht uitvoering verzorgen. Majoor C. Bakker uit Amsterdam ver toont daarbij een filmstrip over Skan- (tinavië. Ook zal een aantal korte schets- jes worden opgevoerd. In de pauze wordt gelegenheid geboden tot het ge bruik van een kopje koffie en zal een tombola worden gehouden. Be bijeenkomst is voor ieder toegan kelijk. L. Zitman overleden In Leiden is op 89-jarige leeftijd over leden de heer L. Zitman. Hij is vele ja ren voorzitter geweest van de zondags school „De Graankorrel", die eerst uit ging van de Chr.-Nabionale Werkmans bond en later is overgegaan naar de Hervormde wijkgemeente Kooiwijk. Zaterdagmiddag om half 1 is de begra fenis op Rihijnhof. Halte Lammensehans Gisteren hebben 565 reizigers vani de N.S.-halte Lammenschans gebruik ge maakt, te weten 290 instappers en 275 nitstappers. Er stonden vanmorgen 35 fietsen en bromfietsen in de stalling. N.E.N Schoolhandbal Zaterdag 3 juni wordt een schoolhand- baltoernooi gehouden op de sportvelden van Roomburg. De deelnemende scholen zijn: u.l.o. Asserstraat, Gymnasium, Rem- brandtlyceum, u.l.o. Pieterskerkstraat, U.T.S., Prins Willem van Oranje u.l.o. Er wordt in vier poules gespeeld: meis» s senioren, meisjes junioren, jongens se- ...oren en jongens junioren. De speeltijd is twee keer tien minuten, zonder rust- Twee wisselspelers zijn toegestaan, na half-time en tussen twee wedstrijden in. Het toernooi begint 's middags om twee ar. de prijsuitreiking heeft om vijf uur plaats. Expositie museum natuurwetenschappen De elektriciteit, „natuurkwantitcat be staande in vrij gemaakte rustende of be wegende elektronen of protonen", heeft" natuurlijk een eigen geschiedenis. Drs. P. van der Star, conservator aan het Rijks museum voor de geschiedenis der natuur wetenschappen aan de Steenstraat te Lei den, spreekt zelfs van „de kinderjaren de elektriciteit'1. Daarmee bedoelt hij de periode van 1600 tot ongeveer 1831, het jaar waarin Faraday de elektromagneti sche inductie ontdekte. Een periode die voor de elektriciteit van grote betekenis werd en waarover in het museum aan de Steensitraat een tentoonstelling' is inge richt, die tot en met 29 oktober geopend Voorbereidingen Men heeft in het museum te weinig ruimte besohkiibaair om regelmatig ten toonstellingen te houden. Het is dan ook enkele jaren geleden (om precies te zijn: in 1954) dat de laatste expositie werd geapenid. Voor de tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit" heeft men de afdelingen astronomie en ;euwse natuurkunde moeten ontrui- en er zijn ontzaglijk veel voorberei dingen getroffen door de directrice, me juffrouw dr. M. Rooseboom, de conserva tor, drs. Van der Star, de beide instru mentmakers en de timmerman van het museum. De drie „praktici" zijn van augustus af werkzaam geweest aan ver scheidene voorwenpen, die nu staan op gesteld; de heer Van der Star was reeds vóór die tijd met de (tentoonstelling bezig. Het resultaat van de voorberei dingen mag er rijn: d'e tentoonstel ling is overzichtelijk geworden, heeft grappige foefjes en bewonde- ringwekkende demons tratiewerktui- gen. Men hoopt veel schoolklassen, vooral middelbare, op de tentoon stelling te ontvangen. De leerlingen kunnen veel van de op school ge leerde stof in werkelijkheid, zo nu en dan omgeven met een romantisch waasje uit vervlogen eeuwen, zien. En wat een heel aardig idee van de heer Van der Star was: zij kunnen enkele toestellen zelf in werking stellen. Klingelende belletjes van klokkenspel, knetterende vonk en lichtend onweer, draaiende sn, dansende balletjes, een modél het eerste wagentje dat op elek tromagnetische kracht kon rijden, de voorlopers van de neonreclame, het zijn allemaal dingen die de be zoeker van die tentoonstelling door druk op een knop kan laten werken. Het eerste wetenschappelijke boek, dat „ver het magnetisme en de elektriciteit verscheen, heette: „De Magnete". Het in 1600 uitgegeven en geschreven door William Gilbert, lijfanbs van dc toenmalige koningin Elizabeth vain Enge land. Gilbert beschreef de reeds bij de Grieken bekende eigenschap van barn steen, dat (nadat er met een doek heen gewreven is) lichte voorwerpen aantrekt. Ook andere stoffen büeteen deze elgensohap te bezitten en Gilbert noemde ze, naar het Griekse „elektron" barn steen), eletotrica. Zeventig jaar later beschreef Otto vor Guerioke zijn in 1660 uitgevonden elektri seermachine. Hij ontekte dat een voor. werp dat eerst door een geladen lichaam wordt aangetrokken, na aanraking wordl afgestoten. Ook vertelde hij kmlsteremd geluid en vonkjes. Dit was de tweede belangrijke stap op de weg onze wasmachines, radio. TV. motoren en telefoons. Interesse Langzamerhand begonnen de geleerden zich te interesseren voor de geheimzinni ge elektrische verschijnselen. In 1709 pu bliceerde de Engelsman Francis Hau*3- bee zijtn proeven, die een begin vormden het verzamelen van feiten rondom de elektriciteit. Deze verzameling van feiten resulteerde aan het eind van de n in het 'begin van de 19e eeuw in ontdekkingen, die de grondslagen van do .■odenne, 20ste eeuwse. elektrofeehnieK Zo ontdekten Stepihan Gray en Gran ville Wheler dn 1729 (dus bijna 130 jaar de verschijning van Gilberts boek) de elektrische inductie, weer vier jaar latei- stelde de Fransman Dufay de eerste wei de elektriciteitsleer op: geüjk-geëiek- triseerde lichamen stoten elkaar af en ongeüijk-geèlelotriseerde lichamen tralc- ken elkaar aan. Twee uitvindingen in het midden van de 18e eeuw deden de toenma lige wetenschap snel voortgang ma ken. Johann Winkler construeerde in 1744 een elektriseermachine, waarbij de hand als wryfobject was vervan gen door een lederen kussentje. HU kreeg niet dit apparaat veel ster kere ontladingen dan tevoren. De tweede uitvinding was die van dc Leidse fles. Eind 1745 kreeg E. J. von Kleist tydens een proef, waarbü hy een fles met water ge bruikte, een hevige schok. Onbe kend met deze ervaring deed Pe trus van Musschcnbroek in 1746 een soortgelijke proef. Ook hy kreeg bij aanraking een schok. Zyn vriend Noliet in Frankrijk noemde het ex periment de „Leidse proef" en de naam „Leidse fles" Is tot op heden blijven bestaan. De elektriciteit werd populair; namen als die van Franklin, Richmann, Cou lomb, Galvani, Van Marum, Volta, Oer- stedt, Ampère en Faraday verbonden zich met begrippen, zoals de vliegerproef, to: - siebalans, geprepareerde kikkerpoten, Voltazuil, solenoïde en elektromagneti sche inductie. Namen van mensen die, dank zij hun onvermoeide zoeken, hun vaak gevaar lijke proeven en niet te bevredigen nieuwsgierigheid naar de zo geheimzin- Een geliefde demonstratie van elektrische verschijnselen was in de achttiende eeuw de ont steking van buskruit door mid del van een vonk. nige elektriciteit, ons hielpen aan al die dingen van de twintigste eeuw, waar wij niet meer buiten kunnen en die wij ge dachteloos gebruiken. Een eresaluut aan de uitvinders wordt met deze tentoonstel ling in het rijksmuseum voor de geschie denis der natuurwetenschappen eindelijk gebracht! Leiden deze week Rode-Kruis-stad IVflEMAND kan beweren, niet te ■l weten, dat Leiden deze week Rode-Kruisstad is. De thuiszittenden en bedlegerig en weten het door hun krant en wie op straat komt wordt er onmiddellijk mee geconfronteerd Hoor de vele vlaggen. Het Rode Kruis laat niets onbeproefd om zijn appèl op het medeleven van elke stadgenoot kracht bij te zetten. De heleweek wordjt een huis-aan- huis-cOllecté gehouden én zaterdag volgt de grote straatcollecte waar voor een leger van collectanten uit rukt. De opbrengst zal goed worden be steed. Noemen wij slechts de bloed transfusiedienst, de trombosedienst, de arbeidstherapie, het Jeugd-Rode- Krwis, de boottocht van de invaliden en het fonds voor het noodzake lijke eigen gebouw. En dan moet j er nog een behoorlijke moot naar het hoofdbestuur, want dat heeft tal van nationale en internationale verplich- tmqen na te komen. Verpleegster Koelewijn te Leiden op de foto maakte zich verdien stelijk door vlaggetjes aan de man in casu de chauffeurs te brengen. Overal moet in deze Week het teken van het Rode Kruis zichtbaar zijn om eraan te herinneren, dat deze or ganisatie voor menslievendheid niet kan helpen zonder onze persoonlijke en gemeenschappelijke hulp. Een bestuurslid van de afdeling Leiden stopte ons een serie propa- yandazinnetjes ter publikatie toe, waarvan ivij er voor het bijschrift bij deze foto één uitlichten. Deze: ..Geboren temidden van oorlo<gsleed, gedreven door naastenliefde, stelt het Rode Kruis zich ten doel, ook in vredestijd de mensheid te dienen Het Rode Kruis kent geen grenzen', het is een symbool van universele b armhartvgh ehd." De grenswijziging in de Leidse agglomeratie Valkenburg gaat als eerste het ontwerp behandelen De besturen van de by de grenswijzi gingen in Leiden cn omgeving betrok ken gemeenten bereiden zich op het ogenblik voor op dc behandeling van het ministeriële ontwerp in een open bare vergadering van de respectieve ge meenteraden. De gemeenteraad van Val kenburg zal de eerste zyn die het ont werp op deze wijze aan de orde stelt Dat gebeurt volgende week dinsdag. Een vroeg tijdstip als men weet, dat de raadsvergaderingen vóór 18 juli moe ten plaats hebben. In Valkenburg ech ter ligt de situatie niet gecompliceerd Het krijgt er een stukje van Voorschoten bij en voor zover wij hebben kunnen nagaan heeft Voorschoten daaraan geen pijn. De landaanwiiinst voor Valkenburg moet worden gezien als een compensatie voor het landverlies ten behoeve van heit vliegkamp. In tegenstelling tot Valkenburg waar neg meer punten op de agenda staan zal Voorschoten een aparte ver gadering wijden aan het ontwerp. De datum daarvan is nog niet bekend. Leidse Bond van Volk6luinders Het dagelijks bestuur van de Leidse Bond van Volksbuindersverenigingen is nu als volgt samengesteld: A. Zaalberg eerste voorzitter, Lage Rijndijk 77a; J van der Zwart, eerste secretaris, Lange- straat 22; C. Baart, penningmeester. De Genesbetótiraat 100; J. Boom, tweede voorzitter, Oude Herengracht 4; A. J Lagerbeng, algemeen secundus. Waldeck Pyrmontstraat 26. Het bestuur van de volkstuindersver- eniging „Roomburg" ziet er als volgt uit: J van der Zwart, eerste voorzitter. Lan- gestraat 22; J. J. Verstraal tien, eerste secretaris, Kanaalstraat 50; J. Singeling, eerste penningmeester, Zaanstraat 41J. Dokter, tweede voorzitter, Suringarstr. 41; P. van Rootselaar, tweede secretaris. Veilingkade 28, en P. Hoogkamer, twee- mester Hose Riindiik 150. Leidse gepensioneerden over stand van het pensioen vraagstuk In de kleine zaal van de Stadsgehoor zaal hield de afdeling Leiden van de Algemene Ned. Bond van Gepensioneer den gistermiddag haar jaarvergadering. Secretaris J. P. Willems beperkte zich in zjjn jaarverslag niet tot de stand in de plaatselyke afdeling. „Het ontwerp voor de nieuwe pensioenwet, waarnaar zo reikhalzend is uitgezien, is begin 1961 verschenen en wij hopen, dat dit spoedig in behandeling zal worden genomen en ons verslag over 1961 verheugender zal zjjn. Laten wy ons optimisme niet ver liezen." Zo ontlenen wij aan het over zicht van de heer Willems. Het aantal leden van de afdeling Is 1230. De secretaris drong opnieuw aan op ledenwerving. Penningmeester K. W. Wijk meldde een saldo van 88,69 aan kasgeld, 194.96 op de giro en 4601,24 op de spaarbank, per 31 december. Voor 1962 wordt een overschot van 237,50 verwacht. Tot lid van de kascommissie werden gekozen mevrouw Eikerbout te Katwijk aan Zee en de heren Kruisheer te Oegstgeest en Van Sluys te Leiden. Nadat de bestuursleden Wijk en E. W. van den Burgh waren herkozen, lichtte de voorzitter, de heer A. Metz, de voorstellen voor de algemene ver gadering, die op 1'5 juni in Utrecht wordt gehouden, toe. De vergadering kon akkoord gaan met de antwoorden van het hoofdbestuur op de door verschil lende afdelingen ingediende voorstellen Een lid van de afdeling Leiden stelde voor, de contributie van een rijksdaal der op twee gulden te brengen, gezier de financiële positie van de bond. Zijn idee vond geen weerklank, noch bij de bondsvoorzitter, de heer De Noo, noch bij het afdelingsbestuur, nooh bij de le den. De heer De Noo zei dat inciden tele vermindering van de contributie mogelijk is als de omstandigheden dat rechtvaardigen. Het dagelijks bestuur van de afdeling zal de algemene vergadering bezoeken Kortingen Bondsvoorzitter De Noo sprak deze middag over de stand van het pensioen- j astuk Over de huurcompensatie was hij niet ontevreden, maar en op dat punt had hy de nodige kritiek het wetsontwerp mist een minimumbe drag voor deze compensatie. Er is al op deze leemlte gewezen. Het spreekt vanzelf, dat de kortingen op de pensioenen weer ter sprake kwa men. De heer De Noo had er geen goed woord voor. „Dit is onrecht en dus dient het te verdwijnen", zei hen. „De basis van de kortingen is wél aangetast, maar ze moeten helemaal van de baan." De laagst-gepensioneerden zouden bij ophef fing het meest baat hebben. Met betrekking tot de waardevastheid van de pensioenen merkte de heer De Noo op, dat het streven is de schomme lingen in de salarissen van de actief- dienenden ook voor de pensioenen te doen gelden. Worden de salarissen ver hoogd, dan ook de pensioenen. Dit sy steem houdt in, dat by verlaging van de salarissen ook de pensioenen kunnen worden verlaagd. Er zit dus een risico ln, maar de bondsvoorzitter achtte dat zeker niet verontrustend. Na de pauze werden hem inog vele vragen gesteld. Leidse houtmolen in herstel DE PRINS BERNHARDSTR. 51 NOORDWIJK Henri Dunant" komt weer naar Leiden Naar wij vernemen, zal ook dit jaar uit Leiden een tocht van een week met het Rode-Kruisschip „Henri Dunant" wor den gemaakt voor chronische zieke pa tiënten. Het hospitaalschip zal op zater dag 12 augustus hier aankomen. De reis begint op maandag 14 en duurt tot zater dag 19 augustus. Er zullen weer zeventig zieken uit Lei den en omgeving meevaren; uit Leiden ongeveer 25 a 30. De reis gaat ditmaal naar Zeeland. Zo worden o.a. Sas van Gent en Wemeldinge aangedaan. De afdeling Leiden en omstreken van het Rode Kruis heeft reeds een beroep gedaan op personeelsverenigingen om hun leden ertoe te bewegen een gift voor dit doel af te staan. Deze reis kost na melijk per patiënt zoveel, dat de kas van de afdeling dit niet alleen kan financie- Ouderavond zoiidagsscliool Gisteren werd in hot Hervormd wijk- gebouw Levendaal de jaarlijkse ouder avond gehouden van de zondagsschool „Laat de kinderkens tot Mij komen". De hear H. Annoldus leidde. De oudste meis jes van de afdeling Lustlhoflaanschool werkten deze avond mee, zowel met de opvoering van een tableau als met een spel. Vocale medewerking werd ver leend door een koor onder leiding van do heer Airnoldus. Mej. N. Heemskerk sprak over de zin van het zondagsschool werk. Ook de ouders voerden een spel op. Volgend jaar hoopt men het eeuw feest van de zondagsschool te vieren. Men heeft hiervoor reeds een lepeltjes actie georganiseerd. De baten zijn voor het feest met de kinderen. Coöperatie Vooruit nam afscheid van de heer J. J. van Stralen De coöperatie Vooruit u.a. te Leiden hield de jaarvergadering, die goed was bezocht. Jaarverslag, balans, verlies- en winstrekening en het verslag van de raad van commissarissen werden goed gekeurd. De heren S. Nasveld en A. W. fitters werden herkozen als bestuurs- n in de vacature-J. J. van Stralen na een 40-jarig bestuurslidmaat schap niet voor herbenoeming in aan merking wilde komen) werd de heer C. R. L. Oostveen gekozen, voorheen com- .issaris van de coöperatie. De tweede voorzitster, mevr. W. Ma- joleeBlansjaar, sprak een afscheids woord tot de heer Van Stralen. Zij uitte j haar grote waardering voor het werk. dat deze als secretaris en voorzitter heeft gedaan voor de coöperatie. Ook de heren D. Prins en I. van Weeriee spra- m de heer Van Stralen hartelijk toe. In zijn dankwoord bracht de heer Van Stralen naar voren, dat het werken voor de coöperatie hem altijd grote voldoe ning heeft gegeven en dat het alleen zijn hoge leeftijd is geweest, die hem noopte tot aftreden. De heer F. C. v. d. Vliet werd in de plaats van de heer C. R. L. Oostveen tot commissaris benoemd. De heer Bontje ter aarde besteld De heer J. Bontje, die zaterdagmorgen op 45-jarige leeftijd overleed, is gister middag ter aarde besteld. Er was zeer grote belangstelling. Vele leraren en leerlingen van het Rembrandt-lyceum de school waaraan de heer Bontje sedert 1948 werkzaam was hebben hem de laatste eer bewezen. Groot was het aan tal bloemen en kransen, dat op de kist was neergelegd. Voordat deze kist naar het graf werd gedragen was er een korte bijeenkomst in de aula, die o.m. werd bij gewoond door het schoolkoor. De rector, dr. J. W. Blom, sprak tijdens dit samenzijn woorden van medeleven tot de familieleden van de overledene, mede :ns de oud-rector, dr. J. D. A. Boks, de leraren en de leerlingen. Hij vestigde de aandacht op het feit, dat de heer Bontje een hoge opvatting had van zijn taak en in alle opzichten een bekwaam vakman was op wie in het bijzonder de scheikunde-leraar kon bouwen. Als diri gent heeft hij van het schoolkoor een goed koor gemaakt, dat met alle andere leerlingenkoren in deze stad kan wed ijveren. „Wij moeten hem voor alles dankbaar zijn", aldus de rector. Dr. S. L. Verheus, Doopsgezind predi kant, wees er in zijn toespraak op, dat de orgelmuziek, die bij het binnendragen ran de kist ten gehore werd gebracht. .Prijs mijn ziel de Hemelkoning", een ;an de laatste werken was, die de orga- ïist van de Doopsgezinde Gemeente met het kerkkoor had ingestudeerd. Hy n< de de heer Bontje een mens in wie trouw, liefde en oprechte eenvoud heeft mogen zien. Uit die eenvoud vervulde hij zijn taak in de maatschappij en uit die eenvoud liet hij zijn liederen opklinken Ondanks het verdriet over dit overlijden i blijft er de belofte en de troost van het Evangelie, zei dr. Verheus. Het koor van het Rembrandt-lyceum, dat zoveel jaren door de heer Bontje is geleid, zong ter afsluiting van de plech tigheid „Jesu, meine Freude" van Bach Hierna werd de kist. waarachter zich een zeer lange stoet vormde, naar het graf ge dragen. Namens de familieleden van de heer Bontje, sprak dr. Verheus een kort dankwoord. Van de gelegenheid oi condoleren werd in ruime mate gebruik gemaakt. Noordman van het houtbedrijf aan de Haagweg, toen hij ons in zijn werk vertrek ontving om ons iets te ver tellen over het molenherstel. Dat herstel gaat gestadig door. Op het ogenblik dat wij er waren werd er echter niet gewerkt. Maar dat ge beurt bij zulke karweitjes wel meer. Er is immers niet zo heel veel haast bij. Als de fa. Verbij te Hoogmade en de rietdekker Opdam te Oud-Ade iets moeten opknappen waarbij méér haast is vereist, dan laten zij de Hees terboom zo heet de molen wel eens in de steek. De omloop of balie is nu gerestau reerd. En ae kap is ook al voor een deel vernieuwd. De nieuwe roeden van de wieken zijn aangekomen. Zowel voor de overheid als voor de direct-betrokkenen moet dit molen herstel een aantrekkelijk object zijn omdat belangstellenden na de restau ratie zullen kunnen zien hoe vroeger hout werd gezaagd. De molen wordt niet alleen in oude staat hersteld maar zal ook weer op oorspronkelijke wijze gaan functioneren. Vanzelfspre kend werkt Noordman ook mecha nisch, daarnaast echter zal de mo len onder gunstige weersomstandighe den weer een taak krijgen. De firma heeft al een molenaar ln dienst. Het is de jeugdige Piet van den Bosch uit Oude Wetering wiens vader watermolenaar is. Hij is nu houtbewerker en het is niet onmoge lijk dat hij straks de molen zal gaan bedienen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jamnetje dir van J. Nijgh en A. Wassenaar; Norbert Jo- han zn van F. G. ter Mors en M. H. S. v. d. Linden; Pieber zn van P. de Vries en J. L. v. d. Meijden; Mar- garethe Carolina Maria Joanne Ja- coba dr van N. G. Zandvliet en J. M. .E. J. Hooigeveen; Jeroen Caron zn van N. de Langen en J. Z. Olie; Angela Jeannette dr van T. H. Ver- liave en C. J. Glasbergen; J-ohanna dr van W. van Leeuwen en M. J. van Duijvenbode; André Rainier zn van R. L. Zielhuis en H. A. v. d. Worp; Sophie Helene dr van C. J. Haas noot en H. M. de Hejj; Wim Dick Kees zn van J. C. van Baa-ren en C. H. Stam; Katy dr van A. Vis en T. Zwaneveld; Lamberbus Hermanns Wilhelmus zn van L. W. OvervüLiet en P. M. Ruijzenaars. OVERLEDEN: H. J. Telgen, 63 jr, man; P. Hollebeek, 72 jr, echtgen. v. W. Berleman; A. Brouwer, 67 jr, man; J. J. Vertuin, 59 jr, man; M. Hoek, 61 jr, ech/tgen. v. L. de Vreugd; A. van Leeuwen, 64 jr, man; S. P. Vogel, 48 jr, echtgen. v. H. J. Lobel. GEHUWD: G. Mulder en D. G. van Vernetten. Leids aandeel in Holland-Festival In het kader van het Holland-Festival zijn ook dit jaar ir Leiden onder auspl- cicn van het Comité Kunstmanifestaties Leiden enige aantrekkelijke evenemen ten georganiseerd op het gebied van muziek en ballet Door de beperkte ruimte van de Schouwburg kon weer geen toneelvoorstelling ln het Leidse programma worden opgenomen. Woensdag 21 juni geeft het Concert gebouw-Quintet een concert bij goed weer op het voorplein van De Lakenhal, anders binnen. Dinsdag 27 juni voert het Toonkunstkoor met me dewerking van bekende solisten in de Pieterskerk voor de zevende keer de Hohe Messe van Bach uit. Maandag 3 juli vertolkt het Saarlands Kamer orkest in de Pieterskerk Die Kunst der Fuge van Bach. Ten slotte ver meldt het programma een ballet-uit voering in de Schouwburg door het Ned. Ballet op 29 juni. Het genoemde quintet is als volgt sa mengesteld: Herman Barwasher (fluit), Bram de Wilde (klarinet), Haakon Sto- tijn (hobo), Jan Bos (hoorn) en Tom de Klerk (fagot). Het programma leent zich goed voor uitvoering in de openlucht cn vermeldt onder anderen werk van Danzl, Palestrina, Mozart. Anslow en Willem Aan de uitvoering van de Hoge Messe werken mee Aafje Heijnis (alt), George Maran (tenor). David Hollestelle (bas), Elly Ameling (sopraan), Albert de Klerk (orgel) en leden van het Concertgebouw- Orkest. Het Saarlands Kamerorkest zal onder leiding staan van Karl Ristenpart. Jos Wouterse zal het uit te voeren werk op 28 juni bespreken in de Muziekschool aan het Rapenburg. De ballet-uitvoering op 29 juni slaat onder leiding van Sonia Gaskell. Het programma vermeldt ncerto Barocco, Le Cercle, Dessins pour les Six en Four Temperaments (met aan de vleugels An dré Presser en Joop Stokkermans).

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3