Jlieutue geihsctfe GTourant Uitstel geen afstel Commentaar Visser deed een trieste vondst NIEUWS in één oogopslag De ramp met de Fridtjof Nansen 1 JUNI: VISSEIZOEN OPEN President Kennedy in Parijs aangekomen Crita) WOENSDAG 31 MEI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Tweeënveertigste jaargang no. 12186 C H Rl ST ELI J K-N AT ION A AL DAGBLAD „Stantvosticli it aheblevra myn bert ia tegtjeospoeT Vrije tijd voor de huisvrouw? Zie pagina 5 Minister Zijlstra heeft in De Tweede Kamer nog eens onder streept, dat het uitstel van de verlaging der loon- en inkom stenbelasting in geen geval tot afstel zal leiden. Maar aan een definitieve datum wilde hij zich nu niet binden. President en mevrouw Kennedy zijn vanmorgen in Parijs aan gekomen. Kennedy begon vanmiddag reeds besprekingen met president De Gaulle. Mao Tse Toeng heeft laten weten beslist gekant te zijn tegen het gesprek tussen Kennedy en Chroesjtsjef. Het is wel zeker, dat de DC-8 van de KLM „Fridtjof Nansen" tijdens een onweer op ongeveer dertien kilometer uit de kust van Portugal is geëxplodeerd. Vele wrakstukken zijn aange spoeld op het strand. Tot heden is nog maar één stoffelijk over schot van de 61 omgekomenen geborgen. Minister De Pous heeft de deelnemers aan een viertal kartels opdracht gegeven hun onderlinge afspraken zodanig te wijzigen, dat hij er genoegen mee kan nemen. Gebeurt dit niet, dan zal hij de kartels onverbindend verklaren. De S.E.R. heeft staatssecretaris Roolvink geadviseerd de leef tijdsgrens voor de weduwe uit wier huwelijk een of meer kin deren geboren zijn, te schrappen uit de Algemene weduwen- en wezenwet. De kosten (34 miljoen) kunnen worden bestreden door een lichte verhoging van de premie. Ter jaarvergadering van de Ned. chr. bond van overheidsper soneel heeft de voorzitter o.m. het pleit gevoerd voor een zeer spoedige opheffing van de achterstand in salariëring van de lagere en middelbare ambtenaren. NEE, juffrouw, zo wordt u nooit kam pioene machdneschrijven! Niet van Frankrijk, niet van Europa, niet van de wereld. Kijk eens, u hebt een fout getikt, dat is duidelijk. Maar het helpt niet of je daar met je vingertje in je miond naar gaat zitten kijken. Doe iets. Laat de fout de fout en tik verder óf verbeter de fout. Maar dit verbijs terd kijken Hebt u nooit eens zo ge zeten, zo met uw vinger in uw mond als dit meisje uil Reims dat in Parijs kwam meedingen naar het Franse kampioenschap machine- schrijven? U meneer, als u dat karweitje in huis wel eens even vlug en vakkun dig zou opknappen en tot de conclusie kwam datu het helemaal fout had aangepakt. En u mevrouw, als u in de keuken bijna klaar was met een heerlijk gerecht en plotseling tot de conclusie kwam dat u iets was vergeten. Hebt u nooit eens, 's avonds de gebeurte nissen van de dag overpein- send, uzelf afgevraagd: „Heb ik dit of dat nu wel goed gedaan?" Waarom piekert u zo over al die dingen als u het kunt opzoeken in Tip-Parade? Dat Franse meisje kon dat niet want Tip-Parade is niet in het Frans verschenen en niet in de boekhandel verkrijg baar. Maar u, abonnee van onze krant op u ligt dat boek te wachten. Dat lang zamerhand befaamd gewor den boek dat goede raad geeft in duizend- en een moeilijke gevallen, kan gra tis en zonder dat het u veel moeite kost, ook uw raad gever worden. U behoeft er alleen maar een abonnee voor te winnen op ons blad en dat is geen kunst! Stel het nu eens niet uit. U was al lang van plan er eens met deze of gene over te praten, omdat u dit boek toch ook beslist wilde heb ben. Doe het dan. Anders komt er misschien een dag dat u ook zit vingertje in uw mond en met de gedachte in uw hoofd: „Had ik nu Tip- Parade maar bij de hand!" (woonplaats) Betaling geschiedt per week maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing isjr Als bew(j» van dankbaar held uwerzijds ontvang Ik graag bet boek Hp Parade op onderstaand adres: Denen beschoten Schotse treiler Red Crusador Een Deens Inspectievaartuig voor de visserij, de Niels Ebbesen, heeft gisteren het .vuur geopend op een Schotse treiler uit Aberdeen, de 294 ton metende Red Crusador. die trachtte uit te wijken, na dat een groep Deense politiemannen aan boord was gezet om het schip op te brengen. Volgens de Denen had de trei ler gevist binnen de vlsserijgrenzen rondom Faröer de Deense eilandengroep ten noorden van Schotland. Ondanks treffers in de romp, masten en antenne bleef de Red Crusador door varen, achtervolgd door de Niels Ebbe sen. Vrijwel op het moment dat het Deense inspectievaartuig de treiler be reikte, was ook het Engelse visserij- beschermingsvaartuig Wotton ter plaat se. Een woordvoerder van de Deense marine verklaarde te verwachten dat een „prettige overeenkomst" zou worden be- Denemarken heeft over het gebeurde een diplomatikee nota aan de Britse re gering gezonden. Later ging de treiler op weg naar huis, begeleid door twee schepen van de Britse vloot en een Deens oorlogsschip. De vier schepen gingen op weg naar Pentland Firth, de meest noordelijke punt van Schotland. De Denen aa waren toen al teruggekeerd. (Van onze parlementsredactie) QNDANKS FELLE SOCIALISTISCHE KRITIEK en wrevelige opmer- kingen van K.V.P.-zijde heeft minister Zijlstra gisteren toch een duidelijke overwinning behaald in het Tweede-Kamerdebat over het rege ringsbesluit om in verband met de oververhitting van de conjunctuur de verlaging van loon- en inkomstenbelasting niet op 1 juli, maar eerst op een later tijdstip te doen ingaan. Bij zijn knappe verdediging van het uit stel gebruikte de minister enkele malen het belangrijke argument, dat een belastingverlaging op een conjunctureel zo ongunstig tijdstip allerminst in het belang van de belastingbetalers is omdat „ze zichzelf dan door prijs stijgingen opeet". Bovendien wordt de mogelijkheid van verdere verla gingen in de toekomst er aanzienlijk door verkleind. Dat de conjunctuur op het ogen- horen blik een effeotueren van de belas tingvoorstellen niet gedoogt, daar over kan volgens prof. Zijlstra geen verschil van mening bestaan wan neer men let op de zeer grote span ning tussen de vraag- en de aanbod- mogelijkheden in onze economie. In op de twee weken gele den per nota verstrekte over o.m. de arbeidsmarkt, gaf de minister gisteravond nog enkele cij fers over de handelsbalans. Deze vertoonde over de eerste vier maan den van dit jaar een tekort van 1 miljard, terwijl het Centraal Planbureau voor het hele jaar 1961 een tekort van 1,8 miljard had geraamd. „Als we nu niet van over verhitting der con junctuur kunnen 9preken, weet ik niet wanneer het dan wèl kunnen doen", zo riep o Hewindunriian ui't. De meeste kritiek op het besluit tot uitstel kreeg de minister gisteren te TTET Lichaam van een kleine jon- gen is tot dusver het enige her kenbare van de 61 passagiers en be manningsleden van de door Vene zuela gecharterde KLM-DC-8 Fridt jof Nansen, die gisterochtend voor de Portugese kust bij Lissabon is verongelukt. Het lijkje werd gevon den door een visser, die zijn netten uitwierp op vijf km van Caparia, een badplaats. Er lagen verwrongen stukken metaal en naast het lijkje lag een strooien hoed. De visser be dekte het kind met een zak en be gaf zich snel naar de wal om de autoriteiten te waarschuwen. Het strafid was bedekt met stuk ken hout, gescheurde kussens, vei ligheidsgordels, schoenen, kralen van halssnoeren en een gescheurde bont stola. Later werden nog stukken van lichamen en een verminkt hoofd ge vonden. Alles wees er op, dat het straalvliegtuig in de lucht uit elkaar was gesprongen. Pas elf uur na de ramp werd de ontdekking aan het door storm geteisterde strand ge daan. Het is een verlaten plek aan de Atlantische Oceaan, tegenover de rivier de Taag. Aangenomen wordt, dat het toestel op een hoogte van 600 meter zat en dat de explosie plaatsvond, toen het ca. dertien km. uit de kust was. Er werden enkele pakken brieven uit postzakken gevonden, die zich aan boord van het vliegtuig bevonden Men verwachtte dat vandaag nog meer lichamen en wrakstukken zou den aanspoelen. Inwoners van Caparica hebben een ge luid gehoord, dat aan een explosie deed denken. Het weer was echter zo bar en de lucht was zo zwaar bewolkt, dat men meende, dat er een onweer losbarstte Portugese oorlogsbodems zoeken de Oceaan af. De zee is zeer woelig en de sterke golven bewegen zich in de rich ting van het strand Een Nederlandse commissie van onderzoek >s gisteren reeds in Lissabon gearriveerd en onmid dellijk aan het werk gegaan. Een Amerikaan. William Aydelotte uit Chicago, die geboekt had voor de vlucht van de Fridtjof Nansen. kwam maandag avond te laat op het vliegveld voor de fatale vlucht Hij zou niettemin met een ander vliegtuig de reis naar Santa Maria voortzetten. In totaal zijn nu drie ongelukken met P.v.d.A., C.P.N., S.G P. zij het in mindere mate ook K.V.P. De overige fracties legden, met tegenzin en begrijpelijke teleurstelling, maar ook met begrip voor de moeilijkhe den, zioh bij de beslissing neer. Er wer. den geen moties ingediend, zelfs niet door de socialistische fractieleider mr. Burger, die overigens brieste van ver ontwaardiging over de „sohymbeloften" van dit kabinet. (Zie verslag op pagina 11) Alles klaar voor morgen Chinese kritiek op conferentie 17ANOCHTEND omstreeks half elf zijn president en mevrouw Ken nedy in Parijs gearriveerd voor een officieel bezoek aan Frankrijk. Zij werden begroet door president De Gaulle en vervolgens door de straten van de Franse hoofdstad Elysee gebracht. De staatslieden be gonnen vanmiddag reeds met hun besprekingen. Vrijdag zal Kennedy persconferentie houden, voordat hij naar Wenen vertrekt. hij zaterdag en zondag met de Russische premier Chroesjtsjef zaJ confereren. u AMhSTtïètl Hct Presidentiële vliegtuig vertrok 5. SÏS™. Kennedy de Mexicaanse |„ew York had doorgebr'a, daar een gesprek van anderhalf Dc-8-toestellen gebeurd. Op 16 december botste een DC-8 van de United Airlines! boven New York tegen een superconstel- lation van de Trans World Airlines. Hetl SavèfJcM^co'DitÏaaBÏ'Snot doorgebr'aeht. Hij had New Yorkse vliegveld Idlewild een mis-i' .r gesprek van anderhr" lukte start en vloog in brand toen het met Premier David Ben Goerion vlak buiten het vliegveld de grond raak-| hield i korte toespraak ttf- De Portugese visser Jose Figdeiredo heeft op het strand van Capari het verminkte lijkje van een kind gevonden tot nu toe het enige I wat er van de 61 slachtoffers van de KLM-ramp is aangetroffen. (Telefoto) dens een diner, waarin hij verklaarde, steeds het refrein van vrede en vrijheid te zullen zingen. Onder de passagiers bevond zich ook Charles Bohlen, een Rusland-kenner-bij- uitnemendheid, die speciaal adviseur van het ministerie van buitenlandse za ken is. Wat het gesprek met Chroesjtsjef be treft: Mao Tse Toeng van Rood Ohina üeeft onomwonden verklaard, het niet eens te zijn met de houding van Chroesjt sjef tegenover de Verenigde Staten. De man. die zich tot het uiterste heeft .ngespannen om de topconferenties van 1958 en i960 te doen mislukken, heeft geen woord ten gunste van Chroesjt- sjefs tweede gesprek in twee jaar met een Amerikaans staatshoofd gezegd. Mao vindt het tijdverspilling, dat de Rus met Kennedy in Wenen gaat onder handelen. De volkeren van de wereld moeten zich nog hechter aaneensluiten en een verwoede strijd voeren tegen de Amerikaanse imperialistische politiek van agressie en oorlog, aldus Mao Tse Toeng, die van oordeel is, dat Kennedy's interventie in Cuba, Laos en Kongo zijn huichelachtigheid volledig aan de kaak heeft gesteld na alle vriendelijke dingen, die by na zyn ambtsaanvaarding verklaarde. Geen gelukwens uit Axel naar Zuid-Afrika Sigmaringen liep uit bij prinselijk huwelijk In het zonovergoten Zuiddui-tse stadje Sigmaringen is gisteren het kerkelijk huwelijk gesloten tussen prinses Birgrt- ta van Zweden en prins Johamn Georg *1 HohenaoLlern-Sigmaringen. De prior van heit nabij Sigmaringen gelegen Benedictijner klooster voltrok het huwelijk. Hij wees erop dat het bur gerlijk huwelijk dat donderdag in Stock- holm werd gesloten eventueel een schei ding toestond, doch dat de band die in ie kerk werd gelegd er een is die al leen God kan verbreken. N ahet huwelijk reed het bruidspaar un een open galakoets, getrokken dooi drie zwarte en drie witte paarden, door het dorp. Er waren 15.000 belangstellen den tweemaal de bevolking van het stadje op de been. De politie uit de hele streek rond Sig maringen probeerde het publiek in be dwang te houden, geholpen door dertig brandweerlieden en een twaalftal geüni formeerde kasteelbedienden. Lening Wereldbank overtekend De toewijzing op de f 50 miljoen 4'.a% 20-jarige obligatielening ten laste van d- Wereldbank (International Bank for R®- constructin and Develepment) tegen 100% zal slechts zeer gering zijn. T\E TWEEDE KAMER heeft weinig kun- nen inbrengen tegen de argumenten van minister Zijlstra betreffende het uit stel van de belastingverlagingen. De so cialistische heer Burger heeft zich wel erg opgewonden, maar weinig verstan digs gezegd cn (helaas) moet hetzelfde geconstateerd worden van de rooms-ka- tholieke woordvoerder dr. Lucas. Deze schijnt trots geweest te zijn toen de regering de voorstellen tot belastingver laging indiende waaraan juist hij die trots ontleend heeft is ons een raadsel. Zijn zorgen zijn immers altijd meer naar belastingverlaging uitgegaan dan naar de vraag over de mogelijkheden daartoe. Deze wat erg gemakkelijke instelling heeft hij gisteren weer met weinig cijfers en veel gramschap gedemonstreerd. De kern van de zaak is eigenlijk wel het bes'e geraakt door de c.h.u.-afgevaar digde drs. Van der Mei. De kern is name lijk de vraag waar men verlichting van de belastingdruk op het lijstje van prio riteiten moet plaatsen, gegeven de span ningen die de hoogconjunctuur oproept. In eenvoudiger woorden: hoe is het mo gelijk dat de minister in mei niet en in september wel een datum kan bepalen waarop de in het vooruitzicht gestelde verlaging kan ingaan? Minister Zijlstra heeft er geen doekjes om gewonden dat dit ook voor hem een bijzonder moeilijke opgave is en in dit verband sprak hij over „moeilijke be leidsbeslissingen" die straks genomen zul len moeten worden. Gesteld immers dat de hoogconjunctuur blijft voortduren, ook al zal zij dan misschien iets van haar scherpte verliezen, kan men dan op grond daarvan nooit tot belast'nsveriaging ko men? Zo is het niet. zegt de minister. Er komt een ogenblik dat de noodzaak tot verlichting van de belastingdruk zwaar der weegt dan welke conjuncturele over wegingen ook. Het is dus het ogenblik dat belasting verlaging boven aan het lijstje van prio riteiten gekomen is. Het is dan niet zo dat men gaat zeggen: „vooruit dan maar cn we zullen wel zien waar het schip strandt". Men zal dan met voorstellen moeten komen die op andere wijze de kansen op overbcstedlng zullen bestrijden. Men kan dat zoeken door eeu drastische verlaging in de sector van de overheids uitgaven, in het niet meer verlenen van investerings-faciliteiten of hoe dan ook. Dat zijn de „moeilijke beslissingen" waar op de minister van financiën doelde. En die kunnen inderdaad verreweg het beste bij een nieuwe begrotingsperiode worden onthuld. De posit'e van de minister vau finan ciën Is ook in een tijd van hoogconjunc tuur een weinig benijdenswaardige en de bewering van mr. Burger dat deze be windsman uit is op „verkiezingsstuntjes" is absurd. Hij is (meestal) de man van de impopulaire maatregelen. Zij die het landsbelang stellen boven dat van hun eigen portemonnaie zullen minister Zijl stra dankbaar zijn gelukkig zijn er vden zo in Nederland. „Hallo.hallospreek ik met i lichtingen? Kunt u mij ook zeggen, als A een sloot graaft in tien uur en B dat in 8Vt uur kan doen. hoe lang C daar dan over doet?" (Van correspondent) Tevergeefs heeft de heer D. J. Oggel (Geref. Pol. Verbond) getracht de raad van Axel ertoe te bewegen een geluks telegram te zenden aan de regering van Zuid-Afrika ter gelegenheid van de onafhankelijkheid van dit land. Van dit zenden van een telegram maakte hj] zelfs een voorstel. „Nu bet de dag is dat ons broedervolk verenigd in de Unie van Zuid-Afrika zijn volledige onafhankelijkheid ver krijgt, doordat de laatste banden met de overweldiger van eertijds worden verbroken, gaan onze gedachten uit naar dit volk, dat onder zeer moeilijke omstandigheden zijn posite in de we reld inneemt", aldus de heer Oggel. „Destijds liet de vrijheidsstrijd van het volk ook Axel niet onberoerd", zo ver volgde de heer Oggel, die een kwitan tie toonde, getekend door de generaals Botha, De Wet en anderen namens het boerenhulpfonds als bewijs voor de hulp die Axel in 1902 verleende. Iet name de heer C. van Bendegem (P.v.d.A.) voelde er niets voor dit voorstel in behandeling te nemen. Wat in Zuid-Afrika de laatste tijd gebeurde, was hem trouwens te gortig, zei hij. HU adviseerde het gemeentebestuur het voorstel, waarvan hU de konse- kwentles nog niet kon overzien, eens rustig te bestuderen. „De heer Verwoerd zal er de volgende maand ook nog wel bly mee zijn" ver onderstelde hij. Anderen sloten zich bU hem aan. De heer Oggel legde er de nadruk op dat aan deze spontane reactie geen politie ke konsekwenties waren verbonden. Toch was de raad blijkbaar niet gerust, want het voorstel werd alleen ge steund door de heren Oggel. J. C. van Luyk en L. Hamelink De overige 10 raadsleden stemden tegen. Tendens stationair ÏTE STORING die gisteren nog boven Polen werd aangetroffen en die in Duitsland plaatselijk meer dan 20 mm. regen veroorzaakte, heeft zich vannacht over Sleeswijk Holstein naar de Duitse Bocht verplaatst. Het centrum lag vanochtend bij Hamburg. De frontale bewolking breid de zich 'snel over het noorden en midden van ons land uit, waarbij vannacht op enkele plaatsen nog al wat regen viel, zo bijv. op het vliegveld Twente 11 mm. D Verwacht wordt, dat de depressie langs Happorten hedenmorgen zeven uur de Waddeneilanden naar de Noordzee zal trekken en dat daarna de bewolking 9 bij ons wat afneemt. Verder is een de- Station «eer». 2=9.. pressie van belang die zich over de Golf resieldb |f 85183 van Biscofe naar Frankrijk uitbreidt, zo dat ir. ons land morgen de wind naar zuidelijke richtingen krimpt en de tem- Vpenbur* peraturen iets hogere waarden bcrel- X1*" ken dan vandaag. Overigens blijft het weer veranderlijk. Twente De Bilt verwacht tot donderdagavond: ZcT-Limb Aanvankelijk plaatselijk nog wat regen Stucitb" of motregen, morgen enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Iets J"1*®11 bow hogere temperaturen dan vandaag. Looden*" onbSw (Opgemaakt te 11.15 uur). A d®m Brussel Luxemt ZON EN MAAN Zon op 4.26, onder 20.49; maan op 23.01, Grenobl onder 6.50. 5 Juni L.K. Nice De Verenigde Arabische Republiek heeft gisteren officieel meegedeeld de diplomatieke betrekkingen met Zuid- Afrika verbroken te hebben uit protest tegen de apartheid. Verwacht wordt dat UI van Afrikaan se staten het voorbeeld van de VAR. zullen volgen dat in overeenstemming was met de resoluties van het recente congres van Afrikaanse volken. gh. bcw

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1