Jlicuuie £ciJisft)c H'ouranl in 4 zee Lissabon-61 na minuten doden? DC-8 valt start bij Commentaar éAéiA NIEUWS in één oogopslag Staking Zuid-Afrika is niet geslaagd Gloednieuw KLM-vliegtuig Fridtjof Nansen Twaalf uit Nederland Nog geen spoor van wrak Proces tegen Clialle en Zeiler begonnen 7 DINSDAG 30 MEI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand: f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter Tweeënveertigste jaargang no. 12185 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD _5tant»astictj k gfjebltoea mgn bert ia Icgljenspotf Proces-Eichmann Goed voor bloed Zie pagina 9 Gevreesd moet worden, dat een DC-8 van de K.L.M., de „Fridtjof Nansen", die is uitgeleend aan de Venezolaanse lucht vaartmaatschappij VIASA, met 47 passagiers en 14 bemannings leden aan boord, tussen Lissabon en Santa Maria in de oceaan is neergestort. Het ongeluk moet 4 minuten na de start in Lis sabon zijn gebeurd. Twaalf van de veertien bemanningsleden woonden in Nederland. In Zuid-Afrika is het gigteren betrekkelijk rustig gebleven. Politie en militairen beschermden werkwilligen tegen stakers. Niettemin worden voor morgen ernstige ongeregeldheden ver wacht. Uit conferentiekringen in Evian is vernomen, dat de besprekin gen zich vooral concentreren op de waarborgen, welke in een onafhankelijk Algerije voor de Franse minderheid zullen gelden. De sfeer in Evian is goed. Generaal Challe heeft gisteren in Parijs voor zijn rechters o.m. verklaard, dat slechts een klein gedeelte van het Franse leger vanaf het begin tegen de opstand is geweest. Volgens hem is het leger thans slechts één in zijn wanhoop. De door velen verwachte verklaring van premier Macmillan over toetreding van Engeland tot de EEG is in Londen uitge bleven. Macmillan verklaarde niets te kunnen zeggen om de ontwikkeling te bespoedigen. Werkgevers en werknemers in de metaal hebben overeenstem ming bereikt over een verhoging van de minimum-uurlonen voor de tijdloners met 10 cent per 1 juli en met 5 cent per 1 april 1962. De voorstellen gaan nu naar de rijksbemiddelaars. Staatssecretaris Veldkamp heeft op vragen van twee Kamer leden geantwoord, dat de openstelling van winkels op zondag in 333 gemeenten in overeenstemming is met doel en strekking van de winkelsluitingswet IN Zuid-Afrika, waar het gisteren al vroeg tot gewelddaden kwam op de eerste dag van de stakings actie van niet-blanken tegen het uit roepen van de republiek Zuid-Afrika en de apartheidspolitiek van premier Verwoerd, is het betrekkelijk rustig gebleven. Geen stad of industrie of zelfs maar een enkele dienst lag ge- 118. NORBERT C erna vage, New Yorker, 28 jaar, heeft een „hoge betrek king" bij d;e Verenigde Naties. Hij is namelijk lid van de glazenwassers- ploeg, een vaste baan, want het aantal ramen van het enorme gebou wencomplex is zo groot, dat er het hele jaar door werk is. Norbert heeft twee dingen voor op vele leden van het hoge college waaraan hij zijn diensten geeft: hij is altijd in de frisse lucht en als zijn vjorbeeld wat meer navolging vond, zou dit aan het peil der debatten ten goede komen. En hij bezit onomstotelijk wijsheid. Toen men hem vroeg of hij nooit bang was, werkend op die grote hoogte, was zijn ant woord: „Als je maar niet naar beneden kijkt, maar je werk doet, dan val je ook niet!" Ook deze wijsheid zou men menige afgevaardigde willen toewensen. De angst om te „vallen", in ongenade te vallen bij medeafgevaar- ring of niet in de smaak te vellen bij medeafgevaar digden, brengt menig lid tot standpunten die niet hele maal juist zijn. Lette men niet op die kansen om te vallen wellicht zou deze Uno aan belangrijkheid en invloed winnen! Maar helaas let men te weinig op de gla zenwasser en laat men zijn wijsheid te weinig op zich inwerken! Laten we Norbert Cerna- vage rustig zijn sigaretje ro ken en zetten we ons met beide benen op de begane grond, dan is er plaats voor de gedachte of de „in hoog heid gezetenen" in sommige gevallen niet te weinig luis teren naar de wijsheid van „de gewone man" Of om het meer in de problema- tiektermen van onze tijd te zeggen: „Gaapt er in onze samenleving in vele gevallen niet een te brede kloof tus sen leiding en leden?" Het is een vraagstuk waarover vele commissies van vele organi saties zich het hoofd breken, in vele gevallen zonder tot een duidelijke oplossing te komen. Helaas, want het is in een democratisch staats bestel wel een vraagstuk van de eerste orde! Wel is het gelukkig zo dat leiding en leden elkaar dik wijls ontmoeten in de krant, want in de krant klinken ge woonlijk vele meningen door. Het is een van de functies die de krant onmis baar maakt. Maar die ook de aandacht vestigt op de vraag welke' krant men leest! (woonplaats) Betaling geschiedt per week maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). De bemanningsleden van de Fridtjof Nansen waren: Vliegtuigbestuurder 1ste klas, gezag voerder: Robert Douglas Bergemann. geboren 10-8-1919 te Hamilton, Nieuw Zeeland, woonachtig te Laren (N.H), gehuwd, twee kinderen, in dienst van de K.L.M. sedert 27-6-1946, Nieuw-Zee- landse nationaliteit. Vliegtuigbestuurder 1ste klas Rinnert Machiel Draaisma, geboren 28-3-1917 te Semarang, Indonesië, woont tc Haarlem, gehuwd, twee kinderen, in dienst van de K.L.M. sedert 1-11-1940. Vliegtuigbestuurder lste klas John Ro nald William Hoekstra, geboren 1-8- 1917 te Soebang, Indonesië, woonachtig te Amstelveen, gehuwd, 1 kind, in dienst van de K.N.LL.M. sedert 1-1- 1947, in dienst van de K.L.M. sedert 1-8-1947. van Vuure, geboren 2-11-1915 te Am- van Vuure, geboren 2-11-1955 te Am sterdam, woonachtig te Amstelveen, gehuwd, drie kinderen, in dienst van de K.L.M. sedert 1-11-1937. Sinds 1-8- 1938 radio-telegrafist, sinds 1-11-1959 navro (radiotelegrafist-navigator). Zijn functie aan boord op het ogenblik was dus ook radiotelegrafist en navigator. Boordwerktuigkundige lste klas Hendri- kus Westrik, geboren 19-7-1916 te Zwol le, woonde te Amstelveen, gehuwd, 1 kind. in dienst van de K.L.M. sedert 14-3-1938. Boordwerktuigkundige 3e klas Jacobus Wilhelmus Blommestein, geboren 31-12- 1933 te Jutfaas, wonende aldaar, onge huwd, In dienst van de K.L.M. sedert 10-10-1955, sinds 1-2-1957 boordwerk tuigkundige. Purser lste klas Ferdinand Linterman, geboren 13-6-1925 te Nijmegen, woon achtig te Oudekerk a.d. Amstel, ge huwd, 2 kinderen, in dienst van de K.L.M. sedert 1-4-1954. Purser 2e klas Louis Boersma, geboren 30-11-1925 te Amsterdam, woonachtig T 7"ANN ACHT is de KLM opnieuw getroffen door een ramp, die aan een te Driehuls, gehuwd, geen kinderen, groot aantal mensen het léven heeft gekost. Een toestel, dat in charter stads°Ml-1954 'steward^ 15"5"1948' vloog voor de Venezolaanse luchtvaartmaatschappij VIASA, is namelijk treerd als PH-DCL. was de nieuwste Aankomend 'hofmeester Jacob Ooster- vier mintuen na het vertrek uit Lissabon vanmorgen om 01.15 uur G.M.T. DC-8 machine, die de KLM van de Dou- Üng, geboren 14-11-1932 te Wassenaar, „eergestort, vermoedelijk in zee. Bij het afsluiten van deze editie was er jjj* dolt ^neLaeKTSr'd™dfhAWw«to ■"enS' "OS spoor van hot toestel, de PH-DCL Fridtjof Nansen. gevonden. "ende van Aankomend hofmeester Seng Hoeij Thio, maar men moet aannemen dat alle inzittenden, te weten 47 passagiers en chines .die de KLM bij Douglas heeft geboren 30-7-1937 te Rotterdam, wonen- veertien bemanningsleden, om het leven zijn gekomen. Omtrent de oor- besteld. ae te Vlaardlngen. gehuwd, 1 kind ra zaak he( ongeluk was hedenochtend ook nog niets bekend. Het toestel was uitgerust met de nieuwe in dienst van de K.L.M. sinds 1-6-1960, zg. turbo-fan motoren, evenals de 8e en Stewardess*mei. "SSïïT'jJÏSST™ De Fridtjof Nansen, een gloed- tuig daarna nog twee minuten in de KLM ^«ika den Berg. geboren 8-10-1925 te Den nieuwe DC-8, was gisteravond kort lucht moet zijn geweest Daarna Haag, wonende aldaar, ongehuwd, in na negen uur Hit Rome vertrokken heeft men er niets meer van ver- JiÓêtend Sp'a™"cd„S 'pórtieeesZen h"n Madrid, Lissabon en Santa nomen. lange tijd in Brazilië gewoond. Maria naar Caracas te vliegen. Om Enige uren na de vermissing van de Stewardess mej. E. Cornelia de Graaf, kwart over een vannacht vertrok het Fridtjof Nansen deelde de KLM. mee seboren t-s-1936 te Deventer, wonende oe3te] onder slechte dat het toestel dat m charter voor dr te Amsterdam, ongehuwd, ui dienst Venezolaanse maatschappij V.I.A.S.A K.L.M. sinds 1-9-1960, zij is sinds ï-il- weersomstandigheden. Het zou om vloQg een KjL.M._bemanning had var I960 stewardess. kwart over drie in Santa Maria moe- veertien personen. Er zouden zich 4' Stewardess mej. Maritza Isabel Crespo zjjn doch om negentien minuten passagiers aan boord bevinden, ondei Caldera, geboren 30-7-1941 te Maiquetia, J ongehuwd, in dienst van de Viasa. over een. dus zeer kort na de start. Steward Pablo Garrido, geboren 8-1-1928 werd het radiocontact verbroken. Bij In Madrid, wonende in Caracas, in de KLM meent men dat het vlieg- De neergestorte Fridtjof Nansen was een gloednieuw toestel van het hier afgebeelde type: de DC-8. Amerikaanse luchtmacht op Santa Maria gewaarschuwd opdat er naar het ver miste toestel kon worden uitgezien. Ook schepen werden gealarmeerd voor een grootscheepse speurtocht. Vanmorgen om vijf minuten over half twaalf heeft de K.L.M. een eigen toestel met experts naar Lissabon gestuurd. Aan boord bevinden zich personeel van de Rijksluchtvaartdienst en van de K.L.M. Het Franse persbureau A.F.P. meldt dat vijf Portugese passagiers zich in Lissabon aan boord hebben begeven. De machine zou voldoende brandstof aan boord hebben gehad om tot vanmorgen half zeven in de lucht te blijven. A.F.P. meende ook te weten, dat, toen het radio contact werd verbroken, de Fridtjof Nan sen zich ter hoogte van La Caparlca. een strand van twintig kilometer ten zuiden ran Lissabon bevond. Om twaalf uur vanmorgen kon de K.LJVI. de officiële passagierslijst be kendmaken. Aan boord bevonden zich 28 Venezolancn elf Spanjaarden, vijf Portugezen, een Chileen, een Frans man en een Italiaan. De thans vermiste machine, geregls- heel lam, hoewel de uitwerking van de staking voelbaar was op de werk plaatsen van Johannesburg tot Port Elizabeth. Overal reden politie en militairen rond om de vele werkwil ligen te beschermen tegen de woe dende stakers. In de Kaapprovincie werd aan de sta- kingsoproep vrijwel geen gehoor gegeven. Gevreesd wordt echter dat vandaag en morgen (de laatste stakingsdag, die sa menvalt met het uitroepen van de repu bliek) zich nog ernstige moeilijkheden zullen voordoen, vooral als de stakings actie werkelijk op een mislukking uitloopt. Volgens een ruwe schatting van E. P. Bradlow, de voorzitter van de Kamer koophandel van Johannesburg, is gis teren minstens de helft van de 250.000 negerarbeiders van Johannesburg thuis gebleven. In andere delen van het land schijnt de staking echter een mislukking te zijn geworden. De meeste arbeiders zouden normaal op hun werk zijn verschenen. In Johannesburg spanden de voorstad Alexandra, waar circa 50.000 negers in vuile hutten wonen en de negerwij ken in het zuidwesten de kroon. De meeste stakers wonen hier. Premier Verwoerd verklaarde dat de pogingen om onlusten te verwekken niet gezien moeten worden als een reactie op de uitslag van de volksstemming waardoor Zuid-Afrika een republiek zal worden, maar als een aanval van hen, die het land niet willen zien ontwikkelen langs de uit gestippelde lijnen. Het communisme, dat onrust en chaos wil, heeft de hand in het verzet Maar wij hebben de plicht ons hiertegen te ver zetten, aldus Venvoerd. In Johannesburg bebben sterke politie-eenheden de hele dag de stations bewaakt. Ook stonden er zwaar bewapende politiemannen op wacht rond de negenvijken. Sommige werkgevers in Johannesburg hebben hun personeel een betaalde vakan tie van drie dagen gegeven. De ambte naren moeten echter op straffe van ont slag aan het werk blijven. Weer vrijheidsrijders veroordeeld De rechter James Spencer In Jackson (Mississippi) heeft gisteren nog 17 vry- lieidsrüders veroordeeld onder beschul diging van het verstoren van de orde en hen een boete van 200 dollar opgelegd benevens 6 maanden voorwaardelijk dezelfde straf die 22 anderen afgelopen vrijdag opgelegd werd. Spencer verklaarde bij zijn vonnis: „De rechtbank houdt vast aan haar vroegere opinie en zal alles doen om orde en rust In deze gemeente te bewaren." Verleden week vrijdag zei Spencer na het proces dat de rijders niet veroordeeld werden wegens beschuldigingen in verband met rassenscheiding, maar wegens het ver storen van rust. TI JEN MOET ALLE waardering hebben voor de wijze waarop de premier van Suriname, mr. Emanuels, de wensen van zijn land heeft geformuleerd tijdens de gisteren begonnen Ronde Tafel-Confe rentie der drie koninkrijkspartners. Voor op stelde hij dat Suriname geen algehele zelfstandigheid vraagt en zeer beslist niet de band wil doorsnijden met het Huis van Oranje. „Misschien zijn de verhoudingen tussen de drie partners nooit beter en hartelijker geweest dan thans", zo con stateerde hij. In een wereld waarin het nationalisme hoogtij viert en het samen gaan van vroeger door koloniale banden gebonden landen als een absurditeit wordt beschouwd, is dit een geluid dat goed doet. En dat naar wij hopen ook indruk zal maken op sommige jonge Surinamera die in ons land verblijven en nogal eens het tegengestelde propageren. Deze opzet maakt het tc gemakkelijker niet slechts waardering maar ook begrip te hebben voor de door mr. Emanuels geformuleerde wensen, ook al staan er enkele bedenkingen tegenover. Ook al zijn de drie landen partners in het Koninkrijk, hun ontwikkeling loopt uiteraard niet parallel. In Suriname gaat die ontwikke ling heel snel. „Op een wijze zo zei mr. Emanuels het die de vergelijking met de hoogst ontwikkelde landen ter wereld kan doorstaan." Daartegenover schetste de minister-pre sident van de Nederlandse Antillen, de heer Jonckheer, de omstandigheden van zijn land in deze geest, dat men het meest gebaat is bij politieke rust en stelselma tige economische opbouw, gezien de soms schoksgewijze, dikwijls met revoluties ge paard gaande ontwikkeling der omrin gende landen. En in Nederland zelf loopt alles weer heel anders, meer langs lijnen van geleidelijkheid en van tradities van Met deze gegevens voor ogen vraagt Suriname zelfstandigheid voor wat zijn buitenlandse betrekkingen betreft en men voert daarvoor argumenten aan, betrek king hebbende op die verschillen in ont wikkeling. Op het eerste gezicht is dit juist. Maar toch ontbreekt er iets aan. Dit namelijk dat het partnerschap, hoewel het zelfstandigheid niet uitsluit, ander zijds coördinatie vraagt. Theoretisch zou het immers denkbaar zijn dat het buiten landse beleid van Suriname lijnrecht zou komen te staan tegenover dat van Neder land. Het zou zelfs denkbaar zijn (nog maals: alleen in theorie) dat Suriname Indonesië zou gaan steunen in haar aan spraken op Nieuw-Guinea en in de Ver. Naties de kant van Soekarno zou kiezen. Een overeenkomst als dit koninkrijks statuut behoort waterdicht te zijn en ook theoretische mogelijkheden die meer on mogelijkheden zijn, behoren te worden uitgesloten. Daarom staat deze R.T.C. toch voor een moeilijker opgaaf dan zo op het eerst egezic-ht lijkt. De gekozen weg: een principe-overeenkomst op korte termijn met een „uitwerk-periodc" door ter zake kundigen die hier wat meer tijd voor krijgen, lijkt dan ook de juiste weg. Waarbij de vaste wil voorop moet staan om de stukjes van deze toch wel inge wikkelde puzzel in elkaar te passen. TIE AFGELOPEN NACHT is bijna gens meer nachtvorst voorgekomen omdat de in ons land aanwezige lucht iets hogere dauwpunten heeft. In de naaste omgeving is er nog weinig verandering in de weerstoestand gekomen, omdat we ons bevinden tussen twee storingsgebie- den die elkaar min of meer op een af stand houden, het ene gebied bevindt zich bij de Spaans-Portugese kust en ver oorzaakt luchtdrukdalingen in zuid Frank rijk en de Middellandse Zee, het andere houdt zich op boven Polen en brengt regen in noord Duitsland bij tempera turen beneden 10 graden. De laatste storing verplaatst zich in wes telijke tot noordweselijke richting naar Denemarken. de Viasa. tien kinderen. Direct nadat het contact met het toe stel werd verbroken, heeft men de offi ciële Portugese luchtvaartinstanties en de „Leger één in zijn wanhoop" De generaals Maurice Challe en André Zeiler, de leiders van de mis lukte militaire opstand in Algiers zijn gisteren in het paleis van justi tie in Parijs voor hun rechters geleid Door een haag van bewakers werden de beide mannen, die in burger wa ren, de overvolle rechtszaal binnen gebracht. Het palais de justice wordt zwaar be waakt tegen mogelijke aanvallen van Al gerijnen. Er staat een ambulance gereed en een militaire radiowagen coördineert de beveiliging van het gebouw De onge veer 200 journalisten die tot de rechtzaal zijn toegelaten moesten zich tot vier maal toe laten controlerqp voordat zij naar hun plaatsen konden gaan. Generaal Cnalle zei voor de rechtbank dat slechts een zeer gering aantal mili tairen van het begin af aan pertinent tegen de coup was. „Het Franse leger is vandaag slechts één in zün wanhoop", aldus de generaal. Hij schreef het mislukken van de op stand toe aan de aarzeling van de leger leiders en, tot op zekere hoogte, aan com munistische invloed onder de Franse dienstplichtigen. Challe kreeg het woord nadat de open bare aanklager de elf pagina's tellende- dagvaarding had voorgelezen waarin beide generaals ervan beschuldigd wor den een gewapende opstand te hebben geleid een misdaad waarvoor de dood straf opgelegd kan worden. Challe zei dat hij de opstand geleid heeft op verzoek van „vrienden" die hem gezegd hadden dat „het leger erop wacht geleid te worden." FLAUWGEVALLEN Generaal André Zeiler viel flauw toen hij een verklaring moest afleggen over zijn aandeel in de militaire revolte in Algerije. Hij werd de zaal uitgedragen. De grijzende 63-jarige Zeiler kreeg hetJ woord na Challe. Hij zakte in elkaar toen vertegenwoordiger r enkele nauwelijks verstaan- celona bare woorden gesproken had. Hij herstel de zich weer maar na enkele woorden viel hij opnieuw flauw. Zeiler, dié aantekeningen in zijn be vende handen hield, zei: „Alles wat ik gedaan heb, heb ik enkel en alleen ge daan met de wens Algerije onder Franse souvereiniteit te houden. Frankrijk heeft Algerije nodig zonder.. Op dit punt zakte hij in elkaar. De eerste getuige was generaal Fer- nand Gambiez, de opperbevelhebber in Algerije. Gambiez werd op 22 april op bevel van Challe gearresteerd nadat h(j getracht had een konvooi muiters van het vreemdelin genlegioen, dat in opmars naar Algiers was, tegen te houden. Toen Challe eer van zijn officieren naar hem toe stuurde om Gambiez over te halen zich bü de opstand aan te sluiten, zei Gambiez tot 'leze officier: „Ik ben een oude soldaat, dergelijke voorstellen doet men niet aan •en oude soldaat." Na z(jn verklaring •erd de zitting verdaagd. Vertegenwoordiger van de KLM in Kongo bij ongeluk omgekomen De vertegenwoordiger van de KLM in Kongo. H. H. E. L. M. baron van Voorst tot Voorst, is gistermiddag bij een auto-ongeluk in Leopoldstad om gekomen. De overledene was getrouwd en had twee kinderen. Hij was verleden 'aar juni in Kongo geplaatst, nadat hij de KLM in Bar- geweest. De bemanning van het verongelukte vliegtuig: van boven naar beneden en y.I.n.r.ï R. D. Bergemann (gezagvoer- ier), R. RL Draaisma, J. R. \V. Hoek stra, H. Westrik, J. W. Blommenstein, G. van Vuure. F. Linterman. L. Boers ma, J. Oosterling, Seng Hoey Thio, P. G. Perrales, mej. C. J. v. d. Berg, mej. K. de Graaf en mej. RL L C. Caldera. Tendens stationair Het is mogelijk dat de regen zich over de noordelijke provincies uitbreidt, in het zuiden en midden van het land daaren tegen zal het weer een wisselend karakter behouden. De temperaturen kunnen op plaatsen waar geen regen of veel be wolking voorkomt weer iets hogere waar den dan vandaag bereiken De wind draait naar noord tot noordwest. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Bewolkt met voornamelijk in het noor den van het land enige regen, In het zui den enkele opklaringen. Overwegend ma tige wind uit noordelijke richtingen. Over het algemeen weinig verandering ln tem peratuur. (Opgemaakt, 11.15 uur). ZON EN R1AAN Zon op: 4.27, onder 20.48; maan op 22.03, onder 5.54. Maandag 5 juni L.K. HET WEER Rapporti IN EUROPA zeven uur SteUO. gcsteldb S3 i: 3$ j. 3 isllslï| IVnipei |Z3 D Helder Ypenburg Vllss Eelde Ue Bilt h?bew'. onbew. 6 4 2 2 12 10 0.1 13 4 2 14 7 0 12 3 3 13 4 2 Zd -Limb Helsinki Stockh Oslo Kopenh h bew' h. bew. regen zw. bew ono 2 no 4 nno 2 nno 2 windstil 14 4 0.1 14 3 0.1 25 13 0 14 7 0 14 9 3 13 11 1 A'dam Brussel Luxemb Parijs Bordeaux Grenoble Nice h. bew onbew 1. bew bew. 1. bew o 4 ono 2 windstil wzw 3 15 10 0 14 4 0.1 14 5 0.1 12 2 0 15 3 0 18 11 0 15 2 0 22 10 0 Frankfon MUnchen Züncb Locarno h. baw gh. bew. zw. bew h. bew. ono 1 w 1 no 2 windstil O 1 11 1 2 6 4 6 7 1 0 12 1 0 14 4 15 Belgrado Athene Rome zw. bew 1. bew zw. bew. I0!!* LIL. 9 4 9 24 14 12 - 20 0 21 12 0 Madrid Mallorca Lissabon regen h. bew regen z 5 no 2 w 17 20 10 1 18 12 5 18 12 15

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1