Bicuiue friZtsctje (Courant Joxe zinspeelt op verdeeld Algerije Zeven talen leverden achtste op NIEUWS in één oogops Parij stof af snam Leidse verfhandel le Valk" n.v. Vrijheidsrijders gaap liever gevangenis in Rusland eist commissie van onderzoek Angola STERK GEWIJZIGDE DIENSTREGELING NIEUWE SPOORBOEKJE! ZATERDAG 27 MEI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Tweeënveertigste jaargang no. 12183 CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD .itantwasticl) is ghfbltotn mgn bert ia IcgfjcnspctT Frans recept voor gelukkig zijn Zie Blad Zij Minister Joxe (Algerijnse zaken) heeft nog eens onderstreept, dat Frankrijk beslist van plan is tot een verdeling van Algerije te komen, indien de Algerijnen de banden met Frankrijk willen verbreken. Moskou wenst een uit vertegenwoordigers van vrije Afrikaanse landen bestaande commissie, die een onderzoek moet instellen naar de toestanden in Portugees Angola. Gezegd wordt, dat de Portugezen door de NAVO worden gesteund in hun terreur. De negerpredikant ds. Martin Luther King heeft de suggestie van minister Kennedy (justitie) om een z.g. afkoelingsperiode in te stellen, van de hand gewezen. In Jackson zijp 27 vrijheids- rijders veroordeeld tot 16 dagen hechtenis of een boete van 200 dollar. Verwacht wordt, dat premier Macmillan begin volgende week op de zevende zitting van het parlement der Westeuropese Unie uitsluitsel zal geven over de vraag, of Engeland al dan niet bereid is toe te treden tot de E.E.G. Op een weiland bij Delft is men er gisteren reeds in geslaagd een gedeelte van de V 1 op te graven. Men verwacht, dat de rest volgende week boven de grond kan worden gebracht Een van de grootste bedrijfsbonden binnen het C.N.V., de Chr. metaalbedrijfsbond, hoopt op 2 juni in Arnhem zijn diamanten jubileum te vieren. Uit verklaringen op een rechtszitting te Middelburg is gebleken, dat bij een provinciale dienst in Zeeland reeds jaren een be paalde vorm van verschrijvingen wordt toegepast KONING Boude wijn en koningin Fabiola van België hebben het hart der Fransen gestolen en in het bijzonder dat van de Farijzenaars en Fard- siennes. De koning met zijn jongensachtige open heid en zijn roerende zorg voor zijn gade, de konin gin met haar eenvoudige, spontane hartelijkheid. Parijs heeft véle wereld groten in haar paleizen gezien zonder er zich al te zeer over op te winden, dit staatsbezoek van het jonge koningspaar uit het buurland heeft haar wèl wat gedaan. Men moet ver in de ge schiedenis teruggaan voor men op een soortgelijk Bel gisch bezoek aan Frankrijk stuit wat dat betreft is deze plaat haast symbolisch. Men heeft het stof wegge veegd en een hernieuwde vriendschap tussen de twee volkeren is er het gevolg van. Want vriendschap tus sen twee volkeren wordt in niet geringe mate bevorderd door bezoeken als deze. Soms zou men als journa list gedachten willen lezen. Wat ging er in deze man op de foto om toen hij de loper veegde, waarmee de trappen van het paleis aan de Quai d'Orsay was belegd? Deed hij alleen maar zijn werk of dacht hij inderdaad aan de waarde van een koninklijk bezoek tot de luister waar van zijn werk voor een deel tje bijdroeg? En wat ging er om in de hoofden van het Belgisch Vorstenpaar toen zij deze trappen bestegen? De journalist weet het niet en kan het zijn lezers niet laten weten. Hij kan slechts weergeven wat hij ziet en hoort en wat er in hemzelf omgaat. Nu is vooral dat laatste al heel veel: door weer te ge ven wat er in hemzelf om gaat beïnvloedt de journa list zijn lezers. Dikwijls is hij zich dit niet eens bewust: als hij bij een bezoek als dit de vreugde om hem heen ook in zichzelf voelt? zal zijn stuk onwillekeurig iets blijs krijgen. En die blijdschap zal zich dikwijls aan zijn lezers meedelen. En dus komen we weer te rug bij ons oude thema: de keuze van de krant is be langrijk. Zo belangrijk dat u er gerust eens met vrienden en kennissen over mag spre ken! (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ia). Rood revolutieplan voor Thailand Het hoofd van de recherche van Thai land, generaal-majoor Pote Bekanan, heeft verklaard dat communistische ele menten van plan zijn geweest in juni een opstand in het noordoosten van Thailand te ontketenen. Bekanan zei dat dit aan het licht ls gekomen bij het verhoren van de 114 personen die in verband met dit com plot gearresteerd zijn. Hierbij zou ge bleken zijn dat de communisten contact hebben opgenomen met de Laotiaanse par^chutistenkapitein Kong Le. kort na dat deze met een staatsgreep de pro-wes terse regering omver had geworpen. Kort daarna zijn de communisten in het geheim militaire oefeningen in het oerwoud gaan houden, aldus Bekanan. Bekanan verklaarde dat het vermoeden bestaat dat de revolutionairen van plan waren, als zij eenmaal het noord-oosten in hun macht hadden, hulp te vragen aan communistisch China. Fa D. Kr et en Zn. 0 Met zes stemmen voor heeft de zeven leden tellende raad van Baarland gister, avond besloten tussentijds ontslag te ver lenen aan wethouder L. de Bruijne in wie men geen vertrouwen meer heeft, omdat hij zich onder meer aan loslippig heid schuldig zou hebben gemaakt. Binnen enkele dagen vertrekt een V.N.-missie naar Kongo ter bepaling van aard en omvang der economische hulp die de V.N. aan Kongo zal moeten ver strekken. De missie is door president Kasavoeboe uitgenodigd. De Franse minister van Algerijnse zaken, Louis Joxe, waarschuwde gisteren dat het risico bestaat dat Algerije verdeeld zal worden. Hij legde er echter de nadruk op dat hij de voorkeur geeft aan een vruchtbare samenwerking tussen de Algerijnen en Frankrijk. Joxe, die op een pers conferentie sprak, zei dat er voorbeelden in de geschiedenis zijn van de succesvolle verdeling van landen. Maar hij voegde eraan toe dat er ook tal van voorbeelden van succesvolle samenwerking tussen landen en hun vroegere koloniën bestaan. Joxe maakte duidelijk dat Frankrijk te brengen of een aantal naar Frankrijk de verdeling van het uitgestrekte Alge rije niet met alle geweld zal doorzetten. „Maar Frankrijk is vastbesloten ervoor te zorgen dat inwoners van Algerije die met Frankrijk verbonden wilen blijven, ndet het slachtoffer zullen worden wraak en onredelijke eisen", aldus de minister. Verdeling van Algerije zou betekenen dat de Europeanen en de moslims ge scheiden zouden leven in twee afzonder lijke staten. „We willen niemand onder drukken en we willen niemand tegen zijn wil onder ons bewind houden", aldus Joxe, „maar we moeten ervoor zorgen dat de Europese minderheid niet het ge voel heeft dat zij onder de voet gelopen dreigt te worden." Joxe zei dat het referendum over de toekomst van Algerije pas gehouden zal kunnen worden nadat inbegrepen het recht van vrije r nlngsuiting. o de belanghebbende partijen het ei zijn geworden over de organisatie de stemming en over de marnier wa op tijdens de stemming de orde bc- waard zal blijven, o een methode om de stemming te troleren of te verifiëren is gevonden. „Als er bij deze onderhandelingen geen vreedzame overeenkomst kan worden ge sloten tussen de Algerijnse opstandelin gen en Frankrijk, dan zal Frankrijk ge dwongen zijn zijn toevlucht te neme verdeling", aldus de minister. Hij trad hierover niet in bijzonderheden i opperde de mogelijkheid de Europeanen in een bepaald deel van Algerije onder Officiële d« Verf van Vettewinkel Tokion Lakken Nemi Muurverven Wienese ladders Sphinx kwasten Sata Pistolen llïïiinj LAMMERMARKT 3 Verkoop uitsluitend engros LEIDEN Tel 33909 Campagne slechts een eerste stap De 27 „vrijheidsrijders" die woens dag in Jackson, Missisippi, werden gearresteerd zijn wegens ordeversto ring ieder tot 200 dollar boete en 60 dagen voorwaardelijk veroordeeld. Twee „vrijheidsrijders" zijn blanken, de overigen negers. Zij verkiezen de gevangenis boven het betalen van de boete. Vijf vam de elf „vrijheidsrijders" die donderdag in Montgomery. Alambama. werden gearresteerd omdat zij in een gesegregeerd restaurant bij een bussta tion hadden plaats genomen zijn vrij gelaten. De overigen worden nog vast gehouden. De commandant van de nationale gar de in Montgomery, adjudant-generaal Harry Graham, heeft op een persconfe rentie de weigering van de „vrijheids- rijders" om hun actie op te schorten „immoreel" genoemd. Hij verklaarde dat de noodtoestand van kracht zal blijven tot de normale omstandigheden zijn her steld. Adj.-gen. Harry Graham, hoofd van de nationale garde in Montgomery, heeft inmiddels verklaard dat de weigering van de vrijheidsrijders om hun cam pagne op te schorten „immoreel en dom" was. Verder zei hij dat de noodtoestand in Montgomery gehandhaafd zal blijven totdat dé toestand volgens hem weer normaal is. Negerleider Martin Luther King heeft vrijdag meegedeeld dat de campagne der vrijheidsrijders tijdelijk onderbro ken wordt, omdat enige naaste mede werkers in Montgomery en Jackson ge vangen zitten. Er worden thans nieuwe plannen opgesteld. De suggestie van procucreur-generaal Kennedy om een „afkoelingsperiode" in acht te nemen, werd door King onomwonden afgewe zen. „Wij menen dat we niet met een gerust geweten mogen afkoelen bij onze pogingen om als eersterangs burgers te worden behandeld," zei King. Degenen die af moeten koelen, zijn zij die vol gewelddadigheid zitten zij die de wet naast zich neerleggen zij die vastbesloten zijn dit ongoddelijke stelsel van menselijke betrekkingen te handhaven." De „vrijheldsritten", die ten doel heb ben een einde te maken aan het rassen onderscheid in de busstations In de zui delijke staten, vormen slechts een eerste stóp van een negercampagne om In de Verenigde Staten definitief een streep te zett enonder alle discriminerende maatregelen, aldus heeft het hoofdbureau van het congres voor rassengeiükheid (COREl bekendgemaakt. Verwacht wordt, dat eveneens acties ontketend zullen worden tegen de sta tionsgebouwen van spoorwegen en lucht havens. De campagne is reeds gevoerd In snelbuffetten, drugstores en waren huizen. te laten komen. Joxe legde er de nadruk op dat Frank rijk bereid is overeenkomsten voor sa menwerking met een soeverein Algerije te sluiten op economisch en cultureel ge bied en op het vlak van de defensie. Deze overeenkomsten zouden waarschijnlijk dezelfde zijn als die welke Frankrijk met andere ex-koloniën in Afrika heeft ge- Joxe gaf de verzekering dat de belofte van de Franse regering van 16 september 1959 dat Algerije by het referendum over zijn toekomst uit drie mogelijkheden zal mogen kiezen, nog steeds van kracht Is. Deze mogelijkheden zjjn: volledige onaf hankelijkheid, volledige integratie met Frankrijk en samenwerking met Frank rijk. Algerijnse opstandelingen hebben gis teren bij Bougie ten oosten van Algiers een Frans vliegtuig neergeschoten, dat boven een gebied vloog waar gevochten werd. De piloot werd getrpffen door een geweerkogel en het toestel, een Piper cub, stortte neer. De piloot en een ander bemanningslid kwamen om het leven. Bij gevechten werden nog tien Franse militairen gewond. Ook kwam een bur ger om het leven, terwijl twee Europea nen werden gewond. Twee Algerijnen hebben in Parys de omroeper in het Arabisch van de Franse staatsradio- en televisie-omroep, de i hammedaan Tsjibane, neergeschoten ernstig verwond. De daders wisten te ontkomen. Voor vervolg zie pagina 11 In verband met de Frans-Alge rijnse besprekingen in Evian heeft Frankrijk in Algerije gevangen genomen leden van de FLN vrij gelaten. Een groep van hen ver laat een kamp. De mannen dragen portretten van De Gauile bij zich, die ze gauw hebben ingelijst nadat het besluit tot vrijlating bekend was geworden. Tot grote teleurstelling van de Parij zenaars heeft de Belgische Koningin Fabiola gisteren niet aan het staatsbezoek kunnen deelnemen. In het programma van de Koning kwam geen verandering. Beiden zijn zeer populair bij de Franseti. Donderdagavond ontvingen zij president en mevrouw De Gauile op de ambassade. Zij werden bij de ingang begroet door de ambassadeur, baron Jaspar. (Foto exclusief Nieuwe Leidsche Crt) In een gisteravond door radio- Moskou omgeroepen verklaring heeft de Sowjet-regering Portugal beschul digd van aanvallen en bombarde menten op de bevolking van Angola, in strijd met de V.N.-verklaring in zake het afschaffen van het kolonia lisme. op Instelling De Sowjetunie dringt van een internationale commissie. De- staande uit vertegenwoordigers van vrije Afrikaanse landen, die een onderzoek zal moeten instellen naar de toestanden in Angola en de andere Portugese koloniën. „Het Russische volk kan het droevige lot van het volk van Angola, dat voor zijn onafhankelijkheid en nationale we dergeboorte strijdt, niet lijdzaam blijven aanzien", aldus de Russische verklaring. De vérklaring rept van „terroristische wetten", gemaakt door de „Portugese bar baren", op grond waarvan in Angola dui zenden mensen worden gearresteerd, ge vangen gezet en gedood, terwijl in Por tugal zelf „een fascistische terreur" aan de orde van de dag is. In de verklaring wordt de situatie in Portugal vergeleken met die van de middeleeuwen. „Premier Spaanse inquisitie „De Portugese uitbuiters van de Afri kaanse en andere kolonieën zjjn nauw verbonden met de monopolisten in En geland. West-Duitsland, België en de Ver enigde Staten, die daar over enorme hulpbronnen aan grondstoffen en goed kope arbeidskrachten beschikken. Deze monopolisten worden via de N.A.V.O. ge steund door Portugals bondgenoten, ter wijl Portugal zeil wapens krygt waar mede het zijn slavernij-oorlog tegen het volk van Angola kan voeren", aldus de Sowjet-verklaring. Meisje vermist Reintje Eikelboom, een meisje van vijf tien jaar, heeft op 22 mei 1961 de ouder lijke woning te Zutphen verlaten en is daarin tot op heden niet teruggekeerd. Zij is het laatst gezien in gezelschap van Duitse jongens. Een ongeluk wordt ge- A AN DE DRIE ELEMENTEN die gege- ven zijn om de kwestie-Algerije tot een oplossing te brengen, te weten: vol ledige onafhankelijkheid, volledige Inte gratie met Frankrijk en samenwerking met Frankrijk, is thans door de Franse minister van Algerijnse zaken Joxe een nieuwe mogelijkheid toegevoegd: een ver deling van Algerije in een Europees deel en een Moslim-deel. Het denkbeeld zelf is uiteraard niet nieuw. Maar tevoren was deze mogelijk heid nog niet met zoveel nadruk gesteld ais nu is gebeurd. Waarsehijnlijk heeft deze verklaring een tweeledig doel: De Fransen in Alge rije te overtuigen van de vaste wil van Parijs om hen niet in de steek te laten en anderzijds om druk uit te oefenen op de F.L.N.-afgevaardigden. Het is alleen te hopen dat men het niet serieus bedoelt, omdat het geen oplossing is. Integendeel, het zou alleen maar een bron zijn van nieuwe conflicten. Voorbeelden zijn niet moeilijk te vin den, men denke slechts aan de moeilijk heden tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea. Natuurlijk behoeven die moeilijkheden er niet te zijn, maar een verdeling als deze zal nooit naar de zin zijn van de Algerijnse regering en, net als Soekarno, zal zij deze verdeling dus altijd aangrij pen om eventuele maatregelen tegen Frankrijk te rechtvaardigen. In het algemeen trouwens kan gezegd worden dat men verdeling van landen al te snel aangrijpt als oplossing van een conflict. Dc wereld zit al met een ver deeld Duitsland en met een verdeeld Korea en in feite ook met een verdeeld China. Het is een methode om tijdelijk een gerezen moeilijkheid bij te leggen en door de ogenschijnlijke simpelheid van de methode lijkt het op het vernuft van een Alexander de Grote die de Gordiaanse knoop niet ontwarde maar doorhakte. Landen echter worden bevolkt door mensen en het „doorhakken" van een land betekent meestal dat men op ruwe wijze banden tussen mensen verbreekt Duitsland is er het beste voorbeeld van: het bloed blijft kruipen waar het niet kan gaan. Ook al is de goede wil van alle partijen in nog zo ruime mate voorhan den, de ontwikkeling gaat dikwijls dwars tegen al die goede bedoelingen in. Omdat mensen, mensen zijn en geen stukken op een schaakbord. Hoe men het Algerijnse conlicft ook gaat oplossen, de oplosiing moet de men sen die erbij betrokken zijn eerlijk en rechtvaardig voorkomen. Treecht hecht Frankrijk de grootste mogelijke waarde aan een zuivere raadpleging van de be volking. Het is de enige methode om een vrede te bereiken die duurzaam zal blijken. En dat is toch de bedoeling. INGAANDE MORGEN RAADPLEEG HET ksh Tfoor de tijd van het jaar zeer koude polaire lucht is de laatste dagen bij noordelijke winden tot diep in West Europa doorgedrongen. Vanmorgen liep de begrenzing ervan van Zuid-Frankrijk over Zuid Duitsland naar Polen en van daar weer in noordelijke richting langs de Oostzee. Het binnendringen van de koude lucht gaf in ons land maar wei nig regen .maar verder naar het zuiden en oosten vielen plaatselijke grote hoe veelheden. In de koude lucht kwam in Engeland en Schotland hier en daar zware nachtvorst voor. En daar de noor delijke winden nog wat verder afnemen, is ook in ons land de kans op nacht vorst de komende nacht groot. Zondag blijft ons land in de koude lucht, maar de mlddagtemperaturen zullen in het al- IJKT WEER gemeen iets minder laag zijn. Naast zonnige perioden zullen echter ook nog enkele buien voorkomen. Tendens stationair Maandag: zon op 4.29, onder 20.46 uur; aan op 15.45, onder 4.31 uur. Volle Maan 30 mei. IN EUROPA Rapporten hedenmorgei zeven uur De Bilt verwacht tot zondagavond: Vannacht een grote kans op nachtvorst Morgen overdag: zonnige perioden maar st*a®i ook enkele buien en iets minder koud dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. D. Heli Ypenb ZON EN MAAN Vüss. (AP ZIJN minst hebben Alfandari, i talen ander bekend gemaakt in een doel heeft gesteld, „een vol- denschat en de alledaagse 4",,"n vprifinrino- lediger uitingsmiddel" - de heer Arturo verklaring, gepubliceerd Italië geboren de aandacht te vestigen op de construeren afkomstig uit Livorno, de verschijning bij de uitgeverij zakenman, journalist, dokter ingrediënten geleverd, die hij Brepols van een boekwerk 3.304 bladzijden, inhou te uitdrukkingen op het Frans opdat iedereen vele bij- en voegwoorden op mooier het Duits, de grammatica op Esperanto zeide hij, „ik wilde een taal scheppen, die zijn dan het nodig had om een achtste of dichter, in staat zal zijn het Engels en het Russisch zich naar believen en be- en de algemene structuur op samen te stellen, waarvan hij dende een grammatica met kwaamheid uit te drukken een reeds bestaande kunst- hoopt, dat zij de universele oefeningen van het Neo, met nauwkeurigheid en met taal, het Esperanto. de toekomst zal Neo-Frans woordenboek van zoveel nuances als verlangd' worden. De naam van de nieuwe taal is: Neo. Alfandari, die thans 73 jaar teksten. lende in het Neo vertaalde zakelijk gebaseerd op de Ita- gewerkt, verwacht veel Het volledige oefeningen- boek van het Neo telt 130 bladzijden met verschillende Alfrandari, die verklaart 25 teksten van Amerikaanse, Jaar aan hot Neo te hebben Engelse, Nederlandse, Dnitse, PCWPrkf vprwarht v» trnr. liaanse taal, de wortels t zet tegen zijn al 35 jaar te Brussel Alfandari deelt in zijn ver- de woorden op het Latijn en taal, vooral woont, heeft gisteren een en klaring mede, dat hij zich ten andere oude talen, de woor- het Esperanto kunst- Franse> Italiaanse en Spaanse i degenen, die auteurs, allemaal met de ver- beoefenen, taling in het Neo. Luxemb. Parya Madrid Mallorca Lissabon h.bew h. bew 1 bew. windstil windstil windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1