Rondetafelconferentie met de West begint maandag Suriname: meer vingers in buitenlandse pap Gemeentebesturen bezig met verkeersproblemen Zet huurtoeslag om in bijslag kostwinners" Vele prominenten bij het afscheid prof. Waterink Nederlands voorstel in Washington afgewezen Na eis van drie jaar op vrije voeten gesteld Minister De Pous voor economische vrijheid 9 VRIJDAG 26 MEI 1961 (Van onze parlementsredactie) TVTANNEER MAANDAG in de Trcveszaal aan het Haagse Binnenhof de rondetafelconferentie met de West begint, weet men, zoals met zeer veel conferenties, nauwelijks, waar men zal eindigen, maar evenmin en dat is dan het pikante van déze r.t.c. waar men precies moet beginnen. Voor Nederland en de Antillen voorziet het gesprek niet in een behoefte. Het is de derde Koninkrijkspartner, Suriname, die op deze r.t.c. heeft aangedrongen. Wat Suriname precies wil, zal echter pas de volgende week moeten blijken. i Eén ding staat wel vast: In Suriname heerst reeds minstens een jaar enige ontevredenheid over de wijze, waarop de band met Nederland is geregeld. Het is overdreven, te zeggen, dat het nationalisme het land in de West.in zijn ban heeft gevangen. Zeker, er zijn jongelieden, die om onafhankelijkheid roepen, maar hun aantal is (nog) vrij gering en hun geluid is niet representatief voor het geheel van de Surinaamse bevolking. Toch neemt het aantal Surinaamse politici, dat een meer zelfstandige po sitie van het rijksdeel ten opzichte van het omringende buitenland wenst, toe. Het Statuut voor het Koninkrijk, dat de onderlinge betrekkingen tussen Neder land, Suriname en de Antillen regelt, bepaalt, dat voor de rijksdelen in de West de buitenlandse betrekkingen en de defensie koninkrijksaangelegenheden zijn, met andere woorden, dat de defensie en de buitenlandse betrekkingen gezamen lijk worden geregeld Nu bestaat hiertegen, ook van de zijde van Suriname, nauwelijks bezwaar, voor al niet waar het om de defensie gaat. Voorwaarde is echter, dat deze zaken een zodanige behandeling krijgen, dat óók het belang van Suriname gediend. Dit laatste Het kost de Surinamers weinig moeite, voorbeelden hiefv&n aan te^dragen. Reeds in december van het vorig jaar zei minister-presidente inr. J5» D; Emanuels In de Staten, dat-de samenstelling van de Koninkrijksdelegaties vaak te wensen over laat, terwijl Suriname bovendien dik wijls te laat wordt geraadpleegd in be- iaugrijke aangelegenheden, waarin het Koninkrijk een standpunt moet kenbaar Nog de vorige week spitsten de Staten van Suriname deze klacht toe op een voor Suriname zeer belangrijk onderdeel van het beleid, de goedkeuring van het internationale verdrag, waardoor de In ternationale Ontwikkelings-Associatie het leven wordt geroepen. Juist bij de totstandkoming van dit verdrag, dat der meer de hulpverlening aan de lan den in ontwikkeling als doelstelling heeft, eed doelstelling, waarbij het in ontwikke ling verkerende Suriname groot belang hééft, moest Suriname veel meer wor den betrcykken, dan mogelijk is op grond van de voorzieningen van het Statuut, aldus de Staten. Onbehagen leeft bij een deel van de gemengde Surinaamse bevolking ook, sinds Nederland geweigerd heeft, in de Verenigde Naties de Zuidafrikaanse senpolitiek te veroordelen. Ons land bij die gelegenheid een neutrale houding aan, maar de Surinaamse minister-pre' sldent heeft daarop gereageerd met de mededeling, dat Suriname over de apart heidspolitiek allerminst neutraal denkt. Suriname zelf toont overigens, hoe het met de samenwerking tussen de rassei óók kan en moet: het samengaan vai creolen, Hindoestanen, Javanen, Chinezei Nederlanders kan voor veel ander an vertegenwoordigingen in de Or ganisatie van Amerikaanse Staten (O. De Brits-Westindische Federatie, de Verenigde Staten en eventueel ook Brazilië en Venezuela. Zoals men weet is enige maanden ge leden de Surinamer Lou Lichtveld (de schrijver Albert Helman) met de titel van gevolmachtigd minister toegevoegd de Nederlandse ambassade te Was hington. Er wordt aan getwijfeld, of eer dergelijke oplossing op de duur bevredi' gend kan zijn. Het is bovendien de vraag of een andere oplossing, waardoor meei n de Surinaamse zelfstandigheidswen- tegemoet wordt gekomen, mogelijk binnen de huidige bepalingen van het' Statuut voor het Koninkrijk. Zonder dat dit nu met zoveel woorden officieel door Suriname naar voren is gebracht, kan men dus stellen, dat de inzet van de r.t.c. zal zijn de vraag, op welke wijze aan de verlangens naar tere zelfstandigheid in de buitenlandse politiek van Suriname kan worden vol daan en of hiervoor wijziging van het Statuut nodig zal zijn. Verbondenheid blijft Nu dient te worden voorop gesteld, dat het nooit de bedoeling is geweest, van het Statuut een knellende band te maken, waarvan- de overzeese rijksdelen zich niet dan met zeer veel moeite zou den kunnen bevrijden. Het tegendeel is waar. Men kari, bij wijze van spreken, morgen het Statuut opzeggen. Gelukkig wil ook Suriname dit niet. Met hoeveel verve het ook zijn wensen voren heeft gebracht, hoe voorbarig het ook naar menig Nederlands inzicht heeft gehandeld, door reeds een r.t.c.- delegatie te benoemen, voordat officieel aan de Nederlandse regering de tot het houden van een r.t.c. te Jcennen was gegeven, hoe weinig omlijnd zijn standpunt is, hoezeer de vrij plotselinge spot met de Nederlandse begrippen degelijke voorbereiding, de band met Nederland heeft het niet discutabel ge steld. Waarschijnlijk zal het niet gemakke lijk zijn. het Statuut te wijzigen. Reeds de tótstandkónMog' ëfvan beeft zeer veel voeten in de aarde gehad. De voorbereidende besprekingen hebben jaren geduurd. De eerste r.t.c. begon in 1948, de tweede in 1952 en werd pas in 1954 voltooid. Zal een eventuele wijziging een even langdurige aangele genheid worden? Immers, hoe eensge zind ook vanuit Suriname op wijziging van de Surinaamse positie wordt aan gedrongen, het partijleven daar is toch ook wel zo geschakeerd, dat niet alle gedachten over de concretisering die grotere zelfstandigheid evenwijdig De opzet van de r.t.c. houdt ruim schoots rekening met een nadere uitwer king en formulering van hetgeen in eer ste instantie ter tafel wordt gebracht. De conferentie, die dc volgende week begint, zal waarschijnlijk niet langer dan week duren.Daarna zou een werk- commlssie moeten worden gevormd, de voorstellen te bestuderen en de gelijkheden tot uitwerking ervan m gaan. Begin volgende jaar zou dan in Intussen is reeds een groot aantal Ie- den van de beide delegaties uit de West in ons land gearriveerd. De sterkte van de delegaties duidt op het belang, dat de beide Koninkrijksdelen aan de toekennen. De delegatie van de Antillen bestaat slechts uit minister-president E. Jonckheer en de ministers R. J. A. Isa van justitie en J. Yrasquin van finan ciën en welvaartszorg. De Antilliaanse regering en staten achten de wijziging van het statuut momenteel niet oppor tuun. Voor de Antillen is momenteel de opbouw van de eilandengroep en de sterking van de economie het allerbe langrijkst. De delegatie hoopt dan ook. dat haar aanwezigheid in Den Haag van korte duur zal behoeven zijn. De Surinaamse delegatie telt daar tegen niet minder dan vijftien leden. Minister-president Emanuels is voor-i zitter. Behalve de premier maken vier leden van het kabinet deel ervan uit. De overige tien Surinaamse deelne mers aan de r.t.c. zijn lid van de Sta ten. Tot hen behoort onder meer de voorzitter van de Surinaamse Staten, de heer J. P. S. Kraag. Hoezeer ook de Nederlandse re gering als haar mening heeft ver kondigd, dat een ronde-tafelconfe rentie deugdelijke voorbereiding be hoeft. uit het parlement is er reeds op gewezen, dat het niet de bedoe ling mag zijn, de goede verstand houding met Suriname op te offeren aan de Nederlandse degelijkheid en dat het nodig is, open te staan voor de Surinaamse wensen. In welk vat deze wensen gegoten zullen worden, zal de komende week blijken. Onge twijfeld zal. wanneer de goede wil aan beide zijden-aanwezig is, een be vredigende oplossing te vinden zijn. Man poogde zijn vrouw te doden In zijn woning in de Hendrik Dienske- straat in Amsterdam is aangehouden de 56-jarige Engelsman C. B., die kort tevo ren had getracht zijn eveneens 56-jarige echtgenote H. C. N. van het leven te be roven. Hij had haar met een priem ver wondingen aan het hoofd toegebracht. Hevig bloedend werd dc vrouw, die nog in staat was zelf telefonisch de politie te waarschuwen, door deze :n de woning aangetroffen. Haar toestand is thans redelijk goed. B. woont reeds sedert 1929 in Nederland. Hij is directeur van een fabriek voor meetinstrumenten, maar de zaken gingen de laatste tijd slecht. Hij schijnt de be doeling te hebben gehad zijn vrouw leven te benemen en daarna de hand zichzelf te slaan. Om de vraag: orde of chaos (Van een onzer redacteuren) DE welhaast iedere dag toenemende verkeersproblemen kwamen in de vandaag te Tilburg voortgezette jaarvergadering van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten uitvoerig ter sprake, waarbij het ging om de vraag: Verkeersorde of verkeerschaos? Aan de hand van stellingen hielden mr. O. P. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, drs. S. G. Lijftoigt, mede werker van de Nederlandse Stichting Centraal Sociaal Werkgeversverbond: (Van onze sociaal-econ. redactie) TT ET Centraal Sociaal Werkgevers- J.A Verbond meent dat het aanbe veling verdient om de huurbijslag 1960 een meer permanent karakter te geven door deze om te zetten in een bijslag voor kostwinners. Voor vrouwelijke werknemers van 23 jaar en ouder zou de huurbijslag normaal in de lonen moeten worden ver werkt. Aldus wordt opgemerkt in het vandaag verschenen jaarverslag over 1960. Het voordeel van een dergelijke toe slag- zou zijn dat de loonstructuur iets wordt aangepast aan de stuctuur, zoals die in de andere landen van de EEG bestaat. In Frankrijk bijvoorbeeld, kent (Van een onzer verslaggevers) landen een voorbeeld zijn. isteren heeft prof. J. Waterink, ho«„CtanSv=i:0 de vermaak pedagoog, af- gens de in Suriname levende wensen, scheid genomen van de Vrije Univer- ook geschapen worden door middel van ^ie hij 35 jaar als hoogleraar eigen Surinaamse vertegenwoordigingen in het buitenland. Gedacht wordt daar-1 heeft gediend In de loop van deze c? Na afloop van dc gisterén gehouden bespreking heeft dc Nederlandse dele gatie die luchtvaartbesprekingen in Amerika houdt, een zeer korte ver klaring afgelegd, waarin gezegd wordt dat „Nederlandse voorstellen voor een praktische oplossing, die door de heer Stijkel in dc tweede zitting zijn ingediend, door dc Amerikaanse dele gatie niet werden aanvaard". Volgens een woordvoerder van de Ne derlandse' ambassade heeft staatssecre taris Stijkel die Washington verliet op de conferentie meegedeeld dat het Nederlandse standpunt thans opnieuw bekeken zal moeten worden, in-het licht van de door de V.S. aangenomen hou ding. Volgens zegslieden uit diplomatieke kringen hoopt Nederland, ondanks de onverzettelijke houding van de V.b. als nog een uitweg uit dc impasse te Vinden Bij zfjn terugkomst uil Washington heeft staatssecretaris E. G. Stijkel, leider van dc Nederlandse luchtvaarldelegatle die in Amerika onderhandelingen voert voor liet verkrijgen van landingsrechten voor dc KLM op dc Amerikaanse west- kust, vanochtend vroeg op Schiphol ver klaard, dat er niet van een impasse ge sproken kan worden Zondag reist de heei Stijkel naar We oen, waar hij tot de volgende week vrij dag zal deelnemen den conferentie van Europese van verkeer. Daags daarna hoopt hij naar Washington terug te keren óm met de delegatie de onderhandelingen, tijdens zijn afwezigheid zetten. „Uit het feit dal ik opnieuw naar Ame- i;ika zal gaan en dat de rest van de dele gatie daar thans nog verblijft, kunt zeLf uw conclusies trekken", zo zei I togen de hem op Schiphol opwachtende verslaggevers. „U zult wel begrijpen dat ik zeker niet zou. teruggaan indien ik dacht dai dat voor mij niets anders betekenen dan tijd verknoeien." „Over de miterpretaitie van de destijds in Bermuda gesloten en thans nog van kracht zijnde luchtvaartovereenkomst bestaat tussen de beide delegaties geen overeenstemming, zei hij nog, „en die zal ook nooirt bereikt worden geloof, ik. Ik heb dus voorgesteld die luohtvaart- overeenkomst intac* te laten en daaraan een concrete suggestie voc praktische oplossing toegevoegd, suggestie is edhiter dooi de Amerikaanse delegatie onder leiding van assisteru- staatssecretaris Martin van de hand gc- 0 In een steenkolenmijn in Coalbrook (Zuid-Afnka) zijn gisteren acht mensen, onder wie één blanke, om het leven gc- de aldaar te hou- komen door een gasontploffing. lange tijd is zijn kruin watt kaler en zijn kin wat spitser geworden, maar zijn geest is nog even spits als wel eer. Vele oude vrienden, oud-studen ten en bewonderaars kwamen het af scheidscollege bijwonen. Zelfs prins Bernhard was in het Woestduin- centrum aanwezig om de nauwe band tussen prof. Waterink en het koninklijk huis te onderstrepen. Verschillende hoogleraren zoals de rec tor magnificus prof. mr. I. A. Diepen horst. prof. dr. K. Dijk namens onder wijsorganisaties en studenten spraken de scheidende hoogleraar nog toe. Zij regen hun goede wensen aaneen tot een lange kwartieren-keten zodat het afscheids college duurde van kwart over tien tot half twee. Om half vier was prof. Wa terink weer aanwezig voor de receptie die het bewijs was van zijn populariteit Meer dan duizend vrienden kwamen hem de hand drukken. Aan het slot van het afscheidscollege werden ettelijke geschenken aangebo den. Zo ontving de hoogleraar de dum my van een nieuw boek, dat een keur uit het werk van prof. Waterink bevat. Het \verd aangeboden door de Groninger pedagoog, prof. dr. H. Nieuwenhuis. Voorts ontving hij een schitterende sierschaal van kristal, een projector dia's en een speciaal exemplaar var boekje met de tekst van het afscheids college. Tussen de vele honderden die prof. Waterink 's middags de hand kwt drukken zagen we prof. J. Zijlstra, de minister van financiën. Ook prins Bern hard. die 's morgens reeds het college bijwoonde, bracht een half uur op de receptie door. Voorts waren er tal var hoogleraren, directeuren, curatoren er vertegenwoordigers van christelijke er maatschappelijke en onderwijs organl- enns Bernhard woonde gisteren het afscheidscollege van prof. dr. J. Waterink, met wie Z.K.H. reeds lang bevriend is. bij en kwam hem op de receptie de hand schudden. In het midden de lector dr. S. Fokkema. Eis 30 maanden voor doodrijden van bromfietser De officier van justitie bij de rechtbank in Groningen, heeft tegen de 30-jarige hellingknecht M. H. uit Hoogezand gevangenisstraf gevorderd van twee en zes maanden met aftrek van H. zou op zaterdagavond 25 maart in beschonken toestand met zijn bromfiets E. Elderman uit Sappeméer hebben aan gereden, waarbij de laatste zo ernstig werd gewond, dat hij de volgende dag overleed. ook een dergelijke kostwinners toeslag. De lonen zijn daar afgestemd op de behoeften van een vrijgezel. Door de huurbijslag slechts voor vrouwelijke werknemers in de lonen te verwerken, zou een ruime stap worden gezet op de naar de gelijke beloning voor man en vrouwen. Volgens het jaarver- zou de invoering van een dergelijke kostwin-nerstoeslag ook de oplossing van het compensatievraagstuk bij verdere huurverhogingen kunnen vergemakke lijken. Naar bekend staat liet CSWV op het standpunt dat de huren nog met 30 tot 40 procent moeten worden verhoogd, te verdelen over een verhoging per 1 april 1962 en een verhoging per 1 april 1964. Dit om de subsidies voor de woning bouw af te schaffen, waarvoor een aan passing van de huren van bestaande woningen noodzakelijk is. Het verbond betreurt het dat de regering nog niet heeft kunnen besluiten tot de bepaling van haar gedragslijn met betrekking tot het huurbeleid. Loonpolitiek Het verbond is voorstander van vrijer loonbeleid, maar heeft toch be zwaren tegen enkele punten van de hui dige loonpolitiek. De voornaamste kri tiek richt zich tegen de hantering het produktiviteitscriterium als vrijwel de enige maatstaf en toetsingsnorm voor de omvang van de loonsverhogingen. Gebleken is, aldus het verslag, dat aan een dergelijk gebruik ernstige bezwaren kleven. In de praktijk blijkt het moeilijk te zijn het produktiviteitscijfer juist te berekenen. In sterke mate is zich de behoefte gaan manifesteren aan een systeem van loonvorming dat min der gecompliceerd van opzet is, dat dif ferentiatie toelaat en aan de onderhande lende partijen wat grotere bewegings vrijheid. veroorlooft. Volgens het jaarverslag staat het voorts wel vast dat in de loonpolitiek een cen trale plaats ingeruimd dient te blijven aan de ontwikkeling van de nationale produktlviteit. Zou in het bedrijfsleven de ontwikkeling van de arbeidskosten afwijken van de ontwikkeling van de arbeidsproduktiviteit, dan betekent dat een stijging van het prijsniveau en daar mee geldontwaarding. Met het bij de SER ingediende weV- ontwerp betreffende de arbeidsvoorwaar den, is het CSWV niet helemaal geluk kig, zo bleek gisteren voorts op een pers conferentie in Amsterdam. Volgens de voorzitter, ir. W.H. Kruyff, lijkt het voorgestelde nieuwe systeem weinig soe pel te zijn en draagt het 't gevaar van verambtelijking in zich. Zoals bekend beoogt het wetsontwerp de toetsing van overeengekomen arbeidsvoorwaarden op te dragen aan een loonraad, welks be sluiten zo nodig door de regering kunnen worden geschorst of vernietigd. W erktijdverkorting Volgens ir. Kruyff getuigt het niet altijd van een wij's beleid om de werk tijdverkorting in het bedrijfsleven te temporiseren, zoals .thans geschiedt. In de praktijk is het bewijs geleverd dat het ln vele gevallen efficiënter 'zou zijn de werktijdverkorting tot 45 uur in een keer door te voeren, aldus de verbondsvoor zitter, zijn stelling motiverende op orga- nisatorisriie gronden. Ten aanzien van de kinderbijslag meent het verbond dat voorshands met de huidige regelingen kan worden vol staan. In de gevallen waarin het gezins inkomen onvoldoende blijkt zou volgens het verbond een regeling getroffen kun nen worden door middel van belasting aftrek, die kan resulteren in een nega tieve belasting voor de laagstbezoldigden en de kleine zelfstandigen. Handhaving van het wetsontwerp van 1957 betekent volgens het CSWV geen verbetering of afronding van de huidige voorzieningen, doch een uitbreiding van de verzekerings plicht tot buiten de grenzen waarbinnen wettelijke voorzieningen in het algemeen als rechtvaardig worden aanvaard. In het verslag wordt voorts een lans gebroken voor een spoedige opneming van de Ziektewet in de aangekondigde Arbeidsongeschiktheidsverzekering, de Invaliditeitswet en Ongevallenwet zal vervangen. Naar de overtuiging van het verbond zon met een wettelijke regeling van vrijwillige ziektekostenverzekering alle Nederlandse burgers, wier inkomen een bepaald bedrag niet overschrijdt, een voorziening tot stand kunnen komen die een einde maakt aan de bestaande moei lijkheden op dit gebied, welke vooral het gevolg zijn van een gebrek aan zelfdis cipline onder de verzekerden. Dc officier van justitie bij de Bre dase rechtbank te Breda heeft gisteren tegen W. T. uit Oud-Gastel wegens poging tot diefstal drie jaar gevan genisstraf met aftrek geëist. Twintig minuten later werd de verdachte vrij gesproken en in vrijheid gesteld. die op pad was. omdat herhaaldelijk ln Oud-Gastel en Fijnaart werd ingebro ken. De man sloeg op de vlucht en ont deed zich van een breekijzer, een re volver en een lantaarn. Nadat hij was gepakt, verklaarde hij met deze attributen te willen gaan stropen. Op 3 maart was er in Fijnaart een poging tot inbraak gepleegd. Bij een huis, waarvan een raam was openge schoven, vond de politie een voetspoor. Het was een afdruk van een van de schoenen die T. droeg bij zijn arres tatie. ,,Die schoenen heb ik gevonden op de vuilnisbelt in Roosendaal na 3 maart zei de verdachte. In de dagvaarding stond vermeld, dat, de verdachte werd beschul digd van een poging tot inbraak, zulks nadat hij zich toegang had verschaft tot de woning. Voor dc rechtbank bleek ook uit het getuigenverhoor, dat niemand de woning was binnengedrongen en op grond deze feitelijke onjuistheid vroeg dc dediger mr. T. Houtman vrijspraak. De advocaat meende voorts dat de afdruk van dc schoen alleen en het strafblad van de verdachte onvoldoende bewijs materiaal vormden. Na in raadkamer zijn geweest, sprak de rechtbank de m vrij. voor psychotechniek te Ubrecht, B. W. Quist, chef van de verkeerspolitie te Utrecht en ir. F. F. Venstra, directeur van gemeentewerken te Arnhem een korte inleiding. Natuurlijk kwam ook de jeugd sprake. „Venkeersopvoedimg op lagere middelbare scholen is mede noodzake lijk om het principe van openbaarheid van de weg zijn noodzakelijke beperkin gen in de publieke opinie te geven',, luidde een der stellingen van drs. Lijf- togt. „Beïnvloeding van kinderen cn vol wassenen om wedstrijd- en spelelemen ten bulten het verkeer te houden is van de noodzakelijke doeleinden verkeersonderwijs," vervolgde drs. L(jf- togt. Beïnvloeding van het verkeersge. drag door afschrikwekkende middelen vond hjj weinig aanbevelenswaardig en in strijd met het overheersend patroon van de opvoeding. Voorts was drs. Lijftogt van oordeel, dat de wegenverkeerswet en het wegen verkeersreglement onvoldoende steun bieden bij het verkeersonderwijs. Hij achtte een ontwikkeling van een weg- code noodzakelijk. Het verdient ook dringend aanbeveling bij inschakeling jeu-gdverkeersbri-gades te zoeken on der jongeren van 16—19 jaar, omdat de taak van de „klaar-over" vaak te zwaar zal zijn voor kinderen uit de hoogste klassen van de lagere school. De chef van de Utreohtse verkeerspo litie, de heer B. W .Quist, poneerde, dat bij de verkeersopvoeding het bijbrengen van gedragsregels op de voorgrond dient -te staan. Hierbij moet speciale aandacht worden geschonken aan het ,,-hoe waarom" van de geschreven en onge schreven regels. De oprichting van stituben voor verkeersopvoeding dient sterk door de overheid te worden gesti muleerd. Was de iheer Quist van mening, dat het plaatsen van verkeerslichten een nauw keurige studie van de gemeentelijke diensten van openbare werken en de po litie vereist, de direoteur van gemeente werken van Arnhem ir. F. F. Venstra ging nog verder. Hoewel hij zich uit sprak voor een ernstig verkeerson-der- zoek im iedere gemeente, erkende hij dat er in ons land een ernstig tekort aan deskundigen is, zowel op hoger als op middelbaar niveau Een opleiding van deze functionarissen, die in de steden van enige omvang een volledige dagtaak zullen krijgen, achtte hij noodzakelijk. „In grote gemeenten dient dit keersonderzoek in eigen hand te den gehouden, in kleinere gemeenten kan gebruik gemaakt worden van advie zen van buitenaf,' aldus ir. Venstra. Intern gemeentelijk dient er een nauwe samenwerking te zijn op het gebied van ihet verkeersonderzoek en de verkeers- planning tussen alle daarbij betrokken diensten en bedrijven (politie, vervoers bedrijf, elektriciteitsbedrijf en openbare werken). De dienst van openbare 1 ken achtte ir. Venstra de aangewezen dienst om het onderzoek en de planning uit te voeren en te coördineren, grotere gemeenten zullen nog voor grote en kostbare voorzieningen ten be hoeve van het verkeer komen te staan. Nieuwe doorbraken en ongelijkvloerse kruisingen zijn in de toekomst onver mijdelijk", aldus spr. „Bij de verkeersplanning voor de bin nensteden moet men uitgaan van het be staande sbratensdhema", zo meende de Haarlemse burgemeester mr. Cremers, „Wil men voorkomen, dat onze oude Prof. dr. De Roos verlaat de S.E.R. Prof. dr. de Roos, kroonlid van de So ciaal-economische raad, heeft zjjn ont slag ingediend als raadslid Ook zijn plaatsvervanger in de raad drs. J. A. Bakker, is daardoor van zijn functie ont heven. De heer Bakker blijft evenwel lid van enkele commissies uit de raad. Van de ontslagaanvrage is mededeling ge daan aan de staatssecretaris van Alge mene zaken, zo deelde vanmorgen SER- voorzitter, prof. Verrijn Stuart mede aan het begin van een slechts tien minuten durende openbare raadsvergadering. Zonder discussie ging de raad akkoord met een advies aan de staatssecretaris van Algemene Zaken om het instellings besluit van het Bedrijfschap voor het Banketbakkersbedrijf zo te wijzigen, dat de banketbakkers, die tevns brood bak ken of dat aan de mn brengen, niet onder het Bedrijfschap ressorteren, doch uit sluitend onder het Bedrijfschap voor het Bakkersbedrijf. De raad ging eveneens akkoord met een advies tot wijziging van het instellingsbesluit van het Be drijfschap voor de Lederwarenindustrie. Volgens dit advies dienen ook onderne mingen. welke de vervaardigde lederwa ren uitsluitend afzetten aan instellingen of aan bedrijfsmatige gebruikers, onder het Bedrijfschap te ressorteren. Tegen Amerikaan drie jaar geëist De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof, heeft in de zaak tegen de 35-jarige Amerikaan J. E. L., verdacht van acht diefstallen bevestiging gevraagd van de uitspraak van de Alk- maarse rechtbank: een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest. Ook tegen de vrouw van de Amerikaan, de 30-jarige Amsterdamse buffetjuffrouw J. F. K. L.—M. vorderde de procureur- generaal bevestiging van de uitspraak van de Alkmaarse rechtbank: een ge vangenisstraf van twee jaar met aftrek. steden sterven, dain moet men bij het zoeken naar parkeerruimte Ln drie di mensies denken. In de binnensteden moet bU het stichten van verkeer aam- trekkende gebouwen voorzien worden ln de daardoor ontstane parkeer-behoefte", aldus mr. Cremers I-n de binnensteden moeten paTkeermeters geplaatst warden, liever dan parkeersdhijven. „Wanneer gemeentebesturen het door gaande verkeer om de binnenstad heen leiden, ontslaat hen dit niet van de plicht om te zorgen, dat de binnenstad goed voor het verkeer bereikbaar is. Reeds thans moet worden nagegaan of de in- valswegen een verdubbeling van het verkeer kunnen opvangen. Dc straten in de nieuwe wijken moeten in den regel zo breed zijn, dat men aan belde zijden kan parkeren zonder dat het rijdende verkeer wordt belemmerd" De Haarlemse burgemeester noemde het verkeer een doodernstige zaak. Ral ly's en andere wedstrijden op niet-afge- zette wegen moeten volgens hem geleide lijk van het toneel verdwijnen. De ge. meentebesturen moeten hier ln regio naal verband een doelbewuste politiek voeren. De heer Quist wilde ook de lamgpar- keerders uit de oude binnensteden we ren. Ten slotte sprak de (hear Quist als zijn mening uit, dat een snelle afwikke ling van de overtredingen een noodza kelijke voorwaarde is voor een doel treffende handhaving van de v ark eer s- voorsóhriften. Na deze korte inleidingen beantwoord de een forum tal van vragen. Met de in leiders zaten als leden in dit forum ir. J. F. L. van Gils, hoofdingenieur-direc teur van de rijkswaterstaat, mr. D. J. van Gilse, procureur-generaal bij het ge rechtshof Ln Den Haag. burgemeester G. H. Post Cleveringa van Scheemda en prof. ir. J. Volmüler, hoogleraar aan de T.H. Ln Delft. Rede voor Ned.-Duitse K. van K.: „Wanneer wij er niet in slagen een evenwichtige economische groei met handhaving van een zo groot moge lijke vrijheid in het economische en maatschappelijke leven te bereiken, zullen wij ondanks alle defensie- inspanningen in een gevaarlijke si tuatie komen te verkeren", zo heeft de minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, vanmorgen tijdens de jaarvergadering van de Neder lands-Duitse Kamer van Koophandel in München gezegd. „Of wij gaan de weg op van een over spanning van de staatstaak, of wij roe pen gevaren op van economische stagna- tie". Volgens de minister bestaat er geen andere keuze dan samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven met behoud van een gezonde concurrentie in het eco nomische leven gebaseerd op een ruime ontplooiing van het particuliere initiatief. „Ik geloof, dat wij met deze beginselen een positief antwoord kunnen geven op de uitdaging van de communistische ideo logie van deze tijd en dat wij door de vrijheid te binden aan verantwoordelijk heid aan dit begrip een inhoud kunnen geven, die het vrije westerse economisch systeem rechtvaardigt". De minister zei voorts, dat de handel tussen Nederland en Duitsland ln de af gelopen jaren een snelle groei vertoond hoeft, die vooral in het laatste jaar een onstuimig karakter heeft gekregen. Hoe- Twee doden bij wegongelukken In dc nacht van donderdag op vr(jdag omstreeks een uur is op de Wouwseweg Bergen op Zoom dc heer J. Verhoeven, eigenaar van een koeltechnisch bureau te Bergen op Zoom, met z(jn auto tegen een boom gereden cn ter plaatse overleden. Het slachtoffer was gehuwd en laat een vrouw en enige kinderen achter. Op dc verkeersweg van Huijbcrgen naar Woensdrecht gebeurde omstreeks kwart over twaalf eveneens een dodelijk ongeluk. Het stoffelijk overschot werd pas in de morgenuren gevonden door een passerende arbeider. Hij waarschuwde direct de politie. Het slachtoffer was dc 25-jarige ongehuwde arbeider A. de Nljs uit Osscndrecht. Deze is met zijn brom fiets tegen een boom gereden, waarbij hij met zijn hoofd tegen de boom sloeg en in een langs de weg lopende greppel is geslingerd. Daar werd hij gevonden. wel w(j in een periode van grote econo mische activiteit leven, waarin de groei der produktie" nauwelijks gelijke tred kan houden met de toeneming van de vraag en waarin de buitenlandse handel een belangrijke rol speelt in de voorziening van de levendige vraag, valt moeilijk aan te nemen dat een dergelijke situatie on beperkt zal voortduren. „Al moeten wij niet direct denken aan een ernstige te rugslag, toch is het goed wanneer reke ning wordt gehouden met een situatie, waarin de concurrentie scherper wordt dan nu veelal het geval is". De minister acht de groei in belang rijke mate het resultaat van de structu rele veranderingen onder invloed van de voortgaande vrijmaking van de handel. De ondernemers zijn zich gaan heroriën teren. Oude concepties zijn bezig hun zin te verliezen én nieuwe inzichten breken baan. Dit is echter alleen van toepassing op het industriële deel van het economi sche leven, op het gebied van landbouw en verkeer is het integratieproces nog niet voldoende op gang gekomen. Motie van Centrale rijkspersoneel over lotsverbetering De Centrale van rijkspersoneel heeft gisteren op haar algemene vergadering In Utrecht een motie aangenomen, naar aan leiding van de grote onrust en ontevre denheid die er bestaan ten aanzien van de salarispositie van de ambtenaren. Dc vergadering droeg het bestuur od, er bij het ambtenarencentrum op aan te dringen, dat het streven gericht blijft op samenwerking mot de andere partners in het georganiseerd overleg. Tevens dienen, naar het oordeel van de Centrale stappen tc worden ondernomen die ertoe kunnen lelden, dat aan alle ambtenaren op korte termtjr een overgangstoelage wordt ver leend, daarbij vooruitlopende op de defi nitieve herziening van de ambtenarensa larissen. Het bestuur zal er ook met krachit voor moeten ijveren, dat hot rijkspersoneel gaat delen in de gestegen welvaart. In de motie wordt voorts gepleit voor een jaar lijkse gratificatie naast de bestaande va kantie-uitkering. Wanneer op redelijke tenmljn succes uitblijft, zal, volgens de centrale, moeten worden getracht, in samenwerking met de andere bij het georganiseerd overleg betrokken organisaties op een gezamen lijke protestvergadering te komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9