dokter regan Luchtkasteel „Heilige Daad door realiteit verpletterd Zware en milde eis voor de twee verdachten Funeste invloed van t.v. op het onderwijs VRIJDAG 26 MEI 1961 Dam-vraag .98 Een eindstand met zwart een dam op 46 en wit een dam op 5 is in een probleem niet zo moeilijk te realise ren. Bijzonder moeilijk is het omge keerde: de witte dam op 46 en de zwarte op 5. Daarom heeft de Kring voor Damproblematiek dit motief ge kozen voor het kampioenschap van Nederland 1961. Gevraagd wordt een foutloze inzending die aan de scherp gestelde eisen van de problematiek voldoet. j Er zullen ongetwijfeld produkten 1 gecomponeerd worden die het vol maakte benaderen, want de deel nemers zijn bijna allen „zware jon gens". Onderstaand geven wij een be werking die foutloos (zij het niet volmaakt!) genoemd mag worden een eventuele bij-oplossing buiten be schouwing latend. (Eerste publicatie) Zwart: 3, 7, 17, 26, 27, 28, 40. Wit: 13, 19, 29, 37, 38, 41, 50. Opgave: wit speelt en wint. Schaak-vraag 98 De stand in de partij Hallbauer Sternberg was deze: Wit: Kfl, Df4, Thl, Ld2, Pb5. pi a4, b2. c2, f2, c2 en h2. Zwart: Kc8, Db6, Td8, Lf8, Pd7, pi a7, b7, c5, d5 en e4. Zwart speelde als eerste zet 1 a7—a6 en wij vroegen u hoe wit deze fout kan afstraffen. Dat gaat zo: 2. Ld2—a5! Nu is Leiden in last: zwart moet het veld a7 blijven dekken wegens de dreiging Pa7 mat. Zwart vond daar iets op en speelde 2 f8h6. Het mocht niet baten, er r ,gde^ 3. ^Pb5a7t, Db6xa7 en 4. Bridge De oplossing van' het tegenspelpro bleem van de heer W. den Tonkelaar als volgt: West moet hartenheer men met het aas en vervolgen met klaverheer. Tot zijn verrassing zal hij dan bij Zuid klaverboer zien vallen, waarop West nog 3 slagen in klave- cn kan maken en het spel één down is! B 7 V83 O A B 9 7 8 V8 6 1 ♦HO A104 |W o|*f0s" k"Hl0 95 I Z +763 A 10 542 H7 6 O 8 B Zuid zat met het volgende pro bleem. Hij beschikte over 8 vaste sla gen, namelijk 6 in ruiten en 2 azen. Door het spelen van hartenheer wil de Zuid nu suggereren, dat hij geen ruiten meer had en in hartenvrouw een rentree zocht om de resterende ruiten te kunnen maken. Uit het bij spelen van Oost eerst ruiten 3, daarna de 5 kan West echter weten, dat Zuid nog een ruiten moet hebben! Laag- hoog bijspelen in een door de tegenpartij aangespeelde kleur is namelijk een distributie-sig naal en geeft een oneven aantal kaar ten in dit geval 3 ruiten aan. In de praktijk dook West harten- 'ieer en Zuid had zijn negende slag. Jack Diamond Cirkel-puzzel R (Van onze speciale verslaggever) ADDER van tong dan wie van de magistraten ook verdedigde „ambas sadeur" Jolle J. van de „Heilige Daad" gisteren zijn onheilige daden voor de Amsterdamse rechtbank. Hetzelfde deed „doyen" en „legaat" Machiel J. J. V., zij 't langzamer, cynischer en nóg lachwekkender. Het bracht de heren, die anderhalf jaar lang met niet bestaande miljoenen speelden, zomede met de waardigheid van het Vaticaan, geen enkel profijt. De officier van justitie, rar. J. F. Hartsuiker, riste tegen de 41-jarige, zich bedrijfseconoom noemende J. een gevangenisstraf van twee jaar en drie maanden met aftrek, en tegen de 42-jarige, zich promotor noemende V. een gevangenisstraf van één jaar met aftrek. J. zowel als V. waren oplichting ten laste gelegd; J. ook nog verduistering. Hun zaak en de door hen gestichte organisatie van de „Heilige Daad" kwam aan het licht door het faillisse ment van de beruchte N.V. Socrates, dat de Amsterdamsche Bank zo'n zes miljoen gulden kostte (de president directeur van Socrates, Nic. den Bes ten, zal zich hiervoor zeer binnenkort voor de Amsterdamse rechtbank moe ten verantwoorden). Op valse voor spiegeling kregen beide mannen tus sen de 200.000 en 350.000 gulden Den Besten los. Een poging tot oplich ting van de Noorse scheepsmakelaar Clemetsen voor een bedrag van 100.000 a 200.000 mislukte, doch andere, in Nederland ondernomen acties om klei nere bedragen te bemachtigen, slaag den. De „Heilige Daad" kostte L. B. Wich- iann uit Glanerbrug duizend gulden, en de chef technische dienst van Socrates, de heer G. van Vliet, zevenhonderd gul den. De vroegere secretaresse van Nic. den Besten, mej. I. R. Boükamp raakte zelfs drieduizend gulden aan kwijt. Verduistering J. stond ook nog terecht voor verduis tering van een bedrag van 28.000 gulden, dat het spaarpotje vof-mde van sterdammer J. Hagendoorn. Onder het voorwendsel dat hij door investering Horeca-bedrijven tien procent rente kon piaken, .ontfermde" verd. zich over deze terwijl hij wist dat de heer Hagen doorn en zijn vrouw de gelden hadden gespaard om de toekomst van hun gees telijk gestoord kind veilig te stellen. De zotheid steeg dikwijls ten top op de rechtszitting van gisteren. Dit kwam eerste plaats door de onwaar schijnlijkheid der verhalen, die aan de organisatie van de „Heilige Daad" ten grondslag liggen. In de tweede plaats hielden J. en V. beiden vol dat ze tot het uur van de ontmakering toe ten volle in de miljoenen-fantasieën hadden geloofd, en ook dat leidde tot lachwek kende situaties. De man, die van alles de schuld kreeg, was een zekere Arnold Dreis, een Duit ser, die zich electro-i-ngenieur noemde, doch beter als een gewone hoteldief kan worden aangeduid. Hij zou de man zijn geweest, die de bedde Nederlanders knol len voor citroenen had verkocht. Hij bombardeerde zichzelf tot president van de „Heilige Daad", die als een organisatie werd geschetst met sociale, culturele, economische en religieuze doeleinden Vaticaan Het hele apparaat van het Vaticaan zou achter hebben gestaan, de pau incluis, ij na tweehonderd miljoen gulden zou aan de „Heilige Daad" worden overgemaakt, zodra de met geloofsbrieven en diploma tieke paspoorten üitgerusten „ambassa deurs" erin slaagden een stichtingsacte op te maken en een domicilie te vinden. Omdat de organisatie boven-nationaal, boven-politiek en boven-kerkelijk moest zijn, mocht nooit bekend worden dat de Heilige Stoel aan de financiële touwtjes trok. Wie die Herr Dreis in feite is, kwam tijdens de rechtszitting goed uit de doe ken. Hij had zich weliswaar tot presi dent van een miljoenenzaak laten benoe men, maar hij bezat geen rooie cent. Op 't ogenblik zit hij in Duitsland zelfs een straf uit voor een vonnis, dat hem bü verstek is opgelegd. Hoofdinspecteur Molenkamp van de at- deling zwendel van de Amsterdamse po- ldtie verklaarde ten aanzien van de per- „Een glibberig mannetje"; hot type een ordinaire oplichter. Tijdens het hoor in Duitsland was hij uitermate velend en noncoöperatief element. Hij schept, zoals alle oplichters doen, moei lijke situaties, en onthoudt de informa ties, die tot de ontknoping kunnen lei- De thans gedetineerde Nic. dep Besten, die als getuige was opgeroepen, verklaar de dat zowel J. als V. bij hem haden ge werkt. Tegenover Dreis had hij aanvan kelijk zeer gereserveerd gestaan. Zijn ver ven in de „Heilige Daad"-onderne- ming groeide pas, toen een zekere Joel, lie in Israël woont, hem herhaaldelijk erzekerde dat „alles goed zat". Ook was hij bij het beschikbaar stellen van gelden fgegaan op gunstige mededelingen, wel- :e verdachten hem verstrekten ten. „maar mij werd steeds weer ver zekerd dat dit niet kon". De vraag, of J. en V. van Den Besten volmacht hadden gekregen als oprichter* op te treden, leidde tot een veel hilariteit wekkend incident. „Ik bedoel oprichter, met een „r", ver duidelijkte de president. „Ja", lichtte de raadsman van J„ mr. J. Wijngaarden toe. „ik zei beslist niet oplichter". Alle gedupeerden passeerden successie velijk het getuigenhekje, behalve de heer Wichmann. Het mocht vogens de presi dent geen bevreemding wekken dat deze zich op 't ogenblik in Maiorca bevond.. Woordenvloed Tijdens het vernoor was ae woorden vloed van J. nauwelijks te stuiten. Zijn radde betoog kwam hierop neer dat hij vast dn ae doelstellingen on de levensvat baarheid van de „Heilige Daad" had ge loofd, doch dat hij de dupe was gewor den van de beloften van Dreis. De recht bank diende goed in de gaten te houden dat de onderneming was opgezet toen zich de mogelijkheid voordeed grote za ken met een drie-dimensionale film te doen, die in het laboratorium van een zekere Schenk in München was uitge vonden. „Het zou een revolutie in de fim- wereld betekenen", stelde hij. „Zoiets als de overgang van de stomme naar de sore- kende film". V. hadden er in het bijzijn van Dreis en Den Besten over gesproken dat het zonde zou z(jn de uitvinding door de filmmagnaten tot ontplooiing te laten brengen. Er was al genoeg kitsch in de wereld van het celluloid, genoeg films diefstal, moord «a oorlogsophitsing. De ideële kant had bij hen dan ook zwaarder gewogen dan de zakelijke kant. Toen Drei* hiervan hoorde, zou hfj ver teld hebben dat hij ook al jaren rondliep met hot plan mensverheffend werk te doen. Vandaar de organisatie van de „Heilige Daad", die later door diezelfde Dreis ter tafel zou zijn gebracht. waagde het zelfs voordeel uit de kritiek op het Wereldvredeskorps van president Kennedy te trekken. Onrijp kinderlijk, zouden mensen als Offer- haus, Ruygers, Biesheuvel en Brandt hebben gezegd, en wel naar aanleiding het ontbreken van het boven-natio- nale element. ,Erg mooi van u om zoveel voor de mensheid te willen doen", commentari eerde de president droogjes. „Maar u gaat geld vragen en gebruiken en doet daar- u het nodig heeft, er al is". De rechtbank kon zich niet voorstellen dat J. geen moment aan de fantasieën van Dreis getwijfeld had, temeer daar hij vingers uit kon rekenen dat het bij voorkomen dat het project, waarvoor Vaticaan niet met miljoenen naar buiten staanders smijt. „Ik heb getwijfeld", antwoordde verd., „niet aan de organisatie, maar aan Dreis. Toen hij mij een document verschafte, waarmee ik volgens zijn zeggen alle banken kon binnenstappen om geld op I, dacht ik; nee, dat kan geen zwendel zijn. Als Dreis een oplichter was, zou hij beslist niet de stommiteit uitha len mij een stuk papier te geven, dat binnen tweemaal vierentwintig uur als een vodje papier zou kunnen ontmas keren" J. vertelde nog dat hij zelf in Rome geconstateerd had hoe Dreis als het het Vaticaan plat liep. Hij passeerde eerst de eerste Zwitserse wacht, daarna de tweede, en verdween Vervolgens in het kantoor van de Maestro di Camera, waar hij uren bleef. Een man, die volgens hem zonder moeite de bewakers va Heilige Stoel kon passeren, moest wel heel goede relaties hebben. Het was om deze reden dat het moeilijk voor hem was aan te nemen dat de paus niet zijn zegen aan de „Heilige Daad" had gege- V., vervolgens gehoord, zou wél met het door Dreis getekende document bij v schillende banken hebben aangeklopt. „Wat zeiden ze daar?" vroeg de pré sident. „Erg leuk", zei verd. laconiek. „Je kan pas een berg geld krijgen, als het eerst door de ondertekenaar wordt gegaran deerd". V. vertelde ongeveer hetzelfde verhaal als J. Ook hij had vast in de doelstellingen van de „Heilige Daad" geloofd, doch niet in Dreis. Ook bij hem was wel eens twij fel over het beschikbaar komen van de beloofde miljoenen opgekomen, doch niet voldoende om zich door een simpele in formatie bij het Vaticaan zekerheid te verschaffen. De rechtbank begreep overigens waarom hij en J. het met Monseigneur Daamen opgenomen contact ter toetsing van de juistheid van de beweringen Dreis hadden verbroken. Het enige de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleder later nog van beide verdachten zag, was een telegram, waarop hem Zalig Kerst feest werd toegewenst, met daarnaast het verzoek nog even met het trekken van informaties te wachtenWas het soms, zo suggereerde de president, omdat Mon seigneur Daamen al tijdens het eerste be zoek van J. en V. had gezegd dat h(j het niet de moeite waard vond met de affaire van de .Heilige Daad" het pauselijke secretaris lastig te vallen? In het psychiatrische rapport, dat over J. is uitgebracht, zo deelde de president mede, worden geen geestelijke afwijkin gen geconstateerd. Verd. zou een weinig krachtige figuur zijn, een wensdromer, die zich losmaakt van de werkelijkheid, kinderlijk in zijn fantasieën en falend in zijn kritisch vermogen. V. bezit, aldus de psychiater, die hem heeft onderzocht, weinig zelfkritiek, ter wijl hij tezelfdertijd aan een grote mate van zelfoverschatting lijdt. Zijn wereld is de wered van schijn en van het doen alsof. Hij is dicht genaderd bij het punt van een paranoïde instelling. In een scherp en cynisch commentaar sneed de officier van justitie de fanta sieën van Dreis, zomede die van J. en V. stukken, terwijl hij het luchtkasteel de „Heilige Daad" in de werkelijk heid te pletter deed vallen. Het bedrog J., V., Dreis en tot op zekere hoogte de Israëliër Joel pas in i960 binnen de in het complot gehaald bevat te volgens hem enkele typische, de mens aansprekende elementen van oplichting. Voor idealen van culturele of religieuze aard is men nog wel bereid warm te lo pen. Die idealen waren duidelijk tc on derkennen in de organisatie van de .Hei lige Daad", zoals deze door de twee ver dachten en Dreis was opgericht. De drie voelden zich zogenaamd ge roepen de wereld te hervormen, en had den daarvoor een maar niet nader te kwalificeren filosofie in het leven geroe pen. Er moest geen angst meer op de we. •eld zijn, die door het afgooien van een atoombom door één man kon worden vernietigd. Hun mensverheffende ideolo gie kwam in wezen hierop neer dat alles •at normaal was niet als abnormaal mocht worden beschouwd. Mr. Hartsuiker wenste niet op deze nietszeggende kreten in te gaan, doch constateerde slechts dat er in al de tijd het bestaan van dc „Heilige Daad" geen enkele serieuze bespreking over culturele of maatschappelijke zaken is gehouden. Dit kon ook met, want de ver dachten ontbreekt het aan elke achter grond op dit punt, evenals aan relaties. In feite hebben J. en V. dan ook ander half jaar lang met elkaar gepraat. Het plan om het 3-D-filmproject te ex ploiteren, zou met grote vreugde door de paus zijn begroet, en wel nadat hij ander van een bisschop zou heb ben gehoord, met wie Dreis het ontbijt daarna de mis zou hebben gebruikt. „Degene, die deze onzin gelooft", aldus de officier, „maakt zich niet aan een strafbaar feit schuldig. Wel echter dege ne, die met een plan als de „Heilige Daad" in de hand geld tracht te maken". )e roman werd vervolgd. Er werd Rome in anderhalf uur tijd een soort programma opgesteld. En dit onder hoog spanning ontworpen plan de campagne maakte zo'n indruk op de paus, dat hij er subiet zijn zegen aan gaf Wereld hervormen Toen kwam het project Majorca. Het hele eiland moest gekocht worden, zo luidde een van de telegrammen. Merk waardig was dat er niet was gekocht, en dat er alleen maar geld voor het ver krijgen van optie was uitgegeven. J. is volgens mr. Hartsuiker een man van soepele leugens, terwijl V. dicht bij de pathologische zwendelaar staat. De drukkerskosten van de zogenaamde ac- crediteringsbrieven —opgesteld in on derling overleg moesten nog altijd be taald worden. De Universal Mercantile Bank. waarvan Dreis en V. directeur waren, en die was voorbestemd om de miljoenen van het Vaticaan te beheren, had een kapitaal van zegge en schrijve één gulden. Zij was gevestigd in een pand. De opzet om zichself wederrechtelijk te bevoordelen, achtte de officier bewezen, evenal* kwade trouw. Zeer zwaar reken de hl) J- de verduistering van de spaar penningen van de heer Haagedoorn aan, Vandaar dat er een aanzienlijk verschil tussen de strafmaat van V. en J. was. Vanmorgen zouden de verdedigers van J. en V. aan het woord komen. Beide ver dachten kunnen voorts gebruik maken van de gelegenheid voor het zgn. laatste Minister Popovic in ons land De Zuidslavische minister van buiten landse zaken, Koca Popovic, is gister avond op Schiphol aangekomen voor een bezoek aan Nederland. Minister Popovic geeft met dit officiëlé bezoek gevolg aan een uitnodiging van de Nederlandse regering die hem gedaan werd, toen ister Luns vorig jaar een soortgelijk bezoek aan Zuid-Slavië bracht. Vanochtend heeft koningin Juliana de Zuidslavische minister op het paleis Soestdijk ontvangen. Dinsdag zal de heer Popovic naar Parijs vertrekken. Twee Koninklijke huwelijken op één dag! In Stockholm werd het huwelijk voltrokken tussen de lief tallige prinses Birgitta en prins Johann George von Hohenzollern en in Amman trad koning Hoes sein in het huwelijk met het twin tigjarig Engelse meisje Toni Gar diner, die voortaan Moena el Hoessein zal heten. Schaduwzijden van de welvaart (Van verslaggevers) HE duktieve fantasie wordt hierdoor ten zeerste geschaad. Om niet eens te spre- [ET wordt voor de onderwijzer ken van neurotische spanningen, die *.\i, t ontstaan door het dagelijks zien van elk jaar moeilijker lijn stof op journaal, iuisl voorVt slaper, saan. aantrekkelijke wijze aan te bieden. In alle leerjaren gaat de concentra- Welke onderwijzer kan nog interea- lle met sprongen achteruit. De passieve houding neemt toe. Want in de gezin- realiseert men zich niet sant zijn voor leerlingen, zeker de helft geregeld naar de televisie kijkt. Zo Iydt het woord van de onderwijzer aan ontwaar ding door het buisbeeld. Dit i ETHERGOLVEJN Utrecht gehouden algemen dering van de vereniging vo telijk nationaal onderwijs. concentratie moet worden geleerd. Het gevaar dat de jeugd futloos en slap wordt en dat daardoor onze volks kracht wordt ondermijnd ligt voor dc deur. De historie van ons land zij toi voor beeld. Het verval en de gezapigheid In de 18e eeuw kwamen niet uit de lucht vallen. Deze verschijnselen hielden ver band met de welvaartsoeriode in de 17e eeuw Zo vormt de welvaart van hedeu een bedreiging voor de toekomst. War.t men kent de tweelingbroer van de vrijheid de verantwoordelijkheid niet meer. Psychologisch gezien; aan het emo tionele veld wordt overmatig aandacht besteed. Alles is gericht op het gevoel, de toenemende De ontwikkeling van de wil blijft acJi- die- sprak u welvaart op het onderwijs", kwam daarbij al gauw op de televisie. Bi een onderzoek was hem gebleken dat vrijwel alle kinderen 's avonds naar het tv-journaal mogen kijken Beseffen de ouders wel wat zl) hun De heer Rljpstra wilde niet alleen dc Ook goede kanten 'n mannelijke borrel voor mensen met pit Van buiten naar binnen woorden •nvullcn van de volgende betekenis: 1- niet een; 2. wild zwijn; 3. berrie: V ontgonnen land; 5. bloedhuis; 6. [klinknageltje; 7. op die plaats; 8. wa fer in Noord-Holland; 9. praalziek; 10. akelig; 11. niet gesloten; 12. huis; 13. denkbeeld; 14. voedsel; 15. op die lijd; 16. hemellichaam. Bij juiste in vulling vormen de beginletters van 1 tot 16 een zegswijze. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal; 1. bovenal-mt: 2. reep- ?ai-o.e.; 3. er-spar-tel: 4. dat-nergens; Verticaal: 1. Breda-hand: 2. Oeral- Arno; 3. vest-ar-mak: 4. eppe-strak; •3; naar-toe-nu; 6. aar-ge-eg-om; 7. l'ter-Vere; 8, moe-n.s.-ende; 9. tel- sar-ten. May orca Uit de N.V. Socrates stelde Den Besten tenminste tweehonderdduizend gulden beschikbaar voor de aankoop van gron den op Majorca. Voor onkoten en ver blijfsvergoedingen waren er ook nog tienduizenden guldens doorgejaagd. J. en V., die voor de N.V. Socrates herhaalde lijk in Duitsland. Zwitserland of Italië verbleven, hadden verschillende projec ten onder handen. Hij had hun toestem ming verleend zich met de „Heilige Daad" bezig te houden „Als de stichting van de „Heilige Daad" als onderneming de enige hinderpaal was voor het losmaken van die miljoenen gulden", vroeg de president van de recht bank. mr. J. Hellz, „waarom hebt u dan niet geadviseerd even naar dc notaris le gaan? Voor vijf tientjes haddeze alles In orde gemaakt" „Ik heb hetzelfde gezegd, edelachtba re", luidde het antwoord van Den Bea- MAÏZENA DU RYEA maakt Uw groenten zo lekker. 13 En een goede dokter. Hij had de noodlottige ziek te die zijn vader had neergeveld niet kunnen over winnen. omdat hij er te laat van had geweten. Maar zijn diagnose was juist geweest, de grote professor Deever zelf had het hem gezegd. „Ik zal dokter zijn, vader, en een boom van een kerel voor u." Langzaam slenterde hij naar huis terug. Van verre zag hij al dat Delmus was gearriveerd. Adam ontliep hem; hij wilde hem niet in het bijzijn van al deze vreemden ontmoeten. Hoe gewichtig deed die vent! Maar hij klopte de mensen met juist iets té veel familiariteit op rug en schouder en snoefde en lachte wel wat al te luidruchtig. En hoe opzich tig was hij gekleed! Hij droeg een licht katoenen kostuum, een strooien hoed met een breed gestreept lint er om heen en gele schoenen. Zoals hij cr bij liep en zich gedroeg, had hij iets vulgairs dat dit eenvoudige landvolk afstootte. Toen Adam binnenkwam pakte Ruby hem bij de am en trok hem mee naar de slaapkamer. „Heb je hem gezien?" fluisterde zij. „Net iels voor hem om zo toegetakeld naar de begrafenis van zijn vader te komen! En zij is er ook, helemaal opgemaakt met een hoed met rozen op het hoofd! Daar is tante Martha! Toe. Adam, ga haar gauw tegemoet!" Adam hielp de zuster van zijn vader uit het oude, opgeverfde autootje. Krampachtig steunend op Adams arm stapte zij de kamer in waar Jake lag opgebaard. Daar wierp zij zich met hysterisch gekrijs in de armen van haar schoonzuster. Adam profiteerde van het moment dat zij weeklagend over de kist stond gebogen, om weer naar de slaap kamer te sluipen. „Het is goed bedoeld, Adam," zei Ruby, die zag dat het gedoe van tante Martha hem maar half be viel, „en als je dokter hier op het platteland wilt worden, doen moet je proberen aan zulke manieren te wennen. Eerst gaan zij tekeer alsof zij zelf aan de dood toe waren, en als de kist eenmaal onder de grond zit, doen zij zich aan een stevig maal te goed." door Helen Topping Miller ,,lk moet met Delmus praten," zei Adam. „roep lij hem even." Delmus gunde zich geen tijd voor een groet ol voor een woord over wat er met hun vader was ge beurd. „Er zijn vast en zeker heel wat aardige ver- Dleegstertjes in dat ziekenhuis!" waren zijn eerste woorden. „Wie had het met jou over een ziekenhuis?' gromde Adam. „Rafe. Hij zei dat je er nog twee jaar moet gaar werken. Dan zal het dus wel het beste zijn, da' Marge en ik hier komen wonen. Op Gill kunne) we niet aan, dat weet je", voegde hij er aan toe. „Op Rafe en Grover kunnen we in elk geval re kenen, het is dus volstrekt niet nodig dat juli»' hier komen," zei Adam. „We weten immers nog niet hoe het met vader nalatenschap staat',, zei Delmus, „maar dat zooko we na de begrafenis wel uit. Heb jü al gegeten' Wij stonden net op het punt om aan tafel te gaai- .oen we de boodschap kregen." „Jullie waren gauw hier," gaf Adam toe. „Met de auto van die knecht van de Laughlins Jie ons kwam zeggen dat vader dood was. Di* Laughlins moeten aardig geld verdienen om er twee wagens op na te kunnen houden. Vader zal toch wel een testament hebben nagelaten, denk je niet?" „ik weet er niets van. Maar wat er is, moet voor moeder blijven, laten we dat afspreken. Delmus!" „Jij hebt meer van vader geprofiteerd dan wie ook. Mij heeft hii nooit naar een universiteit laten gaan." „Waarom zou hij? Je hebt de lagere school niet •iens afgemaakt," zei Adam droogjes. „Maar, tenzij vader een testament heeft gemaakt waarin hij spe ciaal jou zou hebben bedacht, blijf je van alles af. Je gaat hier weg en laat moeder met de molen alleen. Begrepen?" „Wie zou mij daartoe kunnen dwingen?" snauw de Delmus. „Jij? Je was al een heel stuk groter dan ik toen je nog pas tien jaar oud was, maar ik kon je toen aan en dat kan ik nu nog." „Stel jc niet dwazer aan dan God je geschapen heeft," antwoordde Adam rustig. Hij keerde zijn broer de rug toe en stapte naar buiten, want hij had de begrafenisondernemer aan zien komen. „De oudste zoon zal zijn moeder begeleiden." )esliste de vreemde man. Delmus grijnsde. „Ik ben Jacob Regans zuster," kreet tante Mar- ha luid. „Ik ben zijn bloedeigen familie." „Dat ben ik ook," zei Adam, terwijl hij haar a*m nam. „Kom, dan rijden wij samen, tante." Gedurende de rit naar het kleine dorpskerkje noest Adam denken aan wat hij geleerd had over le houding van een dokter bij begrafenissen. Een lokter, had de professor gezegd, moest alleen maar jegrafenissen van familieleden of van andere dok ters bijwonen. Je moest je patiënten zolang moge lijk in leven zien te houden, maar als de dood niet anger kon worden afgewend, dan moest je de zieke tan zijn bloedverwanten overlaten en aan de kerk i/ooral geen sentimentele verwikkelingen! Liza en Ruby wisten zich tijdens de dienst en bij het graf te beheersen, maar Martha gilde luid toen de kist in de groeve zonk en de vrouw van Delmus zakte precies op dat moment in elkaar. Haar man trok haar ongeduldig overeind, drukte haar de hoed met bloemen weer op het hoofd en duwde haar sputterend naar de wagen. Om zijn moeder bekom merde hij zich verder niet. (Wordt vervolgd) middelen, stijging van de onderwijzers op de maatschappelijke ladder enz.). Maar het gebruik dat men van de wel vaart maakt kan niet anders dan be zorgdheid wekken. Steeds teruggaande is de belangstel ling van de ouders voor hun kinderen. ,Jk geloof niet in een jeugdprobleem. Er is een probleem der ouders en der ouderen", zei de heer RUpstra. „Als het gezin om vier uur niet meer het op vangcentrum is, dan zal dit de Jeugd naar de verwording brengen". Groot achtte hij daarentegen de zegen, welke uitgaat van een vader cn moeder die interesse tonen voor dc mens in het kind, die hun kinderen voorleven, dat zij burgers zijn van een ander rijk. Com mentaal» „Spooksonate'' INVLOEDEN van twijfel en verbit- terdheid zowel van een zich reeds manifesterende geestesziekte hebben mede de inhoud en de vorm bepaald van August Striudberp's spel Spook sonate", dat de AVRO gisteravond in kostelijke rolbezetting op het scherm bracht. De beroemde Zweedse toneel schrijver, kennelijk ten prooi aan een geestelijke crisis, waarin hij, reeds ver ward, christendom en Bhoedisme door elkaar haalt en zich fixeert op de zonde in, de mens, heeft in dit spel zijn laatste schreeuw tegen het leven gegeven en ziet al visioenen van zijn naderende dood. Door dit alles is in „Spooksonate" een moeilijk te onderscheiden, onwezenlijke sfeer geschapen, waarin niet de voor vallen, maar de symbolische voorstel ling van zonde, dood cn verlossing be tekenis hebben. Dit zal er toe hebben geleid dat slechts een beperkt deel van kijkend Nederland werkelijk geboeid en geïnteresseerd de opvoering van gister avond heeft kunnen volgen. Ongetwij feld zijn vele knoppen omgedraaid. Maar wie dit heeft gedaan heeft het impo nerende spel van Albert van Dalsum als de oude man gemist. Zo lang deze grote acteur op het toneel was, kregen de anderen, onder wie Ida Wasserman, Wim van den Heuvel en Cruys Voor- bergli, in feite nauwelijks kans aan dacht voor hun prestaties tc trekken. Repisseur Ton Lensink heeft getoond, wel te begrijpen hoe Strindberg dit ver beeldingsspel op de rand van dc werke lijkheid heeft bedoeld. Hij heeft zelfs aan de wat gezwollen exclamaties, die het slot van het spel begeleiden, het volle pond gegeven en dc mystieke sfeer artistiek verhoogd met muziek en Ingestudeerde beweging. Een bezwaar bij uitzending van der gelijke stukken is echter dat ze te in dringend zijn voor de huiskamer cn slechts een gering deel van de kijkers werkelijk bereiken. Programma voor morgen 7.*5 Morgengebed c Nws 8.18 Gram 8.50 V a nuisvrouw iu.uu V d kleuters 10.15 Gram 11.00 V d zieken 11.45 Kerkorgel 12.00 Middagklok-noodklok 12.04 Promcnadc-ork en sol (12.3012.33 Land- en tulnbouwmcded) 12.50 Act 13.00 Nws 13.15 ZonnewljM 19.25 Memojandui ■IHlIJI Lichte mux 19.50 Lichtbaken, lezing 20 00 Kamerork en solist 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing 21.10 Gevar progr 22.23 Boekbespr 22 30 Nws 22.40 Wjj lulden de zondag In 23.00 Religieuze muz met cornrn 33.56— 24.00 Nws. Hilversum II, :98 m. 1007 kc/s. VARA; 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50 Voor u en uw ge,zin. praat- Je 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Gram. VPRO; 10.00 Samenthuls lezing 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Licht progr 1050 Gevar progr 12.30 Land- en tulnbouwmeded 12.33 Lichte muz 13 00 Nws -13 :5 VARA-Varla 13.20 V d teenagers 14.20 Strcekultz 14.40 Harmonle-ork 15 00 Koorzang 16 25 Ham- mondorgelspcl 16.40 muz met comm 17.30 18.00 Nws cn comir tlstleke staal ka; tout, lezing 19X0 Kol Gevar progr 23.10 Llci 2355—24.00 Nws. Televislcprogr. VARA 17.00—17 kind. NTS: 20 00 Journ en weero VARA: 20.20 Act 2050 TV-Toto. t 22.30 Nws 22,40

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7