Uw probleem is het onze Duyvis Enkele kanttekeningen Nieuwe psalmcomposities bij „Woord en Toon" BIlliB TIIVIEZ VERLAAGT DE PRIJZEN Een woord voor vandaag Verpleegster van 56 jaar nog naar Noord-Kameroen Hoger onderwijs op helling of op hellend vlak? s ONZERZIJDS OVERHEID EN PERS In sommige landen kent men de figuur van de minister of de staats secretaris speciaal belast met de voorlichting. Nooit hebben we voor Neder land behoefte gevoeld aan een dergelijke functionaris de laatste tijd echter krijgt men het gevoel dat zo'n topfiguur binnen dit Kabinet goed werk zou kunnen doen. Omdat er aanleiding is te twijfelen of men in de kring van ministers en staatssecretarissen wel voldoende oog heeft voor het niet te onderschatten belang van een goede voorlichting. Het geldt niet zozeer voor het contact tussen overheid en journalist. Gesegd mag worden dat de (hoge en lagere) overheid naar behoren het recht op informatie dat de journalist als zijn grondrecht ziet, erkent en eerbiedigt. Dat er desondanks op dit gebied wel eens moeilijkheden zijn is gelukkig: het bewijst dat de pers haar publieke functie op de juiste wijze vervult. En bij geschillen is er de Raad voor de Journalistiek met de erken ning waarvan de overheid naar ons besef wat te lang aarzelt! Op andere terreinen blijkt echter meer de niet geheel juiste instelling ten opzichte van de pers. Ter illustratie dicne de nota inzake reclame- televisie, opgesteld door de staatssecretarissen van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van economische zaken (de ideële zaken van de pers ressorteren onder eerstgenoemde). Deze twee staatssecretarissen dan er kennen in hun nota dat de door hen voorgestelde regeling voor commerciële televisie schade kan berokkenen aan „oudere" reclamemedia, met name de dagbladen, nieuwsbladen en tijdschriften. „Maar zo menen zij bij het beoordelen van deze bezwaren mag niet uit het oog worden verloren, dat wij leven in een dynamische maatschappij, waarin voortdurend nieuwe elementen hun intrede doen en oude Instellingen en hulpmiddelen hun be tekenis verliezen." En verder: „De technische ontwikkeling leidt herhaalde lijk tot de uitschakeling van bepaalde ambachten die daardoor uitsterven." En nog verder: „Het ligt niet op de weg van de overheid de vele en velerlei in het maatschappelijke en economische leven optredende in- en uitschake- llngstendenties waaraan tal van factoren ten grondslag liggen, tegen te gaan." In wat begrijpelijker Nederlands vertaald, staat hier dus: „Als door de komst van de commerciële televisie een aantal Nederlandse dagbladen de nek wordt omgedraaid, dan is dat jammer maar zo is het leven nu eenmaal!" Dat het dagblad of nieuwsblad primair een heel andere functie heeft dan reclamemedium te zijn sterker: dat men als overheid hier zelf bezig is die andere, die voorlichtende functie onmogelijk te maken ook de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft het blijkbaar niet 'de moeite gevonden dit facet aan te roeren. Dit is maar een voorbeeld, maar wel tekenend voor de mentaliteit. En uit die mentaliteit komen overwegingen op en vloeien maatregelen voort, die «tuk voor stuk het bespreken waard zijn. IDEALEN EN COMMERCIE Er is, het sterkst buiten onze grenzen maar toch ook wel in Nederland, een ontwikkeling gaande die zorgen baart: de concentratie van de publici teitsmedia in de handen van weinigen. De Engelse en Amerikaanse pers wereld ls een- en andermaal opgeschrikt doordat bladen met een nog altijd grote lezerskring en een lange staat van dienst de strijd om het bestaan moesten staken en overgingen in handen van machtige concurrenten, die hierdoor wéér meer touwtjes van de perswereld in handen kregen. Al eerder hebben we over deze economische concentratie in de pers onze bezorgdheid geuit, omdat de vrije meningsuiting, grondwettelijk recht in een democra tische staat, hierdoor in het gedrang dreigt te komen. De oorzaken van deze ontwikkeling zijn geen geheim: als hoofdoorzaak moet worden aangewezen de ontwikkeling van de verhouding tussen inkom sten uit advertenties en uit abonnementsgelden (in het buitenland losse koop). In ons land, om ons daar nu maar bij te beperken lag die verhouding voor de oorlog omstreeks 60 tot 40 - zestig procent uit abonnementsgelden en veertig procent uit de opbrengst van advertenties. Op dit ogenblik liggen deze getallen precies andersom: zestig procent uit advertenties, veertig pro cent uit abonnementsgelden. Dit ln veel sterker mate afhankelijk zijn van de advertentie-opbrengsten is een gevaar. Niet zozeer omdat de adverteerder van zijn machtspositie misbruik zou kunnen maken om de redactie de wet voor te schrijven deze praktijken komen in Nederland gelukkig nauwelijks voor en men mag er adverteerders én pers om prijzen. Het gevaar schuilt hierin dat de adver tentiepijler een niet zo heel sterke stut is. Een daling in de conjunctuur doet onherroepelijk de advertentie-omzet teruglopen, berooft de krant onmiddel lijk van een stuk van haar belangrijkste inkomstenpart. En dat is wat dc meeste krantendirecties met zorgen vervult, omdat de tot dusverre steeds gestegen advertentie-opbrengst hard en hard nodig was om de stijgende kosten op te vangen. In Nederland ls namelijk de abonnementsprijs der dagbladen te laag zou men de stijging van de kosten van levensonderhoud sinds de oorlog ook op de krant van toepassing verklaren dan zou een abonnementsprijs van 75 ets per week normaal zijn (nu rond 60 ets). Op zichzelf zou dit geen reden mogen zijn om de prijs te verhogen die reden is er wel als men ziet naar de steeds ongunstiger wordende verhoudingen tussen de bronnen van in komsten die het gevaar in zich bergen dat goede en ook nog veel gelezen bladen toch nog gedoemd zijn te verdwijnen bij een neergaande conjunc tuur (men denke aan de buitenlandse voorbeelden). En die reden is er ook als men de redactionele budgetten beschouwt: ze zijn niet voldoende ge stegen om een werkelijk goede en onafhankelijke nieuwsvoorziening te kunnen waarborgen. Dit laatste verdient enige toelichting. Hoezeer ook de belangrijkheid van Amerika en van Rusland in deze wereld zijn toegenomen en hoe waar het ook is dat daar „wereldnieuws" gemaakt wordt dat ook van directe invloed is op het leven van iedere Nederlandse burger, desondanks is het aantal Nederlandse journalisten in Washington, New York en Moskou dat in vaste dienst is van een Nederlands dagblad of zelfs maar van een dagbladcombi natie, op de vingers van één hand te tellen. Een ander voorbeeld: voor de berichtgeving uit Zuld-Afrika zijn wij aangewezen op buitenlandse (Engelse, Amerikaanse) persbureaus geen Nederlands dagblad kan zich de luxe permitteren er een vaste eigen man neer te zetten. In ontwakend Afrika kan dat niet, zelfs in Nieuw-Guinea kan dat niet. De redactiebudgetten laten het niet toe. En toch beïnvloedt de pers heel sterk de mening over Zuid-Afrika, over Nieuw-Guinea en ga zo maar door. Een ander facet van de zaak: de maatschappelijke verhoudingen, de poli tieke vraagstukken, de sociologische aanpak ze worden steeds ingewik kelder. De lezer mag eisen dat zijn krant hem al die problemen helder en klaar uit de doeken doet Daar zijn journalisten voor nodig met een zeer brede, liefst universitaire ontwikkeling. Maar de salarissen in de journalistiek reiken niet zo hoog, dat zij begaafde jonge mensen naar het vak trekken. Als christelijk dagblad zijn wij er zeer van overtuigd dat een krant een geestelijk, een ideëel produkt is. Maar wil zij inderdaad die functie kunnen uitoefenen dan dient zij te rusten op een goede commerciële grondslag. En nu komen wij terug bij het begin: als de overheid die grondslag aantast door commerciële maatregelen, dan loopt zij het gevaar tevens die persvrijheid aan te tasten. Terwijl zij juist de plicht heeft die vrijheid te garanderen! V) Componisten grepen veel te hoog De deelnemers aan het congres „Woord en Toon", dat de Prof. dr. G. van der Leeuw-stichting in Utrecht belegt, beleefden gisteren een heel interessante dag. Want zij imaakten kennis met acht nieu we psalmcomposities, die speciaal in opdracht van deze stichting ge schreven zijn. De Van der Leeuw-stichting heeft nu uit dc psalmen drie vormen uitgekozen, nl. psalm 8, psalm 115, waarin een soort vraag en antwoord ligt, en psalm 136, waarin een voortdurend herhaalde accla matie voorkomt. De drie psalmen heeft zij voorgelegd aan drie componisten met de voorwaarde, dat de muzikale vorm DRUKPERSVRIJHEID In het begin van deze week lie Hoge Raad hel vestigingsbesluit gr bedrijven I 1952 onverbindend vei omdat het in strijd wordt geacht r tikel dat OVERHEID EN PERS II De overheid overweegt een aantal maatregelen die stuk voor stuk inderdaad de commerciële grondslag van het gezonde persbedrijf kunnen aantasten. Deze gevaren dreigen: a. de commerciële televisie; b. de drang om de abonnementsprijs te verlagen; c. de overweging om de regelen voor het advertentiewezen van hun kracht te beroven. Over het eerste punt zullen we weinig zeggen. Dat de dagbladen inderdaad een zware dobber zullen krijgen als het plan van de beide staatssecretarissen ooit werkelijkheid mocht worden is op dit ogenblik natuurlijk een niet te bewijzen stelling, maar geen insider twijfelt eraan! Als dit zo is dan is de conclusie onafwijsbaar dat de commerciële televisie de voorlichting van ons volk zal schaden, omdat de kranten zullen moeten bezuinigen op hun redactie budgetten. Dit zal ook geestelijke schade betekenen, want we hebben niet de indruk dat deze commerciële televisiemaatschappij datgene zal kunnen en willen geven wat de christelijke pers dan niét meer aan voorlichting op gees telijk en ideëel terrein kan bieden. Daarom is deze televisienota een onding! Even weinig goede woorden hebben we over voor de drang om de abonne mentsprijs te verlagen we zijn integendeel van mening dat de abonne mentsprijs omhoog moet! En dit hoezeer we ook waardering hebben voor de prijzenpolitiek van minister De Pous Want het mag dan als een grapje klinken dat de abonnee aan dc krant niet meer betaalt dan de prijs van het blanco papier plus de expeditie eigen lijk is het een wrang grapje. Het bewijst toch wel dat het niét waar is dat et wel iets van de abonnementsprijs af kan. ook al daalt dan de prijs van het papier met een of twee centen. De kranten hebben het geld nodig we hebben het in het voorgaande betoogd voor het op peil brengen en houden van. hun voorlichtende taak. En op langere termijn bezien hebben ze het geld nodig om weer tot een juist evenwicht te komen tussen de opbrengsten uit abonne menten en advertenties. Want nogmaals: een verslechtering van deze verhou dingen tast de bestaansmogelijkheden der dagbladen aan en daardoor de reële inhoud van de persvrijheid. Want persvrijheid is een dode letter als de econo mische mogelijkheden worden ondergraven! En wat het laatste punt, de regelen voor het advertentiewezen betreft, het wordt nog moeilijker als de overheid nu ook nog de aanval opent op de advertentiesector. Sinds vele jaren bestaan er regelen voor het juiste samen spel tussen dagbladen en adverteerders en de daartussen liggende dienst verlenende media, de advertentiebureaux. De overheid is van mening dat dit "en kartel is dat vrije concurrentie uitsluit. De feiten zijn dat leder dag blad vrij is de bepaling van zijn advertentietarieven; dat ieder dagblad vrij rond wei voorafgaand verlof nodig heeft, om door drukpers gedachten of ge voelens te openbaren, behoudens ieders ver antwoordelijkheid volgens de wet. In een commentaar op dit arrest zegt Het Va derland OL.ni.: „Hel gevolg zal wel zijn, dat dit vestigingsbesluit ingetrokken. Of daarmede de voor iedereen om een grafisch bedrijf te vestigen, moet dan natuurlijk nog wordei afgewacht. Ondi langer dat nngei gingsbesluit grafische bedrijven voorlopig geen sprake meer kan zijn, het oordeei van de Hoge Raad weegt zwaar. Is dut te zien als een overwinning vjar do persvrijheid?. We willen herinneren aan de uitspraken vau de Hoge Raad betref, fende het boekverkopersbedrijf cn het lceabibliotheekbedrijf waarbij ook al ves- tigingsregelinge.il geen genade konden vin den in dc ogen va» het hoogste rechterlij ke college, in verband met artikel zeven. Let mm op deze drie en op de talrijke andere die in het verleden gewezen zijn met betrekking tot gemeentelijke ventver- ordeningen, dan heeft de jongste uit spraak in zoverre betekenis, dat nog eens is onderstreept, dat in ons land dc druk persvrijheid door de rechterlijke macht onveranderd zeer goed wordt bewaakt. De beste schriftgeleerde zal namelijk in ar tikel zeven zelf, wel niet kunnen lezen, dat een vestigingsbesluit grafische bedrij ven taboe is. De Hoge Raad blijkt echter op het standpunt te staan, dat men zo min mogelijk moet regelen, noch zijde lings, noch indirect. Op zichzelf is dat zeer noodzakelijk, het is inderdaad zo, dat dc drukpersvrijheid indirect en zijdelings krachteloos gemaakt kan worden. Kunnen we het dus toejuichen, dat de Hoge Raad strenge maatstaven aanlegt, dan wil dat nog niet zeggen, dat wc dit alles zo be vredigend vinden. Lang niet alle krachten die dc drukpersvrijheid kunnen verlam men, zijn namelijk grijpbaar voor de rechterlijke macht. Hierin schuilt o.i. een groot gevaar. Nederland heeft een grond wettelijk artikel, dat de drukpersvrijheid beschermt en een rechterlijke macht wel ke daarop nauwkeurig toeziet. maar dit toezicht laat grote delen van de drukpers vrijheid onbeschermd. Wij vragen ons voorts, af, of iedere uit spraak van de Hoge Raad ook werkelijk moet worden gezien als een bescherming van de drukpersvrijheid. Dat moet na melijk betwijfeld worden. De Hoge Raad beschermt niet de drukpersvrijheid, zij ikt slechts uit of een bepaalde rege ling in strijd is met een hogere regeling, in dit geval de grondwet. Zolang het ging om dc gemeentelijke ventverordeningen waarvan er vele inderdaad de drukpers vrijheid op een hinderlijke wijze aan ban den legden, werd het doel dat de buiten staander ziet in het optreden van de Hoge Raad wel bereikt." De Telegraaf zegt hierover: „Di is liet derde arrest, dat het vestigingsbi sluit als strijdig met de grondwet onvei bindend verklaart. Het eerste van het drie tal arresten verklaarde het vestigingsbe sluit voor het boekverkopersbedrijf onver bindend, het tweede het vestigingsbesluit voor de leesbibliotheken. Hieruit blijkt gelukkig, dat de mode van alles ordenen zich slecht verdraagt met onze grond- en vrijheidsrechten. Tevens blijkt, dat de uitvoerende macht hiervoor blijkbaar bijzonder weinig oog heeft ge had. Anders was het niet nodig geweest, dat zij tot driemaal toe door dc rechter» lijkc macht gecorrigeerd moest worden." moet corresponderen met de tekst en dat de compositie in de eredienst te ge bruiken is. De gemeenteleden moeten eraan kunnen deelnemen, een kerkkoor en instrumenten kunnen er bij gebruikt worden. Zo kregen Carel Brons, Jaap Geraedts en Robert Heppener psalm 8 te componeren, Anthon van der Horst. Henk Stam en Willem Vogel psalm 115 cn Kees van Baaren. Hans Keuning en Bertus van Lier psalm 136. Kees van Baaren en Henk Stam konden met de opdracht niet op tijd gereedkomen, waarop Jaap Geraedts ook psalm 136 op zich nam en Iera de Marez Oyens-Wansink psalm 115 be- Voor de uitvoering kreeg de Prof. van der Leeuw-stichting de beschik king over het N.C.R.V.-vocaal ensemble onder Marinus Voorberg. Zo waren er dus de gunstigste waarden geschapen voor een juiste presentatie van de nieuwe psalmcompo sities en terecht bracht prof. dr. G. Hoencierdaal oprechte dank aan h< enorme werk. dat Marinus Voorberg vei zette. Hij instrueerde koor en orkes leerde de aanwezigen de refreinen zir gen. hield alles vast tezamen en zij inzicht in de nieuwe compositie, die ook hij pas onder ogen kreeg, was werkelijk verbluffend. Resultaat Maar wat was nu het resultaat deze opdrachten? Zijn er nu bruikbare kerkcompositlcs uit voortgekomen? Voor dat wij nu deze vraag beantwoorden moeten wü eerst grondig beseffen dat hier met het verstrekken van de op drachten „leven ln de brouwerij" is gebracht. Hoe men er over denken mag, de Van der Leeuw-stichting heeft dc moed getoond iets te willen doen aan de breuk tussen kerk en componist. Er is Iets gebeurd. En nu dan het resultaat: De meeste componisten hebben zich te weinig op de feitelijke toestand ln de kerk (die zij kennelijk slecht kennen gericht en zjj schreven daarom veel ti moeilijke muziek. Een twee- en driestemmige canor zonder begeleiding zingen en dan nog wel in moderne samenklank, zoals Robert Heppener Ln psalm 8 deed, voor gemeenteleden een onmogelijkheid. De compositie zelf zou voor een kerk koor uitstekend materiaal leveren (het solistische aandeel is ook niet al te zwaar) maar als gemeentezang is zij onuitvoerbaar. Ook Jaap Geraedts greep veel te hoog et zijn zettingen zowel van psalm 3 s van psalm 136 (die wij compositorisch et best gelukt vonden) en Bertus van Lier schreef in zijn zetting van psalm 136 regelrechte concertmuziek, heel interessant in structuur van voorzanger, koor en gemeente en goed geïnstrumen teerd. maar eveneens onbruikbaar voor elke gemeente. En wat te zeggen van de psalm 136 Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen door de provinciale kerkver gadering van Gelderland, voor Barne- veld: L. L. Blok te Huissen; te Blija: B. van Blanken te Nieuwe Schans. Bedankt voor Zoetermeer: J. R. Cupe rus te Waddinxveen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Bolnes: W. L. Mulder te Nieuwolda; te Waarder: C. W. de Bruijne te Vries; te Laren (voor de verstrooide gereformeerden in Zwitserland, vac. wij len L. Oranje): W. Fijn van Draat, stu denten pred. te Leiden; te Weesp, vac. W. G. Scheeres: W. v. d. Zwan te Nieu we Pekela. Advertentie Hans Keuning. die vrij heftige reacties uitlokte. Hij inspireerde zich op de spiritual, dus op het syncopische, fel ritmische element van het negroide lied met slagwerk-begeleiding. Daarom kreeg meri een gewrongen verhouding tussen Tiet woordaccent en de muziek. De voort durende herhaling van het refrein in hoog tempo, dat tegen het einde steeds sneller wordt, moet als een extase werken. Maar op ons maakte deze ge hele muziek een pseudo-primitieve indruk. En in de eredienst is zij niet le gebruiken. Dus bleven over drie composities: psalm 8 van Carel Brons, psalm 115 van Willem Vogel en eveneens psalm 115 van Tera de Marez Oyens. Eu uit deze drie stak Willem Vogel als de beste uit: Hier was een goede tekstduiding, een eenvoudig, mooi, gemeentelied, een juiste verdeling tussen het aandeel van het koor en de gemeente, terwijl de koorpartij zingbaar bleef en de orkestpartij be scheiden is. Dit is een werk, dat aan de gestelde eisen geheel en al voldoet en tevens ook een goede compositie is. Advertentie de sigaar die honoris causa promoveert... 1zoals HONNEURc/e hooggeklasseer- de 31 ris sigaar. TIJDELIJK SALATA grote fles Omdat het christendom in wat wij de beschaafde wereld noemen al lang geen vreemde zaak meer is zijn de christenen gerespecteerde medeburgers. En dus klinkt het woord van de apostel Petrus aan „de vreemdelingen in de verstrooiing over de vuurgloed der vervolgingdie tot beproeving leidt, ons als een anachronisme in de oren. Evenals de uitdrukking over het deel hebben aan het lijden van Christus. Misschien verdient het aanbeveling op z'n minst eens te denken over de vraag, of dat ontbreken van die vuurgloed gevolg is van\ het feit, dat onze beschaafde wereld zo christelijk is of dat degenen, die zich christenen noemen, zo meegaand zijn en m de praktijk in niets verschillen van de anderenPetrus\ zegt even verder dit: „Indien gij door de naam van C/iristuj smaad lijdt, zijt gij zalig, daar de Geest der heerlijkheid en de Geest Gods op u rust." U ziet de conclusie zomaar liggen onze zaligheid heeft alles te maken met het lijden van smaad door de naam van Christus. Als dat ontbreekt, dan missen wij de Geest van God. En daar hebt u dan weer het radicale Evangelie, waar u nooit onderuit kunt komen. Het lijkt ge schreven te zijn voor u en mij, die zich zo graag aanpassen aan het wereldse patroon. Wij moeten er beslist op rekenen, dat, wanneer wij dit niét doen, wij smaad zullen lijden. De vraag is, of wij dat willen. Zo niet, dan blijft de Geest van God verre van ons. (Van een onzer medewerkers) In Gawa in voormalig Brits Noord-Kameroen, dicht bij het Tsaadmeer leven mensen in zeer primitieve omstandigheden, enige lichaamsbedekking is daar geheel onbekend. Tot voor enkele jaren was het voor Europeanen verbo den deze streek te betreden we gens het voortdurende levensge vaar. Onder de mensen die er wo nen is moord en doodslag aan de orde van de dag. Afscheidscollege van prof. dr. Polak Prof. dr. Fred. L. Polak heeft gistermiddag een afscheidscollege aan de Nederlandse Economische Hogeschool in Rotterdam gegeven, waarvoor hij als titel had geko zen: „Het hoger onderwijs: op de helling of op een hellend vlak?" Twaalf en een half jaar geleden hield prof. Polak zijn inaugurele rede met als onderwerp „De wen telgang der wetenschap". Zijn laatste college van gistermiddag werd een kritische beschouwing over het hoger onderwijs. „Nog beseft men nauwelijks, dat in zo weinig jaren zo veel ten principale is veranderd", zo zei de scheidende hoogleraar. Dreigt het Westen niet te worden tot een onder ontwikkeld gebied wat betreft hoger onderwijs? De primaire fundamentele vraag van de kwalitatieve maatstaf wordt schijnbaar nog steeds ontweken. De sociale dynamica dient in het pro bleem te worden betrokken, zo betoogde hij. De hogeschool is een geestesprodukt van de eerste industriële revolutie; de universiteit leeft daarbij te immobiel. De nieuwe specialistische vakopleiding vond dan ook plaats op de hogeschool. Ook de universiteit ontkwam niet aan de knellende greep van de sociale dy- 100 Monniken verlieten Cuba Ruim 100 rooms-katholieke monniken zijn donderdag uit Castro's Cuba te Miami aangekomen. De meesten hunner waren broeders van de orde van La Salie. Leerlingen van de La Salleschool te Havanna, die al eerder te Miami aange komen waren, begroetten de monniken met schoolliederen en cheers. Enkelen hunner vroegere leraren weiden door hun enthousiasme bijna onder de voet gelopen. Het hartelijkste werd begroet de 87 jaar oude, witgebaarde broeder Lauren- tius. De groep bestond uit 12 Fransen, namica. De oorspronkelijke universiteit verloor haar integraal karakter en moest meegaan met haar tijd. De moderne uitdijende universiteit werd misvormd tot een homogeen geheel. Het maat schappelijk leven vraagt steeds meer gespecialiseerde academici. Is er voorna melijk een tekort aan fijn gespeciali seerde deskundigen of wacht er ons een nog dringender tekort aan verdiepte en verziende wijsheid? Het ten principale geven van algemene vorming aan stu denten en het besteden van de grootste aandacht aan de vorming van een in tellectuele avant-garde raken in gedrang. Prof. Polak kritiseerde ook het we tenschappelijke gehalte van diverse dis sertaties. Verder merkte hij op, dat al gemene ontwikkeling en klassieke oplei ding niet vereenzelvigd mogen worden. De moderne andere maatschappij dient eveneens zeer bekend te zijn. Er is een vooruitstrevende wetenschappelijke en vooruitziend hoger onderwijs nodig wil er een geestelijke zekerheid blijven be- Na afloop van het college was er ge legenheid persoonlijk van de hoogleraar afscheid te nemen. Hiervan werd druk gebruik gemaakt. Naar dit gebied vertrok gisteren de zendingsverpleegster Greet van Wessel om daar met een Zwitserse verpleegster samen een polikli niek te leiden. Ze is niet jong meer, deze hervorm, de zendingsarbeidster. Dit jaar wordt ze 56 jaar, ze is reeds gepensioneerd, omdat ze 30 jaar in Indonesië gewerkt heeft. Grijs is ze, tenger en zeer vrien delijk. In het Haarlemse diaconessen» huis werd ze opgeleid. Vandaar ver trok ze in 1931 naar Midden-Java, later naar Malang waar ze in het grote zen- dingsziekenhuis te werk werd gesteld cl bij de opleiding van Indonesische ver pleegsters en vroedvrouwen. Toen de Japanners dit ziekenhuis bezetten heeft ze een uitgebreid wijkwerk in Malang opgezet, waarbij ze vele tientallen Indo nesische hulpkrachten voor allerlei tak ken van werk heeft ingeschakeld- Tot december 1945 zat ze in het inter neringskamp. Na anderhalf jaar verlof in Nederland ging ze eind oktober 1947 weer uit, nu door de zending ter be schikking gesteld van een Chinees zie- kenhuis in Bandoeng, dat wel neutraal was, maar waarin de Chinese artsen de sfeer van een zendingsziekenhuis wil den brengen. Toen ze kwam waren er 20 bedden, nu zijn er 200. Bovendien wordt de polikliniek dagelijks door 250 h 300 mensen bezocht. De artsen die werken vragen geen salaris, alle komsten komen dus het ziekenhuis ten goede. .Zelf leven ze van de opbrengst vap hun huisartsenpraktijk, die ze in de middaguren beoefenen. Met grote dankbaarheid denkt zuster Van Wessel u terug aan de 12'.~ jaar. die ze in dit ziekenhuis als directrice heeft mogen werken, het was inderdaad mogelijk zo als van haar verwacht werd er de sfeer in te brengen van een zendingszieken» En nu gaat ze dan naar Zwart-Afrlka. Waarom? Ze kan toch rusten en van haar pensioen! „Ja", zegt ze werkte altijd ln grote ziekenhuizei maar mijn hart lag in de dessa. Ik be* biy, dat ik nog gezond ben en n nog enkele jaren mag geven aa nionlerswerk ln een gebied waar m hulp nodig hebben en waar geen ge baande wegen of platgetreden paden zijn". Door deze mensen, dte maar terloops praten over hun geloof, dat tenslotte drijft, maar die gaan om m terdaad te helpen, is dc medische zen ding groot geworden. SIMCA SIMCA DELFT Garage J. H. Preuninger - 01730-25775 SIMCA DORDRECHT - Garage Th. J. van Duren - 01850-7777 SIMCA DEN HAAG - Auto Imp. Marten Rosier N.V. 070-720153 SIMCA LEIDEN - Garage Bierman - 01710-34403 SIMCA ROTTERDAM - J. H. Willemse Autoservice N.V. 010-131688 SIMCA VLAARDINGEN - Autobedrijf C. van Roon - 010-69896 SIMCA ZWIJNDRECHT - J. van Namen's Garagebedrijf - 01850-6666 Vraag: Op mijn varkensleren tas zijn hebben wij veel last vlekken ontstaan, doordat ik de ste- zowel - - len van bloemen er tegen hield. De tw Waarschijnlijk zijn de stelen vochtig aarde geweest. Met witte „Twee Antwoord: Beide mosvorming, sommigen: „Eens het gras als in de border, weer: jaar geleden aangebrachte juist? nogal stijf en vettig. In de PHHI!! heb ik ge- bovenlaag vormt zich geregeld een tracht de vlekken te verwijderen. Bij harde korst. Waarschijnlijk is vergissing echter heb ik boenwas ge- soort veengrond. Is er tegen bruikt in plaats van lederwas en dien- mosvorming iets te doen en kan ik de tengevolge is de tas ontoonbaar ge- grond wat losser maken, door b.v. da met twee, dus worden. Weet u er soms raad op en bovenlaag met turfmolm te vermen- Vraag: Wij l._ bestaat er een reinigingsmiddel voor gen? Welke kunstmest kan ik het bes- smaller laten maken, varkensleer? Het betreft een visiteta» te geven en moet ik voor gazon en fijn leder. border_ verschillende kunstmest gebrui- ..Eens zo veel" wil zeggen: Vermeer- heidkundig deren met deze verdubbelen dus. anderen heidkundige waarde heeft, valt alleen Wat is te zeggen, wanneer men het keteltje gezien heeft. Het beste kan men antiquair of een lelijke" hoeveelheid, werk is niet schadelijk, mits men ..Twee maal zo veel" zorgt, dat er geen kopergroen aanwe- is de eenvoudige vermenigvuldiging zig is. Of men het keteltje moet poet- naast de oorspronkelijke plooi een nieuwe geperst. Hoe kunnen wij de ken? De planten in de border groeien oude plooi nu laten verdwijnen? Deze de bloei is niet zo dave- js n.j. nog steeds goed zichtbaar. Antwoord: Voor de verwijdering vlekken uit leer is een speciale leer- rend. Kan dit een gevolg zijn zeep in de handel. Ook zou men het hoog stikstofgehalte? moae Dei kunnen proberen met heel weinig was- Antwoord: Niet vermeld is of gazon wi;,4Gren - - 11r*f miccnhipn in hpt CO, is advertenties al dan niet op te nemen; dat Iedere adverteerder vrij is te adverteren bij wie en zoals hij wil, al dan niet gebruik makend van de dien sten van een advertentiebureau, onverschillig of dit wel of niet erkend is. Alleen is vastgelegd dat de advertentiebureaux genoegen moeten nemen met een vastgesteld percentage en dat er aan die advertentiebureaux bepaalde eisen worden gesteld willen zij een erkenning verkrijgen. Als de overheid van mening is dat het nu vastgestelde percentage te hoog ls, dan kan zij daar iets aan doen; en als zij van mening is dat de eisen-voor-erkenning aan andere maatstaven of door andere instanties getoetst moeten worden, dan is daarover te praten. Maar men kan niet volhouden dat deze Regels ontbonden moeten worden omdat hier sprake is van een kartel kan er sprake zijn van een kartel als producent en klant er beide deel aan hebben? Het zijn drie punten die de aandacht verdienen, ook bulten de kring van belanghebbenden. De persvrijheid is een tere zaak met vele facetten ze moet ieder ter harte gaan die het wel meent met onze democratie! Antwoord: benzine. Men zij dan echter zéér voor- en border veel of misschien in het ge- zichtig en passé vooral op met vuur! heel geen zon krijgen. Het is moge- Vooral niet te veel vocht gebruiken, lijk, dat gazon en border door de vet- Dan kan men het onstaan van krin- te stijve opgebrachte grond kalkge- gen voorkomen. brek hebben. Geef eens dit najaar b.v. huis 25 kg. kalkmergel per are (100 vier kante meter). In het gazon kan men het mos bestrijden door 3 kg. ijzer sulfaat per are te strooien. In het na jaar moet men kalken en in het voor jaar het dode mos uitharken. Daarna geve Antwoord: Ons is geen enkele thode bekend, om de oude plooi te wij achten dit onmoge- de zandbak vol zit met lijk, tenzij de broeken van kamgaren ander ongedierte. De bodem helder doch niet hoogglanzcnd. Vraag: Vorig jaar zomer heeft mijn man een zandbak gemaakt van beton met een deksel van planken, bekleed met asfaltpapier. De hele winter is de zandbak dicht geweest en nu het deksel eraf is gehaald, blijkt het, dal zijn. zij- Vraag: In het tuintje achter c Vraag: Onlangs zijn wij in het be zit gekomen van een koperen keteltje dat we voor een Russische samowaar houden. Hoe kunnen we te men wat het is en hoe oud het is' Hoe kunnen we het schoonmaken voor gebruik, b.v. voor chocolademelk zon- vertinning aan te tasten? Zijn kanten zijn volkomen dicht, dus moe ten de dieren onder het deksel door §ekomen zijn. Kunnen wij het zand, at nu ongeschikt is geworden voor het spelen, in de tuin verwerken en wat Ve£eI? moeten wij doen om in het vervolg OUd het IS? j1 dergelijke te voorkomen" wordt^ de_grond losser. Tevens Jtaji de plekken opsporen en eventueel -J- - *- laten vertinnen? Voor welk doel zand droog een dergelijk keteltje gebruikt? men het poetsen? hiermede de vaste planten dek- en in het voorjaar kan men de- werd veer losdekken en vervolgens kan Moet de turfmoim onderwerken. Deze zodat kalken nodig blijft. Men zowel de border als het gazon (zelfkoker) Antwoord: Een Russische i cilinder gemonteerd i in het vroege voorjaar 12 tot 15 kg. A.S.F. korrels 12 bij 10 bij 18. In de zomer geve men het gazon om de 3 kool. om het water of 4 weken l'A a 2 kg kalkammonsal- brengen, speciaal peter (na het maaien en flink ingieten). Vraag: Wanneer men een hoeveelheid van iets heeft, Antwoord: Wij geloven, dat dit on gedierte reeds in het zand gezeten heeft en zich, doordat de zandbak lang dicht geweest is, heeft kunnen ontwikkelen. Men geve de zandbak ook de winter voldoende lucht om het id droog en steriel te houden. Men kan b.v. onder de planken een paar latten slaan zodat er voldoende lucht bij kan komen en geen regen. Wan neer men het zand in de tuin wil ge* evuld kruiken, hetgeen vooral voor natte, theewater. Uit beschrijving zouden wij opmaken, iubbele dat het bedoelde keteltje geen samo- zeggen waar is. Wat het wèl is en of het oud- de kook te het eerst laten zodat al het c gedierte achter blijft. Wanneer men weer zand in de bak doet, moet men opletten of het zuiver rivierzand is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2