Jlteuuie GTmirotil Hollandse Nieuwe is weer binnen! Commentaar Geen opblaasbare vliegtuigen... NIEUWS in één oogopslag Groots actieprogramma van president Kennedy Basis voor gesprek in Evian gevonden? YRIJIHG 26 IMF! 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441. ABONNEMENTENf 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0,59 per week. Tweeënveertig*te jaargang no. 12182 CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD „Slantmsliclj is qljeblmn mgn hert ia IrgljeospotT Roude Tafel zonder begin en zonder eind Zie pagina 9 President Kennedy heeft een uitgebreid programma ontvoud, waarvan het meest aansprekende wel is, dat de Ver. Staten voor 1970 een man naar de maan en terug willen brengen. Voorts zal aan de defensie alle aandacht worden besteed. Het schijnt, dat in Evian een gemeenschappelijke basis is gevonden voor een bespreking van de voornaamste aspecten van het overleg. Minister Joxe heeft gezegd dat Frankrijk be reid is hoge uitgaven te doen voor Algerije, als de Algerijnen prijs stellen op handhaving van de banden met Frankrijk. Vier blanke professoren, drie negerstudenten en een negerleider zijn in Montgomery, Alabama, gearresteerd, toen zij gingen zitten in een cafetaria, die uitsluitend voor blanken is bestemd. De drie miljoen leden tellende Amerikaanse Presbyteriaanse kerk heeft zich uitgesproken tegen de rassenscheiding. Een Nederlands voorstel op de conferentie over. de landings rechten in Washington is door de Amerikanen van de hand gewezen. Niettemin heeft de Nederlandse delegatie besloten het overleg voort te zetten. Minister Korthals en het college van rijksbemiddelaars hebben zich akkoord verklaard met de voorstellen van de directie der spoorwegen inzake de werktijdverkorting. De vakbonden heb ben hun ontstemming over deze handelwijze uitgesproken. De Maria Jacoba (de Katwijk 73) heeft de haringrace van dit jaar gewonnen. Vijf minuten nadat de jager in IJmuiden had afgemeerd, kwam de Vlaardingen 85 binnen. TTET IS berber om maar -tl in het midden te la ten of dlilt een „levens echte" plaats is er zal wel enige vindingrijkheid van de fotograaf aan te pas zijn gekomen! Deson danks blijft het een ty perende foto: Banjar- wamdavrouwen ergens uit de Kongo, gewapend met de meest primitieve land bouwwerktuigen op weg naar hun stukje grond, maar mèt een radiotoe stel. En dat toestel dan met de feilloze zekerheid op het hoofd gedragen die deze vrouwen van jongsaf hebben aange leerd. Typerende foto omdat zo duidelijk de merkwaardige mengeling van culturen is aangegeven die men overal ter wereld aantreft waar bewustwording van inheem sen samengaat met hulp uit de westerse landen. AJleriei dingen die wij al lang als de meest gewone zaken der wereld beschouwen, moeten op deze mensen een fasci nerende indruk maken. Denk aan de auto. en het vliegtuig is het wonder dat men er voorliefde heeft voor de prachtigste automo bielen? En denk ook aan de radio, een dood ding dat zulke indrukwekkende mu ziek kan voortbrengen. Is het vreemd dat men er ook onder het werk geen af stand van wil doen? Zo bezien is het verschil tussen deze mensen en ons toch ook weer niet zo groot: het nieuwe medium televi sie kent bij ons immers ook zijn duizenden „verslaaf den". Een voetbalwedstrijd op de televisie veroorzaakte onlangs een leegloop in het Westduitse parlement leder weet trouwens uit er varing hoe het met vergade- ringbezoek gesteld is als op een avond de televisie „iets bljizonders" geeft! Het is allemaal niet ver ontrustend. Ook deze instru menten zullen hun eigen plaats in het dagelijks leven vinden precies zoals de krant haar vaste plaats ge vonden heeft in het leven van iedere hunger. De krant is een stukje van ons leven geworden reden te meer om grote zorgvuldigheid te betrachten bij de keuze van de knant. Er is alle reden om uw vrienden en kennis sen op een goede christelj- ke krant attent te maken - onze en uw krant! (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). (straat) (woonplaats) Tikfout je kost vijf mille (Van onze correspondent) De gemeente Terneuzen zal een bedrag van f 5000 moeten betalen omdat er in een ruilcontract een tikfoutje is ge maakt. Dit bleek tijdens de donderdag avond gehouden raadsvergadering van J deze gemeente. Overeengekomen was om aan een inwoonster van Terneuzen, weduwe Smallegange, een stuk gemeen telijke grond van 1560 m2 aan de Axel- sestraat af te staan. Het officiële, door beide partijen getekende contract, maakte echter melding van 2.560 m2 grond, precies 1000 m2 meer dus. Het onvermijdelüke gevolg was dat deze inwoonster met dit officiële contract in de hand nu inderdaad, ook aan spraak kon maken op 2.560 m2. Ten slotte was er nog een complicatie: bij nameting bleek dat het hier niet ging om een terrein van 1560 m2 maar van 1670 m2. B. en W. stellen de raad nu voor aan deze weduwe een stuk grond van 1670 m2 af te staan en bovendien als schadeloosstelling voor de kleinere op pervlakte dan aangegeven in het offi ciële contract een bedrag van f 5000 te betalen. De raad ging daarmee ten slotte akkoord. De heer W. J. Weterings (k.v.p.) maakte zich over deze fout nogal boos. Welke ambtenaar is daarvoor verantwoorde lijk. Kan dit worden onderzocht en I kunnen wij hierover een rapport ver wachten. wilde hij weten. Zowel bur gemeester mr. Rijpstra als wethouder M. de Vos gaven toe dat er bij de cen trale dienst voor bouw- en woningtoe zicht een fout is gemaakt, maar vooral laatstgenoemde was van mening dat de heer Weterings de zaak toch wel erg dramatisch voorstelt. Zo dachten de overige raadsleden er blijkbaar ook over, want geen van hen voelde er behoefte aan de heer Weterings bQ te (Van onze verslaggevers) DE JACHT OP de Hollandse nieuwe is vanmorgen geëindigd met een spannende nek-aan-nek race tussen een Vlaardingse en een Katwijkse logger. De Katwijker won ten slotte, al was het op net nippertje. Even na half acht voeren de beide jagers de haven van IJmuiden binnen. Drie uur later kwam de eerste Scheveningse logger in Scheveningen binnen: de SCH 24 Oceaan III. Geen winnaar dus, maar wel het zwaarst beladen: met negentig kantjes nieuwe haring! En de kwaliteit valt best mee. Op het havenhoofd in IJmuiden kwa men de twee op volle kracht varende schepen even na half acht in zicht. Aan de kop lag de Maria Jacoba KW 73. enkele honderden meters gevolgd door de Berdina VL 85. De vreugde van de Katwijkers aan boord en aan de ha venkant kende geen grenzen, maar gejuidh verstierf toen moeilijkheden ont stonden bij het aanleggen en de Vlaar- Landsmeer verliezer in geding om twee dienstwoningen De président van de Amsterdamsi rechtbank, heeft uitspraak doende in kort geding, bepaald dat de vordering van twee huizen door de gemeente Lands-, meer van de N.D.S.M. nietig is en dati de gemeente ook in de toekomst deze! huizen niet mag vorderen. Contractueel zijn de gemeente en de N.D.S.M. ovei eengekomen dat 178 huizen in Lands meer permanent beschikbaar zullen zij: voor personeelsleden van de scheeDs-j bouwmaatschappij. Nu twee bewoner hun ontslag bij de N.D.S.M. hadden ge kregen, wenste de maatschappij de wo ningen aan twee personeelsleden ove te doen. maar de gemeente weigerdi medewerking bij de ontruiming en vor derde de woningen zelfs, om ze voor di toenmalige bewoners te behouden. dinger toch nog het eerste kantje ha ring aan wal probeerde te brengen Schipper Jan Hoek en zijn mannen lieten dat echter niet op zich zitten. Op nieuw was men schipper Jan Toet ne' iets te vlug af. En zo werd de traditio nele haringrace dit jaar een Katwijkse overwinning. Jan Hoek ds een ronde Katwijker van 39 jaar, die elke keer naar zijn beman ning wees als hij werd gelukgewenst. De burgemeester van Velsen overhan digde hem een legpenning met oorkon de, dc Katwijkse wethouders klopten hem gemoedelijk op de schouder. Er heerste oprechte vreugde aan boord, vooral ook omdat de strijd zo sportief was. Er werd dit jaar geen wankank ge hoord. Het was een open, eerlijke wed strijd met gelijke kansen voor allemaal. Dat is wel eens anders geweest (Zie ook pagina 11) Prinses Margaret verwacht in het najaar baby Prinses Margaret verwacht in de herfst (oktober of november) haar eerstebaby, zo is gisteravond officieel bekend gemaakt. Het kind zal de vijfde in de lijn van opvolging zijn. Prinses Margaret en ex- fotograaf Antony Armstrong-Jones heb ben zich in 1960 verloofd en zijn ?n jaar geleden getrouwd. Majoor John Griffin, de perssecretaris In zijn buitengewone boodschap aan het congres heeft president Ken nedy gisteren de volgende voorstel len gedaan: Ruimtevaart Een grote krachtinspan ning om voor 1970 een man naar de maan en terug te brengen en verder het pas geopende gebied van de we reldruimte te doorvorsen. Hiermee zal oog gericht zal zijn op.'de gevechts- waarde voor snelle acties en guerilla- oorlogvoering en de sterkte van het korps mariniers wordt uitgebreid van 170.000 tot 190.000 man. Een aanzienlijke verbetering van dc bescherming tegen nucleaire aanval len, waarmee drie keer zoveel geld gemoeid zal zijn als aanvankelijk ge raamd was. 535 miljoen dollar meer voor hulp aan buitenlandse landen waardoor het totaal voor het komende belastingjaar De reder en de Katwijkse wethouders lieten zich de eerste Hollandse Nieuwe goed smaken. Zij waren natuurlijk erg ingenomen met het succes van schipper Hoek. (foto D. Kruyt) Op de Frans-Algerijnse conferentie i Men te Evian zou een gemeenschappelijke zijn gevonden voor een gesprek de belangrijkste aspecten van het overleg. De kern van de opvat tingen der twee afvaardigingen over het Algerije van morgen betrof de structuur van een republiek Algerije, haar banden met Frankrijk en de be trekkingen tussen de Mohamme daanse meerderheid van de bevol king en de Europese minderheid. miljoen dollar wordt. Een Groothandelsprijzen gedaald in maart Het algemeen indexcijfer van groot handelsprijzen is in maart 2 punten ge daald tot 137 (1948 100), aldus blijkt uit de gegevens van het Centraal bureau voor de statistiek. Het cijfer van de voedingsmiddelen was 2 dat van de plantaardige 4 punten lager rnamelijk door prijsverlaging van a -pelen. Dat van dierlijke voe- dingsm elen ging 2 punten achteruit, voornamelijk door daling van de melk prijs, terwijl die van rundvee iets steeg. Grond- en hulpstoffen gingen 1 punt omlaag, door vele over het algemeen niet belangrijke prijsdalingen. Van wat meer betekenis was dc seizoensverlaging van de steenkolenprijzen. Afgewerkte produkten bleven onge wijzigd. 121 miljoen dollar meer voor radio- en tv.-uitzendingen van de Ameri- kaanse voorlichtingsdienst in Zuid- Amerika en Zuidoost-Azië. 7 Een krachtige poging om te. komen tot beëindiging van de bewapenings wedloop. (Zie ook pagina 5) Honderden miljoenen aan buitenlandse guldensleningen De Nederlandsche bank maakt bekend, dat zij vergunningen heeft gegeven voor de uitgifte van f 365 miljoen buitenland se guldensleningen hier te lande. Hierin zijn de aangekondigde emissies der We reldbank van f 50 miljoen en van België van f 75 miljoen begrepen. Na afloop wil zij overwegen of zij opnieuw vergunnin gen kan verlenen. 0 De Wesbduitse dagbladcorrespon dent Hein Weber moet Rusland ver- j laten, wegens „onwetitig vergaren van gegevens over het politieke en econo mische leven in de Sowjetunie". van het echtpaar, verklaarde: „De prin ses en haar echtgenoot zijn zeer ver heugd". De artsen die de prinses by de beval ling zullen bijstaan zijn lord Evans, sir John Weir en sir John Peel. Prinses Margaret, die op 21 augustus 31 jaar wordt, zal geen officiële bijeen komsten meer bijwonen. In Londen ver moedt men echter dat de prinses wel aanwezig zal zijn op de bruiloft van haar neef, de hertog van Kent en Katha- rina Worsley op 8 juni. De baby zal zonder meer Armstrong- Jones heten en krijgt geen titel, tenzij de Koningin haar zwager in de adel- Gisteren zijn de delegaties tweemaal bijeen geweest. Na de middagzittmg werd bekendgemaakt, dat men zaterdagoch tend half elf opnieuw bijeen zal komer Koning Hoessein gehuwd - feest in Jordanië Koning Hoessein van Jordanië is gis teren in het huwelijk getreden met de u!t Engeland afkomstige twintigjarige Moena el Hoessein, voorheen Toni Gar diner. De bruid, in wit toilet, antwoordde bevestigend in het Arabisch toen de koning haar, tijdens een eenvoudige mo- nammedaanse plechtigheid van 'n kwar tier, vroeg of zij hem tot echtgenoot De plechtigheid vond plaats in het Zaharan-.paleis op een heuvelitop bij de Jordaanse hoofdstad. (Koning Hoessein Is getrouwd geweest met koningin Dina). Moena el Hoessein (wens van Hoes sein) is de dochter van luitenant-kolonel Walter Gardiner, voormalig Brits mili tair adviseur van de koning. De volksfeesten bij het huwelijk du- De plechtigheid werd bijgewoond door 23 goede vrienden en diplomaten. Toen net huwelijk werd gesloten, klonken 21 saluutschoten van de heuvels rondom Amman. Na een korte receptie maakte de vorst met zijn echtgenote een rond- door de stad. Avonds dansten militairen op de ziek van militaire orkesten in de straten van de Jordaanse hoofdstad. Koningin Fabiola heeft keelpijn Koningin Fabiola, die thans met koning 1 ?iïtwet.eh.eoK'<ic^; wet krijgen alleen de kinderen en klem- vandaag moeten afzeggen wegens kcel- kinderen van een soeverein vorst de pjjn. in het programma van de koning titel Van prins of prinses. I -- overeengekomen, voor de pers oud in bijzonderheden te treden. De sfeer is volkomen correct. 's Middags waren antwoorden gegeven op 'smor gens gestelde vragen. Minister Joxe was naar Parijs teruggegaan in verband me' het Belgische koninklijke bezoek. Hij keerde vandaag naar Evian terug. Minister Joxe verklaarde, dat Frank rijk bereid is zijn grote uitgaven voor de economische en sociale ontwikkeling van Algerije voort te zetten, als de Al gerijnen zich voor handhaving van de banden met Frankrijk zonden uitspre ken. Op het ogenblik besteedt de Fran se staat 1.4 miljard nieuwe franken (ruim een miljard gulden) per jaar voor de uitvoering van het zogenaamde plan-Constantine. Als hierbij de par ticuliere beleggingen en een bijdrage van de Algerijnse begroting worden gevoegd, komt men dit jaar tot een be drag van vier miljard frank. Volgens genoemde kringen zal pas aan het einde van de conferentie wor den gesproken over problemen betref fende het organiseren van een volks stemming, waarin de Algerijnen van hun zelfbeschikkingsrecht gebruik kun nen maken. Men is begonnen met vraagstukken, waarvoor een gemeen schappelijk uitgangspunt kon warden gevonden. Zowel in Parijs al^ in Oran hebben zich vuurgevechten en bomaanslagen voorgedaan, waarbij gewonden vielen. DR LIGT ONGETWIJFELD iets aan trekkelijks in de plannen die presi dent Kennedy gisteren voor het Congres en via radio en televisie voor het ge hele Amerikaanse volk heeft ontvouwd. Het aantrekkelijke namelijk van het avontuur, dat geestdrift vermag te wek ken. Kennedy heeft zijn volk duidelijk gemaakt waar hij heen wil en hij heeft dit gedaan met het enthousiasme van de man die idealen heeft en die daarvoor wil vechten. Als dat enthousiasme aansteke lijk blijkt te zijn en vat krijgt op de wee- elijke wereld, dan kan deze rede een keerpunt betekenen in de strijd tussen Oost en West. Want waar gaat de westelijke wereld mank aan? Niet aan kennnis en kunde en al evenmin aan welvaart. Wetenschap en techniek doen in de westelijke wereld zeker niet onder voor die in de commu nistische landen en aan economische mo gelijkheden ontbreekt het al evenmin. Desondanks heeft er eigenlijk sinds de laatste oorlog in het Westen altijd een wat passieve, een defensieve stemming geheerst. Niet defaitistisch, maar toch niet vrij van angst. In feite ontbrak er dit aan: het idealisme dat bereid is z'ch vol ledig te geven om een doel te bereiken. De plannen van Kennedy zijn specta culair. ongetwijfeld. Maar ze zijn recel ook. Ze kosten miljarden, maar men kan er aan beginnen zonder zelfs voor wat de Verenigde Staten betreft althans, de be lastingen te verhogen. En wat als dit In de toekomst wel noodzakelijk zou blijken •e zijn? Dan zal pas blijken of het idea lisme van de jonge President weerklank vindt en heeft gevonden. Van Amerika wordt gezegd, dat het hard en materia listisch is men kan het trouwens van vele westerse landen zeggen en men kan het met dat ene lelijke woord aanduiden: kapitalisme. Het kapitalistische systeem dreigt In derdaad harde, louter materialistische mensen te maken. De remedie daartegen kan alleen maar zijn dat men in dat kille materialisme idealisme brengt. Dat niet meer geld en goed hoofdzaak zijn. maar het schone doel dat men nastreeft. Is dit onchristelijk? Moet de christen zleh hiervan afwenden omdat hij zich een pelgrim weet op deze aarde, reizend naar een vaderland dat boven is? Verre van dat. Juist in die strijd tegen het materia listisch kapitalisme zal het christendom een eerste rol moeten spelen. Als Ken nedy oproept tot grotere hulp aan het buitenland, speciaal aan onderontwikkel de gebieden, als hij een groots schema op bouwt ter bestrijding van armoede die heerst ondanks de welvaart, dan zijn de idealen waarachter de christen zich niet kan stellen, maar waarachter hi j zich moet stellen. Met heel zijn overtuiging van de chrlstelijk-soclale bewogenheid. Als Ken nedy er in slaagt iets in ons allen wak ker te roepen, weer enig vuur in ons te ontsteken, dan zal zijn naam met gulden letters geschreven worden in het bock der historie. (rita) T\e ui eeromslag hing samen met de U passage van een koufront dat giste ren dicht b\j onze kust vrijwel stil lag, maar dat vanochten in versneld tempo naar het zuiden ging bewegen. Koude lucht van arctische oorsprong kon daardoor Nederland met noordelijke winden binnen stromen. De noordelijke stroming breidde zich over onze omgeving uit ten gevolge van luchtdrukdalingen boven het vaste land van west Europa enerzijds en lucht drukstijgingen boven de Britse eilanden anderzijds. Het ziet er naar uit dat Nederland het komende weekeinde in de koude lucht zal blijven, waarbij morgen vooral in dc kustgebieden de noordelijke wind nog af en toe krachtig zal zijn. Er kunnen zaterdag bovendien plaat selijk enkele buien voorkomen. De kans op opklaringen wordt echter wel weer groter. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige in de kustgebieden af en toe krachtige, noordelijke wind. Koud weer. (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag zon op 4.31, onder 20.43 uur; maan op 17.18, onder 3.32 uur. Volle Maan 30 mei. i Tendens stationair HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur jyE o--JARIGE Ameri- vervangend hoofd kaanse kapitein ter zee marine-operaties, Cooper B. Bright heeft ver- klaard dat het ontwerp voor ec.n revolutionair vliegtuig type vorig jaar is vernietigd in opdracht van zijn supe rieuren. avice- ï,e', h°°"' VOn "cl p">*c' rubber hebben meeteu rijn '""r °PP'S" "k„ Mel ««.""E van volgende Het toestel reu met turbo- hehhêo.eP maa"n 'S- h" .overgeplaatst prop-motorm «orden uil- de afdeling ontwikkeling van diend, '»ü~den'~het ontwerp" "en andere 'rune'i^krtirt' Hii SMkm'kï Sne",5l? van ruim projecten. hebben vernipt) erri Kr,J£t- Hij 500 km kunnen halen en een Kapitein ter zee Bright nieuwe tv^ vlilrtZ^ -ES! °P een Radius van 1800 km heb- admiraal John T. Hayward. admiraals, plaatsvervangend hoofd van vliegkampschepen hebben ge* diend, zouden het ontwerplulltMe ar hebben vernietigd omdat hef acht zich daardoor ^^Ideraab M" opblaasbaar vliegtuig, dat Bright, die al 19 jaa', ma- un deSoT vUegkampschip kunnen wer vel,™, de ontwerpers verti- rineottivier is, stond aan De vliegtuigromp ron va» ^"coT^nSie'Xtig^" 19 10 0.1

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1