BEZORGER VOOR STADSWIJK Geen geheimzinnigheid over onze Indonesië-politiek „315": nieuwe Ford Consul Drieduizend jaar oude zuigfles gevonden Jeugdbende trok rovend en vernielend rond Krijgt kappersbedrijf een vrije maandag? N.P.G.-geschenken voor Thailand en Sicilië NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 WOENSDAG 24 MEI 1961 \iteXVOÓ2lHU1/ NIEUWS ^SLEUTELSTAD Gevestigde en vertrokken personen In de week van 11 tot en met 17 mei Te Leiden vestigden zich: J J H Starrenburg en fam, vertegen woordiger, Meerburgerstr 8; F W Voet- de Jong en fam. Ant Duycklaan 4; K Bak en fam. docent Pontechool, Bevrij- dingaplein 47; B Sterenborg en fam, ca fetariahouder, Korevaarstraat 23; H Smallegoor en fam, sahrijfmach contro leur, Leliestraat 5; M J Middendorp en fam. handzetter, Bd van Beinumstr 61; D C de Vos en fam, boekdrukker, Boer- haavelaan 11; J C Brasker en fam, chauf feur. Paul Krugerstraat 13; A J Bosse- en fam, werktuigb. kundige, Uhlen- beckkade 19; J J Nathalia en fam. meu belmaker, Haarlemmerstraat 211; H A A Kamphuis en fam, bedrijfijcontroleur, Kooilaan 2 b; J Reitsema en fam. Hooi gracht 38; W H G Caanen, militair. Noord einde 2a; H Kwaadgras, onderwijzeres. Oude Rijn 108; M W J Wisse, verpleeg ster, Boshuizerlaan 6; C Rie<beek-Jansen, Looierstraat 62, W Parre, Vondellaan 6; H W Oostveen, Klikspaanweg 14: W I Erades. los werkman, Prinsenstr 43a: J J C Mulder, wetensch assistent, Morsweg 4; J A van Bolhuis, Zoeterw singel 109; A Brakema-de Best, Scholtenstr 2; J C Cras-Kok. Sumatrastraat 179; W H M Opstal, Lange Mare 104104a; A H E Trenker. serveerster. Raamsteeg 2a; C A Beek, militair, Noordeinde 2a; M T H BoLs-Wijers, Boerhaavelaan 236; C C Veldhuizen, Merelstraat 30; A M J Vink, II verpleegster. Hooigracht 1129; M H van Ammers. Zeemanlaan 36; C Geer vliet, havenarbeider, Groenesteeg 13; L C E Charlier, Plantsoen 1; H C Geijsen, kok. Doezestraat 13; J M Rockx, ambte naar Rijksun, Rijnsburger weg 29a; W P Marinissen, gezinsverzorgster, P de la Courtstr 107; M Holleman, veiligheids man, Tasmanstraat 72; J Nicaise, Stiel tjesstraat 50; M H van Bostelen- van der Haven, kleuterleidster, Hoogl Kerkgrt 25; B M Millar, secretaresse, Witte Singel 49; E Boonstra, militair, Noordeinde 2a; B J Velthuijzen, hulp in zendingshuis, Pres Steinstr 38 a; I T M Vink-Aarts. v. 's-Gra- vensandestraat 12; M M Faase, hulp in de huish, Roomburgenlyaan 55; B J Horsten, Schelpenkade 20; T A G Schuurman, Apothekersdijk 26b: M H G Wijnberger, kantoorbediende, Witte Singel 27; P C M Schouten, elektricien, Mulderstr 2; M Biegman-Cibilic, rijksambtenaar, Haar lemmerstraat 71; M F Verbrugge-Beek- man. ab Herensingel t/o 3; P M T vèn der Lugt, Rapenburg 103; J Epskamp, le rares NO, Zoeterwoudseweg 86; A M Derksen, II verpleegster, Koninginnelaan 19; B R Kosten, Witte Singel 11; I S Jop- pe, Witte Singel 96-97; H A C Corbijn van Willenswaard, machinist NS, R Vts- scherstraat 39; T J van Leeuwen, labo rant. Wasstraat 63; J G Pieterse, depot houder. Haven 26b: M P Overdijk-Fran- ken. coupeuse, Hof laan 343. Uit Leiden vertrokken: L. Lensvelt en fam. Tit Brandsmalaan 78. België; J J Gressie en fam. Hoflaan 319, Australië; M Nascivera-v d Niet en fam. Lage Rijndijk 27a, Noordwijkerhout, Dorpsstraat 46; J van der Kraan en fam, Tulianakade 40. Rotterdam, Lohengrin, hof 11; A A van Oorschot en fam, Utr 'eer 27a, Rotterdam, Heerjanstr 3; H T an Dam- Semp en fam, Herengracht 53, vlkemade. Zuideinde 31; A van Wijk en im, G Kasteinstraat 90, 's-Gravenhage. ^.oopmans van Boekerenstr 79; J W A 'oks en fam, Lammenschansweg 31, Rot- irdam, Bovenstraat 280a; M Tit en fam, an 't Hoffstraat 44, Amsterdam, Cein- uurbaan 691; W Gijsman en fam, Vol- ïolengrt 22, Steenderen, Burg Smitstraat '3: A M Kinkelmolen en fam, Burggra- cnlaan 120, Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 279; I J N Oedawrajsingh Varma en fam, Haarlemmerstraat 71, Suriname; H J 'voree en fam, Hoflaan 251, Voorschoten, Leidseweg 475; K J van der Meer en fam, Roodboretstr 51, Ned Nieuw Guinea; J 'vroesemeyer en fam, W de Zwijgerlaan Aó. Rotterdam, Asserweg 54; P T Markcks •n fam, J P Coenhof 18;, 's-Gravenhage, Harentszstraat 19; M A van der Linden n fam, Formosastraat 14a, Geldrop, La- cnstraat 29; P van Gelderen en fam, 'Canaalweg 173, Deil, Buikstraat 68a: C J •an Leeuwen en fam, Herenstraat 'oorschoten, Chopinlaanl3; B P van 'ykel-Oosterbeek en fam, Andr Schot- ide 7, Apeldoorn, Schoterweg 24; L A I Leefilang en fam, Vijf Meilaan rtrecht, Herderslaan 7; D P Byleveld en •m, Diemeistraat 19, Rotterdam. Honte- ssestraat 32; S Jonker en fam, St Joris- eg 9. Haarlem, Kloosterstraat 87; G E lkman Rooda, Herenstraat 9a, tillage, Wassenaarseweg 133; .•houten, Utr. Veer 16, Rotterdam, Bos- olderstr. 24;S Bosman, Witte Rozenstr. Middelstum, Westerwij twerd; N M J lijter, Groenhovenstr. 2. 's-Gravenhage, :rtzogstr. 243; C Langezaal, Pioenstr. 35. eisen, .a.b. ligg. Noordzeekanaal; A J ui Dopper, Noorderstr. 11, Enschede, Dr osterst. 3; J C van Biemen, Papenbracht Amsterdam, Stadionplein 87hs; A P lotsWortel, Rijnsburgersingel 39 a, oarlemmermeer, Einsteinlaan 303; J ten ite, Joh. de Wittstr. 40, Zwitserland; A Schoenmakers, Mezcnstraat 2, Rotter- m, Middenhoefstr. 17; M J Schoneveld Kolderman, Mauritsstr. 17a, Woubrug- a.b. ligg. bij Oude Kerkweg; R F van ochove, J P Coenhof 18. Amsterdam, ic. Obrechtstr. 71; P A de Jong, Haar- mrnerstr. 104-106, Bolsward, Laag Bol- erk 5; W A C Knuever, Dahliastraat ia. Doetinchem, Gen Crerarstraat 39; J t Ekelschot, de L de Kanterstr 11, "bach over Worms, Brunssummerweg 18; G Koolschijn-Meel, de Sitterlaan 20. -Gravenhage, Doorwerthstr 27; D Scho- aveld, Bloemstr 12, Woubrugge, a. b. bij Oude Kerkweg; C de Ruiter, Konin ginnelaan 30. Harderwijk, Wouter van Damstr 27; P B Algra, Meloenstr 45, Zoe terwoude, Vrouwenweg 18; C H de Haas- Uljee, v Hogendorpstr 13, Den Helder, Vechtstr. 2; A Blkink, Mezenstraat 2. Zeist, Prof LorenMaan 76; P van de Poll. Plantage 7, Hilversum, Karei Door manlaan 432; H j Tieleman-v d Tas, Ra penburg 131, Amsterdam, Nassaukade 101; G J M van den Aardweg, Boerhaa velaan 29, Haarlem, de Ruijterwog 48; J Stam, Noordeinde 2a, Katwijk, Wasse naarseweg 75; J G Jansen, Plantsoen 1. Alphen a.d. Rijn. VijveTstr 7; A M L Thieme, Oude Rijn 2a, Wassenaar, Prin- senweg 24; D J Dee, Oude Singel 162, Den Helder, Buitenhaven 5; M T Masariè Steenstraat 11, Italië; M J Sorgdrager, Tomatenstraat 35, Kampen, Hanzelaan 95; F Jager, Marijkestraat 28, 's-Graven hage, 2e Sweelinokstraat 90; J C G Kam fer, Klikspaanweg 23, Zuid-Afrika; R W Besselink. Witte Singel 27, Deventer, P de Hooghstr. 30; L Neuteboom Toussaint- kade 27a. Arnhem, Koningsweg 23a; J Bekooy, Uiterstegracht 149, Zoeterwoude, Julianapark 11; L Volmer-Ginsberg, Burggravenlaan 207, Nederl. Antillen; M G Bekooy-Schipper, Hyacinthenstraat 28, Zoeterwoude. Julianapark 11; E Raat- Zwagerman. Lammenschansweg 61, Nieuwe-Niedorp, B 66; J E Jolink, Schel penkade 10, Doetinchem, Zuivelweg 180; W L N Koekoek-Houwer, Stieltjesstr 60. Eindhoven, le Lieven de Kèylaan 58; E M M Prins-Visser, Julianakade 38, Zoe terwoude, Oranjelaan 16; A H S Prins, Gasstraat 44, Zoeterwoude, Oranjelaan 16; H Honsbeek, Sieboldstr 51, Katwijk, J v Brakelstr 7; T O J Gheyselinck, Boer haavelaan 21, Wassenaar, St van 's-Gra- mdeweg 51; M C E H Appel, Rood- borststr 39, Amsterdam, Serv Noutsstr 6 hs; M Kroon, Rijnsburgerweg 5, 's-Gra venhage, Laan van Meerdervoort 569; C B Sekeris-Veerman, Garenmarkt 8. 's-Gravenhage, Joh Camphuysstraat 191. Intrede van ds. E. Haverkamp Naar wij vernemen, hoopt ds. E. Haver kamp, Geref. predikant te Minnertsga, op zondag 16 juli in een avonddienst in de Zuiderkerk zijn intrede te doen in de Geref. Kerk van Leiden, 's Morgens hoopt ds. H. Heule te Leiden hem tot Leids predikant te bevestigen. Het afscheid van Minnertsga, waar ds. Haverkamp sinds 5 mei 1957 werkzaam is, zal op 2 of 9 juli zijn. Voorjaars-huishoudbeurs De fa. M. Langezaal en Zoon houdt volgende week dinsdag, woensdag en donderdag in de grote zaal van Den Burcht van 11 uur 's morgens tot 11 avonds een voorjaarshuishoudbeurs. Daar worden getoond automatische was» machines en -combinaties, centrifuges, koelkasten, radio, televisie, bandrecor ders en nog veel meer gebruiksvoorwer- De NIEUWE LEIDSCHE COURANT vraagt Algera (a.r) en Schermerhorn socvragen Aanmelden: Abonnementenafdeling Steenstraaf 37, Leiden. 9 C— Wij hebben er recht op te weten wat er precies gebeurd is Opgravingen dr. Franken, Leiden DEZER DAGEN hebben wij een onderhoud gehad met dr. H. J. Franken, docent in de Palestijnse archeologie aan de rijksuniversiteit te Leiden, dde kort geleden van de tweede en wederom door hem geleide Neder landse opgravingscampagne in Deir Alia (Jordanië) in ons land is terug gekeerd. De eerste opgraving van Nederlandse zijde in Deir Alia had plaats in 1960 en zij had, evenals de tweede, ten doel de chronologie van de late bronstijd en de vroege ijzertijd te bestuderen, een periode, die van ongeveer 1600 tot 700 vóór Christus' geboorte loopt. Zowel in 1960 als in 1961 werd het onderzoek verricht aan de hand van aardewerkvondsten in de ruïne-heuvel (de zogenaamde „Teil") van Deir Alia en omgeving. Deze Teil ligt ten oosten van de Jordaan, dicht bij de plaats, waar de Zerga (de Jabbok) in het Jordaandal stroomt. Op deze plaats bevond zioh in de late steentijd (plus minus 5000 vóór Christus) reeds een nederzetting. (Van onze parlementsredactie) DE EERSTE KAMER heeft het minister Luns gisteren bepaald niet moei lijk gemaakt. Bij de begrotingsbehandeling van buitenlandse zaken kreeg de bewindsman van de meeste fracties zoveel instemming met zijn beleid te horen, dat menig ambtgenoot hem er om zou kunnen benijden. Voor wat betreft de Ndeuw-Guinea-podvtiek bleek echter ook nu weer de P.v.d.A.-fractie dè grote uitzondering. Haar woordvoerder, mr. De Niet, schilderde traditiegetrouw de minister af als een sta-in-de-weg voor een internationale oplossing van het vraagstuk Nieuw-Guinea. Zijn kritiek echter zo mogelijk nog minder gemotiveerd en geadstrueerd dan vo rige jaren en maakte dan ook geen enkele indruk. Het onderzoek van .dr. Franken staat onder auspiciën van ae theologische fa culteit de rijksuniversiteit te Leiden en de expeditie, die het materiaal uit dit onderzoek verschaft, wordt geheel be kostigd door de Nederlandse Organisa tie voor Zuiver-Wetenschappelijk On derzoek. In 1961 verkreeg de expeditie de medewerking van. enkele assistenten van het Instituut voor prae- en proto historie van de gemeentelijke univer siteit van Amsterdam. De tweede expeditie heeft geduurd van 2 januari tot 30 maart. Zij werd ge volgd door allerlei nawerk, dat drie weken in beslag nam. Deze campagne is zeer succesvol geweest, hetgeen onder meer blijkt uit het feit, dat onze stadge noot uit Deir Alla twintig kisten met archeologische vondsten gaar Leiden heeft kunnen zenden, nadat het Jordaan se ministerie van oudheden de eerste keus uit de gevonden archeologische objecten had gemaakt. De naar Leiden geëxpedieerde voorwerpen zullen, wat de museumstukken betreft, door curato ren van de rijksuniversiteit in> het Rijks museum voor Oudheden aldaar worden geplaatst en het eigenlijke studiemate riaal krijgt een plaats in de „werkka mers voor Palestijnse archeologie" aan het Rapenburg. Verwoesting Tot de ontdekkingen die de afgelo pen maanden zijn gedaan, zo ging dr. Franken verder, behoort die van de verwoesting van Deir Alla in de laat ste periode van de bronstijd, dat is in het midden van de dertiende eeuw vóór Christus. De stad ging toen door oorlogsgeweld ten onder en haar ver nietiging wordt gedateerd door de vondst van een faience-beker met de cartouche "van Ramses de tweede, welk voorwerp :en heiligdom werd ontdekt. In het Gevangenisstraffen, variërende van tweeëneenhalf tot vier jaar zijn giste ren voor de Maastrichtse rechtbank gevraagd tegen vijf leden van een jeugdbende, die einde van het vorig Jaar in veel plaatsen van Limburg en Oost-Brabant, in Arnhem en in Nij megen hebben ingebroken en vernie lingen hebben aangericht. Terecht stonden de 20-jarige lasser H. M., de 22-jarige constructiewerker J. H. J. en diens 19-jarige broer, de horloge maker L. M. J., de 20-jarige grondwerker F. H. L. en de 19-jarige lasser J. A. T., allen uit Maastricht. Zij laadden zich on der meer te verantwoorden wegens het plegen van een nachtelijke inbraak in een veilinggebouw in Buaxde ('bij Maastricht), waar een brandkas: met f4500 aan in houd werd buitgemaakt Voorts zou het vijftal een inbraak in Weert en in Heer hebben gepleegd en ook was hen een inbraak in een garage te Sittard ten laste gelegd Vier van de verdachten hadden zich verder schuldig gemaakt aan de diefstal van auto's (in Maastricht en in Roermond) en twee van hen hadden zich nog een aantal wollen truien, een came- i, twee dolkmessen en f 360 toegeëigend. De president van de rechtbank en ook de officier van Justitie zelden het een zeer ernstige omstandigheid te vinden, dat de verdachten die de ten laste gelegde feiten bekenden overal, waar z(J hun slag sloegen, zeer omvangrijke en zinloze vernielingen hadden gepleegd. De schade van deze vernielingen be- draagt enkele tienduizenden guldens. Zo werden van diverse gestolen auto's de linnen kappen opengesneden en gestolen vrachtauto's werden het water ingere den. De officier eiste tegen de 20-jairige M., die hij om zijn beperkte geest vermogens als een meeloper beschouw- UVS-elftal tegen Rijnsburgse Boys De opstelling yan het door UVS icngestelde elftal, dat morgenavond en uur in Rijnsburg tegen Rijnsburgse Joys speelt, is als volgt: Boshuizen Blauw Wit 2); Jansen (DWS 1 en 2); 'an Winsen (Warmunda); Breitner (ADO Van der Bor (Blauw Wit 1); Koppers vVarmunda); Degenaar (Blauw Wit 1); Frank Mijnals (Zeist 1); Haverkamp Ajax 2); Williams (Aruba); Axwijk (Su riname). Deze spelers worden beoordeeld of zij in aanmerking komen voor een contract met UVS. Joy-riders kregen in Den Haag aanrijding In de nacht van maandag op dinsdag hebben een 25-jarige schoorsteenveger een 21-jarige monteur uit Loeiden e Volkswagenbusje ontvreemd van de heer J. M. Stouten aan de Schelpenkadc. De schoorsteenveger was in dienst van de heer Stouten, die een schoorsteenveegbe- drijf heeft. Dc beide autodieven zijn Den Haag. nadat zij bij een ongeluk v ren betrokken, aangehouden. Het bleek dat zij niet de bedoeling hadden de auto te stelen maar hem alleen hadden willen lenen. Uiteraard was dit zonder toestem ming van de eigenaar geschied. de, tweeëneenhalf jaar,tegen de gebroe ders J en tegen F. H. L. ieder vier jaar en tegen de 19-jange J. A. T. drie jaar gevangenisstraf. De raadslieden dachten bepleitten clementie. De 20-jari'ge huisschilder A. R., die bij ïn inbraak van het vijftal in Geleen pp de uitidjk had gestaan en die voorts had gedeeld in de buit aan sigaretten, hoorde een jaar waarvan drie maanden voorwaardelijk ttegen zich eisen. Om de N.L.C.-beker 'Van der Zwan lieeft de leiding In de vierde ronde om liet persoonlijke damkampioenschap van de LDDB heeft A. van der Zwan door een fraaie over winning op G. van der Wiel de leiding veroverd. Een verrassing was de neder laag van W. Heemskerk tegen C. Varke- visser. In het middenspel keek de titel houder een eenvoudige damcombinatie over het hoofd, waarvan de jeugdige Kat- wijker dankbaar profiteerde om de strijd in zijn voordeel te beslissen. Gedetailleerde uitslagen: hoofdklasse, 4e ronde: C. v. d. Wiel—A. v. d. Zwan 0—2; Th. Zwetsloot—W. H. v. d. Starre 1—1; J. Paschier—A. Turk 2—0; C. Var- kevisserW. Heemskerk 20. le klasse, 3e ronde: T. BaerveldJ. Stardijn 2—0; W. Kleijn sr—C. B. Jans- sens afgebroken. Jeugdklasse, 3e ronde: J. P. Vroluk L. Dorsman 1—1. Eindstand jeugdklasse: 1. en kampioen A. Kammeraat 4 punten; 2. J. P. Vrolijk 1 pnt.; 3. L. Dorsman 1 pnt. Morgen gespeeld. puin trof de expeditie onder andere de- van een bronzen harnas aan. Deze vondsten en de stratigrafie op, dat in dit tijdvak de bronstijd ten einde liep. In de oudste laag van de late brons tijd vonden dr Franken ende zijnen overblijfselen van een woning, de muren deels nog twee meiter c eind stonden. Dit buis was door aardbeving verwoest, waarbij een z' brand uitbrak. Bij hun onderzoek trof fen de archeologen in de keuken op een stenen bank en bedolven onder het ingestorte dak een blauw geblakerd skelet aan, omringd door gebroken keu- kenaardewenk. De bijkeuken stond nog vol met voorraadpotten. Bij het huis behoorde een kapel, die bijzonder in teressant en tot nu toe nog onbekend dewerk bevatte, alsmede Myceense portvazen, een schaal uit een zeeschelp vervaardigd, een schrijn van aardewerk en een vaas in de vorm van een levens grote eend. Een der merkwaardigste stukken was een bijkans drieduizend jaar oude voorganger van de moderne zuigfles. Deze bestond uit een ondiep schaaltje met brede, holle rand. Aan de ene kant van de rand stak een tuitje naar buiten, dat ln verbinding stond met een daar tegenover aan gebracht tuitje in de vorm van een vossekop. Dit tweede tuitje stak echter naar binnen, waardoor het mogelijk was vla de ..vossekop" de vloeistof uit het schaaltje op te zui gen. In het museum van Hethieti- sche oudheden in,Ankara bevindt zich een dergelyk voorwerp, gevon den in het graf van een jong ge storven prinsje ln Gordion. Aan het einde van het gesprek zeide dr. Franken, dat hij de opgravingen volgend jaar hoopt te kunnen voortzet ten. waarbij hij dan in hoofdzaak de lagen wil onderzoeken, die de overgang vormen tussen de laatste bronstijd en di ijzertijd. Canadese scheepsbouw krijgt subsidie De Canadese minster van verkeer, Leon Balcer, heeft volgens de Nederlands-Ca- nadese kamer van koophandel bekend gemaakt, dat de regering onmiddellijk begint met de verlening van 35 tot 50 procent subsidie voor in Canada te bou wen schepen, die onder Canadese vlag gaan varen om aan de buitenlandse con currentie het hoofd te kunnen bieden. Voorts zal zij zodra internationale eenkomsten dit mogelijk maken, de kust vaart reserveren voor Canadese schepen, terwijl deze nu vrij is voor schepen van het Gemenebest. Men hoopt op deze wijze 10.000 mensen werk te verschaffen op de werven. De woordvoerders van de vier rege ringsfracties, de heren Beaufort (kath.v.). Van Riel (lib.). Berghuis (a.r.) en Vixse- boxse (cJi.), die allen vóór de heer De Niet spraken, distancieerden zich bij voorbaat van de socialistische verwijten. Zij betreurden het trouwens zeer, dat de binnenlandse steun aan de N. Guinea- politiek van de regering de laatste tijd is afgebrokkeld. Onbegrijpelijk vonden zij het b.v. dat een groep Nederlandse zakenlieden onlangs contact heeft gezocht met president Soekarno, de man die alles heeft gedaan om de verhouding tussen Nederland en Indonesië grondig te beder ven. Niet minder onbegrijpelijk vond pater Beaufort (kath.v.) het. dat Neder landse (socialistische) senatoren in een Nederlands staatsstuk (het voorlopig verslag over de begroting) uiting geven aan de hoop dat de nieuwe Amerikaanse regering ons voor wat betreft het N. Guinea-beleid in de steek zal laten. Genoemde vier sprekers wilden er geen enkele twijfel over laten bestaan, dat op ons de politieke en morele plicht rust om voort te gaan met de opvoeding van de Papoea-bevolking tot zelfbeschikking. Als we onze verplichtingen te dezen niet nakomen en de Papoea's in de steek laten, zullen we daar een vervelende kater van overhouden, zo waarschuwde dr Berghuis (a.r.). Hij wilde niet ontkennen, dat er op een gegeven moment door agressie van Indonesië een toestand van overmacht kan intreden, maar op het ogenblik is daar nog geen sprake van. Wij moeten geen „au" roepen voor dat we geslagen worden. Bij het zoeken naar een internationale oplossing wilde dr. Berghuis het oordeel van de N. Gui- nea-raad zwaar laten wegen. Inschake ling van de Verenigde Naties (door „visiting missions" e.d.) achtte hy in de huidige situatie het meest gewenst. Mr. Vixseboxse (c.h.) hoopte, dat bij een Indonesische agressie tegen N. Guinea „aan de eer van het land niet tekort zal Worden gedaan". Het slagen van ons N- Guinea-beleid hangt zijns inziens voor een belangrijk deel af van de steun, die bevriende mogendheden'ons in geval van agressie willen verlenen. Dat die mogend heden zich over die steun niet in hel openbaar willen uitspreken, valt te be grijpen. Intussen zullen wij op hoop van zegen enkele risico's moeten dur ven aanvaarden. Prof. Beaufort (kath.v.) meende, dat de regering haar N. Guinea-politiek waarvoor h(j begrip en lof had nog wat consequenter zal moeten doorvoeren. De mogelijkheid om van Nederlandse zilde de kwestie-N. Guinea op de agenda van de Algemene Vergadering der V.N. le plaatsen, verdient ernstige overweging als dit zou leiden tot een snellere en vei ligere verwezenlijking van de zelfbeschik king. Maar op het ogenblik staan de V.N. en de heer Hammarskjoeld zeker niet te trappelen om de Nederlandse soevereini teit over te nemen. Mr. Van Riel (lib.) geloofde met de heer Vixseboxse (cJt.), dat Nederland wel wat moeilijkheden en risico's op zich kan nemen. Hij achtte het nl. zeer wel moge lijk, dat de huidige ontwikkeling in Oost- Azië ertoe zal leiden, dat het morele element van de zelfbeschikking steeds accent krijgt. Daardoor zou een an dere politieke waardering van het pro bleem N. Guinea ontstaan in die zin. dat het wordt losgeweekt van de verhouding Nederland-Indonesië. Onze toezeggingen ten opzichte van de Pappea's zouden wij dan vanzelf gehonoreerd krijgen. Het zou nuttig zijn, dit moment rustig af te wach ten. Misschien zou, als de toestand in O.-Azië gestabiliseerd raakt, kunnen worden bezien of het geen aanbeveling verdient met daarvoor in aanmerking komende mogendheden een conferentie over N. Guinea te beginnen. Acrobatiek met de lonen wordt in Bellevue de 5e ronde TN DE ledenvergadering van de chr. A kappers patroonbond, die gisteren in Baarn werd gehouden, overheerste de opvatting dat voor het kappersbe drijf gestreefd dient te worden naar een vrije maandag. Niet dat men hier enthousiast voor is, maar men was wel algemeen de gedachte toegedaan dat de ontwikkeling naar meer vrije tijd in Nederland ook voor het kap persbedrijf niet tegen te houden is. De verwezenlijking van een vrije za terdagmiddag plus een vrye maandag- (Van onze verkeers- redacteur) Onder de naam Consul 315 heeft Ford Dagenham (Engeland) een nieuw mo del wagen aan de markt gebracht. De auto is ont wikkeld om de leemte op te vullen, welke tussen de huidige Anglia en Consul modellen bestond. Wat de vormgeving betreft, zijn er tendenzen waarneembaar, die zowel naar de nieuwe Anglia als naar de nieuwe Taunus wijzen. De aërody namische lijnen voor en opzij, zomede het slanke dak, dat afbuigt naar de door Ford (Anglia) ge- introduceerde en door Ci troen (Ami 6) overgeno men achterruit met omge keerde helling, zijn wel de voornaamste kenmerken. Ford Amsterdam heeft naar aanleiding van de ver schijning van de 315 mee gedeeld dat het nieuwe mo del voorlopig niet in Ne derland wordt geassem bleerd, noch verkocht. Het ligt echter wel in de be doeling bier in Ivet najaar mee te beginnen. Consul 315 wordt aangedreven door een mo tor met een inhoud van 1340 cc en een vermogen van 54 pk. Hij is voorzien van een vierversnellings- en schijfremmen op de voorwielen. De portieren, tier stuks, veroorloven een ruime instapterwijl de voorzetel van het gespleten banktype is. Bijzondere aandacht is besteed aan de lay-out van de dicht bij elkaar geplaat ste instrumenten op het dashbord. Een „special" is de koplampwaarschuwings- schakelaar, waarvan de knop op de lief boom voor de richtingaanwijzers ge monteerd is. Het verwar mingssysteem voert een stroom koelere lucht door de wagen ter hoogte van het hoofd terwijl de tem peratuur voor het overige nauwkeurig geregeld kan worden. In verband met de ver schillende behoeften van zijn clientele biedt Ford de keuze uit een op de vloer (standaard) of op de stuurkolom (extra) gemon teerde schakelarm. De lingsschakeling, die door Ford-ingenieurs is ontwik keld. Het brandstofverbruik bedraagt bij een normale snelheid tussen de acht en negen liter per honderd kilometer. Als maximum snelheid wordt 130 km/u opgegeven met een volle dig bezette wagen. De Consul 315, die tussen dc Ford Anglia on de Ford Consul moet worden ge plaatst. Initiatief Mr. De Niet van de socialistische fractie had. zoals gezegd, wel veel kritiek op het N. Guinea-beleid. maar vrijwel niemand in de Kamer begreep waar hij nu eigen lijk precies naar toe wilde. Zijn verwij ten mondden uit in de aandrang op minis ter Luns om nu eindelijk zélf eens een initiatief te nemen ter doorbreking de N. Guinea-impasse en niet passief de Amerikaanse suggesties af te wachten Spreker adstrueerde zijn aanbevelingen niet nader. Wel zei hij een hernieuwd overleg tussen Nederland en Indonesië als „het beste begin" van een oplossing te beschouwen. Hij suggereerde voorts, dat de regering-Kennedy zich van N. Guinea-politiek zou hebben gedistan- cieerd. Wat de N. Guinea-raad betreft: deze kan en mag zich volgens mr. De Niet niet met de internationale oplossing het probleem N. Guinea bezig houden, want dan zou men de taak van het college sterk „overtrekken". De heer Algra (a.r.) vond dit laatste een gevaarlijk argument. „Wie op deze wijze de verantwoordelijkheid var N. Guinea-bevolking om over de eigen toekomst te beslissen wil elimineren, doet ook al is het niet zo bedoeld daar mee in wezen een aanval op het zelfbe schikkingsrecht als zodanig", zo riep de a.r. senator uit Hij meende, dat Neder land vóór alles zal moeten vasthouden de verplichting van, het eens gege- vert woord. Dit' christelijk beginsel mag niet door o.m. de materialistische over wegingen van betweterige zakenlieden worden uitgehold. Documenten Op één punt vonden de heer Algra eu de socialistische fractie elkaar tijdens dit debat Dat betrof namelijk de publicatie van alle documenten over de betrekkin gen tussen Nederland en Indonesië ln de Jaren 1945-1950. Minister Luns heeft zich in de memorie van antwoord tegen een dergelijke publicatie verzet, omdat dit z.l. een afwijking van de traditie zou be tekenen en bovendien nationale en inter nationale gevoeligheden zou raken. Prof. Schermerhorn (soc.), minister president in de jaren 1945-'46, vond deze argumentatie uiterst zwak. Hij betreurde bet. dat de Parlementaire Enquête-com missie destijds haar werkzaamheden niet had willen uitstrekken over het Indonc- sië-beleid in de eerste vijf na-oorlogse jaren. Dit beleid is belangrijker dan het Engeland-spieL Ons volk heeft er recht op te weten wat er precies is gebeurd. De geheimzinnigheid over het Indonesië- beleid geeft allerlei scribenten een vrij brief voor het schrijven van dingen, die met de waarheid op gespannen voet staan. Internationale gevoeligheden kunnen moeilijk een rol spelen: de verhouding met Indonesië kan haast niet slechter worden dan ze al is. Ook persoonlijke ge voeligheden behoeft de regering niet te ontzien, want iedereen behoort te weten dat de politiek een hard vak is. De heer Algra sloot zich van harte bij de socialistische oud-premier aan. Hij meende, dat de Parlementaire Enquête commissie een grote fout heeft gemaakt door haar werk te staken toen het Indic- beleid van na de oorlog aan de ordo kwam. Publicatie van dc documenten over 1945-50 is daarom zo belangrijk, omdat wij in ons land tot schade van de nationale geschiedschrijving veel te weinig staatslieden hebben, die hun ervaringen in de vorm van memoires op schrift stellen. Door de publicatie zouden, naar de mening van de heer Algra, ook bepaalde figuren, die nu algemeen schul dig worden geacht aan het Indië-drama, in een heel ander .minder eenzijdig licht kunnen komen te staan. Naast het N. Guinea-beleid kwam bij deze begrotingsbehandeling uitvoerig de Europese politiek en de hulp aan minder ontwikkelde gebieden aan de orde. Met de door minister Luns tegenover de plan nen van De Gaulle-Adenauer aangeno men houding kon de Kamer akkoord gaan, al plaatste o.m. dr. Berghuis (a.r.) een kritische kanttekening bij de dubbele argumentatie van de minister. Voor wat betreft de hulp aan achtergebleven lan den bepleitte de heer Vixseboxse de op richting van een stichting, die deskun digen op het gebied van de landbouw e.d. aan de betrokken gebieden beschik baar zou moeten stellen. Vermelding ver dient nog, dat o.m. pater Beaufort (kath. v.) kritiek leverde op het Nederlandse besluit zich in de V.N. van stemming over- de kwestie-Angola te onthouden. De K.VP.-spreker meende, dat dit onze good-will in de Afro-Aziatische landen ernstig heeft geschaad. Jubeldaad op Jubeldog morgen werd onmogelijk geacht, in de eerste plaats omdat de wet dat niet toe laat, maar voorts omdat de mensen zioh dan moeilij'k ook nog vrij zullen kun nen maken voor Ihet bezoeken van de monstraties, iliet deelnemen aan con coursen en het volgen van vakonderwijs. Bovendien vreesde men dat een deel van het personeel in een vrije zaterdag middag een mooie gelegenheid zal zien voor een bijverdienste, wat de beunha zerij in het vak nog zou doen toenemen. Wel werd het mogelijk geacht behalve de vrije maandag ook op zaterdagmiddag de zaak vroeger te sluiten, b.v. om vijf uur. Thans is het bezoek van het publiek op zaterdag al duidelijk minder en wordt de vrijdag de topdag. In september be ginnen de onderhandelingen met de werknemers over de nieuwe c.a.o., waarbij dan ook beslist zal moeten wor den over de kwestie van de werktijds verkorting. Dc secretaris van de bond, de heer A. W. Bonhof, wees erop, dat het moei lijk zal zijn de weiktijdsverkorting in het kappersbedrijf ui' de gestegen pro- duktiviteit te financieren. In de dienst ver lenen de sectoren is de produktivi- teitsstijging sterk aan grenzen gebon den. De heer Bonhof zag nog wel een mogelijkheid indien de oplossing ge vonden zou worden voor hét grote aan tal i nproduktleve uren. dat met name in het herenvak bestaat maar de heer Bonihof moest ook zelf het antwoord hier schuldig blijven. FOOILOZE LONEN Met de afschaffing van de fooien blij ken voarts de loonproblemen in hel kappersDedrijf nog niet verdwenen le z(jn. De problemen zijn eerder nog gro ter geworden en de heer Bonhof meen de zelfs te moeten spreken over onrust in de bedrijven. Voorheen ging de fiscus er van uit dat boven het loon 20 procent verval door de kappersbediende werd ontvangen. Waar dit ln werkelijkheid meer was dan 20 procent, daar genoot de bediende een dubbel voordeel, z'n ver. val was hoger en dit hogere deel was bovendien belastingvrij. Hier ls door af. schafflng van het fooienstelsel een eind aan gekomen, waardoor sommige be- dienden 10 tot 35 gulden per week min. der ontvangen. Vele werkgevers gaan zich op het ogenblik te buiten aan het wegkopen Zilveren visjes voor veteranen (Van een onzer verslaggevers) Vij fenzestighonderd kistjes met een verassing. Dat was het geschenk dat het Nederlands Padvindsters Gdlde gistermorgen voor het buiten- cenitrum van het N.P.G. Buitenzorg Ln de Baarnse bossen aanbood aan het Nederlandse Jeugd Rode Kruis, de jubeldaad ter gelegenheid van Jubeldag, het negende lustrum van het gilde. Het Rode Kruis heeft voor de pakketjes een bestemming: zij zullen worden gestuurd naar kinde ren op Sicilië en in Thailand. Vier meisjes in bruin en blauw pionierster en een Surinaamse pad een kabouter, een padindster, eet vindsterkwam dit geschenk sym bolisch op het podium overhandigen aan het hoofdbestuurslid van het Ro de Kruis, mej. J. Geldens, tevens par ticulier secretaresse van prinses Wil- helmina. En de leden van de Blauwe Vogels, de gehandicapte pddvindsters. droegen daar nog een steetje bij door evenens een pakket aan te bieden. Het overhandigen van de kistjes had plaats ten aanschouwe van een slordi- ge zevenduizend padvindsters uit alk delen van het land, maar ook uit Su riname, Nieuw-Guinea, België, Luxem burg en Duitsland. Zij vierden op sale wijze het negende lustrum va HULDIGING Onderdeel van deze viering wi huldiging van twee veteranes, J. van der Dusse-Biegel, een van drie vice-presidentes en echtgenote Dordts burgemeester en mevrouw Oosthoek-Robijns (Utrecht), voorzitster van de hoofdbestuurs-adviescommissie. Naast Iedere persoonlijke verdienste voor de Nederlandse padvindsters hebt u beide gemeen het grote enthousiasme en dc grote liefde voor de padvinderij", zei dc presidente, mevrouw N. A. dc Haan-Groen uit Leiden. Als blyk vau waardering hlïig yj de belde dames dc van goede krachten bij hun collega's. Ook blijkt hier en daai dat de patroons het aanvaarden van fooien nog rustig laten doorgaan. Men vreest anders goed pereoneel te zullen verliezen, omdat er steeds wel a-sociale collega's zijn die personeel willen aantrekken, aldus de heer Bonhof. Hoe deze mensen de hogere lonen in hun boekhouding kunnen verantwoor den, was voor de neer Bonhof een raad sel. „Onder de collega-kaippers blijken echter boekhoudkundige acrobaten zijn, die hun geweten vernauwen er zwarte lonen verruimen", aldus de heer Bonhof. hoogste ouderscheiding om: het zilveren is je. Een huldiging, die door de duizenden padvindsters werd beklemtoond in een massale yelL Die yell werd later op dc dag overigens nog vele malen herhaald. Want na dit officiële begin werd de lus trumviering voortgezet in de Baarnse bossen. Er waren spelen in klein en in groot verband, er was een gezamenlijke broodmaaltijd en er was hoogtepunt 1 het feest een jubelspel, speciaal >r deze dag geschreven door de Haag poppenspeler Guido van Deth. De op voering van dit spel betekende tevens de inwijding van het aan 2000 toeschouwers plaats biedende theater, dat door de pad vindsters zelf is gebouwd. Op -waardige wijze gingen zowel ju belspel als theater „in première". Meis in gele, rode, blauwe en grijze ge waden beelden de hoofdbegrippen van de padvindsterswet uit: eerlijkheid, trouw, hulpvaardigheid en vriendelijk heid. Onder de vele aanwezigen bevonden zich o.a. minister Toxopeus, wiens echt genote een van de drie vice-presidon- tes is, de burgemeesters van Dordrecht en Baarn, en de Thaise ambassadeur. Haags gerechtshof Rijschoolhouders contra het C.B.R. In hoger beroep diende vanmorgen voor het Haags gerechtshof een geding inge steld door de bonden van rijschoolhou ders tegen hot Centraal Bureau voor af gifte van Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) in verband met bezwaren tegen de VAMOR-rcgeling. De Centrale Bond van Rij-instruoteurs en de Nederlandse Bond van Autorij schoolhouders hebben de eis gesteld, dat het CBR zal afzien van „discriminerende maatregelen" tegen rij-instructeurs en geen voorrechten verleend zullen worden aan degenen die het VAMOR-examen hebben afgelegd. In eerste instantie steldé de rechtbank het CBR in het gelijk, tegen welke be slissing hoger beroep werd aangetekend In de ziting van het Gerechtshof van morgen werd uitvoerig aandacht besteed aan uitlatingen tijdens interviews met kranten en tijdschriften gedaan en wer den opnieuw diverse juridische bezwaren aangevoerd. Hot hof bepaalde de uitspraak op 28 juni Deens disconto verhoogd De Nationale Bank van Denemarken heeft het disconto van 514 tot 614 pro cent verhoogd. Voetbal De Delftsc cerste-divisieclub DHC heeft gisteravond tegen de Engel se derde divisieclub Swindon Town ge speeld en me4 30 verloren. Bij rust leidden de Engelsen reeds met 20.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9