•Euratom helpt industrie bij bouw kernreactoren Ir. BOLTEN OVER NIEUWBOUW HOFWEG Uitbreiding Tweede Kamer is eigenlijk achteruitbouw Kritiek én waardering voor dr. Hugenholtz Minder vestigingen in Zuid-Holland °u ?MÊ nri minui, .■ifiiiiiiiiii. .ÏIIMIMI milium* KïfIIIf WÊ GELDIG VAN 24 TOT EN MET 30 MEI 1961 A NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 WOENSDAG 24 MEI 1 Weinig activiteiten in Nederland (Van onze parlementsredactie) T~\E COMMISSIE van de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie (Euratom) is voornemens, bij te dragen in de ontwikkeling van voor de industrie bestemde kernreactoren. Voorts is zij bereid, ten einde de ontwikkeling van de fabricage van splijtstofelementen te bevorderen, bij te dragen in de aankoop daarvan voorzover deze in de zes landen van de gemeenschap worden gefabriceerd. Een plan van deze strekking zal aan de ministerraad van Euratom worden voorgelegd. voegd, terwijl de instelling te Mol in Bel gië verder werd uitgebreid. De Euratom- commissie hoopt op de spoedige onderte kening van een overeenkomst met de Nederlandse autoriteiten, waardoor Eura- fom in Petten de beschikking zal krijgen ver een vierde instelling van zijn cen- rum. Naast het werk in de eigen instituten worden omvangrijke werkzaamheden voor Euratom uitgevoerd in het kader van een groeiend aantal onderzoekcon- tracten. Het werk met KEltlA in Arn hem (Suspop-reactor) en TNO-Rijswijk (therapie van stralingsziekten) werd normaal voortgezet, terwijl voorts een belangrijk contract werd gesloten met het Instituut voor de Toepassing van Atoomenergie in de Landbouw in Wa- geningen voor onderzoek naar de toe passing van ioniserende straling in de De Euratom-commissie deelt dit mee in haar jaarverslag over 1960. Ze wijst erop, de ontwikkeling van kernreac toren als veruit het belangrijkste voorwerp van onderzoek te zien. Al leen de bouw van een aantal kern centrales „op ware grootte", dus ge richt op de praktische eisen van de industrie, maakt het mogelijk, de tal rijke technische problemen in hun, ware omvang te bestuderen. Deze voor de Industriële ontwikkeling noodzakelijke reactoren kunnen echter slechts tot stand komen, als dc eraan verbonden risico's vooral in de aan loopjaren treden kinderziekten op worden verminderd. Op grond daarvan acht de commissie het juist, dat Euratom een deel van de risico's voor haar reke ning neemt. Reeds heert zij drie verzoe ken voor een dergelijke deelneming aan reactorbouw ontvangen en wel voor twee Italiaanse en een Frans-Belgische cen trale. Het jaar 1960 is voor Euratom het jaar geweest, waarin, na de noodzakelijke aan loopperiode, zeer belangrijke tastbare re sultaten zijn verwezenlijkt, zo vervolgt het jaarverslag. De achterstand in de uitvoering van het eerste vijfjarenplan voor wetenschappelijk speurwerk werd grotendeels ingehaald. Thans zijn in totaal meer dan elfhonderd geleerden en tech nici van Euratom bij dat program Inge schakeld. De uitbouw van het onderzoekcentrum werd krachtig ter hand genomen; reeds zijn in de instelling te Ispra in Italië bijna achthonderd personen werkzaam. Eind 1960 werd het centrum in Karlsruhe als Europees Instituut voor Transuraniumele- menten aan het Euratom-centrum toege- Extra Zuid-Holland rond de Maasmond Van de 2500 gesubsidieerde woningen, die onlangs aan het woningbouwpro gramma zijn toegevoegd, heeft de minis ter van volkshuisvesting en bouwnijver heid 500 premiewonmgen bestemd voor de huisvesting van militairen. Van de overige 2000 woningen zijn er 400 voor Zuid-Holland bestemd. Enkele van de provincies dienen de hun toegewezen woningen geheel of gedeeltelijk toe te wijzen aan gemeenten, die door dc mi nister zijn aangewezen. In Zuid-Holland moeten 100 premiewoningen ~ën 300 wo ningwetwoningen aan gemeenten in dc Maasmond worden toegewezen. HeybroekZelandcr: Positie op markt ruimschoots gehandhaafd; ondanks niet onaanzienlijk gestegen kosten resultaten gunstig; dividendvoorstel 14 (vorig jaar 14) N.V. inwendig versterkt; omzet gestegen, ook in 1961; revaluatie deed zioh nauwelijks gevoelen; exploitatiesal do na belasting 2,53 (2,45) miljoen; bij zondere baten 78.409 (57.783); dotatie bouwfonds 500.000 (id.); afschrijving 720.367 (697.674); winst 1.38 (1,31) min; kapitaal door conversie gestegen tot 3,77 (3.5) min; voorgesteld wordt maatschap pelijk kapitaal te verhogen van 6 tot 15 min., doch voorshands zal men M nieuw kapitaal zoeken. landbouw. In totaal werden in het afgelopen jaar voor zeer uiteenlopende werkzaamheden niet minder dan 86 contracten gesloten. Euratom bepaalt zich daarbij tot het four neren van financiële middelen en krijgt In ruil daarvoor de beschikking over de resultaten van het onderzoek. Het ontwikkelingswerk aan door kern energie voortgestuwde schepen heeft in de afgelopen maanden snelle vooruitgang geboekt. In 1960 is daarvoor een belang rijk aantal plannen ter tafel gekomen of verder ontwikkeld, te weten vijf Duitse, één Belgisch, één Frans, één Italiaans en één Nederlands, afkomstig van het Reac tor Centrum Nederland. De Euratom- Commissie is van plan financieel en tech nisch aan sommige van deze projecten deel te nemen. In één geval, m.b.t. een Duits plan, is daartoe reeds een beslis sing genomen. Ten slotte meldt het jaarverslag, dat de Commissie voor de ontwikkeling en toe passing van radioisotopen in geneeskun de. industrie en landbouw het voorlich tingsbureau „Eurisotop" heeft opgericht Door middel van het bulletin „Transatom" werd de verspreiding van wetenschappe lijke kennis ter hand genomen. Ook werd begonnen aan de ontwikkeling van elek tronische machines voor de automatische verwerking en eventueel vertaling va nog steeds toenemende stroom v^n tenschappelijke publicaties. Duitsland bouwt 8 torpedojagers De raad van de West-Europese Unie heeft vandaag bekend gemaakt, dat zij West-Duiteland gemachtigd heeft 8 tor- pedobooojaigers van elk 6000 ton te bou wen. Dit is de dubbele grootte van die welke toegestaan werd onder het ver drag van Brussel. De raad deelde verder mee. dat West- Duitsland ook toegestaan zal worden hulpschepen tot 6000 ton te bouwen en mijnen te produceren voor de bescher ming van zijn havens. In de aankondiging wordt verklaard: „Deze amendementen zijn in hoofd zaak ingegeven door de bezorgheid van de raad de betreffende bepalingen in overeenstemming te brengen met de technische ontwikkelingen in de vloot- bouw en wapens en het op deze wijze voor de Duitse vloot mogelijk te maken de defensieve missie die haar toegewe zen is door de NAVO ten uitvoer te brengen" P de Gruyter Zoon: Dividend be paald op 10 voor gewone, 6 voor cumulatief preferente en 8 voor c p winst- delende aandelen; tot commissaris be noemd dr Chr Fr Karsten, directeur der Rotterdamse Bank, i p v mr H L Wolter- Orenstein en Koppel boekte in het eer ste kwartaal een iets gustiger omzet dan een jaar tevoren ondanks enkele bijzon dere omstandigheden; dit wijst nog niet op een hogere omzet voor het gehele jaar; dividend bepaald op 11 EENHEID MET HET OUDE COMPLEX OP het ogenblik heerst in de binnenstad van Den Haag een bedrijvigheid zoals wij in onze ambtenarenstad niet kenden. Eindelijk worden de wonden geheeld welke waren ontstaan na de min of meer gelukkige stads- doorbraken welke omstreeks de jaren twintig nodig werden geacht. Een van de eerste en belangrijkste doorbraken was de verbinding tussen het Buitenhof en het Spui, de huidige Hofweg. Het hof dat aan deze zijde eeuwenlang was ingebouwd en schuil ging achter de nogal kleinsteedse bebouwing van Den Haag, kwam daardoor ook aan deze zijde vrij te liggen. Een klein straatje, de Hofcingel, liep langs de achterzijde van het paleis' dat Willem de Vijfde tegen het einde van de 18de eeuw aan het Binnenhof liet bou wen en dat nooit werd voltooid. De naam Hofcingel duidt erop dat vroeger om het gehele Binnenhofcomplex een gracht liep. De bebouwing langs de Hofcingel Kamerlid boos op dierenbescherming (Van onze parlementsredactie) PEN POGING van het Tweede- *-J Kamerlid, de heer Van Meel (kath. v.)', om de regering ertoe te brengen, de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren en haar voorzitter dr. mr. W. Hugenholtz te berispen wegens uitlatingen van laatstgenoemde, heeft als resultaat gehad, dat de regering, ondanks kri tiek. het werk van bovengenoemde vereniging blijft waarderen. lie laatste drie jaar is het aantal per-trokken sonen dat pan een andere provin- de naar Zuid-Holland komt aanmer- ketyH verminderdf Dé sttoom ban 'emi granten, die van Zuid-Holland naar elders vertrekt, neemt tegelijkertijd gestaag toe, zodat de werkgelegenheid, die toeneemt moet steunen op de aan was van de beroepsbevolking met voor het overgrote deel jeugdige personen. Het Economisch-technologisch instituut, dat deze gegevens in zijn jaarverslag verstrekt, schrijft de vermindering van de immigratie, met name uit het noorden van het land toe, aan de toegenomen werkgelegenheid aldaar. De bevolking van Zuid-Holland nam in 1960 toe rond 28.500 personen. 4600 personen het buitenland. Dit getal wijkt niet zoveel af van dat van voorgaande jaren: van 1947 tot en met 1957 bedroeg het vertrefcsaldo naar het buitenland gemiddeld 4700 en in 1959 was het 4900 personen. In tegenstelling tot de emigratie ver toond de immigratie uit andere provin cies een dalende lijn. Van 1947 tot en met 1957 was er gemiddeld een vesti gingsoverschot van 4400 personen per jaar. In de volgende jaren daalde dat tot resp. 3500, 200 en 1700 personen. Over de woningproduktie is het instituut niet optimistisch: „Het laat zich aanzien, eerst in de tweede helft van het lopende decennium een meer bevredigende situa tie in dit opzicht zal ontstaan." tegen een verslaggever van een van de ochtendbladen, dat de onlangs van kracht geworden wet op de dierenbe scherming voor zeventig procent tege moet komt aan een adviesontwerp van de hand van de heer H. Voorts wilde de vragensteller van de betrokken kabinetsleden weten, hoe ze denken over publicaties van dr. mr. H., waarin hij zich zeer laatdunkend uit laat over het houden van kettinghon den, het verzet tegen het couperen van paardestaarten het het mesten van kal veren, welk laatste hij een goddeloos, perfide en duivels bedrijf heeft genoemd. Ten slotte vroeg de heer Van Meel, of het in het licht hiervan wel juist was van minister Beerman om tijdens de behandeling van de wet op de die renbescherming in de Eerste Kamer Zich prijzend over de Nederlandse Ver eniging tot bescherming van dieren uit te laten. De bewindslieden Beerman, Scholten, Toxopeus, Korthals, Veldkamp, Marij- nen en Van Rooy antwoorden thans, dat niet zonder meer gesteld kan worden, dat de wet op de dierenbescherming naar letter en geest overwegend be paald is geworden door de opvattingen van het Ontwerp-Hugenholtz. Dat be paalde artikelen in het regeringsontwerp en het ontwerp-fH. gelijkluidend zijn, is een logisch gevolg van de omstandig heid, dat zij dezelfde materie behande len en dat uit overeenkomstige bron nen werd geput. Wat de overige uitlatingen van de heer H. betreft, de bewindslieden willen die in geen geval tot de hunne maken. Zelfs hebben ze lof voor de wijze, waar op de boerenvrouwen en -dochters, wier taak het in het algemeen is,de kalveren te mesten, zich van deze taak kwijten en voor de manier, waarop veel boeren hun hond verzorgen. Wel iswaar zien de bewindslieden In het w(jzen op misstanden geen belediging, maar minder scherp had de formule ring naar hun mening toch ook wel mogen zijn. Desondanks is echter de waardering voor het werk van de Ne derlandse Vereniging en haar voorzit ter niet gewijzigd, zo besluiten de be windslieden. is uitermate eenvoudig: een bakstenen muur waarin schuiframen in zware hou ten kozijnen zijn geplaatst, afgesloten door een eenvoudige houten kroonlijst. Duidelijk is hier sprake van de ach terzijde van een belangrijk gebouw. De voorgevel aan het Binnenhof is geheel ran zandsteen opgetrokken en zeer rijk bewerkt. Aan de zijde van het Buitenhof ligt een gelijksoortige gevel, ook van baksteen, echter mc^r uitgewerkt met een hardste nen onderbouw oorspronkelijk oprij zend uit de gracht en een hardstenen cordonband ter hoogte van de vloer van de hoofdverdieping. Deze achterzijde keek uit op de tuin van het stadhouder, -■ijk kwartier, zoals de woning van de stadhouder heette Aan de zuidkant van deze tuin stond een dwarsvleugel uit de 18de eeuw waarin voor de afbraak het ministerie van buitenlandse zaken was gevestigd. Toen deze vleugel werd afgebroken voor het maken van de Hofweg ontstond tus sen de gevels een wond. Deze wond wordt nu geheeld. Aangezien de werkzaamheden van de Kamer steeds toenemen en het aantal Kamerleden is vermeerderd, werd de behoefte aan meer en grotere vergader kamers dringend. Hierin wordt thans door de Rijksgebouwendienst voorzien. Bovendien is de mogelijkheid ontstaan om voor het vaste personeel, de concier ge en de restaurateur passende woningen in het complex op te nemen. Ten behoeve van de leden van de Ka mer en hun bezoekers komt er nu een eetzaal met een goed geoutilleerde keu ken naast de bestaande koffiekamer, schrijfkamer en rookkamer. Verder komt er een lift in het complex, een nieuwe oliestook-centrale verwarming, nieuwe toiletten en nieuwe brandvrije berging voor het boekenbezit van de Kamei. Architectuur de architectuur is ir G. Friedhoff, van hel standpunt uitgegaan dat de uitbreiding het karakter van het „aus einem Guss" zijn, inwendig is het een allegaartje. aanwezige niet mag aantasten en dat het „achterzijde.karakter" moet worden ge- handhaatd. Dus gécn spectaculair nieuwe ingang, geen afwijkende architectuur die de aandacht zou hebben getrokken, maar een voortzetten van dc aanwezige gevel. Dat hierbij de gevel langs de tuin werd Ned. Waterscliapsbnnk: In 1960 294 le ningen verstrekt tot f 33.7 miljoen; om zetten in kasgeldleningen daalden met f 7 min., doch in rekening courant stegen t 13 min.; bruto-winst f '208.796 (vorig jaar 222.264). netto-winst f 62.925 (60.341); dividendvoorstel 3 (3) op geld- en ka pitaalmarkt geen bijzondere moeilijkhe den venvacht; mogelijkheid van afschaf fing van rentegamma is thans meer dan Is van de lwee en dat deze gevel als frag ment was blijven liggen en dringend "roeg om verlenging. De noodzakelijk geworden ingangen aan deze zijde van het complex, een dienstingang voor het keukenbedrijf, een ngang voor de woningen en een ingang voor het publiek dat in het gebouw moet zijn, zijn zeer bescheiden gehouden Uit drukkelijk is ervan uitgegaan, dat aar het Binnenhof de hoofdzijde van het ge- bouw ligt en dat de gebouwen om he Binnenhof en dus om de oude Grafelijke Zaal, zijn gegroepeerd. Dit is in bewuste tegenstelling tot de plannen welke de twintig?i jaren zijn gemaakt voor nieuw gebouw voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Plannen welke alle een soort ..point de vue" (in het oog springend deel) hadden tegenover het Spui. Hierbij werden twee belangrijke zaken over het hoofd gezien: het Spui is geen avenue de l'opéra. een gerichtheid in de as van het Spui volkomen misplaatst zijn en op enige af- stand ziet men over de huidige bebou wing heen het dak van de vergaderzaal van de Tweede Kamer, alles op roman tische wijze door elkaar geschoven. Een typisch Nederlands architectuur, beeld ontstaat op deze wijze. Het zou volkomen fout zijn dit te laten verdwij nen achter een modern front. Wat het inwendige van de uitbreiding betreft, wordt ernaar gestreefd de heid zoveel mogelijk te bevorderen. Het In het personeelsblad vi Rijksgebouwendienst troffen een artikel aan van ir. M. Bolten, architect van deze dienst. Hij behandelt hierin o.a. de re. dencn waarom do ontwerpers van de nitbrelding der Tweede Kamer aan dc Hofweg tot dc vornigevlnj z(jn gekomen zoals deze thans be. zig is gestalte te krijgen. Weinig mensen die langs deze nieuwbouw lopen, zullen zich llseren dat zij in feite tegen de achterzijde van een gebouw aan. kijken. De voorzijde immers ligt aan het Binnenhof. Dit bracht de architecten er toe het gebouw op zo'n belangrijke plaats ln het cei Irum van Den Haag geen afwijkei de vorm te geven, die speciale aandacht opeist. gebouw mag dan uitwendig vrij duidelijk worden de enige ruimten die nog de afwerking h ben welke de architect van Willem Vijfde heeft verzorgd. Daarna is gei rende de gehele 19de eeuw verbouwd niet steeds even gelukkig. Pas na Eerste Wereldoorlog is men begoni met het verbeteren van de hoofdven ping waarbij nieuwe bredere gangen gemaakt. de Hofcingel nog aanwezige len verdwenen en nieuwe werkkam werden ingericht. Thans worden werkzaamheden voortgezet zodat reedkomen van de plannen een organ! geheel zal ontstaan dat weinig doet t moeden dat het ontstaan alles behalf oudlg is geweest. Constructief worden nieuwe matei len toegepast. Het geheel krijgt I let van beton met betonnen vloen luch taf zuiging in de grotere vergader .d. Dank zij de goede grond (zan behoefde niet te worden geheid. Tenei; heit geluid van het verkeer te verzw u de warmteisolatie te bevorde i bezet met dubbel gl it rypIT* V". I„M, a'« n K 'S... fesS 4» f 3* f ■'L-jfË*1 p i "..Ni PRIJZEN VOOR KOERIERS: 1 TOT 30 WOORDEN1.50 ELK WOORD MEERf 0.10 KOERIERS WORDEN ELKE DAG GEPLAATST Personeel gevraagd 0 Meisje gevraagd, v.g.g.v. Dagelijkse hulp aanw. Aan melden Plantsoen 59. 0 Gevraagd Jongste bedien de. ong. 14—15 jaar door In stituut voor Tropische Ge neeskunde, Rapenburg 33, Leiden. 0 Wij vragen voor onze elektrische banketbakkerij 'n 3c banketbakker, tot 20 jaar Vrij voor studie plus studie- vergoeding. Vrije vakkle- ding. Geen loopwerk. Pers. aanm. N.V. Hema, Leiden. 0 Kapsalons van Tonge ren vraagt voor zijn heren kapsalon ie bediende, hetzij in loondienst of in pacht. Zich te melden: Levcndaal 104. Leiden, tel. 23612. 0 Gevraagd nette werkster 1 maal per week. in nieuw huis met oliestook, 1,50 per uur. Rozenplein 14. Wasse- 0 Gevraagd, wegens huwe lijk der tegenwoordige, net dagmeisje, in gezin van 2 pers. Mevr. Taselaar, Rijns- burgerweg 167, tel. 26616. 0 Werkster gevr. voor 2 ochtenden p. w. Liefst ma. en vrijdag. Mevr. Walter, de Sitterlaan 131. 0 Gevr. een flinke werkster voor 2 of meer ochtenden p. w. Mevr. Nieuwzwaag, Hooi gracht 39, Leiden. 0 Gevraagd net meisje cir ca 16 jaar voor de ochtend uren. W. F. van Gessel. Hoofdstraat 164, Leiderdorp. Personeel aangeb. 0 Voor de vakantiemaanden vragen wij krantenbezor gers. Aanm.: Steenstraat 37. 0 Gevraagd flink meisje of erkster in klein gezin voor ochtenden per week. Me- rouw Smit. Wald. Pyr- montlaan 8. Oegstgeest. 0 Huishoudster. Twee wer kende dames te Warmond zoeken per l sept. zelfstan dige huishoudster van 94 uur; zat. tot 1 uur. Prettige werkkring, goed salaris. Br. ond. no. 1482 bur. v. d. blad. Te huur gevraagd Verpleegster zoekt zo sp. mog. een zonnige kamer met stookgelegcnh. Br. aan Zr. A. L. v. d. Burg p/a Acad. Ziekenhuis, Leiden. Te koop gevraagd j Gevraagd eetk.ameuble- ment met dresoir, ca. 1,65 m lang, van part. Tel. 01729-136 of br. no. 1492 bur. v. d. bL Gevr. in prima staat zijn- vrachtwagen. gesloten of open laadbak, plm. 3 ton. Br. agent N.L.Crt. Heemskerk. Langevaart 15. Rijnsburg. 9 Bremmer vraagt antieke meubels, koperwerk, kristal, porseleinen groepen, goud, zilver. Verder alle soorten antiek. Bremmer, Goegerrit- steog. Telefoon 22791. 0 Inkoop goud. zilver en juwelen tegen de hoogste waarde. Het adres waartoe U zich met het volste ver trouwen kunt wenden. Het Ringenhuis - Morsstraat 9 - Leiden Voor Oegstgeest, Geversstraat 47. Te koop aangeb. 9 Aangeboden: Warme kas, jaarteelt. Warme kas, de- cember-april. Koude kas, jaarteelt. Koude kas. septem- bcr-mei. Open grond, B. J. Elsgeest. Zuideinde 99a. Roelofarendsveen. Telefoon 01713—291. 0 Volkswagen de Luxe 1952, in goede staat. Kort Rapen burg 6. telefoon 25471. HE GRUYTERweefcrecfame Elk derde pak KIPPESOEP GRATIS Kip, llc heb je I 55 ct. voordeel of liever 5 borden krachtige kippe- bouillon, te geefl Het geurigi het vette van de kip zit i grappige vet-eitje. Tot en met dinsdag a.s. 2 voor deeltjes voor lekkers toe I 56 ct. meegenomen op 3 grote pakken aromatische vanille-custord en 40 cent op 3 pakken Chocoladevlapoeder. Uwonmisbare keukenhulp. Renso levert U deze week een schoon voordeeltje op: 2 grote bussen Rensa Extra Sterk - 75 cent I Kalmpjes 4 bussen bederven niet en ze staan niemand in de weg. Tot en met dinsdag a.s. nog 10 cent goedkoper. Kunt U mooi combineren met de voordelige Custardaanbieding deze week. Mmm, Custardvla met De Gruyter's bessesapsaus. Altijd een kassabon voor 10°/o korting. Oók bij de weekreclafnes w Te koop een kinderwa gen, half Eng. model, kleur wit, i. g. st. Mevr. Boonstra. Prof. Lorentzlaan 87. Voor schoten. Tel. 01717-3894. Wegens vertrek: Singer naaimachine in salonkast ringspoel) als nieuw, van 450.— Jvoor 195.—. Heren straat 23, Leiden. Tel. 32027. 9 Te koop aangeb. roeiboot (jolmodel). J. de Jong, Jaag pad 44, Leiderdorp, na 7 uur. 0 Aangeb. in goede staat zijnd orgel. Te bevr. na 6 u. n. Valeriusstr. 88, Leiden. Te koop wegens overcom pleet bankstel, prima bin nenwerk. moet opnieuw overtrokken worden. T.a.b. Telefoon 30070. Kleine orgels, bespeeld, moderne kast 175,en f 225.—. Studie-orgel 50.—. Zaalorgel, forse toon. als nieuw ƒ450.— enz. Orgel- banken en tabouretten. Re paraties aan alle orgels vlug en billijk. W. A. Gouw. Ter- weeweg 100. Oegstgeest. 0 Te koop jonge boxers, 4 maanden oud, orgel en kin derwagen Te bevragen M. Meljvogel. Pr. Hendriklaan 8, Katwijk (Koestal). Een motor, merk Jawa, c.c. In zeer goede staat. Met verschillende accessoi- Te bevr. des avonds na 2000 -uur. Stuyvesanthof 33. Leiden (Kooi). 0 Broodkast, gasf., bur., mah. bank, mahonie stoelen, tafels, als nieuwe gasfornui zen, zware fraaie oude broodkast, antieke ladenkas- ten, fraai gebogen notenhou ten damesbureautje. Ink. an tiek. Nieuwe Rijn 60. Telef. ,'150 bij de hoek Hooigracht. 0 Te koop prima dressoir, zes keukenstoelen, rookstoe- len, 2 en 3 pits gasstel, bij zettafels, werkjasjes, kin derstoel, wollen gordijnen bruin). Pullman kussens, ;nz Meidoornstraat 13, Kat wijk aan Zee. 0 Dcmm. 4 tact bromfiets, sport, speciaal 4 mnd. oud van 1050 voor 550; kleur blauw met goud. Prins Bern- hardlaan 66. Oegstgeest TeL 24190- 0 Jongensfiets te koop 10— 13 jaar. Prijs f 22,50. St. Aag tenstraat 9. bij Steenstraat. 0 Te koop een in zeer goede staat verkerende N.S.U. Max 250 c.c. Brieven Hoofdstraat 9a, Noordwjjk aan Zee. Diversen 0 Markiezen. Rolschermen Al. Jaloeziën. Grootste sor tering zonwering. Prima af werking. Verkoopkantoor Melchers' Markiezenfabriek C. E. Jedeloo, Juffermans- straat 23, Oegstgeest. Telef. 01710—31165. Kussenkast. kabinetten, zware eiken broodkast, la- denkastjes. bureautjes, ron de mahonie tafels. Oud-Hol lands dressoir, turfkist, ko peren kronen, koper, tin, Perzische kleden, stoeltjes- klok. Inkoop amtiek. Ter Wee. Hooigracht 86. telef. no. 25461. 0 Het adres voor maatwerk, zoals gazons, sportvelden, bermkanten, is Graszoden- handel J. L. Philippo, Mar grietstraat 5, Leiden. Tele foon 26414. 0 Huur voor uw vakantie een nieuwe automobiel zon der chauffeur. Beter service. Aangesloten bij de Wegen wacht. Billijke prijzen. Alle wagens metradio. Autover- huurbedr. „Souplesse", Veur- seweg 14. Voorschoten. Tel. 01717 - 2631. leding, schoeisel, wol, linnen uitzet, baby-uitzet, kinderwagens. meubelen, woningtextiel, bedden, de kens, servies, elektr. appa raten, korting in 40 winkels. Inl. Leidse Inkoop combina tie. Postbus 158, Leiden. Tele foon 33914. 0 10 Rjjlessen voor ƒ47,50 bij Rijschool Leveta. Inl. tel. 01714 - 518. Bel en wij spre ken af. 0 Dames, bespreekt vroeg tijdig voor uw haar, bij de kapper. Voor lastig haar een prima permanent, dan moet U bij het Kappershuis zijn. Heren, laat uw haar vroeg tijdig verzorgen. Apothekers- dijk 8. Tel. 26218. Goed tehuis gevr. voor r mooi poesje. Te bevr. Koninginnel. 14, Oegstgeest. 0 Hout. board en triplex, Hangkasten, legkasten en keukenkasten. ..Wienese" Ladders, trappen en steigers voor loodgieters, schilders, aannemers en timmerlieden Fabrieksprijzen. Komt vrij blijvend eens prijs vragen en kijken „de Houthal", Hoge- woerd 99. Tel. 22536. Een nieuw bed, een kwes- v. vertrouwen. De groot ste sortering, tegen de laag ste prijs bij de Kleine Winst. Haarlemmerstr. 51, Leiden. 0 Wasmachines f 135.Nog enkele dure machines, iets beschadigd f 155.Centri fuges. Fa. Dusoswa, Turf markt 1-3 TeL 24409. 0 De Sleutelkoning. Bijma ken van alle sleutels, repa reren, veranderen en leve ren van elk slot, Haarlem merstraat 273, tel. 33958 bij de Overdekte. Levering aan Rijk en Gemeente. Maandagmorgen gesloten. 'ij verzorgen al uw druk werk tegen billijke prijzen, o.a. geboortekaartjes, verlo vingskaartjes. Prima afwer king en vlotte bediening. Halpa Vulpenservice, Haar lemmerstraat 64. Naast Mu ziekhandel Gé Hofenk. 0 As. Bruidsparen. Uw bruidstoet wordt le klas verzorgd door het gespecia liseerde trouwautobedrijf Zeeman laan 12a. Dir. De Jong. Telef. 23055. 7 pers. auto's. Keuze uit zwarte, zll- vergrijs of witte bruids- "coupés. 0 Japonnen geheel pasklaar f 4,50. - Knippatronen naar maat. Duinhof 30, Leiden. 0 Rooyackers en naaimachi nes een begrip! Levenslange garantie en gratis service. Geen woorden maar daden Leiden - Leemansstraat 31. Tel. 31324. Alphen a.d. Rijn. Iepstraat 12 tel. 3753 0 Bent u al in het bezit van die prachtige geslepen rui ten in uw deuren? Of houdt u meer van het klassieke glas in lood? Doe als velen voor u. ga naai* Jilleba. Oude Rijn 104, Leiden. Tel 24292. 0 Glas in loud, nieuw of herstelwerk worden door ons snel en vakkundig be handeld. 30-jarige ervaring geeft u zekerheid van dege lijk vakwerk. G. N. Jilleba Oude Rijn 104. Leiden. Tel 2429? 0 Kredieten t.m. ƒ3000 <v. iedereen) voor aankoop van meubelen, woningtextiel enz enz. Direct van fabriek, enorme keuze en besparing, uiterst soepele betalingsre geling en strikte geheim houding. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Postbus 538 te Den Haag. 0 Houthandel Morspoort biedt u latten en planken hardboard, tegelboard, bo- top en clairet voor tafels Fabion het plakplastic Colo- vinyltegels Morsstraat- 58 0 Iedereen is enthousiast als wij uw matras overtrek ken met damast, i-pers., v.a. f 19.50; 2-pers. f 26.50. Smit Bedden - Tapijtenmagazijnen Mare 98 - Vrouwensteeg 9. telefoon 23913. 0 Verhuur van nieuwe luxe automobielen, o.a. Mercedes. Opel, Simca. V.W. en DAF, Bierman's Automobielbedr. Oude Singel 66. Leiden. Tel. no. 34403. 0 Behangwerk. Wilt U uw kamers laten behangen? Bel dan eerst 25813. Wij komen praten en prijs opgeven. Keuze uit 100 dessins. Verf handel „De Pelikaan". Peli kaanstraat 27. 0 Str(jkinrichting Ozon voor uw fijne was. H. Rijn dijk 34a. Tel. 22675. 0 Overgangslccftijd? Mi graine? Ongezonde teint? Jeugdpuistjes? Verstopping? Vetzucht? Nattermann's bloedzuiverende thee no. 8 helpt. Groot pak ƒ1,85 bij elke drogist. Gevraagd: CHAUFFEURS (Rijbewijs B t.m. E) SCHIPPERSKNECH N.V. Rederij Wesseling. Oor haven 3335. SassenheiC Tel.: 7104—7551. bekwaam instrukteur 1496 bur. bl>j ivraagd op klein atelier NAAISTER Warmonderweg 44. NET MEISJE hebben wij een prettige trekking in de huishoudb) Voor prima kracht hoog lc Leeftijd tussen 30—45 j* Brieven no. 1497 bur. bh

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 6