m a Het geheime leger is weer actie! Parijs verwacht hoog bezoek Amerikaanse nazi's per bus door Montgomery op ndm lip! /ft een doftfce \ip Tsang Do Joeng sloeg snel toe BUISMAN Veldtocht Karei de Grote I ANTI-ATOOMBOMMARSEN Ds. N. van der Veen (pac.), lid van de Tweede Kamer, heeft de minister van binnenlandse zaken schriftelijk gevraagd of het waar is dat de bur gemeester van Amsterdam de leuzen „Geen kernwapens op ons grond gebied" en „Voor opheffing vliegbases in Nederland" heeft afgekeurd toen deze hem ter goedkeuring werden voorgelegd voor zij zouden wor den meegevoerd in de anti-atoombommarsen op tweede Paasdag. Hij vraagt onder meer of de minister de handelwijze van de burgemeester niet in strijd vindt met letter en geest van de grondwet en de universele verklaring Van de rechten van de mens en daardoor met de democrati sche vrijheden. (IJCHTV AARTDELEGATIE Uit Oostenrijk is gisteravond een luchtvaartdelegatie aangekomen die twee dagen besprekingen zal voeren met vertegenwoordigers van Rijks- luchtvaartdienst en K.L.M. „Het zullen slechts consultaties zijn over de reeds jaren oude luchtvaartovereenkomst tussen onze beide landen", aldus een woordvoerder van de K.L.M. S SECRETARISSEN EN ONTVANGERS De heer J. Smallenbroek (a.r.), lid van de Tweede Kamer, heeft de minister van binnenlandse zaken gevraagd hoe het komt dat er nog geen regelingen zijn verschenen inzake de bezoldiging van gemeentesecreta rissen en -ontvangers. Al enkele malen zijn deze regelingen toegezegd, zo stelt hij. Tevens vraagt hij of de gang van zaken te wijten kan zijn aan het ontbreken van een gereglementeerd overleg over de rechtspositie van de secretarissen en ontvangers. ZUIDSLAVISCHE MINISTER De Zuidslavische secretaris van staat (minister) van buitenlandse zaken, Koca Popovic, wordt donderdagavond in Nederland verwacht voor een vijfdaags bezoek op uitnodiging van minister Luns. De bedoeling is inter nationale en gemeenschappelijke problemen te bespreken. Vrijdag gaat de minister naar de Koningin, naar Amsterdam voor een kranslegging bij het nationale monument en een lunch met de burgemeester en naar Den Haag, waar mr. Luns hem een diner aanbiedt. Zaterdag zijn de besprekingen, maandag volgt een bezoek aan de Rotterdamse havens en Europoort, een lunch met de burgemeester en een ontvangst in kasteel Oud-Wassenaar door de Zuidslavische ambassadeur. De minister ver trekt dinsdagmorgen. Fabel of werkelijkheid? i muren in Algiers de letters O.A.S. j gekalkt en elke ochtend is het Franse leger in de weer om de i letters weer weg te kalken. De 5 drie letters betekenen „Organisa tion Armée Secrète", organisatie 'geheim leger. De O.A.S. wordt van officiële zijde beschouwd als pleegster van de meer dan 200 aanslagen met plasticbommen die dit aar in Algiers hebben plaatsgevonden. i „In feite is de O.A.S. meer fabel dan i werkelijkheid", verklaarde een Frans functionaris onlangs. Nochtans zijn 28.000 politietroepen rond Algiers in touw «n eventuele opstand der OA.S. te i poorkomen. In café's en bars spreekt |O.A.S. als een machtig apparaat dat alle ïrijnse burgers kan bespioneren en zijn invloed uitstrekt tot binnen het leger. Het is moeilijk om inlich- te krijgen over de O.A.S. De da lgen zijn voorbij dat openlijke samen zweerders onder de Franse extremisten hun plannen toevertrouwden aan daggevers. „We bevinden ons nu in [revolutionaire periode", was het mentaar van een „colon" die vroeger vrijgevig was met inlichtingen. Volgens redelijke schattingen telt de '-S. in Algiers niet meer dan 6000 :n plus een gelijk aantal in de overige delen van Algerije. Zij zijn georgani seerd in cellen van tien man met speciale stoottroepen (sections d'assaut) die de lanslagen uitvoeren. Het merendeel de leden is, naar vermoed wordt, onder de 25. Voor hetzelfde geld kunt U nü smullen van BROS.., van die zacht smeltende, dubbeldikke chocola. Hapl Heerlijk los en bro9. Hal Verfijnde chocola* tijdens de generaalsopstand die op 22 april begon en'na vier dagen ineenzakte. De vier leidende generaals van de „pro- nunciamiento" maakten van de diensten der O.A.S. geen gebruik doch lieten de leden betrekkelijk veel vrijheid. De O.A.S., gewapend met tommy-guns, trok door de stad en arresteerde perso- die verdacht werden van sympathie j president De Gaulle. Ze verzamel den wapens en richtten in het centrum de Stad een commandopost in. Zt m de wapenvoorraad op het politie bureau in beslag en van de 9000 stuks wapens die daar waren opgeslagen, slechts weinig teruggevonden. De politie-razzia's na de ineenstorting an de recente opstand heeft de activi teiten van de O.A.S. tot nu toe niet kun- belemmeren. Opstandelingen halen vliegtuigen neer Naar uit Loeanda de hoofdstad vai Angola wordt gemeld, zijn maandag boven het noorden van deze Portugese bezitting twee burgervliegtuigen door het vuur van automatische vuurwa pens van de opstandelingen getroffen. Volgens een correspondent van het te Lissabon verschijnende blad Diario Po pular zijn in het gebied van Namboe- angongo, op 100 km- ten noordwesten van Loeanda, tot dusver driehonderd blanken gedood, waarna al hun bezit tingen zijn geplunderd en verwoest. Gisteren zijn twee schepen met oor- logsmaterieel uit Lissabon naar Ango la en Portugees Guinea vertrokken. Vonnissen in proces methylalcohol De rechtbank in Malmö (Zweden) heeft gisteren vonnissen uitgesproken tegen twee opvarenden van het Neder landse vrachtschip Trigon, die 25 fles sen methylalcohol In Malmö hadden verkocht. De 33-jarige eerste machinist A. K. werd veroordeeld tot achttien maan den tuchthuis wegens dood door schuld, het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel en het plegen van bedrog. De tweede machinist, de 28-jarige Jacob Sch., werd wegens het plegen van be drog en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Ongeveer veertig personen hebben destijds de levensgevaarlijke methylal cohol gekocht, van wie 37 personen van het gif hebben gedronken. Op 17 april werden elf havenarbeiders in MalmÖ met ernstige vergiftiging in het ziekenhuis opgenomen. Vier mensen stierven aan alcoholvergiftiging. Beide veroordeelde Nederlanders had den 25 flessen met methylalcohol op i vuilnishoop in de haven gevonden deze daarna als gewone alcohol ver- Frans voorstel in Genève Op de Geneefse conferentie over Laos heeft de afgevaardigde van Frankrijk, Jean Chauvel. gisteren twee ontwerp- verklaringen ingediend. Deze handelen over het afkondigen van de neutraliteit door de regering van Laos en over een toezegging van de dertien overige deel nemers aan de conferentie, de Laoti- sche neutraliteit te zullen eerbiedigen. Het waren de eerste gedetailleerde westelijke voorstellen sinds het begin van de conferentie, een week geleden. Op 17 mei diende de Sowjetminister buitenlandse zaken Gromyko twee ontwerpverklaringen in, over de neutraliteit van Laos en over de terug trekking van buitenlandse troepen. Het algemene debat is gisteren beslo ten. Vanmiddag om drie uur zou de zitting worden hervat om de toekom stige gang van zaken te bespreken. De twee co-presidenten van de conferentie, de Engelse delegatieleider Malcolm Macdonald en de Sowjetminister van buitenlandse zaken Gromyko hebben zich hierover gisteren reeds beraden. Amerika distancieert zich van ruilplamien De Amerikaanse senator Smathers heeft na een onderhoud met president Kennedy meegedeeld dat de Ameri kaanse regering niet zal ingaan op het aanbod van Fidel Castro, 1.214 gevangen genomen leden van de invasie-strijd macht vrij te laten in ruil voor 500 tractors en bulldozers. President Kennedy ericent dat bepaal de humanitaire overwegingen bestaan. De regering zal deze kwestie echter m hoofdzaak overlaten aan particuliere Amerikaanse staatsburgers en Cubaan se vluchtelingen, aldus Smathers. In Havanna hebben ongeveer vijftig moeders van gevangenen op de trappen van het gebouw van de Amerikaanse ambassade gebeden en bij de Zwit serse ambassade een verzoek aan de Amerikaanse regering overhanaigd, het aanbod te aanvaarden. De Zwitserse ambassade heeft geweigerd het verzoek door te geven. Robert F. Kennedy, Amerika's minister van justitie en broer van de president, heeft diep na gedacht, voordat hij in Washing ton besloot, dat de federale regering moest ingrijpen bij de onlusten, die door de rassente genstellingen in de zuidelijke staat Alabama waren ontstaan. De 36 jaar oude Franse stewardess Simone Christmann is gisteren in New York schuldig bevonden aan heroïne smokkel ter waarde van 1,8 miljoen. Zij kan tot minimaal vijf en maximaal twintig jaar worden veroordeeld. In Montgomery was het gisterep rustig na de rassenonlusten van de afgelopen dagen. Er rijdt thans een „haatbus" rond van de Ameri kaanse nazi-partij. De bus is ver sierd met spandoeken en bevat volle melk - puur - hazelnoot Parijs heeft zijn fraaiste voor jaarskleed aangetrokken om de staatshoofden van België en de VS bij hun komende bezoeken alle eer te bewijzen. Vlaggen en wim pels voor het bezoek van koning Boudewijn en koningin Fabiola hebben Parijs een feestelijk aan zien gegeven en zelfs het weer, dat dagenlang te koud. was voor de tijd van het jaar, is beter gewor den. De zwart-geel-rode vlag der Belgen wappert overal in het cen trum van de stad. Kort daarna zul len de sterren en strepen van de VS naast de Franse driekleur han gen voor het bezoek van Kennedy en „madame la presidente" zoals Jaqueline Kennedy in Parijs wordt genoemd. Eerst komen de Belgische koning en zijn gemalin en een Franse func tionaris heeft met lichte tegenzin toegegeven dat alle Belgische vlaggen eerst naar de stomerij zijn gestuurd voordat ze op de grands boulevards werden opgehangen. Het is het eerste officiële Belgische be zoek aan Parijs sinds veertig jaar en de decoraties hadden daaronder geleden. Vooral de Are de Triomphe is op indrukwekkende wijze versierd. De brede Champs Elysées, die van de triomfboog naar de Place de la Con corde loopt, is overdadig versierd met vlaggen, wimpels en andere ver fraaiingen. Zoals elke rechtgeaarde toerist zul len het Belgische koningspaar en de Kennedy's (die volgende week aanko men) vele bezienswaardigheden be zoeken, Een der hoogtepunten wordt het diner in de Spiegelzaal van het paleis in Versailles. Het langwerpige, hoge vertrek zal door twintig specia le lampen, die kaarslicht nabootsen, worden verlicht. Vanavond zal het Belgische ko ningspaar in het Louvre aanzitten aan een waarlijk koninklijk diner met 2000 gasten. Advertentiën Of het waar is? In elk geval heeft het Bel gische weekblad „Euro pe" geschreven, dat ko ningin Fabiola een baby verwacht, welk heuge lijk feit na het staats bezoek aan Frankrijk dat vandaag is begon nen officieel bekend zal worden gemaakt. De ministers .De Pous en Cals zijn gisteren met zeven prominente Ne derlandse koks in München aangekf men, waar zij de Nederlandse week zullen opluisteren met toespraken. De koks zullen bun kunnen tonen in zeven grote ho tels, waar zij typisch Hollandse gerechten zullen klaarmaken. Minister Toxopeus zal 30 mei in Lochem het internaat van de politie- opleidingsschool openen in kasteel De Cloese. Daar is plaats voor hon derd leerlingen, maar zoveel liefhebbers voor een taak bij de politie heeft men nog niet kun nen vinden, althans niet onder hen die er ge schikt voor zijn. Een waarschijnlijk niet te breken record heeft de Zuidslavische zigeu ner Petar Vladislavlje- vitsje Nikolitsj een man van 45 jaar ge vestigd. Hjj is namelijk 123 maal getrouwd. Het eerste huwelijk sloot hij op 15-jarige leeftijd. In 1939 alleen al trouwde hij 14 keer, in de oorlog 11 en na de oorlog 25 maal. Uit slechts 19 hu welijken heeft hij kin deren: 11 zoons en 10 dochters. Koning Hoessein van Jordanië heeft zelf een Electra van de K.L.M. bestuurd toen dit toe stel werd overgedragen voor de dienst Amman- Schiphol. De Koning zat aan het stuur boven het woestijngebied Etra. Drie geleerden zullen de volgende week naar Catania op Sicilië gaan om daar een soort brandalarminstallatie te plaatsen die moet waar schuwen als de Etna weer een uitbarsting krijgt. Slaagt de proef, dan komt er bij meer vulkanen zo'n geval. Mevrouw Reges, de café houdster in Potomac, Maryland V.S., die drie hoge autoriteiten haar zaak had uitgestuurd toen zij bemodderd bin nenkwamen, heeft met voldoening meegedeeld dat zij honderden bij valsbetuigingen heeft ontvangen. Van elke honderd is er maar een onvriendelijk, zei zij. Haar klandizie is met sprongen vooruitgegaan. twaalf jongelui die allen haken kruis-armbanden dragen. De politie heeft opdracht te zorgen dat de bus niet stopt. De nazi's gaan naar New Orleans, om ook daar rassenscheiding te demonstreren. George Lincoln Rockwell, de leider an de nazi-partij, heeft meegedeeld dat de actie is bedoeld als antwoord op de campagne van de „Vrijheidsstrijders" en om haat te uiten tegen de joden en communisten die de beweging tegen de segregatie leiden. toe is het rustig in Montgo mery. Van de 21 „Freedom riders" blanken en negers die in Montgo mery aankwamen ligt een, een blanke, in het ziekenhuis. De twee andere blan ken hebben opgegeven, maar de acht tien negers willen verder naar Jackson, in de staat Mississippi. Een negerlei der uit Montgomery, ds. Ralph Aberna- thy, heeft meegedeeld dat dertig vrij willigers, blanken en negers, zich heb ben opgegeven om de tocht verder mee te maken. Ook de bus van de Vrijheids strijders mag nergens stoppen. NEW ORLEANS Rockwell is gisteren in New Orleans aangekomen, waar de bus met nazi's over enkele dagen moet arriveren. Het doel van de „haatbus" in New Orleans posten bij de première van de film Exo dus, en voor de bureaus van de Vereni ging tot bescherming van de negerrech ten. De 40-jarige Rockwell, die zich eer veteraan van de vloot noemt, was een: een tegenstander van Hitier en de nazi- partij, totdat hij ontdekte, dat de Duitse dictator' een ..christelijk man" was en niet onder leiding van de communisten stond. Rockwell zei, dat Amerika de kant van Duitsland had moeten kiezen in plaats van die van de communisten. De rassen- strijd in de Ver. Staten is volgens Rock well door de communisten geïnspireerd. In Zuidwest-Turkije en op de Griekse eilandengroep Dodecanesos zijn gebou wen vernield en zijn velen dakloos ge worden door een hevige aardbeving, die overigens geen slachtoffers heeft gevergd. Zuid-Korea werd ongeduldig (Van een onzer redacteuren) TOEN een groep militairen het bewind in Seoel overnam, kwam er een eind aan de wanhopige strijd, die de regering van de (inmiddels afgetredenpremier John M. Tsjang al een jaar lang tegen de tijd voerde. Nog altijd kon de premier het Zuidkoreaanse volk, dat bijna dagelijks van zijn ongeduld blijk gaf, geen ander economisch program aankondigen dan hard werken, weinig verdie nen en een langdurige betrachting van soberheid. Er waren meer dan twee miljoen werklozen en bijna vier miljoen mensen, die gedeeltelijk zonder werk waren. En zo kon het gebeuren, dat een groep militairen onder aanvoering van luitenant-generaal Tsjang Do Joeng van de verwarring en de ontevredenheid gebruik maakte en (zonder bloedvergieten) alle staatsmacht in handen nam, tot grote verbijstering van de Amerikanen. Daarbij viel het op, dat de staatsgreep naar Turks voorbeeld werd uitgevoerd. Een merkwaar dige coïncidentie, als men bedenkt, dat de machtsovername in Tur kije vcyrig jaar geïnspireerd leek door de wijze, waarop de Zuid- koreanen zich van het regime van president Syngman Rliee hadden ontdaan. DRIE KANTEN Premier Tsjang ontmoette opposi tie van drie kanten: van een steeds groeiende groep parlementsleden; van de „straten" en van de Noord- koreaanse (communistische) propa- ganda-campagne voor het neutralise ren van het verdeelde Korea. De par lementsleden dwongen hem tot con cessies, zodat de wetsontwerpen ver waterd werden en de beoogde uitwer king misten. De kritiek op zijn be leid was vaak demagogisch: het aan tal kranten en nieuwsdiensten had zich na de opheffing van de censuur verveelvuldigd en de ongebreidelde concurrentie kweekte een op schan dalen beluste pers, die de basis het staatsgezag steeds mijnde. Tsjang, die in de afgelopen maan den al tekenen van afmatting vertoon de, aldus de Neue Zürcher Zeitung, hield op 6 april al een rede waarin hij openlijk tegen een nieuwe revolutie waarschuwde. Hij noemde het een drogbeeld, dat hereniging met Noord- Korea tot een snelle verbetering van de economische toestand zou leiden en hij liet de waarschuwing horen, dat Zuid-Korea er zijn vrijheid bij zou verliezen. Er was een desintegratiepro ces gaande, dat niet meer te stuiten viel. Maar het was ten slotte een ver rassing, dat het leger naar de macht greep, vooral voor de Amerikanen, die er met hun neus boven op zaten. IJZEREN WIL Toch moet het de Amerikanen niet moeilijk vallen, met generaal Tsjang VOOR KOFFIE OP Z'N BEST! als 't poederkoffie is) wlkkeld door het naast elkaar be- trekken. Toen hij de Pyreneeën staan van verschillende Christelijke overtrok en de Franken in lange koninkrijken en eveneens verschil- rij de holle weg vulden, stortten de lende Mohammedaanse Kalifaten, Gascogners, die op de berghellingen waar had zich te Cordoba het ka lifaat der Omajjaden gevestigd, plunderen in het noordoosten van Span- der dekking hoe de Gascogners na het de bagage zich on- de invallende duis- je hieven veie Moren Abbassidisch ternis snel uit de voeten maakten. gezind. Op deze laatste Mohamme daanse groep komt het aan, want het dal zij waren het die in 777 een depu- ceveaux), In dit dal, dat bekend staat als Roncevailes (Fr. Ron- tussen Pamplona en die gelegenheid ver zochten hen te hel pen in de strijd te gen de Omajjaden. U ziet, dit was een volslagen Moham medaanse aangele genheid, die echter voor Karei de Grote te veel verleidelijke kansen bood om toe schouwer te blijven. Hü trok dus het stapje volgend jaar naar Spanje om de Mo- markgraaf in liet Bretonse gebied, de dood vond, hebben de Spanjaarden een pyramlde opgericht ter herinnering aan hun overwinning op de Franken, welk gedenkteken in 1794, toen de Fransen nogmaals een uit- Spanje maakten, werd Mohammedaanse rel's onderneming werkelijk niet als Omajjaden. Maar daar bleef het niet een kruistocht tegen de Halve Maan i de Moren in c tegenover Karei de Grote kwamen te staan. De Christelijke Wasconiërs nlet kwalijk te i de Basken gemakshalve Moren heeft gemaakt, is haar chansons de geste juist in de tijd (Gascogners. Basken) zagen immers hun vrijheid bedreigd door de Fran- der kruistochten zijn ontstaan. ken, die n.b. als bondgenoten van de ongelovigen in Spanje kwamen en zjj stelden zich dus heftig tegen deze in vallers teweer. Over de Basken of Gascogners gesproken, weet U dat zij waar schijnlijk behoren tot de oudste vol- Ondanks dit aanvankelijke succes ken, die wij kennen? beantwoordde de Spaanse veldtocht Daarover een volgende keer. Do Joeng zaken te doen, wanneer zij tenminste rekening houden met de ijzeren wil van deze jonge rusteloze officier. Hij en zijn medestanders, dio lid waren van de legergroep, welke zijn kracht bewees in de Koreaanse oorlog, zijn fel anticommunistisch en hebben zich steeds verzet tegeD elke vorm van diplomatieke onderhande lingen met Noord-Korea. Hun militai re trots heeft hen ook afkerig ge maakt van de methoden en de zwak heid van de regering. shoe-universiteit in Tokio bezocht te hebben, in het Japanse leger opgeno men. Kort voor het eind van de twee de wereldoorlog studeerde hij ai aan de Japanse militaire academie in Nanking. Bij de capitulatie bevond hij zich als vaandrig in China, waar hij ondervond, hoe de Chinese communis ten de verslagenen behandelen. Na een afwezigheid van zeven jaar keer de hij naar zijn vaderland terug, een land zonder leger. Zelf had hij echter geen ander beroep geleerd dan dat van soldaat, aldus de New York Ti mes. In het eerste jaar van de militai re bezetting van Korea besloot het Amerikaanse militaire gezag tot de op bouw van een politiemacht. Tsjang en vele anderen van zijn groep meld den zich onmiddellijk aan. Deze politie- macht zou later uitgroeien tot een le ger van 600.000 man. PROMOTIE Als tweede luitenant in de politie macht trok Tsjang Do Joeng reeds de aandacht van de Amerikaanse militai re adviseurs. Toen zijn korps uitgroei de tot een leger, maakte hij snel pro motie. Hij specialiseerde zich in de inlichtingendienst en stond bekend, als iemand die de inlichtingen uit Noord-Korea op haar juiste waarde wist te schatten. Na de aanval van Noord-Korea en de reorganisatie van het verslagen Zuidkoreaanse leger werd Tsjang divisiecommandant. La ter voerde hij het bevel over het twee de legercorps. Toen in 1953 de oorlog jl. volgde hij generaal Tsjoi Kjong Rok op als stafchef. In tegenstelling tot sommige ande re Koreaanse legerleiders is generaal Tsjang bekend om de voorzichtige, be rekenende en hardnekkige wijze, waar op hij zijn taak vervult. Op feestjes wordt hij zelden gezien. Toen hij in 1953 een opleiding volgde aan de Com mando- en stafschool te Fort Leaven worth in Kansas was hij heel populair bij de Amerikaanse officieren. Zoon van Malraux verongelukt Een zoon en een neef van André Mal raux, de Franse schrijver en minister van culturele zaken, zijn gisteravond om het leven gekomen, toen zij te Saussey bij Dyon met hun snelle sportwagen tegen ;n boom reden. Eerst meende men dat beide inzitten den zoons van Malraux waren. Later bleek echter, dat het Pierre Guillaume Valentin Malraux (21 jaar) en Gauthier Pierre Malraux (20 jaar, de zoon van de schrijver) waren. Pierre Guillaume Va lentin is een neef en stiefzoon. ziekenhuis was binnengebracht. De politie gelooft, dat het ongeluk een gevolg is van een plotselinge flauwte van de chauffeur. g*. taktvolle twee-takt rijders gebruiken Esso 2-T motor oil Zelfmengend Beperkt slijtage tot minimum Voorkomt lagercorrosie Ideaal voor alle typen 2-tal(t motoren Verkrijgbaar In bussen van 3lt en 1 liter Het klaargemaakte produkt van ESSO benzine en 2-T Motor Oil

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5