badhanddoek Radion Verband wil integratie langs kerkelijke banen KRONIEK aiiBie Uw probleem is het onze Dankbaar maar bezorgd over salarispolitiek Discussie over uitgesteld Chefarine 4 Pinksterbeweging bewijst dat de kerk nog leeft voor geur en tégen geur *ga naar de drogist Een woord voor vandaag Evangelisatie-landdag in Velsen trok 6000 mensen Voorzitter P.C.O.V. in Arnhem: verslaggevers) te maal kwam de leden van de Protestants Christelijke Onderwijzersvereni ging (P.C.O.V.) bijeen. In zijn openingswoord richtte de voorzit ter, de heer D. H. Dutmer, enige „dreigende" woorden tot de rege ring naar aanleiding van haar salarispolitiek: „We willen de re gering graag blijven volgen, maar als deze loonpolitiek leidt tot een belangrijke achterstand voor be paalde groepen, zullen we ons bin nen de kring van de Christelijke Centrale voor Overheids- en On derwijzend Personeel ernstig moe ten beraden." De vergadering werd in Arnhem gehouden en trok bijna 400 onderwijzers en onderwijze ressen. De heer Dutmer verguldde zijn ,-drei- Kment" met de uitspraak dat de „ver- uding tussen departement en organi saties van aangename en doeltreffen de aard is." De hulp van het departe ment is „boven alle lof verheven". In het bijzonder sprak de heer Dutmer zijn blijdschap uit over het tot stand komen van een regeling voor de oude re kleuterleidsters. Maar de voorzitter verheelde de moei lijkheden niet. Hij noemde er twee: de salariëring van de kleuterleidsters en de verhoging van de „marges" voor hoofden van scholen, ulo e.a., die uit eindelijk geheel moest komen uit de „franjepot" van de regering. Misverstand? In de Eerste Kamer heeft minister Cals de Algemene Nederlandse Onder- v ijzersfederatle (Anof) ervan beschul digd te streven naar perfectionisme, door te eisen dat haar salarlsvoorstel- len ten volle gehonoreerd worden. De heer Dutmer zei dese beschuldiging pu bliekelijk te willen rechtzetten. Volgens hem is het „beslist niet so, dat er overeenstemming is bereikt (tussen regering en Anof) over een uitgewerk te (salaris-) schaal". Toen deze werd ge publiceerd door de regering bleek zij ln vele punten van het bereikte ak koord af te wijken, daarom diende de Anof een tegenvoorstel ln. Kon op dit punt nog sprake zijn van een misverstand, ln de kwestie van de margeverhoging meende de heer Dut mer te moeten spreken van een opzette lijk misverstand. De margetrekkers, die pas in 1962 hun verhoging zullen ont vangen „wordt onthouden waarop zij krachtens de maatregelen var april 1958 toen voor de lagere en middel bare ambtenaren een salarisverbetering tot stand kwam recht hebben." Na besprekingen tussen regering en orga nisaties is een oplossing bereikt, maar tot verbazing van de onderwijzers bleek dat de verbetering uit de „franjepot" van de regering moest komen, die leeg is, zodat gewacht moet worden tot 1962. De heer Dutmer noemde dit „onbegrij- In de middagvergadering sprak de Groninger hoogleraar prof. dr. P. A. van Stempvoort over „De mens in de hijbei en in het moderne leven". Hij spitste zijn academische titel toe op het practische leven van de onderwij zers en onderwijzeressen, door hen op te roepen niet alleen maar de bijbel se verhalen te vertellen, maar toch vooral de kinderen doorzicht te ge ven dwars door alle lessen heen. Zij moeten het evangelie zelf diep door voelen, vertalen en dan doorgeven. Daartoe moeten zij studeren en be schikken over een eigen theologische bibliotheek. Prof. Van Stempvoort klaagde dat de kinderen wan school en catechese geen geestelijke kijk op hun tijd hebben meegekregen. Mens in de bijbel Ook voor de scholen had deze hoog leraar een wens. Hij sprak als zijn me ning uit dat een kapel absoluut nood zakelijk is. We moeten onze rommelige en verwarde mens terugbrengen naar de stijl van het lied en het niet laten bij de rationele kennis. Met nadruk stelde de hoogleraar de waarde van de mens. Hij meende dat wij dat inzicht wat verloren hebben door te veel aandacht te schenken aan de zonde. Maar God heeft de mens „bijna goddelijk" (Psalm 8) gemaakt en Christus is de mens bij uitnemend heid en wil ons weer mensen maken: „Wat de bijbel zegt van de mens is de hoogste vorm van humanisme", meen de prof. Van Stempvoort, die in de diep zinnige Genesis-verhalen een grootse profetie ontdekte, een heenwijzing naar de echte mens Jezus Christus. Juist in onze bijbelstudie moeten we dieper gra- verder reiken, meende hij. lid A. S. Versluys uit Geleen, die wordt opgevolgd door het Utrechtse hoofd van een school de heer L. Zijlstra. Geref. evangelisatie op Woudschoten Op de gisteren in het conferen tie-oord Woudschoten gehouden -i -■ jaarvergadering van het Verband beStaailSreCllt van evangelisatiecommissies van de Gereformeerde kerken in Ne derland is de integratie langs ker kelijke banen opnieuw ter tafel gekomen. De bedoeling was een discussie over het bestaansrecht <Van onze speciale verslaggever) van het Verband te openen, doch het bestuur achtte het noodrake- van de afgevaardigden mandaat lijk verband. Het Verband, aldus nog steeds de deputaten, heeft bovendien geen apparaat om goed coördinerend op te treden. Het centrale werk in de hulp verlening aan de commissies geschiedt door het Evangelisatie-Centrum. „Witte Velden" wordt ook steeds minder het orgaan van het Verband. Overbodig? l(jk zijn nota in dezen van een toe lichting te voorzien. Het verkreeg Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maag van streek te makent ledar tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemds geneesmiddelen, die elk afzonderlijk In de hels wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen Is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het Ie een Ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. ,f BOKKESPRONGEN Onder deze kop gaf de Volkskrant commentaar op de rede van de voorzitter van de Christelijk Historische Unie mr. H. K. J. Beemink, die hjj op de jaarver gadering van de Unie heeft gehouden. Het blad schrijft: „Hoe denkt de C.H.U. over het kabinet? Mr. Bcernink heeft dat vori- week pogen duidelijk te tnaken. Do H.U. vindt, dat het kabinet goede din gen doet, maar mr. Beernink stond daar in Utrecht op de algemene vergadering van zjjn partij toch bepaald niet te jui chen. Hij zei immer* ook, dat er aulke ■wakke plekken in het kabinet zijn dat iommige minister* aoma vreemde bokke- aprongen maakten en dat af en toe zelf» aprake is van een „krampachtig beleid.dat weinig bewondering afdwingt". Nu kan men wel proberen om bij een dergelijk oordcel naar een aoort evenwicht te roeken lusten de niet malse verwijten en de goedkeu rende schouderklopje», maar hiermee u niet alle* gezegd. Het blijft dan toefa 10, dat we bier te maken hebben met een van de partijen, waarop het huidige kabinet moet steunen en als ook dergelijke par tijen zich nauwelijks minder kritisen gaan uitlaten dan de oppositie dan dringt zich tegelijk weer de vraag op in hoever de huidige politieke verhoudingen nog duur saam kunnen zijn. Uit een andere uitlating van mr Beer nink sou het kabinet kunnen afleiden, dat het toch al met al wel goed til steun van de C H.U„ want de C.H.U.-voor- sitter blijkt ook van zijn kant tot won derlijke sprongen in staat te zijn. Ondanks zijn gepeperde kritiek komt hij immers ten slotte tot d« conclusie, dat de CJI.U. dit kabinet toch zoveel mogelijk moet steu nen. Waarom? Mr Beernink heeft daai een opmerkelijke reden voor Hij vreest dat er anders een rooms-rood kabinet komt dat zou hij voor land en volk een verd. felijke zaak vinden. Het zou wel goed zijn als we nog eens bij gelegenheid konden boren waar dat verderfelijke nu precies ■it. Hoe dat verder zij, als wjj ons voor 1 overige weer bij de door mr. Beerni toegezegde steun bepalen, dan heeft ook die toezegging niet zo heel veel lijf. Mr. Beernink neemt daarna een nieuwe aprong en komt dan weer in een positie waarbij bij ervan uitgaat, dit kabinet toch een auiver extra-parle mentair kabinet is waar de C.H.U. men vry tegenover staat en waartegen de CJI.U dus ook, al naar het uitkomt, ja of neen kan aeggen. Dat sou dan ook lelfi gelden voor de gewichtigste programma punten, zoals de Kinderbijslagwet en de Mammoetwet. Prof. Oud, die voor de V.V D een zelfde vrijheid van beweging begeert, heeft eerder al begrepen, dat er op die maar toch «rel eens brokken zouden kun nen komen en daarom bet begrip „vrije kwestie" uitgedacht Dat wil dan zeggen, dat het kabinet maar gelaten zou moeten afwachten of het al dan niet steun krijgt. Dat de C H.U. zich destijds graag bij e«n dergelijke opvatting aansloot laat zich wel denken, maar het gaat toch wat al te ver dat mr. Beernink in de huidige situatie nog met die redenering komt aandragen; Inmiddels is toch voldoende duidelijk ge worden, dat de kinderbijslag, bepaald geen vrije kwestie kan sijn en dat, als alsnog uit vil komen, nu wel heel spoedig ral moeten blijken, dat men zich werkelijk al* regeringspartijen wil gedrag. Mr Beernink zei in Utrecht, dat nie mand kan voorspellen of het kabinet sijn vier jaar vol zal maken. Men zou er goed aar doen bij het gewichtige beraad, zoals dat nu rond de kinderbijslagkwestie plaats vindt, ook te overwegen, dat we nu onder wijl al over de helft heen zijn. Een voor durende oniekerheid, met nog nieer bok keaprongen, zon geen aanlokkelijk pers- f actief «ijn. *t Ia dut wel nodig, dat mei rich nu tevens afvraagt of er ook in bre der verband mogelijkheden zijn om op rei redelijke manie- de eindstreep ta halen.' (Van een onzer redacteuren) VOOR de zesde maal kwamen de leden van vele Pinkster gemeenten uit de gehele wereld bijeen om samen zich te bezinnen op de bijbelse betekenis van het Pinksterfeest en de roep „Terug naar pinksteren" duidelijk te doen horen. Ditmaal had de conferentie Wereldcongres in Jeruzalem: *ga zéker eens per week! G.P.V. belegde 13de j aarvergadering Het Gereformeerd Politiek Verbond (G.P.V.) heeft gisteren in Utrecht zijn dertiende jaarvergadering gehouden. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter van het G.P.V., de heer W. Beeftink. In het jaarverslag over ...J werd vermeld, dat de daartoe be noemde commissie van het Gerefor meerd Politiek Verbond gereed geko men is met een ontwerp politiek-richt- lijnen-program. Dit ontwerp zal binnen kort worden gepubliceerd. De vergadering benoemde als lid van de centrale verbondsraad ds. K. Drost te Gouda. Tijdens de middagbij komst sprak ds. J. Meilof uit Rotter dam over de kinderbijslagverzekering. Hij onderstreepte het verschil tussen een kinderbijslag voor werknemers en een kinderbijslag voor zelfstandigen. Verder verklaarde hij onder meer, dat het gevaar bestaat, dat de nationale een bijzondere sfeer, omdat ze in Jeruzalem werd gehouden tijdens de dagen van het Joodse feest der weken (Joodse pinksterfeest). De congresgangers «stelden een bood schap op waarin zij zeggen dat de kerk geen antwoord meer heeft op de wereldproblemen omdat zij het volle evangelie niet predikt. De conferentie werd bijgewoond door 2580 deelnemers uit veertig verschillen de landen en stond onder leiding van de bekende pinkster-voorganger Donald Gee, die tijdens deze conferentie juist zeventig jaar werd. De conferentie werd heel hartelijk welkom geheten door een vertegenwoordiger van de Israëlische •gering. In hun boodschap zeggen deze pinkster leiders: Wij voelen de verantwoordelijk heid om ons in de eerste plaats te rich ten tot de pinksterbeweging en vervol gens ook tot onze medechristenen die met ons beseffen hoe groot de geestelijke nood is met een bijzondere boodschap. In de eerste plaats danken wij God voor de invloed die het evangelie van Jezus Christus heeft uitgeoefend op de wereld in de loop der eeuwen. Wij belijden dat men vaak een verkeerde indruk heeft gehad van wat het chris tendom eigenlijk zou moeten zijn, weerwil van dat alles is er steeds getuigd van de waarheid en de pinkster-opwekking te een genade van God om een levend getuigenis te geven van het feit dat het christen dom tot op deze dag nog even echt, klaar en krachtig is als in de dagen het begin. n ons heen in de wereld zien we angst, onrust en verslagenheid. De situa tie is wanhopig. Maar dit is tevens de wereld die „God zo lief had dat Hij zijn eniggeboren Zoon gegeven heeft om haar te redden." De wereld heeft zelf geen antwoord op deze geestelijke crisis. De christelijke kerk heeft niet voldoende kracht om noch de individuele mens noch de verschillende gemeenschappen uit dit ernstige dilemma te verlossen. Deze situatie ls een gevolg van het feit dat het christendom niet het volle evangelie heeft gepredikt. De enige oplossing is een vernieuwing van de pinksterkracht van de Heilige Geest in al de gelovigen, een persoonlijke ervaring van de doop van de Heifif Geest met zijn openbaring volgens in schriften. Daardoor zal het christendom waarlijk vernieuwd worden en dat is wat de kerk en de wereld nodig heeft. Wij roepen daarom alle gelovigen op tot een volhardend gebed, tot geloo" tot gehoorzaamheid aan het Woord God. De volgende conferentie zal in 1964 in Helsinki worden gehouden. zich in het komende jaar nader over de organisatie-opbouw te be raden. Op de volgende jaarverga dering zullen nieuwe voorstellen worden ingediend. Het Verband is reeds voor de oorlog opgericht. Als doelstelling werd o.m. na gestreefd het leggen van contacten tus sen de evangelisatie-commissies onder ling, het verlenen van hulp bij de be zinning op vragen, welke de opbouw en de uitbreiding van het werk betreffen, het activeren van de gemeente, en het bestuderen van de methodiek van ver schillende takken van evangelisatie-werk. Als middelen werden o.m. gebruikt: voorlichting, gedachten wisseling, instruc tieve referaten, zömede praktische ar tikelen en principiële beschouwingen in het maandelijks orgaan „Witte Velden". Na de oorlog is de functie van het Verband ongetwijfeld geringer gewor den. Veel van het centrale werk kwam in handen van generale deputaten voor de evangelisatie, die zich gesteund we- gelisch Herstel en Opbouw", „De ï'oort' (jeugdwerk) en „Jachin" (zondags schoolwerk). In verband met. het integratie-vraag stuk van het gereformeerde evangelisa tiewerk is de vraag gesteld, of het Ver band niet beter kan gaan fungeren als een conferentie-commissie van generale deputaten. Het standpunt dat het Ver band moest blijven voortbestaan als basis-organisatie, en wel ter voorkoming van het gevaar dat er alleen maar „van- boven-af" wordt georganiseerd, had ech ter ook sterke aanhang. Naar aanleiding van een gesprek, dat een maand geleden is gevoerd met de generale deputaten ds. Grosheide en ds. Hoek heeft het bestuur gisteren mede gedeeld dat de twee predikanten van oordeel waren dat de verhoudingen, zo als deze in de nota van 20 maart zijn geschetst, te eenzijdig gesteld zijn. De deputaten werken niet alleen „van-bo- ven-af", maar hebben, o.m. door het vormingswerk, ook een goed wederzijds contact met de commissies. Anderzijds fungeert het Verband maar zeer ten de le „van-onder-op". De meeste commis sies richten zich tegenwoordig recht streeks tot het Evangelisatie-Centrum, terwijl de vragen, welke het Verband bezig houden „van-boven-af" op tafel komen. De deputaten verlangen niet dat het Verband direct zal verdwijnen. Wel ech ter dat de kwestie van het bestaansrecht in de nieuwe situatie op de Juiste wijze wordt bezien, en mede in verband met het hele integratie vraagstuk wordt be oordeeld. Overal, waar classicale depu taten en die van particuliere synodes hun werk goed organiseren, vervalt de behoefte aan een regionaal of een lande- Presbyterianen in VS willen fusie De Verenigde Presbyteriaanse Kerl van de V.S. heeft besloten, besprekin- fen te beginnen voor vereniging met de piscopealse Kerk, de Methodisten en de Verenigde Kerk van Christus. De vier groèpen tellen gezamenlijk rr dan 18 miljoen gemeenteleden. Ook dere kerkgenootschappen zullen worden uitgenodigd deel te nemen aan een po ging om tot één kerk te komen, die „waarlijk algemeen, waarlijk hervormd en waarlijk evangelisch" is. Ontslag hoogleraar Op zijn verzoek is met ingang van 1. september 1961 eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de belangrijke diensten in zijn functie bewezen, beid met behulp eigendom van de □aar ds acJers. |ds Landbouwhogeschool te Wageningen. Het bestuur deelde gisteren ter ver gadering mede dat het goeddeels ge neigd is dit alles te beamen. Wel vroeg het zich af. of het Verband nu overbo dig is. Is zijn functie straks niet meer dan bijv. een conferentie-commissie van generale deputaten? De verkiezing „van- onder-op" heeft iets moois, terwijl ruim te voor het experiment moet worden ge houden. Kan het Verband, aldus het be stuur, niet als zodanig een commissie gaan vormen van generale deputaten, werkend bijv. onder de supervisie van het Vormingscentrum. De leden van de ze commissie zouden gekozen moeten worden op een vergadering, die door het Vormingscentrum dient te worden uit geschreven, en uit een kandidaatstelling, waarmee generale deputaten akkoord kunnen gaan. Anderzijds zou het voort zetten van de conferenties in de huidige vorm met mensen uit alle sectoren van het werk der commissies zekerd moeten ziin, en dient ei. het in overleg met het Vormingscentrum een zekere speelruimte voor initiatief bewaard te worden. Op de jaarvergadering, die onder lei ding van voorzitter dr. W. A. Wiersin- ga stond, werkte ds. J. C. Jonkers (Delft) ln een reeks van vraagstellingen een thema uit, dat hij „Waarin hebben we als christen anders te zijn?" had genoemd. Op de conferentie, die gister avond begon, en die tot en met donder dag zal duren, sprak de Duitse predi kant dr. L. Coenen over het onderwerp: „De Kerk en het Evangelie in deze tijd'. Voor de aftredende bestuursleden dr. D. van Swingchem en mej. C. C. Ie Clercq kwamen ds. J. van Reeven en mej. A. H. Everhard ln de plaats. Leger des Heils zond kadetten uit Tijdens een op tweede pinksterdag ln het Concertgebouw te Amsterdam ge houden samenkomst van het Leger des Heils is de traditionele „uitzending" »n kadetten gehouden. Twintig kadetten van de cursus „Sol daten van Christus" werden tijdens deze uitzending door de commandant van het Leger des Heils, lt.-commis- sioner W. F. Palstra, bevorderd tot heilsofficier en uitgezonden naar thl van instellingen ln het geestelijke en maatschappelijke werk van het Lggor des Heils, zoals de korpsarbeid, kinder tehuizen, huizen voor ouden van dagen daklozen e.d. In de ochtenduren waren reeds twaalfhonderd heilssoldaten bijeen voor n wijdingsdienst in Bellevue, waarna middags een muziekfestival gehouden werd door het Engelse muziekkorps van „Boscombe", van het Leger des Heils. Op de avondbijeenkomst in het Con certgebouw deed commandant Palstra hernieuwde oproep tot de jonge nen in en buiten het Leger des Heils om „hun leven te wijden aan de meest grootse zaak. nl. de totstandko ming van het Koninkrijk Gods op aar de". De medici weten het al lang, dat zij by een patiënt niet alleen moeten letten op zijn lichamelijke kwalen, maar dat het alles zins gewenst is ook aandacht te schenken aan zijn psychischt gesteldheid. En daarmee bemerken zij in de praktijk, dat d< mens niet alleen lichamelijk is en dat allerlei lichamelijk klachten hun oorzaak vinden in de menselijke geest. Die een heid van lichaam en geest of ziel zo u wilt is overigens een zeer duidelijk Bijbels gegeven, misschien niet altijd rol doende gewaardeerd en evenmin in het christelijke leven voortdurend naar waarde geschat. In theorie zijn wij graaj bereid om volmondig toe te geven, dat wij niet van onszei zijn, maar dat een Ander de enig rechthebbende is op ons Maar in de praktijk vergeten wij maar al te vaak hetgeaI Paulus eens schreef aan de Corinthiërs, nl, dat ons lichaan een tempel is van de Heilige Geest, die wij van God heb bei ontvangen. Een tempel: dat is dus nogal wat. Geen kerker er geen krotwoning! Die opmerking over het lichaam als tempe staat in een gedeelte over de hoererij. Maar zij slaat ook o; andere dingen. God wil namelijk de gehele mens hebben naar geest èn naar lichaam. Als we doen of ons lichaam ran onszelf is, is het geen tempel meer en dan lean het gebeuren dat de Heilige Geest het wonen onmogelijk wordt gemaakt Het klinkt misschien wat alledaags, maar het is dat niet: zorgt voor uw lichaam! reeds voor de zesde maal werd be legd bij Velsen op de Tweede Pink sterdag trok dit jaar meer dan 6000 bezoekers. Er waren twee maal zo veel gasten gekomen dan men in de enorme tent op het terrein kon bergen. De anderen moesten met een plaatsje in het gras onder de majestueuze bomen genoegen ne men. Enthousiast klonk de zang die geleid werd door John Buur man en begeleid op het hammond orgel door Flip de Koning tussen de bomen omhoog. Het was een dag als de vorige land dagen met een groot aantal sprekers die allen wezen op wat Christus gedaan heeft. Zo bepaalde de gereformeerde predikant ds. G. Toornvliet zijn gehoor bij de woorden van Paulus: „Mijn genade zij genoeg". Na hem sprak de vrij-evan gelische voorganger van Kampen die er sterk de nadruk op legde dat de mens klaar moet zijn om zich evenals de vaten van de weduwe uit de dagen van Elisa te laten vullen. de Amsterdamse vrije-baptisten predikar. ds. J. A. Visser en de directeur van dt Europese Evangelische zendeling Geor»*^ Bracks gesproken. De eerste wees r gehoor de weg naar ware vrede, tweede riep op tot bewogenheid over mensen die verloren gaan. Hij vroei meer geloofsspontaniteit. In de avondbijeenkomst 9praken no; de Leidse evangelist Theo Dikkes e; Jacob Klein Haneveld die beiden mt nadruk stelden dat Christus nu de men sen tot de Vader wil brengen. Het was een echte familiedag. Hele g» kinderen werden in een aparte tent op gevangen voor speciale kindersamenkon» sten die geleid en Annie Verboom. De opening geschiedde door de wet houder A de Jong van Velsen, die aller, het gemeentebestuur hartelijl 'i?i Verwoerd wenst niet te debatteren In antwoord op een vraag van de op- asitleleider Sir de Villiers Graaff heeft 6 Zuidafrikaanse premier Verwoerd in het parlement verklaard, dat het „onnodig en ongewenst" zou zijn een debat te houden over het regeringsver- een dergelijk debat slechts „oprui end" werken. Het zou ook alleen maar „propagandawaarde" hebben. Een motie van Sir de Villiers Graaff n het debat over lopende kwesties te schorten ter bespreking van „een zaak van spoedeisend openbaar be lang", was maandag al door de voor zitter van de Volksraad buiten de orde verklaard. Dr. Verwoerd waarschuwde „agitato- in en hen die vrees willen inboeze- len", dat de staat bescherming zal ge en aan allen, die aan het werk wil len blijven. De minister van justitie, Erasmus, verklaarde in antwoord op een andere vraag, dat het niet in het openbaar be lang was, Inlichtingen te verstrekken over het aantal mensen, dat de laatste dagen is aangehouden. welkom heette. Hij sprak de zoals de natuur gaat leven by het lich van de zon, de mens zal gaan leven bj het genadelicht van God. Tijdens de sa menkomst werd de heer De Jong even' wel plotseling onwel. Ernstig ziek moed hy in het ziekenhuis worden opgenomen Bei-oepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Diever: D. Th. Rutgers leraar te Leeuwarden, voorheen predi kant te Dieverte Wezep: E. J. Schim mei Oud-Beijerland. Aangenomen naar Opdam: M. B. Blom vic. te Oegstgeest: naar Driesum: M Verwey te Arnemuiden; naar Wol sum J. Bezemer, kand. te Waalwijk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Rotterdam-Kralingen: G W. de Jong te Nagele N.O.P. Aangenomen naar Oostkapelle: <1 Gommer. kand. en hulpprediker te Zuia laren. Bedankt voor Andel N B. en voor Min nertsga: G. Gommer, kand. en hulppre dlker te Zuid'laren. Benoemd tot geestelijk verzorger het sanatorium Sonnevanck te Harder wijk: M. Ros te Hoofddorp. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Zwolle: A. Hilbers te Leen- warden en J. Prins te Groningen. Bedankt voor Rotterdam-Oharlois: G. de Vries te 's Gravendeel. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Corsica, V.S.: A. Vergunsl te Rotterdam-Centrum. OP VERZOEK VAN DUIZENDEN: NU OPNIEUW DE BIJ F 1.25 20 MERKJES OF NAAR KEUZE 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN len in zaken- en beroepsleven: de v afdeling of in Engeland? Wat is het de te erkennen van elke nuttige arbeid genwoordig dat deze zijn gepolitoerd, daar dit te- Vraag: Ik heb een U-vormige glazen buis, vermoedelijk van een natrium- lamp. Hiervan wil ik een verwarmint adres en wat is het voornaamste doel? en elke werkkring te verheffen tot veel te duur procédé voor mijn aquarium maken door Antwoord: De Rotary-1 •beweging haar oorsprong in een club, in februa ri 1905 opgericht door Paul Harris, ad vocaat te Chicago. Deze club bestond vindt middel i i de gemeenschap te dienen, beitst of gelakt (gespotenWil Meestal is dit hout eenvoudig ge- een verwarmingsspiraal door te halen. 3. Het toepassen van deze beginselen het zelf doen. dan komt beitsen ieders persoonlijk, maatschappelijk eerste plaats in aanmerking. HVH zakelijk leven 4. Internationale Daartoe kan men oebeitst uit leden, die ieder een ander bedrijf waardering, verdraagzaamheid en be- de waslaag ontdoen of beroep vertegenwoordigden, met de grip voor elkanders problemen te be- t.jivorderen door een wereldbond van za ken- en beroepsmannen, die door het hoger peil te ideaal van dienen met elkaar verenigd zijn. In Indonesië Hoe moet ik kwik uit dc glazen buis verwijderen? Uit ervaring weet ik, dat bedoeling het zakenleven te van bedrlegelljke en zelfzuchtige ele menten en het op brengen. Omdat eenmaal ia de week bij toer- verboden. De adressen zijn beurt vergaderd werd bij een van de lijke telefoongidsen te vinden, leden, werd deze club Rotary Club ge paard. waardoor het glas stuk springt met water, waaraan een flinke Hoe kan ik zonder gevaar kwik uit dt i„v a buis verwijderen? Vraag: Hoe verwijder ik uit scheut ammoniak is toegevoegd. Wan neer er een dikke waslaag aanwezig is, dan moet men deze eerst met een Rotary onlangs schraapstaal of stuk glas verwijderen, plaatse- Zo nodig kan men een en ander dan nog met glaspapier glad schuren. Ver volgens kan men het hout in de ge in de loop der tijden breidde zich de daarna met i beweging over de gehele aarde uit. In 1910 ontstond de centrale organisatie Rotary International. Deze omvatte in 1952 ongeveer 7611 clubs in 85 landen met 361.000 leden. Het secretariaat voor tenslotte met wasbenzine, maar zonder resul taat. Antwoord: Het is verkeerd krijtstre pen met water te lijf te gaan en zeker dit te doen met wasbenzine. Men stel uitborstelen en dan opwrijven. Als er een bekleding op de stoelen ls, moet men deze eerst losmaken en later weer aanbrengen. Het spulten van het hout kan men ei genlijk niet zelf doen. Over Antwoord: Het in de U-vormige buis achtergebleven metaal van de natrium- buis is niet kwik, maar natrium. Na trium reageert zeer heftig op water met sterke warmteontwikkeling. Het is zelfs zeer goed mogelijk, dat natrium in brand vliegt, wanneer het met water in aanraking komt. Hiermede zijn dus tevens de door u beschreven ontplof fingen en het springen van het glas ver klaard, wanneer u probeert de buis met water te reinigeu. het_geheel is gevestigd te^ Chicajo. In kan deze strepen verwijderen -door beitsen is niet mogelijk. Wij raden he"t -gj te Wop_ af om de lajjiaag af te schuren ten want dan einde daarna te beitsen, omdat de lak de resten natrium gemakkelijk uitsmel- steeds dieper de poriën van het hout heeft verstopt ten, omdat natrium reeds bij 98 grader. Door de buis te verwarmen kan r tary-beginselen bevordert en ook beur zen verstrekt aan bekwame studenten voor studie in het buitenland. Elke Rotary-club komt eenmaal in de week op lunchtijd bijeen. Ieder lid vervult een classificatie in zijn club. ben dit wil zeggen: Is lid van zijn club als vertegenwoordiger van een bepaald be roep of bedrijf. Van elke classificatie kerder te maken? Zou kan slechts één lid zitting hebben. bereiken door politoeren' Het doel van Rotary is aankweken en aanmoedigen van de wil wrijft men het krijt .....JSlJ in. Het is een geduldwerkje, maar met met het gevolg dat de beits niet stevig kloppen heeft men succes. in het hout trekt en de kleur dienl Vraag: Wij hebben vier stoelen, volge zee rvan de poten een lichte kleur heb- men dat men en fauteuils van beukenhout met schuurd heeft, donkerder kleur. Is er iddel om die lichte stoelen Mi dit kunnen >or politoi Het is Celsius smelt. Dit moet echter afgeslo* dientenge- ten van de lucht gebeuren, b.v. on- ordt, ook al denkt der olie, omdat bij hoge temperaturen natrium ook ontbranden kan.-JTij moe ten hierbij de waarschuwing geven, dail men uiterst voorzichtig moe* zijn bij het behandelen en opberge van na-| het Antwoord: Het is wel mogelijk de lichte stoelen wat donkerder te kleu- gen aan haar onderhoud ren, liefst in de tint van de fauteuils, maar om die kleur redelijk te benade- ren moet men hetzelfde procédé toepas- aansprakelijk. Vraag: Onze zuster heeft haar erf deel geheel aan een zwager gegeven. Is het nu mogelijk dat wij als broers trium omdat het door nat worden kan en zusters verplicht kunnen worden, bij ontbranden. Mén moet natrium dus ze- ziekte of ongeval, financieel bij te dra- ker niet achteloos weggooien, want men i daardoor brand kunnen

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2