m dokter regan Onbillijke bejegening van dienstverlenend bedrijf Tegenslag voor het O.M. in de zaak Eichmann Helft van Roemeense Joden werd vermoord BH P 1))) Drie Duitsers brachten nacht door op pier in Hoek van Holland Hof vroeg om direct bewijs: NIEUWE LEmSCHE COURANT 1 Schaak-vraag 97 Een goochelaar met de lichte stuk- leen is de Rus Gorgiew. Eèn blik op onderstaande stelling leert al, dat het ujtennate moeilijk zal zijn voor wit om tot winst te komen: de witte pion dreigt verloren te gaan en het theorie boekje leert dat het eindspel van ko ning tegen koning plus twee paarden remise is. Twee tins voor de oo'os-e s. die tevens de twee fraaie aspecten van verrassende overgang in W 'C - m fllt lÉit fill llif m w laf W. i Wit: Kg3. Pe8 en Pf8, pi g5. Zwart: Kh5, Pf3. Opgave: wit speelt en wint. Dam-vraag 96 Dit was de stand: Zwart: 7, 8, 9, 21, 26, 36. Wit: 16, 27, 31, 37, 47, 48. Win» wi« «is 1«—I' 2ly41:li Xi 28X37', 4—15, 41—46!; 15—42, ,46- li!!; 42, 31!, 3027/; 47x36!! Na wit 15—42 faalt 3641 van iwart eveneens wegens wit 42x26. Bridge In een viertallenwedstrjjd krijgt u als West de volgende kaarten: Sch. A V 5 3. Ha. B 9 7 3 2, Ru. 6 4? KI 7 Oost is gever. Noord-Zuid kwetsbaar ,en het bieden gaat: Oost 1 klaveren Zuid 2 klaveren (conventie; geeft een sterk spel aan) West pas Noord 2 harten (Oost -West passen hierna) Zuid 2 schop- ipen Noord 3 klaveren Zuid 3 ruiten Noord 3 Sans-Atout Zuid !4 schoppen West? Wat zou u bieden? JACK DIAMOND. Voorzitter Chr. Middenstandsbond O-puzzel Horizontaal woorden invullen waar in de letter „O" als onderstaand voor komt. 1 Obonte tooi. Otelwoord. O zonderling, gril lig van vorm. O wilddief. O - verdrag. O ranonkelachtige plant. O stad in Grie kenland a.d. Golf van die naam. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. h 7 s ïgeboog 6. Boven 'an zijn, 7. verda- --J11» 11. n. Verticaal; 1. Boven Jan zijn. Wallstreet lager na uitspraak inzake Du Pont De Now Yorkse effectenbeurs daalde gisteren sohenp met levendige handel. De markt was hoger bij de opening en de koersen stegen tot rondom de middag, maar het bevel van het hooggerechtshof aan Du Pont om het grote bezit van aandelen General Motors van de hand te doen, deed de markt veranderen. In het begin van de namiddag waren de koersen verdeeld en in het laatste uur kwam een stroom van verkopen, zodat de meeste koersen bij het sQot op het laagste pum van de dag waren. De meeste verliezen liepen uiteen van enkele centen tot twee dollar. Maar Du Pont daalde 5,50 tot 214.50, terwijl het fonds in de ochtend 8 hoger was ge weest daar de beurs een gunstige spraak van heit Hof had verwaoht. Wall Street had het echter bij het verkeerde eind. General Motors steeg in de ochtend S 0,75, doch sloot 2,37 lager op 46,37. Staal x>üe, auto's, tabak en luchtvaart maatschappijen daalden. Van de 1296 verhandelde fondsen sloten ■624 lager, 464 hoger en 208 onveranderd Er waren 86 hoogte- en 6 laagtepunten voor 1961. De index van Standard and Poor voor 500 aandelen daalde 0,42 tot $66.85 .hetgeen neerkomt op een totaal koersverlies van $2.6 miljard. Het ge middelde van Ass. Press voor 60 aandelen 8ing 0.90 achteruit tot 215.20. van Dow Jones voor 30 industriëlen 3,52 tot 702.44 Punten. Du Pont verliest proces over General Motors Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft beslist dat Du Pont de Nemours haar 63 miljoen aandelen General Motors ter waarde van S 2.5 miljard moet van de hand doen. Reeds jaren voerde de Ame rikaanse regering e.. strijd tegen Du Pont om haar er toe te dwingen afstand te doen van haar bezit van 23% in G«- otral motor. (Van onze sociaal-econ. redactie) De voorzitter van de Chr. Midden standsbond, de heer H. de Mooij, heeft tijdens een persconferentie aandacht gevraagd voor de moeilijke positie waarin op het ogenblik de dienstverlenende sectoren in de mid denstand verkeren. In deze arbeids intensieve bedrijfstakken heeft voortduhend te maken met stijgende lonen en toenemende kosten voor so ciale verzekering, het publiek stelt (en terecht) steeds hogere eisen aan deze bedrijven, de bedrijfsoutillag' wordt om redenen van volksgezond heid steeds kostbaarder, maar met de "•riizen mag niets gebeuren. De heer De Mooij nam hierbij als i beeld de melfcdetailhan-del. Van het ene op het andere jaar wordt deze bedrijfs tak door het departement van economi- sohe zaken met allerlei cijfers aan het lijntje gehouden. He1 is uitgesloten, al dus de heer De Mooij, dat dergelijke be drijf s^a-leken nog kunnen delen h algemene welvaart dip er in Nederland zou bestaan. De voorzitter van de C.M.B. vroeg zich af. of men bij economische zaken er zich wel voldoende van bewust ls, dat bepaalde groepen worden opge hangen aan de huidige loon- en prijspo litiek. Procentueel nemen de winsten in het bedrijf af, omdat de winstmarge gebonden is aan een vast bedrag, ook al stijgen de kosten. De melkhandel heeft zonder meer voor eigen rekening moe ten nemen de huurverhoging en huur- compensatie 1960 en met eventuele loonsverhogingen en invoering van een vijfdagenweek dreigt het op het ogen blik precies eender t*5 gaan. De middenstandsorganisaties zullen zich langzamerhand moeten gaan afvra gen, aldus de heer De Mooij, of zij dergelijke prijspolitiek van de regering nog wel kunnen steunen Het werk dat de dienstverlenende sectoren ge. schledt, zal bij de dynamische ontwikke- van deze tijd wat reëler bezien moeten worden. De middenstanders heb. ben tot nog toe meegewerkt aan de loon- en prijspolitiek van de regering, zij heb- ben hun mensen de, loonsverhogingen gegeven waarop deze recht hadden, i zelf dreigen de middenstanders nu kind van de rekening te worden. Het duurder worden van de dienstverlening zal in deze tyd zonder meer moeien worden erkend. In de melkhandel zijn al kostenbespa rende en sanerende maatregelen geno- maar er komt een moment dat de produktivitei/t niet verder opgevoerd kan worden, omdat hel publiek nu een maal niet meer melk drink». SLECHTS ZWIJGEN De melkhandel heeft n.u al enige tijd gevraagd om een melkprijsverhoging van een kwart cent per liter, dus van een cent per liter gedurende drie maanden van het jaar, mede om een door de werknemers gevraagde loonsverhoging mogelijk te maken, maar economische zaken zwijgt. De middenstand moet 'de Toegoenezen willen Nederlanderschap De Toegoenese gemeenschap te Hol- landia heeft bij het gouvernement en bloc geopteerd voor het Nederlanderschap. De wetenschappelijk ambtenaar van het kantoor voor bevolkingszaken, dr. J. Pouwer, heeft in een uitvoerig rapport dit verzoek een gunstig advies in gediend. De Toegoenese gemeenschap werd in februari 1950 door 26 gezinnen gesticht, nadat haar een verder verblijf in haar woonplaats Toegoe bij Djakarta onmoge lijk was gemaakt. De Toegoenezen hebben eeuwenlang 'n kleine christengemeenschap van Por tugese afstamming gevormd in de nabij heid van Batavia en velen hunner zijn e soevereiniteitsoverdracht naar Ne derlands Nieuw-Guinea uitgeweken. Melkhandel vroeg tevergeefs krvart cent prijsverhoging lonen wel verhogen, wil hij niet noj meer personeel naai de industrie ziei verdwijnen, waar loonsverhogingen re gelmatig worden doorgevoerd. De cijfers van net Economisch Insti tuut voor de Middenstand wijzen uit dat de dienstverlenende sectoren in de middenstand de loonsverhogingen niet meer zelf kunnen opvangen. Wat betreft de melkhandel stegen de laatste jaren de bedrijfsinkomsten met 15 procent, maar de lonen met ongeveer 35 procent. Een melkprijsverhoging van '4 cen,t per litem zou naar de mening van de heer De Mooij een te verwaarlozen in vloed hebben op het prijsindexcijfer voor de kosten van levensonderhoud. Een prijsstijging, van zes cent per liter zou het indexcijfer nog maar met een punt doen stijgen. De hee' De Mooij had er ook bezwaar tegen dat er voor wat be treft de melkhandel op het departement steeds met omzet- er winstcijfers gere kend wordt van het jaar 1959, dat een KORTER WERKEN Wat betreft de werktijdverkorting ge. looft de heer De Mooi, dat deze ontwik keling ook voor de middenstand niet te stuiten is. Ook hier zal men mee moei Ter illustratie van deze noodzaak no* de de C.M.B.-voorzittci het feit. dat het ogenblik de bestelwagens van vervoersbedrijven op zaterdag voor afleveren van goederen al voor een sloten deur komen bij vele ondernemin gen. Gaat de middenstand niet over tot sluiting op zaterdagmiddag dan zal er alleen nog meer personeel worden weg getrokken. De commissie van het hoofdbedrijf schap detailhandel, die een advies moet voorbereiden over een eventuele sluiting op zaterdagmiddag zal op 25 mei voor het eerst bij elkaar komen, commissie van de Sk ciaal-Economisohe Raad die een dergelijk advies moet v bereiden, is zelfs nog niet geheel men geste ld, wam de voorzitter breekt nog. Deze commissies zullen wel snel tot besluiten moeten komen, willen zij met de adviezen aan de regering niet aohter de feiten' aan'open. Duizendste document in proces-Eichmann DE openbare aanklager in het pro- nu chef ces tegen de oorlogsmisdadiger Eichmann heeft vandaag de Joden vervolgingen in Roemenië behan deld. Vandaag is in deze zaak het duizendste document overgelegd. Het betrof de deportatie van Joden uit Czernowitz. Als eerste getuige verscheen vanmor gen voor het gerecht mevrouw Perla Mark. de weduwe van de opperrabijn van Czernowitz Zij vertelde dat op 7 juli 194J zich vier S.S.-ers en twee militairen bil haar man vervoegden, die van hem dui zend vrachtauto's eisten, alsmede een op gave van de Joden die over juwelen be schikten. Nadat de opperrabiin dit gewei gerd had. werd hij opgesloten, terwijl de S.S.-ers de synagogen in brand staken Daarna werd hij weggevoerd en met 160 andere Joden aan de oever van de rivier de Pröbh gefusileerd De aanklager Bach legde daarna een serie documenten over met betrekking tot de nazi maatregelen tegen de Joden in Roemenië. De vertegenwoordigers van Eichmann lp Roemenië was de SS majoor Gustav Richter, dié rechtstreeks onderhandelde met de premier maarschalk Ion Annones- coe over de pogingen van de nazi's om de emigratie van Roemeense Joden naar Palestina stop te zetten. Bach noemde een aantal documenten op van Massaal doodschieten door dóóds- commando's waarvan volgens vroegere bewijzen rapport uitgebracht moest wor den aan Eichmann. In een ander docu ment klaagt Eichmann over ..wanorde lijke deportaties" waarbij de joden van Roemenië overgebracht werden naar de Oekraïne. S Dr. Theodor Löwenstein, een in Roe menië geboren medicus nam daarna in de getuigenbank plaats. Dr. Löwenstein, eertijds professor in dé Joodse geschiede nis aan de universiteit van .Boekarest, ls De torpedobootjager Amsterdam en het fregat Piet Hein zijn op weg van Neder- ands Nieuw-Guinea naar Nederland 20 mei in Curasao a&ngekomen en worden 10 juni in Den Helder verwacht. Sukarno is zaterdagmiddagvoor. een particulier bezoek van zes dagen te Wenen aangekomen het documentatiecentrum oorlogsmisdaden Yad Vasjem Hij zei, dat het Duitse leger in de herfst van 1910 naar Boekarest kwam Kort na de aankomst van de Duitse troepen wer den de Joodse scholen in beslag genomen. De ultToeiing van de Joden in Roeme nië begon onmiddellijk nadat de Duitsers binnengetrokken waren aldus dr. Löwen stein. Hij zei, dat in Bessarablë alleen, 160.000 Joden afgeslacht werden door doo:dscommando's tussen juli en septem ber 1941. Dr. Löwenstein zei te schatten, dat ongeveer 300.000 Roemeensen Joden, de helft van de Roemeense bevolking, door de nazi's vermoord werden. |- L-JL Niet-te-beschrij' ft /en-lekkere pepermunt-dragée Ernstig zedendelict in Maastricht Zondagavond heeft de ongehuwde los- arbeider M. C. D. uit Maastricht de po litie medegedeeld, dat hij kort tevoren in een woning aan de Jodenstraat in Maas tricht een jongen had gewurgd. Hij zei- de niet zeker te weten of de jongen dood Voordat de politie nog uitrukte om de zaak nader te onderzoeken, werd de jongen in een deerniswekkende en zwaar overspannen toestand door een buurman op het politiebureau gebracht. Het kind vertoonde ernstige sporen van geweld en een arts stelde vast, dat er aanwijzingen waren voor een zeer ernstig zedenmis drijf. De dader, die een volledige bekentenis aflegde, was zondagavond bij het gezin L. op bezoek. Op hot tijdstip van de aan. slag op het kind was de moeder tijdelijk afwezig. De man is al herhaaldelijk met de politie en justitie in aanraking ge weest, echter nooit voor een zedendelict. Hij had nu proerverlof uit een psychia trische inrichting. Belgische emissies in Nederland Als eerste buitenlandse mogendheid tal België twee leningen in Nederlano plaatsen tot een bedrag van 150 miljoen gulden ter vervanging van zijn kon- lopende buitenlandse schuld In een communiqué, waarin dit in Brussel is medegedeeld, wordt gezegd, lat de Belgische regering streeft naar de gezondmaking van de openbare fi nanciën. De onlangs afgekondigde ver- 'OgSng van de omzetbelasting had tot loei het verschil bussen de globale uit gaven en ontvangsten van de staat tof redelijke afmetingen terug te brengen en de noodizaak van leningen te beper ken, aldus de officiële mededeling. Met iet/zelfde doel zal de Belgische regering binnenkort maatregelen nemen ter be- ere bestrijding van de belastingontdui- '-rég Ook de staatsuitgaven zullen aan een streng selectief beleid worden on- erworpen. Verrast door het hoge water (Van onze correspondent) Drie jonge Duitse vissers hebben de nacht van zaterdag op zondag in de lichtopstand op de noorderpier in Hoek van Holland. De jongemannen werden door het water verrast, toen zij op de pier waren gaan vissen. De Hoekse reddingboot President Jan Leis heeft zondag de Duitsers van de pier gehaald. Kustwachter Van Wol- feren had de moeilijkheden reeds te gen een uur in de middag zien aan komen. De Duitsers gingen wadend door het water dat op de pier stond naar het Noorderhoofd. Bij het Faus- tusgat werden de eerste twee, die voor aan liepen, door de hoge zee verrast. Beiden kropen op de knieën door het gat, de derde durfde toen al niet meer en wachtte tot het water wat meer was gezakt. Tegen half drie kwam de vloed en dat deed een der vissers besluiten terug te gaan. Het was echter reeds te laat en na honderd meter te hebben gekropen keerde hij snel naar zijn kameraden te rug. Gedrieën zijn zij de ladder opge klommen van de lichtopstand. Daar hebben zij gewacht tot het water zou zakken. Het droogvallen van de pier zou twaalf uur later kunnen gebeuren, maar tegen drie uur in de nacht was het water nog niet gezakt, omdat de wind was toegenomen. Grote zeeën sloe gen nog steeds over de pier. „Laat maar zitten, om half elf zal ik proberen ze er af te halen", zei schipper W. van Seter» In het proces tegen Adolf Eich mann is gisteren meegedeeld hoe koning Boris van Bulgarije de uit voering van de Berlijnse bevelen voor de uitroeiing van de Bulgaarse Joden verhinderde. Zoals Bulgarije slaagde in dit plan, zo ongelukkig verliep het in Griekenland. De openbare aanklager legde docu menten over die aantonen dat Boris zich verzette tegen de depor tatiebevelen van 40.000 Joden en dezen het leven redde. De mees ten van hen zijn nu in Israël. Tezelfdertijd begonnen de deporta ties uit Griekenland en van de 77.000 Griekse Joden overleefden het er slechts 10.000. In een document wordt aangetoond dat de Grieken zo ondervoed waren toen zij in Auschwitz aankwamen dat niemand van hen meer kon werken „en 80 tot 90 procent van deze mensen werd onmiddellijk dood gemaakt'. Onder de bewijzen bevond zich een briefwisseling tussen de naziautoritei ten ter plaatse, het ministerie van bui tenlandse zaken in Berlijn en het bu reau van de Gestapo dat belast waa met „de oplossing van het joods** vraagstuk" Onder de bewijsstukken bevonden zien vereer brieven tussen Sofia en Berlijn, waarin er op gezinspeeld wordt dat ko ning Boris vergiftigd werd in plaats van aan een hartaanval in augustus 1943 stierf. Men liet doorschemeren dat de Gestapo de hand had in deze moord uit wraak voor de verdediging van de Joden door de koning. Het openbaar ministerie liep op een klip, toen het probeerde Eichmann te koppelen aan het verhinderen van de emigratie van 5000 Joodse kinderen van Bulgarije naar Palestina via Zwitserland Het hof eiste bewijzen om aan te tonen dat Eichmann dit plan verhinderde en de vice procureur-generaal Ya'Akov Bar'Or gaf toe, dat hij niets in zijn map- Men ziet mijn haar fillt haarcrème mag het gezien worden fantastisch JRSE TUBE F 1.75 ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ DE KARPER 10 „Ach, daar heb ik eigenlijk nooit over nage dacht. Maar nu je het zegt, hij was jaren ouder dan moeder, dat wist iedereen." „Ik zei toch in- het telegram dat hij ernstig ziek was „Ja maar hierop had ik toch niet gerekend. Vader mankeerde immers nooit iets." „Hij moet dit al lang onder de leden hebben gehad, Ruby. Maar misschien wist hij er zelf niets „Wat moeten we nu doen, Adam?" „Blijf jij hier, dan ga ik naar de begrafenis ondernemer. We hebben toch nog een paard?" „Old Blue. Ja, Maar hij loopt ergens buiten." „Als ik fluit, komt hij wel. Waar vind ik een lantaarn?" „Daarginds. We moeten het tante Martha laten weten, Adam, anders zal ze woedend zijn. Adam stak de lantaarn aan en ging naar de schuur. Wat was daar alles netjes opgeruimd! Jake Regan hield van orde en netheid, dat was bekend. Daarom had het Adam zo verwonderd, dat het vrachtwagentje er zo verwaarloosd uitzag. Hij nam het tuig van de wand en ging naar bui ten. Te fluiten hoefde hij echter niet. Het zware, zilvergrijze paard stond al bij de heg; zijn grote ogen gloeiden uit de duisternis op. En de koe was er ook, vlakbij, en ook hoorde Adam het gesnuffel van de varkens. Stonden die beesten daar niet bijeen, omdat zij wisten dat hun baas dood was?! Old Blue huiverde en steunde toen Adam hem het bit tussen de tanden deed en hem de poort uitleidde. „Hij is dood, Blue", zei hij hardop. „Dood is hij, en je wist het, is het niet? Kom. ouwe jongen, we moeten erop uit". Hij maakte een omweg, zodat het zenuwachtige beest niet voorbij de vrachtwagen zou komen en trachtte het dier met klopjes op de nek te kalme ren. Hij reed langs de oever van de rivier, langs de stille in het donker gehulde huisjes en langs de houtzagerij met zijn eigenaardige lucht van smeulend zaagsel en versgekapt hout. En terwijl hij voorbij, het helverlichte be -'nestation reed, schoot hem een eigenaardige gedachte door het door Helen Topping Miller hoofd. Zoals hij nu reed, zou hij een plattelands dokter kunnen zijn, die er op uit ging om een zieke te bezoeken, met alle benodigdheden in de zadeltas! En opeens viel het hem in, dat hij door al die wederwaardigheden zijn diploma had ver geten! Gelukkig wist Deever ervan en zij zouden het hem wel opsturen als hij het geld ervoor over maakte.. Hij vond zijn zwager Seaton Gill, in een café; toevallig nog niet helemaal dronken- Met een paar koppen sterke koffie bracht hij hem weer in nor male toestand. Daarna zette hij hem op Old Blue om in Mount Nebo de Laughlins en Jakes zuster van het gebeurde op de hoogte te gaan stellen. „Ik rijd wel met de ondernemer mee naar huis," zei hij tegen Seaton. „Maar zorg dat tante Martha vroeg komt, want we zullen de kist niet lang open kunnen houden. Vader had zoveel voéht in zijn lichaam en het is warm deze zomer. Het zal wel niet verstandig zijn hem lang boven aarde te laten". Seaton was niet een van de snuggersten; het was hem gemakkelijk aan te zien hoe traag hij van begrip was. Maar toen hij eenmaal gesnapt had wat er van hem werd gevraagd, verklaarde hij zich bereid de boodschappen te doen. „Maak jij het maar met Ruby in orde, Adam. Ik wil niet dat ze te keer gaat als ik er bij ben". „Ik zal haar wel kalmeren. Zorg dat je niet in slaap valt en van de weg afraakt of uit het zadel valt". Liza was vroom. Zij hield van gezelschap, van mensen om mee te praten en om naar te luisteren. En van muziek hield zij ook; zij zong de psalmen steeds met een fijn hoog stemmetje mee. „We zullen hem van de kerk uit laten begra ven", zei ze tegen haar dochter die op een stoel zat te knikkebollen. „Goed, moeder". „Hij bracht mij altijd in het vrachtwagentje naar de kerk en bleef dan buiten op mij wachten tot de dienst uit was. Dat moet hem dunkt mij, ten goede worden aangerekend, kind. De dominee moet een mooi gebed over hem uitspreken, dat zal ik. hem wel zeggen; Jacob Regan was een goede man. Zijn leven lang heeft hij in huis nooit tabak gepruimd en hij bekvechtte nooit als ik hem kon horen." Liza wrong haar benige vingers. „Een goed man was jullie vader; de Heer zal hem zeker in Zijn grote woning hebben opgenomen." Wat een klein, mager ding is zij toch", zei Adam die zojuist terug was gekomen. Liza was in slaap gedoezeld en Ruby maakte in de keuken een eenvoudig ontbijt klaar. „Ze weegt vast niet meer dan negentig pond." „Ze eet niet genoeg. Het zijn haar tanden. Mis schien kun jij haar ertoe overhalen een gebit te laten maken, nu je toch thuis bent." „Nu je toch thuis bent." Thuis! Plotseling dreigde Adam in paniekstemming te raken. Hij was thuis! gevangen in een net van omstandigheden dat steeds vaster om hem heen werd aangetrokken. Moest hij zich niet, over enkele dagen reeds bij dat ziekenhuis in Omaha melden? Zou hij zijn moeder duidelijk kunnen maken, dat hij daartoe verplicht was, dat een jonge dokter dit moest doen? Hij moest daar immers getraind worden, ervaring opdoen; pas daarna zou hij een praktijk mogen beginnen. Zo wilde het de wet in zijn land. Het was zo goed als zeker, dat noch Liza, noch Ruby, noch haar man Seaton Gill, noch iemand hier uit de omgeving daar iets van begrijpen zou. En toch moest hen proberen het hun duidelijk te maken maar hij tobde zich af, hoe hij het aan zou leggen (Wordt vervolgd) pen bad om dit te bewijzen. Hij citeerde alleen uit de ondervraging van Eichmann na zijn arrestatie door Israëlische agen ten. dat de Duitse veiligheidspolitie tegen een dergelijke emigratie gekant was om dat een ieder die het land zou verlaten een propagandawapen tegen Duitsland zou zlln. Het rechtstreeks bewijs kon niet over gelegd worden en Eichmann ontspande zich, glimlachte voldaan en knikte naar het hof en naar zijn verdediger, dr. Ra- bert Servatlus. Bij zijn terugkeer in de beklaagden- kool, snuffelde Eichmann bedrijvig ln zijn eigen papieren en toonde een scher pe belangstelling voor de gang van zaken. In Saloniki Andere door de openbare aanklagei overgelegde documenten hadden betrek king op Saloniki tijdens de Duitse bezet ting van Griekenland. Volgens een schat ting van een ondergeschikte van Eich mann, Dieter Wisliceny, die tijdens de oorlog van Tsjechoslowakije naar Grie kenland werd overgeplaatst bedroeg het aantal Joden in Saloniki in februari 1943 56.000. Een in Saloniki geboren geinige, Yit zhak Neghama, verhaalde hoe ln juli 1942 9.000 Joden gedwongen werden op een plein in Saloniki gemeenschappelijke gymnastiekoefeningen te houden en daar bij door Duitsers werden geslagen. Op de balkons van hulzen aan dit plein stonden Duitse meisjes met fototoestellen te kU- ken en wanneer er mensen werden ge slagen, klapten zij ln de handen. De getuige en zijn vrouw kregen op I april 1943 de aanzegging om binnen ;n half uur naar het getto te verhuizen De volgende dag werden zij op een trein Auschwitz gezet. Van de ongeveer 2.700 mensen in die trein zijn er nog slechts tien in leven. De openbare aanklager verklaarde ook de interviews die Eichmann de vroegere Nederlandse journalist Willem Sassen heeft verleend als bewijsstukken ter tafel te brengen Zoals bekend zijn deze inter views in Januari door het Amerikaanse blad „Life" gepubliceerd. ..Life" heeft Hausner laten weten dat het met Sassen is overeengekomen de In terviews niet af te staan Hausner ver klaarde echter dat hij er in is geslaagd vrijwel de volledige interviews van an- lere zijde te bemachtigen. De moeilijkheid is echter de interviews te verifiëren, omdat het openbaar minis terie slechts over de tekst en niet over het origineel beschikt Hausner zei echter te hopen deze moeiliikheid „binnen en kele dagen" op te lossen. van de reddingboot, maar de agent van de K.N.Z.H.R.M., de heer Quint, stelde de schipper voor het toch maar te pro beren. Hierop is schipper Van Seter* met de boot naar het Noorderhoofd ge varen. Twee opstappers van de red dingboot peddelden na aankomst daar met een van de twee nieuwe rubber- vlotten naar het oude steigertje aan de kop van de dam. Men gaf de Duitsers, boven op de bunker, te kennen dat zij naar bene den moesten komen. Struikelend en wadend wistende hengelaars bij het rubbervlot te komen. Eenmaal in han den van de redders waren zij snel aaa boord van de President Jan Lel9. Tegen half twaalf kwam de redding boot weer in De Hoek aan. Met de po- litie-auto werden de vissers naar het bureau gebracht om ondervraagd te worden. Ze kregen schone en droge kleren uit het rampendepot van het Rode Kruis. De drie verongelukte hengelaars wa ren de 24-jarige S. Matschina, de 23- jarige B. Schwanke en de 26-jarige G. Czelky, allen uit Aken. Dodelijk ongeluk bij races te Tubbergen Tijdens de race in de 250 cc-klasse voor senioren bij de internationale mo torraces te Tubbergen is een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 11-jarige Henk Vlutters uit Oldenzaal dodelijk werd gewond Hij werd getroffen door een van de motor van de Duitser Hei- ned Butz losgeraakte benzinetank en- overleed ter plaatse Het ongeluk gebeurde in de laatse bocht van het circuit bij de Croeseboom, waar de Nederlander Jan Huberts de macht over het stuur verloor en kwam te vallen. Wedstrijdcommissarissen waar schuwden dadelijk de aanstormende ren ners en om Huberts te ontwijken reden twee "an hen een roggeveld in met de noodlottige gevolgen van dien. De ren ner Heiner Butz is met ernstige ver wondingen opgenomen in een ziekenhui* te Enschede. Voor zijn leven wordt ge vreesd. Bovendien liepen er van de toe schouwers, meest kinderen hier ter plaat se, tenminste tien min of meer ernstige verwondingen op. De gewonden zijn naar ziekenhuizen in Almelo, Oldenzaal, Hengelo en Enschede overgebracht t De havenautoriteiten in Rangoon héb ben bekendgemaakt dat 51 van de 60 op- - .tden van een zeilschip de dood in ie golven hebben gevonden nadat het schip op een klip was gelopen. Twintig mensen kwamen om het leven ei. 41 werden gewond toen zondag bij het iorp Sanlucar Ia Mayor bij Seyilla in "panje een vrachtau' in een ravijn reed. De meeste slachtoffers waren vrouwen en kinderen. - Het proces tegen Challe en de andere eiders van de militaire „putsch' in Al ters zal 29. 30 en 31 mei worden gevoerd, -ldi.c is in Parijs meegedeeld. <9 Na een ontploffing in een fabriek, waar brandstof voor raketten wordt vervaar digd, worden in Cumberland, in de Ame rikaanse staat Maryland, negen arbeiders vermist, terwijl er zes gewond werden. De fabriek werd volkomen verwoest. ..Hij eet eoed" Berichten dat Eichmann twee lichte en solist 14.35 hartaanvallen gehad heeft sedert her J 14.50 Ronde v; ETHEKGOLVEN Programma voor morgen WOENSDAG 24 MEI 1961 Hilversum 1, 402 m 746 kc/8. NCRV: 7.00 Nws 1.10 Gram r dag 7.40 Gewijde r Een woord 8.00 Nws 8.15 Kaaio- 9.00 V d zieken 9.35 Wa ters'. 9.40 V d vrouw 10.10 Gram 10.15 Mor gendienst 1~ Land- en tuinboui 12.30 leded 12.33 Gram 1253 Gram of act 13.00 Nws 13.15 Musette-en* 3.40 Gram 14.00 Bonsdag Herv. Meisjes- i'creniging 14 45 Gram 15.30 Lessen ln het muziekbeluisteren 16.00 V d Jeugd 17.20 Gram 17.40 Beursber 17.46 Het spektrum. de loep. RVU: De vestiging van het Christendom in de streek van Rome. door dr M J Vermaseren 19.00 Nws en weerber 19.10 Op de man af, praatjr 19.15 Gram ]9.30 Radiokrant 19.50 Lichte mui 20.15 Concerlgebouwork 21.10 De kerk en de Pinksterbeweging, lezing 21.30 Kerkkoor en een lnstr ens 22.00 Tot ziens ln Jeruzalem. Bijbelse quiz 22.30 Nws en SOLS-ber 22 40 Avondoverden king 22.55 Disco-causerie 23.40 Platennwi 8.18 Gram 9.00 Gym VPRO: 10.00 Thuis, wijding. VARA: 10.20 V d op 11 april begon, zijn tegenge- j «J* sproken door zijn bewakers. De politie 17 slaat hem dag en nacht gade en heeft meegedeeld, dat hij twee dagen had van .zenuwachtige spanning" Tussen de eer ste en de tweede dag lag een maand De doktoren onderzoeken hem regelmatig Hij slaapt 's nachts zonder onderbreking acht uur bij het elektrisch licht en met een schildwacht die hem tn de gaten houdt. Hij eet goed en vraagt in het bij- onder vis. De Griekse- en Bulgaarse fasen van gisteren voltooiden de zaak van het open baar ministerie, waarin land voor land werd behandeld, met uitzondering van Hongarije. Dit land Is tot het laatste be waard, omdat de procureur-generaal ver wacht er een gehele week aan te beste den. Volgens Israël heeft Eichmann In Hongarije persoonlijk het toezicht gehad op de deportatie van het merendeel van de 600.000 Hongaarse Joden naar de gas kamers cn uitroeiingskampen. Gesproken portret 13.50 Omr c._ "olksllodjes en -danssjea Nederland 15.00 Hebben n? lezing 15.10 V d jeugd 00 Hammondorgelspel 17.20 Mlllt ork 17.50 RegerlngsuitzJcugduit: Mensen aan Nieuw-Guinea. 18.00 Nw Draaiorgel! VARA: 20.UO sol 20 35 Dit 18-55 VARA-Varla 19.00 V d kind hoor de roep. toespraak 19.20 VPRO. 19.30 V d jeugd. Tussen Licht Nws 22 40 Kam 24 00 Nw elvlek. lezing 21.55 Televtsieprogr. NTS: Eurovisie: 10.15— 10.45 en 12.3013 00 Rep bezoek Belgisch Vorstenpaar aan Parijs. Eurovisie: 15.55— 17.45 Rechtstr rep uit Rome Interlandvoet balwedstrijd Italië—Engeland AVRO: 17^45 —18 15 V d rijpere Jeugd. NTS: 20 00 Jour- "U1 weernverz. KRO- 20.20 Proloog. l^ cf»OVvLe:, Rep Bfll ln het Pa lcis te Stockholm t.g.v. huwelijk HKH Prinses Brigitte KRO: 11.00 Te veel om op te noemen documentaire 21.40 Gevar progr 22 20 Avondcollege Nederl taal Daar- Fhmvcrslag van de Ronde van Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7