Stil pijn Tegenslag voor Kasavoeboe Voortrekkers Negers moesten nacht in de kerk doorbrengen PeekjCloppenhurg Onenigheid in de junta in Korea De Gaulle en Adenauer: grote eensgezindheid Politie had tot uur werk KATOENEN PAKJES Een Moor is niet zwart 1 POLITIE IN HET NIEUW Bij beschikking van de minister van binnenlandse zaken van 3 juli 1958 werd de zogenaamde uniformcommissie voor de gemeentepolitie in gesteld. Het inmiddels door deze commissie uitgebrachte advies is door de minister thans vrijwel geheel overgenomen en verwerkt in een „kleding voorschrift gemeentepolitie 1961". Afgezien van details, is de minister alleen met betrekking tot de pet en de. handschoenen van dit advies afgeweken. De pet is in vergelijking met het voorgesteld ontwerp van iets kleinere afmetingen, terwijl het dragen van handschoenen, behoudens in bijzondere gevallen, aan de amb tenaar wordt overgelaten. In het ontwerp is er van uitgegaan dat de politieuniform eenvoudig, smaakvol en praktisch moet zijn, doch ook de waardigheid en het aanzien van de politie als gezagsapparaat van de overheid tot uitdrukking moet brengen. Het jasje van de dagelijkse tenue wordt blauw/grijs, de broek donker blauw met helblauwe bies op de zijnaden. De kleur van de pet is donker blauw met een helblauwe bies om de rand. De minister zal zich nog nader beraden of ter bevordering van een duidelijke verkeersregeling bij dag het gebruik van een witte baton by de nieuwe uniform aanbeveling verdient. NIEUW -GUINEA Uiterlijk in 1970 zal de volledige soevereiniteit op Nieuw-Guinea over gedragen moeten worden aan de Papoea-bevolking. Dit is het nieuwe punt op het programma van de Partai Nasional Parna. De Parna ziet als toekomstige regeringsvorm voor Nieuw-Guinea de republiek. De brief, waarin dit partijbesluit is vervat, is gezonden aan de Koningin, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de voorzitter van de Nieuw-Guinea-raad en de commissie voor niet-zelfbesturende ge bieden van de Verenigde Naties. Tot nu toe wilde de Parna alleen een gedeeltelijke overdracht van het bestuur. De brief van de Parna is vorige week verzonden. Arrestaties in Zuid-Afrika I De Zuidafrikaanse politie heeft mee- i gedeeld dat in verband met de vondst van springstoffen „die waren bedoeld voor sabotage", drie vooraanstaande leden van de Bond van Engels-sprekende Zuidafrikanen zijn gearresteerd. De wo ningen van bestuursleden van de bond, o.w. voorzitter dr. C. V. Berry, zijn door zocht. De Bond van Engels-sprekende Zuid afrikanen heeft betrekkelijk weinig leden, maar is vooral in de steden actief. In een woning in Johannesburg zouden een zelfvervaardigde granaat, een brand bom en documenten over de bond zijn gevonden. In verband met de vondst van explosieven in Kleeksdorp zijn in Wit- watersrand en westelijk Transvaal ten minste tien woningen van blanken door- President Scharf terug in Wenen Bij zijn terugkeer in Wenen na zijn driedaags officieel bezoek aan Neder land verklaarde de Oostenrijkse bonds president dr. A. Scharf oprecht verheugd ontroerd te zijn over de vriendelijke hartelijke ontvangst door de koningin, ■prins B-eriïhard en vele anderen, die hij ontmoette. Bij zijn vertrek heeft hij telegrammen gewisseld met het konink lijk paar. Advertentiën getting lotion HAARVERSTEVIGER houdt UW kapsel mooi in model [Soldpj i w. fep 75 «t Dayal terug naar Kongo De toestand met betrekking tot Kongo ziet er voor president Kasavoeboe sinds enkele dagen niet zo rooskleurig meer uit, als enkele weken geleden nog het 'geval was. Secretaris-generaal Hammarskjoeld voelt er nl. niets voor, de VN-troe'pen te doen inschakelen bij het bestrij- Mariniers en para's ontevreden De mariniers en parachutisten, die vorige week hebben meege daan aan het bezetten van Seoel, hebben geweigerd, -de Zuidko- reaanse hoofdstad te verlaten en naar hun stellingen terug te ke ren. De order was afkomstig van generaal Tsjang Do Joeng, die premier, minister van defensie en voorzitter van de „Opperste raad voor nationale wederop bouw" van de militaire junta is. De mariniers en parachutisten eisen meer vertegenwoordigers in de regering van jonge gene raals en kolonels. Zowel in het kabinet als in de opperste raad heeft het leger een overheersen de positie. Het kabinet van Tsjang Do Joeng is zondag geïnstalleerd. Het 63-jarige staatshoofd Joen Po Soen was niet bij de plechtigheid aanwezig. Krachtens de grondwet wordt zijn aanwezigheid bij een dergelijke installatie wel ver eist. Zoals bekend was de president na I de revolutie afgetreden, maar heeft hij onder druk van de militaire leiders zijn taak weer op zich genomen. WERKEN De nieuwe machthebbers hebben be paald. dat er voorlopig geen zondagen j en openbare feestdagen meer zullen bestaan voor ambtenaren, onderwijs personeel en dergelijke. Voor de minis teries en scholen geldt een zevendaag se werkweek. De junta besloot voorts tot een ingrijpende bezuinigingscam pagne. Alle Amerikaanse sigaretten zullen in beslag worden genomen en op het roken er van bestaat gevange nisstraf, Duizenden mensen, die zon dag liepen te wandelen, werden ge arresteerd, omdat van hen verwacht werd. dat zij zouden werken. In Seoel werden grote restaurants gesloten om dat zij tegen de instructies van de junta in geen gerst en boekweit hebben gebruikt (om rijst te sparen). Op zijn eerste persconferentie ver klaarde Hong II Kim. minister van buitenlandse zaken, dat de nieuwe re gering de zgn. ..opmars naar het Noor den-politiek ter hereniging van Korea" laat varen. „Als we Zuid-Korea sterk en machtig maken, zal de hereniging vanzelf komen, zonder toevlucht tot militair geweld", aldus de minister. Hij weet de „opmars naar het Noorden- politiek" aan de regering van Syng- man Rhee, die een autocratie onder de naam van een democratie was. VERKLARING Vermelden we nog. dat generaal Tsjang een persoonlijke brief aan pre sident Kennedy heeft geschreven, waarin de generaal de verzekering geeft, dat Zuid-Korea geen communis tische infiltratie zoals in Laos en Zuid- Vietnam zal toelaten. Aangezien de brief was gedateerd op de 16de mei, de dag van het uitbreken van de militaire revolte, zou de brief in Washington niet zijn geaccepteerd. den van „dissidente groepen" in Kongo. Daar komt nog bij, dat de Indiër Dayal, speciale ver tegenwoordiger van Hammars kjoeld, binnenkort naar Leo- poldstad zal terugkeren. Dayal, die een ernstig conflict heeft ge had met Kasavoeboe, verblijft sedert 10 maart in New York. De prikkelbare stemming, die thans weer in Kongo heerst, kwam ook tot uiting in het sluiten (door Kongolese troepen) van het vliegveld van Co- quilhatstad voor alle vliegtuigen van de Verenigde Naties. Zoals men weet, wordt in deze stad premier Tsjombe van Katanga gevangen gehouden, sinds hij vorige maand kwaad de Kon golese rondetafelconferentie verliet. Op deze conferentie werd onlangs be sloten de legers van Katanga. Oost provincie. Kivoe en Zuid-Kasai onder het gezag van de regering te Leo- poldstad te brengen. Men rekende hierbij op de steun van de VN.. maar daar kan dus geen sprake van zijn. Bovendien heeft Antoine Gizenga. hoofd van het pro-loemoembistische regiem te Stanlevstad zich uitgespro ken tegen de besluiten van de confe rentie te Coquiihatstad. Gizenga, die door het communistische blok als de wettige premier van Kongo wordt er kend, ontketende een felle aanval op het Westen, dat er naar zou streven Kongo te verdelen om een eind te maken aan de aspiraties van het Kon golese volk. Hij pleitte voor de vor ming van een unie van Afrikaanse staten op basis van .de beginselen van algehele onafhankelijkheid en neutraliteit. In zijn verklaring (die volgens Ass. Press is afgelegd op, een persconfe- een pijp wol genoegen Wie de pijp tot een van z'n goede vrienden rekent doet dat ook met Voortrekkers - de lichte, door-en-door rijpe tabak, die het pijproken tot een puur genoegen maakt. NIEMEYER garandeert de kwaliteit (Van onze correspondent in Bonn) Kort na zes uur zaterdagmiddag zijn in het „Palais Schaumburg" de bondskanselarij in Bonn de politieke gesprekken tussen bondskanselier Adenauer en presi dent De Gaulle beëindigd. „Ook twee mensen, die dezelfde taal zouden hebben gesproken, hadden geen grotere mate van overeenstemming kun nen bereiken". Aldus karakteriseerde de Westduitse minister van buitenlandse zaken. dr. Von Brentano bij het vertrek van de generaal van het vliegveld Wahn tegenover journalisten het verloop van het onderhoud tussen de beide regerings leiders. Met de start van de Caravelle van Air Trance van Wahn waö kort na zeven een einde gekomen aan het negen- urige werkbezoek van de Franse presi dent aan de bondshoofdstad (De Gaulles eerste visite aan Bonn), in de loop waar hij tweemaal met bondskanselier Adenauer had geconfereerd, 's middags (in tegenwoordigheid van de beide ministers van buitenlandse zaken) op de bondskanselarij. De Gaulle bezocht ook nog zijn ambassadeur Seydoux in het slot Ernich bij Remagen en bondspresident Lübke in de villa Hammerschmidt. Na mededelingen van Westduitse zijde zijn de gesprekken „zeer succesvol" ge weest. Zij beroerden vrijwel alle thema's der internationale politiek en stonden uiteraard sterk onder invloed van de komende ontmoeting van De Gaulle met president Kenredy en van diens treffen met premier Chroesjtsjef in Wenen. De verdere integratie van Europa vormde uiteraard een belangrijk onderd'eel van de gesprekken. Voor het politieke overleg binnen de E.E.G. hopen dr. Adenauer en De Gaulle thans een formulering te hebben gevonden, die ook voor Neder land en de andere kleinere partners acceptabel is en de vrees dezer landen aangaande een Frans-Duitse overheer sing der E.E.G. en een E.E.G.-blokvor- ming binnen de N.A.V.O. zal kunnen wegnemen. De mogelijkheid bestaat dat hierdoor de begin dezer maand uitge stelde conferentie van de ministers van buitenlandse zaken nu begin inplaats van eind juli (ook in Bonn) zal kunnen plaatshebben. Het werkbezoek van Dc Gaulle aan Bonn ging gepaard met veiligheidsmaat regelen (tegen eventuele aanslagen van rechts extreme Fransen) op een schaal, die in de bondshoofdstad tot dusverre ongekend was. Tussen de 3.000 en 5.000 (het juiste aantal is geheim) politieagen ten. soldaten van de ..Bundesgrenz- schutz". particuliere detectives en man nen van de Süreté bewaakten de hoge Franse gast. Kennedy ontmoet Ben-Goerion Het Witte Huis te Washington heeft gisteravond bekendgemaakt dat presi dent Kennedy en de Israëlische minister president, Ben-Goerion, elkaar volgende week dinsdag te New York zullen ont moeten. Dit gesprek vindt plaats aan de vooravond van Kennedy's vertrek aar Europa. Behalve aan New York zal Ben-Goe- on op uitnodiging van zijn Canadese ambtgenoot, Diefenbaker. een bezoek vijf dagen aan Canada brengen. wordt Kasavoeboe door het regi_... Stanleystad niet langer als president van Kongo erkend. Blanken gooiden met stenen... SOWJET-UNIE Zware industrie krij gt geen voorrang meer Premier Chroesjtsjef heeft gisteren verklaard dat de Sowjetunie niet meer uitsluitend voorrang zal geven aan de ontwikkeling van de zware industrie, maar haar aandacht gelijkelijk zal ver delen over de zware industrie en de pro- duktie van consumptiegoederen. De premier zei dit op een feest dat door de regering werd gegeven voor de inzenders van de Britse industriebeurs die gisteren in Moskou is geopend. Chroesjtsjef verklaarde dat de Russen wel gedwongen waren geweest, eerst hun zware industrie tot ontwikkeling te bren gen, om de economie van het land een basis te geven. ..Nu wij deze basis hebben gelegd." zo zei hij, ..beschouwen we onze zware industrie als voltooid. We zullen haar dus geen voorrang meer geven. Lichte en zware industrie moeten zich nu ge- lijk-op ontwikkelen". In november 1959. verklaarde hij nog dat de uitbreiding van de zware indus trie prioriteit zou houden. Advertentiën /nét RDTERDON elke woensdag jongensmarkt leuke modellen in kleurige ruitjes en streepjes. gemakkelijk wasbaar Speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 2 jaar SmOS kleine stijging per maat Ongeveer duizend negers heb ben het grootste deel van de nacht van zondag op maandag doorge- VJTIJ bracht in een kerk in Montgome- J ry, in de Amerikaanse staat Alabama, nadat ze er niet uit konden door een dreigendewaarin geweld opbloeit", zei ds. King. I moniffte ..Alabama", aldus dc predikant, „is af- -1 I gezakt tot een peil van barbarisme dat I ZO waren naar de kerk geko- men om de bekende negerpredi- jkant ds. Martin Luther King te horen spreken op een massabij eenkomst, die was georganiseerd door een groep blanken en negers. 1 De groep was zaterdag bij aan komst door een menigte aange- I vallen en afgeranseld. De rede van ds. King begon meer dan twee uur te laat. Tegenover de kerk verzamelden zich dreigende blanken, die stenen gooiden naar de kerk. Leden van de federale politie, de staatspolitie en plaatselijke politie verdreven de menig te met traangas. Een aantal van de opgeslotenen i trachtte na de rede van ds. King in de j kerk te slapen, weggezakt in de banken i of met het hoofd op de armen. Velen (trachtten zich met stukken karton wat koelte toe te wuiven. Gesprekken werden fluisterend gevoerd. Sommigen gingen naar het kerkportaal om even wat frisse lucht ln te ademen. Buiten de kerk stonden politiemannen met geweren op ongeveer twee meter van elkaar. De straten rondom de kerk waren voor alle verkeer gesloten. Toen alles rustig was geworden,bereid is alleen maar te vergelijken is met de tragische dagen van Hitler-Duitsland." Eerder heeft goeverneur John Patter son aan president Kennedy en aan diens broer, de minister van justitie, getele grafeerd. dat hij tegen geweld is, maar dat Alabama zelf kan zorgen voor de naleving van de wetten. Hij eiste dat de federale politie zou worden terugge trokken. In een telegram aan de afgevaardig den van Alabama in het congres schreef Patterson: ..Ik dring er bij u op aan uw invloed te gebruiken bij de federale regering om ons te helpen de agitators, uit andere staten uit Alabama te ver wijderen en anderen ,de moed te ont nemen hier te komen om verdere onrust te zaaien onder ons volk. Ik hoop dat u de federale regering ervan kunt over tuigen om een positief standpunt in te nemen tegen deze personen van buitenaf die moeilijkheden scheppen en die hier komen met het uitdrukkelijke doel de orde te verstoren." Hij schreef verder dat een verdere aanwezigheid de federale politie mannen kan leiden lot slechtere betrek kingen tussen Washington en Alabama. De goeverneur van Mississippi, Ross Barnett, heeft in een telegram aan goeverneur John Patterson van Alabama geschreven, dat zijn staat Alabama alle steun te op het hoofd geslagen. Seigenthaler toefde in Montgomery om met ae verneur van Alabama overleg te plegen over politiemaatregelen ter voorkoming van rassenrelletjes. Geweigerd Het blanke personeel van een door een journalist gebelde ziekenwagen weigerde een zwaar gewonde negerstudent mee te nemen. Een tiental blanken stortte zich daarop opnieuw op de jongen, hem trap pend en met stokken bewerkend. Zwarte taxichauffeurs durfden onder dreiging van de blanken de gewonden met naar het ziekenhuis te brengen. Een half bewusteloze betoger bleef on geveer drie kwartier op straat liggen. De commissaris van politie van Mont gomery, kapitein Sullivan, verklaarde op een vraag van een journalist waarom de agenten niet eerder waren gekomen „U wilt toch zeker niet dat wij perma nent op wacht blijven staan om een troep schooiers te beschermen die hier naar toe komen om de orde te ver- In de nacht van zaterdag op zondag heeft naar de politie aanneemt een ploegje personen kans gezien binnen te dringen in een limonadefabriek aan de haven in Heemstede. Met snijbranders werd de brandkast geforceerd, waaruit een bedrag van P 10.000 wordt vermist. ANGOLA Al 30.000 doden sinds uitbreken van opstand Volgens het Portugese persbureau Ani nemen Portugese troepen in Noord-An- gola posities in om een ..beslissend" of fensief tegen de opstandelingen in te zetten. In het district Quanza sul zijn arrestaties verricht. Dc Portugezen hebben sinds het uit breken van de opstand in Angola, nog geen drie maanden geleden, ca. 30.000 Afrikanen gedood, aldus heeft Mario de Andrade, voorzitter van dc „Volksbewe ging vc-T de bevrijding van Angola" te genover een verslaggever van het persbu reau Nieuw-China verklaard. In Kongo bevinden zich ongeveer 40.000 vluchtelingen uit Angola, aldus heeft het Internationale rode kruis meegedeeld. Van de 16.000 vluchtelingen ó'ic de laat ste maand Kongo zijn binnengekomen, waren velen zwak en enkelen gewond. Dc voorzitter der Algemene Vergade ring van dc Verenigde Naties heeft Boli via, Dahomey, dc Federatie van Malak- ka, Finland en Soedan aangewezen om vertegenwoordigd te zijn in de sub-com missie, die een onderzoek zal moeten in stellen naar dc situatie in Angola. stroomden de kerkbezoekers neer hun j verIcne„" i ter bescherming van het de morgen* 1 volk tegen federale agressie". Aanval Een joelende menigte had eerder een aanval gedaan op een gemengde groep „vrijheidsrijders", die per bus mingham in Alabama. V erantivoordelijkheid Ds. King heeft de verantwoordelijkheid week in Alabama hebben piaatsgev op de schouders van de goeverneur van I de staat geschoven. „Zijn consequente prediking van het breken van de wet, zUn venijnige publie- AMERIKA Export naar Rusland bereikte record De Amerikaanse export naar Rusland en zijn Europese satellietlanden is in 1960 gestegen tot 193.4 miljoen dollars, het hoogste bedrag van de laatste 13 jaar. Het Amerikaanse departement van handel voegt hieraan toe dat dit een toe neming is met 116 procent vergeleken met het totaal van 89.3 miljoen in 1959. De importen in de Ver. Staten uit com- munistische landen is met 80.9 miljoen dollar gelijk gebleven. Naar Polen ging 75 procent of 143.1 miljoen van de Amerikaanse export. Het grootste deel van de rest naar de Sowjet- unie. In de eerste drie maanden van dit jai is er voor 23.8 miljoen dollar naar c Europese landen van het communisti sche blok uitgevoerd. In het vierde kwar taal van 1960 was dit 15.6 miljoen. Aan het departement was voor eerste kwartaal voor een bedrag <6.7 miljoen dollar aan uitvoervergunnln. /ft een Kij, het Een Russische harpoe nier heeft in de Zuide lijke IJszee met een schot twee walvissen gedood, aldus het pers bureau Tass. Hij raakte met zijn harpoen het hart van de eerste wal vis, waarna deze ver volgens een tweede raakte die er onder Ter gelegenheid van het huwelijk van koning Hoessein met miss Tony Gardiner op 25 mei, zul len ongeveer zeshon derd gevangenen am nestie krijgen. In een dierentuin in Exmouth (Engeland) zijn bij een brand vele vogels en reptielen om het leven gekomen. Een 22-jarig lid van het be wakingspersoneel. mej. Margaret Hadwick, red de onder meer een paar forse slangen. Het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken wil op tachtig kilometer van Washing ton een strand voor diplomaten reserveren, waarop ook negerdiplo maten terecht kunnen, zulks in afwijking van de stranden in de directe omgeving van de hoofd stad. Het comité van actie tegen atoomoorlog heeft zondag bij Holy Loch in Ierland gedemonstreerd tegen de aanwezigheid van liet Amerikaan se duikbootmoederschip Proteus. Toen de demon stranten le dicht bij kwamen, werden ze met krachtige waterstralen verdreven. De United Arab Airlines in de Verenigde Ara bische republiek wil de ruimtevaarders Gagarin en Shcpard uitnodigen voor een bezoek. Gaga rin zou moeten mee komen met het eerste toestel op de nieuwe lijn tussen Moskou en Kaïro en Shepard met de eerste vlucht van de U.A.A. tussen New York en Kaïro. I In Exloo is zaterdag onder grote belangstel ling de gemeentelij ke schaapskudde van Odoorn geschoren. Vijf tien oudere ingezetenen bleken bereid cn in staat klaren. 37-jarige karwe Amster- eerde. Vrou- gilden en hitsten de mannen op. die de negerstudenten uit de bus aan vielen en molesteerden. Een van de negers werd op de grond Seworpen en bewusteloos geslagen. Toen e onlusten uitbraken, was nergens ge- uniformeerde politie te zien. Een ambu lance. naar het toneel van de ongeregeld heden ontboden, weigerde de bewusteloze neger mee te nemen. Een cameraman van de televisie zag zijn camera vernie len. Een joelende, dreigende menigte van naar schatting honderd man ver dreef hem van het strijdtoneel. Daarna golfde de menigte terug naar ae bushalte, en wierp zich op de overige damse stenotypiste G. D. negers, die zich achter dc ijzeren leu- L. heeft tweede Pink-lningen van het busstation hadden ver- sterdag geprobeerd haar schanst. De politie arriveerde na onge- inkomen te vergroten veer l'en minuten, en wist de menigte door het inslaan van tijdelijk te verspreiden. Later braken de irriongeregeldheden echter opnieuw uit een etalageruit tan eenjVan verscheidene persfotografen werder juwelier in de Regu- de toestellen vernield of gestolen - a. liersbreestraat. Zij greep deren werden mishandeld, een handvol horloges, maar kwam niet ver, doordat voorbijgangers Geslagen haar aan de politie over leverden. Een andere liorlogedief heeft van een vertegen woordiger uit Amster dam-west zo heeft hij verklaard uit zijn auto drie monsterkoffers met horloges gestolen. De waarde hiervan be loopt twintig mille. Een medewerker van het departement van Robert Kennedy, de Amerikaanse minister van justitie, heeft naar alle waarschijnlijkheid een lichte hersen schudding opgelopen toen hij verwikkeld raakte bij de ongeregeldheden in Mont gomery. Volgens een mededeling van het depar tement van justitie trachtte deze ambte naar, de 32-jarige John Seigenthaler, een meisje tegen haar achtervolgers te be schermen. Hij werd daarbij van achter 601) We geven ogenblikkelijk toe, dat met de naam „Moor" een weinig omlijnd begrip wordt aangegeven. Maar de uitdrukking „zo zwart als een Moor" en „je ziet er uit als een Moriaan" geven toch wel duidelijk aan. dat een Moor in onze ogen geen blanke is. En dan hebben we nog niet eens gesproken over „Moriaantje zo zwart als roet. die ging wandelen zonder hoed!" Wie nu eigenlijk een Moor is, staat geenszins vast. In de middeleeuwen kon ieder onder dit begrip vallen, wiens buid varieerde van lichtbruin tot zwart. Maar later verstond men onder Moren de Arabieren cn wel in in het bijzonder de Spanje. In Noord- Afrika woonden (cn wonen nog) de Ha- tniliscbe Berbers, die in de 7de eeuw door de Arabieren overwonnen werden waarna een uit Ara bieren en Berbers gemengde bevol king ontstond, die veelvuldig als Moor werd betiteld. De Mohammedaanse legers die ln 711 en de daarop volgende jaren Spanje veroverden, bestonden voor een groot deel uit deze Moren, en dit is dan ook de reden waarom de Isla mitische overheersers van Spanje eveneens Moren werden genoemd. Zij waren de dragers der cultuur die zich vooral in de 11de en 12de eeuw In Spanje op bijzondere wijze heeft ontwikkeld. Maar hoewel de kloof tussen het Mohammedanisme cn het Christendom onoverbrugbaar was, is TOCH IS HET ZO! er geen enkele aanleiding een zo duidelijke anthropologische scheiding te maken tussen de Moren en de overige bewoners van Europa. Want de Berbers, die tot de Hamieten wor den gerekend, zijn van het blanke ras. evenals dc Arabieren, die tot de Semieten behoren. De Moren behoren dus tot het blanke ras, ook al zijn zü even zwart als de kampioen zonne baders op onze stranden. (Laten we hopen, dat het er deze zomer van komt!) Trouwens, zo scherp als de schei dingslijn tussen Moren en niet- Morcn, cn tussen Mohammedanen cn Christenen Sn later eeuwen werd ge trokken, was zij ook ln die dagen nog niet. U zult zich wellicht het Roc- land's lied herinne ren, dat verhaalt van Karei de Gro- onverlatcn zich echter in hinder laag hadden gelegd cn Karel's achterhoede volslagen in de pan hakten? Dc strekking van het lied doet ons enigszins denken aan ?en vroegtijdige kruistocht tegen de Halve Maan. Maar daar Is geen steek van waar! Het waren dc Christelijke Gascogners die de achterhoede van Karel's leger aanvielen. En de hulp die Karei de Grote in Spanje had wil len brengen was niet bestemd voor de in verdrukking geraakte Christenen, maar voor dc Mohammedaanse Ab- bassicdcn! Daarover een volgende keer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5