Vlaggetjesdag in IJmuiden niet groots maar wel gezellig Brand op zolder van sociëteit de Witte Visserij golfjes Visserij om de Noord tikje beter GROOTS WANDELFESTIJN IN ALPHEN A. D. RIJN Operette-vereniging „Beatrix'* gaf succesvolle opvoeringen Voor Le^a-rijw ielfeest wercl al hard gewerkt F. Vrolijk: Geen minimumprijs voor slappe makreeltjes SS* NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 23 MEI 1961 Vlaggetjesdag 1961 is in IJmuiden wel geen daverend festijn geworden, maar het was toch wel een gezellig feest, dat aan de verwachtingen be antwoordde. De harde koude wind heeft de organisatoren overigens parten gespeeld, want de belangstel ling voor de verschillende onder delen van het programma was daar door sterk verminderd. Langs de straten stonden overigens toch nog groepjes mensen, die de opmars van do deelnemers gadesloegen. Op de Tegeltjesmarkt werd een de- clamatorium uitgevoerd. Ineke Gros- feld zegde enkele versregels, hetgeen werd afgewisseld met solozang. De Rykspolitiekapel speelde, en 32 meis jesgymnasten voerden ritmische oefe ningen uit. Met letters vormden zij aan het eind van hun eerste oefening „De vloot gereed tot haringvangen. Aan het slot werden de letters omgedraaid en toen kon men lezen „Goede vangst en behouden vaart". Maar tussen deze twee onderdelen was er nog heel wat gebeurd. Het be langrijkste was misschien wel. dat de zon bij het begin door de wolken brak en daardoor op het laatste moment toch nog de nodige kleur aan vlagge tjesdag gaf. al belette de wind de warmte om door te dringen. Verbondenheid Burgemeester Bührmann hield een toespraak, waarin hij erop wees. dat IJmuiden wat de koopvaardij betreft sterk met Amsterdam is verbonden en op visserijgebied met Katwijk. Hij wees ook op het Sint Andrieskruis in het wapen van Katwijk en hees daar- na de produktschapsw impel aan boord van de KW 123, onder het goedkeurend oog van de reders Ouwehand en schipper Kuyt. De zee- kadetten boden rokerswaren aan de bemanning aan, en terwijl al dit feestelijke zich afspeelde, toonde de voorbijglijdende 1JM 67. dat het vis serijbedrijf altijd doorgaat, feest of geen feest Zaterdagavond om kwart over ze ven is de brandweer gealarmeerd voor een uitslaande brand in de bekende Nieuwe of Litteraire sociëteit de Wit te aan het Plein in Den Haag. Een zolderafdeling, waarop oude meube len waren opgeslagen en zich een air conditioning-installatie bevond, brand de in twee uur geheel uit. Aan het plafond van de daaronder gelegen speelzaal werd zware schade aange richt, terwijl ook aanzienlijke water schade ontstond. Het totale schade bedrag is nog niet bekend, evenmin als de oorzaak. Bij de bestrijding van het vuur trapte de 31-jarige brandwacht G. C. Jansen in c«n spijker, waardoor hij ter behan deling van een voetwond in het zieken huis Zuidwal moest worden vervoerd. Even over zevenen werden enkele he ren in de speelzaal uit hun concentratie bij het bridgespel gehaald door een_ge- luid dat op hagelgékletter leek. ogenblik dacht men aan lekkage, doch toen men vlak daarop een brandlucht rook, snelde de kelner Harry van Vianen met een van de socië»eitsleden naar bo ven, opende de deur en staarde in een vlammenzee. Do brandweer rukte uit met drie autoepuitcn, twee ladderwagens en de commandowagen en bestreed het vuur binnendoor en buitenom met elf stra len. Het vuur vond gretig voedsel in het droge hout van ck oude meubelen en nestelde zich tussen de kurkdroge vloer van de zolder waarover verwarmings- buizen hepen en het plafond van de speelzaal. Bijna drie uur duurde het voordat men de brand meester was, doch eerst kwart over aoht zondagmorgen rukte de laatste spuit in. De brandweer- leiding gaf uiting aan haar voldoening dat de brand kon worden beperkt tot de zolderafdeling, zodat het 160 jaar oude en befaamde sociëteitsgebouw bleef gespaard. KATWIJK Ernstig ongeluk bij cross De eerste Nederlandse Autocrossers- organisatie hield gistermiddag op een w.iland achter de kalkbranderijen aan de Provinciale weg een autocross, waar aan door een vijfentwintigtal coureurs werd deelgenomen. Er was grote be langstelling voor dit sportgebeuren. De resultaten zijn als volgt: Eerste wedstrijd, eerste manche: 1. J Roarda; 2. W. Pater; 3. A. van den Hadelkamp; tweede manche: 1. K. Bak ker; 2. G. Middelman; 3. J. Groot; derde manche: 1. J. Snel: 2. J. Ooievaar; 3. J. van den Berg; vierde manche: 1. D. van d enBerg; 2. C. Messing; vijfde manche: 1. A. van den Berg; 2. A. Rij kers; 3. J. de Jonge; herkansing, eerste wedstrijd: 1. J. Groot; 2. A. van den Hadelkamp; «tweede wedstrijd 1. N. van Kleef; 2. J. van den Berg; derde wed strijd: 1. Fr. Schnellenberg: 2. W. Ruy- tenbeek; halve finale: eerste wedstrijd: 1 W. Pater; 2. G. Middelman: tweede wedstrijd: 1. J. Ooievaar; 2. A. Rijkers; derde wedstrijd: 1. A. van den Hadel kamp; 2. J. van den Berg: finale; 1. J. Groot Blokker; 2. W. Pa ter Zwaag; 3. A. Rijkers Alkmaar: 4. J van den Berg Spanbroek; 5. G. Mid delman Utrecht. Bij een der wedstrijden had een ern stig ongeval plaats. Midden in de strijd kon een der auto's niet verder. De cou reur haastte zich uit zijn wagen om te trachten zijn motor weer aan het rij den te krijgen. HU vergat daarbij ken- rel ijk hem op vrij te zetten. Een achter opkomende wagen botste met alle kracht tegen de weigerende auto, tengevolge waarvan de motor aansloeg en de auto onbestuurd naar het publiek reed. Een dame uit Den Haag. echtgenote van de tandarts J. E P. La Bree. werd ernstig aan het hoofd gewond, en een achttien jarige jongeman licht. Beide gewonden werden naar een Leids ziekenhuis ge bracht. vanwaar de laatstgenoemde weei naar huis kon vertrekken. De auto kwam in een sloot terecht, nadat nog een toeschouwer in dezelfde sloot was gedrukt. De coureur had het vele lijf wet ente redden door haastig boven op de motorkap te springen. We vernamen nog. dat mevrouw La Bree later vervoerd is naar het Rode Kruis-ziekenhuis te Den Haag. Gevestigd en vertrokken Vertrokken: L. C. de Vries, van kenburgseweg 38 naar Valkenburg iZ -H Broekweg 28; M. Korbee—de Mol. •.an Rynmond 119 naar Ocgstgeest. Juf- fermanstraat 8; P. C. van der Lof, Tulpstraat 33 naar Rotterdam, Palestina- straat 96: R. H. Smit, van Boulevard 11» naar Heiloo iN.-H.), Haesackerlaan 27; A. de Haan—Klok. van Boulevard 135 naar Uithoorn. Constatyn HuUgenslaan 42; J. E. Stulemeyer, ven Tramstraat 67 naar s-Gravenhage. Fultonstraat 115. J. C. J. Lodder AFWEZIG VAN 23 MEI tj». 11 JUNI De plaatselijke artsen nemen waar. Toen Ineke Grosfeld om zegen vroeg voor de visserij klonk op de aohtergrond het „Blijf by mij. Heer". Er ging wel het een en ander mis deze middag. De produktschapswimpel moest enkele malen worden neergehaald, en met de laatste letteroefening zat ook niet alles goed. Maar het geheel was toch aardig; dat gold ook voor de daaropvolgende Amerikaanse exercitie van de Rykepolitiekapel. 's Avonds gaven de IJmuidense mu ziekkorpsen op het Stationsplein een grote show. Het was goed. maar zo koud. dat de publieke belangstelling gering was. De show eindigde dan ook al KATWIJK AAN ZEE Pupillentoernooi v.v. Katwijk Tweede PinKsicraag nieia de voetbal vereniging Katwijk een puptllemoer- nooi. Van 's morgens negen uur tot s middags vier uur hebben de jongen» onder gunstige weersomstandigheden el kander sporuef be kampt Na afloop reikte de voorzitter van de v.v. KatwyK. de heer L. van Duijn, de mooie prijzen uit. Hij dankte allen, dia aan dit toernooi hadden medegewerkt. De uitslagen waren: Afdeling A. l. yuick Boy xcr; 2. KR V 6. Oegstgeest Afdeling B: 1. Quick Boys bb: beker; 2. Katwijk meoaille; 3. Quick Boys cc; medaille; ■i. Katwyk bb; 5. ASC b; 6. KRV b. Afdeling C:: 1. ASC cc: medaille; 2. Rouwkoop bb; medaille; 3. Quick Boys dd: medaille; 4. Katwijk dd. Woensdag 24 n 23.08, laag water VOORSCHOTEN Geslaagd De heer A. Verdoorn is aan de vrije universiteit te Amsterdam geslaagd voor het kandidaatsexamen theologie. wisselbekcr en ia; medaille; 3. Rouwkoop 5. Katwyk ASC i Het was om de noord ongunstig weer met windkracht 6, maar de vissery was toch even beter, namelijk 60 tot 200 manden haring, koolvis en makreel per etmaal. De Allan Water UM 34 ving in twee trekken 60 manden hoop», de Nel ly ving in een trek 45 manden makreel, de Nlcolaas Senior KW 42 in een trek twee pakjes evenals de SCH 171 Cor nells VrolUk Fzn. De loggers en kotters op de kust had- *n een bries te verduren. De vangsten aren 80 tot 150 kilo tong en 10 tot 200 manden andere vis per etmaal. De IJM 28 Amsterdam vertrok weer naar zee. KATWIJK AA1S DEN RIJJS Overzicht groenteveiling Inderdaad brachten vele tuinders in dc- afgelopen week hun laatste voorraad waapeen aan de veiling. Het daggemid delde was toch nog 30.000 kg. De be langstelling voor het produkt was goed en de export zelfs by voortduring groot namelyk 58 pet (66 pet). Zelfs Enge land nam een behoorlijk kwantum. En kele voorraden B waren zeer goed ge prijsd. snelle verlaóing was noodzake lijk. De All (binnenland) vertoonde een teruglopende tendens. De vraag is, in verband met de toenemende aanvoer van andere produkten, gering. De prijs notering was als volgt: AI van ƒ12.60 tot ƒ17.40; All van ƒ4,20 tot ƒ14,60; BI van 12,50 tot 18.30; B H van 1,40 tot 4; C I van 2.20 tot 4,40; C II van ƒ1.40 tot ƒ2,40. De aanvoer van boepeen is stijgende, hoewel er niet zoheel veel angevoerd kan worden in Karbwijk. Er is zelfs exportvraag geweest. Dit produkt ging van de hand voor ƒ53 tot 89 (ƒ63 tot J 35). Van zaaësla verwacht men gro tere aanvoer. Deze noteerde in de af gelopen week van 10 tot 34. Met de pootsla lag het wel gunstig; deze was behoorlijk geprijsd, van 8 tot 29. Prei raakt op z'n eind en werd afge drukt op 13 tot 19. Radijs noteerde van ƒ9 tot ƒ20. De bloemkool, nog niet de beroemde Katwijkae, stond aldus ge noteerd: AI van 56 tot f 107; A II van ƒ19 tot ƒ68; BI ƒ67; Bil van ƒ13 tot ƒ36 en CH ƒ26. Soepgroenten deden het opnieuw niet slecht, behoudens kervel; de notering was voor peterselie van 18 tot 32: krulpeterselie van 14 tot 28; selderie van 6 tot 14 en kervel van 3 tot 6. Rabarber liep terug in prijs: ƒ4 tot ƒ19. Spinazie was goed gevraagd en werd afgedrukt op 16 tot 54. Breekpeen ging weg voor 1,50 tot 2,70; andijvie voor 26 tot 53; spitskool voor 37 tot ƒ47. kroten van 25 tot ƒ32 en aard beien voor 0.62 tot ƒ0,68 per doosje van 150 gram. KATWIJK AAN ZEE Uitvaart haringvloot on t.v. Woensdagmiddag omstreeks kwart voor zes zal op het televisiescherm reportage worden gegeven over de vaart van de haringvloot. Een deel daarvan is te Katwijk opgenomen en in de visseryschool te Katwyk aan Voor een ZONNEBRIL met- OPTISCH glas naar ,/t Brillencentrum" Speciaalzaak ziekenfondsleverancicr rijksgediplomeerd opticien Bosplein 8 - Tel. 3807 - Katwijk Vijf trawlers. 7<k kotters en drie gers voerden zaterdag in IJmuiden 6115 kisten aan, waarvan 325 schelvis, 50 ra dio, 345 wijting, 230 gul en kabeljauw, 23o koolvis, 275 haring, 245 kleine ha ring, 1880 makreel, 615 diversen, 950 schol, 10 tarbot, 62.500 kilo tong en 870 stuks kabeljauw. De VL 16 Voorloper had 700 kisten, 180 kleine kisten haring en 115 stuks kabeljauw, de KW 121 Brittenburg 560 kisten, 245 kleine kisten haring en 300 stuks kabeljauw, de VL 153 Li^je en Rutger 540 kisten en 75 stuks kabeljauw, dc VL 7 Ada 700 kisten en 230 stuks kabeljauw en de IJM 53 Dirkje 615 kis ten en 50 stuks kabeljauw. De markt De prijzen waren zaterdag wat lager, hetgeen met de vrije dagen in het voor uitzicht ook wel begrijpelyk was. De besommingen waren daij ook niet hoog, en zelfs de IJM 53 Dirkje, die mooie koolvis had, kwam maar tot 11.935. De besomming van de KW 121 Brittenburg: 16.512 was in dit kader dan ook niet slecht, in tegenstelling tot de ƒ8500 de VL 153 Liesje en Rutger. De VL 16 Voorloper kwam op ƒ14.000. de VL 7 Ada op 12.700. Vandaag aan de markt Zeker zijn al de VL 110 Michiel Jan en de IJM 26 s-Gravenhage. De VL 131 Petronella komt weer uit Vlaardingen en zal vandaag in IJmuiden arriveren Dit schip zal uitvaren voor de gewone visserij. De VL 121 Willem daarentegen zal worden ingezet by de jacht op de nieuwe haring. De Alphense Wandelsportverenlging ..Op goede Voet" heeft het gepresteerd bUde organisatie van haar eerste grote wandeltochten bijna 1500 wandellletheb- bers naar onze gemeente te krijgen, die waren verdeeld over 64 groepen uit alle richtingen en een flink aantal Indlvl- duelen. Zoals we gemeld hebben waren de door .Op goede Voet" georganiseerde wandel, tochten verdeeld over twee dagen, n.l zaterdagmiddag en tweede Pinksterdag Op de eerste middag namen deel" Hya- einthen uit Noordwyk. Vlug en Uniek Hazerswoude. Prins Alexander Capelle d. IJssel <3 groepen». Hollandia Alphen d. Ryn. Op goede Voet Alphen a. «i RUn (twee groepen, buiten mededinging». Molenbrug Bodegraven. De Quick Steps Alphen a. d. Riin. Sempre Avanti Alnhen d. Rijn, W.S.V. Zwammerdam (twee groepen». School met de Bybel Bodegra- Ahdrélan Bodegraven. D.E.S. Gouda e groepen), Rakkers Pancratius Roe- lofarendsveen. Gouwerakkers, Gouderak (driegroepen). D.E.S. Alblasserdam (twee groepen). D.V.O. Hillegom (drie groepen). Steeds Voorwaarts Den Haag. Uros Bos koop (twee groepen). was een jury. bestaande uit de he. W. Breedeveled Den Haag, C. Ver- straate Leiden en C. Wilschut die in ver- badn met de toekenning van de talrijke fraaie prijzen de groepen beoordeelde lar wandelvaardigheid, orde en netheid 1 de geest in de groep. Deze heren hebben beide dagen dienst gedaan en kenden de volgende prijzen toe. Groepen 10 kilometer: 1. D.E.S. Al- blasserdam. 72 pt„ 2. Quick Steps, Aiphen pt.. 3 Prins Alexander Capelle 65 pt: 4. Steeds Voorwaarts Den Haag 64>.fe pt5. D.E.S. Gouda 59 pt.; 15 km: D.V.O. (b) Hillegom 68 pt: 2. Gouwerakkers, 67 pt.; 3. D.V.O. (a> 66 pt.; Er was één groep op de 25 km.; D.E.S. Gouda, die 75 pt. kreeg en een aanmoedigingsprys. Gisteren Gisteren kwamen naar Alphen a. d, Ryn om resp. 10, 15, 25 of 40 km. te lo pen, alle in de richting Aarlande: veen, door het mooie polderlandschap en langs goede wegen: Jong Leven Hilversum (drie groepen); Trekvogels Woerden. Landbouwhuishoudschool Alphen a. d, Ryn; W.S.V, Zuid Rotterdam (drie groe pen. met drumband); speeltuin Kinder vreugd Assendelft (twee groepen); D.O.T Schiedam (vier groepen), speeltuin Horst Akkeren Gouda; Trekvogels Schiedam (vier groepen). E.M.M. ReeuwUk (drié groepen), D.J.O. Lisse; Zwieten Zoeter- woude (drie groepen). Er op Uit, Sprang- Capelle (drie groepen); Vios, Amsterdam; D.O.V. Overschle (twee groepenAllian- ce Den Haag (twee groepen), de Drum band K.N.A. Nieuwerbrug; Chr. school, Leimuiden. ^De prijzen vielen als volgt: 1. W.S.V. Zuid. 75 punten; 2. Alliance, 70 pt.; 3. Er op Uit, 69 pt.: 4. E.M.M., 68 pt.; 5 jong Leven, 6 pt.; 15 km: Jong Leven 68V2 pt.; E.M.M. 68 pt.; D.O.T. 67 pt.; 25 km: D~.O.T. 67 pt. Uit", die De wisselbeker, geschonken doar Ham- steeg. voor het beste resultaat op de beide dagen was voor D.O.T. te Schiedam. Er prijs van de gemeente Al phen a. d. Rijn. Dc beide drumbands kre- en voor hun zeer gewaardeerde mede. erktng een lauwertak. De eerste dag had men de medewer- king van het Rode Kruis, de tweede dag de E.H.B.O. De organisatie was pri- waaraan de steun die ,Op goede Voet" ontving van de heer Woordes. zal hebben bijgedragen. Een aardige attentie dal de deelnemers vijftig procent reductie hadden op de entree in „Avifau- rlSTEREN VOORHOUT Dodelijk treinongeval Op Tweede Pinksterdag merkte de be stuurder van een snelterin HaarlemLe:- in de schemering een stoot tegen de trein, in de bocht Voorhout. Nadat hij dat gemeld had vonden pol.- tie en spoorwegpersoneel het vermink-ti lijk van een ongeveer vijftigjarige man dat niet geïdentificeerd kon worden. Koster Kraakman met pensioen Na een veertigjarige periode als koster van de r.k. Bantholomeusparochie I de heer C. Kraakman afscheid genomen zijn werken heeft zyn zoon J. Kraak man hem opgevolgd. In het parochiehu: kwamen velen hem de hand drukken. Het ..Pro Ecclesia et Pontific" werd hem door zijn echtgenote opgespeld en de heer F van Dam overhandigde hem namens een comité, gevormd uit de parochie, een en veloppe. Ook het kerkbestuur bood een enveloppe aan. SASSENHEIM 3E Sassenheimse operettevereniging „Beatrix" gaf zaterdagmiddag t -avond met veel succes, resp. voor de jeugd en de ouderen, opvoerin gen van een kinderoperette, getiteld Tom's grote overwinning. Dit spe! nu en dan door een koortje en een ballètje afgewisseld, werd geschreven door de 22-jarige Jan Hulsbergen, zoon van de algemene leidster mevrout A. Hulsbergen-Hessen. Beatrix was dus deze keer zijn eigen leverancier Het prettige daarbij is, dat men op het gebied van de kinder operette, wac de werkelijke kunstprodukten bijzonder schaars zijn, al spoedig dc concur rentie het hoofd kan bieden. De auteur (door ziekte helaas verhin derd. de première zélf bij te wonen) heeft gebruik gemaakt van het conven tionele schema, bepaald door een be droefd koningspaar, goede kabouters met lieve fee. slechte zigeuners, een boze tovenaar en allerhande bosboeven. Toch heeft hy er naar gestreefd, tets eigens in dit overbekende cliché aan te bren gen De tovenaar doet aders dan anders; hij verandert mensen in dieren of doet ze maatschappelijk een heel eind terug vallen. Bovenal echter was de hoofdper soon een eigen creatie. Tom. een uit zijn vaderland weggesleepte, later gevluchte en verachte neger, wordt de redder van de betoverde prinses. Het was dus nog in de tijd van de slavenhandel. De tuums. min of meer de achttiende i suggererend, duidden op een tijd, die zich over een rassendiscriminatie-pro bleem nog geen kopzorgen maakte. De genoemde tovenaar, een schrikba rende brulboei, had de prinses met haar geleider in een bedeaars dochter en -vader veranderd en hun tegelijkertijd geheugenverlies bezorgd. Tom. die door de zigeuners als een minderwaardige werkkracht wordt geëxploiteerd er voetveeg gebruikt, ziet kans, om bij de tovenaar in dienst te komen. Uit diens grote toverboek diept hij de kritieke formule op. Door deze uit te spreken, ontneemt hij aan de booswicht zijn ge vaarlijke macht, zodat op het zelfde ogenblik alle betoverden weer in hun vroegere staat worden hersteld. Tom toont ten slotte zijn vergevensgezinde hart. door de tovenaar uit de levenslange gevangenis te houden en hem als de persoonlijke dienaar van de dankbare ko ning aangesteld te krijgen De schrijver heeft dit alles, in kort be stek, heel aardig voorgesteld. Zijn hoofd personen léven, ze dóen wat en maken hun daden aannemelijk. Een zwakke stee in het geheel is de zaïekachtige handeling: zigeuners wég, In de afgelopen week is het Laura-programmaboekje weer verschenen en daarmede dus de officiële inschrijving opengesteld. Enkele getrouwen stuurden per omgaand hun inschrijvingsbiljet voor de 14e Laurarit aan het secretariaat. De routes voor de vier dagen (11, 12, 13 en 14 juli) zijn weer met zorg gekozen en hoewel het steeds moeilijker wordt telkens een ni gedeelte in het parcours te verwerken, is men er ook dit jaar wee geslaagd enkele nieuwe wegen in de Laura-ritten op te nerfien. Daarnaast werden enkele grepen gedaan uit de oude routes, die toch ook voor velen nieuw zijn. OEGSTGEEST W. de Roode overleden In Oegstgeest is op 57-jarige leeftyd overleden de heer W. de Roode. Gevers straat 69. De heer De Roode heeft in zijn leven ook zijn krachten gegeven aan verenigingen, zoals bijvoorbeeld aan de Prot. Chr. Middenstandsvereniging van Oegstgeest en de Vereniging van Brand- stoffenhandelaren te Leiden (van welke verenigingen hy secretaris was), de Con tactcommissie voor de Middenstand in Oegstgeest en de biljartvereniging „Sport". In Leiden geboren, nam de heer De Roode in 1940 de zaak van zijn vader aan de Geversst'raat over. De begrafenis zal morgen om twee uur bij de Groene of Willibrordkerk plaats hebben. Woningbouw voor Buitenlust Architect A. C. Gathier te Oegstgeest heeft namens het bestuur van de Woning bouwvereniging Buitenlust het bouwen van een flat met 48 woningen achter het Floraplein opgedragen aan de N.V. Hol- weg te Utrecht. In het parcours van de eerste dag zijn u de beide steden Leiden en Amster- am opgenomen, zij het de laatste al leen voor de rijders van de lange af stand. Zij varen by de Hembrug over het Noordzeekanaal en komen via de sluizen by IJmuiden weer terug. Ook het Kopje van Bloemen daal wordt met bezoek vereerd. De B-rijders komen tijdens deze eerste dag langs het park Groenendaal en „Kraantje Lek", waar e de spieren kunnen gebruiken by het beklimmen van de Blinkert. Via Zand- voort en Nocrdwykerhout komen de deelnemers weer thuis De tweede dag gaat In de richting Utrecht cn deze rit geeft veel nieuws te zien. De lange afstand gaat tot Doorn en zwenkt dan naar het zuiden af tot Wijk bij Duurstede; by het punt waar dc Rijn in dc Lek overgaat wenden ze het stuur weer naar het westen en va ren bij Culemborg over. Hier komt dan de vierde provincie aan bod: Gelder land. In Vianen heeft de ontmoeting plaats met de andere ryders en geza nienlijk gaat men via Schoonhoven er Gouda weer op huls aan. Het Gooi blijft altyd gereserveerc voor de derde dag en ook nu is dit he» geval. Aan het begin van de rit gaat de tocht door de Meye. en behoudens de provinciale goedkeuring zal dit dan voor het eerst zijn. Ook de rit door de Vin- keveense plassen is iets nieuws er mooeite waard. De bossen in de Lage Vuursche zijn bekend en ails het Niet iedereen in het Nederlandse vls- serybedryf is het eens met het voorstel van het dageiyks bestuur van het pro- duktschap voor vis en visprodukten om de mlnimumpriji voor makreel te stel len op ƒ0.18 per kilo. „Wij vrezen", schrijft de IJmuidense reder Frank Vrolijk (N.V. Cornells Vro lijks Visserymaatschappij„dat door het vaststellen van een minimumprijs de hele vloot op deze kleine makreel zal gaan vissen, en daar de prijs toch vast staat men in hat geheel niet meer op kwaliteit zal gaan letten. Goede makreel brengt steeds de prijs op. De makreel- prijs was heden in dezelfde afslag van 6 tot 45 per halkist. Dit mag men nimmer vergeten!" Hoewel de brief al van enkele weken geleden dateert, gelden deze redenerin gen ook nu. want al is de top van de makreel wat gezakt, er is nog altijd een groot verschil tussen wat men voor goede makreel, speciaal voor de bonken, betaalt en dat wat voor het Slechtste wordt geboden. „Wat nu de laagste prijs opbrengt, is toch feitelijk geen makreel meer. zijn akelige, schrale, slappe visjes met kapotte buikjes. Voor export zyn deze makreeltjes ten enenmale ongeschikt, zelts al voor ven/oer buiten de aanvoer- plaats. In de eerste plaats door de slech te kwaliteit, maar ook door onvoldoen de spreiding van de aanvoer door de vloot komen deze slechte prijzen voor." Juist die door de heer Vrolijk genoem de slechte pryzen zijn ahirleiding weest tot een verzoek om instelling een minimumprijs. De heer Vrolijk meent echter, dat dc prijs gerust vrij kan worden gelaten. Want hierdoor kunnen slechts initiatie ven ontstaan voor iets anders en beters. „Laten degenen die zo graag dit soort makrelen aanvoeren zelf de c sequenties er maar van ondervinden laat de visconservcnfabriek daarvan dan maar eens een voordeeltje hebben. Dit betaalt men laiter toch wel terug, zoals altijd weer blijkt." Ook de Nederlandse vereniging Visconservenfabrikanten is tegen minimumprijs voor makreel. VOORHOUT Geld voor verbieding J: van Beierenweg Burgemeester P. M. F. Smolders deel de by opening van dc gemeenteraadsver. gaderlng mede dat deze vergadering, hoe wel dit niet op de agenda was vermeld, een spoedeisend karakter droeg. Dit In verband met het beschlkbaarstellen van gelden en het aangaan van een lening groot f *950.000 voor de verbreding de Jacoba van Beierenweg. waarmee men nu kan beginnen. De N.V. Bank van Nederlandse Gemeenten is bereid B. en W. dit geld in een vaste lening te four neren. Het bleek dat de raad unaniem voor dit voorstel was. Het werd een ha- merpunt. De aanbesteding zal in juni plaats hebben. Over het voorstel van B. en W. tot het aanbrengen van een asfaltdek op de Leidsevaart Nagelbrug-Noordwijkerhoek- brug (waar de raad aanvankelijk tegen was, maar dat door Ged. Staten toch was goedgekeurd) merkte de heer Buck (KVP) op. dat zijn fractie zich hier maai bij neerlegt, en ook niet tegen een onders- handse aanbesteding zal stemmen. Wel zag hy graag een groot aantal inschrij vers. Het antwoord van de voorzitter was. dat er maar weinig specialisten zijn in dit werk en dat zij allen een vastge stelde prijs per m2 aanhouden die ook door G.S. zal worden geaccepteerd. Ook dit werd een hamerpunt. De bespreking, van het voorstel va i W. niet in beroep te gaan tegen het besluit van de Provinciale Staten Zuid-Holland tot vaststelling van streekplan Bollengebled verliep bijzon, der merkwaardig. De heer G. v. d. Tang (CH) verzocht het college uitleg te ge ven, vooral omdat de raad reeds in be- roep was gegaan bij de G.S. Ook de heer Buck meende, dat nu de raad eenmaal A heen gezegd niet anders kan dan ook B zeggen en in beroep moet gaan bij de Kroon. Dit gaf de voorzitter toe. Na een langdurige discussie over de plannen van de uitbreiding in het byzonder in Voor- hout, werd zonder stemming besloten toch in beroep te gaan by de Kroon. meewerkt is het er goed toeven. Langs nooie piassen-gebied van Loosdrecnt gaat het dan via Haarzuilen en Woer- ■n op Alphen aan. De rit voor de vierde ag 'Rotterdam Den Haag) is aanmerkekelyk korter gehouden dan vorige jaren, om de deel nemers in staat te stellen zonder haas- en op tijd te zijn voor de algemene in- :ocht Voor velen is het dan misschien nogelijk om in Scheveningen even de rieuwe pier op te gaan. waar in de on middellijke omgeving een stempelpost uitgekozen is. Intocht Evenals vorig Jaar zal de algemene intocht weer van Woubrugge uit plaats hebben. De belangstelling, zowel van het gemeentebestuur als van de bevol- van Woubrugge, was vorig jaar zo groot, dat men met plezier naar het mooie plaatsje aan de Heymanswctering zal gaan. De opening van de Laura op het Raad- huls op maandagavond zal worden opge luisterd door een turndemonstratie. waar bij medewerking wordt verleend door Dames keurturnploeg (met o.a. Rla Velzen) en de dames van Hou-Vast Wilskracht. Het geheel staat onder leiding van de heer P. Zuldam. Over de deelname valt op dit moment >g niet veel te zeggen; wel zal het aan tal politieploegen groter zün dan vorige jaren, wat wel een verheugend teken is. Inlichtingen staan verder in het pro grammaboekje, dat bij het Laura-secre- tariaat (de heer P. Koren, Toussaint- straat 30. Alphen aan den Aijn, tel. 2634), te verkrijgen is. ALPHEN AAN DEN RIJN Ongelukken Het Pink6terweekelnde hadden ver schillende ongevallen plaats. Zaterdag middag werd de 84 jarige H. Meyer uit de Emmalaan vlak bij zyn woning, toen hij de weg overliep, door een auto ge grepen; hij kreeg een hersenschudding en ;n bloedende hoofdwond. De 82-jarige M. van Beusekom liep gis teravond in de Hooftstraat ook onvoor zichtig de weg over; hy werd door een bromfiets gegrepen. Hij liep o.a. een schedelbasisfractuur op en is in zorgwek kende toestand naar Leiden vervoerd. Bij een kettingbotsing op de Steekter- weg werden gisteravond drie van vier achter elkaar rydende auto's zwaar be schadigd. OEGSTGEEST Dividend IJB.B. Commissarissen en directie van de n.v. Ingenieursbureau voor de Bouw nijverheid (I.B.B.) te Oegstgeest Rot terdam zullen aan de op 14 juni te hou den algemene vergadering van aandeel houders voorstellen het dividend ovei 1960 te bepalen op 12 procent (onver anderd». WARMOND Gemeenteraad De gemeenteraad ,van Warmond zal nie<t vanavond, maar volgende week dinsdag byeenkomen. Voorlichtingsmiddag Morgen zal er op de bejaardensociëteit een voorlichtingsmiddag over „Voeding voor bejaarden" worden gegeven. Bij een praatje wordt een film vertoond ei In de pauze worden versnaperingen aan geboden. Ook de dames-helpsters zyr welkom. Spreekuur burgemeester De burgemeester is verhinderd don derdag zyn wekelijks spreekuur te hou- kabouters óp, kabouters wèg, tovena met zijn kornuiten óp, en zo maai In het tweede bedrijf komen ee spannende momenten voor. De tovenaj die helemaal in z'n spel op ging, hie de zaal vast. Toen hij op een ogenbl bulderde: „zal ik ze (de speurders vj de koning namelyk) in paarden speenvarkens veranderen", reageerde gens een knaap: „wat ben je zélf dan' Zo vielen dus de zwakheden van h stuk niet zo erg op en leefde het pt bliek van harte mee. De kinderen spet den leuk en vaak ongekunsteld, de mee ten deden net alsof zc de gebeurtenisst echt meemaakten. De andere hoofn» Iers (Tom, de tovenaar, de prinses, b koningspaar) verdienen een pluim. De koormeiodieën waren geschrevt door de, in Sassenheim ook als dirlga (van Excelsior.) bekende, heer J. Kriek. Onder leiding van Cees Noorde meer, begeleid aan de piano door C« van der Voet, werden ze met lust ge zongen. De dansjes, door Ans Prins voo: bereid, verwierven enkele malen et goedkeurend applaus. Mevrouw Hulsbergen, die de regj voerde, leidde de avond met een dan! baar gestemd toespraakje in. Uit all^ bleek, dat zy er slag van heeft, met zo tachtig kinderen van zes tot veertit jaar om te gaan, de goede geest leven te houden en hen tot een gezamenlijk vreugde gevende prestatie te brengen. Joh. van Rijkspolitie Wachtmeester Zuidbroek van het korp rijkspolitie, groep Sassenheim, gaat pe 1 juni naar de districts inlichtingenrt cherche te Leiden. De heer Zuidbroek -en jaar politieambtenaar Sassenheim geweest en hy werd als danig door de bevolking gewaardeerc De groep Sassenheim zal per 1 jui aangevuld worden met wachtmeeste Mol uit Noorden. BENTHUIZEN Benthuizer polder Tot en met vandaag liggen voor stemgerechtigde ingelanden van de Ben huizer polder de rekeningen v vangsten en uitgaven over 1960, de bi groting over 1961, een voorstel tot vatl stelling daarvan en een voorstel machtiging aan het bestuur van de po! der tot het doen van af- en overschri; vingen op de posten van de begrotln 1961 ter inzage bij de secretaris, de het W. C. Diephout, Dorpsstraat 222, alhie Palensteijnse polder In de Palensteynse polder (onder Zei waart en Zoetermeer) zal zaterdag mei een schouw worden gedreven de tochten, hoofden, dammen, duike: en andere werken in de tochten i wezig. Alle werken moeten voldoen de eisen, welke in de keur of pólitieve- ordening zyn vastgesteld. Jeugdvereniging „Waakt en Bidt" Morgenavond om half acht houdt Hervormd-Gereformeerde jeugdverec ging „Waakt en Bidt" haar laatste gadering van het seizoen. Onder zal het jaarlijkse zomeruitstapje bespn ken worden. Alle leden worden verzoet deze vergadering, die onder leiding sta de heer J. Blyleven S.zn. e gehouden in de consistorie van de He vormde Gemeente, by te wonen. HAZERSWOUDE Gemeenteraad Donderdag half 8 komt de gei raad bijeen. Agenda: Voorstel tot wijziging van de salar!> verordening; verzoek om medewerknj aan de Stichting rJc. u.l.o. in verban: met vermeerdering van het aantal leer lingen; verzoek om medewerking de Stichting rk„ u-l.o. in verband n»t' het inrichten van een derde leslokaal voorstel tot vaststelling van de explo: tatievergoedingen voor het bijzoadt lager onderwys «over i960; tot vaststel ling van de vergoeding voor het va) onderwijs over i960; tot vaststellia van de vergoedingen over 1960 ingevo! ge de Kleuteronderwijswet; tot vast ■stelling van een nieuwe legesverordt nlng; tot het vaststellen van een bijdra geregeling ten behoeve van werkend; industrie- en poldermolens; tot regelini van de kantooruren voor de burgerlijk' stand. Agendanieuws Vandaag: 8.Schaakclub „H.S.C bovenzaal „Oude Raadhuis 7.30 Her' M.C. (boven 14 jaar) Herv. pastorie; 7.3 M.V. „Lydia" Herv. veren.-gebouw. Woensdag: 7.45 Ger. vrouwenveren: ging „Debora" achter Ger. Kerk. Donderdag: 6.30 Jeugdkoor Herv. ve: emgingsgeb.; 8 „Zang en Vriendschap Herv, veren.-gebouw: 7.30 dameskraft ..Wees en Zegen" Herv. school. Zaterdag: 3.304.30 Bibliotheek (lx* ken ruilen) Herv. veren.-gebouw, Collecte Deze week wordt de jaarlykse hu:» aan-huis-colleete t.b.v. de tuberculose bestrijding, de Emmabloemcollecte, t( houden. Verkiezing Tot ouderling zijn in de Geref. Ked gekozen de heren C. Tazelaar Windhorst, tot diaken de heer N. a Gelder. KOUDEKERK A. D. RIJJS Mooi succes De Koudekerkse muziek verenigiw „Kunst na Arbeid" wist op het te Lier den gehouden muziekconcours in de perieure afdeling fanfare een twe prys te behalen met 274 punten, terwü in de marswedstrijd een eerste pre» werd behaald met 98 punten. De drun» band van Kunst na Arbeid behaald1 eveneens een eerste prys met 106 punt» Jeugdkorps Om te trachten, ook in de toekon»-' een voldoende aantal werkende ledo' te behouden, ligt het in de bedoelin! van het bestuur van Kunst na Arbe!ó een jeugdkorps op te richten, band hiermede zal op zaterdag 27 om 3 uut in de oude openbare schoo een samenkomst worden gehouden vo<i jongeren, waarby zowel jongens meisjes welkom zyn. Wedvlucht De puslduivensportvereniging Genoegen" nam deel aan de wedvlucü van Tergnier, afstand 290 kilometer. De uitslag: H. van Vegten 1—2 4 —3- 0—12—16. J. C. Compter 3—7—8—9-1* Gebroeders De Wit 1011, J. Hogeo" 14, G. van Klaveren 15.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 4