Christ, geref. jongeren betreuren fusie niet Een kanttekening Felle kritiek op bezoek dr. Fisher aan de paus PIKEUR Prot. Jongeren Clubs in Bennekom bijeen Een woord voor vandaag Lutlierse jeugd op naar 75-jarig bestaan Ag ILF0RD'b,H°.rf'im Vrij-evangelische jeugd in Bussum bijeen E.E.G. OOK SOCIAAL TAE EUROPESE ECONOMISCHE GEMEENSCHAP is niet uitsluitend een economische aangelegenheid, ook al doet de naam dit vermoeden. Het is een gemeenschap die ook politiek bepaald is en die bovendien een zeer be langrijk sociaal aspect heeft. Juist voor laatstgenoemd aspect zouden we aandacht willen vragen. Na 1945 zijn er vele organisaties in het leven geroepen, die als sociaal- economisch worden aangeduid. We behoeven slechts te denken aan onze Sociaal-Economische Raad, het publiekrechtelijk toporgaan van het Neder landse bedrijfsleven. Het sociale wordt hier in één adem genoemd met het economische en dit is volkomen begrijpelijk. De geschiedenis van de vak beweging in de afgelopen 75 jaar heeft duidelijk aangetoond, dat men bij begrippen als economisch en sociaal weliswaar met twee zaken te maken heeft, maar dat deze beide zaken elkaar onderling toch zo sterk beïnvloeden, dat men ze nooit geheel los van elkaar kan zien. Het economische bepaalt het sociale, maar ook het sociale het economische. Dat geldt ook op Europees niveau, ook voor een organisatie als de Europese Economische Gemeenschap. Zo kent de E.E.G. dan ook een toporgaan waarin o.a. werkgevers en werk nemers samenwerken en dat wordt aangeduid met de naam Economisch en Sociaal Comité. Bij de ontwikkeling van de E.E.G. zal men dus zowel naar de economische als naar de sociale kant van de zaak hebben te zien. Economisch geloven wij dat de E.E.G. zich naar verwachting, zo niet boven verwachting, ontwik kelt. De onderlinge handelstarieven worden in snel tempo afgebroken en de in- en uitvoercijfers geven een ongewone stijging te zien; ook de produktie is in stijgende lijn. Alleen de landbouw zou genoemd kunnen worden als een sector waar de integratie nog wel moeilijkheden oplevert. Maar wordt er nu ook voldoende rekening gehouden met de sociale tegen hanger van deze economische ontwikkeling op Europees niveau? Wil het proces van de „eenwording van Europa" ook werkelijk voor de mensen gaan leven (en dat lijkt ons toch een zeer belangrijke zaak) dan zullen immers met name de sociale maatregelen dit gevoel van eenheid kunnen versterken. Drs. D. F. van der Mel, E.E.G.-expert van het Christelijk Nationaal Vak verbond, heeft op een studieconferentie van het C.N.V., zijn verontrusting geuit over het trage tempo waarin de E.E.G. ook sociaal verwezenlijkt wordt. Wij menen dat deze opmerking terecht gemaakt is. Wij noemen als symptoom het feit dat eind vorig jaar in Rome door de Europese Commissie een agara- risch-sociaal congres zou worden georganiseerd, maar het congres moet nog komen. Een juiste datum is nog niet vastgesteld. Bij het opstellen van het E.E.G.-verdrag is een harmonisatie van het sociale beleid in de diverse landen overeengekomen. Belangrijke zaken daar bij waren het afstemmen van de lonen in de verschillende landen op elkaar, de gelijke beloning voor gelijke arbeid van mannen en vrouwen, het vrije verkeer van werknemers, het uitbannen van discriminatie in de arbeids voorwaarden enz. Wat er in dit opzicht is bereikt steekt wel erg schriel af bij de bijzonder snelle ontwikkeling van de economische integratie van Europa. Zo zijn er in ons land bepaald nog geen grote vorderingen gemaakt op de weg naar gelijke beloning voor gelijke arbeid voor mannen en vrouwen. Ook een stand punt hierover, met het oog op de Nederlandse loonstructuur, is nog niet be paald. Voorts nam de Raad van Ministers van de E.E.G. zelfs nog geen besluit over de uitvoering van de bepaling, dat het verkeer van werknemers in de aangesloten landen vrij moet zijn. Hiermee wordt bedoeld dat iedere werk nemer in elk ander land van de Gemeenschap op eigen initiatief een dienst verband mag aangaan. De eerste overgangsfase om te komen tot volledige uitvoering van deze maatregel loopt 31 december 1962 reeds af. Het lijkt ons gewenst, dat in de naaste toekomst juist bijzondere aandacht wordt besteed aan de sociale harmonisatie binnen de E.E.G. Men dient zich te bedenken, dat de ontwikkeling naar een Europese Economische Gemeen schap ook bepaald wordt door de vorderingen op sociaal terrein. Eerste openbare herdenking 400 jaar N.G.B. (Van een onzer verslaggevers) DE thans één jaar oude Bond van Christelijke Gerefor meerde Jongerenverenigingen in Nederland, heeft er geen spijt van dat de vroegere jongelings- en meisjesbonden vorig jaar een fu sie hebben aangegaan. ,,Na dit eerste jaar van samen optrekken, kunnen we alleen maar zeggen dat het ons opperbest bevalt", verklaarde ds. J. H. Velema te Apeldoorn, voorzitter van de jeug dige organisatie, op de bondsdag, die men op Tweede Pinksterdag in de Merwedehal van de Utrecht se Jaarbeurs hield. ,,Wij verlan gen nog niet naar scheiding van (vergader) tafel en (jeugd) blad." Toch heeft men de band met het verleden niet willen doorsnijden. Dat bleek wel op deze bondsdag. Degenen, die de twee organisaties op weg naar de fusie hebben gebracht, werden na melijk tot erelid van de nieuwe bond benoemd en als zodanig geïnstalleerd. Het waren mej. T. Boersema te Amersfoort, oud-presidente van de meisjesbond en ds. M. W. Nieuwen- huijze te Amsterdam-West, oud-voor zitter van de jongelingsbond. Alle andere ereleden van de vroegere bonden zijn thans opgenomen in een „ere-raad van oud-werkers", maar zij die leiding gaven aan de oude bonden en die con amore hebben meegewerkt aan de fusieplannen, werden tot het erelid maatschap verwaardigd. Ds. Nieuwen- huijze sprak namens de twee gehuldig- den een woord van dank voor dit eer betoon. is hiermee de fusie welke door dr. J. de Nooy, wethouder van Utrecht,; in zijn toespraak als zeer verstandig werd aangemerkt definitief bezegeld k gaat men gemeenschappelijk de toe- Toekomst Wat de toekomst brengen zal, is voor ieder verborgen. Toch heeft een chris ten een vaste toekomstverwachting- Daarover sprak ds. Velema in zijn ope ningswoord. De boektitel „Kengetal voor. morgen" was daarbij zijn uitgangspunt. Ten aanzien van wat „morgen" staat te geschieden, gedragen sommigen zich spottend. Zij geloven niet meer in „mor gen" en daarom leven zij zich „van daag" volkomen uit. godzaligheid, het afgestemd zijn God bij al wat je doet. Dit vraagt een overtuigde levenshouding. Maar alleen- een radicaal christendom zal het uithouden. Nieuwe bisschop voor Johannesburg De anglicaanse bisschop van Zuid- west-Taganjika, de Engelsman Strad- ling is benoemd tot bisschop van Jo hannesburg. Hij is de opvolger van bis schop Ambrose Reeves, die door de Zuidafrikaanse regering het land werd uitgezet. Bisschop Stradling heeft de benoeming aanvaard. 1BIRI1 DURE BLOEMEN u*-i bloemenkwekers. 11 fe I wik i-V Met Moederdag zijn de bloemen bijzonder duur geweest en dat heeft twee weekbladen aanleiding gegeven tot enkele commen taren. Elseviers Weekblad schrijft: „Toen het dan eindelijk zo ver was bleken •Ie prijzen van onze vlijtig adverterende bloemisten zo torenhoog te zijn opgeschoten, dat het kind met zijn spanrdubbcltjes nog niet aan het dunste tuiltje tippen kon. Duitsland, zo was het argument van de bloemisten, had op de veiling, voorafgaand aan Moederdag, de prijzen opgedreven. Wy hebben ondanks de onbetwistbare waar heid daarvan weinig waardering voor de houding van de Nederlandse bloemen verkopers. Commercieel gezien hadden zjj deze hausse kunnen verwachten, en deze kunnen torpederen op verschillende wijzen. Door buiten de veilingen om hun winkels te vullen met zelf geplukte takken of de produkten van kleine tuinders. Door zon der de gebruikelijke winstmarge hun kleine klanten ter wille tc zijn. Door de dure bloemen in uiterst kleine maar smaakvolle arrangementjes te koop te bieden. Alles ware sympathieker maar vooral ook wijzer geweest dan nu tussen potten rode cloxi- nia's en vazen peperdure lathyrus de kinderen een neen te verkopen. Misschien had Moederdag dit jaar dc bloemisten geld gekost. Dat is onprettig. Maar veel meer geld zal het hun kosten als blykt dat het volgend jaar de Mocderdagkoopgolf wordt opgevangen door de boekhandel en de parfumerie.** Ook Vrij Nederland vraagt zich af waarom de pryzen van de bloemen duizelingwekkende hoogte waren gestegen. Het blad schryft o.m.: «De Nederlandse verbruikers zijn nog altyd de belangryk- sto klanten van de bloeraenkweki Wanneer wy op een gegeven ogenb „dank je wel" tegen de bloemen zouden zeggen zou driekwart van Aalsmeer en een even groot deel van de bollenstreek wel op het dak kunnen gaan zitten want dan' was er voor hen allen aan de export alleen'' ook geen droog brood meer te verdienen. We zien dat er in de sector van de sier- tecltgcwas8en en van do bloemisterij een massa „regelingen" bestaan, waarop zelfs een dirigistische staat nog jaloers zou zijn. Zou er nu zoveel bezwaar tegen zijn om er nog één enkel regelingetje bij te maken? Men is daarin doorkneed en het kost niet I zoveel moeite. In dat regelingetje zon dan! met zoveel woorden moeten staan dat de Nederlandse klanten tegen een redelijke prijs van bloemen moeten worden voorzien en dat pas daarna het buitenland aan bod kan komen. Een tegenhanger mag men ook maken om ervoor te zorgen dat de kwekers tenminste bij een groot aanbod hun kost prijzen vergoed krijgen. Waarschijnlijk zal een dergelijke regeling wel precies weer tot de onmogelijkheden behoren omdat daardoor dan pas het echte dirigisme te voorschijn zou komen en we overtredingen begaan in het kader van ik weet niet welke overeenkomst of welke gemeenschap. Dat neemt echter niet weg, dal op de kwekers en speciaal op hun organisaties en afzetorganisaties dc taak blijft ons tijdig voor te lichten dat de bh duur zullen worden. In andere voorjaren hebben ze ons nadrukkelijk voorgehouden „Koop bloemen op Moederdag" en „Geef moeder een bloemetje". Dat was reclame die erin ging, geinige dc grote vraag van dit voorjaar. Wanneer echter de heren, die deze reclame maken, zich bewust waren geweest san hun plicht tegenover dc afnemers, dan hadden we in de week, voorafgaande aau Moederdag, grote 1. moeien zien die ons waarschuwen. Zo in Debat in Engels Hogerhuis IN DE afgelopen dagen kwam Alexander heeft reeds eerder bij het tot een felle botsing in het Engelse Hogerhuis naar aanleiding van het bezoek van de bisschop van Canterbury aan de Paus. Het blijkt meer en meer dat niet ieder een in Engeland even enthousiast is over dat bezoek. Heel in het bij zonder geldt dat voor de leider van de oppositie (Labour partij) in het Hogerhuis, viscount Alexander of Hillsborough, die reeds jarenlang een baptisten lekenprediker is en ere-voorzitter van de raad voor protestantse kerken in het Ver enigde Koninkrijk. Hij was een van de sprekers tijdens een debat over de reis naar Rome dat zes uur duurde. Advertentiën Ritmeester licht en geurig in 't heldergele blikje de trant van: „Alleen een snob koopt bloemen op Moederdag" of „Voor inko mens bened n 15.000 gulden dit jaar geen bloemen". de aartsbisschop van Canterbury gepro testeerd. namelijk kort voor deze ver trok naar Rome. Hij leidde toen een delegatie die de bisschop kwam vragen het bezoek af te zeggen. Hij zal gedacht hebben: Als de aartsbisschop dan niet in persoonlijk gesprek naar mij wil luisteren dan zal hij net in het Hoger huis doen. Tijdens zijn rede beschuldigde hij de aartsbisschop er van de reis naar Rome uitzonderlijk goed geënsceneerd te hebben. Dr. Fisher, die later zijn afscheidsrede in het Hogerhuis moest houden, waar van hij lid is in zijn functie van gees telijk hoofd van de Engelse Kerk, sprong op en riep: „Wie zegt dat? Daar had ik niets mee te maken." Lord Alexander antwoordde: „Ik zal mijn rede houden, zoals ik dat wens, en mijnheer de pre laat zal dat dadelijk wel gaan merken ook." De aanvallen van Lord Alexander tegen de romaniserende invloed van de aartsbisschop spleten het Hoger huis weldra in twee kampen die niets te maken hadden met de partijforma tie van conservatief en socialistisch. De aartsbisschop bleef interrumperen. Lord Alexander kreeg vooral bijval toen hij stelde dut de doorsnee Brit sterk protestants is ingesteld en in zijn geloof en zijn geweten vrij wenst te zijn. Ook katholiek Toen Lord Alexander dr. Fisher begon te citeren, die voor zijn vertrek naar Rome gezegd heeft dat het bezoek slechts een beleefdheidsbezoek was en dat, hij de leider van het protestantisme in En geland zou blijven, sprong de aartsbis schop van Canterbury op en riep uit: „Dat is wel waar, maar het is een halve waarheid. Ik ben een katholiek, ik ben altijd een katholiek geweest en ik wil nooit iets anders zijn. Ik ben zowel katholiek als protestant". Dit keer had de bisschop de klappers op zijn hand. Lord Alexander antwoordde: „Het Is maar wat u onder katholiek verstaat. Maar als u in de eerste plaats protestant zijn dan Hij kreeg niet eens de om zjjn zin af te maken want de bisschop onderbrak hem opnieuw en „Het spijt me. maar zo denk ik er eenmaal over." Lord Alexander sprak als zijn overtui- Deed men in de morgenvergade ring telegrammen verzenden aan de Koningin en prinses Wilhelmina (waarin men zeide dankbaar te zijn voor de leiding der Oranjes strijd om de vrijheid van het geloof in de 16de eeuw), 's middags werd de betekenis van het geloof uitge beeld en gesproken door enige groe pen jongeren en mej. M. C. Nieuw- land te 's Gravenhage, onder de titel „Houd wat gij hebt". Ondersteuningsfonds oud-katholieken in Arnhem bijeen In de afgelopen week werd de alge mene vergadering van het Oud-Katho liek Ondersteuningsfonds te Arnhem ge houden, onder voorzitterschap van pas toor M. J. Aarents uit Amersfoort. De aartsbisschop van Utrecht, dr. A. Rin- Je krijgt morgen aan de lijn als'je keI woonde de gehele vergadering bij. leven toegewijd is aan de Here: datHe' onderstcimlngsitonds. dal de bclan- hot Vonoatoi gen der Oud K«tho'»**ke Kerk In de ,\eJ r-n0A10OZ m°roen verze- Lj^ zin wll behartigen, zal in 1962 /eerde ds. Velema de vele honderden het 75 jarig bestaan in Utrecht vieren, jongeren. Het geheim daartoe is de aldus het jaarverslag, waaruit tevens j blijkt dat de plaatselijke afdelingen veelal een belangrijke bindingsfactor in de parochies vormen. Op deze algemene vergadering werd it een gift besloten aan het bouwfonds an de Oud Katholieke Kerk en werden voorts subsidies verleend aan de orgel bouw te Arnhem en aan de organisato- het internationale congres van oud-katholieken dat in september te Haarlem wordt gehouden. Voorts werd besloten de heruitgave an het „Handboek van Geloofs- en deleer der Oud Katholieke Kerk" goedkopere uitgave te bevorderen en herziening van het Liturgisch Handboek en heruitgave daarvan te stimuleren. Van gedachten werd gewisseld over de konsekwenties van de vijfdaagse werkweek voor het kerkelijk leven, waarbij niet alleen aan de negatieve factoren, maar ook aan de meer posi- tieve aandacht werd besteed. Toch zal de mobiliteit van de bevolking lange weekend toenemen, wat bijzonder voor een kleinere kerkge meenschap problemen schept. Tot be studering van en rapportering over het vraagstuk werd besloten. De ver gadering voelde er niet voor om de vrije zaterdag tot vergaderdag te promoveren, mede gezien het gezins- belang, hoewel een ontwikkeling die richting werd gevreesd. Een stel tot verplaatsing van de jaarlijkse vergadering naar de zaterdag werd echter slechts met geringe meerder- M»ord Gods niet, maar geeft zeker- heid verworpen, heid omtrent dat Woord. Daarom hoort bij de belijdenis ook leertucht. Zij moet onverkort gehandhaafd wor den, tenzij ze In strijd is met de Heilige Schrift. Slingersteen dit jaar vier eeuwen geleden, dat de Nederlandse Geloofsbelijdenis door Guido de Brés werd „aangeboden" Filips II, door dit geschrift over tuur van het kasteel te Doornik te slingeren, waar de landvoogdes ver blijf hield. Op verschillende plaatsen en manie ren zal dit feit herdacht worden. De chr. geref. jongerenbond opende op zijn bondsdag de rij. Het was ds. B. van Smeden te Amsterdam-West, die In een rede uiteenzette wat de betekenis van de N.G.B. Is. De belijdenis groeide uit de praktische behoefte om in het kort uiteen te zet ten wat de „nye leere" was; tot wering van de laster en tot steu* voor het eigen geloofsleven. Velen eren deze belijdenis als een mo nument uit het verleden, zonder deze belijdenis voor het heden te aanvaarden. Men wil geen belijdeniskerk zijn maar een belijdende kerk- D.w.z.: een kerk met een belijdenis als een dynamische Het gevaar bestaat voor een kerk, dat ze haar belijdenis in de ijskast legt, waar ze wel goed bewaard blijft, maar geen levende functie ver vult. De belijdenis moet meer lijken op een slingersteen. Zoals zij in 1561 in een pakje, verzwaard met een steen, over de kasteelmuur te Door nik werd geslingerd. De belijdenis moet de wereld in geslingerd worden. Maar ook in de kerk, ook in het eigen hart. Er zou in de gemeente heel wat minder verwarring zijn over vragen betreffende kinderdoop, pinkstergaven e.d. als men zijn belijdenis kende. Meer nog: als men die belijdenis ook zelf zou leren nazeggen. ging uit, dat de Engelse Kerk in de laatste decennia in leer en praktijk steeds Rome. T< te reformeren, onderbrak dr. Fisher hem met de woorden: „Ik streef naar de reformatie van iedere kerk, ook die van Rome." Afscheidsrede Kerk protestants zal blijven in de bete kenis die hij aan het woord „protestants" geeft. Hij meende dat zijn bezoek aan Rome de vriendschap had gestimuleerd tussen de paus en hem. Door het bezoek konden heel wat spanningen worden weggenomen, en heel wal hindernissen worden geslecht die de weg naar betere betrekkingen tussen de beide kerken versperden. De mogelijkheid is geopend van een open gesprek tussen de Kerk van Rome en de Anglicaanse open gesprek tussen de e en de Anglicaanse en andere protestantse kerken. Zo eindigde het Hogerhuisdebat over de reis van de aartsbisschop van Rome, dat begonnen was met een appel van de Earl of Arran om de nog steeds voortgaande strijd in bladen over deze reis nu eindelijk eens te beëindigen. Zes uur duurde het debat en of het werke lijk beëindigd is? De tijd zal het leren. (Van een medewerker) Voor de elfde keer in successie vierde de Federatie van Protes tantse Jongeren Clubs in Neder land haar jaarlijkse Pinkster conferentie op de „Dikkenberg" bij Bennekom. Deze landelijke ontmoeting mag zich in steeds grotere belangstelling verheugen. Ongeveer 240 jongeren waren dit jaar, gedeeltelijk reeds vrijdags te voren, grotendeels echter zaterdag middag, samengekomen. De leiding der conferentie berustte bij het dagelijks bestuur der Federatie, spe ciaal bij haar voorzitter, de heer E. G. A. Martens uit Den Haag. Traditiegetrouw had zaterdagavond de grote ontmoetings samenkomst plaats, waarop vele van de 22 vertegenwoordigde afdelingen hun bijdragen ten beste gaven. Deze avond Wika. J. Koolhaas van het secretariaat van de sectie Jonge Kerk der Ned. Herv. Kerk voor. Het thema van de conferentie was overgenomen van de Assemblee van de Wereldraad van Kerken die straks in november in New Delhi haar derde grote samenkomst houdt. De zondagmiddag was gedeeltelijk voor openluchtspel en andere „out-door" aktiviteiten ge pland, maar moest door de regen in zaal- werk worden omgezet, hetgeen de stem ming allerminst bedierf. Gelukkig maakte het maandagzonnetje veel goed. De P.J.C. is een jongerenorga nisatie, uitgaande van Indische Neder landers, die ook vele niet-Indischen on der haar leden telt en nauwe samenwer king heeft met de Jonge Kerk der Ned. Herv. Kerk. Haar arbeid kenmerkt zich door de speciale frisse wijze, waarop ze haar gemeenschappen opbouwt. Het lijkt niet uitgesloten, dat de gedachten, waar deze beweging van uitgaat haar bijdrage zullen leveren bij alles wat zich reeds als een nieuwe vorm van Christelijke Jeugd beweging aankondigt. Dit is één van de rijkste aspecten van Pinksteren: dat d? Vader-kind-relatie werkelijkheid wordt. Als er geen Heilige Geest bestonddan zou geen mens tegen een almachtige God Vader kunnen zeggen en dan zou die zo intieme relatie, die blijvende nabijheid van een Vader onbestaanbaar zijn. U moet zich eens realiseren wat dit voor consequenties zou hebben; de christelijke godsdienst zou één van de vele religies zijn, omdat dat geheel enige, dat zeer persoonlijk aangesproken worden van de mens door God, eruit zou zijn verwijderd. Want die Heilige Geest getuigt nu met onze menselijke geest, dat wij kinderen van God zijn. En dat betekent de geborgenheid zonder welke het mensenleven niet kan bestaan. Dit is een geborgenheid los van de uiterlijke omstandigheden. Zij is er vaak juist als die omstandigheden slecht en ellendig zijn. Kin deren van God: u moet zich toch vooral niet verbeelden, dat u daarvoor te groot bent geworden en dat u geen Vader nodig zoudt hebben! Als u op dat standpunt zoudt staan, dan impli. ceert dat zonder meer, dat u kind bent van een andere vader de vader van de leugen. Noem hem maar precies bij zijn wart naam: de duivel. Daartussenin ligt niets. Er is geen neutraal terrein. Zo gezien dwingt Pinksteren ieder van ons tot de be wuste keuze: accepteert u de Geest van God, die u God aU Vader leert kennen, of houdt u het bij de geest van de aj- grond? medewerkers) bogen op de grootste toogdag van alle jeugdorganisaties, maar wel op de oudste. Reeds sinds 1887 komt de lutherse jeugd met Pink steren bijeen om de bondsvergade ring van de jeugdbond te houden en samen gezellig bijeen te zijn. Dit jaar waren er 170 deelnemers aan het congres dat bijna drie da gen duurde. Na de broodmaaltijd heette de voor zitter, drs. C. Schroder, de leden wel kom. Hij vertelde traditiegetrouw wat het motto zou zijn voor het komend jaar. Gekozen werd: „Het werk is klaar, wer ken maar." Op zondagmorgen leidde ds. H. J. A. Haan de feestelijke dienst met de viering van het Heilig Avondmaal, waaraan vele jongeren deelnamen. De tweede pinksterdag werd begonnen met een korte dienst, de zogenaamde „met ten" waarin drs. C. Schroder voorging. Ondanks het vroege uur was de opkomst uitstekend. Hierna hield ds. J. J. W. Gun ning een referaat over de betekenis van het bondsmotto, waarop een korte dis cussie volgde. Op zondagmiddag werd de bondsver- Beverwijk. De financiële situatie van de bond bleek niet 2o erg gunstig te zijn. Er is een tekort dat in het komend jaar door de verschillende afdelingen zal moeten worden wegge- werkt. NIEU I den— 7.1E Een voorstel om te komen tot oprlch- °pe^, jeugdkoren van 12—16 jarigen zal «raa besproken worden met de Lutherse Werk-! groep voor kerkmuziek. Er vonden en kele mutaties plaats in het bondsbestuur.l 201 De heren J. Kooiman en A. J. W. Onsmanj laars werden opgevolgd door H. Schoemaketi Ac n C. A. van Katwijk. De volgende bonds- /ergadering zal in Hilversum worden gc- Pie houden. Tevens zal ln 1962 het 75-jarl|i De bestaan gevierd worden op feestelijke q mei De zaterdagavond stond in het teken in ontspanning. Een zeer gewaardeerd cabaretprogramma bracht een parodie op de opera. Zondagavond werden filmt vertoond en op tweede pinksterdag werd in het Pan-bos te Valkenburg een bont programma door de leden opgevoerd. Er werden discussiegroepen gevormd die ieder een apart facet van het bondswerk bespraken. Met een traditioneel bonds- diner werd dit pinksterweekend besloten. (Advertentie) Vejo-bestuur werd verjongd (Van een onzer verslaggeefsters) „Het is mijn vreugde altijd te zijn, in mijne Heiland, Jezus is mijn....", zongen de meer dan vierhonderd jongens en meisjes die uit alle delen van het land naar Bussum waren gekomen vol enthou siasme op de vijftiende toogdag van de jeugdorganisatie van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten, de zogenaamde Vejo. Op deze dag traden de voorzitter en de algemeen adjunct uit het bestuur en werden zij opgevolgd door twee jongere leden. is op deze bondsdag veel en van harte gezongen- De stemming was op perbest en de kwinkslagen waren niet van de lucht. In de morgenvergadering vond de bestuursoverdracht plaats en 's iddags was er een amusementspro gramma dat werd verzorgd door de voordrachtskunstenaar Jan Oosterwel- der uit Amsterdam en door het gezel schap „De Rovoz" uit Hilversum. ,Jioudt wat je hebt", was het onder werp waarmee ds. Jac. Verboom van Dordrecht afscheid nam als bondsvoor zitter. Vanaf de oprichting heb ik de voorzittershamer gehanteerd en ik vind het niet erg om nu heen te gaan, want vijftien jaar is lang genoeg om leiding te geven. In deze vijftien jaar is er een nieuwe generatie met een nieuwe visie en nieuwe verlangens opgestaan, aldus ds. Verboom. Het jeugdwerk is in deze tijd moeilijk ook in de andere kerken, maar wij heb ben het nodig om elkaar vast te houden en te steunen zolang de strijd in de we reld er is. Het doel van onze Vejo is de jeugd zelfstandig maken en ontwikkelen. Hierbij mag de jeugd niet te veel naar de ogen gekeken worden. De jeugd wil een eigen standpunt en verwacht dit van ouderen. Het bestuur van de Vejo heeft altijd getraoht zo te hande len. Wij hebben ons eigen jeugdwerk en het is velen tot zegen geweest. Ds. Ver boom eindigde met te zeggen: „God ge- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam-Osdorp: A. J. Schneider, jeugdpred. te Amsterdam; te Krimpen a.d. Lek: H. A. Labrie te Den Ham; te Middelburg, vac. P. F. Th. Aalders: D. van Boven te Tricht. Bedankt voor 's Gravenhage. vac. J. J. Ph. Valeton. D. v. d. Werf te Sneek. Benoemd tot vicaris te Lemele: H. Voortman, kand. te Hellendoorn. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Hafkema-Opeinde: W. J. de Ruiter te Idskenhuizen; te Rijsoord, vac. H. J. Knauff: Th. W. A. Rijper te Vianen. Aangenomen naar Laren (N.H.): Ph Stoffels te Rilland-Bath. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Advertentie RUSTIG EXAMEN Mijnhardt's Zenuwtabletten Gegrond oplO-tallen jaren ervaring START „Wij gaan door", zei de nieuwe bonds voorzitter, ds- M. N'tjkamp uit Gouda. De jonge predikant is jarenlang lid ge weest van het hoofdbestuur van de Ve jo en heeft ook zitting ln het modera- men van de Oecumenische Jeugdraad, zodat hij op de hoogte is van het i derne jeugdwerk. Wij mogen niet ophouden vandaag, hij. We moeten de Heer volgen in een heid met anderen. Niet alleen met de vrije evangelische gemeenten uit ande re landen, maar ook met de andere Nederlandse kerken. De oecumene moet ons hart hebben en we moeten bereid zijn tot dienen. De nood waarin vele duizenden jongeren verkeren is een uit daging voor Christus' gemeente; onzt overvloed komt hun gebrek ten goede. In Jezus' voetspoor moeten we onbe krompen open staan voor heel de reld, aldus ds. Nljkamp. De algemeen adjunct, de heer J. Zwankhuizen, wordt opgevolgd door Dick Müller, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. De heer Zwankhuizen kreeg als afscheidsgeschenk een vulpen er potlood en ds- Verboom een ladenkast- ie-. Convent gevormd voor het strandpastoraat In de westhoek van Schouwen is dezer dagen tot stand gekomen het convent voor strandpastoraat. Het convent dat een interkerkelijk karakter draagt, is een voortzetting van de werkzaamheden die aoor de gereformeerde evangelisatie- commissie van Haamstede sedert 1950 zijn verricht. Het werk zal zich in het komende seizoen voornamelijk concen treren op twee punten in de westhoek- Westenschouwen en Renesse. Op beide punten zal een kiosk komen voor inlich tingen en lectuurverkoop en versprei ding. Tevens zijn de kiosken centrum voor kinderclubwerk. Het convent ls mede bestemd om de arbeid onder Duitse toeristen te bevor deren. In het seizoen 1961 zal een Duitse predikant gedurende twee maanden in de westhoek aanwezig zijn. Hij zal kerk diensten in de Duitse taal verzorgen en Fastoralc en andere arbeid verrichten, inancieel is de Du'tse kerk voor deze arbeid verantwoordelijk. Het convent heeft als voorzitter de Sereformeerde predikant van Haamstede, s. C. M. Boerma. het secretariaat wordt verzorgd door de hervormde predikant van Burgh ds. F. Don. Billy Graham kwam in Engeland aan Dr.- Billy Graham is vandaag in Er geland aangekomen voor een grott campagne van twintig dagen in Man chester. Hoewel zijn vorige campagnes langer hebben geduurd, zal deze actie, die vooral is gericht op de industrieste den, veel intensiever zijn dan in hei verleden. „We willen de mensen in de indus trie bereiken", zo zei Graham gisteren door de telefoon terwijl hij op de Queen Mary de Engelse wateren binnenvoer zullen grote aandacht bestede de jongeren omdat zij vandaag nil door de kerk bereikt worden. Ik heb gt- lezen dat slechts een percent van di jonge mensen in Engeland naar de kerk gaat. De kerken hebben geen contacl meer met hen en dat is in Amerika hetzelfde." De openingsbijeenkomst wordt volgen de week maandag gehouden in het voet balstadion van Manchester en zal bij gewoond worden door zeker 55.000 men sen. De kosten van de campagne zijn geraamd op 8000.000 gulden en zullen be streden worden uit de giften. Kanselboodschap van overleden predikant In de hervormde kerken van Over ijssel is zondagmorgen een kanselbood- chap voorgelezen van de provinciale •erkvergadering van de Nederlands Hervormde Kerk. Deze boodschap is het laatste stuk, dat geschreven is door de op 13 mei Dlot^eling overleden voor zitter van de kerkvergadering in Over- lissel. ds. H. G. Bleeker uit Marknesse. In' de kanselboodschap wordt met on gerustheid gesproken over het feit, dat velen zich van de kerk afkeren en slechts weinigen door het getuigenis der( gelovigen tot de kerk getrokken worden. Het is noodzakelijk, aldus de boodschap, zich juist op het pinksterfeest af te gen of niet juist de verdeeldheid de kerk mede oorzaak is van veel half heid naar binnen en van geringe werf kracht naar buiten. In de kanselboodschap wordt erop aangedrongen als kerkeraad en als ge meenteleden te komen tot contact met de andere kerken ter plaatse, teneinde zo veel mogelijk ..samen de dienst aan de wereld te verrichten in opdracht van de Heer". Vara-landdag in Apeldoorn gaat door ondanks beswaren B. en W. van Apeldoorn hebben de gemeenteraad hun standpunt kenbaar gemaakt met betrekking tot een brief, die het college enige tlid geleden heeft ontvangen van de „Nederlandse vereni ging tot bevordering van de zondags rust en de zondagsheiliging" te Ede In deze brief werd bezwaar gemaakt tegen de door het college aan de Vara verleende vergunning om od zondag 25 juni in Berg en Bos een landelijke bij eenkomst te houden. In hun schrijven aan de raad zeggen B. en W dat alles in het werk wordt gesteld om de bij eenkomst zo rustig mogelijk te laten verlopen. De Vara heeft toegezegd bij haar organisatie ernaar te zullen stre ven de zondagsrust zo veel mogelijk te ontzien. De landdagen, zoals de Avro en de Vara die in Apeldoorn organiseren, al dus zeggen B. en W.. zijn voor deze gemeente van grote propagandistische waarde. Er heeft naar aanleiding van een reeds eerder ontvangen verzoek van het ministerie en van predikanten van de hervormde gemeente van Apeldoorn nog overleg met de Vara plaats gehad om een zomerfeest op een zaterdag te nouden maar verandering van de da tum bleek niet meer mogeliïk, omdat de burgemeester van West-Berliin, Wil ly Brandt, die op het zomerfeest zal komen spreken zich alleen oo 25 juni kan vrij maken. Op de reeds aan de Vara gegeven toestemmmg tot het hou den van een landdag op 25 juni kan der halve niet meer worden teruggekomen. De ligging en de beslotenheid van Berg en Bos zu"en er. naar B. en W. vertrou wen, toe bijdragen dat aan de zondags rust zo min mogelijk afbreuk wordt ge daan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2