GRIEKENLANDS DODEN DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZATERDAG 20 MEI 1961 DE WERELD 25 JAAR GELEDEN <ioor G. PUCHINGER „Ik zal onder geen voortvaarde dulden dat de Venizelisten de regering in handen krijgen!" 11 ,Ik heb opgehouden te bestaan ah politiek manJ" VENIZELOS. Eind januari 1936. REEDS In het altijd merkbare gevolgi Troelstra, Nolens en Colijn te denken; ook het politiek toneel terugtreden, vindt op istïge Nederland heeft het Men behoeft nog niet ee ifscheid van partijleiders in de staatkunde ts aan het heengaan van grote leiders als figuren als Schouten, Drees en Romme van st een klimaatsverandering plaats. Hieraan valt te denken, wanneer wij ons verplaatsen in de hevige partijtwisten van Griekenland, vijfentwintig jaar geleden: hoe daar het politiek toneel binnen enkele maanden geheel van a gezicht veranderde door de plotselinge dood van vier grote politieke leiders: Kondylis in jai ari 1936, Venizelos in maart 1936, Demertzis in april 1936 en Tsaldaris in mei 1936. Het bijgelovig Griekenland was in die maanden als met verlam ming geslagen: het zag zijn voor aanstaande politici stuk voor stuk wegvallen na enkele maanden was in Griekenland een geheel nieuwe binnenlandse situatie ont staan, die echter naast nieuwe zekerheden óók nieuwe vastheid schiep. Griekenlands doden hebben hun stempel gedrukt op het jaar 1936 en op de eerstvolgende jaren in de ontwikkeling van de Griekse natie. Verkiezingen Griekenland stond sinds maan dag 25 november 1935 voor een geheel nieuwe situatie: de koning was weergekeerd, en de elkaar scherp bestrijdende politici had den in hem met een nieuw schaak stuk te doen. Wie zou George II blijken te zijn? Een pion of een koning? Enkele zaken werden al spoe dig duidelijk: voor het eerst sinds lange tijd heerste er rust in Griekenland; de koning kondigde diverse amnestiemaatregelen af jegens vroegere tegenstanders, poogde de politici zich met el kaar te doen verzoenen, en won aldus aan gezag en populariteit. Maar, de verkiezingen waren aanstaande, op zondag 26 janu- *936. En juist in deze weken verkiezingsvoorbereidingen wist de door de politici koel ont vangen koning zijn weg te vinden. Op Kondylis na, die het regent schap tijdens zijn reis naar Grie kenland, had waargenomen, wist de koning diverse politici door zijn persoon aan zich te binden door en welwillendheid. Voor het sinds jaren vormde althans het koningschap geen twistpunt in de Griekse politiek. Veel- ras de monarchie binnen en kele weken het symbool gewor- 'en van staatse saamhorigheid. Op speciaal verzoek van het Griekse kabinet Demertzis reisde de koning niet naar Engeland, óm er de begrafenis van koning ^en, George V bij te wonen. Grieken land werd op deze begrafenis ver tegenwoordigd door de kroonprins, toefde. Hij had koningen bestre- De vice-premier Metaxas hield den en generaals tot opstanden be- de lijkrede. wogen, maar zich op het laatst En deze laatste werd, bij ge- van zijn leven verzoend met de brek aan anderen tot premier ver- zoon van het koningsgeslacht dat heven. Deze generaal, die nauwe- hij levenslang als bittere vijand lij'ks een 'handjevol volgelingen in had bestreden. het parlement wist te veroveren, De koning en Demertzis zonden vatte het roer van staat in zijn hun rouwbeklag aan de familie te krachtige handen, en wist dat het Parijs, en een delegatie van de op dat moment ging tussen zijn grote liberale Venizelistische par- dictatuur en de communistische tij spoedde zich naar het Parijse anarchie. sterfhuis. Op donderdag 29 april wist hij Voor het laatst laaide de bitte- het evenredig kiesrecht met 155 re haat op tegen de gevreesde 123 stemmen door het parlement staatsman, toen te Athene onlus- te doen aanvaarden, waarna hij ten uitbraken om te protesteren de kamer tot 30 september met tegen de plannen Venilezos vanuit reces' zond. Athene te begraven. Op verzoek Thans had hij de tijd zijn maat- van de familie werd daarop het regelen te nemen! lijk op een Griekse torpedoboot Ook zijn bewind ving rechtstreeks naar Kreta gevoerd, onheilen en ru worden bijgezet, na stakingen uit Roemenië en Joego-Slavië. Eén der Griekse ministers sprak bij de ter aarde bestelling braken Macedonië, en nationale uitvaart. De Kreten- Saloniïu vormde een haard van sers bereidden het stoffelijk over- verzet; de universiteit van Salo- schot een grootse ontvangst. Vijf- niki moest gesloten worden we- honderd kransen begeleidden de gens studentenonlusten, baar, waaronder bloemstukken de regeringen van Turkije, ISaldariS T Maar opnieuw naderde de het dood: in de nacht van 17 op 18 kabinet: „Hij was meer dan een mei werd Tsaldaris door een be groot staatsman; hij was een held nauwdheid overvallen. verloor van het hellenisme!" En zó inder- het bewustzijn, en stierf spoedig daad zal de naam van deze bal- daarna. ling bewaard blijven, want tot op **ij was een man van interna- heden is hij de enige Griek wiens tionale vorming, die te Athene, naam door allen gekend wordt Leipzig, Berlijn en Parijs gestu- die iéts weten van het recente deerd had, en als leider der ge- Griekse verleden. matigde monarchisten in de De kroonprins Paul volgde na- herfst van het jaar 1935 de terug mens de koning het stoffelijk komst des konings voorbereidde, overschot naar zijn laatste rust- totdat ziïn rivaal, de dictator plaats. Kondylis, hem de troeven uit j. handen nam, en de eigenlijke uemerrzis T daad verrichtte van de terugroe ping des konings. Een tijd van rust scheen aan- Op dinsdag 19 mei vond op staande, na de dood van Kondylis staatskosten zijn uitvaart plaats, en Venilezos. Venilezos' opvol- Opnieuw namen de koning en ger miste het gezag van de reeds kroonprins deel aan de plechtig- tijdens zijn leven tot legende ge- heden. Metaxas hield de lijkrede, worden Venizelos. Reeds na en- kele weken leed Venizelos' partij aan de moeite van een partij die Het politieke toneel in Grieken- zich vrijwel uitsluitend rondom land had zoveel spelers van for- '*"1 een~j»aat jverloreu, dat een nieuwe scheen te zijn ingeluid. het heden en verleden persoon had gegroepeerd. Maar nauwelijks kon n op dit verschijnsel concentreren, formaat of opnieuw werd Griekenland op- leen Plastir; geschrikt door een doodsbericht, toekom; ditmaal van de minister-president kunnen zich Tussenfiguren 1 verdwenen; al- scheen zich in de toekomst nog met Metaxas te neten. Hel parlement was voor langere tijd met verlof. Venizelos de monarchie scheen De- fundeerd. Dat de ;n kwam door één en an- grote moeilijkheden; de discussies over dit alles hadden een kleine afscheuring ten gevol- 'konings broer, prins Peul, de |e jan een groep militante Ve- huidige Griekse monarch. Men nizelisten. 1 Maar inmiddels, de ontevreden- Bi; de Griekse verkiezingen 1936 ivas een balling de m invloedrijke figuur: de in Pc vertoevende revolutionair Venizelos. wilde liever dat de koning Griekenland bleef. In de schaduw van de Griekse troon werden echter de partijtwis ten ook des te duidelijker, als zijnde de zeer persoonlijke strij door de terugkeer des konings Venizelisten i held over het bewind van Tsalda ris en Kondylis (twee overtuig de tegenstanders van Venizelos) èn het bericht dat ook de koning zich met Venizelos verzoend had, deed vele kiezers overlopen naar Venizelos, en zodoende wisten de Demertzis. Waren Kondylis scherp omstreden figuren, mertzis bezat als vertrouwde des konings aller sympathie. Hij had eens zitting gehad in één der ka binetten van Venizelos, president van Griekenland kunnen worden, maar hij weigerde. Sinds een pi 1928 prefereerde hij het geleer- pa zo: denleven als hoogleraar in het Ro- militai meinse recht te Athene, en van I schreef diverse wetenschappelijke nauwelijks gelegenheid had te werken. Maar hij volgde de roep de pas vachte als treffende gebeurtenis- en die zich in Griekenland ge had durende de eerste vijf maanden jaar 1936 afsDeelden. in iode waarin geheel Euro- uiterst onzeker geworden. Allen poogden door voorzichtigheid rein te winnen: Kondylis, durende enkele behalen. iviiq ppn? pp Van de driehonderd parlements- L' roachtis zeteis wisten de Venizelisten er nden .jachtig 197 ifo wrvuprwn de Volkspartij De koning won deze laatste het premierschap. Zijn dood w slag tegen Kondylis, en Demertzis ?en. ramP kon aah de journalisten verzeke ren: ,,Er bestaat geen schim van mogelijkheid dat het leger zich tegen de koning keert". Zo giijg de laatste door Kondylis veroor zaakte crisis zonder gevolgen voorbij En toch vormen deze maanden een sleutel tot het verstaan van de toestand in Griekenland, aan staatslieden de vooravond van de komst van ;n Italiaanse krijgslieden, wenste te die in het begin der veertiger ja ren op barbaarse wijze hun han- pril vond zijn uitvaart den zouden uitstrekken Griekenland, want in hem verloor men één der wei nige onberispelijke die niets voor zich zelf zocht, slechts aller alleenheerser, alvorens hij zijn Tea mans m ruiuuvus, u«.m gezag als regent overdroeg aan eJn bondgenoot^hap 63 Me- §in Januari naar Thessalie de weergekeerde koning, hield afgescheiden Venize- gebracht. Demertzis was door zich op de achtergrond. Tsaldaris, {.a*aa de'SSSSSten l" verhinder men zijn .slappe houding De overwinning van de Venize- jegens de machtsneigin- listen was overtuigend mits men - Kondylis. voorzag«jrnsti- bedenkt dat zij nog nèt niet de ge (tegenslag voor zijn par j j at>soiute meerderheid wisten te de verkiezingen. Demertzis, de v-rkri;„pn minister-president regeerde in al- Jë le rust, en wenste boven en bui ten de partijschappen te blijven. Een moeilijke kabinetsformatie voerd werd op scheen op komst. Op woensdag- begeleid door - Op 14 plaats, in aanwezigheid van ko- volk der Hellenen Onder grote belangstelling werd "in.e George en kroonprins Paul. cultuurgoederen.... i hun oeroude balling te zijn, de in Pai ide Venizelos. Voor het laatst zou deze revolutionai Griekse verkiezing r tige persoonlijkheid Tsaldaris 69, Kondylis 'dank K™,dylis'_ jtofMijk jonrhuls,el_ be; bondgenootschap 63. Me- ggbrac ziekte verhinderd de plechtighe den bij te wonen, maar de koning woonde ondanks een lichte griep- aandoening de rouwdienst in de kathedraal bij. Kransen van Mus solini en de oude staatspresident van Griekenland, Zaïmis, verge zelden de baar, toen deze, ge dekt door de Griekse kleuren, ver- kanonsaffuit, Griekse eindeloos veel Chroesjtsjef en Kennedy naar Wenen - Geen kat, die het nauw zit - Conflict met China slechts een aan sporing - Betekenis van de aarzeling inzake Cuba en Laos - Wie vrede wil/bereidt zich ten oorlog. HET eerste gesprek tussen pre sident Kennedy en premier Chroesjtsjef zal dan eindelijk plaatsvinden. Op het ogenblik, dat we deze regels schrijven is er nog geen officiële bekendma king gepubliceerd, maar mag worden aangenomen, dat het topgesprek tussen de vertegen woordigers van de twee groot ste wereldmachten in de eerste week van juni in Wenen zal worden gehouden. Het is een on derhoud, waar de gehele vrije wereld met belangstelling naar uitziet, zonder er evenwel won deren van te verwachten. En het kan haast niet anders, of er wordt hevig gespeculeerd over de beweegredenen van Chroesj tsjef, die het initiatief tot de ontmoeting zou hebben geno men, over de rol, die commu nistisch China in dit verband kan spelen en over de wijze, waarop president Kennedy zijn tegenstander tegemoet zal tre- Juist nu We zijn van mening, dat voor al dit laatste van bijzonder groot belang is. Toen we het eerste bericht in handen kregen over een op handen zijnde ont moeting tussen Kennedy en Chroesjtsjef, hebben we ons even afgevraagd, of dit topge sprek nu juist onder de gegeven voor het Westen zeker niet voordelige omstandigheden moest worden gevoerd. Het was toen nog helemaal niet duidelijk, wie het idee voor de conferentie had geopperd en men zou er dus gemakkelijk uit kunnen afleiden, dat Kennedy in de bijzonder moeilijke positie, waarin hij zich bevond besloten had in een persoonlijk gesprek met de Russische premier te proberen, de scherpe kanten van de con flictstof tussen Oost en West te verwijderen. En als dit werkelijk de achter grond van het organiseren van een topgesprek zou zijn geweest, zou er inderdaad reden zijn om zich ernstig ongerust te maken over de gevolgen er van voor de internationale situatie. Geen noodsprong Er is echter reden om aan te nemen, dat Kennedy ondanks de betreurenswaardige gang van zaken op Cuba en in Laos niet gezienmoet worden als een kat. die "rare sprongen dóet als hij in het nauw zit. We heb ben er al eerder op gewezen, dat d£ invasie op Cuba als een van verbeeldingskracht en durf getuigende daad van de jonge president zou zijn getekend wanneer de Cubanen zelf niet passief waren gebleven en de revolte tegen het regiem van Fidel Castro zou zijn geslaagd. Ook Kennedy's waarschuwing met betrekking tot Laos zou werkelijk effect hebben gesor teerd. wanneer Frankrijk en in mindere mate ook Engeland zich niet zo duidelijk van de po litiek van de Amerikaanse pre sident zouden hebben gedistan- ciëerd. En ook wanneer Kenne dy met Chroesjtsjef gaat pra ten kan men vertrouwen hebben in de houding, di^ hij zal aan nemen, maar zal het effect daar van afhangen van het gedrag van zijn bondgenoten. Uitgangspunt Als Kennedy met Chroesjtsjef aan de conferentietafel gaat zit ten. moet hij zich realiseren, te doen te hebben met een tegen stander. die in zijn vaandel de ondergang heeft geschreven van de wereld, de samenleving, die de Amerikaanse president ver tegenwoordigt. En dat ook het gesprek in Wenen er wat de Russische premier betreft toe zal moeten bijdragen, de dag dichterbij te brengen, dat het communisme over de gehele wereldbol zal zegevieren. Als Chroesjtsjef inderdaad het ini tiatief heeft genomen tot de bij eenkomst met Kennedy, moet hij daarvoor interessante rede nen hebben. Het kan zijn, dat de snelle opkomst van commu nistisch China .pls wereldmo- gendheid en de verwachting, dat deze enorme rode kolos over en kele jaren zelf over kernwapens zal beschikken 'en bereid zal zijn ze te gebruiken!) voor de Russische dictator opnieuw aan leiding zijn geweest om met de Amerikanen aan te pappen. Daarbij kan hij gebruik maken van de voor hem gunstige wen ding. die de ontwikkelingen van de afgelopen maanden aan het verloop van de koude oorlog tus sen Oost en West hebben gege- Aansporing Het zou echter niet juist zijn, als we de in Wenen te «houden topconferentie tussen de twee staatslieden tegen deze achter grond zouden beoordelen. Ergens speelt de kwestie van de Rus- sisch-Chinese tegenstelling een heel belangrijke rol. Waar schijnlijk ook in Chroesjtsjef's overwegingen met betrekking tot het gesprek met Kennedy. Als we het goed hebben is het evenwel zo, dat het conflict met Peking slechts een aansporing voor Chroesjtsjef is. in de be trekkingen met de Verenigde Staten zo voorzichtig mogelijk te werk te gaan. Het is bepaald niet zo. dat Chroesjtsjef met het Westen tot een vergelijk tracht te komen om zich volledig met het Chinese probleem te kunnen bezighouden. Hij wil eerst het Westen on daarmede de rest van de vrije wereld op de knieën krijgen, voordat een botsing met de ro de kolos in Azië onvermijdelijk wordt. En in deze pogingen, de niet-cc woede Peking trole. Is het in geheel China al zo. dat men niemand kan ver trouwen, zelfs zijn beste kennis sen niet. in het leger zal hele maal niemand het in zijn hoofd halen, kritiek te leveren omdat zelfs in de kleinste eenheden communistische kaders zijn ge ïncorporeerd. Dit neemt van zelfsprekend met weg. dat juist deze toestand de houding van het Chinese rode leger onbereken baar kan maken. Geen vergelijk De ontmoeting Kennedy- Chroesjtsjef moet dus los wor den gezien van de Russisch-Chi- nese tegenstellingen, wil de Amerikaanse president niet be drogen uitkomen. Kennedy moet er ook niet op uit zijn, met de Russische premier tot een ver gelijk te komen, want een ak koord. dat in de kraam van Chroesjtsjef past. heeft slechts betrekkelijke, tijdelijke waarde en zal op de duur slechts de communistische zaak dienen. En daarom zal de Rus waarschijn lijk juist op een compromis aandringen. Hij verlangt niet terug naar de ijzig koude oorlog die het communistische blok tij dens het bewind van Stalin ne derlaag op nederlaag 'bezorgde. De politiek van de vreedzame wedijver, zoals die vooral na de dood van Stalin werd gepropa geerd en langzaam maar zeker verwezenlijkt, bracht het rode kamp overwinning na overwin ning. En er zal voor Chroesjtsjef al les aan gelegen zijn, Kennedy zo lang mogelijk te vriend te houden en hem in elk geval niet tot een uitgesproken vijand te maken. Slechts wanneer hij de Amerikaanse president aan de praat kan houden en kan voor komen, dat de Ver. Staten er gens in actie komen, is zijn suc ces verzekerd. Verleiding Symbolen Kondylis t Bezinning van leken heeft niet geleid tot bezinning van theologen Maar de meest invloedrijke fi- guur bij deze verkiezingen bleek morgen 29 januari stelde het ka- klederdrachten, -iu. i„ i>«.« binet Demertzis zijn portefeuilles volk eromheen. ter beschikking. Het was duide lijk dat het thans ging om de vraag of Kondylis, Tsaldaris 91 groots in ternationaal verleden geheel be heersen. En of de in Griekenland Theotokis hield de lijkrede, en herdacht namens de nationale volkspartij de gestorvene, „die ger in het Griekse vaderland, So- vertoevende partijleiders het foeüs, te verzoenen. Maar zulks wensten of niet, het ging opnieuw was njet het geval Reeds smeed de vraag: voor of tegen Ve- men in het geheim opnieuw nizelosü een anti-Venizelistische coalitie, maar de koning vroeg zich af of Het wonderbaarlijkste was dat mogelijk zou zijn de sterkste de oude vos zich verzoend scheen partij geheel buiten de regering te hebben met de monarchie. Hij te iaten. deed daar wel aan, want hoewel Vrijdagmorgen 31 januari ont- Venizelos t De kabinetsformatie vervolgde haar moeizame weg. thans daan van één der mededingers. Nadat Sofoelis en geen kans hadden ge; kabinet te 1 irnaamste m Tsaldaris s== -andermaal de hulp ten en anti-Venizelisten, begeerde wag dat Sofoelis zich niet wenste de g «fJ het Griekse volk een verzoening te overhaasten, zodat niet alleen tussen de koning en de oude een moejzamei maar ook een staatsman- oWa* langdurige kabinetsformatie op 0,0 komst scheen. iceus zate Juist die. yrijdagmiddag werd mede H t de Griekse dagbla den afgedrukt, en Venizelos leek maar al te goed te verstaan wat het Griekse publiek van hem ver langde. Begin januari 1936 zond hij het volgende telegram vanuit Pa- zijn vriend „Ik spreek met eerbied de hoop uit, dat de koning door middel van vrije verkiezingen erin moge slagen, een regime tc herstellen van een gekroonde republiek, zo als Griekenland dat bezat gedu rende de langdurige regering van George I, opdat de sedert een twintigtal jaren verscheurde geheel Griekenland opgeschrikt door het bericht van Kondylis' dood. Men kon het niet geloven, en verspreidde geruchten vergiftiging en schijndood gerechtelijke lijkschouw werd ge- Demeri- een lichte oogoperatie opgenomen, maar kon op 12 maart een kabi netsopdracht in beraad nemen, en reeds zaterdag 14 maart ;reed. Het was opnieuw zakenkabinet dat hij vormde, afgezien van het feit, dat hij de strijdvaardige, anti-Venizelisti- geruenten over sche Keneraa] Metaxas als vice- schijndood. jKen premjer jn zijn kabinet opnam. direct gepubliceerde rapport van de Atheense hoogle raar Melissionos, die het lijk schouwde en balsemde, luidde te echter dat de doodsoorzaak een beroerte was. ten gevolge van het doorbreken van een slagader gezwel, veroorzaakt door asthma de generaal reeds jaren lang leed. uc«a^.u Zou de koning over dit sterven de"Ckoning hierin getreurd hebben" Aan de pers verklaarde Demert- s: „De taak van de regering ls nvoudig. maar het werk dat zij verrichten heeft is moeilijk. Zij zal, gesteund door de medewer king van Metaxas en andere voor aanstaande persoonlijkheden, een nationale buitenlandse politiek r~- strevcn, welke de goedkeuring wegdragen van alle partijen." tionale eenheid hersteld moge hiervoor uiterst dankbaar zijn. 'A De koning dankte Venizelos voor dit telegram in warme be woordingen. verstaande welke steun dit telegram voor zijn re gime betekende. Daarnaast spreidde Venizelos 1 K' list was het nieuwe kabinet n§ ïtreden, toen de doodstijding „j*. u„5u.T.,.Venizelos het Griekse volk be- m terugkeer des konings „met snode reikre. Griekenland wist dat heel m dat hij bij deze verkiezingen 1 ondank aan kant was gezet". Hij Europa de dood had geweigerd een Venizelistische vernam als die v regering toe te staan, en dreigde van Europese vei nog kort voor zijn dood met een kenland wist dat staatsgreep. De koning had hem van Venizelos in het bericht doen weten: „Ieder die het waagt we situatie in dit deze balling ;en staatsman ardheid. Grie- 1 door de dood 1 geheel nieu- gekomen, want heel onpartijdïg wenste te blij- ogenblik onrust te veroorzaken, ven. Zelfs Venizelos' liberale par- sla ik neer. Bij de eerste schre- tij, geleid door de niet zeer po- de tegen land zo kritieke sinds dertig jaar had Venizelos de nationale politiek beheerst, als minister-president of als opposi tieleider, 't zij hij in Athene ze telde dan wel in ballingschap ver- Het meest opmerkelijk verschijnsel van onze tijd is waarschijnlijk wel dat dc bezinning op het werk van de Heili ge Geest in ons land nog steeds niet ge leid heeft tot een hernieuwde bezinning van de theologen. Terwijl de theologie vaak voorop loopt en de kerk achteraan komt, loopt op het ogenblik de theologie sterk achteraan en geeft zij zelfs de in druk bezig te zijn met onderwerpen die de man in de kerkbank op het ogenblik nauwelijks interesseren. Het eerste boek over de Heilige Geest dat in ons land verscheen was een werk van de Britse puritein John Owen: ..Eene verhandeling aangaande den Heiligen Geest". Het verscheen in 1746. Veel bekender is natuurlijk het werk van Abraham Kuyper uit 1888 („Het Werk van de Heilige Geest", dat hoe wel verouderd nimmer geëvenaard, maar ook niet geïmiteerd werd). De Angelsaksische oogst is veel gro ter. maar ook daar komen de boeken in stromen of in het geheel niet. De rijpste oogst dateert uit de dagen van 1880 tot 1910. Toen ging er vrijwel geen jaar voorbij of er werd wel iets over de Heilige Geest gepubliceerd Nog al tijd geliefd is het boek van W. H. Grif fith Thomas „The Holy Spirit of God", dat dateert uit 1913. Een boek dat zeker nog volkomen actueel is en een helder antwoord geeft op de onbijbelse geestes stromingen ook van onze tijd en dal waard is om herdrukt te worden is het boek van de bekende prediker G Camp bell Moorgan: „The Spirit of God". Uit dezelfde tijd stamt ook het boekje, dat meer gericht is op de persoonlijke om gang met de Heilige Geest, van de be kende Zuidafrikaanse predikant An drew Murray. Dit zal in de komende maanden opnieuw in het Nederlands worden uitgegeven door de redactie van het blad „Vuur", Een zeer uitgebreid werk van na de oorlog is het boek van de president van Dallas Theological Seminary. John F. Walvoort dat in 1954 verscheen Het is getiteld „The Holy Spirit" en gaaf zeer uitvoerig in op vrijwel alle facet ten die in het verleden vaak vergeten werden in dergelijke studies. Niet ver gelen mag worden natuurlijk het betrek kelijk kleine werkje van Barth, dat ech ter voor onze tijd bijna te beknopt is: „The Holy Ghost ana' the Christian Li fe" het ,,Zur Lehre Na de oorlog verschenen er eigenlijk maar twee opmerkelijke boeken. Het werk van Woelderink: „Van de Heilige Geest en van Zijn werk" (1948) en het een jaar later verschenen verzamel werk „De Heilige Geest" onder redac tie van prof. dr. J. H. Bavinck, dr. P. Prins en prof dr. G. Brillenburg Wurth (zie bespreking). Wel verschenen er een aantal dissertaties onder andere van prof. dr. S. van der Linde, dr. W. H. Velema en prof. dr. A. A. van Ruler, maar voor de hedendaagse beweging en voor de leek zijn zij nauwelijks in- Kracht van Omhoog" verzorgde eni ge jaren geleden de heruitgave van een Amerikaans werkje van dr. R. A. Tor- rey. Ons grote bezwaar tegen dit werk is dat het de doop met de Heilige Geest en de vervulling van de Heilige Geest identiek verklaart. Dit werkje is dan ook in de loop der jaren vaak en fel aangevallen en het is ons nimmer dui delijk geweest waarom het vertaald moest worden. Het komende werkje van Andrew Murray heeft dan ook veel meer waarde voor het persoonlijk ge loofsleven, Zo juist verscheen nog een werkje van notaris H. J. Zweers. „Het volle Evangelie." dat elders op deze pa gina wordt besproken. Prof dr. Herman N Ridderbos ver zekerde ons dat hij er bij zijn studenten op zou aandringen om een studie te be ginnen over de actuele vragen die door de hedendaagse stromingen worden op geworpen. Een dergelijke dissertatie zou zeer waardevol kunnen zijn, want er kan beslist gesproken worden van een theologische leemte. communistisch China: het laat ons nog duidelijker zien. in wel ke positie de niet-i sche wereld zich bevindt, sen en Chinezen omsingelen langzaam maar zeker het Wes ten, door een eind te maken aan zijn macht en invloed in Azië, Afrika en Latijns-Amerika. La os, Kongo en Cuba zijn daar de symbolen van. En we behoeven ons geen illusies te maken, We moeten vooral niet proberen, de een (de Sowjetunie) tegen de ander (communistisch China) uit te spelen, want 'beide re giems streven hetzelfde doel na. Het is een eenvoudig rekensom metje, dat de Verenigde Staten en in nog sterkere mate "West- Europa in economisch opzicht tot ondergang zijn gedoemd, als zij worden afgesneden van hun natuurlijke hulpbronnen in de rest van de wereld. Een dergelijke ontwikkeling tischc systeem in de westelijke wereld. Want alleen landen niet een dwangsysteem als de Sow jetunie kent kunnen onder der gelijke omstandigheden zichzelf (ten koste van veel mensenle vens) handhaven. Mogelijkheid Daar komt nog bij. dat ook Chroesjtsjef rekening houdt met de mogelijkheid, dat het com munistische regiem in Peking geen lang leven meer beschoren is. Volgens berichten, die in Hongkong binnenkomen is de situatie in rood China alles behalve rooskleurig. Een mas sale opstand van miljoenen uit gehongerde mensen moet niet uitgesloten worden geacht, ook al moet men zijn verwachtingen in dit opzicht bepaald niet al te hoog stellen. Wel zijn er in de lange geschiedenis van China voorbeelden te over aan te wij zen. waarop de Chinezen zich ontdeden van hun overheersers. In die massale opstanden heeft het leger echter altijd een be slissende rol gespeeld. En ook nu is het de vraag, welke zijde het rode leger in geval van massaal verzet tegen het regiem van Peking zou aannemen. Dit leger staat onder strenge con- Kennedy moet Chroesjtsjef duidelijk maken, dat hij nie een dergelijke wijze met zich zal laten spelen. Hij moet de Russische premier de vaste overtuiging bijbrengen, dat hij graag zinvolle onderhandelingen wil voeren, maar dat hij zonodig gebruik van geweld zal maken, wanneer het communistische blok zou doorgaan met zijn po gingen, de landen van de vrije wereld stuk voor stuk langs „vreedzame" omwegen achter het ijzeren gordijn te trekken, of zich te nestelen in strategisch belangrijke gebieden als Cuba. De Rus heeft na de gebeurte nissen op Cuba en in Laos wel licht de indruk gekregen, dat Kennedy alleen maar dreigt, maar niet tot daden durft over gaan. Dat zou hem in de ver leiding kunnen brengen, grotere kelijkhejd verantwoord zou zijn. Op dit gevaar dient Ghroesj tsjef gewezen te worden. Handelen Overigens geldt voor Kennedy thans wel in bijzondere dat hij „indien hij de vrede wenst, zich op de oorlog zal moeten voorbereiden". Dat 1» in de afgelopen jaren in de Ver enigde Staten en in de landen van de vrije wereld veel te weinig gebeurd. Men ging het wat al te gemakkelijk nemen want zo oordeelde men ovei het algemeen met Chroesj tsjef viel wel te praten. Dat was koren op de molen va Russische premier. En daarom moet er volledig gebroken den met de ietwat zelfgenoegza me houding, die het Westen lang in het conflict tussen Oost en West heeft aangenomen. Ie mand heeft eens gezegd, dat we nu al met de communistische landen op voet van oorlog ver keren. Hij heeft gelijk: we in een strijd op leven en dood gewikkeld. Daar moeten we on ze ogen niet voor sluiten, zullen handelend moeten optre den, voordat we tot de ontstel lende ontdekking komen, dat het daarvoor te laat is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7